Oieemeis Een vage herinnering Vrijdag 8 Juli 1949 Haarlems Dagblad Verfraaiing van het Frans Halsmuseum Nu komt de vestibule aan de beurt Indertijd hebben wij reeds medegedeeld dat er een 10-jarenplan is opgemaakt voor de verfraaiing van het Frans Halsmuseum, Het betreft hier interne verbeteringen die beogen het gebouw in alle opzichten te doen beantwoorden aan zijn bestemming en daarbij zoveel mogelijk de 17e eeuwse sfeer in alles door te voeren. Op verschil lende reeds uitgevoerde werken, die een onderdeel van dit plan vormen, hebben wij reeds de aandacht gevestigd. Thans wordt gehoopt in het komende najaar de vestibule te kunnen verbeteren, waardoor een waardiger toegangspor taal tot het museum verkregen zal worden. Ds. E. A. Groenewegen 70 jaar Ds. E. A. Groenewegen, emeritus-predi kant der Gereformeerde Kerk van Half weg, hoopt Maandag 11 Juli zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Meer dan der tig jaar is hij predikant te Halfweg geweest. De aanstaande jarige, die in 1902 candidaat is geworden aan de Theologische School, deed op 7 Juni 1903 zijn intrede bij de Gereformeerde kerk van Westmaas. In 1909 vertrok hij naar Nijverdal en op 16 Februari 1913 naar Halfweg. In 1933 heeft dr. Groenewegen het ambt van predikant neergelegd. In de classis Haarlem der Ge reformeerde kerk heeft ds. Groenewegen enige deputaatschappen vervuld. Politiemannen beschermen het dier Donderdagmiddag is een afdeling „Haar lem en omstreken" van de Bond van Poli- tie-ambtenaren in Nederland tot Bescher ming van Dieren opgericht op een druk bezochte vergadering in het Haarlemse hoofdbureau van politie. Het bestuur wordt gevormd door de heren L. D. Beumer (voorzitter), J?. A. X. Jelgersma (secreta ris), H. F. B; den Baas (penningmeester), A. Kok (vice-voorzitter), W. J. Bijster (tweede secretaris), C. Leewis (tweede penningmeester) en M. Drenth (algemeen adviseur). De nieuwe afdeling telt op het ogenblik reeds zeventig leden en 25 donateurs en donatrices, waaronder één donaterende vereniging. De afdeling werkt samen met de Haarlemse Vereniging tegen het Mis handelen van Diei-en. Niet alleen fietsendief; ook oplichter De enige dagen geleden door de Haar lemse recherche gearresteerde v. T., die bekende acht rijwielen te hebben gestolen, bleek nog meer op zijn kerfstok te hebben. De man heeft zich namelijk ook schuldig gemaakt aan oplichterspraktijken; hij kwam Haarlemmers zogenaamd de groeten overbrengen van uit Indonesië terugkeren de militairen, en vroeg deze familieleden dan zijn reisgeld te vergoeden. Van T. gaf zich bij die gelegenheden wel uit voor employé bij de KLM. Ook in Bloemendaal heeft hij „geopereerd". Zeven van de acht gestolen fietsen zijn thans door de recherché achterhaald. gemoltonneerd, heerlijk warm voor 1, 2, 3 en 4 jaar 9.25 - 10 - 10.75 - 11.75 <v£MJee>it VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Juli 1949 ONDERTROUWD: 7 Juli, J. Wajer en J. Swets. GEHUWD: 7 Juli: W. J. Marnette en M. Hoenderdos; J. M. Dekker en A„ A. Rompa; E. Datema en D. C. Konings; K. E. van Dek ken en J. W. van der Vooren; D. J. Postma en R. C. Baaij; J. R. Hofman en H. Weert; J. van Duijn en P. C. M. Wyers; J. K. J. Ger ritsen en E. M. Flipphï; J. G. Baljet en M. C. Cats; J. J. de Wolf en J. P. Bijster. BEVALLEN van een zoon: 6 Juli, W. F. JonkerVisser; 7 Juli, B. H. J. van Hooijdonk van Gastel. BEVALLEN van een dochter: 6 Juli, W. M. C. Hansenvan Boekei; M. C. de Boer Loos. OVERLEDEN: 5 Juli, E. F. Berlijn. 85 j., Ripperdapark; H. J. Hekker, 3 j., Tliorbecke- straat; 6 Juli, G. Timmermans, 74 j., Karo- lingenstraat; D. Wentzel, 25 j.. Brouwers straat: V. P. T, van der Kolk, 56 j., Mrt. van Heemskerkstraat; J. v. Zeist, 73 j., Ted. van Berkhoutstraat. Haarlemse Hervormden hielpen Nijmegenaren In de bevrijdingsdagen van Nijmegen in 1944 gingen bij de verwoesting van de Nij meegse binnenstad ook de kerkgebouwen van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Oude Stadsgracht in vlammen op. Een groot deel van het zware verlies is hersteld door de Ned. Herv. gemeenten van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Schoten en Bennebroek, die 300.000, bijeenbrachten voor de door hen geadop teerde Nederlands Hervormde gemeente Nijmegen. De gemeente kon de beschikking