c J Het Atlantisch Pact bevat geen geheime bepalingen De radio geeft Dinsdag Duizenden defileerden op Soestdijk voor het Koninklijk Gezin Onvergetelijk tuinfeest met voetbalwedstrijd als besluit Voortreffelijke documentaire speelfilm over het werk van LO. en L.K.P. Scenario, regie en productie: Max de Haas Panda en de Meester-Wereldverbeteraar Wereldnieuws Maandag 11 Juli 1949 2 Minister Stikker: „De geest van het verdrag biedt nog groter garantie dan de letter" Verplichtingen voor ons land zijn nog onbekend Minister Stikker legt er in zijn ant woord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het Atlantisch Pact de na druk op dat het verdrag een uitvloeisel is van de politieke ontwikkeling, welke heeft plaats gehad nadat de organisatie dei- Verenigde Volken tot stand was gekomen. De minister is van oordeel, dat de mili taire samenwerking slechts middel is en dat het doel van het verdrag ook met andere middelen dient te worden nage streefd. Ten stelligste moet worden ontkend, zo verklaart hij, dat het verdrag geheime clausules bevat. De ondertekenaars zijn niet meer overeengekomen dan hetgeen is' neergelegd in de 14 artikelen. Het door sommige leden genoemde feit, dat er nog geen vrede met Duitsland tot stand is gekomen, wordt de regering bijna dagelijks in herinnering gebracht door de moeilijkheden in Duitsland, waar het ge brek aan samenwerking en de politiek van obstructie van de zijde der Sovjet-Unie de totstandkoming van een vredesverdrag- onmogelijk heeft gemaakt, welke toestand voor Nederland, dat zovele betrekkingen met Duitsland onderhoudt, grote bezwaren oplevert. Het begrip „gewapende aanval" moet worden uitgelegd als een aanval van zo danige omvang, dat deze een ernstige be dreiging vormt voor de veiligheid van de Noord-Atlantische gemeenschap. Deze in terpretatie is tussen de verdragsstaten uit drukkelijk overeengekomen. Het is der halve niet mogelijk om bij voorbaat vast te stellen, dat een botsing tussen bezettings troepen in Duitsland aanleiding zal zijn om het verdrag in werking te doen treden. Zulks hangt af van de aard van een derge lijk conflict. Overigens is het evenzeer on juist om te veronderstellen, dat, wanneer zich een situatie voordoet, welke het ver drag in werking doet treden, Nederland dan terstond de oorlog zou moeten verkla ren. Artikel o schrijft geen automatische oorlogsverklaring' voor, doch bepaalt slechts, dat partijen elkaar terstond zullen bijstaan met verschillende middelen, waar bij het gebruik van militaire middelen na drukkelijk is inbegrepen, doch geenszins dwingend is voorgeschreven. Omvang der verplichtingen is thans nog onbekend. Hoe zwaar de verplichtingen ingevolge het verdrag zullen zijn, is een vraag, welke in dit stadium nog niet kan worden be antwoord. Stellig hangt hierbij veel af van de 'ontwikkeling in Indonesië, doch boven dien is aan de desbetreffende organieke bepalingen van het verdrag nog geen begin van uitvoering gegeven, zodat het de rege ring nóg niet mogelijk is 'om reeds thans aan te geven, van welke omvang de mili taire en financiële verplichtingen voor ons land zullen zijn. Wel kan worden medegedeeld, dat de president der Verenigde Staten voornemens is om terstond na goedkeuring van het verdrag door de senaat aan deze een wets ontwerp voor te leggen, dat een programma bevat van militaire en materiële bijstand aan de andere verdragsstaten. Hierover kunnen evenwel nog geen bijzonderheden worden verstrekt. De uitlatingen in bepaalde kringen van het Amerikaanse Congres, welke een dis criminatie ten aanzien van Nederland in houden wegens onze Indonesische politiek, betreurt de minister eveneens. De Neder landse regering, daarin gesteund door de regeringen van de andere leden van de Westelijke Unie, heeft met klem naar voren gebracht, dat een gelijke behandeling van de deelnemende staten de enige gezonde basis kan vormen voor de uitvoering van het Atlantisch Verdrag. De Nederlandse regering verwacht stellig, dat na de inwerkingtreding van Heringa Wuthrich HAARLEM EIECTRISCHE INSTALLATIES GROND VERWARMING (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13,00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.35 Ochtendbezoek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.25 Symphonisch concert. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Vioolconcert in D, Chausson. 10.50 Lich te klanken. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Liederen van Beethoven, Mozart en Schu bert. 12.03 Piano: „Le tombeau de couperin". Ravel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.40 Kamermuziek, Ravel. 14.05 Kareol- septet. 14,30 Voor de vrouw. 15.00 Piano concert no. 2 in bes, Brahms. 16.00 Voor zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.45 „Volksgezondheid in Indonesië". 18.00 Amuse mentsorkest. 18.20 Reportage „Tour de France". 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Rhythm sextet Henk Orthmann. 19.30 „Dit is leven". 19.45 Scheepvaart. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Viool en piano. 20.12 Opera-muziek. 21.18 „Vragen van deze tijd". 21.35 Flora de Lenda, zang en Isja Rossican, piano: Griekse volks liederen. 22.00 Omroepkamerorkest, Sinfo- nietta. Britten; Serenata, Casella. 22.45 Ge bed. 23.15 „Variations sérieuses", Mendels sohn. 23.25 Sonata in A, Beethoven; Yehudi en Hephzibnh Menuhin. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Band van dc Grenadier Guards. 7.50 Dagopening. 8.15 Opgewekte melodieën. 8.55 Voor dc- vrouw. 9.00 Kwintet in g, Mozart. 9.35 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Verzorging van huisdieren. 11.30 „De wek ker". 12.00 Pierre Palla, orgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Trio Hof meester. 13.15 John Renova and his music. 13.45 Accordeonorkest. 14.00 Viool en piano. 14.30 Tweede acte uit opera „Cosï fan tutte"_, Mozart; „Don Quichotte", R. Strauss. 16.25 Beroemde componisten: Johannes Brahms. 16.40 Schoolbel. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Sky- masters. 18.15 Pianopotpourri. 18.30 Nijver heidsonderwijs. 19,00 Parijse brief. 19.05 Chansons. 19.15 „Van Venlo naar de invasie". 19.30 Divertimento-orkest. 20.05 West- Europese commentaar. 21.00 Revué. 21.15 Buitenlands overzicht. 21;40 Metropole-orkest. 22.20 „Episode, luisterspel. 22.35 Rucky van Mill, piano. 23.15 Lichte orkestwerken. het verdrag de regering van de Ver enigde Staten in het kader van de mi litaire bijstand een bijdrage zal leveren om de defensie van Nederland op het peil te brengen, dat nodig is om ons land in staat te stellen, met inachtne ming van zijn verplichtingen ten aan zien van de gebieden overzee, zijn volle aandeel te leveren in de gemeenschap pelijke verdediging van West-Europa. De verdragspartners zijn van oordeel, dat Spanje op het ogenblik niet voldoet aan de vereisten, welke voor deelneming aan het verdrag zijn gesteld. Geen garantie voor de vrede. Het vraagstuk van de eventuele toelating van West-'Duitsland is nog niet aan de orde gesteld. Of en wanneer dit zal geschieden, kan nog niet worden gezegd. Minister Stikker erkent dat het verdrag niet de vrede zelf garandeert. Op de vraag, wat de regering en haar bondgenoten voor nemens zijr. te doen ter aanvulling van dit verdrag, teneinde de vrede te bevorderen, kan worden geantwoord, dat het gehele buitenlandse beleid van de regering er op is gericht, om vrede en veiligheid na te streven. Stellig zal er voor worden gewaakt, dat het verdrag zich niet ontwikkelt tot een zuivere militaire formatie. De minister vermag niet na te gaan of de samenwerking, zoals die op grond van het Atlantisch Verdrag zal worden, in die om- ang was voorzien ten tijde van het opstel len van het Handvest der Verenigde Vol ken. In elk geval is het daarmede niet in strijd. Dat een beroep op de geest van de over eenkomst van betrekkelijke waarde zou zijn, ziet de minister niet in. De verhou ding tussen de deelgenoten is