Verslagenheid in Amerika over de ramp met de „Franeker" Regeringsverklaring heden eerst alleen in comité-generaal Ontwerp herkeuring Woensdag 13 Juli 1949 3 Talrijke betuigingen van deelneming Het bericht over de ramp met de „Fra- neker" kwam te laat om in de New Yorkse ochtendbladen te worden opgenomen, maar de nieuwsuitzending van des morgens 8 uur maakte het ontstellende nieuws be kend aan millioenen Amerikaanse gezin nen. De dood van dertien vooraanstaande journalisten heeft in brede kringen en in alle lagen van de Amei-ikaanse bevolking verslagenheid gewekt. Door de gewoonte in de Verenigde Sta ten om de naam van de journalist te ver melden bij zijn artikel, zijn de meesten van hen goed bekend bij het publiek. Twee van de slachtoffers, Knickerbocker en Bur ton Heath waren winnaars van de Éulitzer- prijs, vrijwel de hoogste onderscheiding die een Amerikaanse journalist zich kan verwerven. De vereniging van correspondenten bij de UNO te Lake Success is bijzonder zwaar getroffen door het verlies van haar secre taris, Nat Barrows van de Chicago Daily News. Kort nadat de New Yorkse middagedi ties meer bijzonderheden over de ramp met de „Franeker" brachten, kwam het be richt, dat in Californië ook een passagiers vliegtuig was verongelukt, waarbij 26 men sen om het leven kwamen. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat het niet over inlichtingen beschikt, die er op wijzen, dat het ongeluk met de „Franeker'' het gevolg is van sabotage. Deze verklaring werd afgelegd naar aanleiding van een be richt volgens hetwelk de journalist William Matthews van de Arizona Star had ver klaard, dat Dorothy Brandon van de New York Herald Tribune had geweigerd de reis met de Franeker voort te zetten „om dat zij een voorgevoel had dat er een ramp zou gebeuren". Miss Brandon en Matthews maakten deel uit van de groep Amerikaanse journalisten. Zij waren met de Franeker uit Batavia vertrokken, doch in Singapore uitgestapt, om via Manilla naar de V.S. terug te keren. Betuigingen van deelneming. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de volgende verklaring gepubliceerd: „De minister van Buiten landse Zaken en de ambtenaren van zijn ministerie zijn diep geschokt door het be richt van de dood van hun vrienden en collega's". Warren Austin, permanent vertegen woordiger der Verenigde Staten bij de UNO zeide: „Onze droefheid is vermengd met gevoelens van schuld jegens deze man nen, die vieien tijdens de uitoefening van hun plicht, namelijk het ons verstrekken van objectief nieuws over een van de grote, door de UNO-volken ondernomen verzoeningspogingen.". De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, mr. E. N. van Kleffens heeft namens de ambassade en ook persoonlijk uiting ge geven aan de diepgevoelde gevoelens van deelneming bij de dood van veertien Ame rikanen. „Zij behoorden", aldus mr. Van Kleffens, „tot de bekwaamsten van hun be roep en waren tot hun dood werkzaam in dienst van het openbaar belang, door nieuws te verstrekken over de situatie in Indonesië, verkregen na een bezoek aan alle personen en plaatsen in Indonesië, die zij wensten te bezoeken". aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en pro moveerde in 1916 op het proefschrift „De structuur der suiker". In hetzelfde jaar vertrok hij naar Nederlands Indië als apo theker in dienst van de N.V. Rathkamp en Co. In 1933 keerde hij terug naar Neder land en was tot 1947 conservator aan het Pharmaceutisch Laboratorium te Utrecht. Na de bevrijding keerde hij naar Neder lands Indië terug om mede te werken aan het herstel van het bedrijf der vennoot schap, dat tijdens de Japanse bezetting ernstig had geleden. Het lag in zijn bedoe ling na twee jaar