I JSkoudIJS UITVERKOOP SEIZOEN OPRUIMING P. SCHOEN Meubilering Van 15 Juli af FA. H. KOSTER Gr. Houtstr. 19, Haarlem ZIET NU ONZE ETALAGES Wil IET ^W^/shampoo Het Hof van Hillegom Amsterdamse Beurs Het Koninklijk bezoek QKort en Bondig Groentjes Een vage herinnering Donderdag 14 Juli 1949 Haarlems Dagblad '4 Raadhuis, royaal geschenk aan de gemeenschap, heeft restauratie nodig In het centrum van Hillegom rijst tussen de oude bomen van het vroegere Hof het witte Raadhuis, dat naar buiten een aller aardigste indruk maakt, maar inwendig dringend verbetering behoeft. In de tijd dat de huidige „Bollenstreek" nog hoofdzakelijk bekend was door haar bossen en haar wild, dat wil zeggen vijf honderd jaar geleden, stond op de plaats van het tegenwoordig raadhuis een gebouw dat het midden hield tussen een jachtslot en een boerenhoeve, bekend als het Hof van Hillegom. Het was daar gesticht door Hertog Albrecht van Beyeren, die het als jachtslot gebruikte. Nadat het in de 15e eeuw door onruststokers was vernield, werd het weer opgebouwd door J an van Rietvelt, procureur van Holland en eigendom van diens schoonzoon Thy man van Waaveren. Burgemeester Jan Six, de grote Amster dammer, die zijn naam onevenredig kort vond in verhouding tot zijn rijkdommen, besloot deze een aanzienlijker klank te ge ven door het kopen van de ambachtsheer lijkheid Hillegom. Zijn energie en doorzicht drukten ook hun stempel op Hillegom, waar hij de vaarten deed uitdiepen, de houten brug door een stenen verving en in het al gemeen de groenten- en fruitteelt bevor derde, waaruit later de bloembollenteelt is gegroeid, die Hillegom internationaal be kend zou maken. Deze Jan Six resideerde in zijn vrije tijd eveneens zo af en toe op het Hof. Waarschijnlijk in de 18e eeuw heeft men het historische gebouw vervangen door een statige, witte villa, die architectonisch wei nig aandacht verdient, maar door de mooie ligging op een heuvel tussen het statig ge boomte toch een bijzondere impressie ach terlaat. In 1903 werd dit gebouw met het omlig gende park door de familie Van Waveren, die het in eigendom had, ten geschenke, ge geven aan de gemeente Hillegom. Het huis para*01"' Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Juli 1949 ONDERTROUWD: 13 Juli, C. Stijnman en J. Dansen; J. G. A. Klein en M. E. den Nijs; J. Leuwener en A. A. Valkenburg; A. G. T. Zonneveld en C. C. A. Post^H. L. Spijkers en A. H. Schmidt; J. B. Schouders en W. Tuijn; H. J. van Keulen en C. M. Steeman; H. 'F. Verheij en M. van der Hoorn; J. L. Hazendonk en C.. A. C. van Zonneveld; A. van Nienes en G. M. Cornelissen. K. H. Drent en F. G. M. Leijgraaf; C. J. van Steijn en S. Steenken; H. J. van Barneveld en A. M. Hol; F. Geuzenbroek en J. W. Hildebrand; P. van Gils en J. J. Prins; M. Bloem en B. B. Leij; J. van Engelen en E. A. Hooft; P...J. M. Giele en W, T. Mathijssen; J. Portegies en N. B. Lommerse; H. van der Valk en O. Kamsma; A. Hoogland en M. van den Bogaerde; L. J. van Norde en H. M. Venster; J. H. Consent en J. G. Reekers; J. R. Eggerding en J. J. Brug- huis: W. H. Honhof en M. Planting; P. A. C. Boonman en C. J. Smits; G. Leenders en C. Metselaar; C. Hiemerda en W. van Alphen; C. Visee en W. van den Enk. GEHUWD: 13 Juli. T. H. Metz en J. M. Weste^man; J. M. Uijtendaal en G. Santing; S. Mn1-naar en M, T. Balm; A. Balk en W. F. Hammer: M. A. F. A. Lauter en J. Lok; A. J. Oud en G. Kunst; K. T. van der Eijken en H. J School; H. J. Foppen en J. H. van Latum; J. Witjens en M. J. van Dijk: J. Schoon en H. G. M. Holtkamp; D. H. Melis en C. M. L. de Beer; L. J. Luiten en M. J. C. Wester burger; G. Groenevelt en