Haarlems Dagblad en <0predjte l^aarietraclje «Courant (Inno 165:6) Het doel D* Engeland vermindert import uit Amerika met 25 procent Kaagweek Na langdurig comité-generaal volgde een korte verklaring Onder de mantel der liefdadigheid wordt op grote schaal gesmokkeld 64e Jaargang No. 19294 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 15 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom E AMERIKAANSE SENAAT toont nogal wat meningsverschil over het Atlantisch Pact. Geen wonder. Zijn wij er tenslotte zo geestdriftig over? Wie zich rustig bezint op wat vroeger geschied is moet wel zuchten als hij ziet, dat het weer nodig wordt geacht ter zelfverdediging een groot militair verbond tegenover een andere militaire macht te vormen. Som mige Amerikanen achten deze wijze van handelen te provocerend. Zij zien aan komen dat de vorming van dit bondgenoot schap de nieuwe wedstrijd in bewapening zal verscherpen. Zij hebben ook bezwaren tegen de enorme bedragen, die de Ver enigde Staten aan bewapening van Europa ten koste zullen moeten leggen. Het is niet moeilijk ons in te denken in andere be zwaren, die zij jegens Europa voelen. Zij begrijpen de eeuwig voortdurende ver splintering van dit werelddeel niet, die zelfs gehandhaafd blijft nu de meest prac- tische overwegingen het tot aaneensluiting nopen: nu zowel het bevolkingsvraagstuk als de economische toestand en de veilig heid van West-Europa zulke aaneensluiting vergen. Ik heb daar in de laatste tijd meer dan eens 'met Amerikanen, die ons land bezochten, over gesproken. Zij toonden veel waardering voor ons tempo van herstel. Dat doen zij altijd. Maar als wij op het Europese chapiter kwamen haalden zij de schouders op en zeiden, dat blijkbaar bin nen afzienbare tijd toch geen kans op zulke eenheid bestond. Al begrepen zij het niet. Want het is toch ons eigen belang? Als West-Europa zich aaneensloot zou dat een belangrijker bijdrage tot het be reiken van een doel zijn dan het Atlantisch Pact. Want het zou een vernieuwing en versterking van de democratie betekenen, die een enorme geestelijke defensie zou betekenen. Onlangs is in een Voorlopig Verslag over het Atlantisch Pact door vele Nederlandse Kamerleden aangevoerd, dat de vrede ook op andere wijze dan door militaire defensiepacten verzekerd moet worden. Ja, wat moet als doel van al die internationale besprekingen voorop blijven staan? Het behoud van de vrede. Ge kunt daar een zwaar hoofd in hebben. Ge kunt er niet in geloven. Ge kunt be zwaarlijk beweren, dat het geen nut heeft er alle denkbare pogingen voor te doen en het te voeren beleid steeds op dit doel te richten. De werkelijke toestand in de wereld is namelijk zo, dat zeker oorlog zou uitbreken als men zulk streven opgaf. De vrede is niet een toestand die normaal be staat, of die „van zelf" intreedt, maar die men alleen met grote inspanning kan be reiken en handhaven. Dat lijkt een een voudige waarheid, maar men krijgt vaak de indruk dat er maar weinig mensen zijn, die haar beseffen. Voor velen is het blijk baar alleen maar een soort formule, waar op zij zich nog nooit hebben bezonnen. Toch ervaren zij in hun eigen kring, in hun eigen beroep, precies hetzelfde. Het kost zorg en overleg, het kost soms ook offers om de vrede in die talloze kleine kringen, waaruit de samenleving bestaat, te hand haven. Ligt het dan niet voor de hand dat hetzelfde verschijnsel zich, in veel inge wikkelder vorm maar op grond van dezelfde gebreken van de mens ten aanzien Van het geheel dier samenleving moet doen gelden? De onrust in de Amerikaanse Senaat over dat Atlantisch Pact is begrijpelijk, want bij optimistische beschouwing schiet het nog tekort. Men lost de conflicten in de wereld niet op door militaire