Britse regeringsmaatregelen hebben averechtse uitwerking De Franeker De ramp met de „Franeker" kostte 45 mensen het leven Duizenden arbeiders leggen het werk neer "TT "I 11 1 Woens'dag 13 'Juli 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver- V I VV^ fl 1 I Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat. tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: IV I f" I IV I Mg II II 111 II 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon-en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. JL A X XXX tj X/ X VsX Wi Abonnementsprijs per iveek 33 cent per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Jj 4 25, Franc0 per post f 4,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom iDpiCClltC 'ijiltiClCtllÖftiC COlitiltlE .111H0 (6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN HET PERSMUSEUM te Amsterdam hangt in een lijst achter glas het portret jvan een- jonge man met een aantal in korte aantekeningen beschreven blaadjes luit een notitieboek. Het is het portret van een Amsterdams journalist, Van Langen, die in 1935 omkwam bij de ramp van de Gaai, een vliegtuig van de K.L.M. dat door jjsvorming op de vleugels neer-stortte in de Zwitserse Alpen. De Gaai was uit Milaan vertrokken en raakte na enige tijd in moei lijkheden. Bemanning en passagiers hadden juist het bericht van de ondergang van de Maraboe, een ander K.L.M.-vliegtuig, ont vangen en waren zich hewust dat zij zelf in gevaar verkeerden. Van Langen, zijn be- roepstaak tot het laatste ogenblik getrouw, maakte de aantekeningen, die later bij het wrak gevonden zijn. Zij eindigen in een wilde kras, op het ogenblik dat het toestel viel, nadat hij het snelle .hoogte-verlies nog in een reeks getallen had aangegeven, nadat hij vermeld had dat de Gaai nog juist over een bergkam was heengelcomen, iaadat hij een gebed had geuit, dat hem hieuw vertrouwen had gegeven. Ik heb onlangs nog' eens voor die lijst met dat jonge portret en die met potlood bekrab- beide velletjes gest.aan en ze weer ge lezen, na al die jaren. Er schoot mij een prok in de keel. j Dat is veertien jaar geleden gebeurd. Het leven is voortgegaan; niet velen herinneren zich meer de rampen van de Gaai, de Maraboe, de Kwikstaart. Maar 1935 was een rampjaar voor de K.L.M. Het schijnt hu te zijn weergekeerd. Ge begrijpt waar om ik juist aan de jonge Van Langen her inner, wiens toewijding aan zijn levens taak hem ertoe noopte, in doodsgevaar tot het uiterste zijn werk te blijven doen en mee te delen wat was geschied. In de val van de Franeker hebben dertien Ameri kaanse journalisten de dood gevonden. Zij stierven in de vervulling van de hoogste toeping, die ons vak heeft. Zij waren naar Indonesië gereisd om het vrije woord en Öe waarheid te dienen. Ten dele hadden tij hun ervaringen al naar hun kranten geseind en die hadden al bewezen dat zij tnoedig hun woord uitten. Ik behoef maar ie herinneren aan het artikel van William Newton in „New York Telegram", waarin tij hogere Amerikaanse officieren verweet dat zij de rapporten van militaire waar nemers ten nadele van Nederland verdraai den. Er was natuurlijk van deze groep Amerikanen meer op komst dan hun uit Idonesië geseinde commentaren; verdere schouwingen van de toestand zouden n invloed in Amerika en op de wereld- inie hebben doen gelden. Het heeft niet mogen zijn. Zij zijn in hun arbeid ge ilen. De indruk die dit in Amerika maakt irdt vergroot door het feit, dat de mees- i van hen prominente figuren in de urnalistiek der Verenigde Staten waren. :t was een keurtroep die naar Indonesië is afgevaardigd; slechts twee van haar len, die in Batavia waren achtergebleven, n aan de dood ontsnapt. Wij herdenken dertien gevallenen uit de gelederen van