MAPLE LEAF Samenwerking tussen de vakcentrales zal worden voortgezet Q Kort en Bondig VAN NIEL GESLOTEN SLEUTEL WEG? Een vage herinnering Verliezen in Indonesië Woensdag 13 Juli 1949 Bespreking van KAB en CNV met NVV Haarlems Dagblad Een veertigjarige Amerikaan, Raymond Emmert geheten, heeft in de staat Ohio voor een nieuwe „attractie" gezorgd door zich levend te laten begraven. Door een nauwe schacht, die van zijn mond naar de aardoppervlakte liep, kreeg hij lucht en voedsel. Hij hield het bijna veertig dagen uit en veroverde daarmee de „kdmpioenstitel der levend begravenen"Slechts één keer had hij het erg benauwd gehad toen een der kijkers, die elke dag bij honderden toestroomdén, een brandend peukje sigaret in de schacht liet vallen, maar gelukkig kon Emmert dit met zijn schouder uitdoven. Hier is de zonderlinge sportsman bij zijn terugkeer boven de grond. Ronde van Frankrijk Fransman Robic winnaar van Pyreneeën-étappe Dinsdag, in de zware Pyreneeën-étappe met haar vier geduchte cols: de Aubisque (1708 m), de Tourmalet (2114 m), de Aspin (1489' m) en de Peyresourde (1563 m) is de lang verwachte aanval van Coppi en Bar- tali gekomen. Hun achterstand op de leider van het algemeen klassement was langzamerhand te groot geworden dan dat ze nog langer konden wachten, en bovendien zouden deze vermaarde klimmers nergens beter hun slag kunnen slaan dan in de Pyreneeën, in afwachting van de Alpen-étappes waarin zij, naar de Italianen vurig hopen, defini tief af zullen rekenen' met hun tegenstan ders. Fausto en Gino zijn dus beiden van leer getrokken en al arriveerden ze geen van tweeën als eerste te Luchon, toch zijn ze een heel stuk ingelopen op de leider ir de algemene rangschikking Magni. De ach terstand van Bartali is teruggebracht var 24 tot 13 minuten en die van Coppi van 32 tot 15 minuten. Hun kansen op de eindzege zijn dus weer gestegen, maar die andere specialist van de bergritten, de Breton Ro bic, die deze elfde étappe won, zit hen vlak op de hielen. IJe strijd in deze étappe is zeer zwaar geweest door de broeiende hitte. De val partijen en. de lekke banden waren legio en behalve Coppi hadden ook Diederich, Kübler, Callens, Weilenmann en Chapatte ,hier veel van te lijden. Uitgeschakeld we gens opgeven of tijdoverschrijding werden zeven renners: Callens, Mathieu, Impanis, Van Dijck en Ghyselinck, allen van de Bel gische A-ploeg, de Luxemburger Ernzer en Dos Reis van het centrum-Z.W. Frankrijk. De uitslag van de elfde étappe, Pau Luchon (193 km) luidt: 1. Robic (West-Noord Fr.) 7.06.022.; 2. Lucien Lazarides (Frankrijk A) z.t.; 3. Cop pi (Italië A) 7.07.19; 4. Brule (lie de France) 7.10.02; 5. Cogan (West-Noord Fr.) 6. Bartali (Italië A); 7. Apo Lazarides (Frankrijk A); 8. Vietto (Frankrijk A); 9. Fachleitner (Zuid-Oost Fr.); 10. Sciardis (Italië A); 11. Ockers (België A); 12. Gold- schmidt (Luxemburg). Het algemeen klassement na de elfde étappe geeft het volgende beeld: 1. Magni (Italië B) 72.23.44; 2. Fachleit ner (Zuid-Oost Fr.) 72.26.24; 3. Marinelli (He de France). 72.26.55; 4. Kübler (Zwit serland) 72.35.06; 5. Dupont (België B)i 72.35.41; 6. Ockers (België A) 72.35.43; 7. Cogan (Centrum-Z.W. Fr.) 72.36.18; 8. Bar tali (Italië A) 72.36.48; 9. Coppi (Italië A) 72.38.30^ 10. Robic (West-Noord Fr.) 72.37.38; 11. Tacca (lie de France) 72.41.39; 12. Sciardis (Italië A) 72.46.53. „Volg-vliegrtuig" neergestort. Een vliegtuig, dat de Ronde van Frank rijk volgde, is neergestort op de pas van de Tourmalet. De bestuurder werd hierbij levensgevaarlijk gewond, de enige inzitten de passagier was op slag dood. Wandelsport Bijna achtduizend deelnemers aan de Vierdaagse Voor de internationale vierdaagse afstands marsen, welke van 26—29 Juli te Nijmegen zullen worden gehouden, hebben rond 7900 personen ingeschreven. De volgende landen zullen vertegenwoor digd zijn: België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Uit België komen drie militaire détache- menten en enige burgers, uit Luxemburg een militair détachement, uit Engelang een groep burgers van de „Road Walking Asso ciation". Gedurende de gehele Vierdaagse-week ver blijft te Nijmegen een Belgische militaire kapel, die zowel te Nijmegen als te Eist, Wij ehen, Groesbeek en Cuyck de wandelaars zal opvrolijken. Maandag 25 Juli ontvangt da burgemeester van Nijmegen de buitenlandse officials ten stadhuize. 