c Het bezoek van Koningin en Prins aan Haarlem, Veisen en Beverwijk Radio geeft Donderdag jjjjnHSHI George Devine stelt Bloemendaal aan Londen ten voorbeeld Industrialisatie enig middel om uit economische moeilijkheden te komen Wereldnieuws Woensdag 13 Juli 1949 2' Receptie in Provinciale Griffie op 19 Juli, rijtoer door de gemeenten de volgende dag Van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Haarlem, Velsen en Beverwijk op 19 en 20 Juli is nu het gedetailleerde programma bekend ge maakt. Wij laten het hier volgen: Op Dinsdag 19 Juli om kwart voor zes arriveren Hare Majesteit en Zijne Konink lijke Hoogheid aan de grens van de pro vincie bij de brug over de Amstel in Uit hoorn. Zij worden daar welkom geheten door de Commissaris der |Coningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en door de burgemeester van Uithoorn, de heer C. M. A. Koot. Het dochtertje van de burgemees ter biedt bloemen aan. Even later vertrekt het: gezelschap naar Haarlem. Aan de grens van Haarlem, bij de Blauwe Brug, heet burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zijn Hoge Gasten welkom; het zal dan tien voor half zeven zijn. Men rijdt naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, waar gedineerd wordt. Ontvangst in Provinciale Griffie Om tien voor half negen begeeft het ge zelschap zich te voet van de ambtswoning naar de ingang van de Provïrlciale Griffie. Aan de rechterzijde zijn op de stoep depu taties van het Haarlemse verenigingsleven opgesteld. Aan het hek voor de Griffie wordt het gezelschap ontvangen door de heren L. J. P. N. A. Bouwman, W. A. van der Donk, M. Harmsen, A. B. J. Prakken en mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, leden der Gedeputeerde Staten van Noordholland en mr. M. A. Stufkens, griffier der Provin ciale Staten. In het gebouw begeven de Hoge Gasten zich naar de kamer van de Commissai'is der Koningin, waar'de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huybers en zijn secretaris J. P. J. Solleveldt Hare Majesteit en Zijne Ko ninklijke Hoogheid kunnen begroeten. Ver volgens begeven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar de zaal der Gedeputeer de Staten, waar de echtgenoten van de leden der Gedeputeerde Staten en van de griffier worden voorgesteld, en daarna ook de leden van de Provinciale Staten en hun echtgenoten. Hare Majesteit onderhoudt zich vervolgens met het dertigtal gasten, dat door de Commissaris der Koningin is voorgesteld. Om tien uur brengen Haarlemse muziek korpsen met fakkeldragers een kwartier lang een serenade vóór het bordes van het paviljoen. Om ongeveer half elf vertrekken de Hoge Gasten naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin. Woensdag De volgende dag, Woensdag, vertrekken Koningin en Prins om acht uur. van de ambtswoning van de Commissaris vooreen bezoek aan de gemeenten Velsen en Bever wijk. Hun auto, neemt d,e volgende. x;oute: Paviljoenslaan. Kleine Houtweg, Herten- kampweg, Hertenkamplaan. Dreéf, Flora park, Iordensstraat.Van Eedenstraat, Raam- singel, Raambrug, Wilhelminastraat, Zijl vest, Raaksbrug, Zijlsingel, Zijlweg, Juliana laan, Cerealaan, Bloemendaalseweg, Har- tenlustlaan, Kennemerweg, Bloemendaalse- straatweg. In Velsen Om ongeveer tien voor half negen komt het gezelschap op de Bloemendaalsestraat- weg bij de grens van de gemeente Velsen aan. waar burgemeester mr. M. M. Kwint ter begroeting aanwezig is. Kinderen bren gen hier een aubade, en bloemen worden aangeboden. De stoet vertrekt daarop door Santpoort en Driehuis naar IJmuiden, langs de route Bloemendaalsestraatweg, Wüste- laan, Hoofdstraat, Hagelingerweg, Driehui- Op 't durp houdt men mie in de gaoten, 'k Drink TIP VAN BOOTZ, 'k kan het niet laoten. Steeds als ik kom thuus. Stiet een boer veur m'n huus, Ie zegt: ,,'k Blief bie Ieë wat praoten!" Inz. de Hr. K. R. te Oud-Leusden ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Opgewekte klanken. 