In Bombay zijn de stoffelijke resten van vijf journalisten verbrand Tumult in Amsterdamse Raad Britse Lagerhuis geeft zijn steun aan de regeringsmaatregelen 64e Jaargang No. 19293 TT 1 'I V Tl 1 Donderdag 14 Juli 1949 Bureaus: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- ffpsssfj <mM 1 I 1 I ^>F ^^1 uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I I I I 1 f I I I I I J I 1 li 1 I f 1 Verschijnt dagelyks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. X XVI J. AwJl JL JL M V-ffl T*-T -1- \-J^ Vl^ Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. I 4i25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom CO ©JJllitljll! l^tlclClCttlStlK feTOUtittlt (JtltlO i6$6) Directiet P. W. Peereboom en Robert Peereboom De ramp met de „Franeker' De K.L.M. heeft niet aan Pakistan gevraagd of de „Franeker" in Karatsji mocht landen Terwijl de regen neerstroomde, zijn Woensdag de stoffelijke resten van vijf der bij de ramp met de „Franeker" omgekomen journalisten op een lijk verbrandingsplaats der Hindoes in Bombay verbrand. ï)e eerste in olie gedrenkte kist, die in de hoogoplaaiende vlammen werd geplaatst, jbevatfe het stoffelijk overschot van miss Elsie Dick. Daarna volgden die met de stof felijke resten van Nat Barrows, Newton, Hulen en Branny-. j De dienst wercl door vele Amerikaanse fen Indiase functionarissen bijgewoond. De stoffelijke overschotten van Knicker bocker en Colving werden op een begraaf plaats te Bombay begraven. Aan de overige Amerikanen is de laatste eer nog niet be lwezen, omdat men over hen nog geen in structies uit de Verenigde Staten heeft ont vangen. Op verzoek van Dean Acheson, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal de as van de gecremeerden naar Ame rika worden overgebracht. Vandaag zal het officiële onderzoek naar (ie oorzaak van de ramp beginnen. Er is geen enkele grond voor het ver goeden, dat de „Franeker" ten gevolge ,van sabotage is verongelukt, aldus heeft A. G. T. Hardy, de pers- en publiciteitschef Van de KLM voor India en het Verre Oos ten te Bombay aan verslaggevers verklaard. K.L.M. vroeg geen toestemming voor landing in Karatsji. Een woordvoerder van het Pakistanse (departement van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat Pakistan geweigerd had de /Franeker" te Karatsji te laten landen. Volgens een Woensdag gepubliceerd be ticht moest de „Franeker" op het vliegveld tan Bombay landen, omdat Pakistan het finds de tweede politiële actie in Indonesië ingestelde landingsverbod voor Nederland se vliegtuigen niet voor de „Franeker" had [villen opheffen. De woordvoerder verklaarde, dat de KLM 5e regering van Pakistan officieus had ver kocht, toestemming te verlenen voor het tanden van de „Franeker" te Karatsji. De regering van Pakistan had geantwoord, dat Be toestemming zeker gegeven zou worden, Het verzoek is echter niet officieel her- naald, aldus de woordvoerder. Naar aanleiding van deze verklaring i deelt de KLM mede, dat zij géén des- i betreffend verzoek aan de regering van Pakistan lieeft gedaan. De route over Bombay was gekozen door de Amerikaanse journalisten, die ook de tussenlanding te New Delhi hadden gewenst. let antwoord van de regering van India vaarin zij toestemming verleende, op het >ebied van India te landen, was in eerste ianleg aan de Amerikaanse journalisten [ericht. Roem is optimistisch over ontwikkeling in Indonesië Blijkens een communiqué van de pers- tfdeling der republikeinse delegatie heeft e leider der Indonesische delegatie Mo- lamed Roem een verklaring afgelegd waarin hij zei: ,Het herstel van de republikeinse rege- ing te Djokja is een der