verbonden en men breekt de kern van een ideologische tegenstand niet in oorlogen. Er zijn, om vrede te bereiken, inderdaad heel andere maatregelen nodig dan zulke pacten. Men moet er nieuwe, grote vredes-opbouw voor verrichten. Men moet er de dingen voor aandurven, die des vredes zijn. Als dat Atlantisch Pact door de Amerikaanse Senaat verworpen werd zou dat misschien een gevolg hebben waarmee West-Europa gebaat zou zijn: de aandrang naar de wer kelijke aaneensluiting van Europa zou erdoor worden versterkt. Hoe staat het met West-Duitsland? Het schijnt dat Otto Strasser, die nog steeds in Canada vertoeft, naar zijn vaderland zal terugkeren. Hij was indertijd Nazi maar kwam in conflict met, Hitler, die zich in zijn leiders-positie door hem bedreigd achtte. Hij moest verdwijnen en was in Europa niet veilig meer. Tenslotte stak hij de Oceaan over. Deze man heeft een natio nalistische aanhang in Duitsland: een partij, die nog niet veel omvang heeft. Zo was het met Hitier indertijd ook gesteld. Er was toen grote ontevredenheid, die zijn partij deed groeien. Er is ook nu grote on tevredenheid. In welk tempo en in welke mate zal men de aaneensluiting van West- Duitsland bij West-Europa bevorderen, op dat men mannen als Strasser de wind uit de zeilen neemt? Bij wie zal het zich anders op den langen duur aansluiten? Ge begrijpt wel dat dit grote vraag stukken zijn die oplossing vergen. Als wij in Europa dat grote doel vrede willen bereiken zullen wij daar in de eerste en 'erreweg belangrijkste plaats zelf voor moeten werken en het bereiken van hervor- ning en nieuwe samenwerking niet moe- en ontwijken door ze als onbereikbare dealen voor te stellen. Want dat is adeen naar gebrek aan durf en energie. Als dat ich blijvend doet gelden zullen wij eraan laan. Niet omdat een soort Noodlot ons reft, maar door eigen schuld. R. P. Britten krijgen minder suiker, maar meer boter, vlees en spek De Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, heeft het voornemen van de regering aangekondigd om de importen uit de Verenigde Staten met 25 procent te besnoeien namelijk van 1.600.000.000 dollar in 1948 tot 1.200.000.000 dollar voor dit jaar. Cripps kondigde dit aan bij de opening van het Lagerhuisdebat over de finan ciële crisis. Hij koppelde deze aankon diging aan de mededeling tot het Britse volk dat het suikerrantsoen zou wor den verlaagd, doch dat de rantsoenen vlees, boter en spek verhoogd zouden worden. De verlaging der dollarimporten heeft be trekking op een vermindering met 20 mil- üoen dollar van de labaksaankopen in de Verenigde Staten en niet nader gespecifi ceerde verminderingen der aankopen van staal, hout, katoen, papier-pulp en non- ferro metalen. Cripps betreurde de noodzakelijkheid van de importvermindering en hij wees er op dat het binnenland meer moet produ ceren tegen lagere prijs, maar deed in dit opzicht geen speciale aanbevelingen, hoe wel hij waarschuwde tegen loonsverhogin gen. „Het zijn slechts diegenen die hun eigen toekomstige welvaart of die van het land volkomen voorbijzien, of die een wezenlijk verlangen hebben schade aan onze economie te berokkenen, die op bet huidige ogenblik aandringen op ver hoging van lonen en salarissen", aldus be sloot Cripps zijn rede. Cripps somde de volgende regerings maatregelen op: verlaging van het suiker rantsoen per 14 Augustus met 20 procent; de rantsoenering van suikergoed, die enige tijd geleden werd afgeschaft, zal per 14 Augustus opnieuw worden ingevoerd; het vleesrantsoen zal op 31 Juli worden ver hoogd. Het huidige rantsoen ter waarde van 1 shilling een penny per persoon per week wordt opgevoerd tot een waarde van l shilling en vier pence; het boterrantsoen wordt per 17 Juli verhoogd van drie