s vak met eerbied. Iln een paar weken tijds hebben twee mpen van ontstellende omvang de K.L.M. troffen en in tientallen gezinnen van manning en passagiers rouw gebracht. ontroering en het medegevoel, daardoor ons volk gewekt, zijn groot. En nog >eds laat de plotselinge val van de Roer- and, in prachtig weer boven Italië, de klemmende vraag open hoe onder zulke ïstandigheden met een dier moderne :htreuzen, die als voortreffelijke vlieg- igen bekend staan, zoiets gebeuren kon. ooi-zaak van de ramp met de.Franeker, slechte weersomstandigheden nabij een iegveld, dat moeilijk gelegen is, schijnt gemakkelijker verklaarbaar. Natuurlijk lal ook in dit geval een onderzoek Ivorden ingesteld maar de vernietiging van het vliegtuig, grotendeels door brand, [chijnt niet veel mogelijkheid op nauwkeu riger verklaring van het ongeluk te geven. Het is vaak zo geweest. De eerste indruk in Amerika heeft daar blijkbaar niet de verdenking doen ontstaan, fiat sabotage zou zijn gepleegd. Wij heb ben er hier ook geen bewijzen voor. Men [ou zich overigens kunnen voorstellen dat, bok al blijft zulk bewijs uit, het gebeurde oor de K.L.M. en de autoriteiten aanlei ding zou kunnen zijn om in Indonesië bij- onder scherpe bewaking van de vliegtui gen toe te passen. In de daar heersende fituatie loopt een aantal individuen rond, [an wie het niet duidelijk kan zijn op wei- te wijze en door wie hun houding be ïnvloed wordt. En waartoe zij in staat zijn. Wij hebben sinds 1940 ook in Europa al te veel ervaren om zulke mogelijkheden uit e schakelen. R- P- Bouwwerken beneden 1500.- zijn thans vrij Het college van Algemene Commissa- issen voor de Wederopbouw heeft beslo- en dat voortaan bouwwerken, waarmede en bedrag van f 500 of minder is gemoeid, aogen worden uitgevoerd, zonder dat oor elk van deze werken een rijksgoed- keuring is verleend. Deze maatregel is mede mogelijk gewor- ien, omdat door de opheffing van de dis- ributiebepalïngen ten aanzien van de louwmaterialen het verstrekken van bon- len of coupures voor de uitvoering van eder werk niet langer noodzakelijk is. Voor werken, waarvan de gezamenlijke losten aan materiaal en arbeid meer dan 1 500 bedragen, blijft een afzonderlijke ijksgoedkeuring vereist. Rude Pravo beschuldigt aartsbisschop Beran Het Tsjechoslowaakse communistische ilad „Rude Pravo" heeft de aartsbisschop 'an Praag, mgr. Beran, er rechtstreeks van eschuldigd opdracht gegeven te hebben ot de ongeregeldheden in Slowakije van inde Juni. Volgens het blad zou mgr. Seran van het Vaticaan opdracht gekregen lebben een politieke verdeling van de sjechoslowaakse staat tot stand te bren- en en in Centraal-Europa een confedera- ie van Katholieke nationale groeperingen e vormen „onder de bescherming van het irits-Amerikaans imperialisme". De „Rude 'ravo" beschuldigde verder de bisschop 'an Banska Bystrica, dr. Skrabik, en de lisschop van Spis, Ür. Vojtassak, van tegen ie staat gerichte activiteit. Vrouwelijke passagier overleed toen reddingsploeg naderde Volgens Reuter zijn 45 personen bij de vliegramp met de „Franeker" omgekomen. Het 45ste slachtoffer, de Engelsman Adam Richardson, vertegenwoordiger van de K.L.M. te Karatsji, had zich te New Delhi aan boord van het vliegtuig begeven. Een commissie van deskundigen is hedenochtend per K.L.M.-lijnvliegtuig naar Cairo vertrokken. Vandaar zal deze commissie met een DC4-toestel, dat zich thans in Cairo bevindt, naar Bombay vertrekken. De commissie bestaat uit de heren Malouin, alge meen chef vliegdi^nst K.L.M.; dr. Slotboom, hoofd medische dienst K.L.M.; ir. Lugten van de Technische Dienst K.L.M.; mr. Koreman, secretaris van de afdeling General Operations; de heer Groothoff, chef-telegrafist van de Indiëroutc; ir. Falkenhagen van de Rijksluchtvaartdienst, alsmede vertegenwoordigers van de Rijksrecherche en van de K.L.M.