Haarlems Dagblad Hoge Amerikaanse officieren in Batavia van partijdigheid beticht Spel der Letteren Een afscheid Het woord is aan Uitvoering van „staakt het vuren" vereist nadere precisering Britse invoerverruiming kan slechts zeer beperkt karakter hebben 63? Jaargang No. 19288 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 8 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ett ©predjtc Ifjaortemstije Courant (Ttnno f656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE TIMES, dat eerwaardige Londense dagblad dat de Brit sinds lang als nationale instelling heeft erkend, maakt zich in zijn statige trant vrolijk over een hernieuwd spel der schoneletteren. Een reeks keuze-commissies onder leiding der Unesco is namelijk bezig om de honderd beste boeken ter wereld uit te kiezen, met 't doel hun vertaling te bevorderen. Eigen lijk heten zij niet „selection committee" maar „working party", hetgqgn wij zouden vertalen met „werkgroep". De Times rang schikt deze uitdrukking, met een vaderlijk- berustende glimlach, onder het mode-jar gon van deze tijd en bejegent de werk groep met plechtige spot. Dat kiezen van de beste boeken is al een oud spel. Sir John Lubbock begon er in de negentiger jaren der vorige eeuw mee toen hij zijn lijst van de honderd beste aanbood in het Working Men's College in. Great Ormond Street. Dit vertelt de schrijver der beschou wing zo gemakkelijk en tevens nauwkeurig, dat ge de indruk krijgt dat hij er zelf bij is geweest en de gebeurtenis hem nog als de dag van gisteren voor ogen staat. En der vele bewonderenswaardige eigenschappen van de Times is, dat het blad altijd die indruk weet te wekken: als het over de zondvloed schreef zou het ook zo zijn. Zou men eigenlijk zijn verzamelde „leggers", van de oprichting af, niet als een der hon derd beste boeken ter wereld moeten ver melden? Het zou evenwel te bezwaarlijk blijken, ze te vertalen en in de handel te brengen. Sir John Lubbock's uitvinding van een aardig letterkundig spel heeft succes ge had: In Amerika houdt men er zich sinds lang mee bezig. Nu heet het internationale erkenning verworven, zegt de Times en ik merk er schuchter bij op dat dit ten aan zien van korte verhellen al eerder ge schied is. Want heb ik, vele jaren geleden reeds, niet in Engeland een boek gekocht dat de honderd beste „short stories" ter wereld heette te bevatten? Het was even wel niet door een internationale maar door een Britse autoriteit samengesteld en ik kreeg de indruk dat dit de strikte onpar tijdigheid der beoordeling wel nadelig be- invloed had. Britse schrijvers waren sterk in de meerderheid, al bleken talrijke na tionaliteiten vertegenwoordigd le zijn, waaronder ook de Nederlandse met een short story van Couperus. Men behoeft daar de werkgroep van de betrokken Britse uitgever geen verwijt van te maken; in ieder land zou onpartijdigheid bij zulk een keuze een te zware taak blijken. De inter nationale commissie van de Unesco zal het nog moeilijk genoeg hebben; alle groepen zullen behept zijn met een overmaat van begrip voor de litteratuur van hun eigen land en met een toewijding voor sommige van zijn beste producten, die hen ten aanzien van andere nationaliteiten min of meer zal verblinden. Men zou zulk een keuze beter op een van de gebieden der kunst dan op dat der litteratuur kunnen ondernemen,; en ook daar zouden persoonlijkheid eici ervaring der verschillende beoordelaair.'S nog tot de vreemdste gevolgen leiden. De leden van de werkgroepen der Unesco lopen het gevaar dat zij elk zoveel mogelijk plaatsen op de lijst voor hun eigen land pogen te bedingen, zodat het veeleer f»en wedstrijd yin behendige argumentatie