tot vier ounces per persoon per week; de ver- Passagierslijst „Zuiderkruis" Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport schip Zuiderkruisdat op 2 Juli uit Batavia is vertrokken. Het schip ivordt omstreeks 26 Juli te Rotterdam ver wacht. Aan boord bevinden zich ruim 1500 repatriërende militairen. Duikers bergen droeve last Duikers hebben gisteren het lichaam ran de 14-jarige Willem van Dort uit het vrak van de K.L.M. Constellation Roer- nond uit de zee bij Bari opgehaald. De K.L.M. deelt mee, dat dit het 25ste loffelijk overschot is, dat sinds het on- eluk nu drie weken geleden naar loven is gebracht. De duikers pogen nog het wrak te lich en en de acht lichamen, die nog vermist vorden naar de oppervlakte te brengen. Van Royen-Roem-accoord in Djokja aanvaard UNO-commissie is hoopvol gestemd Het Republikeinse kabinet heeft Donder dagavond te Djokja het Van Royen-Roem- accoord aanvaard. Het heeft nog geen be slissing genomen over de uitvaardiging van het bevel „staakt het vuren". Het republikeinse persagentschap „An- tara" heeft uit welingelichte kringen ver nomen, dat de order „staakt het vuren" zal worden gegeven, zodra de uitvoerings voorschriften dienaangaande zijn bepaald op een ontmoeting van beide delegaties. In deze bijeenkomst zullen de staven van de strijdkrachten van beide partijen een voorname rol spelen. Betreffende de her groepering van het republikeinse kabinet werd verklaard, dat men een efficiëntie- basis zal vormen met gebruikmaking van alle beschikbare krachten, zodat in de toe komst een minister niet tegelijkertijd lid van de delegatie is. Daarom zal waarschijn lijk de republikeinse delegatie gewijzigd worden. In een communiqué van de UNO-commis sie' wordt gezegd: „De leden van de commissie geven met voldoening uitdrukking aan de ontwikke ling sedert het begin op 14 April van de huidige besprekingen tussen de betrokken partijen en zien met vertrouwen uit naai de Ronde Tafel-conferentie in Den Haag. De commissie is van mening, dat alle aan de huidige besprekingen deelnemende par tijen, de Nederlanders, de Republikeinen en de BFO, elkaar kunnen gelukwensen met de vorderingen die het gevolg zijn van hun- voortdurende pogingen om een recht vaardige oplossing van de bestaande ge schilpunten te bereiken. De commissie be groet met de meeste vreugde de kort ge leden afgelegde verklaringen van dr. Van Royen en mr. Roem, die de constructieve toenadering en samenwerking weergeven ten aanzien van de taken, die nog over blijven voor de partijen als zij in Den Haag bijeen zijn." mindering in de tabaksaankopen zal uit eindelijk leiden tot een verlaging van de bevoorrading van het publiek met vijf procent; het rantsoen spek wordt per 21 Augustus verhoogd van twee op drie oun ces per persoon per week. Toen Cripps in het Lagerhuis de ver laging van de staalimport aankondigde, werd hij door zijn aanhangers luide toege juicht. Hij gaf daarop te verstaan, dat het meer dan ooit zaak was het hoge peil der Britse staalproductie te handhaven. „Wij hopen op een voortgezette ondersteuning van ons nationalisatie-program en op een voortzetting der goede resultaten van de afgelopen' twaalf maanden." Winston Churchill interrumpeerde hier: „Ik geloof er geen woord van", waarop de minister repliceerde: „Ik hoop dat de heer Churchill niet door de hitte bevangen is." (U. P.) Britse havenstakers willen geschil oplossen Donderdag zijn besprekingen gevoerd tussen leiders van twee van de vakbonden, die betrokken zijn bij de Londense haven staking en vertegenwoordigers van de Ca nadese zeelieden-unie. Het aantal stakers nam inmiddels toe met 325 man. In totaal staken op het ogen blik 14.289 arbeiders. Het bestuur van de bootwerkersunie en dat van de