Afbraak van de tramlijn betekent nog niet onmiddellijke verbetering Het Koninklijk Bezoek aan Haarlem Jeugdig ensemble brengt goed toneel ten pleziere van jong en oud Een vage herinnering Donifcrdag 7 Juli 1949 Haarlems Dagblad De straatweg Haarlem-Leiden De straatweg Haarlem-Leiden heeft wel enigszins aan betekenis ingeboet, sinds dwars door de Haarlemmermeer de grote snelverkeersweg Den HaagAmsterdam werd aangelegd. Toch beweegt zich ook thans nog over deze weg een druk verkeer niet alleen van particuliere, maar ook van vrachtwagens, waaronder vele machtige tien- en twintig tonners. Gedurende het drukke seizoen in het bloembollenvak rijden de zware vrachtwagens af en aan, om de bollen naai de stations en havens te transporteren. Nog steeds is de weg, die loopt van het Klinkenbergerviaduct te Oegstgeest naar Haarlem, een zeer belangrijke verkeersweg. Een ideale verkeersweg is het echter niet. En dat komt niet alleen omdat hij zich door de smalle hoofdstraten van de dorpen in de Bollenstreek moet wringen. Daarin zal mettertijd worden voorzien door om legging, waardoor het verkeer buiten de kom der dorpen zal worden geleid. De bestrating van deze weg, voorzover hij is gelegen op het gebied van de provin cie Zuidholland laat echter zeer veel te wensen over. Het best bemerkt men dit, wanneer men per autobus de reis maakt van Haarlem naar Leiden. Tot de provinciegrens, even door de gemeente Bennebroek, gaat alles vlot. Men kan zelfs in de bus rustig een krant of een boek lezen. Maar niet zodra is men over de grens of daar begint het lieve leven. Rammelend en schuddend be weegt de bus zich voort over een allesbe halve goed onderhouden klinkerbestrating. In de gemeenten Lisse en Sassenheim is het nog erger. Daar zijn de Hoofdstraten, voortzetting van de Rijksweg, geplaveid met kinderhoofdjes, die niet alleen de au tomobilisten, maar vooral ook de wielrij ders een bron zijn van dagelijkse ergernis. Het departement van Verkeer en Water staat heeft thans de N.Z.H. toestemming gegeven de tramrails op te breken. Na bespreking tussen de Rijkswater staat, afdeling Zuidholland en de N.Z.H. V.M. zijn voorstellen aan de minister ge daan om tot een spoedige afbraak van de tramlijn te komen. De minister heeft deze plannen evenwel nog niet goedgekeurd. Het lijdt geen twijfel, of de weggebrui kers in de Bollenstreek gaan hiermee een moeilijke en onaangename periode tege moet, niet alleen tijdens het opbreken, maar ook daarna. De bestrating, daar waar voorheen de trambaan lag, zal toch voorlopig een pro- KORSTJENS Opvouwbare Kinderwagens v.a. Wandelwagens v.a Gen. Cronjéstraat 82 Tel. 13053 Haarlem-N. 118.75 48.50 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 Juli 1949 ONDERTROUWD: 6 Juli, W. Oukes en C. Dekker; B. Bergsma en J, Kluijt; J. Goede en C. M. J. de Jongh; J. F. W. Leusink en M. Kraan; P. C. van Meurs en W. J. M. Captijn; A. Gröotjen en J. W. G. Uijlenbroek; H. Enze- rink en E. M. van Gend; A. J. A. van Weel en B. C. Ruijgrok; J. van Horick en R. Vos; J. W. Venema en H. P. de Goede; B. van Bakkum en J. M. W. Wildschut; J. L. Sper ling en H. van der Wateren; P. Stokman en L. C. van de Haterd; J. Strootman en W. M.. A. van Keulen; J. H. Koek en H. A. M. So- mers; K. van den Haak en H. M. Peschar; W. H. van Vessum en H. T. Mulder; N. Roemer en H. Wilshaus; J. Spakman en H. M. Wen- tink; H. Meijer en A. A. Grotholt; G. H. Rengerink en H. N. van Arum; P. Meiboom en G. Slikker; H. den Braven en M. van den Bos; H. J. van Gulik en C. A. Lottering; B. Weijens en E. Gahagen; A. Kollaart en G. A. Meeuwenoord; J. A, M. S. Joppe en H. A. Dik; C. van Hees en A. Rose; N. Hartog en G. Kamp; W. P. Warmer en A. M. van Loenen. GEHUWD: 6 Juli: G. van den Berge en C. J. Imanse; H. G. C. Esenberg en M. G. Nieu- wenbroek; J. P. Laan en J. Beljaards; L. Knape en C. Stolvoort; R. Roosje en E. M. J. Gelaudie; J. P. Wassenaar en A. W. Kamp; D. Siebring en J Blaauw; G. Bijlsma en B. de Groot; Z. B. Odijk en C. J. Oldenburg; G. Kops en M. T. M. Steentjes; J. W. Heeres en J. M. Mul; J. P. van Buggenum en K. Hart- mann; T. van