dan een litteraire beoordeling zal worden: -ver gelijkbaar met de samenstelling van een federaal parlement. Mij aan de zijde van de Times sch arend ben ik geneigd, in het hele geval een. soort sport te zien en dan nog wel een die „de roemrijke onberekenbaarheid" van cricket niet in roem zal benaderen maar iri onbe rekenbaarheid ver overtreffen. Dei Britse werkgroep, die drieëntwintig camdidaten naar voren heeft gebracht, krijgt van de Times al de nodige crïtfek te horen: ook nationaal komt men er dus niet u it. En die groep had met de extra moeilijkheid te kampen, dat zij niet alleen de: auteurs- aller-tijden van Engeland maar ook die van Schotland en Wales moest beoordelen. Dickens is erbij (met David Copperfield) en ook George Eliot, maar nie't Thackeray. Emily Brontë is candidate,»maar niet haar zuster Charlotte. Keats en Shielley hebben hun plaatsen op de voordracht verworven, ten koste evenwel van Byro-n en Tennyson, hetgeen des te verwonderlijker wordt als men ziet dat Daniel Defoe v/el tot de „star ters" zoals de Times z'S noemt be hoort. Met alle respect voor 'Robinson Crusoe mogen wij ons afvragen of dit waarlijk betere litteratuur is dan een Byron en een Charlotte Brontë gewrocht hebben of zelfs Fielding, die ook niet aan de start ver schijnt. Ja, wat is de maatstaf der beoor deling? Ge begrijpt wê.-l hoe hopeloos het is aardig hopeloos, "bedoel ik eigenlijk. Als wij de uitslag va'n de finale te horen krijgen zal die wel begroet worden met protesten uit de gehele wereld. Anderen zullen er zich vrolijk om maken. Wij ook. Ge zoudt kunnen, vragen waarom de Unesco er aan begonnen is. Ik weet het niet zeker, maar veronderstel dat zij wat leven in de brouwerij wou brengen, opdat de mensheid niet :':n goedige eendracht zou indommelen. R. P. Nederlandse militairen bij Buitenzorg vermoord Batavia 8 Juli (Aneta). Op de aanwij zingen van €:en landbouwer werd nabij Buitenzorg hot graf gevonden van twee Nederlandse militairen, die sedert Zondag in het Buitenzorgse werden vermist. Een drietal onderofficieren was die dag van Batavia naar Buitenzorg gegaan. Zij wer den vier kil.bmeter ten Westen van Buiten zorg overvallen door een bende onder lei van een kapitein der T.N.I. Een hunner, de sergeani-majoor Kou wen, werd door deze kapiiein van de T.N.I. naar Buiten- zox-g teruggestuurd om te onderhandelen over de uitlevering van twee door de Ne derlanders gevangen genomen leden van de T.N.I. Hij kwam te half twee 's nachts te Buitenzorg aan, waarna een zeer uitge breid onderzoek werd ingesteld in de door hem aa,ngewezen omgeving. Tenslotte werd een graf ontdekt, waarin zich de onherken baar verminkte lijken van de twee tochtge noten bevonden. Nadere onderzoekingen hebben aangetoond, dat hier een pas sinds kort in het Buitenzorgse opererende bende aan Tiet werk is geweest, waarover weinig gegevens konden worden verkregen. Een foto van het Koninklijk gezinwelke vervaardigd werd ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Amerikaans journalist beschuldigt hen van feitenverdraaiing ten gunste van Djokja In de „New York Telegram" schrijft William H. Newton (van het Scripps- 'Howard dagbladenconcern) die behoort tot Jiet gezelschap van 15 Amerikaanse jour nalisten dat thans een reis maakt door Indonesië, uit Djokja, „dat Amerikaanse waarnemers, die hier de UNO vertegen woordigen, zeggen, dat zij niet in staat zijn, objectieve rapporten te doen toekomen, hetzij aan de UNO-naties, hetzij san de Amerikaanse regering, met betrekking tot de toestand in Indonesië. In plaats daarvan worden hun rapporten zodanig „herzien" of verdraaid, dat de republikeinse zaak in een gunstig licht komt