in Indonesië te hebben doorgebracht zijn functie van conservator aan de Rijksuniversiteit te Utrecht weer op te nemen. Dr. Milius was gehuwd en had drie kin deren, waarvan er twee op het ogenblik in Indonesië verblijven. H. van Ginkel. De heer H. van Ginkel werd op 21 April 1911 te Utrecht geboren. Hij studeerde aan de Zeevaartschool. In 1929 trad hij in dienst van de K.P.Mj; Tijdens de oorlog werd hij in Indië dooi de Japanners geïnterneerd en later naar een eilandje bij Singapore vervoerd, waar hij door de geallieerden werd bevrijd. In 1946 keerde hij met zijn gezin naar Nederland terug om weer op krachten te komen en vestigde zich te Haarlem. In April 1947 hervatte de heer Van Ginkel, die tweede stuurman is, zijn werk bij de K.P. M. Hij was nu met de „Franeker" op weg naar huis voor een verlof van drie maan den. Hij zou eerst met de „Roermond" ge komen zijn, maar moest toen plaats maken voor een zieke. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. A. I. Richardson. De heer Adam Ivor Richardson werd geboren in Norwich (Engeland) o. Januari 1908. Hij is als vlieger in dienst geweest bij verschillende Amerikaanse Engelse luchtvaartmaatschappijen. Van 1940 tot 1948 was hij technisch directeur van een Brits-Indische luchtvaartmaat schappij. Hij trad op 1 Januari 1948 in dienst van de K.L.M. als vertegenwoordi ger voor Pakistan, India en Birma. De heer Richardson was gehuwd en had één kind. Korte levensloop van enkele der slachtoffers Hieronder laten wij volgen de belangrijk ste antecedenten van de bij de vliegramp omgekomenen. Onder de passagiers bevonden zich: Herman van der Vegt. Ook Herman van dei- Vegt en zijn echt genote zijn bij de ramp van de „Franeker" omgekomen. Herman van der Vegt was verleden jaar om deze tijd naar Batavia vertrokken, waar hem een functie wachtte als eerste concert meester van het Radio-Philharmonisch Or kest. Gedurende de tijd, die hij in Indonesië doorbracht, heeft Herman van der Vegt, vergezeld van zijn vrouw de pianiste Mini van der VegtVan Unen, een Niwin-tour- née van drie maanden gemaakt onder de Nederlandse militairen op de buitenposten. Zij waren beiden bij de troep zeer geliefd vooral door de populaire' wijze, waarop zij hun programma wisten toe te lichten. Herman van der Vegt is 16 April 1897 te Zwolle geboren. Hij studeerde aan het Con servatorium te Den Plaag eri vertrok, na twee jaar eerste violist in het Residentie orkest te zijn geweest naar Berlijn om zijn studiën te voltooien. In 1919 werd hij concertmeester van het Philharmonisch Orkest te Oslo, waar hij tot 1825 bleef. Vervolgens werd hij concert meester aan het Württembergisch Landes- theater te Stuttgart, waar hij tot 1929 werk zaam was. Gelijktijdig maakte hij deel uit van het Wagner-Festspiel Orchest te Bay- reuth. In 1929 werd hij als opvolger van André Spoor aangesteld als leraar voor viool aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Als solist bij verschillende be kende orkesten maakte hij uitgebreide tour- neés in binnen- en buitenland. Dr. H. C. Milius Dr. H. C. Milius was de enige broer van de directeur van de Utrechtse Jaarbeurs,, mr. J. Milius. Dr. Milius werd op 23 Juli 1888 te Arnhem geboren. Hij studeerde Aanvulling In ons nummer van 8 Juli gaven wij uit voerig weer wat William H. Newton van het Scripps-Howard concern (inmiddels omgekomen bij de ramp van de Franeker) in de New York Telegram had geschreven o\^r Amerikaanse militaire waarnemers in Indonesië, die verklaard hadden dat hun rapporten door hun militaire chefs ten voordele der republikeinen verdraaid werden. In dat stuk kwam ook een aantal voor de republikeinen ongunstige mede delingen voor van de Australische officier