unie.van lichterpersoneel heeft na de conferentie van vakbondsleiders be kend gemaakt, dat zij „de betrokken functionarissen hadden geïnstrueerd, alle wegen te onderzoeken om een regeling van het gehele geschil tot stand te brengen." Het doel van hun besprekingen met de Canadese Hoge Commissaris in Londen en de Canadese stakingsleiders was, te weten te komen of de bewering der zeelieden, dat zij door de werkgevers „bedrogen" waren, gerechtvaardigd was. Hedenmorgen hebben de 4500 militairen van land- en zeemacht, die bezig zijn met het lossen van de door de staking der ha venarbeiders in de Londense havens opge houden schepen, versterking ontvangen van een vijftienhonderd mannen van de luchtmacht. Men heeft thans 55 schepen onder handen. Dit is tien meer dan gisteren Twee Britse torpedobootjagers, de D 18 en de D 47, hebben gisteren een onofficieel bezoek aan Amsterdam gebracht. De D 18 passeert de Velserbrug te Velsen. SCHANDAAL IN DUITSLAND Rouwdienst in Bombay In het stadhuis van Bombay is gisteren een rouwdienst gehouden voor de 45 slacht offers van de Franeker. Ongeveer 1000 personen woonden de dienst bij. Er werd gebeden door de Katholieke bisschop, mgr. Valerian Gracias, de Pres byteriaanse en Methodistische dominees, J. Patterson en W. Bell. en door de rabbijn van de Joodse synagoge, rabbi J. Baruch. Morardji Desai, lid van het gemeentebe stuur verklaarde dat „deze verschrikkelijke tragedie de meest trotse en machtigste mens nederig en onderworpen aan Gods wil moet maken." Hij bad voor de doden en zeide te hopen, dat de nabestaanden de moed en de kracht zullen hebben om hun verschrik kelijk verlies te dragen. De Amerikaanse ambassadeur, Hender son, dankte de regering en het volk van India voor hun „medeleven en behulp zaamheid om de gevolgen van de tragedie te verzachten". De groep Nederlandse luchtvaartdeskun digen en K.L.M.-vertegenwoordigers is heden uit Amsterdam te Bombay aange komen om deel te nemen aan het door de regering van India ingestelde onderzoek naar de ramp met de „Franeker". Het vliegtuig, waarin het gezelschap gezeten was, vloog voor de landing op het vlieg veld Santa Cruz over de plek van de ramp. Men begaf zich na aankomst terstond naar het ziekenhuis om de Nederlandse slacht offers te identificeren. De politie van Bombay heeft haar op sporingswerkzaamheden in de heuvels van Ghatkoper gestaakt daar men van mening is dat de lichamen van de drie nog ver miste omgekomenen geheel verbrand zijn. Wel worden de hellingen nog door de poli tie bewaakt en is een beloning uitgeloofd voor het vinden der lichamen. Het woord is aan M r. C. B a k e (Meester Constan ten) Die spreker heeft mij nooit be koord; 'k dacht steeds als ik hem hoorde: hij vindt zichzelf een man van 't woord, maar is een man van woorden. De Kaagweek is weer aangevangen, Het zeilfestijn van ieder jaar, Na weken hangen en verlangen, Vinden de zeilers weer elkaar. Vandaag en nog een week na heden Wordt daar zo wel- als felgezind, Weer de gezonde strijd gestreden In 't spel van water en van wind. Een pauze in het jachtig leven, Maar op elkaar per jacht op jacht, De prijs voor wie het meest bedreven, Zijn scheepje door de finish bracht. Het is een feest van ranke boten, Van witte zeilen in de zon, Van .bruingebrande sportgenoten, Nu 't feest der Kaagweek weer begon. Voor mij niet deze zeilerspret en Die frisse sportkamp, ik blijf thuis, Ook ik heb zeilen bij te zetten, Maar slechts figuurlijk binnenshuis. Ik zal niet op de golfjes deinen, Ik heb wat anders voor de boeg, Maar kan de zon in 't nat zien schijnen, Waardoor ook eens mijn scheepje joeg. Laat mij maar rustig x-oerloos blijven, Waarmee ik nog niet stuurloos ben En enkel een klein rijmpje schrijven, 'k Voer