Haarlems Dagblad Belangstelling Snyder na dollarconferentie: „Het pond zal niet devalueren" „Republikeinen nog niet rijp voor zelfbestuur" meent een hunner „Het geval Gouzenko" ook in Haarlem aanleiding tot ongeregeldheden 64e Jaargang No. 19290 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant, j Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 11 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en oprechte Uaarictrartje <£ourant caitno té*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE ONLANGS GEHOUDEN gemeente raadsverkiezingen hebben, ondanks grote opkomst van de kiezers, weer geéns- zins getuigd van belangstelling in de open bare zaak. Het is in een aantal kleine plaatsen, waar men de gemeentelijke kwes ties en niet de landelijke politiek tot inzet voor de verkiezingen maakte, beter geweest dan in de steden. Dat is begrijpelijk, maar heeft overigens niet meer waarde dan een vergelijking. In het algemeen was er geen sterk-levende belangstelling. Het kiesstel sel bevordert die niet, de verminderde be voegdheid der gemeenten, welker feitelijke [autonomie tot het verleden behoort, even min. Maar aan belangstelling in de open bare zaak hapert niet alleen in locale zin veel. Ook ten aanzien van landelijke en internationale zaken schiet zij ver tekort. Een aantal mensen heeft er zich nooit om oekommerd. Maar dat is de verklaring van het huidige tekort niet. In de vooroorlogse jaren was actieve belangstelling bij het publiek in de vraagstukken van de tijd aanzienlijk groter dan nu. Het valt niet te ontkennen dat over vloedige staatsbemoeienis hier het hare toe bijdraagt. Het zou ook heel eenvoudig zijn om de schuld van die verminderde belang stelling alleen op die bemoeienis gewoon lijk samengevat onder het begrip „geleide economie", al valt er veel meer dan econo mie onder te laden en te zeggen: het particulier initiatief heeft geen kans meer. Als men het particulier initiatief in volle omvang herstelde zou men iets anders zien. Tegenstellingen in zwart en wit snreken makkelijk aan en worden dus licht aan vaard. Maar zij zijn als regel ontoereikend om de uitingen van de menselijke natuur te verklaren. Het gebrek aan belangstelling dat hier wordt aangeroerd heeft ook an dere oorzaken; het doet zich bovendien niet alleen ten aanzien van het openbaar beleid gevoelen. Het getuigt van een levens-leegte die zich bij velen voordoet, die in wezen haar oorzaak vindt in gebrek aan geloof en vertrouwen, die ons ouderen vooral ontstelt als wij haar bij jonge men sen ontdekken. Die leegte trachten velen dan min of meer te vullen met een ont spanning, die niet meer dan ogenblikkelijke of hoogstens tijdelijke baat kan geven. En haar betekenis wordt opgeschroefd in de hoop, haar daardoor meer waarde te schen ken. Ieder mens heeft op zijn tijd behoefte aan ontspanning, maar wie haar verheft tot een zaak van geweldig belang overdrijft het geval en doet zich zelf tekort. Ik heb de man geciteerd die indertijd al schreef: de sportmanie zal verdwijnen: niet de sport, maar de manie, omdat zij onecht is, vals. Hij noemde meer verschijnselen op die in wezen geen waarde hebben. Ik zou op het punt van die sportmanie een actueel voor beeld willen noemen: de Tour de France. Niet omdat het verschijnsel zich in het bijzonder in Frankrijk voordoet, maar om dat het een treffend staaltje van deze dagen is. Het is niet eens nodig uit te gaan wei den over het feit dat hier beroepsrennqrs en handige zakenlieden in betrokken zijn, dat op de sportieve zuiverheid van het ge val veel valt af te dingen en dat men krasse maatregelen heeft moeten toepassen om de ergste uitwassen tegen te gaan. Maar wat is deze gehele kamp in wezen waard, be halve dan dat zij een onzinnig-zware be proeving van het lichamelijk