's Avonds zijn er dan een grote vlaggen- parade, een mars van een „Benelux-com- pagnie", gevormd door Belgische,' Luxem burgse en Nederlandse détachementen en begeleid door de Belgische militaire kapel en een défilé met de vlaggen der deelnemen de landen, de üf Nederlandse provinciën, de voornaamste steden, enzovoort. Op 29 Juli is de grote overtocht der wan delaars over de Maas te Cuyck. Pontonniers slaan daar een brug en de Koninklijke Marine komt met een landingsvaartuig de snelle overtocht bevorderen. Tennis Nederlanders verloren in Zwitserland Aan de internationale kampioenschappen van Zwitserland, die Maandag begonnen, nemen ook enige Nederlandse spelers en speelsters deel. Dinsdag verloor Dehnert met 26, 06 van de Fransman Colin; Van Mee geren moest het onderspit delven tegen de Tsjech Cernik, eveneens in twee sets: 46, 4—6. Linck sloeg de Zwitser P. Blondel met 7—5, 6—4. In het dames-enkelspel kon Nel Hermsen het niet tegen mej. Tuckey bolwerken: met 64, 64 won het Engelse meisje. HAARLEM EN OMGEVING Een 24-jarige fietser is Dinsdagmorgen in de Nieuwevrouwengracht gereden. Een onvervaarde Haarlemmer, die zich niet be kend heeft gemaakt, heeft de drenkeling op het droge gebracht. Op de Rijksstraatweg te Haarlem kwa men Dinsdagmiddag een fietser en een motor rijder in botsing. De fietser kwam uit de Maasstraat en wilde, vermoedelijk in gedach ten verdiept, de Rijksstraatweg oversteken. Hij reed tegen een uit Noordelijke richting' komende motorrijder op, waardoor zij bei den vielen. Met een lichte hersenschudding en snijwonden in het gezicht is de fietser per ziekenauto naar het Joannes de Deo-zieken- huis gebracht. Dr. J. W. Marmelstein uit Bloemendaal gaat naar Frankrijk. Hij zal de directie op zich nemen van het internaat „Ecole Theo dore de Bèze", dat ondergebracht wordt in Chauteau de Paron (Yvonne), waar kin deren van Nederlandse boeren een Christe lijke opvoeding zullen krijgen. Beroepen als jeugdpredikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem ds. F. Ober man uit Rotterdam. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 14 Juli des middags van 1516 uur door Egbert Vos luidt: 1. Partita sopra: „Jesu meine Freude", J. G. Walther; 2. Praeludium en Fuga c kl. t„ J. S. Bach; 3. Drie delen uit Suite XIV, G. F. Handel; 4. Andantino, César Franck; 5. Praeludium en Fuga F gr. t., Max Reger; 6. Consolation, Max Reger; 7. Koraal suite, Cor Kee. De heer J. J. W. C. de Boer uit Hoofd- /dorp is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. School te Hilversum. UURWERKEN 5 Grote Houtstraat 86 Van 18—30 3ULI Zwemmendredden In Groenendaal te Heemstede werden de jaarlijkse wedstrijden zwemmend redden van het district Noordholland van de Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelin gen gehouden uitslagen zijn: Pqpduiken, dames: mevr. W. van Tiel Dijkstra, Haarlem, 8 pnt. 1 min. 10.2 sec.; mevr. H. Hendriks—Turkenburg, Haarlem Vh pnt. 1 min. 12.4 sec.; G. Verschoor, Heem stede, Vh pnt.. 1 min. 23.3 sec. Heren: C. H. Vrugt, Haarlem, 8Vj pnt. 1 min. 1.8 sec.; E. Bakker, Heemstede, 1 min. 7.2 sec.; Th. van Koningsbrugge, Haarlem, 8 pnt. 1 min. 10 sec. Estafette 4 x 25 meter zwemmen met dren keling, dames: Alkmaar I 2 min. 52.6 sec.; Alkmaar II 3 min. 2.4 sec. Heren: Haarlem 2 min. 25.4 sec.; Heemstede, 3 min. 1.6 sec.; Alkmaar I, 3 min. 10.5 sec. Wisselslagestafette, dames: Haarlem, 1 min. 53,9 sec.; Alkmaar I, 1 min. 54.6 sec.; Alk maar II, 2 min. 3 sec. Heren: Haarlem 1 min. 33.5 sec.; Alkmaar I, 1 min. 42.9 sec.; Heem stede, 1 min. 52.1 sec.; 100 meter schoolslag, dames: N. de Waard, Alkmaar, 2 min. 9.8 sec.; H. Bontebal, Umuiden, 2 min. 16.6 sec.; W. van Tiel—Dijkstra, Haarlem, 2 min. 18 sec. Heren: G. Dikstaal, Alkmaar, 1 min. 47 sec.; C. H. Vrugt, Haarlem, 1 min. 52,6 sec.; D. v. d. Borg, Amsterdam. 