9.35 Promenade-orkest. 10.00. Kwintet voor blaasinstrumenten, Danzi. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Collegium Musicum Amstèlodamense. 12.03 Trio voor viool, cello en piano, Ravel. 12.30 Land- en. tuinbouw. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Septet Ombach. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Symphonische impres sies, Mignone. 14.25 Grace Moore, zang. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamerorkest met Nap de Klijn: Symphonie in A, Mozart; Viool concert. Tartini. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Piano-recital. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Sans Souci. 18.00 Leger des Heils. 18.15 C.N.V- 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Nederlandse or ganisten. 19.30 Actueel geluid. 19.45. R.V.D. 20.15 Platen. 21.00 „Terug uit Zuid-Afrika". 21.30 Zomerprogvamma. 22.15 „Vaart der volken". 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.15 Vioolconcert no, 1 en Concert in a voor cla- vecimbel, fluit, viool en strijkorkest van J. S. Bach. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 3,00, 13.00, 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7,50 Dagopening, 8.15 Dansmu ziek. 8,55 Voor de vrouw. 9,00 Balletmuziek. 9.35 'Lichte klanken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 „Vrouwen in Noord- Afrilta". 12.00 Klanken van de Caraïbische Zee. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Spionne tje. 12.38 Papavers. 13.15 Musicorda. .14.00 Reportage. 14:15 Kamermuziek. 15.00 „Klim op". 16.00 „Coloriet", gevarieerd programma. 17,00 Voor de jeugd. 17.20 „Welk dier deze week?". 17.30 Örgel, 17.50 Kinderluisterspel. 18.15 Sport Tour de France. 18.45 Ameri kaanse platen. 19.15 „Europa in bewogen tijden". 19.30 Musette-orkest, 20.15 Reportage. 20.15 Holland Festival. Concertgebouworkest onder Eduard van Beinum met koren en Jo Vincent. Kathleen Ferrier ën Peter Paers: Symphonie in Es. Mozart; „Spring Sym phony". Britten (wereldpremière). 22.05 Pla ten. '22.30 Skymasters. 23.15 Lys Gauty, zang. 23.45 Orgel. zerkerkweg, Zeeweg (Kranslegging bij het oorlogsmonument), Zoutmanstraat, Tromp straat, Wijk aan Zeeërweg, Julianakade, Havenkade, Strandweg. Om tien over negen zal men bij.de Halkade zijn gearriveerd. Nadat de directeur van het haven bedrijf en enkele anderen zullen zijn voorgesteld, bezoekt men de visafslag en bezichtigt men de visaanvoer in de hal en het werk op de losltade. waar men een overzicht heeft over de haven. In Hal B nemen de Hoge Gasten een kijkje bij de bewerking van de vis en vervolgens bezichtigen zij de redding boot „Neeltje Jacoba". Schipper en be manning worden voorgesteld. Ruim half tien vertrekt het gezelschap van de Halkade naar het Velsense raadhuis en wel langs de volgende route: Sluisplein, Oranjestraat, Bloemstraat, Koningstraat, Julianabrug, Kennemerlaan,' Jac. van Heemskerkstraat, Gulikerstraat, Warmen- hovenstraat, Wijk aan Zeeërweg, Velser- duinplein, Kalverstraat, Zoutmanstraat, Zeeweg, Lorentzstraat, Tiberiusplein, Sta tionsweg, J. Koste!ijklaan, Van Tuyllweg, Lindelaan, Parkweg, Kerkplein. Op het raadhuis (om vijf voor tien) heeft de officiële ontvangst plaats. De wethou ders, de gemeente-secretaris en de leden van de gemeenteraad worden voorgesteld. Tegen half elf vertrekt men naar Bever wijk, langs Kerkweg, Parkweg, Rijksweg