-recherche. Uit Bombay wordt gemeld, dat de „Fra neker" op het vliegveld Santa Cruz zou landen, omdat Pakistan, dat evenals India na de tweede politiële actie in Indonesië een landingsverbod voor Nederlandse vliegtuigen had afgekondigd, dit verbod ook voor deze reis van de „Franeker" heeft gehandhaafd. Indien Pakistan in navolging van India het door de journalisten gechar terde vliegtuig had toegestaan te landen, zou de „Franeker", evenals op de normale Indië-route het geval was, te Karatsji zijn geland. Tussen 6 en 14 uur plaatselijke tijd deden zestien vliegtuigen het vliegveld van Santa Cruz aan, waarvan elf opstegen en vijf landden. De „Franeker" verongelukte om 11.30 uur plaatselijke tijd, na twee uur te hebben rondgecirkeld. Bij de vliegtuigen, die Sahta Cruz aan deden, waren een Constellation van de Airindia International, op weg naar Lon den, en drie Vikings van de Calcutta DelhiKaratsji-dienst. Het weer was buitengewoon slecht. De windsnelheid was 25 mijl, toen de „Frane ker" neerstortte. Een Viking, die een „blinde" landing maakte, raakte van de startbaan af en bleef in de modder steken. Het vliegtuig werd echter niet beschadigd. In een tropische slagregen, die het uit- zich vrijwel onmogelijk maakte, begaven zich tientallen luchtvaartfunctionarissen, dokters en journalisten naar de plaats, waar de grootste vliegtuigramp in de ge schiedenis van India was gebeurd. Het duurde meer dan een uur voordat de hulpploegen de heuveltop konden bereiken, waar de overblijfselen van de Constellation lagen. De vier maclitige motoren lagen meer dan een halve mijl uit elkaar. "ie romp van de „Franeker" was door midden gebroken en lag aan beide zijden van de heuvel. De bagage uit het staartstuk bleek tot ver in het rond weggeslingerd te zijn. De leden van de eerste reddingsgroep vonden hier nog een overlevende, een vrouw, die met een landingsgordel in haar stoel was vastgesnoerd. Toen zij de redders zag, wuifde zü met de hand en trachtte te roepen. Voor zij een woord had kunnen uitroepen, verloor zij voor goed het bewustzijn. Toen de schemering inviel waren 33 stoffelijke resten gevonden en naar het vliegveld van Santa Cruz over gebracht. In New Delhi had de groep Amerikaanse journalisten een receptie bezocht, die door de Amerikaanse ambassadeur Loy Hender son werd gegeven. Pandit Nehroe woonde de receptie, waar de journalisten hem hoopten te ontmoeten, niet bij, daar hij naar Calcutta was vertrokken. De Con stellation zou de nacht in Bombay blijven en Woensdag naar Cairo vertrekken. De stoffelijke resten van 33 slachtoffers werden 's avonds van het vliegveld naar het ziekenhuis van Bombay vervoerd. De heuvel van Ghatkopar, waar nog de stoffelijke overschotten van 12 andere slachtoffers lagen, werd door de politie af gezet. De hevige moesson-regen hield de gehele nacht aan. De directeur van de afdeling luchtvaart inspectie van de Indiase regering zal de leiding hebben bij het onderzoek, dat ter plaatse wordt ingesteld. De regering van India heeft 'de K.L.M. een speciale machtiging verleend om vlieg tuigen en technisch personeel naar de plaats van de ramp te zenden om deel te nemen aan dit onderzoek. De omgekomen passagiers De omgekomen passagiers zijn de heer H. van Ginkel, Haarlem; de heer H. van Merle; mevrouw S. D. J. van MerleSel derbeek; de heer M. Kinsbergen, Amster dam; de heer G. A. Rincker, Voorburg; me vrouw A. van OphuysenMuller, Rotter dam; de heer C. S. Stelling; de heer F. L. J. M. Scheepens, directeur Indische Handel Mij.; dc heer H. R_Landsman; de heer H. H. van der Vegt; mevrouw W. F. van der VegtVan Unen; mevrouw N. J. S. Kooy- man, Valkenburg; de heer H. C. Milius, Utrecht; de heer Jan Stuart, general mana ger Java Motors; mevrouw G. M. van Leeu wenTen Doesschate; de heer A. Harte- veld, 's-Gravenhage; de heer J. E. Bloemink Aalsmeer; de heer en mevrouw Roman Cliow, uit Kanton; de heer A. E. Pilgrams, K.L.M.