krijgen over een grote villa aan de Burge meester van Sehaek Mathonsingel, welke na restauratie is ingericht tot centraal ge bouw van de Nederlands Hervormde ge meente Nijmegen stad en land. Donderdag werd dit gebouw officiëel in gebruik genomen. Ds. J. van Dijk sprak als voorzitter van de kerkeraad het wijdings gebed. Mr. A. Beets uit Haarlem onthulde de gedenksteen in de hall van het gebouw. De beeldhouwer Pieter d'Hont heeft een afbeelding gemaakt van de barmhartige Samaritaan. Deze gedenksteen zal een voortdurende herinnering blijven van dankbaarheid der Nijmegenaren tegenover Haarlem en omgeving. Ten slotte bracht de heer Mullaert uit Arnhem nog de gelukwensen over van de Nationale Federatie van Diaconieën. Breekt de ijsbeer los uit Artis (Kansen zijn gelukkig klein) Dan zal d'ijsbeer in de ijsbar Van REEMERS te vinden zijn. Ga naar Kruisstraat 35 Clinge Doorenbos Verkoop van huizen De uitslag van de verkoping in het Nota rishuis van Donderdag luidt: Smedestraat 27, 4505,S. L. Mok qq. Lange Wijngaardstraat 13, 2000.opge houden. Ged. Oude Gracht 128, 7400,—, F. W. Möhrihg Sr. Botermarkt. 22, 9225. F. A. Groen qq. Pieter Kiesstraat 23, 7700 Nots. B. M. Serné qq. De Ruyterplein 14 niet geveild. Turfmarkt 28, 4800.A. P. v. d. Linde qq. Hillegommerdijk 516, Nieuw Vennep, 710.C. J. J. Jacques qq. Rustenburgerlaan 63, 3300..J. W. G. Anschiitz qq. Sparrenstraat 14, 4575. H. B. Homborg qq. Buitenrustlaan 17, 24.700.Joh. Vijn. Anna van Burenlaan no. 38, 9505,S. L. Mok qq. Gasthuis laan 125, 2300.A. v. d. Putten; Doel- straat 8 zw. en rd., ƒ4310.N. van Aalst; Gen. Bothastraat 109, 2650.J. Jonk man qq. Zomervaart 124 zw. en rd., niet geveild. Koninginneweg 92, 10.600.J. Bremer. Paul~Krugerkade 47.f49 (v. Dijk's Koek- en Beschuitfabriek), 187.704. opgehouden. Ged. Oude Gracht 62 en Gast huisstraat 7, 29.900—, opgehouden. Oos- ter Tuindorplaan 2, 7500.opgehouden. Cearalaan 2, Overveen, 6000.H. Aart- sen. Regulierstraat 28, 3000.opgehou den. Boterstraat 11, ƒ3475.opgehouden. Koninginneweg 94, 10.500.opgehou den. Thomsonlaan 79, 5300,H. J. J. Slothouber qq. Zangtournooi van de Katholieke Zangersbond Zondag 10 en 17 Juli houdt de RK Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid holland een concours in 't Concertgebouw. Talrijke aangesloten koren zullen aantreden Het is een grote verdienste van deze Zan gersbond, dat geleidelijk aan een stuwende kracht is ontstaan om hét lied in zijn schoonste vormen op de voorgrond te stel len. Minder belangrijke composities moes ten plaats maken voor werken van klas sieke meesters als Palestrina, Sweelinek, Lassus, Schutz, Diepenbrock en Bruckner. Ook de moderne componisten als Andries- sen, Landré, Nieland, Bonset en Bodijn zijn niet vergeten.. De organisatoren mogen .zich verheugen in grote belangstelling. Koningin Juliana, Prins Bernhard en Mgr. J. P. Huibers heb ben prijzen geschonken. VERKEERSREGELING HOUTVAART B. en W. van Haarlem hebben besloten de verkeersregeling voor het gedeelte van de Houtvaart tussen de Bestevaerstraat en de Brouwersvaart nu de route van lijn 6 definitief is gewijzigd aan de veranderde situatie aan te passen. Voortaan zal dat weggedeelte alleen gesloten zijn voor auto's en motordriewielers in de richting van Zuid naar Noord. MEJ. C. WESTENDORP GEHULDIGD. Mej. C. Westendorp, vijftig jaar lid en lange tijd energiek bestuurslid van de Ver eniging tegen het Mishandelen van Dieren te Haarlem, is gisteren door het thans zit tende bestuur gehuldigd. Zij werd tot ere lid benoemd en ontving uit handen van de voorzitter, de heer J. F. H. van Daelen, een oorkonde. Als aardige bijzonderheid dient gemeld, dat wijlen de vader van mej. Westendorp ook erelid van de Vereniging geweest is. LAMPEN Ook in vleugel-, orgel-, piano-, bureau- en bedleeslampen, een ver zorgde collectie. .INTIMA" KRUISSTRAAT 42 - Telefoon 10311 (Advj Muziek „Zang en Vriendschap" in het Openluchttheater Het weer wist niet goed wat het wilde; een omstandigheid die niet bevorderlijk was om het publiek in drommen naar het Bloemendaalse Openluchttheater te doen stromen, al was er dan ditmaal de attractie van Haarlem's aloude Liedertafel „Zang en Vriendschap" Dit kwam op de Debet zijde. Maar het feit dat regen en wind in hun weifelende houding volhardden, kwam ten