over het kanaal; in Velsen-Noord langs Wijkerstraatweg. Doelmanstraat, Van Die penstraat, Van kalkarstraat (bezichtiging woning voor ouden van dagen), Bomstraat, Stratingplantsoen, Wijkerstraatweg. Beverwijk Om elf uur arriveren Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid op Schey- beeck, waar het college van burgemeester en wethouders ter begroeting aanwezig is. Twintig minuten later begint een tocht door Beverwijk, langs de route: Velserweg, Breestraat, Hendrik Mande- weg (nieuwe wijk in aanbouw), Hoflan- derweg, Alkmaarseweg, Breestraat, Peper straat, Torenstraat, Arendsweg, Boeweg, Strick van Linschotenstraat, Baanstraat (Bisschoppelijke Kweekschool voor On derwijzers), C. PI. Moensstraat (complex gemeentelijke scholen), Zeestraat, Wester hout, Vondellaan, Scheybeecklaan (De Westerburcht, Nederl. Herv. Tehuis voor ouden van dagen), Dr. Schuitstraat, Prins Bernhardlaan, Akerendamlaan, Vondel laan (Rode Kruis Ziekenhuis), Velserweg, Stationsplein, Meerstraat (groenten- en fruitveilingen), Mëeresteinstraat, Bree straat, Velserweg. Na de afkondiging van de noodtoestand zijn talrijke Britse militairen naar de Londense haven gezonden ivaar zij de met voedsel geladen- schepen moeten lossen. Terug naar Haarlem Deze rijtoer duurt tot ongeveer twaalf uur. Langs Scheybeeck rijdt- men dan terug naar Haarlem en naar de ambtswoning van de commissaris der Koningin. In de stad is de route:' Rijksstraatweg,- Planeten- laan, Orionweg, Steenbokstraat, Meteoren- straat, Zaanenlaafi, Plataanstraat; Altena- straat, Stuyvesantplein, Jan Haringstraat,. Molijnstraat, Santpoorterplein, Santpoor terstraat, Verspronckweg, Viaduct, Kenau- pai'k, Kinderhuisvest, Zijlvest, Raaks, .Ge dempte Oude Gracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Plein, Dreef, Paviljoenslaan. Na een déjeuner rijdt men (om kwart over twee) langs Paviljoenslaan, Kleine Houtweg, Gasthuisvest, Grote Houtstraat, Verwulft, Koningstraat, naar het stadhuis. Militairen van het garnizoen Haarlem zul len langs de gehele route een erehaag vor men. Ontvangst ten stadhuize Om half drie is men bij het stadhuis. Aan de voet van het bordes staat een depu tatie van de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Vereniging van Oud-onderoffi cieren opgesteld. Een dochtertje van bur gemeester Cremers zal bloemen aanbieden. Vijftienhonderd Haarlemse school kinderen opgesteld op de Grote Markt, brengen de Hoge Gasten een zang- hulde; dirigent is de heer L. J. van Mechelen. Zij zullen het eerste cou plet van het Wilhelmus zingen en een kort lied, voor deze gelegenheid ge componeerd door de dirigent. Het gezelschap begeeft zich vervolgens naar binnen. In de hal stelt burgemeester Cremers de wethouders en de gemeente secretaris aan Hare Majesteit voor, en daarna zal mr. Cremers in de Oude Raad zaal een kort welkomstwoord tot zijn Hoge Gasten spreken. In de Oude Raadzaal zul len ook de raadsleden hun 'opwachting maken. Na afloop van de plechtigheid in de Oude Raadzaal begeeft Hare Majesteit de Koningin zich naar de hal van het stad huis, waar. zangers van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia haar zullen toezin gen. Daarna zullen de heer P. A. 