2 min. 7.6 sec. 50 meter vrije slag, dames: G. Langrand, Amsterdam, 49.7 sec.; R. Hollaar, Alkmaar, 53.2 sec.; J. Schuurman, Alkmaar, 1 min. 6.2 sec. Heren: G. Dikstaal, Amsterdam, 38 sec.; J. Tierie, Haarlem, 43 sec.; G. van Rijn, Haarlem, 46.1 sec. 50 meter enkelvoudige rugslag, dames: N. HendriksTurkenburg, Haarlem, 1 min. 15.8 sec.; E. Koenen, Alkmaar, 1 min. 21 sec.; A. Wiggert. IJmuiden, 1 min. 24 sec, Heren: J. Scheepers, Haarlem, 1 min. 7.2 sec.; C. Roest, Heemstede, 1 min. 19.2 sec.; F. Lodder, Haarlem. 1 min. 24.4 sec. 50 meter zijslag, dames: G. Schoneveld, Amsterdam 58.7 sec.; T. Bosse, Haarlem, 1 min. 5 sec.; B. v. d. Put ten, Heemstede, 1 min. 9 sec. Heren: G. van Bruggen, Haarlem, 44 sec.; H. Renout, Haar lem, 50.4 sec.; J. Tierie, Haarlem 53 sec. DE ROODE ONTMOET REYPENS. Op 2 Augustus zal Giel de Roode te Antwerpen een wedstrijd boksen tegen de Belgische welterkampioen Stan Reypens. Heemstede „Steun Wettig Gezag" De plaatselijke commissie van het Natio naal Instituut „Steun Wettig Gezag" houdt een propaganda-avond op Vrijdag 15 Juli in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg'. Als sprekers zullen optreden overste A. P. Durant uit Den Haag en burgemeester M. W. Schakel van Noordeloos. De legerfilmdienst zal enkele films ver tonen, verder wordt de avond opgeluisterd met muziek van de militaire kapel van het garnizoen Haarlem. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Het secretariaat van het N.V.V. deelt mede: Op 7 Juli kwamen de besturen van de K.A.B., het C.N.V, en het N.V.V. te Am sterdam bijeen, op verzoek van beide eerst genoemde organisaties, ter bespreking van de redevoering, welke de secretaris van het N.V.V. A. Vermeulen op 24 Juni op de inter nationale arbeidsconferentie hield over het bisschoppelijk verbod voor Rooms-Katho- lieke werknemers om lid te zijn van het N.V.V. en over de op overtreding van dit verbod gestelde sancties. De delegatie van het N.V.V. verzekerde, in aansluiting op een reeds gedane pers mededeling, dot het N.V.V. het principiële recht van de Nederlandse bisschoppen om de hun onderhorige gelovigen bepaalde handelingen te verbieden en op overtre- ding van zulk een verbod sancties te stel len, erkent en voorts, dat daarmede de grondwettelijke vrijheid van organisatie in juridische zin niet wordt aangetast. Dat echter een bisschoppelijk verbod en daarop gestelde sancties op de roomsch-katholieke leden van het N.V.V. worden toegepast, gevoelt het bestuur van het N.V.V. als een grievende behandeling en als feitelijk in strijd met de gedachte der organisatie- vrijheid. Over de vraag of voor de rede van de heer Vermeulen de geëigende plaats is ge kozen, kwam men niet tot overeenstem ming. Vastgesteld werd, dat tot dusverre bij het houden van een rede op de internatio nale arbeidsconferentie het plegen van voorafgaand overleg tussen de Nederlandse werknemers-gedelegeerde en zijn tech nische adviseurs qiet gebruikelijk was. Be sloten werd in de toekomst dit overleg wel te doen plaats vinden, indien redelijker wijze moet worden verwacht, dat een ander in zijn overtuiging zou kunnen worden gekwetst, echter met handhaving van iedere vrijheid om te zeggen, wat hij uit hoofde van eigen overtuiging nodig acht. Vastgesteld werd, dat noch door het Hevige brand in fabrieks gebouw te Zaandcfm In de voormalige rijstpellerij „Feniks" te Zaandam heeft een felle brand gewoed. Dit gebouw is door de gemeente Zaan dam aangekocht en was bestemd om in gericht te worden als industrieflat. Deze plannen konden echter voorlopig geen dooi-gang vinden en dus werden gedeelten verhuurd. In een afdeling, die aan de Zaanlandse Bussenhandel was verhuurd en waar duizenden cartonnen en houten vaten lagen