te staan, zeggen zij. Deze „herziening" geschiedt „door hoog geplaatste Amerikanen te Batavia, waar de rapporten van de waarnemers-te-yelde worden geschift, samengevoegd en omge werkt, alvorens te worden verzonden". De bedoeling hiervan is blijkbaar, „de feiten zodanig te verwringen, dat ze passen in het kader van wat op dat ogenblik de politiek van het Amerikaanse State Department (departement van Buitenlandse Zaken) of van de Veiligheidsraad is". Newton verklaart verder dat zowel de Amerikaanse als de Australische militaire waarnemers zich ernstig bezorgd maken over het feit, dat hun rapporten in feite worden gecensureerd en verdraaid, al vorens zij ter kennis komen van de hoog ste instantiecin de UNO en hun regeringen. Om voor de nand liggende redenen is het duidelijk, dat deze waarnemers hun namen niet gepubliceerd wensen te zien, maar het gevoelen, dat zij weergeven is onder hen algemeen en er heerst bij bijna alle officieren ter plaatse een ernstige bezorgd heid voor de toekomst. Na te hebben uiteengezet, dat alle rap porten van de Amerikaanse militaire waar nemers door de handen moeten gaan van de kolonel Williard B. Carlock en dat die van de Australische waarnemers lopen via de brigade-generaal Claude E. Prior, geeft Newton „een voorbeeld uit de eerste hand van de mate van partijdigheid van deze beide mannen", door een relaas te geven van wat zich heeft voorgedaan bij de ont ruiming van Wonosari, waarbij de Neder landers zich terugtrokken volgens het op gestelde schema, maar de republikeinse troepen niet ter plaatse kwamen om het be stuur over te nemen. Newton schrijft, dat binnen enkele uren na de ontruiming door de Nederlanders, waarvan hij getuige was geweest, de heren Carlock en Prior, hetzij op eigen gelegenheid, hetzij gezamenlijk, drie verschillende verklaringen hebben af gelegd, waarin de Nederlanders werd aan- gewi-even: le. dat zij niet hadden gezorgd voor een gewapend geleide van de militaire waar nemers; 2e. dat zij het vliegveld bij Wonosari een uur vóór de vastgestelde tijd hadden ont ruimd en daardoor de maatregelen voor de overgave in de war hadden laten lopen en 3c. dat de Nederlanders met vooi'be- daehte rade de overgave van Wonosari in de war hadden laten lopen, door de avond te voren alle republikeinse strijdkrachten zo ver van de plaats af te hebben gejaagd, dat zij de volgende dag niet op tijd terug konden zijn voor de bezetting. Newton wraakt deze drie verklaringen alle en voegt daaraan toe: „Er bestond slechts weinig verband tussen de rapporten van de heren Carlock en Prior enerzijds en de gebeurtenissen, zoals deze zich te Wono sari in werkelijkheid hebben afgespeeld anderzijds. Noch de kolonel Carlock, noch de brigade-generaal Prior waren te Wono sari aanwezig, maar zij hadden nauwkeurig rapporten kunnen verkrijgen van Ameri kaanse en Australische militaire waar nemers, die er wel waren. Geïrriteerd door de weigering van deze correspondent om zijn lezing van de gebeurtenissen te Wono sari te aanvaarden, stelde de kolonel Car lock later sarcastisch de vraag, of de 15 Amerikaanse journalisten die thans een be zoek brengen aan Indonesië, door de Nederlanders wellicht zorgvuldig zijn uit gezocht". Aan het artikel van William H. Newton over de rapporten van de militaire waar nemers, dat in meer uitgebreide vorm ver scheen in „Het Dagblad" te Batavia, ont leent Aneta de volgende passages: „De beslissingen, die gebaseerd zijn op onjuiste of bevooroordeelde berichtgeving, zullen kennelijk leiden tot het vormen van een regiem in Indonesië, dat noch de macht noch de bekwaamheid heeft om de commu nistische opmars in Azië .te weerstaan". „De Tustralische