uithoudings vermogen is? Welke waarde moet men er aan toekennen in vergelijking met de toe wijding aan zo velerlei, dat het leven rijker kan maken? Men zegt dat velen vrezen dat wij toch maar weer naar de derde wereldoorlog toesukkelen, die nog erger dan de twee vorige zal zijn. En daarom menen zij dan. dat het toch niets geeft zich in te span nen voor grote, ideeële zaken en dat net toch dwaasheid is vertrouwen te heb ben. Zij die zo futloos en zonder moed zijn dienden eens te beseffen dat hun eigen houding het gevaar voor nieuwe uitbar stingen voedt: een willoze, geestelijk lege, zich alleen aan wat goedkope sensatie en opwinding levende troep mensen vormt het meest gerede kanonnenvoer, dat zich den ken laat. Denken! Waarom beschouwen zovelen dit blijkbaar als de grootste in spanning, die van hen gevergd kan worden en die zij daarom zorgvuldig uit de weg gaan? Is het ook te moeilijk om te beden ken, dat het vervaarlijke uithoudingsver mogen dat door de zwoegende fietsjongens in de Tour de France getoond wordt, op zichzelf bewijst hoe ongelofelijk veel de mens op hem oneindig waardiger wijze tot stand kan brengen? Er zijn gelukkig, want anders ware het met de wereld hopeloos gesteld, ook mensen die het hun geschon ken leven hoger opvatten en die met moed en vertrouwen hun roeping volgen. Ook onder de jeugd zijn er velen zo. Zij begrij pen welke ontzaglijke mogelijkheden het biedt, zij lijden niet aan bangheid voor een derde wereldoorlog, die welllicht nooit komen zal. Zij durven, zij begrijpen dat de mens grote gaven en een bijna onuitput telijk uithoudingsvermogen geschonken zijn, die zijn leven tot een schone en rijke vervulling zullen maken als hij wil luiste ren naar Wie het hem gegeven heeft. R. P. Grenadiers en Jagers kregen ondergedoken schilderijen terug Ter gelegenheid van het 120-jarig be staan van de garderegimenten grenadiers en jagers is Zaterdagavond in het Kurhaus te Scheven ingen een receptie gehouden. De Koningin liet door haar adjudant, lui tenant-kolonel jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst mede namens Prins Bernhard gelukwensen aanbieden. De regimentscommandanten werden ver rast door de onverwachte terugkeer van een vijftal ondergedoken schilderijen, die vóór de oorlog in de Oranje-kazerne en in de officierscantine op Waalsdorp hingen. Bij de inval der Duitsers liet majoor Muller de doeken onderduiken. De receptie leek hem een geschikte gelegenheid om de schil derijen weer te voorschijn te brengen. Nederland kreeg twee prijzen op filmfestival te Knokke Nederland heeft twee prijzen verkregen op het festival voor film en schone kunsten, dat vau 18 Juni tot 10 Juli te Knokke (België) is gehouden. De prijs voor de beste poppen film werd toegekend aan de film .Inspiratie" van Karei Zeeman en de prijs voor de beste reclamefilm aan het filmpje „Bols" van Joop Geesink, Uitwisseling van zienswijzen maar geen besluit in Londen Het Engelse ministerie van Financiën heeft een communiqué over de financiële besprekingen tussen de ministers van Fi nanciën van Engeland, de V. S. en Canada uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat er een algemene uitwisseling van ziens wijzen heeft plaats gehad over maatregelen op korte en lange termijn om de huidige evenwichtsstoring tussen de dollar- en sterlinggcbieden op te heffen. Begin Sep tember hoopt men te Waslibigton verdere ministeriële besprekmgen te houden. Devaluatie van het pond is tijdens de besprekingen van de laatste drie dagen tussen Cripps, Snyder en Abbott niet voor gesteld. In het communiqué wordt bevestigd, dat de doelstellingen van de economische poli tiek der drie regeringen dezelfde blijven als die uiteengezet in de artikelen van de overeenkomst van het internationale mo netaire fonds en in het