E. Willemze; J. Perk en L. I. Cuthbertson; J. O.. Janson en A. G. Hartmans; G. J. Kee en M. J. Harder; E. de Vries en II. Heijdel; H. van Enk en L. Walgien: J. Hellingman en R. G. Hoekstra. BEVALLEN van een zoon: 11 Juli: G. P. WagenaarBoerendans; M. H. Elfers—de jong; 12 Juli, J. H. Zwart—Koreman; A. G. E. Verhagen—Rusche; M. H. Wichman— Renes; 13 Juli, T. Elberse—van Hensbergen. BEVALLEN van een dochter: 11 Juli, B. van Tent—ter Steege; W. A. van Hees—Goed hart; 12 Juli, J. M. van de Nes—Kauffman; M. C. Appel—Mesman; C. de Geus—van der Vossen; 13 Juli, M. C. Voskuijl—Dolieslager; G. P. DoesHeemskerk; M. G. Vreeburg Bloedjes. OVERLEDEN: 10 Juli, W. Bakker. 55 j., Barbarossastraat; 12 Juli, G. van DijkJan sen. 78 j., Verspronckweg; A. W. M. Vonk Mulder, 68 j., Sumatrastraat; J. M. Wittebrood Tesselaar, 43 j., Steenbokstraat; G. Emmer van Rheenen. 64 j., Beelslaan; H. J. Jansen van Galen, 78 j,, Wouwermanstraat. Pittige koffie ROODMERK,, 98centper'^pond «hk- zou als Raadhuis dienst doen, het parit werd bestemd voor openbaar wandelpark. Een oorkonde in de hal van het Gemeente huis herinnert aan deze royale geste. Het Hillegomse gemeentebestuur, vrij be nepen gehuisvest in een klein gebouw te genover het Hof, waar later het politie bureau gevestigd werd en nog later de fis cus zetelde, was natuurlijk in zijn schik met het geschenk en liet het oude herenhuis tot raadhuis inrichten. Maar met de tijd kwa men verschillende gebreken aan het licht en thans, nu het weer wat lijden kan, is men begonnen met het verbeteren van het interieur van het gemeentecentrum. En dat is wel nodig. De algemene indruk, die men krijgt wanneer men dit gebouw betreedt, is er een van duisternis. De hal ontvangt haar licht door een raam, waarin de wapens van Hil- legom's burgemeesters in glas-in-lood zijn aangebracht, en die wapens zijn dan ook het enige wat men zonder moeite waarne men kan. De rest is in schemerdonker ge huld en op een der vele donkere dagen, die we in Holland rijk zijn, kost het moeite de knop van de deur te vinden, die naar de afdeling Bevolking leidt. Deze afdeling is al zeer schamel gehuis vest. Er is geen gelegenheid aangifte te doen van geboorte of overlijden of tot „aanteke nen" dan ten aanhoren van al wie daar voor de balie staan te wachten. Het geheel is in een lelijke, donkergroene kleur geverfd. Nog erger was het. op de kamer van de gemeentesecretaris, die daar niet eens ge heel zonder lijfsgevaar vertoeven kon van wege de toestand van het plafond. Ook hier: smakeloosheid en duisternis. Onze voorvaderen meenden wellicht dat dit half donker zou bijdragen tot het aanzien der gemeente, maar voor de ambtenaren die er dagelijks moeten vertoeven, is het een alles behalve ideaal oord. Onder leiding van de dienst van Open bare Werken is men thans begonnen, aller eerst met het restaureren van de secretaris kamer, die thans onherkenbaar is met haar lichte wanden en blank-eiken betimmering, de parketvloer en de indirecte verlichting in het plafond, de dofkoperen brackets langs de wanden. Wie het resultaat van deze verbouwing ziet, begrijpt dat het hier bij niet blijven kan, maar dat het inwen dige van het Hillegomse Raadhuis ook ver der opgeknapt zal moeten worden. Natuur lijk kan men nog geen al te grote sprongen maken, maar ongetwijfeld is dit het begin van een verbetering, die het interieur van Hilfegom's Raadhuis méér in overeenstem ming zal brengen met de sierlijke, prettige indruk, die het naar buiten maakt! Veel goedkope aardbeien voor de consument Het beeld op de Beverwïjkse aardbeien- markt wisselt met de dag. Het aanbod voor de binnenlandse markt was plotseling