Capt. C. G. Williams. Een passage daarin, die uitgevallen was geven wij hier boven dien nog: ,,'s Lands toestand is bedroevend. Honderden Indonesiërs worden wekelijks door extremisten vermoord, bruggen en treinen werden ogeblazen, openbare nuts bedrijven werden vernield en land werd verwoest. Soekarno c.s. bekommeren zich niet over deze onverantwoordelijke ver nieling. Zij koesteren zich in de zon van de steun van de Veiligheidsraad en weige ren ieder aanbod voor een redelijke op lossing." A. E. Pilgrams. De heer Albert Edward Pilgrams werd als zoon van Engelse ouders op 19 Januari 1904 in Amsterdam geboren. Van 1924 tot 1939 was hij agent voor Thomas Cook in Singapore, Nice, Brussel, Ostende, Amster dam en Den Haag. Daarna was hij werk zaam als radio-commentator bij de „Malay Broadcoasting Corporation". ïn 1942 was hij enige tijd in Zuid-Amerika en daarna tot 1945 in New York. Daarna keerde hij terug naar Singapore en in October 1946 trad hij in dienst van de K.L.M. als ver tegenwoordiger voor Malakka. De heer Pil grams was .gehuwd en laat een dochter achter. Omtrent de bemanning valt het volgende te vermelden: Gezagvoerder A. M. van der Vaart werd, zoals wij reeds in een deel van onze vorige editie vermeldden, op 4 Mei 1916 in Hillegom geboren. Hij behaalde het diploma H.B.S. B en in 1936 het einddiploma van de Rijksopleiding voor Verkeersvlieger. Hij heeft de militaire dienst verricht als reserve 2e luitenant bij de Luchtstrijdkrachten. Na de bevrijding kwam hij als vlieger bij de Royal Air Force; op 1 Maart 1946 trad hij in dienst van de K.L.M. Hij was kortge leden in het huwelijk getreden met de K.L. M.-stewardess Cytha van Eesteren en woonde in Haarlem. Tweede bestuurder Van Kooy Cornelis L. van Kooy werd op 23 April 1914 te Den Haag geboren. Na de U.L.O. kwam hij op de Zeevaartschool. Later is hij ook bij de Marine Luchtvaartdienst ge weest als sergeant. Op 17 October 1946 trad hij bij de K.L.M. in dienst. Hij was gehuwd, had twee zoons en woonde in Voorburg. Derde bestuurder Zeeman Pieter Zeeman werd te Vlaardingen ge boren op 9 Mei 1916. Hij bezocht de Mid delbare Handelsschool en studeerde tech niek en chemie bij de P.B.N.A. Geruime tijd was hij werkzaam bij de meelfabriek Westerwouds-Veelerveen. Hij is onder meer bij de B.P.M. werkzaam geweest. Op 24 October 1946 trad hij in K.L.M.-dienst als piloot. Hij was gehuwd, had geen kinderen en woonde in Amsterdam. Telegrafist Hoogland. Johannes Hoogland werd op 9 October 1905 te Hellevoetsluis geboren. Hij is drie jaar op de H.B.S. geweest. Voor hij op 1 December 1931 bij de K.L.M. in dienst kwam, was hij nog bij Radio Holland werk zaam. Hij was gehuwd en had drie kinde ren. Zijn woonplaats was Hoofddorp. Telegrafist den Daas. Pieter den Daas werd op 4 December 1919 te Utrecht geboren. Na de Mulo kwam hij bij Radio Holland. Op 1 Februari 1946 trad hij bij de KLM in functie als telegrafist. Hij was ongehuwd en woonde in Amsterdam. Boordwerktuigkundige Fronczek, Heinrich Fronczek werd op 12 Juli 1920 in Amsterdam geboren. Hij volgde de HBS en studeerde aan de MTS. Op 1 December 1945 trad hij in dienst van de KLM. Hij was, gehuwd, had een zoon en woonde in Amsterdam. Boordwerktuigkundige Dalman, Jacob Willem Dalman werd op 31 Janu ari 1923 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de HBS en de MTS. Vóór zijn in dienst treding bij de KLM werkte hij bij Plantinga in Amsterdam en voorts onder meer bij de stadsreiniging in Amsterdam en werkte bij het NKF. Dalman was gehuwd en woonde in Amsterdam. Steward Verhaagen. Jacobus Verhaagen werd op 18 April 1906 te Den Helder geboren. Van 1926'38 werkte hij als cberkellner bij Wagons Lits, in 1938-'44 was hij al bij de KLM in