belangrijkste tappen tot de oplossing van het Indonesi- che probleem, Het nieuwe stadium, waarin thans het nclonesische vraagstuk verkeert, vergt lijsheid, tact en discretie. Volgens mij is e eenheid onder het volle van Indonesië terk dank zij de in het verleden opgedane rvaringen. Er bestaat een gezonde poli- ieke atmosfeer, welke een uitvoering van e verklaring van 7 Mei voorstaat. Ik vertrouw er op, dat er een bevredi- ende oplossing ten aanzien van het vraag- iuk van het staken van het vuren zal wor- :en bereikt". Roem besloot: „Met als basis de Nederlandse verklaring n de recente gunstige ontwikkelingen in ndonesië kunnen wij thans met vertrou wen vooruitzien naar het ogenblik waarop - in overeenstemming met hef vastgestel de tijdschema de Ronde Tafel-confe- entie zal plaats hebben en de Nederlan- lers en de Indonesiërs hun doel zullen be- eiken, namelijk de vestiging van de sou- ereine en onafhankelijke Verenigde Sta- en van Indonesië voor het einde van dit lar". Sjafroeddin geeft zijn mandaat terug Voor het eerst sinds zeven maanden, oen de Nederlanders bezit namen van Djokjakarta, is het Republikeinse kabinet i deze stad bijeen geweest, meldt U.P. Het hoofd van de Republikeinse nood- egering, Sjafroeddin prawiranagara, gaf Ijn mandaat als leider der noodregering erug aan premier Hatta, die aan het hoofd taat van de Republikeinse regering welke ip Banka in ballingschap heeft vertoefd. Dr. van Royen naar Djokja De Nederlandse delegatie heeft bekend emaakt, dat dr. Van Royen een uitnodi- ing heeft ontvangen voor een bezoek aan ijokja op Zondag a.s. Dr. Van Royen heeft e uitnodiging aanvaard, die hem gelegen- ;eid zal bieden kennis te maken met Soe- arno en de andere Republikeinse leiders, waarmede hij tot dusver nog niet in contact wam. Het is de bedoeling, dat enkele leden an de Nederlandse delegatie dr. Van Royen p zijn reis naar Djokja vergezellen, zodat an zijn aanwezigheid in Djokja gebruik an worden gemaakt voor een gedachten- Msseling inzake enkele hangende vraag- itukken. Koningin zond telegram aan familieleden der journalisten Koningin Juliana bèeft het volgende tele gram gezonden aan de familieleden van de Amerikaanse journalisten, die bij de ramp met de „Franeker" zijn omgekomen: „Ik zend u dit blijk van mijn diepge voeld medeleven met uw verlies. Uw echtgenoot en zijn kameraden zijn ge storven bij de uitvoering van de nobele taak om voorlichting te geven aan een verwarde wereld. Zijn en hun heen gaan betekent een ernstig verlies voor hun beroep en voor de gehele wereld". Politiek onweer overgedreven Miss Brandon spreekt geruchten tegen Miss Brandon van de „New York Herald Tribune" heeft bij haar aankomst in Hong kong een einde gemaakt aan de geruchten, dat zij geweigerd zou hebben met de „Fra neker" verder dan Singapore te vliegen omdat zij een voorgevoel had dat er iets zou gebeuren. Zij verklaarde, dat tevoren reeds vaststond, dat zij de terugreis nïfet samen met haar collega's zou maken. Dat zij iets gezegd zou hebben over sabotage ontkende zij. K.L.M. mag weer over Pakistan vliegen Het verbod voor het overvliegen van Pakistan door Nederlandse vliegtuigen dat op 24 December door de regering van Pakistan was afgekondigd, is op geheven. Ongeveer een maand geleden was reeds medegedeeld dat het verbod zou worden ingetrokken zodra de republikeinse rege ring in Djokja was teruggekeerd. Pakistan had het verbod voor het overvliegen van zijn gebied reeds opgeheven voor de ver ongelukte „Franeker". De KLM zal met ingang van Vrijdag haar tot dusverre gevolgde noodroute Amster damCairoAden Mauritius Batavia v.v. verlaten en van Amsterdam via