J Een „gelouterde" Strasser keert weer om forse taal uit te slaan „Nederland moet niet de indruk van een jichtige oude heer maken" 6ti 21Pond De radio geeft Zaterdag Wereldnieuws Vrijdag 15 Juli 1949 NAZI DIE HITLER TE FEL WAS „Duitsland bereid om Europa mee te verdedigen, mits onder eigen vlag" (Van onze correspondent in Berlijn) Leden van de„Bund für Erneuerung" (Bond voor vernieuwing) hebben te Mün- chen een woning gehuurd en ingericht voor dr. Otto Strasser, die in September uit Ca nada naar Duitsland zal terugkeren. Stras ser, een van de interessantste figuren uit het Duitse politieke leven van de laatste dertig jaar, is van plan zich opnieuw in de politieke arena te wagen. Reeds de aankon diging van zijn komst heeft in West-Duits land onder zijn talrijke oudé eii nieuwe vrienden beroering te weeg gebracht en het bewogen verleden van deze revolutionnair rechtvaardigt het vermoeden, dat een acti vering van de nationalistische aspiraties, voornamelijk in de Amerikaanse zóne, waar zijn aanhang het sterkst is, weldra zal vol gen. Otto Strasser, Beier van geboorte, was oorspronkelijk sociaal-democraat. Als stu dent behoorde hij tot de linkervleugel van deze partij. Gedurende de Kapp-putsch in 1920 was hij aanvoerder van een sociaal democratisch arbeiderscorps. Onder invloed van zijn broer Gregor, die in 1934 wegens de Röhm-revolte werd geëxecuteerd, kwam Otto Strasser in 1925 in aanraking met Hit- Ier. Hij werd lid van de N.S.D.A.P., mede werker van de „Völkische Beobachter" en later hoofdredacteur van een aantal partij bladen. Zijn' onstuimigheid en radicale ideeën leidden ertoe, dat hij spoedig met de partijleiding overhoop lag. In 1930 nam hij zijn congé en stichtte hij samen met majoor Buchrucker een -.strijdgemeenschap van revolutionnaire nationaal-socialisten". Toen Hitier aan de macht kwam, vluchtte Strasser naar Wenen, waar hij de strijd tegen het nazi-régime voortzette. In 193.5 werd hem het Duitse staatsburgerschap ont zegd. Sedertdien had Strasser de hand in tal van complotten, die in het buitenland werden gesmeed met het doel Hitler ten val te brengen. Achtervolgd en gejaagd door agenten der Gestapo, trok Strasser van Oostenrijk naar Tsjechoslowakije- en van daar naar Frankrijk, Zwitserland en Enge land om tenslotte in de nieuwe wereld enige jaren van rust te vinden. Na afloop van de tweede wereldoorlog dook de naam van Otto Strasser plotseling weer op. Hij sticht te de „bond voor vernieuwing" en ver klaarde in publicaties en interviews, dat hij niet alleen zijn politieke ideeën had ver anderd, maar dat hij ook een innerlijke lou tering had doorgemaakt. Hij beweert thans op de grondslag van het Christendom te staan én de toekomst van Duitsland te zien in een bondsstaat, naar het voorbeeld van Zwitserland opgebouwd. Nog een groep. Naast de „Bond voor vernieuwing", die Otto Strasser als zijn -leider beschouwt, be staat er in de Britse zöne een „Sammlung zur Taf', die illegaal werkt en eveneens uit geestverwanten van Otto Strasser bestaat. Klaarblijkelijk geïnspireerd door de „ge neraals van Godesberg" heeft deze bewe ging, ondersteund door enige andere onaf hankelijke politieke .groepjes, besloten dezer dagen te Dusseldorp een bijeenkomst te houden om te beraadslagen over het stellen van eigen candidaten bij de aanstaande ver kiezingen. Ofschoon uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat de „Sammlung zur Tat" een geheel andere weg wenst te gaan dan de chauvinisten van Godesberg, is het op merkelijk, dat de bekende verdediger uit Neurenberg