officier kapitein C. G. Williams deed hier dienst als militair waarnemer voor de UNO van Juli 1948 tot Maart 1949. Nadat hij zijn missie had volbracht, publiceerde hij een rapport waarin hij ondër meer beweerde „Naar hetgeen ik er persoonlijk van gezien heb, zou ik niet zeggen, dat Soekarno op meer dan tien procent van de bevolking zal kunnen rekenen, welke dan nog door Japan gedrilde elementen zouden zijn". Sprekende over de discipline van de re publikeins^ troepen welke van vitaal belang is voor de stabiliteit van het land. nadat de Nederlandse troepen zullen zijn vertrokken merkte kapitein Williams op: „de ene klacht na de andere werd door de militaire waarnemers ingediend bij de verantwoordelijke republikeinse autori teiten btereffende de door hun troepen ver oorzaakte incidenten. Wanneer zij al be loofden de zaak onmiddellijk recht te zet ten, er kwam toch niet de minste veran dering. De waarheid is, dat zij niet de minste controle over hun mensen hadden", aldus Williams, die vervolgt: „tijdens de recente actie zag ik zowel dode als levende Japanners en het lijdt geen twijfel, dat ook zij een actieve rol speelden in het huidige conflict". Newton vervolgt dan zelf weer: „Het is inderdaad zo, dat van de mening van Wil liams door de UNCI of de hoogste instan ties van de Verenigde Statexx hier nooit de minste notitie is genomen. Want deze is niet in overeenstemming met hun politiek", aldus Newton volgens de publicatie in „Het Dagblad". Paul Hoffmann: „Export naar Amerika blijve hoofddoel" De administrateur van de E.C.A. Paul Hoffman heeft Donderdag een vex-klaring gepubliceerd over het nieuwe plan voor de inter-Europese betalingen, waarin hij dit plan een belangrijke stap noemt in de richting van het weder vestigen van de Europese handel op een gezonde basis.. Hoffman deelde mede, dat volgens het nieuwe betalingsplan de landen, die hun inter-Europese handel vergroten, de Mar shallhulp met evenveel dollars zullen ver groten als zij kunnen verdienen door een vergroting van de export naar het dollar- gebied. Daar het belangrijkste vraagstuk het dollartekort is, moeten de pogingen om overschotten te kweken met de rest van West-Europa en met het sterlingge- bied, de deelnemende landen niet af brengen van de fundamentele taak: uit breiding van de export naar het Westelijk .halfrond. Sovjet-Russisch vredescongres Rado Moskou heeft medegedeeld, dat eerlang in Rusland een conferentie van Russische strijders voor de vrede plaats zal hebben. Het besluit daartoe werd genomen op een vergadering, die te Moskou werd ge houden door de unie der vakbonden, het anti-fascistische comité der Russische vrouwen en de Unie van Russische schrij vers, in tegenwoordigheid van meer dan 100 afgevaardigden van diverse Russische organisaties en instellingen. Dr. Roem ontkent accoord over „staakt het vuren" Op een persconferentie heeft dr. Mo hammed Roem gisteren te Djokja ver klaard, dat de republikeinse troepen „in geen geval de posities, die zij thans op Java en Sumatra bezet houden, zullen ont ruimen". Dr. Roem zeide dit in een commentaar op de besprekingen over een algemeen geldend bevel tot staking van het vuren. Hij verwachtte dat deze besprekingen nog twee weken zouden duren. Roem zeide te hopen, dat de kwestie van het terugtrekken der Nederlandse troepen zal worden besproken vóór de Haagse Ronde-Tafelconferentie. Hij sprak de geruchten tegen, dat een voorlopig accoord over het staken van het vuren reeds tussen de Nederlandse en re publikeinse delegatie was bereikt. De terugkeer van president Soekarno en andere republikeinse leiders noemde Roem een eerste stap naar de toepassing van het accoord van 7 