Cairo, Karachi en Bangkok naar Batavia vliegen en daarbij India, dat het vliegverbod nog niet heeft opgeheven, vermijden. Verzet der Taft-groep tegen Atlantisch Pact duurt voort Het was gisteren de derde dag van het debat in de Amerikaanse Senaat over de bekrachtiging van het Atlantisch Pact. De Republikeinse Senator Ralph Flan ders beschreef het verdrag als „misleidend, gevaarlijk defensief en gegrondvest op vrees". „Het zou beter zijn", verklaarde hij, „een tweeledige politiek te voeren door de Monroe-leer ook op West-Europa van toepassing te verklaren en de UNO te ver sterken. Hierdoor zouden wij de Sovjet- Unie niet op dezelfde wijze uitdagen, als i wij thans doen, met het gevolg dat Sovjet- Rusland zijn bewapening even snel of nog sneller gaat uitbreiden, dan wij de onze doen". De Republikeinse Senator Homer Fer guson sprak zich voor het pact uit. Het vastberaden verzet van de door de republikein Taft aangevoerdê senatoren, die tegen de sluiting van het Atlantisch verdrag zijn gekant, heeft de vooruitzich ten op een spoedige bekrachtiging door de Senaat slechter doen worden. Deze kleine groep Senatoren richt zijn verzet vooral tegen Truman's programma voor het ver lenen van militaire hulp door de Verenig de Staten aan West-Europa, waarvan de kosten op 1.450.000.000 dollar zijn geraamd. De Senator Scott Lucas, leider der de mocratische meerderheid in de Senaat, verklaarde nog dat hij de zitting van de Senaat mogelijk Zaterdag niet zal ophef fen, teneinde een stemming te forceren. De toon van de debatten is zo scherp geworden, dat, naar verluidt, senator Arthur Vandenberg, vooraanstaand Repu blikeins senator en specialist op het gebied der buitenlandse politiek, overweegt een tweede grote redevoering te houden, waar in hij op bekrachtiging zal aandringen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag het debat over de Indonesische kwestie en de regeringsverklaring voortgezet in een ver gadering met gesloten deuren. Wij hoorden verluiden dat het onweer, dat aanvankelijk in de politieke lucht scheen te zitten, over gedreven zou zijn. Toen van de zijde van de Partij van de Arbeid kenbaar was gemaakt dat men met een motie van vertrouwen zou willen ko men, als prof. Romme met een „aan- of uitkleedmotie" zou verschijnen, zou de mi- nister-president hebben laten weten dat hij helemaal geen uitspraak wenst. In deze richting schijnt een oplossing gevonden te zijn. Conferentie in Djokja? Van de zijde van de Republikeinse re gering wordt officieel bekend gemaakt, dat de inter-Indonesische conferentie tus sen 20 en 25 Juli te Djokja zal worden gehouden. De Republikeinse regering heeft een comité van ontvangst gevormd en op 19 Juli zal Soekai-no in zijn paleis recipië ren ter begroeting van de genodigden. De voorzitter van de B.F.O., Sultan Ha- .mid II, heeft te Batavia aan Aneta ver klaard, dat Vrijdag namens hem het lid dei- B.F.O. mr. Kosasih naar Djokja reist voor het bespreken van de moeilijkheden, die ontstaan zijn doordat de uitnodigings brieven van Soekarno en Hamid elkaar gekruist hebben. Hamid voegde toe, dat de brief met de uitnodiging van de B.F.O. op 6 Juli was verzonden, doch gebleken is, dat deze eerst 12 Juli met het vliegtuig van de UNCI naar Djokja was verzonden. Zoals bekend, verzocht de B.F.O. de con ferentie te Batavia te doen houden, ter wijl de republikeinse invitatie sprak van Djokja als plaats van samenkomst. Senaats-commissie wil oogst-overschot kwijt Functionarissen van de administratie van het Marshall-plan te Washington zijn ten zeerste ongerust over een nieuw plan van de begrotingscommissie van de Senaat, dat. wanneer "net