handvest van Ha vanna voor een internationale handelsor ganisatie. Bijzondere nadruk legde men op de noodzakelijkheid, oplossingen te vinden, die omvangrijke werkgelegenheid zouden handhaven en de wereldhandel en inter nationale betalingen in staat zouden stellen zich op multilaterale basis te ontwikkelen. De moeilijkheden der laatste maanden zag men niet anders dan als een verergering van diepgewortelde fouten. Allen waren het er over eens, dat andere mogelijkhe den dan financiële bijstand, zoals de V. S. en Canada deze leveren, moeten worden onderzocht. Alvorens naar Brussel te vertrekken deelde Snyder aan verslaggevers mee: „Mijns inziens hadden de besprekingen een nuttig doel". Op de vraag of tot spe ciale maatregelen was besloten, antwoord de Snyder: „Tot een besluit kwamen wij niet". Snydcr gaf opnieuw als zijn mening te kennen, dat het internationale monetaire fonds, dat half September te Washington zijn jaarlijkse bijeenkomst houdt, de juiste instantie is voor bespreking over de valu ta's. Op een vraag over devaluatie van het pond, antwoordde Snyder: „Ik heb altijd gezegd, dat-het nooit zal devalueren". Uit de lucht gegrepen. Volgens de Washingtonse correspondent van de Britse „Sunday Times" heeft Ne derland definitief besloten de economische unie van de Benelux te verlaten en zich aan de zijde van Engeland te scharen. „De meerderheid der landen van het gemene best zal ook misschien het plan-Cripps volgen om een zachte valuta-blok te vor men", aldus het blad. De correspondent is van mening, dat Schuman, de Franse minister van Buiten landse Zaken, Cripps heeft verzekerd, dat Frankrijk de solidariteit van het zachte valuta-gebied niet zal verbreken door op eigen houtje een opeenvolging van deva luaties te veroorzaken. Van bevoegde Nederlandse zijde noemt men dit bericht volgens ANP „volkomen uit de lucht gegrepen". Met het oog op de Sovjetsoldaat in Beieren door Amerikaan gedood Na Russische beschieting van M.P.-patrouille In Rothenback (Beieren) is bekendge maakt dat het Zaterdag gemelde incident aan de grens der Amerikaanse zóne, waar bij een Sovjet-Russische soldaat door een Amerikaanse officier werd doodgeschoten, Vrijdagavond plaats vond, toen zes Sovjet- Russische grenswachten het vuur openden op een aantal leden van de Amerikaanse militaire politie, die in een jeep bezig waren met een inspectie van de grenspalen. Noch de jeep, noch de inzittenden ervan werden getroffen door het eerste salvo der Russen, dat zonder waarschuwnig werd af gevuurd. De Amerikaanse patrouille trok zich terug en keerde kort daarna in gezelschap van twee Amerikaanse officieren terug. De beide laatsten werden bijna onmiddellijk toen zij ter plaatse uitstapten beschoten. Het vuur werd daarop door de vijf Ame rikaanse militairen beantwoord. De-Russen hadden inmiddels dekking gezocht achter rotsblokken en bomen, en tijdens het vuur gevecht, dat daarop ontstond, schoot één van de Amerikaanse officieren een onge veer achttienjarige Sovjet-Russische sol daat dood. Het lijk van de getroffene werd achtergelaten op de plaats, waar het lichaam was neergevallen, namelijk op een afstand van meer dan 180 meter binnen 'de Amerikaanse zóne-grens. Men besloot het lichaam van de Sovjet- Russische soldaat ter plaatse te laten lig gen. Het is daarop in de loop van de nacht weggehaald. De naam van de Ame rikaanse officier, die de Sovjet-Russische soldaat heeft getroffen, is niet bekendge maakt. Frankrijk ratificeert statuut voor Raad van Europa De Franse Nationale Vergadering heeft de overeenkomst over het statuut voor de Raad van Europa, dat 5 Mei door tien West-Europese landen te Londen is ge tekend, geratificeerd. De stemmenverhouding was 423 tegen 182. De communisten en hun geestesver wanten stemden tegen. Een amendement