dr. Dix, die te Godesberg de voorzittershamer hanteerde, ook naar Dus seldorp is uitgenodigd. Over de politieke koers van de nieuwste groep „onaïhankelljken" tast men dan ook nog volkomen in het duister, temeer omdat pater Roussaint, de politieke drijfveer van de „Sammlung"-beweging, onlangs aan het- boex-encongres van de Sovjet-Russische be zettingszone te Berlijn heeft deelgenomen. Deze. zij het nog zo losse, contacten met uiterst links en uiterst réchts, maken het moeilijk te voorspellen, welke richting straks Otto Strasser zelf zal inslaan. Wel licht is het mogelijk dienaangaande enige conclusies te trekken uit een artikel, dat Strasser in Amerika heeft geschreven en waarin hij zich bezig houdt met de plaats, die de' Westelijke geallieerden aan Duits land in West-Europa zouden willen aanbie den Strasser gaat in zijn beschouwing uit van een publicatie in de New York Times, waarin de these wordt verdedigd: „Zoals Europa economisch zonder Duitsland met gezond kan worden, zo moet ook de dag aanbreken, waarop de meer dan 40 millioen Duitsers in de drie Westelijke zones hun plaats in het gemeenschappelijk verdedi gingsfront moeten innemen". Strasser wijst erop, dat de Amerikanen zowel Spanje als West-Duitsland in hun verdedigïngsystemen wensen in te schakelen, maar dat zij wel gebruik willen maken van de Duitse weer baarheid, zonder echter de vorming van een afzonderlijk Duits leger te dulden. Te gen dit plan loopt Strasser storm. „Men wil alleen maar Duitse soldaten kopen" schrijft hij „die zich onder de Tricolore, .de Union Jack en de Stars and Stripes voor de belangen van hun overwinnaars moeten laten doodschieten. Na de ontmanteling dei- Duitse fabrieken volgt nu de ontmanteling van de Duitse volkskracht". Dreigementje. De Westelijke mogendheden zijn er vol gens Strasser van overtuigd, dat, de tegen woordige partijen in Duitsland, die haar ontstaan, haar positie en haar politieke schijnrechten aan de bezetters te danken hebben, de Westelijke geallieerden ter wille zullen zijn, maar zo vervolgt hy des ondanks weigert het nationale Duitsland te geloven, dat zelfs de zwakke mannen en partijen van nu de smadelijke rol van de keurvorst van Hessen willen spelen, die zijn onderdanen aan do Engelsen verkocht. Het nationale Duitsland is zich naar Stras- ser's mening van zijn plicht bewust „voor de verdediging van zijn land en van zijn toekomst, zijn plaats in een gemeenschap pelijk Europese verdedigingsfront in te he men, maar uitsluitend onder eigen vlag en slechts ter verdediging van zijn eigen le vensbelangen". Is zulks niet mogelijk, dan blijft er maar één houding over: ditmaal zonder Duits land. Hét Duitse volk heeft er geen belang bij aan de vorming van een Europees front mee te doen, als dat front pas aan de Ryn be.gint en dus niet alleen Oost-Duitsland, maar ook het grootste gedeelte van West- Duitsland als voorterrein opoffert. Tot be sluit stelt dr. Otto Strasser als voorwaarde voor Duitslands bereidwilligheid de volgen de eisen: erkenning der Duitse grenzen van 1 Januari 1938, beëindiging der ontmante ling en reparaties, annulering van het Ruhr-statuut enbezettingsstftuut en vol ledige rechtsgelijkheid van een vrij en on bezet Duitsland in de Europese federatie en in de UNO. NEDERLANDS MOGELIJKHEDEN IN AMERIKA Met het stoomschip „Gaasterkerk" kwam een flink aantal dierenbestemd voor Artis, in Amsterdam aan. Het zioaarsle object namelijk een vracht van 2]/o ton, vormde een krat met een daarin opgeborgen nijlpaard. Bóvenop het krat is een vat aange bracht, waaruit