goedgekeurd wordt, zou betekenen, dat de aan het Europese herstel programma deelnemende landen goederen zouden moeten accepteren die zij niet no dig hebben. Volgens dit plan zou van het bedrag, dat voor de Marshallhulp wordt uitgetrokken, 1.500.000.000 dollar moeten worden ge bruikt voor het kopen van Amerikaanse oogstoverschotten om die in Europa te slij ten. Men is van mening dat dit plan voedsel verschaft aan de communistische bewe ringen, dat het plan-Marshall alleen maar is bedoeld om overtollige Amerikaanse voorraden aan Europa kwijt te raken. De „New York Times' deelt mede dat deze functionarissen liever gezamenlijk ontslag zouden aanvragen dan te trachten een dergelijk plan uit te voeren. Van Cauwelaert zou „volks raadpleging" hebben voorgesteld Het Brusselse blad „Le Soir" maakt mel ding van een gerucht, als zou de „infor mateur" Van Cauwelaert toen hij gisteren de vertegenwoordigers der socialistische partij ontving, ter oplossing van de Ko ningskwestie het houden van een volks raadpleging hebben voorgesteld. Vechtpartij tussen politie en C.P.N.-raadsleden In de vergadering van de gemeenteraad van Amsterdam is het Woensdagmiddag rumoerig toegegaan. Kort na de opening deed de voorzitter, mr. A. J. d'Ailly mede deling van een ingekomen stuk van tien C.P.N.-raadsleden „over het beestachtig optreden van de politie in verband met de vertoning van de film „Het Geval Gouzen- ko", waarin de raad wordt voorgesteld „tegen dit optreden te protesteren en er bij de burgemeester op aan te dringen, het verder vertonen van genoemde film te ver bieden". De voorzitter zei, hierover geen discussie toe te laten. De heer Seegers (C.P.N.) riep daarop, terwijl hij hard op tafel sloeg: „Daartoe hebt u niet het recht. U overschrijdt uw bevoegdheid". De voorzitter hamerde, trachtte de heer Seegers het woord te ont nemen, schorste na enkele minuten de zit ting en liet de tribune ontruimen. Na heropening wilde de voorzitter voort gaan met de behandeling der agenda, doch de heer Seegers en de overige C.P.N.-afge- vaardigden riepen: „We laten ons als raads lid onze rechten niet ontnemen; U is buiten de orde". De voorzitter herhaalde, dat hij over deze aangelegenheid geen discussie toeliet en bracht een voorstel in stemming, het inge komen stuk niet te behandelen. De C.P.N.-raadsleden riepen daarop: „Dat zijn fascistische methoden! Wij wensen onze stem te motiveren! Deze stemming is on geldig!" Niettegenstaande deze protesten werd er gestemd. Met 23 tegen 12 stemmen besloot de raad, het ingekomen stuk niet te behan delen. Toen het rumoer daarna niet bedaarde schorste de voorzitter de vergadering voor de tweede maal. Bij de hervatting kwam een tiental rechercheurs in de zaal om op last van de voorzitter de heer Seegers uit de zaal te verwijderen. De heer Brandenburg (C.P.N.) riep: „Jullie blijven er af! Hebben jullie honden bij je? Schalkhaarmethodes!". Toen de rechercheurs aan de order van de burge meester gevolg wilden geven, ontstond een hevige vechtpartij. Er werd met stoelen ge gooid, de rechercheurs sloegen met gummi stokken en dreigden met revolvers. Minu tenlang duurde dit gevecht, waaraan ook enkele vrouwelijke C.P.N.-leden deelnamen. De heer Seegers werd tenslotte verwijderd. Nauwelijks was evenwel de vergadering heropend of de C.P.N.-leden begonnen op nieuw luid te roepen. Voor de vierde maal schorste de voor zitter de vergadering thans tot vier uur, na overleg met de leden van het seniorencon vent. De communistische raadsfractie ging daarop in een der zalen van het gemeente huis een vergadering houden. Om vier uur gaf de voorzitter de heer Van Wijk (C.P.N.) gelegenheid een ver klaring af te leggen. De communistische woordvoerder zei, dat „zijn fractie de Schending der rechten van de raad scherp veroordeelde, welke rechten de voorzitter zich had toegeëigend". De C.P.N.