5 „Young Vic" doolde tot middernacht door Bloemendaals dreven De strijd tegen stinkende grachten Amsterdamse Beurs Maandag 11 Juli 1949 Als er gisteravond niet enige verslag gevers ter kennismaking in Hoek van Hol land aanwezig waren geweest, dan zouden de leden van het Engelse toneelgezelschap „The Young Vic" vermoedelijk nu nog in de schokkende autobus (waarvan de be stuurder gelukkig over een waar engelen geduld beschikte) door de rustieke dreven van Bloemendaal zwerven op zoek naar hun kosthuizen voor de komende dagen. In de saaie wachtkamer tussen station en havenemplacement bevond zich ter eerste begroeting alleen de impresario, mr. J. de Blieck uit Amsterdam, die de spelers met een even korte als geestige toespraak wel kom heette en in het bezit stelde van enkele bankbiljetten, waarop direct een regen van vragen losbrak over de hier te lande heersende distributieregelingen. Om circa half zeven begon de zwerftocht over de vele wegen met onvindbare heren huizen. Zolang het daglicht bleef medewerken ging alles goed en werden de passagiers vlot aan de opgekregen adressen van gast vrije inwoners dezer omgeving afgeleverd, doch met het invallen der duisternis be gonnen de moeilijkheden te komen. Toen kon ook de door de stichting Openlucht theater zo keurig bewerkte plattegrond van de gemeente, mede tengevolge van het vrijwel overal ontbreken van leesbare huisnummers, geen enkele dienst meer be wijzen. Precies op het middernachtelijk uur werd de laatste stopplaats bereikt. In het vervolg zal men er toch verstandig aan doen voor een behoorlijk en ter plaatse be kend geleide te zorgen. Overigens volgen Engelse acteurs pre cies dezelfde gedragslijnen in een autobus als hun Nederlandse collega's, die het rei zen en trekken meer gewend zijn: er werd druk geroddeld en gezongen, gerookt en gesnoept, veel gelachen en tenslotte op alle beschikbare banken languit geslapen. Aan vankelijk was iedereen erg verheugd weer in Holland terug te zijn. Jean Wilson heeft zelfs uit louter enthousiasme haar zuster meegenomen op deze reis om haar de tal rijke schoonheden van Amsterdam te laten zien. Anderen zoals Pierre Lefevre en Anthony van Bridge kwamen in gezel schap van hun echtgenoten. Deze trip vult namelijk in zekere zin hun vacantie, want direct na terugkomst in Londen beginnen de repetities voor het nieuwe seizoen, waaraan ook de nieuwe oogst van de eigen toneelschool deelneemt. Dan zullen „Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare en „Een dienaar van twee heren" van Goldoni in het répertoire wor den opgenomen. Het grote succes in de twee afgelopen jaren heeft geleid tot de oprich ting van een kleinere doch aan de eerste gelijkwaardige afdeling, die onder regie van Duncan Ross met „De Rivalen" van Sheridan zal debuteren. Laatstgenoemde opvoering zal men omstreeks Mei 1950 in de Haarlemse Schouwburg kunnen bewon deren. Met de „Midzomernachtdroom" gaat Tnen eveneens een tournée door ons land maken, waarschijnlijk in October, doch Liefdadigheidsfeest voor pioniers in Manokwari De Indisch-Hollandse Jeugdbond gaf Za terdagavond in het gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem een druk bezocht lief dadigheidsfeest, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de noodlijdende pio niers op Nieuw Guinea. Weliswaar werd reeds door hulpverstrekking uit andere bronnen voorzien in de meest elementaire levensbehoeften en kon men tevens een flinke partij textielgoederen derwaarts sturen, toch bestaan er nog vele onver vulde wensen van allerlei aard. Er heerst bij voorbeeld gebrek aan huishoudelijk ge reedschap en aan onderwijsmiddelen. Mede om belangstelling te wekken voor dit verre gebiedsdeel en meer bekendheid te geven aan de daar voorkomende proble men voerde het Indo-Europees Jongeren- verbond uit Den Haag onder de titel „Oké. draaien!" een kleurige revue ten tonele, waarin de lotgevallen werden weergegeven van enige cineasten aan het strand van Manokwari, die bezig zijn met de vervaar diging van een film, welke zij door het in lassen van attractieve scènes enigszins trachten op te vrolijken. Zo zag men dan een lotus