dienst als steward. In 1944 en 1945 was hij ge vangene in de concentratiekampen Amers foort en Buchenwald. Na de bevrijding kwam hij bij de PRA te Amsterdam tot 1946. Op 1 November 1947 kwam hij weer als steward bij de KLM. Hij was gehuwd, had geen kinderen en woonde in Amster dam. Stewardess Graf. Carola Graf werd op 12 Juli 1918 te Breda geboren. Na haar diploma HBS A studeerde zij voor lerares nijverheids onderwijs. Daarna was zij achtereenvolgens in het St. Elisabeths Gasthuis en Emma- huis te Rotterdam en Bethelziekenhuis te Delft werkzaam. Vóór haar indiensttreding bij de KLM op 22 Maart 1946 als stewardess was zij nog enquêtrice van de voedings raad. Ook zij woonde in Amsterdam. Stewardess Bruce. De stewardess Janny Bruce werd ge boren in Katwijk aan Zee op 14 Januari 1927. Zij doorliep het gymnasium afdeling B en was enige tijd als secretaresse werk zaam. Op 15 Maart 1948 trad zij in dienst van de KLM als stewardess. Mejuffrouw Bruce was enige tijd in Batavia gedeta cheerd en keerde nu naar Nederland terug. De belangrijkste gegevens omtrent de omgekomen Amerikaanse journalisten zijn: Hubert Knickerbocker, die 51 iaar oud was, werd tot de bekwaamste Ameri kaanse oorlogscorrespondenten gerekend. Over de gehele wereld genoot hij grote bekendheid als autoriteit op het gebied van buitenlandse zaken. Hij schreef onder meer. een boek over Europa, „To-moi-row Hitler's?" dat over de gehele wereld tal rijke lezers vond. Aan het begin van de tweede wereld oorlog publiceerde Knickerbocker de grote bedragen, die Goebbels, Goering, Hess, Ribbentrop, Ley en Himmler in het buiten land belegd hadden. Goebbels noemde deze publicatie een leugen en daagde Knickerbocker uit de be wijzen te leveren. Onmiddellijk antwoordde deze met de publicatie van de'namen der agenten, van wie gebruik was gemaakt, de bedragen der verborgen gelden in totaal 34 millioen goud-dollars en de wijze, waarop deze geïnvesteerd waren. Charles Gratke. die 47 jaar was, was sinds 1937 buitenlands redacteur van de Bostonse „Christian Science Monitor". Van 1932 tot 1933 was hij voor dit blad Berlijns correspondent waarna hij tot 1934 hoofd redacteur van het Europese bureau van de „Monitor" te Londen werd. Bertram Hulen was sinds 1926 correspon dent van het Washingtonse bureau van de New York Times. Zijn werkzaamheden be streken het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Hij versloeg onder meer de Pan-Amerikaanse conferentie, die vorig jaar te Bogota is gehouden. James Branyan was journalist sinds 1939. Hij werkte sedert anderhalf jaar aan de Houston Post en schreef over politieke en arbeidskwesties. Nat Barrows was sinds 1941 aan de Chi cago Daily News verbonden. De laatste tijd was hij correspondent bij de UNO. Hij heeft zeer veel gereisd en ging onlangs met de commissie van de UNO naar Palestina. John Werkley was, voor hij bij Time kwam, Washingtons conréspondent van de New York Herald Tribune. Ook vertegen woordigde hij zijn blad bij de Verenigde Naties. In de jongste oorlog nam hij als officier deel aan luchtaanvallen op Soera- baja en Sumatraanse objecten. Elsie Dick was directrice van de opvoed- De vijftien Amerikaanse journalisten, van het Columbia Broad- wie er thans dertien om het leven gekomen 1 ystem. Tevens verzorgde zij voor zijn bij de ramp van de „Franeker", ge- eze radiomaatschappij de rubriek nieuws fotografeerd na aankomst op Schiphol, op '°01 e vrouw- heenreis naar Indonesië. Tweede van William Newton, de Europese correspon- rechts mejuffrouw Dorothy Brandon van dent van het Scripps-Howard dagbladen- %rT"*iew 0T, Hor°ld Tribunedie het concern, beschuldigde tijdens zijn reis door K.L.M.