Slooten en C. M. de Jong; J. T. van 't Hof en M. C. de Rooij; J. van Kroo- nenburg en E. Scheef; J. van der Meule en H. J. C. Boelhouwer; P. M. Gubbels en H. A. Krans. BEVALLEN van een zoon: 4 Juli, P. Vogel Meijer; 5 Juli, E. J. A. LindemanJacobs; G. A. Arnoldvan Akkeren; W. G. van Ton geren—Rusman; 6 Juli, J. C. Primowees— Mijdam. BEVALLEN van een dochter: 5 Juli, A. de Zwart—de Jong: C. F. Dekker—Nueboer; E. Nooteboom—Olchowïk; J. M. Bruinink— Boerema; A. SmitsFeenstra; G. Schultheiss —Snijder; 6 Juli, E. Prent—Koster. OVERLEDEN: 4 Juli, L. J. van Rootselaar, 34 j.. Kamperlaan; 5 Juli, U. van der Heiden, 5 m.. v. Rechterenstraat: G. Bartholomeus— Bender. 46 j.. N. Tuindorplaan. visorische zijn, omdat men de grond moet laten „inklinken". Het wegdek op dit ge deelte zal er dus de eerste tijd zeker niet op verbeteren, maar veeleer verslechteren. Men zou er dit in de Bloembollenstreek echter gaarne voor over hebben, wanneer men de zekerheid had, dat de Waterstaat van Zuidholland daarna een ingrijpende verandering en een afdoende verbetering zou brengen in de bestrating van dit weg gedeelte, dat zeker een der slechtste in de provincie Zuidholland mag heten, ondanks zijn belangrijkheid voor het verkeer. Het heeft er somtijds de schijn van, dat weinig aandacht aan deze weg wordt be steed. Indertijd is al 'eens gewezen op de zeer onvoldoende gladheidsbestrijding op dit traject. Men hoopt in de Bollenstreek van harte, dat met het opbreken van de trambaan al deze narigheid ook verder tot het verleden zal behoren. En men is dan gaarne bereid de rompslomp van opbraak en lappende ken-bestrating voor lief te nemen. fTrage darmwerKmg schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning FT Haarlemse verenigingen kunnen vaandelgroet brengen De Haarlemse verenigingen zullen op de avond van de 19de Juli in de gelegenheid worden gesteld een vaandelgroet te bren gen aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard tijdens hun bezoek aan de Spaarne- stad. Het ligt in de bedoeling, dat drie verte genwoordigers van elke organisatie op welk gebied dan ook: ambacht, beroep, handel en bedrijf, kunst, gezondheidszorg, jeugd en jeugdzorg, humanitair gebied, maatschappelijk werk, politiek, amuse ment en ontspanning en sport zich op stellen langs de Paviljoenslaan en de Dreef tussen de ambtswoning van de Commis saris der Koningin en de ingang van het gebouw der Provinciale Griffie. Na de avonddis ten huize van de Com missaris zal het vorstelijk paar zich £angs Paviljoenslaan en Dreef naar deze toegang begeven en daarbij de hulde van de Haar lemse verenigingen in ontvangst nemen. De vaandeldrager maakt deel uit van de afvaardiging van iedere vereniging. Verenigingen die in 't bezit zijn van vlag of vaandel en aan deze aanhankelijkheids betuiging jegens het Oranjehuis willen deel nemen, dienen zich voor Donderdag 14 Juli te melden bij D. J. van Ellinkhuijzen, Anegang 32, Tel. 12788 (na 18 uur 20236) of bij J. J. Wensing, Tempeliersstraat 32, Tel. 10209 (na 18 uur 13536) onder opgave van de volledige naam van de vereniging. De deelnemers moeten zich om 19 uur in het Florapark opstellen. De Koningin en de Prins worden omstreeks kwart over acht verwacht. Na afloop van de plechtigheid marcheren de deputaties met muziek naar de stad, waar de stoet op de Oude Groenmarkt wordt ontbonden. Bestrijding van de invloed van aardstralen Te Haarlem is een vereniging opgericht die zich ten doel stelt de schadelijke ge volgen die aardstralen op de gezondheid kunnen hebben, tegen te gaan. In samen werking met enige wichelroedelopers me nen zij dat dit mogelijk is zonder dat daar voor belangrijke financiële offers gevraagd behoeven te worden. Bovendien menen zij dat een wijze van afscherming mogeliilc is die zeer weinig kosten eist. Het bestuur dezer vereniging bestaat uit: Mevrouw H. G. Hessen-Heek, voorzitster, F. Smit, Frederik Hendriklaan 33, secre taris, F. Kamermans, penningmeester, me vrouw R. J. Pfaff-Reudler, 2e secreta resse, J. H. van Drongelen, commissaris, mevrouw M. C. Tan-Se.yler (Heemstede), commissaris en M. van Dijk, adviseur. De heren L. Baaij, Olmenstraat 10 rd en A. Kooij, Dorreboomstraat 8 waren 25 jaar geleden als drukker in dienst getreden bij de drukkerij Amicitia N.V.. Des morgens wer den zij door directie en personeel gehuldigd, waarna aan een koffietafel werd aangezeten. De directie uitte haar waardering in het aan bieden van practische geschenken. Ook de collega's 'bleven niet achterwege. Frans Hals en het Haarlemse groepportret Ten gerieve van het merendeel der be zoekers, dat het Frans Halsmuseum ter wille van de meesterwerken bezichtigt, heeft de directeur, de heer H. P. Baard een gids geschreven onder de titel „Frans Hals en het Haarlemse groepportret in het Ge meentemuseum". De schrijver merkt op, dat beperking van de uitgebreide stof, die het museum ter beschouwing biedt, de be langstellende in staat stelt een zo ruim mogelijk inzicht te krijgen in de kunst van Hals, zoals deze zich in Haarlem manifes teert. Teneinde zich een scherper beeld te kunnen vormen van de figuur en de bete kenis van Hals in het kader van de tijd, waarin het genre van het groepportret werd beoefend, worden enkele werken van andere meesters op het gebied der corpo ratieschildering mede besproken en afge beeld, onder andere Iiendrick Gerritszoon Pot, Johannnes Corneliszoon Verspronck, Jan de Bray en Frans Decker. Ook be schrijft de heer Baard de doorkijk op het oude hoofdgebouw en de renaissancezaal. Het boekje is uitgegeven door de Erven F. Bohn N.V. te Haarlem. De gids zal ook in de Franse en Engelse taal verschijnen. TentsamenkoTnst aan de Damstraat te Haarlem Evenals vorige jaren zal de Evangeli satie-tent van de Ned. Chr. Gemeenschaps- bond Haarlem weer bezoeken. Van Zondag 10 tot Zondag 17 Juli zullen elke avond voorgangers uit verschillende kerken en gemeenten het Evangelie brengen, ook verschillende zangkoren van hier en elders hebben hun medewerking toegezegd. De tent zal worden geplaatst op een terrein aan de Damstraat. Gelijk alle arbeid, die van de Gemeen- schapsbond uitgaat, is ook de bedoeling van deze tentcampagne.de bezoekers op te wek ken tot een meer persoonlijk geloofsleven. Men doet dit echter niet. als een afzonder lijke groepering, die zich naast het kerke lijk leven beweegt, maar als inter-kerke lijk lichaam, waarvan de leden en mede werkers tevens lid blijven van de kerk, waartoe zij behoren. Als sprekers wordt o.a. verwacht: de predikanten Ds. Fijn van Di-aat van Over- veen, Dr. van der Loos van Haarlem, Ds. Mackaaij van Haarlem, Zr. W. J. v. Zeijl, Zandvoort, Majoor J. Bosveld, Haarlem, Zendeling G. v. d. Weg van Driebergen en de Evangelisten: Mej. C. ten Boom, Bar- delmeijer, Dammuller, Hofhuis, De Jong, Huson, v. d. Brink, Pasman en v. Oostveen, welke laatste ook de leiding der bijeen komsten heeft. Marinus Adam gastdirigent te Gent De dirigent Marinus Adam is door de Kon. Vlaamse Opera te Gent uitgenodigd om 3 voorstéllingen te dirigeren van Wag ner's „Tristan und Isolde". LANGE BRUG TWEE NACHTEN VOOR VERKEER GESLOTEN. De Lange Brug te Haarlem zal heden nacht en morgennacht na één uur tot de vroege morgen voor het verkeer gesloten zijn, wegens herstelwerkzaamheden aan de bovenleiding van de „blauwe tram". Examens KENNEMER LYCEUM Rectificatie. Aan de afdeling HBS A van het Kennemer Lyceum te Overveen zijn geslaagd de dames: MrL. Adama van Scheltema; A. F. M. Boot; A. C. H. Giezen; R. v. Ginkel; A. Meyer; E, N. Ris; L. M. Schortemeyer; J. H. Veen; C. C. Veeren; J. M. Verlaak; H. Wurpel en de heren R. F. G. Bak; O. Blikslager; W. J. v. Dusseldorp; W. A. Fransen; J. F. C. Kool; J. Latooy; I. M. Porton; A. Postma; B. G. Putman Cramer; K. A. Sissingh; B. Verwey. Afgewezen: twee candidaten. De Young Vic komt in Bloemendaal Een aardige scène uit het vierde bedrijf van het blijspel „As you like it" van William Shakespeare. Links op de voorgrond is Rosalind (Jean Wilsonflauw gevallen in de armen van haan vriendin Celia (Ann Morrish) als zij uit de mond van de bediende Oliver (Powys Thomas) het verhaal heeft vernomen van Orlando's gevecht met de leeuwin. De 