ontluiken op vermoedelijk van Chopin afkomstige pianomuziek, hoorde men de schooljeugd van Nieuw Guinea uit volle borst de schone liederen „Les cloches du village" en „Home on the range" veel stemmig vertolken en droegen natuurlijk ook electrisch versterkte Zuidzee-klanken van smachtende guitaren er in belang rijke mate toe bij om de locale sfeer te ver hogen. De finale voor de pauze bestond zelfs uit een bonte show van kwasi-inheem- se mode uit alle delen van de archipel. Ge zegd moet worden dat de draagsters in het algemeen zo welgevormd waren, dat de rokjes van repen plastic geenszins mis stonden. Blijkbaar waren de middelen niet precies met het doel te verenigen en ging men van het standpunt uit: tropen zijn tropen. Vele aanwezigen gaven bij iedere ge legenheid blijk van hun instemming met de afkeurende zinspelingen op het regerings beleid, waarvan het soortelijk gewicht echter zo zwaar uitviel dat men het slechts als propaganda voor gelijkgezinden kon opvatten. In de beste stemming gebracht liet men zich na afloop der vertoning door het ensemble Jo Bos tot het bal noden, dat tot drie uur in de nacht voortduurde. Tij dens de pauze kon men de South Sea Is landers beluisteren. H.O.V. IN HET BLOEMENDAALSE BOS Op Dinsdag .12 Juli geeft de Haarlemse Orkest Vereniging haar eerste openlucht concert van deze zomer in het Bloemcndaalse Bos. Onder leiding van Marinus Adam zal het volgende programma ten gehore worden gebracht: Mendelssohn: Muziek bij Shakespeare's Midzomernachtsdroom; Dvo rak: Slavische dans no. 8; Smetana: Suite uit „Die verkaufte Braut"; Grieg: Huldigings mars: Svendsen: ..Zorahayda". legende voor orkest met vioolsolo door Jan Hesmerg; de Wals uit „Der Rosenkavalier" van Rich. Strauss en tenslotte Joh. Strauss' Ouverture „Die Fledermaus". Bij ongunstig weer zal het concert uitge steld worden tot Woensdag 13 Juli. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Juli 1949 GEHUWD: 9 Juli, J. Aarsen en H. A. Beuker. BEVALLEN van een zoon: 7 Juli, R. M. H. Groen—Hof; 8 Juli M. G. BaasBonnes; B. van den Bergvan Eerden; A. J. Stam Veenis. BEVALLEN van een dochter: 7 Juli, N. HabermehlSigling; 8 Juli K. C. van den Berg—Sneeuw; W. Oosterwijk—Schippers; 9 Juli, M. P. M. EmansSchoonebeek. OVERLEDEN: 7 JuliC. Boxma—Klooster, 34 j„ Friezenstraat. daarbij wordt de Spaarnestad overgeslagen. Hoewel „As you like it" reeds veertig weken achtereen avond aan avond in onge wijzigde bezetting is gespeeld, zijn de medewerkenden lang niet vrij van zenu wen. Bij wijze van voorbereiding heeft men ongeveer een maand geleden in Manchester in de open lucht een paar keer proef gedraaid, welk experiment de vorige week in een park te Londen nog eens werd her haald. Het was voor de acteurs een grote opluchting te vernemen dat de acoustiek in Bloemendaal zo voortreffelijk is dat schreeuwen, althans een buitengewone ver heffing van stem, achterwege kan blijven. Men acht de inkwartiering bij particu lieren een bijzonder voorrecht, dat er stel lig toe zal bijdragen de banden van weder zijdse vriendschap te versterken. D. K. De „C. A. Banck" nog niet vlot Menigte wachtte tevergeefs De ettelijke honderden, die vanochtend \ioor dag en dauw half uitgeslapen en met verkleumde gezichten naar het Bloemen- daalse strand waren getogen om getuige te zijn van het vlotslepen van de „C. A. Banck", waren tevergeefs gekomen: de Zweed week geen centimeter van zijn plaats. De spring vloed bracht het water nauwelijks hoger dan het bij normale vloed pleegt te komen; de Noord-Oostènwind was de schuldige. Boven dien hing er een dichte mist, zodat de sleep boot „Ebro" maar niet eens zee koos, Zelfs heeft men niet geprobeerd het schip met behulp van de winches een eindje verder te brengen. Na half vijf, toen het langzamerhand lich ter werd en men zoetjes aan uitgekeken raakte op het onwrikbare silhouet van stomer, aanvaardden steeds meer kijkers gapend de tocht huiswaarts en om vijf uur lag de „Banck" weer even troosteloos en ver laten als tevoren aan de voet van het Bloe- mendaalse duin. Zondagavond omstreeks half zeven arriveerde het Engels toneelgezelschap „The Young