'Dijkema, waarnemend voorzitter van de Vereniging „Haerlem" en de heer J. C. Tadema aan Hare Majesteit worden voorgesteld. Rijtoer door de stad Om kwart over drie begint dan de grote rijtoer door Haarlem. Het gezelschap zal langs de volgende route rijden: Grote Markt, Barteljorisstraat, Kruis straat, Kruisbrug, Kruisweg, Kennemer- plein, Frans Halsplein, Schoterweg, Gene raal Cronjéstraat, Julianapark, Pijnboom straat, Marnixstraat, Velserstraat, Klever- pax-kw.eg, Van Ostadestraat, Schotersingel, Viaduct, Kenaupark (Westzijde), Kinder huisvest, Zijlvest, Wilhelminastraat, Raam brug, Raamsingel, Van Eedenstraat, Lo- rentzplein, Plein, Frederikspark, Kleine Houtweg, Rustenburgerlaan, Buitenrust- brug, S eh alk wij ker weg, Slachthuisstraat, Kruistochtstraat, Nagtzaambrug, Nagt- zaamplein, Amsterdamstraat, Amsterdam- sebrug, Spaarnwouderstraat, Hoogstraat, Melkbrug, Spaarne, Damstraat, Klokhuis plein. De rijtoer zal enige ogenblikken onder broken worden op het Kennemerplein, de Marnixstraat, het Lorentzplein en het Nagtzaamplein. Op het Kennemerplein zal een der ver pleegden in het Geslicht voor Ouden van Dagen een bloemstuk aanbieden. In de Marnixstraat worden bloemen aangeboden door een der daar opgestelde schoolkinderen. Op het Lorentzplein worden bloemen aangeboden door een der daar opgestelde verpleegsters van de drie ziekenhuizen en op het Nagtzaamplein door de Julianabond. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal in de Marnixstraat een zanghulde brengen. Om half vijf is men aangekomen bij de drukkerij van Joh. Enschedé Zn. Konin gin Juliana en Prins Bernhard zullen het bedrijf bezichtigen. Een uur later vertrek ken Koningin en Prins en rijden langs Klokhuisplein, Damstraat, Spaarne, Turf markt, Kampervest, Gasthuisvest, Grote Houtbrug, Plein, Dreef, Fonteinlaan en Zuiderhoutlaan naar de Blauwe Brug, waar zij om kwart voor zes afscheid nemen. Twee vliegtuigen in botsing boven Gilze-Rijen Piloot redde zich met para chute uit brandend toestel Gistermiddag even voor twee uur zijn nabij het vliegveld Gilze-Rijen twee der 24 toestellen van het type Harvard, die aldaar gestationneerd zijn, namelijk de „B 39", be stuurd door 1ste luitenant-vlieger A. J. W. Wijting en de „B 92" met luitenant-vlieger ■J. H. J. Kort, bij hun oefeningen boven het vliegveld met elkaar in botsing gekomen. De „B 39" vloog ogenblikkelijk in brai^d. De luitenant-vlieger Wijting wist zich met zijn parachute te redden. Het brandende toestel stortte naast de rijksweg Breda Tilburg neer. De „B 92" was genoodzaakt op het vliegveld een buiklanding te maken en werd licht beschadigd. De beide vliege niers bleven ongedeerd. Betaalt regering van Indonesië terugkeer van Soekarno c.s.? Vragen van prof. Gerbrandy. Door het lid der Tweede Kamer prof. mr. P. S. Gei'brandy (A.R.) zijn aan de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen en de mi nister zonder portefeuille- de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat in beginsel besloten is, dat de regering van Indonesië de terugkeer der republikeinse regering naar Djokja zal financieren en dat het in het vooi-nemen ligt voorlopig een bedrag van tien millioen beschikbaar te stellen, die voor de eerste uitgaven benodigd zullen zijn, alsmede een bedrag van 300.000 voor de kosten der republikeinse delegatie? Indien de boven aangegeven cijfers niet of niet geheel correct zijn, kan de minister mededelen op welke wijze en met welke bedragen de regering van Indonesië bij de aanhangige .regeling is betrokken in de financiering van de terugkeer der republi keinse regering naar Djokja? Schade van brand te Hilversum op vier ton geraamd De schade van de brand, die gisternacht heeft gewoed in de kousenfabriek „Salvo" de Noorderweg te Hilversum wordt geschat op vier ton. Verwarmingsmonteurs waren Maandag- xniddag met snijbranders aan het wei'k. Waarschijnlijk is daarbij een vonk in een der naden van de houten vloer terecht ge komen. Deze vloer was, door de werkzaam heden, met olie doordrenkt en in de naden van het hout bevonden zich wol- en andere resten, waarin het