28-jarige mevrouw Willy Crocs-van Rijsel is in Engeland aangekomen om te pogen het Kanaal tussen Dover en Calais, dal aldaar een breedte van 32 km. heeft, over te zwemmen. De. datum waarop zij zal starten staat nog niét vast. Mevrouw Croes met haar trainer de heer Temme. De Young Vic Company, die aanvangen de op Donderdag 14 Juli een serie voor stellingen van Shakespeares dichterlijke blijspel „As you like it" in het voor een dergelijk doel bij uitstek geschikte Bloe- mendaalse Openluchttheater komt verzor gen, dankt haar ontstaan min of meer aan de experimentele samenwerking in de periode van 1936 tto 1940 van een groep vermaarde acteurs in een als studio ge bruikte oude garage ergens in een Lon- dense buitenwijk, waar ernstige plannen werden gesmeed om de jeugd in aanraking te brengen met werkelijk goed toneel, voor al teneinde een ontvankelijk publiek voor de toekomst te kweken. Kort na de oorlog in Januari 1947 kon men op volle kracht met de vervulling van deze wens beginnen. Het Royal Victoria Theatre, algemeen bekend onder de naam Old Vic, door vijan delijke bommen zo hevig bestookt dat de bespelers een ander domicilie moesten kiezen, werd met steun van de vooruit strevende arts Council voorlopig gerestau reerd en tot toneelschool ingericht. Hier kregen de initiatiefnemers de teugels in handen om hun denkbeelden in de practijk te brengen. Michel Saint-Denis, een ge wezen leerling van Jacques Copeau, die bedankte voor het directeurschap van de Comedie Frangaise in zijn vaderstad, be lastte zich met de supervisie over een soort artistiek vijf-jarenplan. De regisseurs Glen Byam Shaw en George Devine verwierven respectievelijk de leiding van de school en van het nieuwe gezelschap. Zij trainen niet alleen toneelspèlers maar ook decorateurs, costuumontwerpers en technisch personeel. Het geheel maakt deel uit van de Old Vic Trust. De resultaten van de nieuwe werkwijze lieten .niet lang op zich wachten. Reeds spoedig bleek dat voor deze gedurfde on derneming een groot succes was weggelegd, dat niet tot Engeland beperkt bleef. Ver leden jaar ondernam de Young Vic een eer ste buitenlandse tournée door de voor naamste Benelux-steden en bovendien be gint de methode van onderwijs nu al inter nationale navolging te vinden. Om de voor stellingen aan de hoogste critische normen te laten voldoen maakt men thans nog ge bruik van de medewerking van gerouti neerde krachten ter bezetting van Sommige belangrijke rollen, zonder echter het even wicht van het ensemble te verstoren. Door des avonds tegen normale prijzen voor een publiek van volwassenen te spelen, kan men de verliezen op de buitengewoon goed kope schoolvoorstellingen dekken, zodat eigenlijk de ouders voor de kinderen be talen, hetgeen een zeer natuurlijke oplos sing genoemd mag worden ter bereiking van het gestelde ideaal. Een bewegelijk schouwspel. Men krijgt dus een hoogstaande opvoe ring te zien, zo fris en jeugdig als zelden elders, gedragen door een ervaring van meer dan veertig weken, zoveel mogelijk vrij van verstarde traditionele opvattingen. De gemiddelde leeftijd van de ongeveer twintig medewerkenden, die allen bij par ticulieren in deze omgeving gehuisvest worden, bedraagt bijna 24 iaar. Twaalf van hen zijn oudleerlingen van de toneelschool van de Old Vic, waaronder de maar net meerderjarige ravenzwarte Jean Wilson, die de rol van Rosalind zal vertolken. De jongste actrice is zeventien en de oudste acteur nog geen veertig jaar. Men leest in het programma enkele bekende namen, zoals Pierre Lefevre, Mervyn Blake, Dun can Ross en Anthony van Bridge. De com ponist Henry Boys maakte speciale muziek naar zeventiende-eeuwse motieven Suria Magito de bijbehorende dansen. De eigen décorstukken van de Young Vic, in het algemeen trouwens meer eigenaar dig dan fraai, kunnen hier niet opgesteld worden. Vandaar dat Maandagmorgen het personeel van het theater voor dag en dauw reeds begint (eerder bestaat daar geen ge legenheid toe) om de natuur in overeen stemming te brengen met de uit Engeland opgestuurde situatieschetsen. „As you like it" speelt