opzichte van een goede uitvoering, op de Creditzijde. De Koninklijke Liedertafel kon zich dus in vrij gunstige condities la ten horen, dat wil zeggen, dat de samen klank vooral van het middenvak der tribune uit beluisterd heel goed was in de liederen die niet al te zeer afwijken van de gewone harmonisatie. De moeilijk heid voor de zangers, om in deze weidse ruimte contact met elkaar te houden, maakte het zuiver intoneren in liedbewer kingen van Bela Bartok soms wel een beetje twijfelachtig; nochtans werden deze werkjes op het laatste zaalconcert met ver bluffende zekerheid gezongen, maar daar had men voldoende steun aan elkaar. Hetzelfde wat wij in het Openluchtthe ater van instrumentale muziek ondervon den hebben, namelijk dat een ensemble van één geluidsfamilie er goed kan klin ken, doet zich ook voor met vocale muziek: een goed geëgaliseerd koor kan er een be vredigende totaalklank ontwikkelen. Maar het blijft altijd oppassen, dat de stemmen zich niet forceren, want dan verstoren zij het homogene klankbeeld. Zulks gebeurde deze avond met de twee de tenoren in het Russische lied met tenor solo van Dombrowen „Dag van Droefheid". •En ook in het lied met bariton-solo „Tus sen de oevers" werkte een geforceerde klank aan 't slot niet gunstig. Doch in hoofdzaak was er een goed even wichtig ensemble te horen. Vooreerst al bij het Wilhelmus en de Valerius-bewer- kingen van Duvosel. Verder doorlopend in de fraaie nummers van Elgar. Vooral ook in het liedertafelstuk van Schubert „Het dorpje". „Phyllis en de moeder", van Neumann en de beide liedbewerkingen van' Jack Loory gaven aan het openlucht-concert een opgewekt slot, dat voor een groot deel mede te danken was aan de karakteristieke voordracht die dirigent Loory zijn zangers wist af te dwingen. JOS. DE KLERK. Mr. F. van Blerkom gaat Haarlem verlaten Tot lid van het Hof van Justitie in Suriname benoemd Bij Koninklijk Besluit is met ingang van de dag van vertrek naar Suriname be noemd tot lid van het Hof van Justitie in dat gebiedsdeel, mr. F. van Blerkom, advocaat en procureur te Haarlem, tevens kantonrechter-plaatsvervanger bij het Kantongerecht te Haarlem. Mr. Van Blerkom vertrekt op 29 Juli met een vliegtuig van-de KLM naar Para maribo. De nieuw benoemde werd op 19 Decem ber 1911 te Zwijndrecht geboren. Hij volgde de opleiding aan het gymnasium te Dordrecht en van 1930 af de gymnasiale afdeling van het Kennemer Lyceum te Overveen. Vervolgens studeerde hij te Leiden, waar hij op 1 April 1936 de mees- ter-titel behaalde. Mr. van Blerkom vestigde zich te Haar lem als advocaat en procureur. In 1946 werd hij tot adjunct-secretaris van. het Tribunaal benoemd en in hetzelfde jaar werd hij kantonrechter-plaatsvervanger. Hij heeft zitting in verscheidene besturen en commissies, onder meer van de afde ling Haarlem van het Nederlands Genoot schap tot Reclassering en in de Verkeers- commissie en in de onlangs ingestelde Commissie voor Stadsontwikkeling. Ook was hij gedurende enige tijd voorzitter van de Haarlemse roei- en zeilvereniging „Het Spaarne". Examens Jac. P. Thijsse Montessori-lyceum. Geslaagd voor het eindexamen HBS-B de dames: I. Bentz van den Berg, E. Friedhoff en A. L. Pelt en de heren A. Boeklagen, A. J. H. Haak, I. N. S. Hocke, D. Keyser, S. W. L. van der Noordaa, J. W. Sanders, R. Tent. Afgewezen: twee. Teruggetrokkem^én. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Naar Indonesië vertrekt op 13 Juli het ss „Waterman". Met dit schip kan zeepost worden meegezonden, mits deze uiterlijk 10 Juli is gepost. Naar Suriname vertrekt op 22 Juli net ss „Cottica". Correspondentie moet uiterlijk 20 Juli gepost worden. Het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade N.I.B.E.G. verzoekt, in Indonesië geleden schade er in te betrekken De Nederlands-Indische Bond van ex- krijgsgevangenen en -geïnterneerden (N.I. B.E.G.) heeft de minister van financiën verzocht het bi] de Tweede Kamer aan hangige wetsontwerp op de materiële oor logsschade ook toepasselijk te döèn zijn op de in Indonesië geleden schade. De bond verklaart dat de oorlogen tegen Duitsland en tegen Japan een geheel vor men. Beide werden gevoerd door het Ko ninkrijk der Nederlanden. Het doet daar om vreemd aan, aldus het verzoekschrift, dat gelijkvormige schaden