Mei. Geen stroom en weinig gas in Parijs Nieuwe staking in de energiebedrijven In Parijs is de electrische stroom afge sneden en de druk van het gas verminderd ten gevolge van stakingen bij de gasbe drijven en de electrische centrales. De be trokken arbeiders eisen hoger loon en de besprekingen, welke de gehele nacht wer den gevoerd, zijn op xxiets uitgelopen. Een woordvoerder van de „Electricité de France" verklaarde, dat de helft van Frankrijk en geheel Parijs bij de staking betrokken waren. (Bij de Rotterdamse Lloyd is mejuffrouw Wilzen met pensioen gegaan, nadat zij 42 jaar lang hoofd van de Linnenkamer is geweest). Mejuffrouw Wilzen krijgt haar rust, Ik ken mejixffrouw Wilzen niet, Maar zij is, ben ik mij bewust, Een kei op haar speciaal gebied Gaf zij niet tweeënveertig jaar Vol plichtsvervulling in haar vak, Voor ieder schip naar d'evenaar, Van 't zelfde laken weer een pak? Ook ik heb met de Lloyd gereisd, Van West naar Oost en Oost naar West, En wat je ook van lakens eist, Je slaapt in Lloydse lakens best. Zij heeft het lang en goed gedaan, Naar ik in een berichtje las, Ik stel me voor dat nimmer aan Haar laken iets te laken was. Nu gaat zij rusten met pensioen Het is haar recht en 't is haar tijd, Een ander gaat haar arbeid doen En krygt haar verantwoordelijkheid. Voor haar is 't een verandering, Die wel iets zeer speciaals beduidt, Want voortaan, en dat is een ding, Deelt zfj niet meer de lakens uit. P. GASUS. Arthur Schn'itzler: De snob is een mens, die schijn bare zelfverhoging nastreeft door middel van lucrkelijke zelfver nedering. (ff SCHEPEN ALS GRAANSILO'S. De Verenigde Staten gebruiken thans vrachtschepen als graansilo's, omdat de tarwe-oogst zo overvloedig is, dat niet ge noeg opslagruimte beschikbaar is. De havenautoriteiten van New-Orleans hebben verklaard, dat zij wel 235 schepen voor graanopslag kunnen gebruiken. PROCES TEGEN COPLON EN GOEBITSJEF VERDAAGD. NEW YORK. 8 Juli (AFP). Het pro ces tegen Judith Coplon, de gewezen amb tenares van het Amerikaanse ministerie van Justitie en Valentin Goebitsjef, Rus sisch lid van het secretariaat der UNO is tot 15 October vex-daagd. CHINESE VAKVERBOND WIL PANAZIATISCHE CONFERENTIE. Afgevaax-digden van de Chinese vakbe weging hebben op het congres van het onder communistische invloed staande wereldvakvex'bond te Milaan voorgesteld, in November te Peking een Panaziatische vakbondsconferentie te houden. D;t voor stel werd geestdriftig toegejuicht. Dr. Van Royen te Batavia: Beroep op republiek tot ernstige samenwerking Dr. van Royen heeft gisteren in een radio-interview te Batavia verklaard, dat de voorbereidende besprekingen voor de beëindiging van de vijande lijkheden op Java nog niet zijn afge lopen. De wijze, waarop het staken van het vuren ten uitvoer moet wor den gelegd, moet nog worden gepre ciseerd, doch ik ben niet ontevreden over de resultaten, die tot dusver zijn bereikt, zo zeide dr. Van Royen. Dr. Van Royen zeide met name: „Zoals men weet, is in het officiële perscommu- Truman: Oorlogsgevaar neemt geleidelijk af Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gisteren onder meer ge zegd, dat de wereld zich langzaam en ge leidelijk naar een wereldvrede beweegt en dat het oorlogsgevaar afneemt. Op een voorstel om na de ratificatie van het Atlantische Pact tot een wereldkruis tocht voor de vrede op te roepen ant woordde de president, dat hij sinds 1945 „onophoudelijk op een vredeskruistocht" is geweest. Hij had niet de bedoeling, Europa in dit jaar te bezoeken. Truman verklaarde zeer optimistisch over de Amerikaanse economische toe stand te zijn. Op de Amerikaanse beurs was een verbetering te vex-wachten: de prijzen van Woensdag waren de hoogste van de afgelopen zes weken. De presidexxt wenste geen commentaar te leveren op de berichten over eventuele Amerikaanse economische steun aan Engeland: te Parijs en Londen werden hieromtrent besprekin gen gevoerd. Wilson over de Parijse besluiten Nieuw Engels voorstel aan Amerika De „President of the Board of Trade", Harold Wilson, heeft Donderdag in het Britse parlement een aanvuüende verkla ring afgelegd met betrekking tot de mede deling van sir Stafford Cripps over de overeenkomst, welke tussen de landen der „Organisatie voor Europese Economische Samenwerking" tot stand is gekomen tot verzachting van de beperkende bepalingen op de invoer. Wilson zeide, dat de verzachting rxiet kon worden toegepast ten aanzien v*i lan den, met welke zij moeilijkheden voor de betalingsbalans zou kxxnnen veroorzaken. De Britse betalingsregelingen met landen, waarop de verzachting van toepassing is, moet zodanig zijn, dat iedere betaling met goud of dollars door Engeland wordt ver meden. Bovendien rijzen er in dit verband bepaalde vragen ten aanzien van de Britse vex'plichtingen tegenover landen, die niet tot de „O.E.E.S." behoren. Engeland is be reid voor te gaan in de opheffing van de beperkingen, doch hoever het daarbij kan gaan, moet afhangen van de mate, waarin andere landen zich in staat achten het Britse voorbeeld te volgen en de beperkin gen op invoer uit Engeland te verzachten. Naar te Washington Donderdag verno men werd zal waarschijnlijk te Londen door sir Stafford Cripps en de Amerikaan se minister van financiën John Snijder een plan worden besproken tot bespoediging van de Amerikaanse aankopen van strate gische grondstoffen in Engeland, dat ten doel heeft verlichting te brengen in de Britse dollarcrisis. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zeide, dat een Brits voorstel terzake informeel was ontvangen. Het Britse plan is, naar de woordvoerder zeide, gebaseerd op het verlangen, dat de dollars spoediger beschikbaar zullen komen, daar men van mening is, dat zij thans beter gebruikt zullen kunnen worden. Hij voeg de daaraan nog toe, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken er aan twijfelt, of het plan wel zo grote voordelen zal bieden. De totale aankopen in het komende jaar zullen namelijk ongeveer hetzelfde blijven, onverschillig wanneer ze verricht worden. De prijzen in de Verenigde Staten dalen, zodat de Britse dollarinkomsten later van grotere werkelijke waarde zullen zijn. De financiële besprekingen tussen Cripps en Snyder zullen Vrijdag te Londen be ginnen in de streng bewaakte zaal van het Britse ministerie van financiën. De Canadese minister van financiën Abbott zal eveneens tegenwoordig zijn, zo wordt nader uit de Britse hoofdstad gemeld. Moskou weer in gebreke bij delging Leen- en Pachtschuld Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heb ben heden bekend gemaakt, dat de Sovjet- Unie haar jongste betaling van „Leen- en Pachtinterest aan de Verenigde Staten zonder opgave van redenen met twee der den heeft verminderd. De termijn voor de betaling van meer dan 5 millioen dollar rente liep 1 Juli af. De Sovjet-Unie betaalde slechts 1.481.715 dollar. In 1948 en 1947, toen de Sovjet-Unie evenmin de gehele interest afloste of schoon zij een groter deel van de som betaalde dan zij nu gedaan heeft werd als reden hiervoor opgegeven, dat de Ver enigde Staten exporten, die Rusland vol gens een overeenkomst van 1945 had be steld, had opgehouden. Inval in communistisch hoofdkwartier te Sydney De Staatspolitie en rechercheurs in bur ger hebben onverwacht een inval gedaan in het hoofdkwartier van de Australische