zich bijna geheel af in een roman tisch getint en heuvelachtig' boslandschap, zodat men al bij de bestaande toestand van een ideale omgeving mag spreken. Er moet echter op het middenveld nog een vijver komen, waar iemand in lean vallen, be nevens aan weerszijden een flauwe ter reinverhoging. De worstelscène tussen Or lando en Charles zal zich eveneens onder de blote hemel voltrekken, waarbij twaalf plaatselijke figuranten met kleurige banie ren als toeschouwers in een halve cirkel worden opgesteld. Ook op andere manieren onder meer het gebruiken van een paard tracht men de bewegelijkheid van de actie zo hoog mogelijk op te voeren ten einde deze verrukkelijke comedie ook als schouwspel aantrekkelijk te maken. Het uitvoerige repetitieschema vermeldt voor het eerste Maandagmiddaguur: gelegen heid om het paard aan de ruiters te wennen Waar blijft de jeugd? In enkele grote steden is de voorverkoop reeds begonnen met tamelijk verheugende resultaten en ook uit andere provincies komen nu en dan vragen naar plaatsbe wijzen binnen. Bepaald teleurstellend tot dusver blijft de animo der scholieren. Naar verluidt hebben zelfs enkele inrichtingen van middelbaar onderwijs aan de circu laire met gegevens betreffende de reductie voor leerlingen onvoldoende bekendheid gegeven. Er bestaat echter alsnog gelegen heid om het verzuim goed te maken. Wie verleden jaar de geestdriftige reacties van het jonge volk heeft meegemaakt, kan niet anders dan op een drukke toeloop aan dringen. Stuk en voorstelling zijn het waard. D. K. De costuum-verzameling van Cruys Voorbergh Een afzonderlijk museum in Haarlem7 Zoals bekend is er aan gedacht de be langrijke costuum-verzameling van Cruys Voorbergh in het Huis van Looy onder te brengen. Bij de uitwerking' der plannen is even wel gebleken dat de ruimte daarvoor on voldoende is. Thans wordt de mogelijk heid onder het oog gezien om daarvoor een afzonderlijk museum in Haarlem te vestigen; Daarvoor zou dan de aankoop van eeri voor dit doel geschikt gebouw nodig zijn. Het betreft hier evenwel de inrichting van een nationaal museum zodat bij de voorbereiding verschillendé instanties be trokken zijn. De collectie van de heer Cruys Voorbergh beperkt zich niet alleen tot costuums, maar het nieuwe museum waarvoor een stich ting gevormd zou moeten worden zal ook betrekking hebben op folklore en goud en zilver (edelsmeedkunst) voor zover die passen in het kader van de costuums. BINNENLAND Op nummer 17794 van de Staatsloterij is een prijs van f 25.000 gevallen. De brug by Orthcn (Noord-Brabant) in de weg' 's HertogenboschHedel zal op Zon dag 17 Juli wegens herstelwerkzaamheden voor alle verkeer zijn gesloten. Het gemoto riseerde verkeer zal kunnen omrijden via de brug over de Bergsche Maas bij Heusden en via het veer over de Maas te Alem. De K.N.A.C. heeft de Nederlandse Spoorwegen verzocht de levensgevaarlijke overweg te Mijdrecht in de provinciale weg UithoornMijdrecht spoedig te doen voor zien van een automatische flikkei'licht-instal- latie. Sinds de bevrijding werden reeds vijftig overgangen op deze manier beveiligd. Het Arnhemse Bijzondere Gerechtshof veroordeelde de Arnhemse- café-houder W. M. tot levenslange gevangenisstraf conform de eis en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. M. heeft in nauwe samenwerking met de S.D. te Arnhem een groot aantal ver zetslieden verraden. Vijf hunner kwamen om het leven. De minister van Financiën heeft op voor dracht van het dagelijks bestuur van de hoofdgroep „Verzekering" benoemd respec tievelijk tot voorzitter en tot plaatsvervan gend voorzitters van de bedrijfsgroep „assu rantie-makelaars/bezorgers en agenten" de heren H. Posthuma, Leeuwarden, mr. Th. B. ten Kate, Rotterdam en C. W. van Calcar, Groningen. De Bijzondere Raad van Cassatie deed uitspraak in de zaak tegen M. J. E. uit Rot terdam, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage wegens zijn werk als „V-man" bij de S.D. en Sipo, tot de doodstraf veroordeeld werd. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad concludeerde bij behan deling van de zaak tot twintig jaar gevan genisstraf met aftrek, de Raad veroordeelde E. hedenmorgen tot levenslange gevangenis straf. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. de Vogel zal op Zaterdag middag 16 Juli in het gebouw van de Muziek school van „Toonkunst" aan de Nieuwe Gracht afscheid nemen als directeur van deze instelling, Wij meldden reeds dat de heer J. P. Vincent hem in die functie zal opvolgen. De huis-aan-huiscollecte voor de Haar lemse speeltuinverenigingen heeft een bedrag van f 5785,85 opgeleverd. De heer F. W. C. Blom te Overveen is gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen aan de Economische Hoge school te Rotterdam, op een proefschrift, getiteld „Ondernemingssparingen". Ir. C. A. de Vassy te Bloemendaal, hoofdingenieur van de Provinciale Water staat in Noordholland, staat als nummer drie op de alfabetische voordracht van Gedepu teerde Staten van Gelderland ter benoeming van een hoofdingenieur-directeur der Pro vinciale Waterstaat in Gelderland. Voor het staatsexamen muziek lager onderwijs, afdeling orgel, is geslaagd de heer M. W. Kooy te Haarlem. A. Dweelaard, cacaobrander hoopt op 12 Juli het feit te herdenken, dat hij vóór 40 jaar bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrie ken N.V. te Haarlem in dienst trad. SCHEEPVAART Alamak, 6 Juli van Narvik te Antwerpen. Boschfontein, Amsterdam-Dar es Salaam, 6 Juli in Suezkanaal. Drente, 6 Juli van Belawan te Singapore. Grote Beer, Am sterdamBatavia, 6 Juli 300 mijl Oost van Kaap Guardafui. Kamerlingh Onnes, 5 Juli van Rotterdam te Batavia. Kota Inten, pass. 6 Juli Pantellaria, wordt 8 Juli te Rotter dam verwacht. Oranje, AmsterdamBata via, pass. 6 Juli Finisterre. Raki, Amster damMakassar, 6 Juli te Port-Said. Sla mat, JavaRotterdam, 6 Juli te Port Soe dan. Sumatra, BataviaAmsterdam, 7 Juli te Djeddah. Ternate, New-OrleansKaap stad, pass. 6 Juli Fernando Noronha. Tji- tjalengka, 6 Juli van Batavia te Hongkong. Tosari, RotterdamJava, pass. 6 Juli Ouessant. Willem Ruys, RotterdamBata via, 6 Juli van Suez naar Singapore. Abbe- dijk, 6 Juli van New York naar Trinidad. Alchiba, 6 Juli van Rastanura naar Kuweit. Amstelland, 7 Juli van Rio de Janeiro te Santos. Amstelveen, 7 Juli van Lulea te Mobile. Ceram, DakarSauda, pass. 7 Juli Finisterre. Coryda, 6 Juli van Cassablanca naar Curagao. Hersilia, 6 Juli van Ciudad Trujillo naar Antwerpen. Jobshaven, 6 Juli van Iimmingham te Ceuta. Abbekerk, MelbourneRotterdam, 6 Juli te Fremantle. Arnedijk, New YorkAnt werpen, pass. 6 Juli Scilly, 10 Juli te Rot terdam verwacht. Averdijk, 6 Juli van New York te Philadelphia. Eemdijk, 7 Juli van Mobile te Antwerpen, 10 Juli te Rotterdam verwacht. Keilehaven, 6 Juli van St. Vincent naar West-Afrika. Meer kerk, JapanRotterdam, 7 Juli van Hong kong. Noordam, New YorkRotterdam, 10 Juli aan de Hoek van Holland verwacht. Ossendrecht, 9 Juli van Gdynia te Rotter dam verwacht. Soestdijk, New YorkJava 6 Juli van Aden. Tiba, AntwerpenSan tos, 6 Juli Feranando Noronha. Volendam, 11 Juli van Quebec te Rotterdam verwacht'. Alamak, 7 Juli van Antwerpen naar Nar vik. Algenib, RotterdamPorto Alegre, pass. 7 Juli Vlissingen naar Antwerpen. Pr. Alexander, MontrealRotterdam, 6 Juli 700 mijl West Landsend. Pr. Willem 4, MontrealAntwerpen, pass. 6 Juli Kaap Race. Pr. Willem van Oranje, 6 Juli van Rotterdam te Montreal. FEUILLETON 20) door NATALIE SHIPMAN Natuurlijk zal hij er geen bezwaar tegen hebben. Zijn hart sprong op bij het horen van die warme, lieve stem. Hij kon het met jou ook best vinden. Prachtig, zei hij met een poging tot luchthartigheid. Laten we dan zeggen Vrijdag om half acht op de Country Club. Dat is uitstekend. Met zachte stem voegde zij er aan toe: Ik wou, dat je niet behoefde te gaan, Jim. Het zal er erg heet Z1J^ Dat zal het zeker, stemde hij toe. En toen, omdat er zoveel was, dat hij had wil len zeggen en zo weinig, dat hij kon zeggen, nam hij alleen maar afscheid. Op Vrijdagavond stftpte hij voor Tony's huis. om haar mee te nemen. Hij had ver geefs getracht haar voor zijn vertrek op te bellen en had haar toen