van dien aard, dat deze geest naar het oordeel van de regering een garantie geeft, welke nog groter is dan de letter van het verdrag. Aan de vraag op welke wijze- de volks vertegenwoordiging invloed zou kunnen uitoefenen op de te nemen beslissingen, zal de regering de grootste aandacht besteden. Geschil in Indonesië een „inwendige aangelegenheid' Het verwondert de minister, dat de consequenties van artikel 4, waarin over leg tussen de deelnemende staten wordt voorgeschreven in geval van bedreiging van de territoriale onschendbaarheid, poli tieke onafhankelijkheid of veiligheid van een der partijen, volgens vele leden nadere toelichting behoeven. Naar het oordeel van de Nederlandse regering moet het geschil in Indonesië worden beschouwd als een inwendige aangelegenheid van het konink rijk. Artikel 4 is stellig niet bedoeld, om aan de verdragsluitende staten een vrij brief toe, te kennen om zich met elkanders inwendige aangelegenheden te bemoeien. Bij de besprekingen der Westelijke Unie is nimmer door een der verdragspartners het Indonesische vraagstuk aangeroerd. Besprekingen hierover hebben uitsluitend plaats gehad op verzoek van Nederlandse zijde. Het is te verwachten, dat Nederland het laatste zal zijn van de zeven landen, zonder wier bekrachtiging het verdrag niet in werking kan treden. Indien de overzeese gebiedsdelen waren gehoord, zou Neder land een nog langer uitstel hebben veroor zaakt, hetgeen een ongunstige internatio nale weerslag zou kunnen veroorzaken. Ds. C. van Breugel om het leven gekomen In Indonesië is overleden de majoor veldprediker ds. C, van Breugel. Ds. Van Breugel werd zwaar gewond, toen op 7 Juli een carrier tussen Blitar en Kediri op een mijn reed. Later is hij overleden. Ds. Van Breugel werd op 3 Februari 1911 geboren en stond als gereformeerd predikant ach tereenvolgens te Lekkerkerk en te Zuid- land. Eind April 1949 vertrok hij als veld prediker met de „Waterman" naar Indo nesië. Kwomintang wil Zuid-China verdedigen Volgens de Kantonse correspondent van de „Sing Tao Pao" heeft de Chinese natio nalistische regering haar plannen tot ont ruiming van Kanton laten varen. Volgens gezaghebbende bron, aldus deze correspon dent, heeft de regering besloten geheel Zuid-China te verdedigen. Kanton zou de hoofdstad blijven. De toestand in Zuid- China zou van nationalistisch standpunt bekeken verbeterd zijn. Bevestiging van dit besluit kon niet ver kregen worden, doch algemeen wordt ge meld, dat men in nationalistische kringen veel optimistischer is dan twee maanden Bijna een uur lang hebben Zaterdag morgen ongeveer vijftienhonderd ver tegenwoordigers van allerlei vereni gingen en organisaties gedefileerd voor het koperen Koninklijk Paar, dat van het bordes van paleis Soestdijk af de talrijke groepen aan zich voorbij zag trekken. Herhaaldelijk maakten Koningin en Prins elkander opmerkzaam op bijzondere groe pen. Alle groepen begaven zich na het défilé naar de tuin achter het paleis, waar lakeien verversingen uitreikten. Toen vertegenwoordigers van de Neder landse visserij als laatsten voorbij waren gemarcheerd, weerklonk het Wilhelmus. Nauwelijks waren de laatste tonen van het volkslied verklonken of èen duizendtal duiven zwermde uit. Daarna begaf de gehele Koninklijke Familie zich naar de tuin, waar de Koningin, de Prins en de oud ste drie prinsesjes zich geruime tijd met de deelnemers aan het défilé onderhielden. Des middags defileerden vijftienhonderd jongeren voor het Koninklijk Paar. De band van het Nederlandse Padvind- sters Gilde uit Haarlem deed de Mariniers kapel en de Koninklijke Militaire Kapel, die het défilé begeleidden, concurrentie aan door de energieke en kundige wijze waarop de vrouwelijke trommelslagers en hoornblazers zich van haar taak kweten; Dat mocht ook gezegd worden van de har monie „Prins Hendrik" uit Apeldoorn en de „Enschedé-band" van de Nederlandfee Padvinders, die haar aflosten. De katholieke arbeidersjeugd opende het défilé, gevolgd