weer veel groter. Daar de kwaliteit van de aard beien thans snel achteruit gaat, dalen de prijzen vrij aanzienlijk. Er werd nu als hoge uitzondering voor de Moulin Rouge nog f 3,60 per slof betaald, maar de door- sneeprijzen lagen rond de f 1,80—f 2,50 per slof. De framboos-aardbei noteerde als hoogste prijs f 3.Het aanbod voor de fabriek was klein. SCHEEPVAART Blijdendijk, New York—Antwerpen 'pass. 13 Juli Bishop's Rock. Breda, Madeira—Ant werpen pass. 13 Juli Vlissingen. Celebes, Amsterdam—Java pass. 13 Juli Gibraltar. Garoet, 13 Juli te Makassar. Groote Beer, AmsterdamBatavia 13 Juli van Belawan. Kamerlingh Onnes, 12 Juli van Semarang te Soerabaja. Mataram, MakassarRotterdam 13 Juli van Aden. Overijsel, 8 Juli van Tara- kan te Dongala.. Salatiga, 13 Juli van Pladjoe te Batavia. Tosari, 13 Juli te Marseille ver moedelijk 14 Juli naar Batavia. Waterman, RotterdamBatavia pass. 13 Juli Dover. Heemskerk, Rotterdam—Brisbane 14 Juli v. Aden te Karachi. Jaarstroom, West Afrika Amsterdam 13 Juli te Dakar. Jacob Cats, 13 Juli van Lulea naar Rotterdam, Kota Inten, Java—Rotterdam 13 Juli N. N. W. Lissabon. Laurenskerk, 13 Juli van. Vizagapatan te Cocanada. Manoeran, 13 Juli van Colombo naar Belawan. Meerkerk, 14 Juli van Ma nilla te Singapore verwacht. Oranje, Amster damJava 13 Juli van Suez. Aardijk, Mon trealRotterdam 14 Juli te Antwerpen. Axel- dijk, 13 Juli van Houston te Brownsville. Hestia, 13 Juli van Trinidad naar Le Havre. Keilehaven. 13 Juli van Tabou naar Libre ville. Maashaven, 13 Juli van Pointe Noire naar Calabar. Nieuw Amsterdam, Rotterdam New York 13 Juli van Southamtpon. Niger- stroom, 13 Juli van Takoradi naar Freetown. Pr. Alexander, 14 Juli van Rotterdam te Ant werpen. Pr. Willem 3, 12 Juli van Chicago te Montreal. Pr. Willem 4, MontrealAnt werpen pass. 13 Juli Lands End. Prins Wil lem 5, 12 Juli van Rotterdam te Montreal. Radja, VancouverKaapstad 13 Juli 200 mijl Z. O.' St. Helena. Schiedijk, JavaNew York pass. 13 Juli Socotra. sToterdijk, Java—New York 13 Juli te Belawan. Tegelberg, Yoko-i hamaRio de Janeiro 13 Juli van Penang naar Mauritius. Tjipanas, 13 Juli van Singa pore naar Hongkong. Willem Ruys, Rotter dam—Singapore—Batavia pass. 13 Juli Point de Galle. Zaan, 13 Juli van Dordrecht te Koping. Wij ruimen WERKELIJK op Schoorsteenlopers f 1.39 Tafelkleden v.af 5.95 Mahonie Slaapkamer f 395.— 4 Stoelen en 2 fauteuils f 99.— Grote theemeubels v.af 49. Verende ligstoelkussens f 19.50 Coupons stoffen en vloerbedekking tegen zeer lage prijzen. Ledikanten - Fauteuils - Boekenkasten Dressoirs SPAARNWOUDERSTRAAT 130 Wegens vacantie GESLOTEN van 23-30 Juli (Adv.) NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 16 en L 16 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 16 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium} as of een mouwschort. Op de bonnen L 16 kan men kopen: een werk broek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een ltoksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t/m H 15 en L 13 t/m L 15 blijven voorlopig geldig. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v, Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 306% 270 236% 173i/2 139 273 285 114 166% 1531/2 145% 149% 129% 153 109%, 346 Openings koersen 308% 270 176 143% 150% 129% Ontheffing winkelsluiting Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben wegens het bezoek van de Koningin en de Prins aan Haarlem, op Woensdag 20 Juli algemene ontheffing ver leend van alle verbodsbepalingen van de Winkelsluiting. Productie der mijnen was in Juni lager dan in Mei De Limburgse mijnen hebben in Juni 940.036 ton steenkool