van de „progressieve republikeinse unie" een uiterst linkse groepering, volgens het welk de Franse afgevaardigden naar de Europese Assemblée volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging gekozen zouden worden, werd verworpen. Besloten is echter, dat de Nationale Ver gadering 12 kamerleden zal kiezen en de Raad van de Republiek zes senatoren, op basis van absolute meerderheid van stem men. Hierdoor is .het niet aannemelijk, dat Franse communisten in de Europese As semblee zitting zullen krijgen. spanningen, die zich'voordoen tussen Bel gië en Nederland vanwege het feit, dat België's dollarpositie aanzienlijk sterker is dan die van Nederland, wordt er op ge wezen dat beide landen hun pogingen om een compromis te vinden zullen voortzet ten. Afgezien hiervan zou een uiteengaan van de Benelux zeer storend werken op de financiële betrekkingen met de V. S., voor al ten opzichte van de Marshall-hulp. Ook herinnert men er aan, dat het Nederlandse ministerie van Financiën Vrijdag catego risch het door een buitenlands persbureau verspreide bericht ontkend heeft, dan fi nanciële en economische autoriteiten ver klaard zouden hebben, dat de gulden zou staan of vallen met het pond sterling. Tsjang Kai Tsjek naar de Philippijnen Generaal Tsjang Kai Tsjek is Zondag morgen per vliegtuig van Formosa naar Manilla vertrokken op uitnodiging van de regering der Philippijnen. Tsjang Kai Tsjek zal officieuze bespre kingen voeren met president Quirino en andere hoge functionarissen over zaken van gemeenschappelijk belang voor het na tionalistische China en de Philippijnen. Naar verluidt zullen zij overleggen hoe de communistische expansie in het Verre Oosten bestreden kan worden. Tsjang Kai Tsjek is vergezeld van een grote groep regerings- en Kwomintang- functionarissen. Nader wordt gemeld, dat generaal Tsjang Kai Tsjek en de Philippijnse president Qui rino hebben besloten, de bal aan het rollen te brengen" vóór een Stille-Oceaan-allian- tie tussen de landen van het Verre Oosten. De Philippijnen zouden het initiatief nemen Dit besluit werd na een bespreking van 2 y2 uur genomen. In de tuin van het paleis Soestdijk werden de deelnemers aan de défilés voor het Koninklijk Paar Zaterdag ontvangen en op koffie en broodjes onthaald. Vertegen woordigers van de jeugd boden het Koninklijk Paar een grote medaille aan met het opschrift: „Wij slaan spijkers met koppen". Ook de Prinsesjes mochten een spijker in deze medaille slaan. Hier timmert ons jongste Prinsesje vol ijver haar spijkertje in de medaille, terwijl de Koningin en Prins Bernhard lachend toezien. AMERIKAANSE JOURNALISTEN HUISTOE Nieuwe klacht over feiten verdraaiing en partijdigheid Het gezelschap van vijftien Amerikaanse journalisten, dat op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek heeft ge bracht aan Indonesië, is Zondagochtend met de Constellation „Franeker" uit Ba tavia huiswaarts vertrokken. Zaterdagavond zijn de journalisten de gasten geweest van Aneta, dat te hunner ere een partij gaf in het receptiepaviljoen van Hotel des Indes. Op deze receptie was een groot aantal vertegenwoordigers v«n de Indonesische, de Chinese on Nederland se pers te Batavia aanwezig, alsmede van voorlichtingsdiensten zowel van Neder landse als republikeinse instellingen. „Gebouwd op dromen" A. Barrows, een van de 15 journalisten, die correspondent is voor de „Chicago Daily News", de „Washington Evening Star" en andere kranten, verklaart in een artikel in deze bladen onder meer: „De onafhanke lijkheidsbeweging van president Soekarno heeft zo diep wortel geschoten en heeft zo'n vat op het volk, dat niets het kan tegenhouden. Maar hoe oprecht de natio nalistische republikeinen ook mogen zijn in hun streven naar vrijheid, het is een feit, dat zij nog