niet het zwaard, dan maar de pen. P. GASUS. TWEEDE KAMER Komt er vóór de Ronde Tafelconferentie nog een openbaar debat over de Indonesische kwestie? Britten beschuldigen I.R.O. van handel verdovende middelen FRANKFORT (United Press) In een officieel rapport van het Amerikaanse mi Iitaire bestuur wordt medegedeeld dat ver scheidene Amerikaanse en internationale liefdadigheidsorganisaties verwikkeld zijn een reusachtige smokkelaffaire in Duits land die in de millioenen loopt. Enige van de grootste en meest bekende liefdadigheidsorganisaties hebben zich er toe geleend door middel van geschenk zendingen alle mogelijke artikelen die niet geïmporteerd mogen worden, zoals voedsel en machine-onderdelen, in te voeren en deze op de zwarte markt te verkopen. De douane deelde mede dat er voor on geveer 600.000 dollar per jaar was ge smokkeld. Dit betekent dat er veel meer geld mee gemoeid was, want de goederen waren in Duitsland vele malen meer waard dan in de Verenigde Staten. In Sliedrecht zijn gisteren 57 ondergrondse strijders, die in 1044-45 met roeiboten en zelfs met kano's het contact onderhielden tussen bevrijd en bezet Nederland, door Prins Bernhard onderscheiden. Hier deco reert de Prins mejuffrouw M. C. van Grunsven uit Geffen, die 16 „line cros sings" op haar naam heeft staan. De smokkelarij betreft grote hoeveel heden koffie chocola, cacao, sigaretten, kleding, leer en andere materialen die zo genaamd bestemd waren voor behoeftige gezinnen in Duitsland maar in werkelijk heid op de zwarte markt terecht kwamen. De officiële cijfers tonen aan dat ge durende de eerste vijf maanden van dit jaar in het gebied van Frankfort 1300 ton koffie, chocolade, cacao en margarine werd bin nengebracht, terwijl in het district Stutt gart dit getal bijna het dubbele was. Bo vendien kwamen in dit gebied gedurende die periode vijf millioen sigaretten, meer dan 450 kilometer textiel en 25,000 paar schoenen binnen. De I.R.O. Nader wordt bekend gemaakt dat het hier voorraden van de I.R.O. (de interna tionale vluchtelingen organisatie) betreft en dat voorraden narcotica die deze instel ling in de Duitse zwarte handel laat ver dwijnen, Duitsland tot de centrale opslag plaats van verdovende middelen maken. Dit werd door de Britten bekend ge maakt, korte tijd nadat Amerikaanse douanen een aantal organisaties ervan be schuldigd hadden onder de vlag van lief dadigheid de zwarte markt te fourneren. In het Amerikaanse rapport worden geen namen genoemd maar de Britten noemen de I.R.O. ronduit. Speciaal in de vluchte lingen-kampen schijnt de handel welig te tieren. De handel wordt zowel door dokters als door vluchtelingen gedreven en heeft zo'n omvang aangenomen dat de Britten ge meend hebben te moeten protesteren bij het hoofdbureau van de I.R.O. in Genève. Geheimzinnige conferentie President Truman heeft Donderdag avond met hoge regeringsleiders en func tionarissen op het gebied van de atoom energie alsmede militaire autoriteiten en leiders van het Congres een geheime be spreking gehouden, welke twee en een half uur duurde en waarover niemand enige mededeling wilde doen. Senator Millard Tydings die de bespre king eerder dan de anderen verliet, ver klaarde aan een correspondent van Reu ter: „U zoudt over de aangelegenheid in kwestie geen publiciteit wensen. U zoudt het niet eens drukken, ook al wist u er van af, in het belang van het land". In Washington meent men, aldus meldt AFP, dat op de bespreking maatregelen werden beraamd om een einde te maken aan de campagne, welke tegen de voor zitter van de commissie voor de atoom energie, David Lilienthal, ontketend is. Ter bespreking waren onder andere aan wezig vice-president Barkley, generaal Eisenhower, Dean Acheson en de minister