-fractie verliet hierna de ver gadering, daar „de overige raadsleden het optreden der politie niet veroordeelden." De Raad begon daarna aan de agenda. In Rotterdam In Rotterdam hebben communisten in de afgelopen nacht biljetten aangeplakt met protesten tegen wat genoemd wordt het „fascistisch optreden" in de Amster damse gemeenteraad. De Rotterdamse arbeiders worden aangespoord eveneens hun protest te laten horen. Tegen enige I plakkers is proces verbaal opgemaakt. Het woord is aan Eén enkel positief argument weegt zwaarder dan twintig negatieve. Kippcniiuren (In Amerika is iemand erin ge slaagd, kuikens te kweken die geen vleugels hebben, maar bij icelke op de plaatsen waar die zaten, meer vlees ontwikkeld wordt). Dit bericht, misschien merkwaardig, Is mij al te kippenboua. Mild gezegd: dit is niet aardig, Iets waarvan ik nou niet houd. Kippen vleugellam te maken, Daarin is de mens niet vrij, Om dit boos gedoe te laken Ben'k er als de kippen bü- 't Zal de kippen-loop niet storen, En zelfs niet de kippen-ren, Maar het klinkt toch in mijn oren Wreed voor haar (of liever: hen). Vliegen is haar niet gegeven, Maar het trekt een kip toch aan Om, zij 't nutteloos, toch even Eens de vleugels uit te slaan. Straks misgunt men haar de poten, Dat maakt haar misschien ook vet, Maar 't is niet voor niets besloten, Dat z'op poten werd gezet. Vleugels geven kippenkrachten En iets sierlijks bovendien, Zou men haar zo kippig achten, Dat zij zelf 't gemis niet zien? f4ee, dit kan ik niet verduren, Zet die kippendriften stop, Mensen met die kippenkuren Doen als kippen zonder kop. P. GASUS. Om de politie haar taak in het drukke zomerseizoen te vergemakkelijken, worden in Zandvoort thans uitkijktorens geplaatst op de duinen, vanwaar handhavers van orde en veiligheid hun arbeidsterrein: de stranddrukte, beter kunnen overzien. Het is de bedoeling deze uitkijktorens binnenkort van megafoons te voorzien. Eden: „Vakverenigingsleiders zijn Kun gezag kwijt" Het Britse Lagerhuis heeft Woensdag avond met 435 tegen 4 stemmen de pro clamatie van de noodtoestand in Engeland, bedoeld om de Londense havenstaking te breken, goedgekeurd. Anthony Eden steunde de regeringsmaatregel namens de oppositie, hoewel hij verklaarde, dat zijn partij zeker voorbehoud maakte ten aan zien van de wijze waarop de regering de situatie heeft aangepakt. De Britse premier, Clement Attlee zei: „De toestand is zodanig, dat hij de econo mie van dit land in een critieke periode van zijn geschiedenis ernstige schade kan toebrengen". Volgens Attlee is er geen verbetering in de toestand waar te nemen. Er waren 13.528 arbeiders in staking en 11.000 aan het werk. Attlee verklaarde verder, dat Engeland niets te maken had Honderden Londense havenarbeiders zijn thans op het plaiteland bezig met oogst- werkzaamheden om hun gezinnen te kunnen onderhouden zolang de stakmg voort duurt. Hier helpen stakers bij het sorteren en verpakken van fruit in de boomgaarden bij Swanley. met het geschil tussen de twee Canadese zeeliedenbonden. De oppositie Anthony Eden, plaatsvervangend leider der conservatieve oppositie, zei, dat de conservatieven de regering niet van aUe schuld aan de situatie vrij pleiten. De re gering had eerder stappen moeten doen, om de positie van de stakende bootwerkers te verduidelijken. De toestand geeft aan leiding tot ernstige bezorgdheid voor de toekomst van ons land, mede omdat de leiders der