niet klaar zijn om onmiddellijk zoals het plan is de uitgebreide taak van zelfregering over te nemen, zonder een behoorlijke periode van oefening. Ik heb lange gesprekken gehad met iedere belang rijke republikein in Indonesië, van dr. Soe karno of tot functionnarissen in het paleis Russen beperken verkeer naar Berlii i|n Zonder verdere toelichting hebben de Sovjet-Russische funtionarissen te Helm- stedt Zondag meegedeeld, dat zij niet meer dan vier vrachtauto's per uur zullen door laten op de enige weg, die van het Westen naar Berlijn leidt. Zondagmiddag begon zich aan de Britse zijde van de grens een queue van vrachtauto's te vormen. Het dagelijkse goederenverkeer zou door deze maatregel van 300 tot 96 voertuigen terug gebracht worden. Duitse personenauto's en alle wegverkeer der Geallieerden passeer den de grens zonder enige vertraging of tegenstand. Een Britse functionaris verklaarde, dat het Britse militaire bestuur de Sovjet-auto riteiten om een uiteenzetting heeft ver zocht betreffende de nieuwe beperkingen, waaraan het wegverkeer naar Berlijn is onderworpen. Van Britse zijde worden deze beperkingen als een schending van het tijdens de ministers-conferentie te Pa rijs genomen besluit, dat het verkeer naar Berlijn weer op normale wijze zou moe ten plaats vinden, beschouwd. Ook het verkeer over waterwegen naar Berlijn ondervindt hinder van de Russi sche „speldenprik-tactiek". Zondagavond was de toestand deze, dat de Sovjet-autoriteiten belast met de zóne- grenscontróle, op zeven van de acht plaat sen waarvoor vrij wegverkeer naar Berlyn bedongen was, alle Duitse verkeer met vrachtauto's tegenhielden. van de Sultan van Djokja en wil hier nog eens extra de nadruk leggen op een punt, dat zo velen hier op Java verontrust. Dr. Soekarno's huis is gebouwd op wonder mooie dromen zonder voldoende voorberei dingen en had geen goed materiaal ter be schikking om het tegen de uit- en inwen dige stormen, die het zeker wel te ver duren zal krijgen, te beschermen. Dit is niet een partijdige kritiek, maar zuiver een feitelijke waarneming, die de diplomaten in Batavia reeds lang op haar juiste waarde hadden moeten weten te schatten. Iedere „nieuwkomer" hier kan zeker niet onder de oppervlakte doordringen zonder zich a£ te vragen waarom het beeld dat de buiten wereld gegeven wordt, zo dikwijls ver wrongen en onjuist is. Het is natuurlijk waar, dat de Indonesische politiek door spekt is met gevoelens van haat, teleur stelling en wantrouwen, maar het is voor iedere eerlijke oordelende bezoeker duide lijk, dat er ergens meer dan één feit, dat door de diplomatieke kanalen aan de bui tenwereld is bekend gemaakt, is verdraaid om te passen in de beoordeelde ideeën. De militaire waarnemers van de UNO te velde, in het bijzonder die in het guerilla-gebied, hebben mij erover geklaagd, dat hun rap porten „meer dans eens zijn verdraaid" voordat zij Lake Success bereikten. De on afhankelijkheid is zeker aanstaande in dit sprookjesachtige Oosterse land, maar de Westerse wereld moet de realiteit van wat hier gaande is kunnen zien. Het kan niet de politiek voor Indonesië laten verstoren door verdraaide voorstellingen. Een feit blijft dat de republikeinen nog een lange, lange weg moeten gaan, voordat zij rijp zul len zijn om zichzelf te regeren". Londense havenstaking is nog niet ten einde Na een geheime bijeenkomst van 1500 havenarbeiders, die betx-okken zijn bij de Londense havenstaking, hebben enigen, die de vergadering bijwoonden, vei-klaard, dat zij het regeringsultimatum, het werk Maandag te hervatten daar anders de noodtoestand zal worden afgekondigd, ver worpen. Functionarissen van de bond van stuwadoors, die de vergadering hadden belegd, weigerden te onthullen, of een be sluit was genomen of tot stemming was