Vic" per boot in Hoek van Holland. Hierboven ziet men de vertolkers van.de voornaamste rollen uit de over enkele dagen in Bloemendaal te spelen comedie „As you like it" van Shakespeare op de kade bijeen. Van rechts naar links: Anthony van- Bridge, Pierre Lefevre, regisseur Georcie Devine, Jean Wilson, Duncan Ross, Mervyn Blake, June Vincent en (op de loopplank) enige andere medewerkers. Hélène Ludolphs leerlingen zongen Zaterdagavond liet de zanglerares Hé lène Ludolph in de muziekzaal van Brink- mann enige van haar leerlingen de revue passeren. De meesten kregen tweemaal de kans om zich te laten horen, met het ge volg dat zij zich met en zonder debuut koorts konden manifesteren. Enkelen ech ter waren van meet-af-aan meester over hun zenuwen, zo bijvoorbeeld de tenor die het publiek aangenaam verraste met muzikaal doorleefde en vocaal volkomen beheerste vertolkingen van aria's van Haydn. Maar deze zanger is dan ook rijp voor het grote podium. De overige executanten waren allen da mes, meer of minder door moeder Natuur met goede stemmen begiftigd, doch die allen iets karakteristieks lieten horen, dat hun zingen aantrekkelijk maakte. Want zelfs een niet brillante stem kan boeiend zijn als er maar muzikaliteit en intelli gentie uit spreekt. Ja wat kan een goede voordracht al niet uitwerken! Dit behoort echter gewoonlijk in mindere mate tot de zorg van hen die zich op de virtuose co loratuur toeleggen; techniek is voor hen hoofdzaak en daar hebben zij al een hele kluif aan. Toch kon men respect hebben voor wat men deze avond in dit mecha nische genre van zingen te horen kreeg. Maar de sympathie gaat toch in de eer ste plaats uit naar het bezielde geluid van mooie stemmen, die van de muziek muziek maken; als ze zich ten minste niet wagen aan dingen die hen van nature niet lig gen en die zij dus niet weten te „ver kopen". Aanleg en temperament spelen daarbij ook een belangrijke rol. De aria's „Jauchzet Gott in allen Lan den" van Bach en „O hatt' ich Jubals Harf" van Handel, alsmede de duetten van Schütz waren de prestaties der dames die ons het meest geboeid hebben. Het programma was buiten kijf heel interes sant; maar het feit dat er geen woord Hol lands gezongen werd, mag toch een be denkelijk verschijnsel heten. Overigens verdient Mevrouw Ludolph alle lof voor de resultaten van haar zang onderwijs. Zij werd door haar leerlingen hartelijk gehuldigd. Ook vergat men niet de vaardige begeleidster, mej. Emmy van Eden de haar toekomende dank te be tuigen.. JOS. DE KLERK. POLITIERECHTER Dronkemansrumoer in het Openluchttheater Hoewel hij ter zitting verklaarde zich van het hele geval vrijwel niets meer te herinneren, kwam het toch zonneklaar vast te staan dat de 21-jarige Haarlem mer H. J. de L„ die zich Maandagmorgen voor de politierechter te Haarlem wegens mishandeling te verantwoorden had, zich in het Bloemendaalse Openluchttheater zeker niet zo bescheiden had gedragen als het een ordelijke bezoeker van dit schone lustoord betaamt. In Mei 1949 was hij met een paar vrienden in de buurt van het theater verzeild geraakt, waar hij op hun kosten meer borreltjes genuttigd had dan voor hemzelf en de openbare veiligheid goed was. Spoedig was het drietal dan ook lustig aan het bakkeleien, even binnen het terrein van het Openluchttheater. Dit was uiteraard de parkwachter vol strekt niet naar de zin. Na de heren ge maand te hebben hun ruzie elders uit te vechten, greep hij De L. bij de kraag om zijn verzoek kracht bij^ te zetten. De jon gen rukte zich los en vóór hij het wist had de parkwachter een flinke slag in zijn ge zicht te pakken, waardoor naar hij ter zitting verklaarde zijn bril deskundig vernield werd. De wederspannige jonge ling was spoedig daarop met vereende krachten verwijderd en heeft later zijn roes in een cel kunnen uitvieren. De Officier van Justitie concludeerde tot een boete van f 25 en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf, en de poli tierechter veroordeelde de verdachte con form deze eis. Aurora wint Frank-Hommersbeker De vereniging „Oosterkwartier" organi seerde de korfbalwedstrijden om de Frank- Hommersbeker, waarvan