vakverenigingen tot op zekere hoogte hun gezag over de arbeiders vol komen hebben verloren, zei hij. William Gallacher, communistisch lid, noemde de maatregelen een schande voor een regering samengesteld uit mannen, die aan de macht zijn gekomen door de op offeringen, die de lijdende en worstelende werkende klassen zich hebben getroost. Toen Gallacher daarop uit de Openba ringen van Johannes begon te citeren, werd er geroepen: „Smijt hem eruit". Gal lacher bleef doorgaan, waarop een conser vatief lid de voorzitter van het huis vroeg of het aanging, dat in het Britse Lagerhuis de godsdienst werd gekleineerd door „een straatschender als deze heer". De voorzitter, kolonel Douglas Clifton Brown, verklaarde van mening te zijn dat er geen bepaling bestond, waarbij dit niet werd toegestaan, doch hij voegde hieraan toe dat het gedrag van Gallacher hem „met afkeer vervulde". De procureur-generaal, Sir Hartley Shawcross, zeide dat in het algemeen het uitroepen van een staking niet in strijd is met de wet. Dit is echter wel het geval, indien met een staking niet een verbete ring van arbeidsvoorwaarden, doch een politiek doel wordt nagestreefd. Zij die hier de hand in hebben, maken zich schul dig aan „samenzwering tot muiterij". Nog meer militairen Met ingang van heden zouden 4500 mili tairen in de Londense havens worden ge bruikt voor het lossen van schepen en de bediening der haren-installaties. Gisteren werden 2300 militairen voor deze werk zaamheden gebruikt. Robert Mellish, Lagerhuislid voor een district waarin duizenden stakende haven arbeiders wonen, verklaarde dat de staking geleid wordt door de Canadese agitator MacNeil, die door de communisten wordt betaald. Burton Heath „Indonesië-politiek der V.S. was kapitale blunder" Het Amerikaanse blad „Washington Daily News" (één van de „Scripps Ho- ward"-bladen) publiceerde gisteren het eerste van een reeks van vijf artikelen van de met de „Franeker" omgekomen cor respondent Burton Heath. De titel van het eerste artikel, opgemaakt over de gehele frontpagina, luidt: „Onze blunder in Indo nesië". De schrijver constateert: „De diplomatie van de Verenigde Staten heeft een kapitale blunder in het Verre Oosten begaan. Nadat wij China verloren hebben, gaven wij nu opnieuw aan Mos kou de gelegenheid, waarop het zat te wachten, om in Indonesië een sleutel- gebied bij een eventuele oorlog in de Paci fic door te dringen. Onlangs hebben wij door middel van de UNO de Nederlanders gedwongen Indonesië vrijheid te geven op een zo snelle en plotselinge wijze, dat in de komende vijf jaren, waarin beslist zal worden over het al of niet uitbreken van een derde wereldoorlog, er in Indonesië geen stabiele regering zal zijn. Wij hebben onze steun verleend aan de minst demo cratische en minst Westers gezinde groep in de archipel door hen een overheersende positie te geven in de komende nieuwe regering". Na een uiteenzetting van de strategische positie van Indonesië bij een eventuele oor log tussen Rusland en de Westerse demo cratieën vervolgt de schrijver: „Vele niet- Neöerlandse waarnemers hier zijn van mening dat de Verenigde Staten, Engeland en de overige Westerse democratieën groot belang hebben bij een stabiele regering hier. Een dergelijke regering zou bereid en in staat moeten zijn een Sovjet-aggressie te weerstaan en bij een werkelijke aanval een beroep moeten kunnen doen op de militaire kracht van het Westen. Er was een kans om hier een dergelijke regering te krijgen. Maar de Verenigde Staten heb ben deze gelegenheid welbewust laten voorbijgaan en hun gehele steun gegeven aan een groep, die twijfelachtige bedoe lingen heeft