overgegaan. Op een vergadering van tweeduizend havenarbeiders was Zaterdag besloten om hedenmorgen een massabijeenkomst te be leggen van de tienduizend stakers om te beslissen over de te volgen gedragslijn. Een duizendtal arbeiders, die zijn aange sloten bij de „Transport and General Wor kers Union" lieeft besloten, met een meer derheid van zeven tegen één, heden het werk te hervatten. Drieduizend arbeiders bij de goederen- depóts der spoorwegen te Manchester heb ben aangekondigd een „langzaam-aan"- staking te zullen beginnen om de spoor- lieden te ondersteunen bij hun eis tot 10 shilling loonsverhoging per week. Engels kabinet besluit tot noodtoestand Het Engelse kabinet heeft besloten wegens het voortduren van het Lon dense havengeschil de noodtoestand af te kondigen. Minister-president Attlee zal dit besluit hedenmiddag aan het pai-lement meedelen door voox-lezing van een desbetreffende proclamatie van de koning. Wereldraad van Kerken Het woord is aan in Engeland bijeen Afgevaardigden van 44 landen zijn Za terdag in Chichester (Engeland) tezamen gekomen voor de eerste bijeenkomst van het centrale comité van de nieuw opge lichte Wereldraad van Kerken. De afge vaardigden vertegenwoordigden 155 christe lijke belijdenissen. De Rooms-Katholieke kerk is niet vertegenwoordigd. Deze bijeen komst is de eerste na de oprichtingsverga dering te Amsterdam in het vorige jaar. Deze conferentie duurt vijf dagen. Een der voornaamste agendapunten behelst de vraag hoe de kerken effectief kunnen op treden in internationale aangelegenheden. Men zal een gezamenlijke actie ontwerpen ter bestrijding van het materialisme en ver mindering van de spanning tussen Oost en West. Dx\ W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldi'aad, diende een rapport in over „De huidige ideologische en politieke verhouding tussen het zoge naamde Westen en het zogenaamde Oos ten". Refererend aan de gevangenzetting in het vorige jaar van een der leden van de Wereldraad van Kerken, bisschop Ordass van Hongarije, zegt het rapport: „Doch ondertussen is de situatie aanzienlijk slech ter geworden. Over het algemeen is er geen sprake van rechtstreekse godsdienstige ver volging. Doch men volgt een politiek van reglementering van de kerken, waarbij men haar verbiedt in het openbaar te getuigen behalve wanneer zij worden uitgenodigd zich aan te sluiten bij het officiële koor van verheerlijking van het nieuwe regiem. De Wereldraad heeft twee taken, aldus het rapport, welke niet gemakkelijk met elkander in overeenstemming konden wox-- den gebracht, namelijk „pal staan voor de vrijheid van de kerk om kerk te zijn in de volste zin van het woord" en tenminste geestelijk contact te ondei-houden met de kerken, welke zijn ondergraven „ook wanneer dit contact is verbroken". Russisch'graan voor Engeland Uit Londen wordt gemeld, dat Engeland en de Sovjet-Unie een overeenkomst zullen sluiten, waarbij de Sovjet-Unie 900.000 a 1 millioen ton grofkorrelig graan binnen de komende 12 maanden aan Engeland zal leveren. Deze levering zou geschieden in het kader van een nieuw handelsverdi'ag van Engeland met. de Sovjet-Unie voor 11 jaar, waarover thans onderhandelingen worden gevoerd. Otto Weiss: Zijn begeerte om anderen iets onaangenaams te zeggen geeft menigeen uit voor openhartigheid. Sprïinikïhajniein (In de Amerikaanse staten Oregon en Californië is over een breedte van 65 K.M. en een diepte van 120 KM. een wolk sprinkhanen neer gestreken met een lawaai of een goederentrein over een metalen brug reed.) Ja, die zeer vereende staten Zien wij vaak als paradijs, Maar ook dat is maar met mate En hier vindt u een bewijs. Hoe veelvuldig wij ook klagen Over dit en over dat Zoiets ergs als spi'inkhaanplagen Hebben wij nog nooit gehad. Eén is niets, maar zo