opgeslagen, brak Dinsdagavond om half acht brand uit. De vrijwillige brand weer van Zaandam rukte met groot mate riaal uit, vooral omdat uitbreiding van het vuur naar belendende percelen, waar on der andere een teerfabriek is gevestigd, niet denkbeeldig was. Met negen stralen ging de brandweer het vuur te lijf en slaagde erin na anderhalf uur de brand tc beperken tot de opslagplaats van de Zaanlandse Bussenhandel. Deze opslagplaats, die gedeeltelijk van hout was, is echter totaaluitgebrand en de opgeslagen vaten zijn - eveneens in de vlammen opgegaan of hebben een derge lijke schade gekregen, dat zij niet meer voor gebruik geschikt zijn. De totale scha de'aan gebouw en inhoud wordt geschat op ongeveer 40.000, Het vermoeden bestaat,'dat onvoorzich tigheid met een brandende sigaret de oor zaak van de. brand geweest is. fiARlEUORISSTRAAT 34 - HAARLEM TELEF. 20295 (Adv.) AgeodLa voor Haarlem WOENSDAG 13 JULI City: ,,Het geval Gouzenko", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Beauty en de bandiet", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Souka, het kind der tropen", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Margie", alle leeft.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Back Street", 18 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Op leven en dood", 18 j., 2.00, 4.15 en 7.00 en 9.15 uur, DONDERDAG 14 .TUL! Gem. Concertgebouw: Kinderkoor „Inter Nos", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen, FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 25) Hij ging terug naar zijn stoel en dronk zijn halve glas in één teug leeg. Kon hij dat Honora aandoen? Hij had zestien jaar geleden geweigerd, om dat te doen, toen hij niet van plan was een krantennieuwtje uii die schietpartij te maken, waar zij bij betrokken was. Dit was bijna even erg; misschien was het nog wel erger. Zij was geen kind van acht jaar meer; zij was een vrouw, die ernstig gekwetst kon worden, kwetst Icon worden. En een weer opge rakeld schandaal is vaak erger dan het schandaal zelf. Hij keek de prettige gemakkelijke kamer rond Helen's kamer. Het feit, dat hij haar moest vragen, om in Helen's huis te leven, compliceerde het probleem alleen nog maar. Als hij niet eerder getrouwd was geweest, zou de$aak veel eenvoudiger zijn. De kwestie van de kinderen was sim pel genoeg, want Emily aanbad haar reeds en Emily was degeexi, waar het op aan kwam. Maar was het wel fair, om haar te vragen, zijn vrouw te willen worden, zelfs als zij zou willen? Als zij zou w i 1 e n. Hij had gerede neerd, alsof zij met hem zou trouwen, ter- wij' hij er eigenlijk nog helemaal geen idee van had, of zij van hem hield of niet. Zij mocht hem graag; zij was misschien zelfs op hem gesteld, maar wat betreft liefde. Zij was bevreesd voor de liefde, want zij had gezien, welk een ellende die N.V.V., noch door het C.N.V. de kwestie van samenwerking tussen de drie vakcen- tralen aan de orde is gesteld, terwijl de K.A.B. slechts heeft gewezen op een mo gelijke verstroeving van de samenwerking, die van Vermeulens rede, naar zij vreesde, het gevolg zou kunnen zijn. Unaniem werd geconstateerd, dat' de bestaande samenwer king tussen de clrie vakcentralen in het landsbelang en in het bijzonder in het be lang van de werknemers is, zodat deze met eerbiediging van elks principes en erken ning van ieders zelfstandigheid zal worden voortgezet. Huissen zegt het met haringen De „slaotkoppen", de inwoners van het stadje Huissen vlak bij Arnhem, hebben een oude vete opgehaald. In 1502 dreigde Hertog Karei van Gelre huissen,dat de zijde van de hertog van Kleef koos, door uithongering tot capitulatie te zul len dwingen. Huissen herdacht gisteren de dag, waarop hertog Karei gedwongen werd de aftocht te blazen, omdat de Huissenaren over voldoende leeftocht beschikten. Ten bewijze daarvan werden aan hertog Karei twee vissen en een mand groente aangebo den. Nu Huissen zich weer bedreigd voelt door Arnhem, gezien de uitbreidingsplan