door een delegatiè jon- Dan maar liever op s'n Amerikaans De Rotterdamse politie treedt streng op tegen automobilisten die door hun wijze van rijden verraden, dat zij een paar borreltjes gedronken hebben. Zij mogen op het politiebureau weer nuch ter worden en komen dan voor de po litierechter, die vaak niet mals met zijn vonnissen is. Dat ondervond een Neder lander, die meer in de Verenigde Staten dan in zijn vaderland vertoeft. Ook hij werd achter het autostuur een gevaar geacht voor het verkeer en daarom nam de politie, na de gebruikelijke bloed proef die het bewijs van alcoholgebruik moet leveren, zijn auto in beslag. De man zelf moest naar het politiebureau. Hij was echter zozeer veramerikaanst, dat hij er op stond onmiddellijk voor de rechter geleid te worden, hetgeen in Amerika gebruikelijk is in zo'n geval. ,,ln Amerika betaal je 50 dollar en dan is de zaak gezond", gaf liij te verstaan. „Goed, dan maar onmiddellijk voor de rechter", zei de politie en aldus ge schiedde. Reeds greep de automobilist naar zijn portefeuille op het ogenblik, dat de politierechter vonnis ging vellen, maar hij verschoot van kleur toen hij de uitspraak hoorde: veertien dagen hechtenis. Dat had hij niet verwacht en daarom is hij onmiddellijk in hoger be roep gegaan. Maar de behandeling van dat hoger beroep zal nog wel even duren. gens en meisjes uit Indonesië. De A.J.C. trok, begeleid door vioolspelers, aan het Koninklijk Gezin voorbij. Er waren voetballers in oranje shirts, padvindres lieten hun hoeden tollen op de lange stokken en de jongens van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart droegen hun modellen in de formatie mee. Zo bracht Nederlands jeugd hulde aan ons Koninklijk Gezin. Tuinfeest voor de jeugd. A.J.C.'ers voerden er ronde-dansen uit; gymnasten toonden hun prestaties; jonge boerinnen zongen aardige lei dj es, Ka jotters en jongens en meisjes van Hervormde en Gereformeerde jeugdverenigingen deden zich broederlijk te goed aan de versnape ringen, die kwistig werden rondgedeeld en padvinders sloegen onvervaard met mach tige hamers spijkers met koppen. Temidden van deze drukte wandelde de Koninklijke Familie en nam bij elke groep een kijkje, ook bij de spijkers met koppen slaande pad vinders. Prinses Beatrix was dé eerste, die haar krachten op de koperen koppen van de spijkers probeerde. Achter elkaar sloeg zij er twee in het hout. Prinses Irene moest dit spel ook proberen evenals haar zusje Margriet. Toen vond de Koningin, dat het de beurt was aan haar jongste en onder enthousiast gejuich sloeg ook Marijke, daarbij geholpen door Prins Bernhard, een spijker in het hout. Allen voelden zich thuis bij deze onver getelijke koperen bruiloft-viering. Er was niemand, die iets verbood, geen opzichter, die een woord zei, wanneer voetballers, Urker jeugd of padvinders de heggen „namen" of hun springkunst over banken demonstreerden. Het was de Koningin en de Prins aan te zien, dat zij er van ge noten. Voetbalwedstrijd. Met een voetbalwedstrijd tussen K.P.S., het elftal van het paleis-personeel, en een team uit het naburige dorpje Spakenburg, werd Zaterdagavond het grote feest op Soestdijk besloten. De Spakenburgers hadden niet veel moeite met hun tegen standers. In de eerste minuut van de twee de helft bracht Spakenburg de stand op 30, nadat de rust met 20 was ingegaan. De komst van de Koningin en de Prins scheen echter de paleisploeg moed te geven. Van dat ogenblik was zij steeds in -de aan val. De keeper van Spakenburg wist echter tot het einde zijn doel schoon te houden. Spakenburg - won met 30 en glimmend van trots nam de aanvoerder uit handen van Prins Bernhard en door de Koningin uitgeloofde medaille in ontvangst. De baten van deze druk bezochte wed strijd waren bestemd voor de Rimboekis- tenactie van de Niwin. Aan het défilé, dat Zaterdag ter gelegen heid van het koperen huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard voor het paleis Soestdijk plaats