uit New York ge schreven, haar voorstellend, om mee te gaan dineren. Toen hij kwam voorrijden, ging haar voordeur open en kwam zij snel naar buiten en stapte in de wagen. Schiet op, zei zij. Moeder staat naar je te kijken. Tenslotte, eerst een telefonische boodschap en toen een briefje op papier van de University Club oh, ja, dat heeft zij wel degelijk opgemerkt zijn volko men voldoende, om een liefhebbend ouder hart in opwinding te brengenom van haar opgewonden dochter nog niet eens te spreken. Waar gaat het allemaal over? Dat_heb ik je gezegd, zei hij. Hij had er tweemaal over gedacht, of hij haar vra gen zou, maar hij kon niemand anders be denken, die er zo goed bij zou passen. Hij keek haar van terzijde eens aan en vroeg zich af, in wat voor stemming zij vanavond was. Zij zag er frappant genoeg uit in een jurk van bedrukte zijde van een harde gele kleur, dat de meeste meisjes een ziekelijke tint zou hebben gegeven, maar dat zeer goed stond bij haar roodbruine haar en bleke, blanke huid. Waar gaat het allemaal over? her haalde zij. Alleen maar een dinertje, zei hij, met Alden Blanshaw en een vriend van haar een jonge marinevlieger. Ah, zei zij, dus moet ik jou en Alden chaperonneren? Luister je nooit, als iemand wat zegt? Ik zei, dat zij een vriend bij zich had - luitenant St. Bede. Hij komt uit Texas. Oh, juist, knikte Tony met een wijs gezicht. Dus moet ik de beschermende kleur leveren voor jou en Alden. Is dat het? Dat is het helemaal niet. Luister, Tony Zij klopte hem even op de knie. Maak je niet dik, ouwe jongen. Zal ik de luitenant ter hand nemen, terwijl jij en Alden in het maanlicht langs de bospaadjes wandelen? Of zullen jij en ik, als twee oude mensen zitten toe te kijken, hoe de jonge liefde ontplooit, terwijl wij de zons ondergang bewonderen? Vertel het me eens even, Jim, opdat ik weet, wat mij te doen staat. Ik wil helemaal niet, dat je iets doet, zei hfl, lachend, ondanks zijn ergernis. Ik wil alleen maar - Dat je je netjes gedraagt, zei Tony. Dat weet ik. Plotseling was zij weer ernstig en haar magere hand raakte zijn knie weer even aan. Ik zal het doen ook, Jim. Ik beloof het je. En wel enigszins tot zijn verbazing, ge droeg zij zich inderdaad onberispelijk tenminste gedurende het grootste gedeelte van de avond. Zij was zeer vriendelijk tegenover Alden, vrolijk met Ricky en tegen Jim zelf vergat zij, om bitter te zijn, en was alleen maar vagelijk en niet onvermakelijk spottend. Hij sloeg' de twee meisjes gade en bedacht bij zichzelf, welk een contrast zij vormden. Alden in het licht grijs, haar donkere haar glad langs haar slanke hals met haar koele heldere ogen en Tony in haar chique, maar opzichtige jurk, met haar hoofd met de roodbruine krullen, haar grote mond, die ietwat scheef trok in haar magere gezichtje en haar ondeugend dansende ogen. En toch was Alden die avond bijna even vrolijk als zij. Haar stille gezichtje, zoals Emily Hasketh het noemde, werd door haar gelach verlevendigd en haar stem klonk warm. Jim zag, hoe Ricky St. Bede haar gadesloeg en zag, hoe hard het de jon gen viel zijn ogen een ogenblik van haar af te wenden, als Tony tegen hem sprak en hoe snel zijn blik dan weer tot Alden terug keerde met zijn langzame, ernstige glim lach. Hij was een aardige jongen, intelligent en oprecht en even vriendelijk als knap. Hij was alles, wat een meisje maar kon ver langen en Jim vroeg zich af, of dat het niet was. wat Alden verlangde, want wanneer zij zich maar tot hem wendde, verzachtten zich haar ogen, gezichtje en stem en glans den van de weeromstuit. Na het diner zaten zij op de lange wa randa, die zoals Tony zei, afgrijselijke herinneringen uit haar jeugd opriep.' Ik kwam hier altijd, als ik eens goed wilde uithuilen, zei zij, als ik het op partijtjes niet vinden kon en dat was bijna altijd het ge val. Dan ging ik naar de kleedkamer en sloop dan de zijtrap af en kwam hier naar buiten. Op een Oudejaarsavond kreeg ik haast longontsteking ik zou die zeker gekregen hebben, als mijn broer mij niet gevonden had. Hij was woedend en nood zaakte mij, om met rode