nen van deze stad, hebben zij een grap uit gehaald, die ook in Arnhem met waarde ring is ontvangen. Maandag zagen de Arnhemmers dat bij het voetstuk van het in April geplaatste standbeeld van hertog Karei twee haringen en een krop sla waren neergelegd, alsmede twee lege kruiken van 'n bekende jenever- fabriek. Op een bijgevoegde oorkonde werd in fraai rondschrift nogmaals kond gedaan, dat de Huissenaren „Nooyt ende te nimmer onse lieve Stadt sullen overgeven. Liever starven wij dan dat wij de poirten voor U Eedle souderi oopenen" SPITFIRE NEERGESTORT. Een Spitfire van de Italiaanse luchtmacht is brandend neergestort op een militair vliegveld nabij Brescia. De piloot kwam. om het leven. Heringa Wuthrtch HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld tus sen 4 Januari en 10 Juni 1949 (aanvankelijk als vermist opgegeven): sold. Ie kl. R. de Groot uit Zwaag (N.H.). Gesneuveld 21 Juni 1949: huzaar le kl. H. J. van der San- den,, uit Breda. Gesneuveld 24 Juni 1949: sold, le lcl. J. Celie, uit Amsterdam; sold. P. H. Linssen, uit Heythuysen. Gesneuveld 25 Juni 1949: sold. J, L. van Nuland, uit Eindhoven. Gesneuveld 26 Juni 1949: sold, le kl. J. Donkers, uit Someren. PASPOORTEN VOOR DE BENELUX- LANDEN. In een nota aan de minister van Finan ciën heeft hét hoofdbestuur der Nederlandse Reisvereniging gepleit voor de wederinvoe ring van bewijzen van Nederlanderschap voor het bezoek aan de Benelux-landen. Zij heeft daaraan toegevoegd, dat, mocht het invoeren dier bewijzen bij de minister op onoverkomelijke bezwaren stuiten, het dan alleszins wenselijk moet worden geacht voor de Beneluxlanden aparte paspoorten uit te geven, en de kosten hiervan te be perken tot de werkelijk aan de uitgifte van dergelijke paspoorten verbonden kosten. ANNIE WOUD IN ZUID-AFRIKA. De altzangeres Annie Woud is in Kaap stad aangekomen voor haar tweede tournée. door Zuid-Afrika. Zij zal radioconcerten geven en onder meer te Johannesburg met het orkest onder leiding van Frits Schuur man de door Jaap Spaanderman ge orkestreerde zigeunerliederen van Dvorak zingen. Op een abonnementsconcert te Kaapstad van het symphonie-orkest aldaar staat het Magnificat van Rudolf Mengelberg op het programma. in het leven van de mensen kon brengen. Maar misschien was hij eenvoudig maar aan het redeneren, om zich te troosten over het feit, dat zij niet verliefd op hem was. Tenslotte waarom zou zy dat wel zijn? Hij was bijna vijftien jaar ouder dan zij. Hij was geen romantische figuur, zoals Ricky St. Bede. Het was veel waarschijn lijker, dat zij op die jongen verliefd was, al zei Tony dan ook, dat dit niet zo was. Hij dronk zijn glas leeg en zette het op zijn bureau, waar een kleine foto van Helen stond in een klein leren lijstje. Hij nam de foto op en bestudeerde die onder het lamplicht. Zij stond daarop in het zon licht en glimlachte tegen Emily, die juist leerde lopen. Hij vroeg zich af, hoe Alden er uit zou zien, als zij naar haar eigen kind keek. Zijn hart zwol bij de gedachte en hij staarde strakker naar de foto. Wat denk je er van, Helen? zei hij hardop. Is het goed? Ben ik volkomen fair tegen over jou? en tegenover haar? Maar het knappe glimlachende gezicht gaf hem geen antwoord en hij ging naar boven naar bed. Hij was erg moe; maar hij kon niet ophouden met piekeren; de vragen draaiden eindeloos door zijn hoofd rond en hoe meer hij er over dacht, hoe meer zij samenvloeiden tot één alles omvatten de vraag: Ik heb haar lief, maar is het fair tegenover haar, om haar te vragen met mij te trouwen wetende, alles wat ik weet en alles wat zij te lijden zou heb ben, als dat schandaal weer naar boven kwam? Tenslotte viel hij in slaap en droomde, dat Helen in de tuin bloemen liep te pluk ken. Zij keerde zich glimlachend om, om hem een roos te overhandigen en toen hij er op neer keek, werd die bloem een Nieuwe predikant bij Waalse Gemeente van Haarlem Ds. Marc Jospin, die de Waalse gemeente van Haarlem van 26 September 1937 