-toestel in Singapore verliet omdat Indonesië de militaire raad van de UNO- zij, naar zij later aan Reuter verklaarde commissie ervan, dat hij de rapporten der „een voorgevoel had dat er, een ramp met militaire waarnemers verdraaide in voor de het vliegtuig gebeuren ging". republiek gunstige zin (zie onze editie van Vrijdag Juli). Newton, die als vliegenier in de jongste wereldoorlog gediend heeft, was aanwezig bij de overgave van Tokio. Met de rang van kapitein werd hij in China gedemobiliseerd, waar hij nog twee jaar als correspondent van Scripps-Howard werkte. Thomas Falco was buitenlands redacteur te Washington voor Business News en een dertigtal andere publicaties van het Mc Craw-Hill concern. In 1947 werkte hij als economisch deskundige onder generaal Clay te Berlijn. S. Burton Heath was reizend verslaggever van de Newspaper Enterprise Alliance, die 750 Amerikaanse bladen omvat. In 1939 won hij de Pulitzer-prijs voor verslag- geverij. Hij werkte voor Associated Press en voor Scripps-Howard. Hij versloeg in 1946 beide proefnemingen met de atoom bom op Bikini. Vincent Mahoney was hoofdartikelen schrijver van de San Francisco Chronicle. In de oorlog stond hij aan het hoofd van het inlichtingenbureau voor het Stille- Oceaangebied. Hij had in Italië, Frankrijk en Engeland gestudeerd. George Moorad, die deze tocht voor de National Broadcasting Company meemaak te, was gespecialiseerd in zaken betreffende de Sovjet-Unie en het Vere Oosten. Hij is i de schrijver van „Achter het IJzeren Gor dijn". Zijn laatst uitgegeven boek heet „Lost peace in China" en zal deze herfst worden gevolgd door „The 25 men who rule your world". Hij begon zijn carrière in 1932 in Sjanghai bij de China Prfess en was van 19351938 stadsredacteur van de Sjanghai Times. In de oorlog was hij Amerikaans correspondent in Australië, Engeland, Frankrijk, Rusland, China en het Midden- Oosten. Hij woonde als waarnemer de atoomproeven te Bikini bij. Fred Colvig was chef van de rubriek hoofdartikelen bij de Denver Post. Te voren werkte hij onder meer bij United Press. In de oorlog diende hij als marine-officier in de Stille Oceaan. TWEEDE KAMER afgekeurden zonder hoofdelijke stemming aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Regeringsverklaring over Indonesië zal heden aanvankelijk in een vergadering met gesloten deuren worden afgelegd. Al dus het resultaat van een nog vrij lang durige en ten dele merkwaardige gedach- tenwisseling, gisterenmiddag eerst in het openbaar gehouden. Merkwaardig mis schien vooral omdat bij deze gelegenheid professor Romme zich heel wat welwillen der tegenover het kabinet gedroeg, dan men de vorige week van hem kon waar nemen. Het begon er mee, dat de heer Schouten (a.r.) er op aandrong om de Regeringsver klaring en de gedachtenwisseling in het openbaar te doen plaats vinden. Zijn stel ling kwam in hoofdzaak hierop neer. dat zoveel mogelijk de openbare zaak in het openbaar behandeld dient te worden, een zienswijze die volkomen gedeeld werd door mr. Oud, de woordvoerder van de V.V.D.- groep. Mocht dan op een gegeven ogenblik blijken, dat er punten ter sprake moesten komen, die sluiting van de deuren zouden vereisen, dan zou natuurlijk de Voorzitter zelf wel besluiten daartoe over te gaan. Gans anders dacht de heer Tilanus (C.H.) over het geval, omdat bekend is, dat een deel van de stukken, die in het geding zijn, voorlopig geheim moeten blijven. Om de Regering alleen datgene wat zich op het moment voor openbaarheid leent, publie kelijk te doen uitspreken, te volgen door een openbaar debat daarover en dan daar na de rest in een besloten vergadering te De bij Bombay verongelukte K.L.M. Lockheed Constellation „Franeker". Boerderij ie Nijverdal voor de derde maal