had, namen ook drie vliegtuigen van de Nationale Lucht- vaavtschool deel. De drie Tiger Moth-toe- stellen werden voorgevlogen door de in structeurs van de school. Veiligheidszones in tijd van oorlog Een commissie van de Geneefse confe rentie voor het opstellen van een nieuwe oorlogs-conventie is het er over eens ge worden, dat oorlogvoerende landen veilig heidszones ter bescherming van vrouwen, kinderen, zieken en ouden-van-dagen „mogen" instellen. Het woord „mogen" is een compromis tussen het Sovjet-Russische denkbeeld, dat de staten „moeten pogen" dergelijke zönes in te stellen, en het Amerikaanse voorstel, dat zij „de mogelijkheid hiertoe in over- wegihg moeten nemen." De Israëlische afgevaardigde, die be toogde, dat Israel het enige land was, dat ervaring met dergelijke zönes heeft opge daan, was van mening, dat deze „niet zo succesvol waren geweest als wij hadden gehoopt". De regering van Israel kon zich niet in goed vertrouwen tot de instelling van dergelijke zönes verplichten wegens de grote moeilijkheden, die deze verplichting legt op degenen, die haar op zich genomen hebben. De Drle-Sanatoria-colIecte „Sonne- vanck", „Zonnegloren", „Zonnestraal" heeft j in Bloemendaal f 1055,34 opgebracht. Dat zuurbranden op de maag, maakt U van aile eten en drinken afkerig. Maar dat kan zo niet doorgaan. want naarmate ge steeds minder voedsel neemt en juist het lichaam stevig voedsel onthoudt, verzwakt ge allengs meer, boet ge in aan weerstand en wordt zó vatbaar voor allerlei kwalen. Begin liever van de andere kant - neem Rennies bij de eerste aanwijzing van brandend maagzuur. Rennies zijn sma kelijke pastilles, aangenaam om te gebruiken en afdoende tegen dat nare zuurbranden op de maag. Met Rennies geen lange kuur, waarbij ge over het effect in onzekerheid blijft. Van de ene minuut op de andeie on dervindt ge met Rennies de weldadige wer king, De brandende pijn verdwijnt even snel als ze opkomt. Gewoon een of twee Rennies laten smelten in de mond, zonder water of wat ook. Altijd zorgen, dat ge een paar Ren nies bij de hand hebt en nooit meer de vrees voor die brandende pijn. (Adv.) FILM OP HET HOLLAND-FESTIVAL (Adv.) RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP. Voor het overgangsexamen aan de Rijks tuinbouwschool te Boskoop zijn o.a. geslaagd: F. H. J. Damen en H. C. Oliemans te Haar lem, B. Ch. Loman en J. I. Tjassens Keiser te Heemstede, G. Lanting te Hillegom. Bij de cursus tuinaanleg zijn bevorderd C. P. M. van Empelen te Heemstede, J. H. Roe- terink te Winterswijk, Het diploma behaalden: C. F. Wielsma te Bloemendaal, E. Spoelder en H. Visser (met aantekening voor Engels te Haarlem, A. W. Brandt te Overveen. 20. Joris Goedbloed deed net of hij een vriendelijk praatje met Kassus wilde be ginnen, maar deze scheen daar helemaal niet naar gestemd te zijn. Hij keek schich tig in alle richtingen om zich heen en scheen erg bang te zijn. Geen wonder het was ook maar verdacht wat hij deed! Dat vond Jeroen de Blaet ook en deze zei dus ernstig: „Nu moet je het me vertellen! Waarom zit je hier? Wat doe je hier? Dat kan nooit eerlijke bedoelingen hebben! Spreek op. We zagen je ook al bij de Bank van Lening en bij het Dolle Okshoofd! Wat wil je, hè?" Kassus sidderde en schokte, maar zei niets. Nu sprak Joris streng: „Kom, makker! Wanneer ge mij wildet spreken over de veel te hoge huur van mijn sober woonvertrek dan waart gij altijd wel bespraakt genoeg! Spreek op! Ziet ge niet dat het deze heer ernst is? Wanneer gij in uw zwijgen volhardt sta ik niet voor de ge volgen in! Semper transit amicitia, merk ten reeds de Romeinen treffend op. Denkt daar wèl aan!" Nu dat hielp, want Kas sus barstte uit: „Ik heb niks gedaan! Ik weet van niks! Ik loop zo maar wat rond! Ik kan het ook niet helpen dat ik jullie steeds tegen kom! Ik zoek eenihorloge dat ik naar de Bank van Lening had gebracht. Dat is mijn horloge! Je hebt het me zelf gegeven! Ik mag bestMaar verder kwam hij niet. Dat hoefde