af, met onderbreking van de oorlogsjaren, heeft ge diend, zal op Zondag 9 October in de Waalse Kerk afscheid nemen. Reeds geruime tijd was ds. Jospin aan de Waalse Kerk van Amsterdam verbonden, doch hij had zich bereid verklaard ook de belangen van zijn Haarlemse parochie te blijven behartigen, zolang geen opvolger be schikbaar was. Die is er thans: ds. Horace Bouvier, enige tijd geleden door het Consistorie beroepen, heeft dit beroep thans aangenomen. Ds. Bouvier is een 34-jarige Zwitser, die in Genève theologie studeerde. Hij heeft na de oorlog in Parijs als hulpprediker gewerkt en was het laatste jaar in een kamp van ont heemden in Duitsland belast met de geester lijke verzorging der vluchtelingen. Hij zal op 2 October zijn intrede in Haar lem doen. Een slagwerk voor het orkest van het Haarlemse garnizoen Wethouder Geluk zal Zaterdagochtend, 16 Juli, öm elf uur, het geschenk, dat uit een grote trom, waarop het wapen van Haarlem is aangebracht, met bekkens be staat, namens „Haarlems Bloei" en het Comité voor Nationale Feesten aan de gar nizoenscommandant, luitenant-kolonel H. W. Lenderink, overdragen. Arrestanten zongen inspecteur de „Internationale" voor Tijdens de tweede avondvoorstelling van „Het geval Gouzenko" in het City-theater heeft de Haarl. politie gisteravond ongeveer tien mensen gearresteerd, die in de bioscoop de „Internationale" aanhieven. De arrestan ten bleven ook in de ax-restantenwagen dooi"- zïngen, en zongen nog, toen zij bij de inspec teur van dienst gebracht werden. De politie heeft hen rustig laten uitzingen, tegen allen is proces-verbaal opgemaakt, en hen daarna naar huis gezonden. Op de Grote Markt was het de gehele avond over het algemeen rustig. SCHEEPVAART Alhena, Buenos AiresRotterdam 12 Juli van Montevideo. Annenkei'k, Rottei'dam Brisbane 12 Juli te Genua. Friesland, 11 Juli van Baltimore te New York. Groote Beer, AmsterdamBatavia 13 Juli te Belawan ver wacht. Joh. van Oldenbarnevelt, Amsterdam Batavia pass. 12 Juli Malta. Kota Inten, Java—Rotterdam pass. 12 Juli Sagres. Leuve- kerk, Rotterdam—Calcuta 13 Juli te Bombay. Mataram, MakassarRotterdam pass. 12 Juli Kaap Guardafui. Muiderkerk," 12 Juli van Accra naar Tacoradi. Nigersti'oom, West Afrika—Amsterdam 12 Juli te Tacoradi. Oranje, AmsterdamBatavia 12 Juli te Port Said. Oranjefontein, 12 Juli van Hamburg n. Amsterdam. Pr. Joh. Will. Friso, Montreal- Hamburg pass. 12 Juli Bell Isle. Ruys, 12 Juli van Manilla te Hongkong. Sarangan, 11 Juli te San Francisco. Siberoet, Rotterdam Batavia pass. 12 Juli Finisterre. Stad Leiden, RotterdamCalcutta 13 Juli te Port Said.. Waterland, AmsterdamBuenos Aires 12 Juli te Santos. Westland, AmsterdamBuenos Aires 13 Juli Rio de Janeiro. Willem Ruys, RotterdamBatavia pass, 12 Juli Minicoy. Zuiderkruis, Java—Rotterdam 12 Juli van Aden. kindei'gezichtje, Honora's gezichtje, dat hem ernstig aankeek, zoals het dat deed in dat kleine krantenplaatje. Hij keek naar Helen, maar zij was verdwenen; er was niets meer over dan de roos, die weer een roos geworden was, zo rood als de rozen, die Alden op die Zondag in de tuin in de hand gehouden had rood als bloed. Door een stijgende angst heen, hoorde hij Emi ly's heldere stemmetje: Hebt u zich erg bezeerd? en Alden, die rustig antwoordde: Neen, Emily, niet erg. Hij werd wakker, met het zweet langs zijn gezicht stromend en het duurde enige minuten voor hij dat gevoel van angst uit zijn geest kon bannen. Zo moet ik haar zich nooit doen ge voelen, dacht hij neen, nooit. Het is hai-der dan ik dacht. Misschien moest ik haaf niet vragen. Het zou haar misschien te veel pijn doen, zelfs al zou zij van mij houden. Als ik maar wist.... De volgende paar dagen waren de ei-gste, die hij in lange tijd gekend had. Hoe meer hij er over dacht, des te hope lozer scheen het gehele probleem hem toe. Hij had haar wanhopig lief en hij kon zich het leven zonder haar nauwelijks voor stellen en toch hield hij veel te veel van haar, om haar te willen