communistische partij te Sydney. Het doel van de inval is niet bekend gemaakt. Er zijn vele drukwerken en documenten in beslag genomen. niqué van 22 Juni alleen gesproken van een „overeenstemmende standpunt", een „meeting of minds", tc vertalen door „wilsovereenstemming", maar hoe dit ook zij, het is duidelijk, dat de uitwerking van de principieel bereikte overeenstemming ten aanzien van het staakt het vuren nog zal moeten volgen". Dr. Van Royen achtte de grootste concessie van Nederlandse en republikeinse zijde bij de onderhandelin gen het laten varen van het aan beide zijden bestaande wantrouwen. „De Neder landse delegatie heeft van het begin der conferentie af zich op het standpunt ge steld, dat zij vertrouwen moest hebben in de*wedei'pax-tij. Dit was, gezien het ver leden, een belangrijke concessie onzer zijds". Aan de andere kant hebben de lei dend- figuren der republiek een van hun standpunt uit uiterst belangrijke concessie gedaan door, vertrouwende op de oprechte bedoeling van NedexTandse zijde om tot een spoedige souvei-einiteitsoverdracht te komen, zich te verplichten de in de „state ments" van 7 Mei neergelegde politiek te volgen. De republikeinse leiders hebben hiermee geriskeerd, de steun van hun vol gelingen te verliezen. Hij zeide, dat de beste waax-borg, dat overeenstemming over de gehele linie verwezenlijkt zal worden, is, de overtuiging, dat alleen door samen werking de orde en vrijheid hersteld en gehandhaafd zullen kunnen worden en aL- leen door samenwerking Indonesië van chaos zal kunnen worden gevrijwaard. Dr. Van Royen zeide met het tot dusver be reikte resultaat niet ontevreden te zijn. De ontwikkelingsmogelijkheden van Groot-Indonesië achtte Van Royen „bijna onbegrensd, mits het mogelijk is een ern stige samenwexTfing tot stand te brengen tussen de constructieve krachten in de federalistische republiek en Nederland". Gevraagd naar de reactie van de dele gatie op de uitlatingen van de republi keinse leiders, na het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit Djokja, zeide dr. Van Royen: „Ik kan u zeggen; dat de Ne dexTandse delegatie het zeer ernstig be- treux't, dat de republikeinse leidex's, met name de Sultan van Djokja, geen moge lijkheid hebben gezien om hun volgelin gen te wijzen op de ernstige wil tot samen werking, die aan Nederlandse zijde be staat, en deze volgelingen aan te sporen ook hunnerzijds de thans toegestoken hand te grijpen. Wij hopen en verwachten in tussen, dat de republikeinse regering na haar terugkeer in Djokja bereid zal zijn, de openbare mening in constructieve zin te leiden". Sofia antwoordt UNO inzake Griekse kwestie De Bulgaarse regering heeft in een nota aan Trygve Lie, die gisteren te Sofia is gepubliceerd, kortweg verklaard, dat zij „geen enkele verantwoordelijkheid ervoor kan dragen" dat de resolutie van de UNO over de betrekkingen met Griekenland niet wordt uitgevoerd. De Algemene Vergadering der UNO nam in November een resolutie aan, waarbij Albanië, Joegoslavië en Bulgarije wegens „inmenging" in Griekse binnenlandse za ken werden veroordeeld en waarin op deze landen een beroep werd gedaan hun hulp verlening aan de Griekse partisanen stop te zetten. AANHOUDEND VRIJ KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige motregen, maar morgen plaatselijk opklaringen. Zwak ke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. 9 Juli: Zon op4.30 uur; onder 20.59 uur Maan op 21.14 uur; onder 2.44 uur Hoogwatertüden: Vrijdag 8 Juli: 1.4014.40 uur. Zaterdag 9 Juli: 2.3215.05 uur. Laagwatert\jdcn: Vrijdag 8 Juli: 9.35—22.15 uur. Zaterdag 9 Juli: 10.36—23.08 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1