van defensie Johnson. Met het m.s. Sibajak dat 23 Juli van Rotterdam naar Indonesië vertrekt kan zee post veiEonden worden mits deze uiterlijk 21 Juli gepost wordt. (Van onze parleinentaire redacteur) „De Kamer heeft met instemming kennis genomen van de mededeling van de rege ring, dat over de overeenkomsten van 22 Juni 1949, wanneer deze ook door de repu blikeinse regering bekrachtigd zijn, en voor de Ronde Tafel-conferentie, een openbare gedachtenwisseling tussen regering Kamer zal kunnen plaatsvinden; dat verdere punten van belang pas op de Ronde Tafel-conferentie zelf aan de orde zullen komen; dat bij de vorenbedoelde openbare ge dachtenwisseling de regering de Kamer zal inlichten over de uitvoering van de „Staakt het vuren"-overeenkomst in Indonesië. De Kamer verklaart zich bij herhaling voor de snelle totstandkoming van vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, gevormd door gelijkwaardige deelstaten op de grondslag van een onbelemmerd zelf beschikkingsrecht der Indonesische volken" Dit was hetgeen voorzitter Kortenhorst mededeelde, nadat de Tweede Kamer Don derdag ongeveer zes-en-een-halfuur met gesloten deuren had vergaderd. Het is, ook voor diegenen die buiten de dichte deuren moesten blijven, alleen reeds uit de aanhef duidelijk, dat de regering een bepaalde concessie gedaan heeft en dat zij aan zeker uitdrukkelijk verlangen eniger mate tegemoet is gekomen. Ook zonder de hier aangehaalde verklaring stond vast dat er een openbare gedachtenwisseling zal kunnen plaats vinden. Door dit nog eens met zoveel woorden te zeggen, heeft het kabinet, naar men mag aannemen, in het bijzonder aan prof. Romme een genoegen willen doen. Deze had terstond na de 22ste Juni aangedrongen op zulk een openbare gedachtenwisseling. Tot dusver heeft hij die niet gekregen, ook in de afgelopen dagen niet, en het staat zelfs nog te bezien of hij die ooit zal krijgen, want er is al eens gesproken van „zal kunnen plaats vinden". Dit is begrijpelijk omdat een vaste toezeg ging èn voor het kabinet èn voor de Partij van de Arbeid te ver gegaan zou zijn. Maar waarom dan deze concessie? Wel, omdat overigens prof. Romme, voor zover hij er op uit geweest mocht zijn thans een spaak in het wiel te steken, de kous op de kop heeft gekregen. Toch zou minister Drees beter hebben gedaan met vast te houden aan zijn de vorige dag blijkbaar ingenomen standpunt, dat het comité-generaal zonder enige uitspraak moest eindigen. Nu bestaat toch weer de mogelijkheid, dat men elders, met name in Indonesische kringen, in het gepubliceerde weer iets leest, dat eventueel aan het in ons gestelde vertrouwen afbreuk zou kunnen doen. Dat de aanvoerder van de Katholieke Volkspartij, die reeds, een vrij heet gevecht met zijn partijgenoot minister Van Maar- seveen gevoerd zal hebben, verder weinig of geen succes mocht boeken, blijkt wel uit een ander gedeelte van hetgeen president Kortenhorst openbaarde. Ik denk hier aan de zinsnede waaruit duidelijk te zien valt, dat „verdere punten van belang pas op de Ronde Tafel-conferentie zelf aan de orde zullen komen". Aldus is terecht vastgelegd, dat men in elk geval niet nog in de open bare Kamervergadering aan de vooravond van die conferentie zal gaan redekavelen over wat daar thuis hoort: gelegenheid voor „aan- en uitkleedpartijen" wordt dus in dit opzicht niet geboden. De derde zinsnede van het namens en uit het comité-generaal gepubliceerde plaatst de leden voor een raadsel. De in de eerstvermelde zinsnede bedoelde even tuele parlementaire gedachtenwisseling zal hen dan zo is geopenbaard in lichten van regeringszijde over de uitvoe ring van de „staakt het vuren"-overeen- komst. Als men even bedenkt, dat het de bedoeling is terstond na