blootstellen aan wat bijna zeker een ondragelijke pijn moest zijn. Dat was de grote vraag, waar alle andei-e van afhingen, als de takken van een doornachtige boom. De moeilijke en delicate positie van een tweede vrouw de Haskeths Helen's vrienden en de zijne dat waren allemaal onderdelen van het grote probleem. Hij voelde zich meer en meer verward en meer gedreven door het verlangen haar te zien en de vraag eens voor goed Sportieve ontmoeting tussen militairen en spoorwegpersoneel In Februari van dit jaar is in de Ripperda- kazei-ne een ontspanningsvereniging voor onderofficieren opgericht, die de naam ,;Het gevleugelde wiel" kreeg. Deze week meten de leden van „Het wiel" zich op sportgebied met leden van de Spoorwegontspanningsver eniging „De Unie". Maandagavond is deze sportweek geopend met bridge- en klaverjaswedstrijden. Verder is er geschaakt en gedamd en vanavond wordt op het terrein van Droste een voetbal wedstrijd gespeeld. Morgen speelt men tennis, tafeltennis en biljart. Vrijdagavond wordt het sportfeest besloten met een gezellige avond in de cantine van de Ripperda-kazerne. ORGANON OSS (Adv.) Het parkeerverbod in de Haarlemse winkelstraten Naar aanleiding van ons artikel in het nummer van Zaterdag over het parkeer verbod in Haarlemse winkelstraten schrijft een autobestuurster ons: „Inderdaad is het' even minder gemakke lijk, nu men de auto niet voor de winkel kan laten staan. Toch lijkt het mij geen onoverkomelijk bezwaar om de auto tot in het hart van de stad te rijden en dan daar te parkeren, b.v. op de Ged. Oude Gracht. Maar wèl is dan het grote bezwaar, dat op het gedeelte Ged. Oude Gracht tussen Raaks en Verwulft geen autowacht is, zodat mij al enige keren is overkomen, dat de straatjeugd over de auto heenloopt, waar door spatborden en motorkap niet alleen worden bevuild, doch ook zeer ernstig wor den bekrast. Dit is dan ook voor mij de reden om niet meer in de hoofdstraat te winkelen. Wanneer tegen genoemd euvel maatregelen genomen zouden worden, zou dat in ieder geval de winkeliers in de Grote Houtstraat MEISJE ERNSTIG GEWOND BIJ BOTSING MET PERSONENAUTO. Op de hoek SpanjaardslaanFonteinlaan stak Dinsdagmiddag een 15-jarig meisje op de fiets, komend van de Spanjaardslaan, plot seling de weg over, waarbij zij door een van Heemstede komende personenauto werd aangereden. Het meisje raakte een spatbord van de wagen, sloeg vervolgens tegen de voorruit en viel op de weg. Nadat een passerende arts de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer per zieken auto naar het Diaconessenhuis gebracht. Daar bleek. dat het meisje beide bovenarmen had gebroken. Eventuele getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich met de Haarlemse politie in vei-binding te stellen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Juli 1949 12 Juli, A. Sepei-s en A. M. P. Petei-s; H. B. Kuijt en E. B. Heymann. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli, J. van der MaarlKort; 11 Juli, L. H. NoletHutte- man; 12 Juli, M. A. InpijnDroog; J. C. KoelemeijerFictoor. BEVALLEN van een dochter: 10 Juli, J. A. Kiezebrinkde Ruiter; 11 Juli, H. C. Keijzer Heinsbroek; 12 Juli, G. van Hemert—Balm; T. Kleiberg—Deegens. KleibergDeegens. OVERLEDEN: 10 Juli, H. Willems, 62 j., Voortingstraat; A. M. A. Bakelsvan Geij- tenbeek, 73 j.; W. A. Langeveld, 9 d., Kam perlaan: 11 Juli, F. L. A. Paoli, 63 j„ Craye- nestei-laan; J. A. JansenWagenvoorde, 96 j., v. Oosten de Bruinstraat; E. C. Schiering, 79 j., Hagestraat. te beslissen door haar te vragen met hem te trouwen. Maar hij aarzelde nog; hij wilde haar tijd geven om zich te realiseren, dat hij haar geheim kende en dat hij niet van plan was er over te spreken, voor zij dit zelf deed. Zij zou misschien haar vrees kunnen vergeten en er zelf met hem over spreken. En de tweede reden, waarom hij aarzelde haar de gi-ote vraag te stellen, was deze, dat hij eerlijk gezegd, een beetje bang was voor het antwoord, dat hij zou krijgen. Hij