vergaderd Is hij een fatale gast. Als haantje de voorste nadert Is een hele streek in last Daar 's geen kruid tegen gewassen Alle velden vreet hij kaal En de sterkste zoogdierrassen Gaan in doodsangst aan de haal. Als j' erover zit te lezen Denk je: hé, dat 's interessant Maar je slotsom hoort te wezen: Dat 's Goddank nooit in ons land. Voor wie 't voelen aan den lijve Is een sprinkhaanplaag een straf.... Maar waar zou de sprïnk-hen blijven, Vraag ik me toch steeds weer af. P. GASUS. Kabinet voor de Nederlandse Antillen Dr. C. J. H. Engels is er in geslaagd een kabinet voor de Nederlandse Antillen sa men te stellen. De gouverneur heeft dr. Engels verzocht met de Staten in overleg te treden over de eventuele benoeming van de volgende personen tot leden van het kabinet: M. P. Corsira (partijloos): dr. ir. Percy Henriquez (partijloos); mr. L. C. Kwartsz, gezaghebber van Aruba; drs. E. M. Newton, hoofdambtenaar van Economische Zaken (Nationale VolkspartijE. A. Romer, oud voorzitter der Staten (partijloos) en J. H. Sprockel, oud-voorzitter der Staten en oud schoolhoofd (Katholieke Volkspartij). Zaterdag- en Zondagavond is het ook in Haarlem bij de vertoning van de Ameri kaanse film „Het geval Gouzenko" tot on geregeldheden gekomen. Verliepen Zaterdag de twee middagvoor stellingen in het City-theater nog rustig, de eerste avondvoorstelling was nog niet lang aan de gang of enkele toeschouwers ston den op en gaven door uitroepen als „Fas cisten!", „Kapitalisten!", „Leve de Sovjet- Unie!" van hun ontstemming over het ge- pr o jee teer de blijk. Zij werden onmiddellijk door de politie gesommeerd de zaal te ver laten. Daar niet altijd direct aan dit bevel gevolg werd gegeven, moest met de gummi_ stok worden opgetreden. Soms was dit ook noodzakelijk omdat de demonstranten te zamen een onontwarbare kluwen vormden. Bij de actie werd een van hen, een zekere J. V. uit Haarlem, aan het oog gewond. Hij is naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, waar hij is geopereerd. De lezingen over de toedracht van dit ongeval lopen uiteen. Volgens sommige verklaringen zou V. met het oog bij een val ongelukkig zijn terecht gekomen, volgens anderen zou hij met een gummistok op het hoofd zijn geslagen. In totaal werden twaalf toeschouwers we gens het verstoren der orde via de ach teruitgang van het theater vex-wijderd. Op het binnenplaatsje aan de Zuiderschool steeg stond een overvalwagen der politie gereed die hen naar het afdelingsbureau aan de Smedestraat bracht. Daar zyn zij enige tijd vastgehouden. Nadat proces verbaal was opgemaakt, konden zij huis waarts keren. Grote Markt rumoerig. Ook op de Grote Markt bleef het geruime tijd zeer rumoerig. De trottoirs waren over vol met debatterende groepjes en het ver keer werd door de menigte op de rijweg, waar zich veel op een relletje beluste jon gelui bevonden, gehinderd. De politie heeft toen de mensen met zachte drang aange maand door te lopen. Enkele onwilligen kregen eveneens een bekeuring. Wapens zijn niet gebruikt. De tweede avondvoorstelling verliep zonder incidenten. De volgende dag werden reeds bij het begin der middagvoorstellingen aan de be zoekers gestencilde pamfletten uitgereikt namens de afdeling Haarlem van de Com munistische Partij Nederland, waarin ge zegd werd, dat dertig tot veertig personen werden gean-esteerd eix dat „de politie on beschrijfelijk bruut" optrad. Meisjes en vrouwen zouden volgens dit vlugschrift, waarvan de politie een deel van de oplaag in beslag heeft genomen, met gummiknup pels in het gezicht zijn geslagen. Ook de eei-ste avondvoorstelling ging zonder.incidenten voox'bij, doch tijdens die van kwart over negen meende een aantal bezoekers weer te moetexx interrumperen. Het licht ging weer aan en het toneel van de vorige