geheel verschil lend worden behandeld, naarmate ze door Duitsers of door Japanners zijn toege bracht, hoewel het nadeel de betrokkenen op gelijke wijze treft. De N.I.B.E.G. wil niet uit het oog verliezen, dat in Indonesië door een rehabilitatie-regeling getracht is velen weer op de been te helpen. De bond weet echter dat velen van de zwaarst ge troffenen, met name de kleine zelfstandi gen, bij de Indonesische regelingen weinig of geen baat hebben. „Vooral met het oog op deze ernstig benadeelde groepen, die, ware hun schade in Nederland gevallen, tëgemoetkomingen naar vervangingswaar de zouden krijgen, doch nu met lege han den staan, treft de ongelijkheid het sterkst en is een verruiming van het wetsontwerp het meest noodzakelijk." Marinepersoneel wordt tegen pokken ingeënt De minister van-Marine heeft bepaald, dat marinepersoneel, dat gedurende een jaar of langer niet tegen de pokken is in geënt, opnieuw zal worden ingeënt. Ook zij, die gedurende het laatste jaar zonder positief resultaat gevaccineerd zijn, zullen worden gerevaccineerd. Ontvangstploegen voor de uit Indonesië repatriërende militairen worden terstond ingeënt en zullen om de zes maanden ge revaccineerd worden. Familie opvarenden „Kota Inten" wordt inenten aangeraden Hoewel zich gelukkig geen nieuwe ziektegevallen aan boord van de „Kota Inten" hebben voorgedaan, raadt de hygiënist van de Koninklijke Landmacht alle familieleden van opvarenden van dit schip dringend aan, zich opnieuw te laten inenten, tenzij de laatste inenting niet lan ger dan drie jaar geleden heeft plaats gehad. Deze inenting moet zuiver als voor zorgsmaatregel worden beschouwd, ten einde de grootst mogelijke zekerheid te hebben, dat geen pokken in Nederland worden geïmporteerd en verspreid. Auto reed tegen een boom; meisje gedood Donderdagmiddag omstreeks zes uur is op de straatweg tussen Ter Apel en Sellin- gen een auto in volle vaart tegen een boom gereden. Een meisje van ongeveer 22 jaar werd uit de wagen geslingerd en zo ernstig gewond dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De chauffeur is na het ongeluk wegge lopen, maar heeft zich later bij de politie aangemeld. De man, B. O. uit Nieuwe Pekela, is in bewaring gesteld. Het slacht offer is de dienstbode H. T. uit Ter Apel, die met O. bevriend was. SCHEEPVAART Almdijk, Antwerpen—Vera Cruz pass. 7 Juli Bermuda. Annenkerk, RotterdamBrisbane pass. 7 Juli Finisterre. Bloemfontein, 7 Juli van Port Elisabeth naar Kaapstad, Borneo, JavaNew York 8 Juli te Halifax. Groote Beer, AmsterdamBatavia 7 Juli Nrd van Colombo. Heelsum, SingaporeEngeland 8 Juli te Port Said. Mataram, JavaRotterdam 7 Juli in Anderhalfgraadskanaal. Oranje, AmsterdamJava pass. 7 Juli Kaap St. Vincent. Kota Inten. JavaRotterdam 7 Juli 21 mijl Oost Kaap Serrat. Schiedijk, Java New York 8 Juli te Colombo. Slamat, Java Rotterdam 7 Juli van Port Soedan. Utrecht, 7 Juli van New York naar Bombay. Van 't Hoff, 7 Juli van Kaapstad wordt 22 Juli te St. Vincent verwacht. Weltevreden, 6 Juli van Norfolk te Galveston. Zuiderkruis, Java R'dam 7 Juli in Middel-Indische Oceaan. Bloemendaal Huldiging van J. de Jong Czn. De heer J. de Jong Czn. zal op 31 Augus tus, na de gemeente Bloemendaal veertig jaren toegewijd gediend te hebben, aftre den als directeur van Publieke Werken. De Bloemendaalse burgerij wil dit feit niet onopgemerkt laten voorbijgaan en daarom zal een huldiging wegens het vele en belangrijke werk dat de scheidende ambtenaar heeft verricht, worden georga niseerd. In het uitvoerend comité hebben zitting genomen de heren: A. van Geluk, Th. Remmerswaal, mr. F. J. D. Theyse, C. J. van Tienhoven en C. M. Reinders Fol- mer, Schulpweg 5, Aerdenhout, die als pen ningmeester optreedt. Zandvoort Stranddag op 23 Juli Op Zaterdag 23 Juli wordt door de Stichting „Touring Zandvoort" een strand dag georganiseerd, welke zeer interessant belooft te worden. In de morgen wordt een zandbouw-wed- strijd gehouden voor deelnemers sters) van diverse leeftijden, voor welke wed strijd prijzen zijn beschikbaar gesteld. Voorts zal onder auspiciën van de afde ling Zandvoort van de Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij en in com binatie mét de Zandvoortse Reddingsbri gade een grote demonstratie worden ge geven. Vooraf wordt onder leiding van de zwem- club Haarlem een zeezwemtocht gehou den, indien mogelijk ook een zwemwed strijd. De stranddag wordt besloten met een door muziek opgeluisterde lampion-optocht van het centrum van Zandvoort af naar het strand. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Alida Maria, d. van G. Ten-tij en A, v. d. Kooi; Franciscus Antonius, z. van R. Heijnes en M. A. G.oes; Erik, z. van M. J. G. W. Steijnis en A. Holstege; Jacoba Hen- drika. d. van P. Weij en C. E. v. Braak; Abraham Willem, z. van A. C. v. d. Torre en C. Ravenek; Derk Hendrik, z. van D. H. Reijnen en N. v. Vliet; Theodorus Poulus Maria, z. van A. Weijers en M. P. v. d. Berg; Cornelis Hendrikus, z. van H. v. Mai'sbergen en N. Dekker. ONDERTROUWD: Johannes Jacobus Schotman en Elisabeth de Boer; Berend Kost en Trijntje van Gelderen; Albert Soet en Geertje Been; Leendert van Erkel en Johanna Adriana Groenveld; Arie Cornelis Eveleens en Hermina Geertruida Verboom; Jacob Grosscurt en Clazina de Ruig. GETROUWD: Teunis Zweers en Elizabeth Maria van Os; Martinus Hendrikus Aker boom en Cornelia Maria Smit; Martinus Jo hannes Broxterman en Cornelia Maria Ver- wer; Gerard Jacques Théodore Bouwman en Gerritje Eveleens; Willem van Wassenberg en Maria Petronella van Leeuwen; Frederik Jan Groenewoud en Jansje Geertruida Sneeuw. OVERLEDEN: Geurt Snapper, 61 j., wedn. v. M. Keizer; Annechien Geertje, 1 d. d. van D. Koolhaas en J. dé Weerd; Bastiaan, 31 j., z. van T. v. d. Haak en A. Hijstek; Jan Rich ter, 73 j., wedn. van C. Klinkhamer. BESTEED drie minuten om te beden ken of u niet oolc reden hebt een Groentje te plaatsen im Haarlems Dagblad. Dan drie minuten om het op te schrijven. Die zes minuten zullen goed besteed blijken. Heemstede Concert in Groenendaal Op Zondag 10 Juli, des namiddags tussen half acht en half tien zal de Harmonie „Eensgezindheid" een concert geven in het wandelbos „Groenendaal". BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: R: C. Bakhuizen van den Brink en M. M. de Boer; J. D. J. Smit en E. van Runt; J. Cremers en J. M. Uitendaal; J. C. M. Thunissen en C. M. D. Timmennann; II. Hettelingh en H. K. Dijkstra; T. Schreu- der en E. T. Alofs; J. G. L. Schneider en J. M. Kapiteijn, GETROUWD: W. S. van der Vecht en D. H. Evers; C. J. Voss en M. M. J. Stall. GEBOREN: Cornelia, d. van M. G. Kort- leve en P. Vuijk; Johannes Willem, z. van J. P. M. van den Berg en M. A. Scheffer; Theo dorus Johannes Cornelis Maria, z. van C..T. M. Pronk en M. van Diepen; Johannes Petrus z. van J. L. Turenhout en A. M. van Zeist; Rudolph Henricus Cornelis, z. van R. C. W. van der Loo en E. G. Paardekooper Over man; Renske, d. van W. A. Philippo en M. M. van Til; Arnoud Jacobus Maria, d. van M. Weijers en E. J. M. Loos; Henricus Martinus, z. van A. H. Swarte en M. J. J. De Klerk. OVERLEDEN: R. Abercrombie, 85 j.; J. E. Gravendaal, echtg. v. J. Hermes, 75 j. Lisse Hollands Bloembollen Genootschap De Coöperatieve Veilingvereeniging H. B. G. te Lisse hield een vergadering in de veilingzaal onder leiding van de heer D. v. Egmond. Deze bracht in herinnering dat het afgelopen jaar de verwachtingen had overtroffen. Dank zij de grote activiteit van het personeel kon alles worden afge werkt. De omzet is belangrijk hoger dan in 1947. De administratie is door vertrek van de heer Doeksen thans in handen van de heer Van Leeuwen' die ook de leiding heeft van de. afdeling in- en verkoop. De heer Van Leeuwen bracht verslag uit over de financiële resultaten. Tot kassier is be noemd de heer Groen in 't Woud en tot hoofdboekhouder de heer G. Kromhout. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredend lid de heer J. Kortekaas herkozen. Ook de aftredende commissaris de heer J. W. A. Lefeber werd herkozen. De voor zitter deelde mede, dat de veilingen op 15 Juli een aanvang nemen. De betalingsdata voor plantgoed en leverbaar werden vast gesteld op 1 November, 1 Maart en 1 Mei. De betalingsdata 14 dagen later. BINNENLAND Het Nederland-Amerika Instituut, War moesstraat 197199 Amsterdam, stelt voor het studiejaar 1949'1950 een aantal beurzen beschikbaar. In aanmerking komen zij, die hun einddiploma van de middelbare school dit jóiar behaald hebben en na een verblijf van één jaar in Amerika aan een der univer siteiten in Nederland