de uitslagen waren: Afd.: A: OosterkwartierNieuw Flora 4-1; AuroraNieuw Flora 40; AuroraOoster kwartier 43. Winnaar: Aurora. Afd. B: Animo ReadySport Vereent 01; Watervliet—Sport Vereent 04; Animo ReadyWatervliet 15. Winnaar: Sport Ver eent. Finale: AuroraSport Vereent 11. Na strafworpen kwam „Aurora" in het be zit van de beker, die na afloop door de voor zitter van „Oosterkwartier", de heer A.. J. Dinkelberg, aan aanvoerder Jekel van Aurora werd uitgereikt. Het asfalferingswerk te Haarlem Eind Augustus is alles klaar Het einde van het asfalteringswerk in Haarlem komt gelukkig in het zicht. Heden, Maandag, is Openbare Werken begonnen met het leggen van een nieuw asfaltdek op het Frans Halsplein. Dan wordt verder gewerkt in Zuidelijke rich ting, dus naar de Kennemerbrug en het Kennemerplein en het Janswegviaduct. Vermoedelijk zullen die stukken Donder dag en Vrijdag klaar komen, zodat zij dan voor het verkeer kunnen worden open gesteld. Daarna komen de .Kennemerstraat en de Frans Halsstraat aan de beurt. Men verwacht al die straten klaar te hebben voor het Koninklijk bezoek op 19 en 20 Juli. Ditzelfde geldt voor het Westelijk deel van het Kennemerplein waar nog de tramrails moeten worden opgebro ken. Gelukt dit niet, dan zal het verkeer op dat punt er toch geen noemenswaardige last van ondervinden. Dan resten voor Openbare Werken nog twee stukken, namelijk het' Stationsplein en het Houtplein ten Zuiden van de Tem peliersstraat. Deze stukken worden gelijk tijdig uitgevoerd, omdat gelet moet worden op de eisen van het verkeer, slechts stuk voor stuk bewerkt kan worden. Op het Stationsplein zit men met het drukke auto bussenverkeer, dat tijdens het werk toch in stand gehouden moet worden. Op het Houtplein worden aan het ver keer minder hindernissen in de weg gelegd. Toch is dit werk op dit plein van grote omvang, omdat daarin begrepen is een ver legging .van de rotonde in Zuidelijke rich ting, opdat een betere aansluiting der wegen verkregen wordt. Verwacht wordt dat het gehele asfal teringswerk in het eind van Augustus vol tooid zal zijn. Het nieuwe wegdek zal vermoedleijk wel 20 jaar meegaan. Het nu vervangen asfalt dek is 25 jaar meegegaan, maar het wachtte al wel 5 jaar op vernieuwing. Het is nog niet te zeggen wanneer de Rijkswaterstaat de tramrails gaat opbreken op de Schoterweg, van de Joh. de Breuk straat tot het Soendaplein. Zoals wij inder tijd reeds medegedeeld hebben is deze weg eigendom van de Rijkswaterstaat, zodat die ook voor het onderhoud zorgt. UIT HAARLEMS VERLEDEN TRQUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Leerling-verpleegster bestal bejaarde patiënte Voor de Haarlemse politierechter verscheen Maandag de 22-jarige leerling-verpleegster J. K. te Bloemendaal, die er van beschuldigd was vijftig gulden te hebben' gestolen van een oude dame in het Bloemendaalse rusthuis, waar zij in betrekking was. De verdachte gaf dit feit volmondig toe. Op 11 Juni van dit jaar had zij kans gezien uit het tasje van de bejaarde verpleegde twee biljetten van f 25.weg te nemen, en van dit geld had zij goede sier gemaakt door er onder andere si-, garelten, kersen en aardbeien van te kopen en zich in een taxi te laten rondrijden. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de verdachte wel van een zeer ongunstige mentaliteit heeft blijk- gegeven. Hii achtte deze diefstal van uiterst minderwaardig allooi, reden waarom hij een gevangenisstraf van een maand eiste. De politierechter maakte er drie weken van. OPENING SPEELTUINEN „VOOR HET GEZIN" Naar wij nader vernemen zal de ope ning van de nieuwe speeltuin „Elba" aan de Gedempte Schalkburgergracht van de Haarlemse Katholieke Vereniging „Voor het Gezin" niet plaats hebben op Vrijdag 15 Juli, maar op Donderdag 14 Juli om 19.15 uur. Dag en tijd van de officiële opening van de speeltuin Zaanen-Oord blijft dezelfde: Zaterdag 16 Juli om vier uur. GEEN AUDIëNTIE De Commissaris der Koningin in de pro- vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k, zal op 28 Juli en op 4 Augus tus geen audiëntie verlenen. Wie de Haarlemse geschiedenisboeken doorbladert ontdekt dat