tijdens de reis het nijlpaard elke paar uur een douche kreeg. Hier wordt de mobiele badkamer met ingebouwd nijlpaarduitgeladen. Gouverneur van Curacao komt naar Nederland De gouverneur van Curapao", ir. Peters, zal Dinsdag per vliegtuig,'naar Nederland vertrekken voor een besprëlcihg met de re gering. Hij wordt vergezeld door zijn echt genote. Bij beschikking van de gouverneur van Curasao is de taakverdeling in het onlangs gevormde college van" algemeen bestuur voor Curagao als volgt: Financiën: M. P. Gorsira; Openbare Ge zondheidsdienst, Watervoorziening en Landbouw: ir. Percy Henriquez; Justitie en Algemene Zaken: L. C. Kwartsz; Sociale en Economische Zaken: E. M. Newton; Open-' bare Werken; E. A. Bomer, en Onderwijs en Volksontwikkeling: H. Spróekel. RIJWIELPAD KIJKDUIN—MONSTER WORDT HERSTELD Het gedeelte Kijkduin—Monster, van het voor het toerisme zo belangrijke, rijwielpad Den KaagHoek van Holland verkeert sinds de oorlog in zeer slechte toestand en is voor het publiek gesloten. Gedeputeerde Staten van Zuidholland heb ben aan het gemeentebestuur van Monster toestemming-verleend het pad te herstellen, waarmede een bedrag van ruim 30.000 gulden is gemoeid. Met het herstel van het rijwiel pad zal spoedig worden begonnen. Een half millioen voor het Kupersfonds Bouw van een groot vacantie-oord De afgetreden voorzitter en secretaris van het N.V.V., de heren E. Kupers en C. van der Lende zijn Donderdag gehuldigd. De nieuwe verbondsvoorzitter, de heer H. Oosterhuis, gaf een overzicht van het vele, dat de scheidende verbondsbestuursleden voor het N.V.V. heben gedaan. Namens de jongeren richtte Herman van Gelder het woord tot de scheidende func tionarissen. Hij deelde mede, dat de jon geren als eerste bijdrage in het Kupers fonds een bedrag van ruim 168.000 zul len storten voor de bouw van een- groot vacantieoord, dat de naam Kupersoord zal dragen. De heer Van den Born, sprekend namens de penningmeesters der aangeslo ten bonden, deelde mede, dat de penning meesters een bedrag van 337.000 hebben bijeengebracht teneinde het half millioen vol te maken, dat nodig is voor de bouw van het Kupersoord. Rede van mr. H. Zwarensteyn te Haarlem Vrolijk.Oh dopr regelmatig gebruik van chocolade vermageri ngs-bon b on s Bi) po tt>c k e r c-kr Jrogialr* f.'k p,i dooi 901 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Pianoconcert no. 1 m d; J. S. Bach. 10.10 Voor de kleuters. 1015 Opgewekte melo dieën. 11.00 Voor zieken, 11.4a Platen. 12.03 Piano-duo De Raaff— Schutte. 12 30 Land en tuinbouw. 12.33 Amusementsorkest. 13.30 Operamuziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Me- tropole-orkest. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Mu- ziekcursus. 15.30 Septet Ombach. iGJO Mastreechter Staar. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.05 Actualiteiten. 18.15 Journa listiek overzicht. 18.30 Strijdkrachten 19.25 Lichte pianoklanken. 19.45 Voor Nederlan ders in Duitsland. 20,05 Walsen van Brahms; Wilhelm Backhaus, piano. 20.20 Lichtbaken. 20 45 Svmphonische dans, Gri'eg. 21.00 Caba ret. 21.45 Puzzle. 22.00 Promenade-orlcest. 22,30 Inleiding van de Zondag. 23.20 Residen tie-orkest met Simon Goldberg, viool: „Pre lude a l'-apres-midi d'un Faune", Debussy; Vioolconcert in C, Haydn. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws_. 7.18'Lichte muziek. 8.15 Licht pianospel. 8.35 Orgel. 9.00 Symphofiisch concert. 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.3o Continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Vincentino. 13.20 Orkest Malando. 