-vertegenwoordiger te Singapore; de heer A. I. Richardson, vertegenwoordiger van de K.L.M. voor Pakistan, India en Bir ma; en de Amerikaan Lynn Mahan, die de Amerikaanse journalisten op hun reis ver gezelde. Twee employés van de Nederlandse In formatiedienst in New York, de Amerikaan S. Lancaster en de Nederlander mr. A. J. M. de Leeuw, die de Amerikaanse journa listen op hun reis vergezelden, zaten niet in de „Franeker". Zij wax-en aanvankelijk van plan geweest gelijk met hen haar Ne- dei-land te vliegen. Zij zijn echter op het laatste ogenblik in Batavia achtergebleven voor het voei'en van besprekingen. Over tien dagen worden zij in Nederland ver wacht. De heer Lynn Mahan, die de Amerikaanse journalisten op hun reis vergezelde, was „relation adviser" van de Nederlandse re gering voor Amei'ika. Hij was verbonden aan de Directie Buitenlandse Voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Lichamen van 41 slachtoffers gevonden. Hedenmorgen werd uit Bombay gemeld, dat men nog acht lichamen van slachtof fers heeft gevonden. Thans wordt nog ge zocht naar de stoffelijke resten van vier der omgekomenen. Van de drie-en-dertig lichamen welke Dinsdag naar Bombay werden overge bracht, zijn er tien geïdentificeerd, onder welke acht van Amerikaanse journalisten. Verklaring van republikeinse zijde Het bureau van de republiek Indonesia te New York heeft een verklaring uitgege ven, waarin onder andere wordt gezegd: „De delegatie van de Indonesische repu bliek in de Verenigde Staten is diep ge schokt door de dood van veertien voor aanstaande Amerikaanse journalisten. Ook I al was hun reis door Indonesië door de Nederlandse regering gearrangeerd en ge- financierd en had deze plaats op een ogen blik dat de leiders van de republiek ge kerkerd waren en het gebied van de re publiek onder Nederlandse militaire bezet ting stond, toch heeft de delegatie van het begin af vertrouwd dat de werkelijke toe stand in Indonesië deze schrijvers duide lijk zou worden. De meerderheid der cor respondenten bracht in voor de republiek gunstige zin verslag uit en de delegatie heeft er nooit aan getwijfeld, of een na dere bestudering van het probleem zou leiden tot een objectieve analyse van het onderwerp en tot de erkenning van de rechtvaardigheid van het republikeinse standpunt. Als de ramp niet gebeurd was zouden deze bekwame schrijvers een bron van voorlichting voor het Ameilkaanse publiek zijn geweest. De delegatie wenst met nadruk te verklaren, dat de veronder stelling van sabotage door iemand die in verbinding staat met de republiek absurd en onhoudbaar is. Het is begrijpelijk dat, zoals gemeld is, een lid van het gezelschap sabotage door de republiek vreesde, daar de gehele rondreis onder auspiciën van de Nederlanders en onder Nederlandse lei ding is gemaakt en de Nederlanders steeds een verkeerde voorstelling hebben gegeven van de politiek en handelingen van de republiek. Zij hebben getracht de repu De verkoolde resten van de „Franeker", de op 5 km, afstand van Bombay verongelukte Constellation van de K.L.M. (Radiografisch overgebrachte foto van Bombay, per telefoto van Londen). bliek aan het Westen als een boeman voor te stellen." De republikeinse verklaring verwijst naar de uitlating van de journaliste, dat zij uit vrees voor sabotage zou hebben ge weigerd met het later verongelukte toestel verder te reizen. Haar collega Mathews, van wie dit bericht afkomstig is, zei dat miss Brandon