er herhaaldelijk gewag gemaakt wordt van acties tegen de stank der grachten. Onze voorouders mo gen even scherpe neuzen gehad hebben als wij, in één opzicht kwamen ze bij ons ten achter. Zij stelden de diagnose van de stank niet juist en kwamen daardoor gedeeltelijk tot verkeerde geneesmiddelen. Wij «schrijven gedeeltelijk, want in één opzicht waren zij radicaal. Grachten die gedempt worden kunnen immers niet meer stinken. In het midden der vorige eeuw werden heel wat wateren gedempt. Wij noemen in 1860 de Oude Gracht, de Kraaienhorstcr Gracht (thans Nassaulaan), in 1861 de Raam-, Volders- en Zydgrachten (nu Sophiastraat) en in 1807 de Raaks en wat er nog over was van de Beek. Maar toen zei het Hoogheemraadschap Rijnland „tot hiertoe en niet verder". Voor de waterverversing in onze stad werd het behoud der toen nog bestaande vaarten en grachten nodig geacht. Er was boven dien al de ervaring opgedaan dat de dem ping van het Haarlemmermeer een ongun stige invjoed had uitgeoefend op die ver versing. De stank der grachten was name lijk toegenomen. Toen ging het gemeentebestuur zich beraden op andere middelen om de stank der grachten te bestrijden. Er werd een verordening gemaakt op de lozing van het afvalwater der fabrieken. De fabrikanten verzekerden clat zij hun zaken moesten sluiten als die lozing verboden zou wor den. Dit zou betekenen ontslag aan 267 werklieden van de „Phoenix" (aan de Parklaan), 394 van Prévinaire (Kinder huissingel) en 263 van Wilson (nu Wil- sonsplein). Er werd met de fabrikanten overlegd. Dit is te begrijpen, want de gemeente had veel belang bij het behoud dezer bedrijven. De fabriek van Wilson, (het plein, dat nu naar zijn naam genoemd is, heette Mui- zenveld) was een onderneming voor de Zangconcours R.K. Bond van Zangverenigingen De Haarlemse R.-K. Gemengde Zang vereniging is voor de tweede maal gast- vrouwe om het Bondsconcours van de R.-K. Bond van Zangverenigingen in N.- en Zuidholland te organiseren. Het toneel van de wedstrijd is de Haarlemse Ge meentelijke Concertzaal. Zondagmiddag ving het tweedaags concours aan met een reeks toespraken, waaronder een van wet houder Ant. Angenent namens het ge- meentebsetuur. Nadat de overleden voorzitter van „St. Caecilia", de heer J. Gortzak, met gebed herdacht was en door alle aanwezigen het Wilhelmus was gezongen, werd het con cours door Bondsvoorzitter J. A. Spigt ge opend verklaard. Als juryleden zetelden S. Terpstra, uit Nijmegen, Theo van der Bijl, uit Amster dam, en ondergetekende. „Zanglusl" van 't Zand (4e afd. gem. koren) mocht het spits afbijten en deed dat vrij gelukkig; le pr. 345 p. In de dorde afd. Dameskoren maakte „Dozile" Den Haag een goed figuur, eerste prijs met 311 p. Toen kwam de derde afd. gemengde ko ren aan de beurt met meer deelne mers en zo werd het pas interessant, want men kon gaan vergelijken. Bovendien had men een aardig verplicht nummer te ver tolken „Dartel meisje bij de bron", 'n Hon gaars lied, bewerkt door Anton Krelage. Van de vier concurrerende koren was het „St. Jacobus" Tuitjenhorn die er de beste vertolking van gaf, al bleef er nog wel een en ander op aan te merken: eerste prijs met 300 p. De tweede afd. gemengde koren had als verplicht werk een geestelijk polyfoon lied uit de zestiende eeuw, „Komt al uit Zui den" van Gerard Turnhout. Eigenlijk was er maar één van de vier verenigingen die de opgave feilloos en volkomen in stijl ver tolkte, namelijk „St. Gregorius" van Lisse, eerste prijs 357 p. Dat twee concurrenten in de afdeling ook een eerste prijs verwier ven (Andijk-W. met 301, Schipluiden met 303 p.) dankten zij in hoofdzaak aan hun vrije nummer. Naaldwijk bracht het tot een vrij wat hogere waardering dan deze twee, eerste pr. met 320 p. De vijf deelnemers in de eerste afd. ge mengde koren hadden als opgave de gees tige bewerking van het volkswijsje „Kort jakje" door J. J. Oskam. Twee van deze wisten er wat aardigs van te maken; „In Pace Mata" van Limmen zelfs met veel humor en fraaie koorklank, eerste prijs met 361 p. Ook „Con Brio" Amsterdam bracht de geestige contrapuntiek vrij klaar tot klinken, eerste prijs, 314 