was menselijk genoeg, om te blijven hopen.... Op een avond op weg naar huis, kreeg hij plotseling de impuls, om door te rijden naar de farm en Emily Hasketh het gehele verhaal te doen. Het zou ongetwijfeld een hele verlichting zijn, om haar rustige ogen te zien, terwijl hij sprak en om haar ver standige opinie te horen. Maar hij kon het niet doen. Zij was een verbazingwek kende vrouw, maar zij was tenslotte He len's moeder. Zij was kwetsbaar, ofschoon zij hem nooit zou laten zien, hoe kwets baar. Neen, hij moest dit probleem alleen uitvechten. Juist toen hij op zekere dag zijn kan- toor wilde verlaten, ging de telefoon en zijn secretaresse zei, dat het luitenant St. Bede was. Hallo, meneer, zei de langzame stem uit het Zuidwesten. Ik vroeg mezelf af, of u er iets voor gevoelen zoudt, om vanavond met mij te dineren. Wel, zei hij, daar voel ik alles voor. We zouden elkaar kunnen ontmoeten op de club van de Genie, om half zeven, als dat u schikken zou. De Club van de Genie had geen diner zaal, waar dames toegang hadden. Hij zei: Ik zal er zijn, Ricky. Dank je. Toen hij de hoorn opgehangen had, dacht hij: Dat betekent, dat we alleen zullen zijn. Ik vraag me af, wat dat te betekenen heeft. Ricky St. Bede's lange in het wit ge klede gestalte maakte zich los uit de diepte van een nogal kale armstoel. Ik hoop, dat u tegen deze tent geen bezwaar heeft, zei hij, maar het is er ten minste koel. Thuis noemen we negentig graden nog niet warm, maar bij dit weer heeft men er hier meer van te lijden, dan bij ons. Uit welk deel van Texas kom je? Een klein stadje dicht bij San Anto nio. Hij praatte door onder de borrels en gedurende het diner en Jim sloeg hem gade met de eigenaardige gedachte, dat hij zichzelf zag en zijn eigen geschiedenis hoorde alleen maar een andere lezing, in een ietwat andere zetting en vijftien jaar later. Zij hadden vrijwel dezelfde aclitex-grond. Ricky St. Bede's vader was een farmer en na twee jaar op college te zijn geweest, was Rickey in de vliegerij gegaan. Maar in tegenstelling met verT schillende andere vliegeniers, die Jim kende, was de lucht niet zijn enige ele ment. Hij was in heel wat meer dingen geïnteresseerd en had een onderzoekende geest en veel humor en charme. Ik mag hem graag, dacht Jim, en ik vraag me af, of ik hem ooit na de oorlog terug zal zien. Toen zij hun koffie op hadden, drukte de jongen zijn sigaret uit en boog zich voorover. Mr. Thurman, zei hij, ik geloof, dat u het misschien wel vreemd zult vinden, dat ilc u gevraagd heb, om hier te komen en dat ik u over het volgende wilde raad plegen, maar ik moet er met iemand over praten. Ik heb advies nodig en ofschoon ik u nog niet zo erg-goed ken zijn langzame glimlach was volkomen ontwa pend weet ik niemand aan wie ik dit liever zou willen vragen. Dank je, zei Jim. Er viel even een kleine stilte, waarin hij de jongen bestudeerde de scherp getekende lijn van kaak en kin, die sterke handen met de glinstering vaix zijn iden titeitsplaatje aan het kettinkje om de pols, de blauwe, diepliggende ogen, die angstig op hem gevestigd^ waren. Toen zei hij: Het gaat over Alden, nietwaar? Ja, meneer, inderdaad. Hij kreeg even een kleur. Ik denk, dat u wel ge zien zult hebben, dat ik verliefd op haar ben. Dat heb ik de eerste keer al gezien, zei Jim. Ricky knikte. Wel, ik ga binnen een paar dagen weg en ik heb nog niets tegen haar ge zegd. Ik zou u dit willen vragen. Meent u, dat het fair is, om met een meisje en speciaal een meisje als Alden in oor logstijd te trouwen? Ik ben marinevlieger. Ze hebben me hier met een bepaalde op dracht aan het lijntje gehouden, maar die is nu voorbij en ik kan ieder ogenblik weggestuurd worden. Men hoort een hoop argumenten pro en conti-a over oorlogs huwelijken, maar u bent zelf getrouwd geweest, Mr. Thurmar. Wat denkt u er van? (Wordt vervolgd Alleen-verkoop voor Nederland E. G. BOUWER's Handelsvereenlging Amsterdam-Z (Adv.)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6