gaan studeren. Aanvra gen dienen voor 20 Juli ingezonden te worden. Dezer dagen is heropgericht de afdeling Nederland van. de Nederlands-Indische Offi cieren Vereniging (N.I.O.V.). Deze vereni ging, die in 1915 werd opgericht, moest haar werkzaamheden gedurende de oorlog staken. Zuiderzeemuseumtentoonstelling. Op Za terdagmiddag 16 Juli zal de Zuiderzeemuseum tentoonstelling in de Drommedaris te Enk huizen officieel worden geopend. HAARLEM EN OMGEVING De heer W. P. J. Lignac te 's Graven- hage is aan de Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op een proefschrift getiteld „Wrijvingsverschijnselen van gassen bij lage druk". De heer Lignac was enige jaren leraar in de natuurkunde aan het Stedelijk Gym nasium te Haarlem. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is de heer K. Mechelse te Haarlem geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde. De heer W. A. Vietor te Heemstede slaagde voor het doctoraal examen Nederlands Indisch recht. Het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling maakt a.s. Zondag een dagtocht naar de Amsterdamse waterleidingduinen, De fietsers vertrekken om 9 uur van de Grote Markt., de anderen gaan om dezelfde tijd met de bus (richting Noordwijk). De heer E. Velema, onderwijzer aan de Haarlemse Montessorischool, slaagde voor de acte M. O. Paedagogiek A aan de gemeente universiteit te Amsterdam. Mej. C. W. Meuring te Haarlem is ge slaagd voor het examen Fröbelonderwijs akte A. In een bakkerij aan de Brouwersstraat te Haarlem is Donderdag brand ontstaan in een bak met houtmot. die in de nabijheid van de oven stond. Nadat buren de vlammen met emmers water zoveel mogelijk hadden geblust, heeft de brandweer met een hand- blusapparaat nog enig nablussingswerk ver richt. Een dertienjarige jongen reed van morgen om ongeveer half acht met zijn fiets op de hoek AnegangGrote Houtstraat met grote vaart het trottoir op, botste tegen een Winkelpui en viel door een spiegelruit heen. De jongen fietste met grote snelheid in de richting" van de Grote Markt. Juist toen hij bij de Anegang een aan de kant van de weg staande vrachtauto wilde passeren, kwam een andere vrachtwagen hem achterop. De jongen durfde toen niet meer passeren en kon nog slechts het trottoir oprijden, met het genoemde gevolg. Hij is met enkele bloeden de wonden naar de Maria-Stichting over gebracht. Op de Schulpweg naby de Eikenlaan en Tollenslaan te Aerdenhout is een in zuide lijke richting in de Tollenslaan rijdende auto, waarvan de bestuurder, een tijdelijk in Bloemendaal verblijvende Amerikaan, geen voorrang verleende, in botsing gekomen met een op de Schulpweg in oostelijke richting rijdende auto, bestuurd door een Haarlem mer. Beide voertuigen werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op het Soendaplein had vanmorgen om ongeveer negen uur een botsing plaats tus sen een vrachtauto en een motorfiets. De motorrijder liep lichte wonden op. Ieder, die een bankbiljet van f25 van de vermiste serie 7 AZ ontvangt, wordt ver zocht zich met dat biljet te vervoegen bij. de afdeling Recherche der Haarlemse politie, bureau Smedestraat. Bij inlevering van een bankbiljet van de serie 7 AZ wordt een gang baar bankbiljet van f 25 teruggegeven. Geurig en krachtig AFTERNOON THEE. 74 cent per ons SCHOOL-TANDVERZORGING. Uit het jaarverslag" van de School-tand- verzorging" over 19481949 ontlenen wij, dat na eerste en tweede onderzoek van 1029 schoolkinderen er in totaal 639 kin deren zijn behandeld. Aan 22 ouders werd geadviseerd de kinderen een verdere be handeling te doen ondergaan. AUTO SLIPTE OP DE TRAMRAILS. Nabij Huize „De Pius" slipte gistermor gen een auto op de tramrails, waarna het voertuig met flinke vaart tegen het ijzeren hek van „De Pius" botste. De auto en het hek werden ernstig beschadigd. INGELANDEN VERGADERDEN. Ingelanden van de polder Lisserbroek en Meer en Duinpolder hielden een ver gadering. De rekening 1948 werd vastge steld. Er is een batig saldo van. 676. De begroting voor het jaar 1949 werd vastgesteld op een bedrag van 6383 met een post van 910 voor onvoorziene uitgaven. De omslag per h.a. werd bepaald op 24. Benoemd werden tot leden der commis sie voor het nazien der rekening 1949 de heren W. Boot, Fa. H. de Graaf en Zn., en J. J. Grullemans. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 21) Om jou, zei hij kalm. Je weet heel goed, dat het het beste zou zijn voor je, wat je doen kon, maar je zou er niet aan denken, om er aan te beginnen. Tony lachte een beetje bitter. Denk je, dat ik zo slecht ben, Jim? Je weet heel goed, dat ik dat niet doe, zei hij. Maaroh, schei er over uit, Tony. Zij keerde zich tot Ricky. Haar stem klonk langzaam, maar er lag een drei gende boosaardigheid in, als een spoor van vergif. Het is toch al te erg, dat de meest begeerde vrijgezel van Craigford zich moet ontpoppen als een vervelende hervormer, zei zij. Ik vraag me af, of dat het lot van alle jonge weduwnaars is? Het effect van het* celibaat Zij was blijkbaar bezig zich weer eens op te werken tot een van haar woede aanvallen en hij onderbrak haar met de woorden: Wat wil je drinken, Ricky? Niets, meneer. Ik moet om zes uur weer op mijn werk zijn, dus als Alden het niet erg zou vinden, zouden we moeten opstappen. Ik vind het niet prettig, om spelbreker te moeten zijn, maar. Alden was opgestaan. Het was erg gezellig. Jim. Haar hand lag slank en warm in de zijne. Wel bedankt Helemaal niet. De druk, die hij haar hand gaf, betekende Zondag en hij dacht, dat zij er op reageerde door een bijna onmerkbaar knikje, maar in het donker was hij daar niet geheel zeker van. Zij liepen de waranda af en hij bleef boven aan de trap staan, met Tony in vlam mende spanning naast zich. Hij wist, wat haar zo boos gemaakt had zij had hem met Alden horen praten over het naar buiten gaan op a.s. Zondag. Toen de twee anderen de rijweg overstaken, stak hij zijn arm door de hare en keerde haar om, Neen, zei zij, ik heb morgenvroeg Roode Kruis oefening. Ik kan geen help ster van een verpleegster zijn zij willen mij daarvoor niet aannemen maar ik kan tenminste een wagen chaufferen. Ik moet om 8 uur in dienst, dus moet ik vroeg naar bed. Hij werd zich bewust van een eigen aardig gevoel van opluchting. Hij voelde er niets voor, om met haar alleen te blij ven. Zij gingen de trap af naar zijn wagen. De andere twee reden in de two- seater van Riéky St. Bede en Tony bleef hen een ogenblik na staan kijken. Maar toen zij eenmaal goed en wel in de wagen zat, zei zij: Luister eens, Jim. Thuis kan ik niet praten. Het spijt me, dat ik van avond een eind maakte aan het fuifje door nijdig te worden. Maak je daar maar niet druk over, zei hij. Hij greep haar hand, drukte die even, liet haar toen weer los en startte de wagen. Gedurende de rit over de lange oprijlaan en verder de weg af, voelde hij haar ogen in de duisternis op zich geves tigd. Als Tony maar niet zo'n gespannen type was, zou zij heus een heel aardig meisje kunnen zijn Er zat een goede ondergrond in, maar die was geheel in de wax gebracht en bovendien veel te veel gespannen, als een strakke draad. Dit putte haar uit je kon het resultaat zien in haar magere gezicht en lichaam en het horen aan haar snelle, rauwe stem. Zij was zo heel verschillend van Helen en Alden Als hij aan Alden dacht, kon hij aan niets anders denken. Hij had haar nog nooit zo aantrekkelijk, 'zo lief gevonden als vanavond. Zelfs nadat zij plotseling zo vreemd veranderd was. Toen schrok hij plotseling op, want Tony zei: Vergis ik mij, of werd je lieflijke Alden in de war gebracht door iets, wat ik op het laatst van de avond zei? Zijn hart sprong op, maar hij sprak op onverschillige toon. Dacht je dat? Ik meende van wel. Waarschijnlijk verveelde ik haar met mijn herinneringen. Ze zijn nooit zo amusant voor anderen, als ze voor jezelf zijn. Ze hadden haar hek bereikt en hij draaide naar binnen en stopte voor de stoep. Doe geen moeite om uit te stappen, zei zij. Wel te rusten, Jim. Het was erg prettig. Het spijt me, dat ik je in verlegen heid bracht door nijdig te worden. Maar je weet nu eenmaal, waar je aan bloot staat, als je mij er bij haalt. Dat moet je troosten. Het. flauwe licht van het dashbord deed haar gezichtje magerder schijnen dan ooit. Haar stern klonk eigenaardig zacht, toen zij zei: Zij is een lief kind, Jim. Ik wens je goed succes. Tony Maar zij onderbrak hem. Ik ben niet blind, m'n beste. Zelfs, niet blind genoeg, om te denken, dat zij verliefd is op die knappe jonge man. Maken die jongens niet, dat je je oud voelt? Ik ben vierendertig