ogen en al meteen naar binnen te gaan. Zij trok even een zuur gezicht. De afschuwelijke crises van het groot worden! Maar en hier wendde zij zich tot Alden ik geloof niet, dat jij daar ooit aan geleden hebt. Alden zei bedaard: Dat heb ik wel, maar niet op debutantenpartijtjes. Tony's rusteloze ogen zwierven over de waranda met zijn lange rijen rieten stoe len. Het ziet er uit als een onschuldig ouderwets zomerhötel, hè? Maar het heeft zijn herinneringen. Kussen ik werd hier buiten voor het eerst gekust, Jim en borreltjes van warme jenever, die naar koperpoets smaakten. Herinner je het je nog? Neen, natuurlijk niet, jij was nog niet hier en deze kinderen werden te laat geboren, om nog herinneringen te hebben aan de drooglegging. Er viel even een kleine stilte en toen zei Alden: Ik kan er me nog wel iets van herinneren. Jim wierp haar een snelle blik toe, maar het was te donker om haar gezicht te zien. Hij zag alleen een bleek ovaal tegen de donkere omlijsting van haar haar en boven de nog blekere glans van haar jurk. Maar m'n lieve kind dat is practised onmogelijk! protesteerde Tony. Je moet toen nog een baby geweest zijn! Ik ben getrouwd, toen ik achttien was in de l winter van 1926. Dat was dat stormach tige jaar. In alle kranten vond je moord- verhalen de verhoren en vrijspraken in die Halls-Mills zaak en de zaak Snijder- Gray of was dat het volgend jaar? Snel onderbrak Jim haar: En dan nog die andere dingen het gevecht Tunney- Dempsey de eerste grote match, die ik ooit zag. En Red Grange Tony, we zijn erg onbeleefd! Alden en luitenant St. Bede Ricky, zei de jongen. Ricky en Alden herinneren zich die dingen geen van allen. Hoe zijn we er eigenlijk op gekomen. Door mijn kinderlijke herinneringen, zei zij. Maar laten we die maar overslaan. Zij keerde zich tot St. Bede. Vertel me liever eens de jouwe in Texas of was het Oklahoma? Terwijl zij zaten te praten, schoof Jim zijn stoel wat dichter bij die van Alden. Zij wendde het hoofd niet om, maar zat. in de duisternis voor zich uit te staren en hij voelde een steek in het hart, die bijna vrees was. Haar hele houding was veran derd; al haar vrolijkheid was verdwenen; haar oude reserve was weer teruggekomen. Hij sprak tegen haar en toen zij antwoord de, luisterde hij naar de een of andere aanwijzing in haar stem, die hem kon ver raden, waardoor die veranderde stemming eigenlijk veroorzaakt was. Toen begon zijn hart sneller te kloppen. Was het soms om dat Tony dat stormachtige jaar 1926 ge noemd had? Na enkele ogenblikken zei hij met een stem, die te zacht was, dan dat Tony en St. Bede hem konden horen: Ik ga Zon dag naar buiten, de kinderen opzoeken. Ze zijn bij hun grootmoeder in de buurt van Litchfield. Het zou prettig zijn als je wilde meerijden. Zij keerde zich om en haar blik ging langs hem heen naar Ricky. Ja, zei zij bedaard. Als ik tenminste geen storing zou geven in een familie bijeenkomst. Dat zou je natuurlijk niet. Wij zouden Zaterdag weg kunnen gaan en de nacht daar overblijven. Mrs. Hasketh zou het erg prettig vinden je daar op de boerderij te hebben. Ik vrees, dat dat niet gaan zal, zei zij en hij wist zonder er naar te vragen, dat zij met Ricky zou uitgaan. Hij dacht: Ze moet hem wel ongeveer elke dag zien Hardop zei hij: Zondag dan en ik hoop, dat het een mooie dag zal worden. Is elf uur te vroeg om te vertrekken? We kunnen het ook wat later maken, als je dat liever wilt. Zij lachte. Ilc ben er nooit in geslaagd om overdag te slapen. Ik vraag me vaak af, hoe het gaat met die werklui in de fabrieken voor oorlogsmateriaal, die in de nachtploeg zitten. Wat voor werklui van oorlogsmate riaal? viel Tony in. Ik heb wel eens ge dacht of een baan in een van die fabrie ken niet goed voor mij zou zijn. Jim werd zich bewust van een gevoel van geïrriteerdheid. Ik begin er nu langzamerhand genoeg van te krijgen, dat zij voortdurend over zichzelf praat. Zij laat Alden eenvoudig niet aan het woord ko men. Hij begon te spreken en Tony weerde zich met een ruk tot" hem: Waar lach jij om? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6