vuur vermoedelijk aan het smeulen is gegaan. WIJZIGING BEGROTING LANDBOUWCRISISFONDS Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting van het Landbouw crisisfonds voor het dienstjaar 1946. In de Memorie van Toelichting wordt onder andere gezegd: Bij het opstellen der oorspronkelijke be groting was er rekening mede gehouden, dat de overheidsbemoeiing met de voedsel voorziening belangrijk zou kunnen worden ingekrompen. Het voedseltekort op de ge hele wereld maakte het echter noodzake lijk verschillende maatregelen te conti nueren of wederom in te voeren. Dienten gevolge moeten thans voor personeel en materiële behoeften verhogingen worden aangevraagd. Anderzijds is het echter mogelijk ge bleken op andere beheersuitgaven belang- ï-ijk te bezuinigen. „Het mooiste theater van de wereld" „Oom George" Devine, zoals de leden van de Young Vic Company de artistieke leider van dit gezelschap in de wandeling plegen te noemen, vloeit over van enthousiasme voor het Bloemendaalse Openluchttheater, waar Maandag de reptities begonnen van „As you like it" met medewerking van een twaalftal figuranten en twee fox-se paar den. „Zelfs Shakespeare zou hier niets op aan te merken hebben, als ik namens hem mag spreken" meende hij met een tevre- den grijns. Tijdens de middagpauze stuurde hij een telegrafische boodschap naar de directeur van de Old Vic in Londen met ongeveer de volgende inhoud: „Theater ideaal in ieder opzicht. Kom onmiddellijk per vliegtuig naar Holland en oordeel zelf." De heer Devine achtte het namelijk nuttig dat men profijt zou trekken van dit voorbeeld met het oog op de plannen om voor het London Festival 1951 een speelgelegenheid aan de linkeroever van de Theems te bouwen. Naar zijn overtuiging bestaat er nergens ter wereld een mooiere schouwburg dan in Bloemendaal, speciaal voor wat dé opvoe ring van de werken van Shakespeare be treft, die met het pastorale leven samen hangen. „As you like it" kan hier volledig tot zijn recht komen omdat de natuur op bijkans onverbeterlijke wijze aansluit bij de inhoud van het stuk en de acteurs over een ongekende ruimte beschikken om zich vrij te bewegen. Dank zij de heuvels en de beplanting bestaat ook de mogelijkheid, waarvan men gretig gebruik maakt, om variatie in de opkomst van de personen ten tonele te brengen. „In Griekenland kunnen de theaters niet aan hogere eisen hebben voldaan, want zelfs elke zucht is hier verstaanbaar tot op de bovenste banken!" zo besloot hij zijn loflied. Men moet hierbij natuurlijk wel beden ken, dat men in Engeland de instelling openluchttheater nauwelijks kent. Doch anderszins dient men te weten dat de Neder landse gezelschappen nog geen enkel spoor van belangstelling aan de dag hebben ge legd voor een theater, dat thans bezig is zich internationale bekendheid te verwer ven. Het wordt wel tijd dat men hier te lande eindelijk eens gaat inzien wat voor een prachtig speelveld hier braak ligt. Hartelijk gemeend compliment. Dit is wel de plaats voor een betuiging van hulde aan de energieke wethouder A. van Geluk, de geestelijke vader van het theater, onder wiens persoonlijke leiding een ploeg van achttien werkers in enkele uren tijds het terrein geheel in overeen stemming bracht met de Engelse wensen voor deze vertoning, 's Morgens om vier uur was men reeds presexit voor het aan leggen van een twaalf meter brede heuvel, een betonvijver, een hoge slingertrap tegen de achtergrond en een speciaal hekwerk. Daarbij werd gebruik gemaakt van grote dekkleden teneinde de grasmat niet te be schadigen. Nog voor elf uur kwam het karwei gereed. De buitenlandse bespelers hadden wexitelijk enige tijd nodig