sabotage vreesde „omdat wij eenparig van mening waren dat de Indo nesiërs niet rijp voor zelfbestuur zijn" De Herald Tribune te New York schrijft echter, dat miss Brandon niet via Neder land is teruggekeerd wegens een eerder gemaakte afspraak om via Manilla naar de Verenigde Staten te reizen. (Korte levensbeschrijvingen van enkele der slachtoffers vindt men elders in dit nummer) Koninklijk paar betuigt zijn deelneming De Koningin en Prins Bernhard hebben telegrafisch aan de directie van de K.L.M. hun diep medeleven betuigd met het onge luk van de „Fi-aneker". Zij hebben verzocht hun deelneming te willen overbrengen aan de familieleden der Nederlandse slacht offers. Onder de vele andere bewijzen van deel neming, die bij de K.L.M. werden ontvan gen, bevinden zich telegrammen van de Nederlandse regering, de gouverneur van Curacao, dr. Van Royen en de Nederlandse delegatie in Indonesië, de ambassadeur van Frankrijk, de gezanten van Venezuela en Portugal, de Amerikaanse consul-generaal te Amsterdam, de directie van de Air India, hét N.V.V.-congres te Amsterdam, het con gres van Christelijke Politie-ambtenaren te Den Haag, de Algemene Bond „Mer- curius" en vele buitenlandse luchtvaart maatschappijen. De minister van Ooiiog en Marine, mr. W. F. Schokking, heeft gisteravond per soonlijk op Schiphol zijn rouwbeklag aan de K.L.M. aangeboden. Handelsverdrag Engeland- Joegoslavië op komst De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat binnen veer tien dagen de totstandkoming van een vijf jarig handelsverdrag tussen. Groot-Brittan- nië en Joegoslavië zal woi"den bekend ge maakt. Het zou een ruilverkeer ten bedrage van 400 millioen pond sterling omvatten. De correspondent wijst er voorts op, dat slechts eexx paar bijkomstigheden nog moe ten worden geregeld en voegt er aan toe: „De Britse regering^zal de Joegoslavische aankopen in Groot-Brittannië gedurende de eerste jarexx financieren. Het nieuwe verdi'ag zal 1 October van ki-acht worden. Volgens de ontworpen regelingen zal Joego slavië 4.505.000 pond sterling betalen als vergoeding voor de onteigende Britse acti va. Hoewel de détails van het verdrag ge heim blijven, weet men toch dat Tito wenst, dat men hem zoveel mogelijk van die goe deren zal leveren, die voorheen geleverd of toegezegd wei-den door de Sovjet-Unie of door haar satellieten." BANKBILJETTEN-OMLOOP GEDAALD. De bankbiljettenomloop is blijkens de weekstaat van de Nederlandse Bank weer beneden de drie milliard beland en geko men op 2975,5 millioen gulden. Havenstaking in Londen Het woord is aan Vergilius Wijk niet voor het ongeluk, maar ga er des te moediger tegenin. (Aeneïs). De Franeker is neergevallen. Weer voer een huivering door ons allen Voor 't beeld dat de verbeelding bood; De ramp bracht vijfenveertig mensen, Vol leven eerst, vol toekomstwensen, Vol kracht, de plotselinge dood. Hoe grote zorg men ook mag geven Aan 't hoeden voor het mensenleven, Dat aan die zorg wordt toevertrouwd; Niet elk gevaar is te beletten, Niet alles naar de hand te zetten, Soms staat men machteloos en rouwt. Het heeft zo moeten zijn, wij ti'euren En vragen, zal dit weer gebeuren Na korte of na langer tijd? De dood heeft ons een schok gegeven, Wij moeten verder met het leven, Dat strijd is, soms een harde strijd. P. GASUS. LONDEN (United Press). Het gevaar van een zich snel uitbreidende havensta king bezorgt de Britse Labourregering grote zorgen. Gevreesd wordt dat het aantal sympathiestakingen buiten de havens zal toenemen, niettegenstaande de afgekondig de noodmaatregelen ter beperking van de stakingsgolf. Sedert de noodmaatregelen zijn afgekondigd hebben drieduizend ar beiders die niet in de havens werken, zich bij de stakende havenarbeiders aangesloten