ook niet, want hij had al genoeg gezegd. Hij had nog veel meer willen zeggen maar nu ging plotse ling de winkeldeur open en een verbaasd persoon stond op de drempel, onder het uiten van de kreet: „Wat mot dat?" „Daar is Loetjede Heler!" fluisterde Fokko Flopke want die kende hem. De afgelopen Zaterdag, 9 Juli 1949, is de dag geworden, waarop voor het eerst in h,et openbaar, tijdens een bijzondere voorstelling in Scheveningen-Zeebad in het kader van het Holland-Festival, bleek, dat het ook in Nederland mogelijk is het verzet door middel van de film zodanig weer te geven, dat de feiten niet alleen tot hun recht komen, maar, wat veel belangrijker is, dat de geest die de illegaliteit bezielde, waarheidsgetrouw en welbegrepen werd vastgelegd. Het is de cineast Max de Haas, bouwer, leider en stuwer van de Filmonderneming „Visie", die. voor dit resultaat recht heeft niet aiieen op de dankbaarheid van de vroegere illegale organisatie Landelijke Or ganisatie tbt hulp aan onderduikers en Landelijke Knokploegen (als L.O.L.K.P. aangeduid), die opdracht tot de vervaar diging van deze rolprent gaven, doch ook op die van de gehele Nederlandse natie. Max de Haas, die zelf gedurende de oorlog in een Japans kamp was geïnter neerd, heeft aangevoeld, dat de illegalen geen helden s of avonturiefs waren, maar doodgewone burgers die aan het verzet niet konden ontkomen, omdat alles wat de vijand en zijn trawanten deden indruiste tegen de beste tradities van ons volle. Waar het werk van de L.O.L.K.P. een uitgesproken christelijke signatuur droeg, kon het al niet anders of de film die de herinnering aan het werk van deze groepen moet levend houden, schenkt veel aandacht aan de grote steun aan de ondergrondse activiteit die er van de Katholieke en Pro testantse kansels werd gegeven. Doch nim mer zo, dat andersdenkenden er een mono polisering van het verzet door het christe lijke volksdeel in zouden kunnen zien. Daardoor werd „L.O.L.K.P." tevens een film van „het" verzet. Tenminste even belangrijk is? dat Max de Haas weet dat film dynamiek betekent. Daarom werden zijn fragmenten van pre- dicaties nooit langdradig en kon zelfs de humor een plaats worden ingeruimd. Een enkel voorbeeld: een dommee zegt: „Want er staat geschreven in Lukas 5 vers 17. En in het onmiddelijk volgende beeld belt een onderduiker bij zijn toevluchtsoord aan met de codewoorden: „Ik kom de stof zuiger repareren". De band tussen de theo rie en de praktijk is gelegd en de film is zonder omhaal een fase verder gekomen. Deze methode past De Haas vaak toe, ook in de buitengewoon geslaagde, uitvoerige documentaire inleiding, die de valse schijn der propaganda en de snel naar een climax opklimmende anti-Joodse maatregelen met een minimum aan middelen vertelt: de schuifelpas van hen, die zich moeten laten registreren, de parken, zwembaden, sta dions, schouwburgen en wat niet al meer, die „Verboten" zijn. Goerings oproep „ka nonnen, kanonnen, kanonnen" leidt via weer een andere prachtige beeldwisseling (kanonnen, bevolkingsregister, machine fabriek) dan het fictieve gedeelte in: de geschiedenis van Willem Visser, de metaal bewerker die op de boerderij in Capelle aan de IJsel, waar hij voor de arbeidsinzet is ondergedoken, midden in het verzet ge raakt. Bij een overval wordt hij ernstig gewond gevangen genomen, doch uit het ziekenhuis bevrijd. Nadat hij nog heeft deelgenomen aan een bonkaartenkraak, wordt hij in een val gelokt en .opnieuw gearresteerd. Het einde is in zicht, zowel van de oorlog als van Vissers leven. Terwijl de geallieerden het Nederlands gebied naderen, wordt hij met een groot aantal medestrijders in Vught gefusilleerd. Wij schreven reeds, dat de illegalen niet als helden worden voorgesteld, ook Willem Visser. Ook hij twijfelt wel eens aan de zin van het verzet en ook hij wordt soms be vangen door de angst om het leven van hen die hem lief zijn. Naar ons inzicht vormt de dialoog bij het kaarsvlammetje waarin deze dingen