om van hun verbazing te bekomen eer zijhun dankbare voldoening konden uiten. De heren A. Bos en P. C. van der Maas, respectievelijk hoofdambtenaar en opzich- j ter der plantsoenen van de dienst van Pu- j blieke Werken, legden door hun toegewijde en deskundige activiteit de grondslagen voor dit hartelijk gemeende compliment. „Dit is de Young Vic. DRS. G. M. NEDERHORST OP CONGRES NVV Op het congres van het Nederlands Ver- Kupers, de textielindustrie in vele landen 2 wifsa/ax tegen ^nf^VERSTQppiNG Op het congres van hét Nedexdahds Ver bond van Vakverenigingen, dat ie'Amster dam plaats vindt, hield drs. G. M. Neder horst gisteren zijn inleiding over indus trialisatie. Aan het slot van een uitvoeiïg betoog waarin hij nadrukkelijk een indus- trialisatiepolitielc voor Nederland bepleitte als enig middel om tegemoet te komën aan de vele moeilijkheden, ontstaan als gevolg van de economische structuurveranderin gen, volgde een discussie, waaraan talrijke vertegenwoordigers- en ook leden .van het verbondsbëstüür deel nameft. De heer NedexTiorst drong er op aan, zo spoedig mogelijk over te gaan tot een. doel- tréffende industrialisatiepolitiek gericht- op een systematisch- onderzoek naar de mogelijkheden van exportuitbreiding en in dustrievervanging, waarbij ten aanzien van de exportuitbreiding in het bijzonder aan dacht moet worden geschonken aan de Verenigde Staten en voorts ook moet wor den gestreefd naar samenwerking van de middenstandsindustrie in een gemeen schappelijke research-ox'ganisatie, naar uit breiding en oprichting van nieuwe indus trieën, overeenkomstig een industrialisatie plan, samengesteld door vertegenwQor- digers van de overheid en het bedrijfsleven, Tenslotte bepleitte spreker aanpassing van het onderwijs aan de komende industriali satie en een zodanige verdeling van het maatschappelijk inkomen, dat de middelen ter financiering van de industrialisatie be schikbaar zijn. Er zou een zodanige belastingpolïtiek moeten worden gevolgd, dat actieve deel neming van de overheid aan de industrie financiering zou kunnen geschieden. Hier bij zou de werkingssfeer van de herstel- bank moeten worden verruimd, zodat deze overheidsdeelneming op ruime schaal kon geschieden. Tijdens de discussie werd in twijfel ge trokken of het buitenland inderdaad bereid was Nederlandse producten af te nemen. Het bestuurslid C. van der Lende voerde aan dat Engeland, België en Scandinavië eveneens streven naar industrialisatie en dat de kans niet denkbeeldig is, dat Neder land met dezelfde kwaliteitswaren aan de buitenlandse markt zou komen als deze landen. Ook de verbondsvoorzitter, de heer Kupers, gaf enig commentaar op de inlei ding van de heer Nederhorst. Hij zeide onder meer: „Willen wij Europa voor de ondergang behoeden, dan moeten wij komen tot inter nationale ordening, tot de Verenigde Staten van Europa". Spreker meende dat zonder internationaal overleg geen Europees her stel mogelijk is. Mede als gevolg van het Marshall-plan wordt, volgens de heer Kupers, de textielindustrie in vele landen op onaanvaardbare wijze uitgebreid, het geen over enkele jaren ongetwijfeld funeste gevolgen zal hebben: grote werkloosheid en kapitaalvernietiging. Hetzelfde is volgens spreker het geval met de scheepvaartindus trie, die in al te snel tempo heeft gewerkt. Met klem betoogde de heer Kupers, dat slechts iniernationale ordening Europa voor de ondergang kan redden. Spreker be- .pleitte., daarom ..herstel van 'de contacten met Oost-Europa. Hiex'in zag hij een der .eerste taken van. het nieuw op te richten wereldvakverbond, Nadat de heer Nederhorst de vragen had beantwoord, aanvaax-dde de vergadernig