p. „St. Caecilia", Weesp (le afd. mannen koren) dankte een eerste prijs met 319 p. hoofdzakelijk aan het vrije werk „Veni Creator" van Diepenbrock. „St. Caecilia", Den Haag (Uitmuntend heid mannenkoren) was daarentegen niet vrij gelukkig met het vrije werk, waarin de eerste tenoren niet toonvast waren; doch met het zeer moeilijke verplichte stuk, „Phanomen" van Petyrek had men een opmerkelijke prestatie geleverd die veel vergoedde, eerste prijs 308 p. De superieure afd. gemengde koren was alleen vertegenwoordigd door „Nieuw Le ven" uit Medemblik. De zware opgave „Virgo Jesse" van Bruckner, werd te on rustig gezongen en ook het vrije werk ging te geforceerd van klank om als superieure vertolking aangemerkt te kunnen worden; tweede prijs met 286 p. Zondag wordt de wedstrijd voortgezet. Een collecte voor „Meer en Bos" en „Bethesda-Sarepta" Enige maanden geleden gaven wij een beschrijving van het mooie werk op „Meer en Bos" en „Bethesda Sarepta", de inrich tingen van de Christelijke vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte. Daaruit bleek dat er nu 500 patiënten ver pleegd worden en bovendien nog 1000 kos teloos geholpen worden in de consultatie- bureaux in verschillende plaatsen des lands. De vereniging heeft dringend financiële steun nodig. De gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede hebben vergunning gegeven om op Zaterdag een collecte te houden. Ge hoopt wordt op een flinke opbrengst om het daardoor mogelijk te maken het werk zo mogelijk nog uitbreiding te geven. Gaarne wekken wij de lezers op daaraan mee te werken. Ook zijn nog collectanten nodig. Die kunnen zich voor 14 Juli melden: Haze- paterslaan 30, Haarlem. katoentjes die in Twente geweven, ge bleekt en bedrukt werden. De „Phoenix" was een katoenspinnerij en -weverij, ge bouwd op een terrein aan de Parklaan bij het Spaarne, dat de gemeente in erfpacht gegeven had. Ook Prévinaire (Kinderhuis singel) was aanvankelijk een katoenwe verij. Het bleek mogelijk te zijn een oplossing te vinden voor Prévinaire, die in het ver volg mocht lozen op de Garenkokersvaart, die daarop met sluizen van de stadswateren werd afgesloten. De fabriek van de heer Wilsonop de plaats waar nu het Wilsonsplein gevonden wordt. De fabriek van Wilson werd stopgezet omdat de eigenaar vertoornd was over de maatregelen van het stadsbestuur. De ge bouwen werden gedeeltelijk gesloopt en bleven als een puinhoop liggen. In 1880 kwam evenwel een schikking met het ge meentebestuur tot stand waardoor de ge meente de grond die in erfpacht gegeven was, weer terug kreeg. Blijkbaar is die transactie toen zo in der minne geregeld, dat de gemeente de heer Wilson eerde dpor het Muizenveld zijn naam te geven. De „Phoenix" hield de strijd om het bestaan vol tot 1887. Zij kon de strijd tegen de buitenlandse concurrentie (speciaal van Engeland) niet volhouden. De weverij werd toen voortgezet door Prévinaire, welke zaak werd omgezet in de Haarlemse Ka toenmaatschappij In 1918 liquideerde ook deze onderne ming. Het terrein kwam toen voor woning bouw beschikbaar, maar het was een heel werk om de grote verfputten uit de grond te verwijderen. Na deze uitwijding over de industrie keren wij terug naar de stinkende grach ten. De fout van het toenmalige stadsbe stuur was, dat zij niet inzag (of niet wilde inzien) dat de oorzaak van de kwaal ge zocht moest worden in het feit, dat de Haarlemse vaarten en grachten open riolen zijn. Eerst enige jaren voor de oorlog van 1940 erkende het gemeentebestuur dit, vandaar het besluit om een nieuw riool stelsel te maken, met een zuiveringsinstal latie in de Waarderpolder. Helaas is dat werk door de oorlog vertraagd, zodat de uitvoering nog een vrome wens voor de naaste toekomst blijft. De Doelmolen met Raamgracht in het begin der 19e eeuw. Indertijd bestond er geen communicatie tussen de Raamgracht en de in 1657 ge graven Leïdsevaart. Op de plek waar nu de Wilsonsbrug ligt stond vroeger de Raampoort. Die is in 1849 (nu juist een eeuw geleden) gesloopt. Er kwam een hek voor in de plaats, omdat niemand de stad binnen mocht die stedelijke accijnsen op levensmiddelen wilde