afgebrand Hoe gevaarlijk de hooibroei is, bleek gis teravond toen tengevolge hiervan brand ontstond in de schuur van een boerderij tussen Nijverdal en Rijssen. Spoedig was de schuur met inhoud een prooi van het uur. dat zich inmiddels ook had medege deeld aan de in de nabijheid staande hooi berg en boerderij. Deze brandden tot de grond toe af. Slechts een klein gedeelte van de inboedel kon worden gered. De brand weer uit Nijverdal was spoedig ter plaatse. Ook die uit Wierden en Rijssen verleenden assistentie. Wegens gebrek aan water kon men echter weinig uitrichten. Als een bij zonderheid kan worden gemeld, dat dit de derde keer is, dat deze boerderij afbrandde. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Dodelijk ongeval in Spaarndam In Spaarndam is gistermorgen een ern stig ongeluk gebeurd, waarvan de 17-jarige hulpzandrijder H. H. R. uit de Haarlem mermeer het slachtoffer werd. Omstreeks negen uur was men op een opslagplaats van bouwmaterialen nabij de Westkolk bezig met het storten van rivier zand, waarbij een vrachtauto gebruikt werd. De bestuurder van de vrachtwagen werd, toen hij achteruit het terrein op reed, geassisteerd door R. en een andere arbeider. Nadat de chauffeur zich er van had ver gewist dat hij ruimte genoeg had en zijn beide assistenten „Achteruit" hadden ge roepen, VQelde de bestuurder een schok, waarop de auto stilstond. De chauffeur stapte uit en zag R. tussen de wielen van de auto liggen. Hij bloedde hevig uit mond en oor en stierf enkele ogenblikken later. Hoewel dit niet met zekerheid is te zeg gen, kan toch wel worden aangenomen dat R. aan de achterzijde van de auto in ge bukte houding heeft gestaan om te zien of de auto bij het achteruit rijden voldoende ruimte had en dat hij toen tussen de auto en een steigerpaal bekneld is geraakt. Rijkspolitie grijpt auto-smokkelaars Gestolen „tien-tonners" kwa men illegaal over de grens De rijkspolitie van het gewest Amster dam heeft wederom een grote smokkel- affaire aan het licht gebracht. Ditmaal be trof het vrachtwagens en aanhangwagens van het zware internationale wegverkeer, zogenaamde „tien-tonners". Deze wagens werden illegaal Nederland ingevoerd en waren ten dele van diefstal in het buiten land afkomstig. De hoofdschuldigen bleven veilig achter de schermen en lieten het ge vaarlijke werk door chauffeurs verrichten. Eenmaal hier in het land aangekomen, wer den de wagens voorzien van een nieuwe bak en verder onherkenbaar gemaakt. Dan werden zij ingeschakeld in het internatio nale wegverkeer. Als het nodig was de' wagens te reviseren met onderdelen, die hier te lande niet of moeilijk te krijgen waren, werden goederen waarmede de wa gens geladen waren, gestolen en verkocht. Uit de opbrengst bestreed men dan de kos ten der reparatie, terwijl bij de politie in het buitenland, teneinde zichzelf schoon te praten en tegenover de bevrachter gedekt te zijn, aangifte van diefstal werd gedaan. Op deze wijze verdwenen onder andere een grote partij chocoladerepen en een aantal balen suiker. Zoals alle kruiken ging ook deze zolang te water tot zij barstte. Toen in 1948 de Amsterdamse rijkspolitie nabij München een grote smokkelaffaire in sigaretten wist te achterhalen, kwamen er feiten aan het licht, die een nader onderzoek naar de her komst der auto's, waarin de sigaretten wa- en vervoerd, wenselijk maakten. Dit on derzoek vorderde meer dan een jaar, eiste grote zorgvuldigheid en nauwe samenwer king tussen verscheidene instanties, maar het had tenslotte succes en dezer dagen konden zeven arrestaties worden verricht. De arrestanten zjjn inmiddels voor de offi cier van justitie te Arnhem geleid. Sommige van de op illegale wijze ons land binnengebrachte