worden besproken de enige zwakke, wat theatrale plek in de rolprent. Een fragment dat echter ruimschoots wordt vergoed door de subtiele wijze waar op de executie wordt uitgebeeld: boom toppen, die even huiveren bij ieder schot. En daartussen alleen het afroepen van naam, beroep en leeftijd der gevallenen. Max de Haas, die het scenario schreef, de regie voerde en de productie leidde, maakte met succes gebruik van medespe lers in de tragedie 19401945 en koos slechts voor de hoofdrollen twee beroeps acteurs (Chr. Baay en Henny Horsten). Cor Lemaire schreef vooral voor het docu mentaire gedeelte een zeer effectieve par tituur. De camera-man Peter Staugaard toonde ook in „L.O.L.K.P.", zoals daar voor reeds in „Nederlands in zeven lessen", zijn voortreffelijk aanvoelen van de waarde van het landschap in de film. Ook daarom kon dit werk zo door en door Nederlands worden. En zeker niet in de laatste plaats om die reden kunnen wij er met een gerust hart mee naar het buitenland gaan. „L.O.L. KIP." doet niet onder voor zijn soortgeno ten van over de grenzen. Zij is een eerlijk 'getuigenis van ons verzet, verteld door een man die zijn vak verstaat en weet waar over hij het heeft. Het valt niet mee hierna nog iets te zeg gen over de korte documentaire „Parlevin kers", waarmee Ybzen Brusse de eerste prijs in de filmprijsvraag van het Holland- Festival behaalde. Hij heeft leven en be drijf van de neringdoenden in de Amster damse havens wel nauwkeurig geobser veerd en hij weet ook wel aardige camera effecten te bereiken, doch men mist pijn lijk die diepte van visie, die een reportage boven een eendagsvlieg doen uitstijgen. Daardoor gaat zelfs een werkje van be perkte afmetingen te lang duren en moet het afleggen tegen bijvoorbeeld een jour- naal-fragment van Polygoon. J. H. B. In ongenade? Volgens het Berlijnse blad „Neue Zeitung" (Amerikaanse licentie) is onlangs een vliegtuig met Sovjetrussi- sche functionarissen, die streng bewaakt werden, van het vliegveld Weder bij Berlijn naar de Sovjet-Unie vertrokken, Volgens „bij het Sovjetrussische hoofd kwartier te Potsdam verkregen inlich tingen", aldus het blad, waren de in burgerkleding geklede functionarissen voormalige leden van de leiding van het officiële Sovjetrussische blad „Tag- lische Rundschau" en van de Sovjet hoofdkwartieren te Dresden en Bautzen. Verleden week werd gemeld, dat ver schillende Sovjetrussische functionaris sen met Duits-Joodse namen waren ge arresteerd. Pardon. Door de Argentijnse regering is bekendgemaakt, dat een algemeen par don is afgekondigd voor alle personen, die Argentinië op onwettige wijze zijn binnengekomen. Hun aantal wordt op 100.000 geschat. De onwettige immi granten zijn tot 1 October a.s. in de gelegenheid gesteld „hun posities op te helderen". Conferentie. De Zweedse sociaal-democra tische partij zal socialisten uit de ge hele wereld uitnodigen voor het bij wonen van een conferentie over vraag stukken van industriële democratie en werkloosheid. Aardschok. Een hevige aardschok, die 15 seconden duurde, heeft in Kars (Tur kije) bij de Russische grens muren en ramen van talrijke huizen vernield. Persoonlijke ongevallen zijn niet ge meld. De bevolking werd door een pa niek bevangen en bracht enige uren in de open lucht door. Luchtaanval. In Oost-Tirol worden de laat ste weken schapen en zelfs herten door gieren gedood. De gieren vliegen meestal in groepen van 30 a 40 en veroorzaken een paniek onder schaapskudden. Kras. Tass meldt, dat in Sovjetrussisch Azerbeidsjan een 140-jarige boer leeft Wiens 118-jarige vrouw en 100-jarige oudste dochter ook in leven zijn. De boer, Mahmoed Bazof, werkt normaal, gaat nog zwemmen en neemt deel aan het openbare leven. Cycloon. Ten gevolge van een wervelstorm zijn in de Cebu bij Manila negen per sonen om het leven gekomen. De wer velstorm bewoog zich met een snelheid van 120 km en richtte aanzienlijke schade aan.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2