en ik voel me honderd. Zij heeft wel met hem op, maar zij is helemaal niet dol op hem. Zij is. Wat is zij? Tony glimlachte een beeje zuur. Cassandra is aan het woord, zei zij. Zij is moeilijk te veroveren, Jim. Ik weet niet waarom, maar het is zo. Misschien is zij bang voor mannen. Ofschoon, waar om iemand ter wereld bang voor jou zou moeten zijn.... Zij zweeg plotseling. Lieve help, het raam van mijn moeder! Zij keerde zich snel om en rende over de tegels van de waranda en was een seconde later in het huis verdwenen. En onder het naar huis rijden, dacht hij: Dus zij zag, wat er met Alden ge beurde, nadat zij gesproken had over die winter van 1926. Dat is inderdaad ge beurd. Tony verbeeldt zich dergelijke dingen niet. Maar dan moet dit ook be tekenen Maar hij ging niet verder. Je moest ergens halt houden, dacht hij en deze avond eindigde hij met de gedachte, met de wetenschap dat hij Alden Zondag terug zou zien. Zij zouden samen naar buiten rijden. HOOFDSTUK X. Het was een koele Zondag met een diep blauwe hemel en opgestapelde mas sa's witte wolken. De hitte was ver dwenen met een dag van onweer en een regennacht" en nu lag de wereld gewassen schitterend voor hen, toen zij naar de boerderij reden. Alden merkte op: Zo is het volmaakt. Het is nog geen zomer die moet nog komen, maar alles beweegt zich al in die richting en komt als een golf opzetten. Die golf zal spoedig overslaan en Juni is dan weer voorbij. Het is altijd te kort van duur. De wagen rolde een lange heuvel af, liep door een klein stadje en begon een flauwe helling te beklimmen. Weet je, ging zij voort, dit land is net als Engeland. Niet op die manier, be doel ik zij keek even naar het water, dat over de dam van het ene reservoir in het andere stroomde maar in ieder ander opzicht. Het is zo variabel en op zo'n kleine schaal helemaal niet zoals het Midden Westen. Ik weet niet meer op wat voor deel van Engeland het lijkt ik was nog zo jong, toen ik daar heen ging. Hoe oud was je toen. Laat eens kijken het was in 1925. Ik was zeven jaar. Hij dacht: Dat klopt dat zou dus aanduiden, dat zij de juiste leeftijd heeft! En weer voelde hij dat prikkelende gevoel van opwinding. Maar zij keek niet naar hem. Zij zat te kijken naar de laurier bomen, die vaag glinsterden in het don kere bos en naar twee gestalten, die te paard aan de ingang van een ruiterpad verschenen. Zij zei: Heb jij ooit ge reden, Jim? Nauwelijks. Jij wel? Alleen toen ik nog erg klein was. Niet genoeg, om er nu nog rekening mee te houden. Niet op die manier van Tony. Die heeft mij op die avond verteld, dat zij ongeveer te paard leefde. Ja, zei hij, toen zij getrouwd was. En hij voegde er nadenkend aan toe: Het was ongeveer het enige deel van haar huwelijk, waar zij werkelijk mee in genomen was. Was het zo erg? Nogal. Het was net als een hoop Amerikaanse huwelijken tussen twee bedorven mensen met te veel geld. Stormachtig en nogal onaangenaam. Waarom hield zij het zo lang vol? Ik geloof, dat zij onder een soort betovering leefde. Haar man was een knappe bruut en het leven, dat zij leidde, was geheel verschillend van dat, wat zij tot dusver gekend had. Tony had er een hekel aan, maar het was als een verdo vingsmiddel zij scheen er niet af te kunnen blijven. Zij vertelde mij eens, dat zij gewoon was, om te veel te drinken voor zij ging jachtrijden, in de hoop, dat zij zou vallen en gedood worden. Zij sprak niet onmiddellijk, maar zei even later zachtjes: Arme Tony, Wees maar vriendelijk tegen haar, Jim. Zij is zo wanhopig verliefd op je. Een ogenblik wist hij niet, hoe hij het had. Het was niets voor haar, om dat te zeggen of was het dat juist wel? Toen zei hij: Dat is zij in werkelijkheid niet, maar ik vrees, dat ik niet altijd vriende lijk tegen haar ben. Ik was nogal scherp tegen haar die avond, dat jij en Ricky er bij waren. Maar zij Hij kon haar niet uitleggen, waarom hij zo scherp tegen Tony was geweest, dat het was, omdat hij in angst gezeten had, dat zij zeggen zou: De zaak Snyder—Gray de zaak LeighclifBrayle. Hij ging voort: Zij is geneigd een beetje drama tisch te doen. Zij is zo lang het enfant terrible van Craigford geweest dat zij die rol niet graag wil laten schieten. (Wordt vervolgdX, J

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6