wagens zijn reeds doorverkocht en zijn thans in het bezit van bona-fide expediteurs. De rijkspolitie maakt deze er in hun eigen belang op attent dat vermoedelijk nog wel meer gesmokkel de wagens zullen worden aangeboden en het dus van het hoogste belang is eerst de herkomst vast te stellen. Het onderzoek is trouwens nog niet ge sloten, Ambtenaren, die ermee belast zijn, zijn wederorp naar het buitenland vertrok ken om nieuwe nasporingen te doen. Het carillon speelt De Haarlemse stadsbeiaardier Reinout Heoring brengt Donderdagavond van 2021 uur op hef. carillon van de oude Bavotoren het volgende programma ten gehore: 1. La Badinc (Suite), P. J. Leblan; 2. Drie oud Nederlandse liederen; 3. Rondo, J. H. Fiocco; 4. Drie volksliedjes; 5. Menuet, J. B. Loeillet; 6. Variaties over ,,'t Carillon van Duinkerken". Jef Denijn; 7. Rvthmendans, Staf Nees: 8. Twee liederen. M. A. Brandts- Buvs; 9. Berceuse. B. Godard: 10. Improvi satie. BRIEVEN VOOR DE „WATERMAN" MOETEN MORGEN GEPOST ZIJN Aan ae opvarenden van het troepenschip „Waterman", dat op weg is naar Indonesië, kan in een tussenhaven post worden uit gereikt, mits deze uiterlijk 14 Juli op de bus is gedaan. Voor Batavia moet uiterlijk 27 Juli worden gepost. laten behandelen, kwam hem ongewenst voor. Aldus zou het uitlopen op een ge broken zaak, een gebroken debat. Minis ter Van Maarseveen bleek zo tegemoetko mend mogelijk te willen zijn. Daarom zei- de hij eerst, op zichzelf geen bezwaar te hebben om, als de Kamer dit bepaald zou verlangen, de Regeringsverklaring in twee stukken te delen, te weten één, af te leggen en te bespreken in het openbaar, en één bestemd voor behandeling in comité-gene raal. Maar ziet, zelfs professor Romme, de aanvoerder van de K.V.P.. ging met de gedachte-Tilanus mee. Ook hij -vond het beter, dat het zou beginnen met een Rege ringsverklaring uit één stuk, vooral ook omdat er tussen de thans openbare en ge heime stukken toch zeker wel enige sa menhang zou bestaan. Men kon dan later altijd nog besluiten wat en in hoeverre er zich iets zou lenen om vervolgens na her opening van de deuren besproken te krij gen. Nadat de heer Van der Goes van Na- ters er voor gepleit had. nu vast te beslui ten Woensdag een en ander in een besloten vergadering te behandelen en minister Van Maarseveen, na vermeld tc hebben dat de op 22 Juni j.l. te Batavia gesloten overeenkomst omtrent het „staakt hot vu ren" voorshands geheim moest blijven, aanbeval eerst toch maar de deuren te laten sluiten, hakte voorzitter Kortenhorst de min of meer verward geworden knoop door. Overeenkomstig het Reglement van Orde besloot hij, dat op dit eigen ogenblik de vergadering in comité-generaal zou overgaan. Toen daarna de deuren weer open gingen, vernamen wij dat besloten was, dat de Regeringsverklaring heden aanvankelijk in geheime vergadering zal worden afgelegd. Volgens datzelfde regle ment is het dan aan de Kamer te beslissen of en voor wat zij tenslotte toch open baarheid wenst. Zo blijft de mogelijkheid bestaan en ten dele zal dit mede van de inhoud van de Regeringsverklaring zelf afhangen dat men toch ook nog iets in het openbaar te horen krijgt, bijvoorbeeld een stuk Regeringsverklaring over de, reeds gepubliceerde, agenda voor de Ron detafelconferentie en een debat daarover. Tevoren had minister Van Maarseveen zich al bereid verklaard zo nodig eventueel nog eens in het openbaar een gedeelte voor te dragen, wat hij eerst in besloten vergade ring zou hebben verklaard. Herkeuring afgekeurden. Nadat de Kamer vervolgens, dankbaar jegens de milde schenkster, een overeen komst tussen het Rijk en mejuffrouw Oakes, een Engelse, had goedgekeurd, waarbij deze een fraai 16e eeuws Schots huis