avond werd herhaald, zij het op iets kleiner schaal. Ook nu werden de orde verstoorders uit de zaal gedreven naar de binnenplaats. Dit keer stonden daar jon gens en meisjes die de „Internationale" en andere liederen aanhieven. Een door hen ondernomen poging om de politie-auto te ontzetten, mislukte. Voorts trachtten zij via de achterdeur in de zaal te komen. Onder de arestanten bevonden zich, naar wij van Se politie vernamen, personen die ook reeds op Zaterdagavond hadden gedemonstreerd. Er waren ook twee leden van de Gemeente x-aad van Haarlem bij. Op de Grote Markt was het wel weer roerig, doch de politie behoefde niet op te treden. Naar aaxxleiding van de gebeurtenissen in het afgelopen weekeinde, hebben mevrouw H. J. van Ommeren—Averink en de heren mr. M. D. Proper en P. H. Vooren, leden van de communistische fractie in de Haar lemse gemeenetraad, bij de burgemeester geprotesteerd tegen de wijze waarop de politie zich zou hebben gedragen. Zij schrijven onder meer dat vaak vijf of zes agenten tegen één persoon optraden en dat de heer J. V. zo in het gezicht werd ge raakt, dat hij een oog voor zijn leven zal moeten missen. Een inspecteur zou deze man blindelings geslagen hebben en hem daarbij beledigende uitdrukkingen hebben toegevoegd. Zij verzoeken de burgemeester deze inspecteur en axxdere politie-ambtena- ren die zich misdragen zouden hebben, dis ciplinair te straffen of tegen hen een rechts vervolging wegens mishandeling en/of be lediging in te leiden. Tenslotte vragen zij de burgemeester de verdere vertoning van de film te verbieden. De Hoofdcommissaris van Politie deelde ons mede, dat de politie is opgetreden in gevolge ai-tikel 158 "an de polilie-verorde- ning, waarbij ordeverstoring in openbare lokalen is verboden. De politiemannen heb ben naar zijn stellige overtuiging slechts in uiterste noodzaak van hun gummistokken gebruik gemaakt. Men moet bedenken, dat de politie in een duistere bioscoop moeilijk kan nagaan wie er schreeuwt en wat er. geroepen is. Bovendien hebben enkele be- zoekei's, die weliswaar niet direct tot de demonstranten behoorden, zich met hen solidair verklaard, toen deze verwijderd moesten worden. Zoiets maakt de taak van de politie niet gemakkelijkei*. Dat een in specteur beledigende taal zou hebben ge bruikt, wordt door de betrokkene pertinent oixtkend. Het ontruimen van de Grote Markt op Zaterdagavond is vooral geschied, omdat bjj relletjes veelal degenen die het minst met de zaak te maken hebben, de klappen moeten incasseren. Amsterdams burgemeester wijst eis van communisten af Ongeveer honderd communisten zyn Zondagavond laat in Amsterdam naar de ambtswoning van de burgemeester gegaan. Mr. d'Ailly ontving een deputatie van twee personeri, die stopzetting van de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" eiste. De burgemeester wees deze eis af. De demon stranten zijn daax'op vertrokken. In en bij het Rialto-theater hebben zich geen incidenten van betekenis voorgedaan. INTER-INDONESISCH OVERLEG KAN 20 JULI BEGINNEN. De inter-Indonesische conferentie zal 20 Juli te Djokja een aanvang kunnen nemen, aldus werd heden aldaar van offi ciële zijde medegedeeld. Eerder haddeix republikeinse zegslieden gesproken van een aanvang der conferentie tussen 10 en 15 Juli. WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond; opge maakt te tien uur: Droog en overdag zonnig weer met vooral in het binnenland zomerse tem peraturen. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. 12 Juli: Zon op 4 33 uur. onder 20.57 uur Maan op 22,41 uur. onder 6.25 uur Hoogwatcrty'dcn: Maandag 11 Juli: 4.11—16.42 uur. Dinsdag 12 Juli: 4.56—17.24 uur. Laagwatcrtyden: Maandag 11 Juli: 12.15 uur. Dinsdag 12 Juli: 0.36—12.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1