geproduceerd tegen 960.900 ton in Mei. De productie per werk dag bedroeg 37.601 ton tegen 38.436 ton in Mei. Het indexcijfer der steenkoolproduc tie (1938 is 100) was voor Juni 84 tegen 86 in Mei. Voorts werd 326.764 ton steenkool ingevoerd tegen 444.423 ton in Mei. Te Schoonebeek werd in Mei 50.184 ton ruwe aardolie geproduceerd tegen 50.536 ton in April. Het parkeerverbod in de Haarlemse winkelstraten Wegens het wegvallen van de slotregel van het bericht in onze editie van gisteren, waarin een autobestuurster schreef over het parkeerverbod in de Haarlemse winkel straten, herhalen wij hier de laatste twee alinea's van dat bericht: „Maar wèl is dan het grote bezwaar, dat op het gedeelte Ged. Oude Gracht tussen Raaks en Verwulft geen autowacht is, zo dat mij al enige keren is overkomen, dat de straatjeugd over de auto heenloopt, waardoor spatborden en motorkap niet alleen worden bevuild, doch ook zeer ern stig worden bekrast. Dit is dan ook voor mij de reden om niet meer in de hoofd straat te winkelen. Wanneer tegen ge noemd euvel maatregelen genomen zou den worden zou dat in ieder geval de win keliers in de Grote Houtstraat ten goede komen". OOK LINCK TE GSTAAD UITGE SCHAKELD. Thans is ook de Nederlandse deelnemer Linck bij de internationale ten niskampioenschappen van Zwitserland uit geschakeld. Linck verloor van Puncec (Egypte) 06, 06. Heemstede H. B. C. TAFELTENNIS De afdeling tafeltennis van H.B.C. organi seert op Zondag 17 Juli in het gymnastiek lokaal van de Jacobaschool een dual-meet tegen V.I.F. uit Hilversum. Bij een vorige ontmoeting tussen beide clubs bleven de Hil versummers baas in eigen huis en het is dus te begrijpen, dat de Heemstedenaren er naar zullen streven, dit eveneens te doen. De wedstrijden beginnen om één uur en de toegang is geheel vrij, zodat ieder die eens kennis wil maken met de tafeltennis sport, daar een kijkje kan nemen. Lathyrusavond Onderlinge Tuinliedenvereniging De Lathyrusavond met de daaraan verbon den wedstrijd welke Woensdagavond in de Cantine van de Volksbond tegen Drankmis bruik werd gehouden, is een succes gewor den, niet het minst door de grote medewer king van de bindclub die weer voor een groot aantal zeer fraaie bloemstukjes had gezorgd. De eerste prijs werd gewonnen door de heer N. v. d. Meer met 9 punten, de heren P. Klaase en Jac. Warmerdam behaalden elk 8% punt, zodat om de tweede en derde prijs geloot moest worden; Warmerdam werd toen tweede en Klaase derde. Voor de vrije inzendingen had de heer D. Schuyt een prijs ter beschikking gesteld, die gewonnen werd door de heer A. Klaase. De vrije inzendingen waren van dien aard dat met algemene stemmen besloten werd, de heren J. Steenvoorden en P. Klaase een extra prijs toe te kennen. Dit voorrecht viel even eens ten deel aan de heer Jac. Warmerdam. Examens E.H.B.O. Woensdagavond werd in de Heemsteedse Cafétaria aan cursisten uit Heemstede en Bennebroek door dr. W. B. Smit uit Haarlem het examen afgenomen ter verkrijging van het eenheidsdiploma E. H. B. O. Uit Heem stede slaagden de dames mevr. A. M. Leffe- laar—Schreuder, M. Meijst en J. G. Suerink, alsmede de heren: L. C. Band, J. J. Galjard, W. J. Geesink, Th. v. Ombergen, C. F. de Lange en J. J. v. Mancius; uit Bennebroek de dames mevr. A. C. de BruinGoosens, mevr. J. D. v. Wijk—Eriks, J. Kroes en de heren G. D. Fokkens; C. J. Ruigrok en J. E. Helfrich. GYMNASTIEKUITVOERING De gymnastiekvereniging „Heemstéde" zal Zaterdagavond te 7 uur op het hoofdveld van het Sportpark te Heemstede een uitvoe ring geven, gevolgd door een gezellig samen zijn in het Sportparkrestaurant. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. C. Kuiper—v. d. Leeuw, z.; M. A. v. d. LindenDijkman, d.; A, J. M. KruijerKramer, z.; G. C. Wilson—v. d. Berg, z.,: D. C. Valkenburgv. Aanholt, z. ONDERTROUWD: C. F. Visse en A. Hof- mann; G. v. Zijll en H. M. Mos; J. v. Santen en A. Stoffer; P. H. Kemble en E. D. Koor- OVERLEDEN: C. Langeveld, 76 j.; J. C. E, Piekkaart—Bangert, 84 j. GEHUWD: J. Vos en A. C. Huijer; D. G. v. Til en M. M. Blankenberg; H. F. v. Gennep en B. Schreuder; T. Zwarteveen en J. M. v. Eerden. BINNENLAND In het Staatsblad is opgenomen een Koninklijk Besluit van 28 Juni houdende schorsing van het besluit van de raad der ge meente Finsterwolde van 2 Juni tot opheffing van de gemeentelijke instelling van Sociale Zaken. In het vervolg mogen teerpapier, mastiek en daklak zonder vergunning van de direc teur van het Rijksbureau voor Chemische en Pharmaceutische Producten worden gekocht, in ontvangst genomen, gebruikt, verbruikt, bewerkt, verwerkt, verkocht en afgeleverd worden. De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde de 45-jarige journalist J. ter H. uit Ruinerwolde tot 9 jaar gevangenisstraf. Ter H. was gedurende de bezetting hoofdredac teur van „Het Agrarisch Nieuwsblad", het „Drents Dagblad" en het weekblad „De Landstand". Daar de heer G. Th. F. Hilkes te Bussum, die benoemd was verklaard als lid van de Provinicale Staten van Noordholland in de vacature ir. S. J. Rutgers (C.P.N.) zijn ge loofsbrieven niet tijdig heeft ingezonden, is benoemd verklaard mevrouw M. E. Lips Odinot te Hilversum. De „Waterman" is- Woensdagmiddag uit de Merwehaven te Rotterdam naar Indonesië vertrokken. De N.I.W.I.N. verzendt met dit schip 120 rimboekisten en 158 colli met arti kelen bestemd voor de hospitalen in Indonesië. Voor oud blik en afval van blik en voor afval en oud materiaal van non-ferro metalen zijn geen koop-, verkoop-, afleverings- en verwerkingsvergunningen meer nodig. Exprestreinen zullen met ingang van 2 October in Den Bosch stoppen. Het Nederlandse vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman", dat reeds geruime tijd buiten dienst is, zal met ingang van 1 Sep tember weer in de vaart komen. Op het internationaal archief voor de Vrouwenbeweging aan de Keizersgracht te Amsterdam zijn, ter gelegenheid van het van 18 tot 2-3 Juli in de hoofdstad te houden inter nationale vrouwencongres, stukken en ver slagen van het Amsterdamse vrouwenkies- rechtcongres van 1908 geëxposeerd. HAAIRLEM EN OMGEVING Op de Oostvest reed Woensdagmiddag een vrachtauto met aanhangwagen in de richting van de Papentorenvest en passeerde daarbij een wielrijdster die in dezelfde rich ting reed. Plotseling schoot de aanhangwa gen los, botste tegen het rechtertrottoir op, reed vervolgens naar links en tegen het rechterportier van de inmiddels tot stilstand gebrachte vrachtauto. Het meisje raakte hierbij bekneld tussen vrachtauto en aan hangwagen. Zij kreeg- enkele schaafwonden; het rijwiel werd gedeeltelijk vernield. Èen personenauto botste in de afgelo pen nacht tegen een verkeerszuil nabij de tramhalte bij de Schouwtjesbrug; de bestuur der was door een tegenligger verblind. De zuil kwam scheef te staan en de auto werd aan de voorkant beschadigd. In de Raephorststraat tuimelde Woens dagavond een 16-jarige fietser door een ruit van een woning. De jongen liep ernstige snij- wonden aan rechteronderarm en hoofd op en is naar de Maria-Stichting gebracht, na door een lid van de Ongevallendienst to zijn ver bonden. ATELIERS KERXO Overhemden - Blouses - Pyjama's Gevraagd: BEKWAME NAAISTERS en STRIJKSTERS Tevens kunnen wij plaatsen: LEERLINGEN ter opleiding Aanm. kan geschieden dag. tussen 95 uur Stephen- sonstraat 50 bij Pijlslaan, Haarlem. Na 7 uur: Maarten" van Heemskerkstraat 24, Haarlem; Schoollaan 92, Bennebroek. Huish. Pers. gevraagd MEISJE gevr. v. 8.30 tot 12.30. Kenaupark 25, telef. no. 14084. MEISJE v. 8 tot 3, Mevr. Daams, Bl.weg 123 B, Bloe mendaal. Mevr. Brouwer, P. Buys- laan 14, H'stede vr. net dag meisje v. 8.303 u. v. g. g. v. gez. 2 pers. Zich melden na 7 u. 