te Veere („In de Struys". geheten) cadeau deed, vond er later op de middag een vrij uitvoerige discussie plaats over het wetsontwerp „Herkeuring van afgekeur den", volgens hetwelk alle afgekeurden beneden 45 jaar eventueel voor herkeuring in aanmerking zouden komen. Blijkens de Memorie van Toelichting is het echter op het ogenblik de bedoeling hiervan alleen gebruik te maken met het oog op het tekort aan militaire artsen en tandartsen. Minister Schokking was erkentelijk voof de wijze waarop de Kamer dit wetsontwerp in het algemeen tegemoet was getreden. De bewindsman gaf o.m. aan de heer Vermeer (Arbeid) toe, dat het hard is voor doktoren die al een praktijk hebben opgebouwd in strijd met hun oorspronkelijke verwach tingen voor de dienst opgeroepen te kun nen worden. Maar aan de andere kant zijn er reserve-officieren van gezondheid die om en bij de drie jaar in Indonesië moeten dienen, zodat hun aflossing dus billijk zou zijn. De heer Groen had zeer veel bezwaar tegen de algemene machtiging van de ont worpen wet, waardoor ook andere groepen dan de door de minister genoemde kans lopen op herkeuring. Nadat een amende ment was ingediend om de werkingsduur van de wet te beperken tot 31 December 1950, bleek Excellentie Schokking bereid als datum te aanvaarden 31 December 1951. Verder nam de minister genoegen met het wijzigingsvoorstel, waardoor alleen herkeu ring zal kunnen plaats vinden ten aanzien van hen die vóór 14 Mei 1940 afgekeurd zijn en de 45-jarige leeftijd nog niet bereikt hebben. De bedoeling is, dat de alsnog goed te keuren personen eventueel ook naar In donesië zullen worden gezonden. Een door de minister ontraden amende-V ment-Wagenaar om de bepaling alleen te laten slaan op „academisch gevormden" haalde alleen de communistische stemmen en werd met 649 stemmen verworpen. Met aantekening van het communistische „tegen" ging het wetsontwerp er door. Voor de aanvang van de vergadering der Kamer had, zoals reeds in een deel onzer vorige editie vermeld, president Korten horst met gevoelvolle woorden de omgeko menen bij de ramp van de „Franeker" her dacht, waarbij hij zeide dat tegenslagen, aan de K.L.M. overkomende, als nationale tegenslagen te beschouwen vallen. Minis ter-president Drees sloot zich namens de Regering bij deze woorden aan. Hij wees er daarbij op, hoe zowel de bemanning als de zich aan boord van het vliegtuig bevon den hebbende Amerikaanse journalisten en andere functionarissen slachtoffers van hun plichtsbetrachting waren geworden. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: H. Boxs. makelaar, wonende te Haarlem (Schoten). Haitsma Mulierstraat 12. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. M. A. van Eek, advocaat en procureur te Haarlem. W, Bol, tuinder, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Noorderdorpstraat 10. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. Dirk van den Bergh, vertegenwoordiger, wonende te Heemstede. Pieter de Hoogstraat 36. Rechter-commissars: mr. J. P Petersen. Curator: mr. A. W. Hellema Jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan*ctief werd opgeheven het faillissement van: W. M. Beuzenberg, koopman, wonende te Zaandijk, Meidoorn laan 11. Bij vonnis der rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis d.d. 28 Juni 1949. waarbij Hendrik Visser, winkelier, wo nende te Bennebroek. Binnenweg 10. in staat van faillissement werd verklaard, met be noeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden der slot- uitdelingshjs: is geëindigd het faillissement van de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek v/h. J. Pette Hzn.. gevestigd te Wormerveer.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5