met algemene stemmen een resolutie, waar in de inhoud van zijn betoog beknopt is weergegeven. In de middagzitting verklaarde het con gres zich achtereenvolgens accoord met het jaarverslag en het beleid van de redac teur van de verbondsorganen. Bij de daaropvolgende behandeling van de ingediende voorstellen kwam men niet tot een einde bij de bespreking van 't voor stel inzake de bedrijfstaksgewijze opbouw der vakbeweging. Het voorstel, uitgaande van de Algemene Metaalbewerkersbond, behelst de opdracht aan 't verbondsbestuur de voox-bereidingen te treffen opdat in gaande 1 Januari 1950 de bedrijfstaksge wijze organisatie van hoofd- zowel als handarbeiders in volle omvang in werking zal treden. Op dit voorstel was van de zijde van de Algemene Nederlandse bond van handels- en kantoorbedienden en handels reizigers „Mercurius" een amendement in gekomen waarin wordt aanbevolen de for mule ten' aanzien van de hoofdarbeiders minder dwingend te stellen. In het algemeen waren de debaters het eens met het voorstel te komen tot een be drijfstaksgewijze organisatie, doch de meningen ten aanzien van het amendement liepen nogal uiteen. Wegens het vergevor derde uur kon het voorstel niet meer in stemming worden gebracht. Dit zal van daag geschieden, nadat de bondsvoorzitter zijn commentaar heeft gegeven. In de och tendzitting zal de heer A. Vermeulen een inleiding houden over „De publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie". HOOFDPIJN? Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Panda en de Meester^Wereldverbeteraar Zoals men weet zijn de spelers gehuis vest bij ingezetenen van Aerdenhout, Overveen en Bloemendaal. Zij hebben enkele auto's tot hun beschikking gekregen om zich van en naar het theater te laten halen en brengen, welke vriendelijkheid het mogelijk maakt de repetities vlot te laten verlopen. Daarbij gaat het vaak buitengewoon ge zellig toe. Regisseur George Devine, onaf scheidelijk aan zijn pijp verbonden, ge huld in een overhemd van ondefiniëerbare kleur met grote blauwe ruiten, schreeuwt zijn dikwijls komische aanwijzingen over de heldere vijver: „Wat sneller naar be neden komen, heren. Jullie zijn de Young Vic, niet de Old Vic!" Des avonds zox'gden de paarden voor de nodige vrolijkheid. Zij gedroegen zich uit stekend, vooral als men bedenkt dat het de eerste keer was dat zij Shakespeare j speelden. Spoedig waren zij dan ook ge wend aan hun berijders, aan de felle schijn werpers en aan het applaus van het pu bliek. De twaalf figmanten met toortsen en banieren gewapend, voelden zich weldra geheel op hun gemak in dit enigszins vreemde milieu. George Devine toonde zich zeer voldaan en zei dat hun werk bij- na even goed was als het optreden van de j paarden. Dinsdagavond mochten zij voor het eerst de zwarte costuums met witte i halsversiering en pluimhoeden dragen, in I v/elke vermomming zij doorgaan voor de volgelingen van de hertog in ballingschap. Wat liet meest opvalt bij dit Engelse gezelschap is de onverflauwbare animo waarmede gewerkt wordt en de onverdeeld prettige stemming die er. heerst. Het kan een mooie voorstelling worden, vooral als de weersomstandigheden zo gunstig-blijven. Om met het mededelingenbord in het Ken- nemer Lyceum te spreken: As you like it ga er heen én bekijk het. D. K. Twee recepties, j Burgemeester èxi wethouders vaxi Bloe mendaal zullen het Engelse toneelgezel- I schap „The Young Vic" ten raadhuize ont- vangen op Vrijdagmiddag 15 Juli. De daar op volgende Dinsdag gaat het ensemble te gast bij de British Council te Amsterdam. Zesde zomerconcert der H.O.V. met Johan Patist De pianist Johan Patist zal zijn solistische medewerking verlenen aan het Zomer concert der H. O. V., dat op Vrijdag 15 Juli, onder leiding van Marinus Adam in Haarlem zal worden gegeven. Het concert wordt geopend met een uit voering van de Suite No. 2 een compositie van onze stadgenoot Hans Bunge. De solist Johan Patist, wiens optreden op een der winterconcex^ten door ziekte geen 'dobx-gang kon vinden, speelt hierna Grieg's graag ge hoorde pianoconcert. Als laatste wex'k staat op het programma de Symphonie fantastique van Hector Berlioz. 