en hebben tweeduizend vleesvervoerders van de enorme vleesmarkt te Smithfield zich solidair verklaard met de stakers. De vleesvervoerders hebben besloten dat zü alle door soldaten uitgeladen goederen niet zullen transporteren. De vleesmarkt van Smithfield voorziet geheel Londen en Zuid- Oost Engeland van vlees. De Londense stakei's hebben er in de eerste twaalf uur van de noodtoestand nog een schepje bovenop gedaan. Velen van hen die nog aan het werk waren, hebben dit thans ook neergelegd uit solidariteit met hun collega's. Tweehonderd man van de De omgekomen bemanning van de ..Franeker'. Bovenste rij van links naar rechts: M. v. d. Vaart (gezagvoerder)C. L. van Kooy (2de bestuurder); P. Zeeman (3de bestuurder); J. IV. Hoogland (lste telegrafist)P. den Daas (2de telegrafist). Onder ste rij van links naar rechts: H. H. R. J.Fronczek (lste boordwerktuigkundige)J. van Dalman (2de boordwerktuigkundige)- Verhagen (steward); mej. Graf (stewardess) en mej. Bruce (stewardess). Tooley Street Docks voegden zich bij de stakers en duizenden arbeiders van de London en St. Katherine Docks die normaal op het werk waren verschenen, besloten in de loop van de dag na een massa bijeenkomst zich bij de stakers aan te slui ten. De regering heeft een uit vijf personen bestaande noodcommissie voor de havens Ingesteld, die vrijwel dictatoriale bevoegd heden heeft gekregen, maar naar verluidt, daarvan nog geen gebruik heeft gemaakt. Verwacht werd dat de regering heden tijdens de debatten in het Lagerhuis een overzicht zou geven van de voorgenomen maatregelen ter beëindiging van de sta king. Gisteravond was de helft van het to taal aantal havenarbeiders in Londen in staking. Twee duizend soldaten en matro zen trachtten het werk van die duizenden arbeiders te verrichten. Onofficieel werd gemeld dat de regering overweegt nog tien duizend soldaten en matrozen naar de havens te dirigeren. Die „hulptroepen" zul- en worden onttrokken aan garnizoenen in Engeland zelf. Mocht de staking onrust barende vormen aannemen, dan zouden binnen 48 uur zelfs duizenden soldaten uit Duitsland naar Engeland terug kunnen worden gevoerd om in de havens te werken. Canadese zeelieden vragen interventie De vakvereniging van Canadese zeelie den, wier staking geleid heeft tot de sym pathiestakingen in de Londense havens, heeft minister-president Attlee telegrafisch om tussenkomst verzocht. De vakvereni ging bood aan de eisen, welke de aanlei ding tot de staking vormden, te laten val len, wanneer Attlee zijn invloed zou willen aanwenden bij de Canadese reders om een oplossing van de kwestie tot stand te brengen op basis van het contract van vo rig jaar. Dit betekent, dat de vakvereni ging de eisen om loonsverhoging heeft laten vallen, welke bij de onderhande lingen waarbij de werkgevers loons verlaging voorstelden werden gesteld. Solidariteit in Frankrijk. Reuter meldt dat het onder communisti sche leiding staande Franse vakverbond van havenarbeiders, een oproep tot zijn leden gericht heeft om over te gaan tot een sym pathiebetuiging met de Londense stakers. Het heeft zijn leden „in overweging gege ven een vorm te vinden van strijd tegen Britse schepen, welke door stakingsbrekers en troepen zijn geladen". De 35.000 leden van de Franse nationale federatie van havenarbeiders - aangeslo ten bij het door de communisten beheerste algemeen vakverbond - weigerden vandaag om Britse schepen te lossen, uit solidariteit met de stakende Britse havenarbeiders, zo meldt United Press nader. Vliegramp in Californië Vierendertig doden Overlevenden van een vliegramp in het berggebied van Santa Susanna (Californië) die gisteren heeft plaats gevonden en waarbij 34 personen om het leven kwamen, hebben verhalen