ontduiken. Die af sluiting werd tot 1871 gehandhaafd. In dat jaar vroegen bewoners van het stadsdeel aan de gemeenteraad de Raam gracht door te trekken tot de Leidsevaart, omdat zij overtuigd waren dat daardoor de waterverversing bevorderd zou worden. De raad ging daarmee accoord en stelde bovendien gelden beschikbaar voor de bouw van een brug (thans Wilsonsbrug). Toen later door het vrij komen van de grond van de fabriek van Wilson dit gehele kwartier gereorganiseerd kon worden ging West-Haarlem er veel op vooruit. Waar nu de Stadsschouwburg staat ratel den eertijds de machines van deze ka toendrukkerij. Locomotief te water; machinist gewond Vanmorgen is in LJmuiden een kleine locomotief (no. 2231) van de Rijks waterstaat, die een lorrie met een betonblok van 20 ton voor de beschoeiing van de IJmuider pier opduwde, van de steiger bij de kustwacht te water gereden. Machinist C. Dijkhuizen uit IJmuidcn kon zich op het laatste moment redden, maar hij liep eeu hersenschudding, een hoofdwonde en kneuzingen aan de borstkas op. Het slacht offer is naar het Antonius Ziekenhuis over gebracht. Hü maakt het redelijk wel. Men staat nog voor een raadsel wat de oorzaak van het ongeluk betreft, want Dijkhuizen berijdt al 20 jaar het locomo tiefje en de vermoedens gaan dan ook in de richting van een machinedefect, zodat de locomotief niet meer tijdig tot stilstand kon worden gebracht. Een ooggetuige ver telde ons, dat de machinist nog geprobeerd heeft de handrem van de lorrie aan te draaien, maar dat locomotief en wagen toen al zo dicht bij de waterkant waren gekomen, dat een ongeluk onvermijdelijk was. De remblokken op de kant waren ge heel vernield. Het locomotiefje, dat uit 1885 dateert, is eigendom van de Rijkswaterstaat en reed de laatste tijd de betonblokken naar de steiger, waar ze door de bok „Ursus" van daan gehaald werden, om naar de pier gebracht te worden. Gelukkig lag de bok vanmorgen nog niet voor de steiger, want in dat geval waren de gevolgen ongetwij feld veel ernstiger geweest. De locomotief verdween na de val geheel in het ongeveer 5 meter diepe water, boven op de lorrie. De bok „Ursus", die nog in de vissershaven lag, werd te hulp ge roepen en een duiker van Taks „Zeeleeuw" ging onder water kijken om daarna een tros onder de twee voertuigen te brengen. Omstreeks 11 uur vanmorgen werd de locomotief op het droge gehesen; de cabine bleek beschadigd te zijn en het remstel was er af gescheurd, maar omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets komen vast te staan. „Onze Woning" In de bloemen De Woningbouwvereniging „Onze Wo ning" vierde Zaterdag haar dertigjarig bestaan met een receptie in een van de zaaltjes van „Cultura". Er was zeer veel belangstelling cn de bestuurstafel ging bijna schuil achter een ware bloemenschat. Voorzitter H. van Brederode heette zijn gasten welkom en gaf daarna een histo risch overzicht van de groei zijner vereni ging. De directeur van Bouw- en Woning toezicht. ir. R. G. Veenenbos, was de eerste die het bestuur gelukwenste met het dertig jarig bestaan. Hij deelde mede, dat waar schijnlijk in 1950 zal kunnen worden be gonnen aan de bouw van 71 woningen, een complex dat „Onze Woning" zich langs de Eksterstraat geprojecteerd ziet. De heer W. C. van Kampen, voorzitter van de Federatie van Haarlemse Woning bouwverenigingen, zette de jubilaresse een pluim op de hoed door te herinneren aan het vele goede dat de vereniging regds in de Slachthuisbuurt tot stand heeft ge bracht, veelal met medewerking van ar chitect Sevenhuysen. De heer Van Kampen bood een electrische klok aan, bestemd voor een kantoor van „Onze Woning", dat in het nieuwe complex zal worden onder gebracht. Hierna spraken nog de heer H. Tuin, voorzitter van de Woningstichting „Ons Be lang", de juridisch adviseur van de wo ningbouwverenigingen, mr. J. Verlooy en de heer Schweitzer namens de arbeiders, die voor het onderhoud der woningen zor gen; allen op een zeer waarderende toon. De heer W. Pel zorgde voor een vrolijk moment met het voorlezen van een gedicht waarin lief en leed van de dertig vereni gingsjaren gelijkelijk werden bezongen. Een