en nog twijfelachtiger be kwaamheid bezit". Kleine blokkade opgeheven Een Britse leidende functionaris aan de controlepost te Helmstedt heeft meegedeeld, dat de Russen de verkeersbeperkingen bij Berlijn „plotseling zonder nadere uitleg" hebben opgeheven. Hedenmorgen kwamen ongeveer 40 vrachtauto's per uur langs de Sovjet-Russische controlepost, zo deelde hij mee. „De Russen voeren de controle zo snel mogelijk uit." „Wèl een Franse lening," zegt Madrid Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag bevestigd, dat op 8 Juli te Parijs een overeenkomst werd bereikt en ondertekend tussen Spaanse en Franse banken voor het openen vaft cre- óieten in Frankrijk voor r;e aankoop van I industriële machinerieën voor Spanje. De Franse ministeries van Buitenlandse Zaken en Financiën hebben, zoals gemeld, eerder ontkend, dat een crediet aan Spanje was verleend. Maandagavond werd in Madrid officieel bekend gemaakt, dat een groep Franse ban ken Spanje 15 milliard Franse franc zou den lenen voor hersteldoeleinden. A.N.W.B. adviseert: Flikkerlicht op onbewaakte overweg bij Mijdrecht Door het drietal ernstige ongevallen, dat de laatste weken heeft plaats gehad is de trieste vermaardheid, welke de onbewaakte overweg bij Mijdrecht reeds lang genoot, weer eens bevestigd, zo schrijft de A.N.W.B. Reeds op 23 December 1947 heeft de A. N.W.B., na van de gevaarlijke situatie ter plaatse kennis te hebben genomen, zich ge wend tot de Nederlandse Spoorwegen en erop gewezen, dat hoogopgaand geboomte in een der boomgaarden het verkeer het uitzicht ernstig belemmerde. De N. S., zo schrijft de A.N.W.B. verder, waren echter van oordeel dat de aanwezig heid der bedoelde vruchtbomen niet in strijd was met het betreffende artikel in de Spoorwegwet, daar dit artikel van 1926 dateerde en de bomen reeds vóór dit jaar waren geplant. Opruiming zou schadeloos stelling van de eigenaar noodzakelijk ma ken, waartoe de N. S. geen aanleiding kon den vinden. Daarenboven was men van oordeel, dat het uitzicht niet onvoldoende behoefde le worden geacht, indien het ver keer zich aan de voorgeschreven snelheid van 20 km hield. De A.N.W.B. wenste zich niet bij dit formele standpunt neer te leggen en wendde zich toen tot de inspecteur-gene raal voor het verkeer. Dit had tot gevolg dat medio 1948 de spoorwegen toezegden voor verbetering van het uitzicht te zul len zorg dragen. Daar echter tot op heden een werkelijk afdoende verbetering ach terwege is gebleven, heeft de A.N.W.B. zich thans opnieuw tot de inspecteur- generaal van het. verkeer gewend. Het onverwijld aanbrengen van een flikker lichtinstallatie acht de Bond voor het ver keer een noodzakelijke beveiligingsmaat regel. Auto reed door afsluithek van geopende brug Twee inzittenden verdronken In 's Hertogenbosch is hedenmorgen een personenauto door het afsluithek van een geopende brug gereden en in de Zuid- Willemsvaart gevallen. Men slaagde er in een elfjarig meisje te redden doch haar ouders het echtpaar Vrij uit Waalwijk zijn verdronken. De oorzaak moet vermoe delijk hierin gezocht worden, dat de be stuurder met de verkeerssituatie ter plaatse onbekend was. OVERWEGEND DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht op verschillende plaatsen tijdelijk mist. Morgen overdag wisse lende bewolking. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. Zon op Maan op 15 Juli: 4.37 i onder 20.54 uur 23.16 uur, onder 10.11 uur Hoogwaterty'den: Donderdag 14 Juli: 6.17—18.44 uur. Vrijdag 15 Juli: 6-55—19.18 uur. Laagwatertijden: Donderdag 14 Juli: 2.01—14.18 uur. Vrijdag 15 Juli: 2.38—14.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1