uitvoering dier overeenkomst de Rondetafel-conferentie te laten beginnen, is het onbegrijpelijk hoe een zakelijke en zin hebbende gedachten wisseling over die uitvoering op het zo even aangeduide tijdstip mogelijk zal zijn. In het slot van het gepubliceerde treft men dan de nog eens herhaalde verkla ring van de Kamer aan, dat zij voor snelle totstandkoming van een vrije en souve reine staat .van Indonesië is en wat daarbij beho.ort._Dat is nu iets wat zeker niet de instemming van de Anti-Revolutionnairen, de Staatkundig Gereformeerden en de heer Weiter gehad zal hebben. Eerstge noemde groep moest zo weinig hebben van wat er op 22 Juni is gebeurd, dat men mijns inziens wel mag vermoeden, dat zij in comité-generaal met een motie van af keuring voor de dag zal zijn gekomen, waarvoor zij niet de stemmen van prof. Romme en zijn aanhang zal hebben gekre gen. De vraag rijst, waarom, als iets van dien aard is voorgevallen, men ook dat niet geopenbaard heeft. Het meest voor de hand liggende antwoord is dan misschien helaas, dat het prof. Romme te veel ont broken heeft aan „de moed van zijn over tuiging" om ook dit negatieve resultaat bekend te laten maken. En voorts dat hij in de besloten vergadering tol ondersteu ning v.oor het buiten de publicatie houden van zo'n negatieve beslissing was. Mocht het zo gelopen zijn dan valt een dergelijke weglating zeer te betreuren. Immers, be kendmaking van verwerping' van een mo tie van afkeuring tegen het regeringsbe leid, zou juist het landsbelang men den- ke aan de indruk elders! bijzonder ge diend hebben. Overigens was het uit de heïe gang van zaken wel duidelijk dat het allemaal toch bepaald minder vlot is gelopen dan het zich eerst liet aanzien. Binnenskamers schijnt er vooral heel wat onderlinge poli tieke strijd gevoerd en ook gedokterd te zijn. Dit laatste dan ten opzichte van het geen tenslotte aan de openbaarheid is prijs gegeven. Bespreking tussen artsen en ziekenfondsen wordt hervat De besprekingen, die de Ziekenfondsraad 'Donderdag te Amsterdam heeft gehouden, hebben tot resultaat gehad dat de onder handelingen tussen de ziekenfondsen en de huisartsen over de ziekenfondshonora- •ia der huisartsen zullen worden hervat. Intussen zijn maatregelen genomen, waar door in afwachting van het resultaat dier onderhandelingen de medewerking van de huisartsen aan de ziekenfondsen wordt voortgezet. Van de zijde van de Landelijke Huisart senvereniging wordt medegedeeld dat het geschil tussen de ziekenfondsen enerzijds de huisartsen anderzijds thans wel defi nitief is opgelost. Er is overeengekomen dat een sociaal- economische commissie een voor beide partijen 'bindende overeenkomst zal op stellen. Op het ogenblik zijn onderhande- lingenlingen hervat om te komen tot een volledig accoord, dat zal gelden tot deze commissie haar definitieve overeenkomst heeft geformuleerd. Op 23 Juli zal in een ledenvergadering van de Landelijke Huis artsenvereniging de voorlopige overeen stemming worden besproken. Het bestuur van de Huisartsenvereniging is overtuigd dat weldra een volledig accoord zal worden bereikt. De definitieve overeenkomst van de sociaal-economische commissie zal van terugwerkende kracht zijn. PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt mei plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Meest zwakke wind hoofd zakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het binnenland overdag iets lagere temperaturen. 16 Juli: Zon op 4.38 uur, onder 20.53 uur Maan op 23.25 uur, ondfer 11-22 uur Hoogwafertydcn: Vrijdag 15 Juli: 6.55—19.18 uur. Zaterdag 16 Juli: 7.31—19.52 uur. Laagwalertyden: Vrijdag 15 Juli: 2.38—14.52 uur. Zaterdag 16 Juli: 3.14—15.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1