's avonds. NET MEISJE gevr. v. d. e. n. Vijverlaan 4, Haar lemmerhoutpark. Gevr. fl. WERKSTER 3 hele of 4 h. d. Niet ben. 24 jaar. Rijksstraatweg 41. MEISJE gevr. voor de morgenuren, 15-16 j. bij twee dames. Schotersingel no. 109. Bedrijfspers. gevr. AANK. WINKELMEIS JE gevr. in Kruideniersbe- drijf. Gebr. Hop, Hoofdstr. 187, Santpoort. Te koop aangeboden SCHRIJFMACH. v.a. f 75 m. garantie. Ook verhuur f 12.50 p. m. Vraagt vrijbl. demonstr. A. J. D. Keizersgr. 505, of postbox 5027 A'dam. Wegens teleurst. compl. KEUKENINR. m. toebeh., nieuw. Kleverparkweg 111 N.V. Kunstzandsteenfabriek „ARNOUD" Hillegom. Krachtens besluit van de Algemeene. Vergadering van Aandeelhouders van 11 Juli 1949 is dividendbewijs no. 18 der aandeelen in boven genoemde. Vennootschap betaalbaar gesteld met f 50 onder aftrek van 15 pet. di videndbelasting, of netto f 42.50, bij de N.V. de Haagsche Commissiebank te 's Gravenhage. De Raad van Beheer. VANILLE dubbeldik 10 c CHOC, dubbeldik 15 c i Verkrijgbaar O.a in onze filialen te Haarlem limonadesiroop Sinaasappel Los verkrijgbaar V, Liter 65 c SHAMPOO Hier is een shampoo, die Uw haar de schoonheid geeft die U tot nu toe alleen kende van de filmsterten. Want Phibet reinigt niet alleen het haar, maar geeft het eenstralende gloed in elke gewenste tint! Phibet voorkomt bovendien het verkleuren der haren en is rooswerendhet is een wonder! Phibet is geen haarverf en tast het haar dus niet aan. Omdat het geen haarverf is, geeft het ook niet af. Gebruik hec vanavond nog en zie dan Zaterdag eens in de spiegel! Geschikt voor elke haar- /t Hel Chimtsc/j Laboratorium Wi lange soort, mm het haar niet II q. verklaart o.a.intensief reinigende met oxydtrende inga- ri.fl I I werking... fraaie natuurlijke kleur dienten is behandeld... \J\) en glans.... rooswerend.... FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 26) wel zei Jim met een beetje wrange glimlach 'bij zichzeli, dit zet me eventies voor een vraagstuk. Als heren eUtaar ont moeten zoals het m dat toneelstuk heet. Maar dit is geen toneelstuk; het is het werkelijke leven. En zoals het^gioot ste deel van het leven, is het heel wat eenvoudiger dan men denkt. Het zou helemaal niet zo eenvoudig zijn geweest, als hij een hekel aan de l°nSen had gehad als Ricky St.. Bede een mau- vals sujet was geweest. Maar dat was hij niet. Hij was alleen maar een alleraardigste jongen," die bij ongeluk zijn, Jim's, mecie- d* Ricky wachtte, een beetj 6 onzeker. Hij zei- U zult het wel vreemd vinden, dat ik u dit vraag. Mensen uit New England ziin nogal gereserveerd over dergelylce dingen, maar u komt niet uit New England en ik evenmin. Neen, zei Jim, en Alden ook met. Hij haalde eens diep adem en gaf het enige antwoord, dat hij geven kon: Ga je gang en vraag het haar, Ricky. Het is volkomen fair, om in oorlogstijd met een meisje te trouwen even fair als in vredestijd. Als zij van je houdt, zal zij de kans aanvaarden, dat je terugkomt. Dan zal zij die kans willen lopen. Als zij niet genoeg van je houdt, om het te ris- queren, zou je met haar toch niet geluk kig geworden zijn. Hij bleef een ogenblik in nadenken ver zonken zwijgen en zei toen: Ik nam zelf ook een zeker risico, toen ik met mijn