gedaan over opgewon den scènes en een vechtpartij in het ver ongelukte vliegtuig. Veertien der inzitten den hebben de ramp overleefd. Het vlieg tuig, een tweemotorige machine, behoorde aan de „Trans-National Airlines". Van officiële zijde wordt thans een onderzoek ingesteld naar de gebeurtenissen in het vliegtuig in de 25 minuten tussen het tijd stip, waarop de piloot per radio de politie waarschuwde dat er aan boord van zijn vliegtuig gevochten werd, en het tijdstip van het ongeluk. De achttienjarige mevrouw Judy Frost uit Long Beach, die van onder tot boven in het verband zal, verklaarde, dat twee mannen, die voor haar gezeten waren, be gonnen te vechten terwijl iedereen ziek toch al min of meer angstig voelde door de bokkesprongen, die het vliegtuig maak te tengevolge van de ruwe weersgesteld heid. Een van hen vroeg de ander: „Hoe voelt u zich vanmorgen?" en sloeg hem meteen daarna op het oog. Daarna begon een vechtpartij, waaraan tenslotte door de stewardess een einde werd gemaakt. Hamid wil in Batavia, Roem in Djokja confereren Meningsverschil over zetel der inter-lndonesische conferentie De voorzitter van de BFO, Sultan Hamid n heeft aan Aneta verklaard, dat de BFO een brief aan de republiek heeft gezonden, waarin zij wordt uitgenodigd tot deelne ming aan de besprekingen over de hoofd lijnen van de voorlopige staatsregeling, de „inter-lndonesische" conferentie, welke te Batavia zal worden gehouden. Sultan Ha mid zeide, dat aan Batavia als conferentie plaats verreweg de voorkeur werd gege ven boven elke andere plaats in Indonesië wegens de accomodatie, dc transportmoge lijkheden, de verbinding met andere Ne gara's en andere practïsclie overwegingen. „De uitnodiging werd 6 Juli verzonden", zeide Sultan Hamid. „In Djokja" zegt Roem. „Ik heb de brief bij mij van Soekarno gericht aan de voorzitter van de BFO, waarin de BFO wordt uitgenodigd deel te nemen aan de inter-lndonesische conferen tie op 20 Juli te Djokja", aldus verklaarde Mohamed Roem, die Dinsdagmiddag uit Djokja te Batavia arriveerde. Toen hem werd medegedeeld, dat de BFO op zes Juli een uitnodiging aan Soekarno had gezon den voor een conferentie te Batavia, zeide Roem, dat deze uitnodiging niet ontvan gen was. Roem verklaarde: „In Djokja is vol doende accomodatie, dank zij de steun van de Nederlandse regering ook voldoende transportmiddelen en de verbinding met de buitenwereld kan geschieden per KLM of een vliegtuig van de UNCI". Hij zeide, dat het voor republikeinse leiders als Hatta zeer moeilijk was om thans Djokja te verlaten. „Wij hadden begrepen, dat tij dens de besprekingen op Banka met de federale leiders was overeengekomen, dat de conferentie te Djokja zou worden ge houden". Koningin Juliana luisterde naar „Het Hooglied" De Koningin heeft Dinsdagavond de eerste opvoering door de Amsterdamse kunstkring van „Het Hooglied", gecompo neerd en geredigeerd door Bertus van Lier in de Oude Kerk te Amsterdam, bij gewoond. Dora van Doorn-Lindeman, Pe ter Pears en Hermann Schey waren de solisten. LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.J. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor het Noorden van het land: meer bewolking met een geringe kans op onweer. Lagere temperaturen. Zwakke tot matige'wind hoofdzakelijk tussen Noordoost en Zuidoost. Voor het Zuiden van het land: meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Tets lagere tempera tuur. Veranderlijke wind. 14 Juli: Zon op 4.36 uur. onder 20.55 uur Maan op 23.06 uur, onder 8.59 uur Hoogwatertijden: Woensdag 13 Juli- 5.36—18.03 uur. Donderdag 14 Ju:;": 6.17—18.44 uur. Laagwalertyden: Woensdag 13 Juli: 1.20—13.42 uur. Donderdag 14 Juli: 2.01—14.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1