22. Vóór in de winkel ging het menings verschil nog steeds vóórt. „Jullie hebbe hier ingebroke", zei Loetje boos. En Joris Goedbloed antiooordde: „Wees voorzichtig met uw woorden, onverlaat! Justitia in sa- nitas, nietwaar!" En intussen schreeuwden alle anderen maar steeds: „Het horloge! Het horloge!" Maar intussen zag Panda, die eens achter de toonbank was gaan kijken, een briefje op de grond liggen. En aange zien zelfs Panda nieuwsgierig is, nam hij het op om te lezen wat er op stond. Hij las: „Hiermede verklaar ik ondergetekende, Ch. Stoffer, Directeur van het Museum van Oudheden alhier, te hebben ontvangen van de heer L. de Heler, een gouden horloge, met juwelen bezet, zijnde het oorspronke lijke zak-uurwerk van Nimrod de Grote uit de tweede eeuw onzer jaartelling". En daaronder stond een handtekening. „Wel heb ik ooit!" dacht Panda. „Een horloge zou dat misschien ons horloge zijn? Maar óns horloge was het zak-uurwerk van Je roen de Blaet en niet van een Nimrod de Grote maar toch je kunt nooit we ten Terwijl hij zo dacht had hij nog niet in de gaten, dat Kassus, het schran dere huisbaasje, bij de anderen was weg gelopen en. over zijn schouder stond mee te lezen. WANDGEDIERTE Absolute verdelging. Onder geheimh. en schrift, gar. Wij verdelgen alle ongedierte. Zuiveringonderncming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657 (Adv.) Deur dicht. Volgens het Egyptische rege ringsgezinde blad „El Assas" heeft de Egyptische regering opdracht gegeven de grens tussen Egypte en Cyx-enaica met ingang .Van de afgelopen nacht te sluiten. De x-eden zou zijn, dat de auto riteiten van Cyrenaica het uitleveren aan Egypte 'van drie leden der verboden Mohammedaanse broederschap, die van terroristische activiteit worden beschul digd, hebben uitgesteld. Deze leden zou den zich in het paleis van de Arabische leider Emir Idris el Senoessi bevinden, Ambassadeur. Te Parijs is het proces be gonnen tegen Otto Abetz, eertijds Hit- Iers ambassadeur in Frankrijk. Hij wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan moord, roof, massa-deportatie en het martelen van gevangenen. Gisteren is de acte van beschuldiging voorgelezen, die 84 pagina's telt. Drie vroegere Franse premiers 'Dala- dier, Reynaud en Flandin zullen waarschijnlijk getuigen. Mars bloost. De 75-jarige Russische professor G. A. Tikhof, die al'40 jaar de planeet Mars bestudeert, heeft aan een Russische verslaggever meegedeeld, dat Mars een vlakte bezit, die elk jaar gedurende een bepaalde periode rood wordt. Zijn theorie is, dat er elk voor jaar bloemen bloeien, (papavers bij voorbeeld.) Normaal is volgens de pro* fessor de vegetatie op Mars licht- en donkex-blauw. Géén crediet. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdagavond het bericht," dat een groep Franse ban ken Spanje een crediet van 15 milliard franc zou {verstrekken tegengesproken. „Er is aan Spanje -geen crediet ver leend", zo vex-klaarde men. Van de zijde van het Franse ïninisterie van Financiën is wel medegedeeld, dat tussen Frankrijk en Spanje financiële besprekingen zijn begonnen,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2