vrouw trouwde. Het was een ander soort risico en toch was het op zekere hoogte hetzelfde. Ik verdiende niet veel geld het was voldoende voor mij zelf, maar het was al na de beurskrach en ik had het meeste, wat ik had opge spaard, verloren. Haar familie was, wat ik toen rijk noemde, maar ik nam de kans, dat Helen evenals ik van mening zou zijn, dat het verschil in onze inkomsten er niet toe deed. Als zij daar niet zo over gedacht had, zou dat een teken zijn geweest, dat zij niet genoeg van mij hield, om in ieder geval met mij te trouwen. Het is niet een volkomen gelijksoortig geval, maar mis schien zie je. wat ik bedoel. Je moet nu eenmaal risico's nemen, Ricky. Je moet vertrouwen hebben in de mensen. Ik zie, wat u bedoelt, meneer. Ik praat veel te veel, zei Jim, maar daar je mij om advies gevraagd hebt, zou ik je één waag willen stellen. Natuurlijk. Denk je, dat Alden van je houdt? Hij aarzelde. Dat kan ik niet zeggen. Ik wou, dat ik het wel kon. Ik weet. dat zij mij graag mag soms denk ik, dat het wel wat meer is dan dat maar ik ben er niet zeker van. Zij heeft zo van die buien, dat zij hoe zal ik het zeggen met hanr gedachten, ver weg is. Zo is zij geweest van het eerste ogenblik af, dat ik haar gekend heb. Ik kende Margot Saunders, het meisje, dat haar overhaalde om hier naar Craigford te komen. Margot is met mijn beste vriend getrouwd en ik heb Alden al drie jaar gekend. Maar u kent haar op een andere manier maar als een ouder iemand. Wat denkt u er zelf van? Een ouder iemand. Wel, dacht hij, het is waar, dat ben ik ook. Hij zei: Ricky, ik weet het niet. Ik kan het niet zeggen. Zij schijnt wel op je gesteld te zijn. De jongen ging verder: Het ene ogenblik lacht zij en is ge lukkig en vrolijk en dan slaat haar stem ming plotseling om. Ik dacht dikwijls, dat het iets was, wat ik gezegd of gedaan had. maar ik wil er een eed op doen, dat het dat nooit geweest is tenzij ik stapelgek ben. Ik bedoel niet, dat zij koud of hard is het is alleen maar, dat zij plotseling dui zenden mijlen ver weg schijnt te zijn. Langzaam zei Jim: Dus jij hebi dat ook opgemerkt? Ricky knikte. Ik ben geen held in het analyseren van mensen, maar ik heb er zo'n idee van, dat zij bang is, om gelukkig te worden; bang om zichzelf te laten gaan. Hij glim lachte, terwijl hij een kleur kreeg. Mis schien verbeeld ik het mezelf maar, als ik dat denk. Misschien wil zij wel niets van mij weten. Maar ik weet, dat zij dat wel doet,herhaalde hij koppig. Soms deed zij het in presentie van Margot eveneens. Het is bijna, of zij ergens bang voor is. Ik geloof ook, dat zij dat is Hij wilde nog meer zeggen, maai bet -vas hem niet mogelijk. Sommige meisjes zijn nu eenmaal zo, speciaal, als zij zo eenzaam geweest zijn, als zij. Ricky's gezicht klaarde op. Dat is het. Zij is altijd eenzaam ge weest, sedert haar ouders gestorven zijn. Heeft zij je ooit iets over hen verteld? Hi; schudde het hoofd. Aiieen, dat zij bij een ongeval omge komen zijn het klonk alsof het een auto ongeluk was geweest. Toen is zij bij een neef en nicht groot gebracht. Dat weet ik. Het was geen erg goede manier van groot brengen ook, naar wat ik 'er zo van gehoord heb Beide mannen zwegen even. Toen zei de jongen: Dus u denkt, dat ik beter maar kan doorzetten? Als ik gedood mocht worden, zou het dan niet te hard voor haar zijn? Zij zou het kunnen verdragen, zei Jim tot hem. Ik heb zo'n idee, dat zij heel wat verdragen kan. Zij is werkelijk een won derbaarlijk meisje, Ricky En bij zichzelf voegde hij er aan toe: Je weet zelf niet. hoe wonderbaarlijk. Ja, zei Ricky St Bede bedaard, dat is zij ook. Hij glimlachte en Jim wendde