concert in Haarlem-Oost 17 Juli zal het 25 jaar geleden zijn dat de Eerw. Broeders zich hier ter stede vestigden als onderwijzers aan de R.K. Jongensscholen aan het Nagtzaamplein in Ilaarlein-Oost. Ook op ander gebied hebben de broeders zich in Haarlem-Oost verdienstelijk gemaakt. De muziekvereniging „St. Caecilia", dir. S, A. Noom, zal op Vrijdag 15 Juli des avonds van 810 uur een concert geven op de binnen plaats van de Broederscholen, welk concert wordt aangeboden door het Haarl- Comité voor Nationale Feesten, afd. Oost. Een ieder die er belang in stelt heeft daarbij toegang, echter geen kinderen. IN BELGIë TER DOOD VEROORDEELDE NEDERLANDSE EX-SS'ER GEARRESTEERD.' De rijkspolitie heeft in de hoofdstad ge arresteerd de Nederlander G. L. H. Schweg- ter, die sedert 1923 in België werkte als mijnwerker, later lid werd van een natio- naal-socialistische organisatie en dienst nam bij de Waffgn SS. Hij werd in Juni 1946 bij verstek door de krijgsraad te Has selt ter dood veroordeeld. S. was er eind 1944 in geslaagd uit Bel gische gevangenschap te ontvluchten. Hij nam de wijk naar Duitsland en keerde circa een j3ar geleden in Nederland terug Hier verbleef hij onder valse namen op verscheidene adressen. De rijkspolitie arresteerde hem in een huis in de Wagenaarstraat te Amsterdam. Het staat nog niet vast of hij voor een Nederlands Bijzonder Hof zal worden ge daagd, dan wel voor de ten uitvoer legging van het doodvonnis en het. eventueel afleg gen van getuigenverklaringen naar België zal worden overgebracht. Paardensport Courses op Duindigt De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden draverijen luiden: 1. Herculesprijs (2100 m) le afdeling: 1. Minatonka (E. Kruithof), km tijd 1.36.3; 2. New Vlamingman (J. P. F. v. d. Broek), km tijd 1.36.6; 3. Mientje V (H. de Vries), km tijd 1.38.5. Totalisator: winnend: 10.60, plaats: 3,/ 2.40, 2.30. 2e afdeling: 1. Kansas Saint (H. de Vries) km tijd 1.30.5; 2. Lycurgus (J. M. v. d. Berg) km tijd 1.30.5; 3. Kapitein Axkit (J. P. F. v. d. Broek) km tijd 1.33.1, Totalisa tor: winnend: 2.50, plaats 1.40, 1.70, 2. Hirondelleprijs (2500 m): 1. Louise de la Maire B (Th. Ponsen) km tijd 1.30.6; 2. Kruger (H. C. ten Hagen) km tijd 1.29.2; 3. Lord Heny (J. de Vlieger) km tijd 1.30.9. Totalisator: winnend 8.60, plaats: 1.90, ƒ2,/ 1.90; gekoppeld 41.20. Derby (2400 m.): 1. New Spencer (M. Vergay) km tijd 1.33.3; 2. Nellie Gregor (A. T. v. d. Veen) km tijd 1.34.2; 3. Nar- eiso van Zora (F. A. Bosveld) km tijd 1.35.5. Totalisator: winnend: 11.70, plaats: 2.50, 4.20, 4.70. Himalayaprijs, afstand 2520 m: 1. Ju- noschka (W. H. Geersen) km tijd 1.26.4; 2. Priola (M. Vergay) km tijd 1.25.1: 3. Intrepid (S. J. van Leeuwen) km tijd 1.27.5. Totalisator winnend: 3.60, plaats: 1.60, 3.10, 1.60, gekoppeld 45.90. Rennen. Admiraal Togoprijs (2000 m.): 1. Etoille du Nord (H. J. v. d. Krants); 2. Majesto (J. v. Yperen); 3. Rincee (A. W. v. Dijk). Totalisator: winnend: 1,70, plaats: 1,30 1,40, 4,10, gekoppeld: f 4.30. Herodiade prijs f1700 m.): 1. Qualissa (J. v. Yperen) tijd 1.52.6; 2. Rosette II (J. C. Pex); 3. Taxiol (J. v. d. Loo). Totalisator: winnend: f 1,90, plaats: 1.40, 2.60, 5.40. Heliotaureprijs (1000 m.): 1. Kamila (A. W. v. Dijk) tijd 1.04.6; 2. Robespierre (J. C. Pex); 3. Marjoletta (H. Pije). Totalisator: winnend: 3.20 (stal); plaats 1.60, 1.60, gekoppeld: 4.80. De omzet van toto was 82.802.50. Van het kampioenschap op 800 m. dat in Scheemda verreden werd, luidt: 1. Lucky Fanfare (Ph. Knijnenburg)2. Noordlooper; 3. Karei Pluto. Te Harlingen werd het kampioenschap op de 300 meter gehouden. De uitslag luidt: 1. Limbus (J. Wage naar); 2. Dutch Hannover (L. Ensing); 3. Juju (J. Ham). Slotkoem Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 303 303 268 232% 268% 231% 170% 170 134 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 275 v Berkei's Patent 112)4 Scheepvaart-Unie 1651/2 150% Holl Amerika Lijn Deli Maatschappij 143% 142 H. V. A. 146% 147 IA A'dam Rubber 128 128% Ned. Handel Mij. 154 N.-I. Handelsbank 109 Billiton Mij. II 343 •m

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3