zich af van de blik in zijn ogen. Hij vroeg zich,af, of hij een ridderlijke dwaaB was geweest. Maar hij dacht: Ik kon toch niets anders tegen hem zeggen, Ik kon hem niet advi seren, er niet mee door te gaan. Hij moet zijn kans hebben, evenals Alden de hare moet hebben. Plotseling wilde hit weg, die kamer uit, weg uit die omgeving, die sprak van liet verleden en stijfheid en een vermolmde herinnering en weg van die jongen die oen symbool was van muisende jeugd Hij be hoorde int geen van beiden en bij voelde zich daar misplaatst en erg eenzaam. Hij bedankte de jongen voor het diner. Adieu, Ricky, zei hij. Laat me als je kunt, weten wat er gebeurt, voor je weg- Dat zal ik natuurlijk. Ik kan u niet genoeg bedanken, meneer. Een beetje ver legen voegde hij er aan toe; Wenst u me goed succes. Dat doe ik, zei Jim. Natuurlijk. Adieu. Hij wenste hem inderdaad goed succes. Hij kon een dergelijke jongen niets misgun nen .zelfs Alden niet, die hij meer lief had, dan hij ooit gemeend had iets of iemand lief te kunnen hebben. Maar des ondanks was het met een bezwaard hart, dat liij door de onweersachtige zomeravond huiswaarts reed. Het was mogelijk en meer dan mogelijk, dat zij van Ricky hield en dat zij met hem trouwen zou. En waarom niet? Zij waren beiden jong en begerig naar het leven; waarom zouden zij hun geluk niet grijpen uit die baaierd van oorlog en dood? En tenslotte, was het misschien nog niet het beste voor haar? Zij zou safe zijn, als zij met Ricky trouwde; zij zou haar geheim kunnen bewaren. Zelfs al zou zij het hem vertellen, dan zou het voor hem veel min der betekenen dan voor Jim Thurmar. Hij zou het horen als iets onwerkelijks, als iets uit een lang verleden; een verhaal van din gen, die heel lang te voren waren gebeurd. Hij zou haar meenemen en haar daarvoor verwijderen van iedereen, die het verhaal kende misschien na de oorlog zelfs wel naar het einde van de aardbol en haar plaatsen temidden van mensen, die te jong en te druk bezig waren met het creëeren van een nieuwe wereld, om zich iets te herinneren, dat in de oude wereld een schandaal had veroorzaakt. Jim dacht: Maar als zij met mij trouwde, zou zij nog aan het verleden ge bonden zijn. Gedurende zestien jaar heeft zij het overleefd en zij zou misschien weer opnieuw moeten beginnen en onder slech tere condities. Kan ik haar vragen, om dat te doen, hoeveel ik ook van haar houd? Kan ik haar zelfs ook maar een fractie geven van hetgeen die jongen haar geven kan jeugd, frisheid en vrijdom van een schaduw, die tot dusver altijd over haar leven gehangen heeft? Toen hij zijn huis bereikt had ging hij niet onmiddellijk naar binnen. In de plaats daarvan liep hij op en neer, zag hoe de onweersbui de vallei introk en een diepere zwarte plek vormde tegen het blauwzwarte uitspansel van de nachtelijke hemel. De onweersbui kwam snel opzet ten; de sterren waren verdwenen en het weerlichtte aan de horizon. Zijn voeten maakten geen enkel geluid op het kort gemaaide gras, terwijl hij op en neer liep en hij dacht: Ik liep hier buiten in de nacht, dat Helen stierf. Het was December er lag geen sneeuw, maar de grond was bevroren, zodat mijn voeten een hol geluid maakten. Dat was nu twee en een half jaar gele den en toch scheen het hem veel langer. Hij dacht: Ik heb mijn leven gehadDat is nog een reden, waarom ik Ricky rnoest laten winnen, als hij kan. Ik heb Helen gehad en de kinderen. Ik ben veertien jaar ouder dan Alden. Zij moet iemand hebben, die jonger is; iemand,' zoals die jongen. Dal is wat haar toekomt en ik heb geen recht haar daarvan te beroven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6