13.50 Platen. .14.00 A. J. C. 14.20 Marinierskapel. 14.50 Oude liedjes en boerendansen. 15.15 Kamerorkest. 16.00 ,Komt u binnen". 16.15 Amateurs voor de microfoon. 16.45 Sport. 17.00 Dansmuziek. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Reportage Ronde van Frankrijk. 18.30 Populaire liedj'es. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Bouwen en restaureren". 19.45 ..Passepartout". 20.05 Din gen van de dag. 20.15 Omroeporkest, 20.45 Revue. 21.45 Socialistisch' commentaar 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Flitsen uit het leven, luisterspel. 22.40 Ensemble Marcel Thiele- mans. 23.15 Platei* Uitrusting van zeven ambacht scholen voor Oost-lndonesië Geschenk van „Nederland helpt Indië" De stichting „Nederland, helpt Indië" zal zorgen voor de uitrusting van een zevental ambachtsscholen in Oost-lndonesië. Hier mede is een bedrag van ruim f 350.000 ge moeid. De ambachtsscholen, die van dit Nederlandse geschenk zullen profiteren, zijn gevestigd in Ambon, Makassar, Mena- do, Denpassar, Mataram, Koepang en Ter- nate. De eerste zending, bestaande uit 84 grote kisten, met een totaal gewicht van bijna 12.000 kilo, werd reeds dezer dagen verscheept. Zij heeft een waarde van on geveer i 50.000 en omvat schaafbanken, slijpmachines, zagen, boormachines, aam beelden, bankschroeven, meetlinten, ha mers, duimstokken, schroevendraaiers, wa terpassen, boren, beitels, vijlen en combi natietangen. Meer zendingen zullen vol gen. zodra de stichting in de gelegenheid is de benodigde materialen en gereedschap pen, die op de wereldmarkt nog moeilijk te krijgen zijn, aan te schaffen. De staat Oost-lndonesië heeft zich reeds zeer erken telijk betoond voor dit kostbare geschenk. Bovendien zond „Nederland helpt Indië" dezer dagen twaalf grote balen manufac turen en 5000 kilogram baby-voedsel naar Indonesië, die de stichting van een Gro ningse meelfabriek ten geschenke ontving. Experimenteel wegdek in Viissingen: asfalt met rubber De Rubberstichting te Delft, welke zich de bevordering van het gebruik van na tuurlijke rubber ten doel stelt door propa ganda, research-wei-k en het geven van technische adviezen, heeft een excursie voor technici georganiseerd naar Viis singen, waar in opdracht van de gemeente een weg volgens een procédé van de Stich ting wordt aangelegd. Dit procédé voorziet in een asfalt-wegdek, waar in de bovenste laag een gering percentage rubber is ver werkt. Voor deze werkwijze, die slijtage en slip gevaar sterk reduceert, blijkt zeer grote be langstelling te bestaan, ook in het buiten land. Het werk te Viissingen aan de Bou levard de Ruyter, dat een oppervlakte van 11.000 m2 beslaat, is reeds bezócht door Franse en Deense wegenbouw-deskundi- geh. Ook in de Verenigde Staten, waar ir. F. T. Bokma namens de Stichting dit pro cédé heeft- geïntroduceerd, hebben de des kundigen er zeer grote belangstelling voor en wordt op grote schaal hiermede verder geëxperimenteerd. Het werk te Viissingen is bovendien van grote experimentele waarde omdat het be trokken wegvale sterk onder de invloed van het zeewater staat, dat bij ruw weer over de boulevard heen slaat. Men bestu deert thans namelijk ook de mogelijkheid om rubber te gebruiken bij de aanleg van zeeweringen. POLDER ONDER WATER OM MUIZEN TE VERDRIJVEN Door de langdurige droogte is ook in de Betuwe de muizenplaag sterk toegenomen. De muizen bevredigen hun vraatzucht in koren-, bieten- en aardappelvelden, waar door reeds grote schade is aangericht. Het bestuur vau de Beusichemse polder is voornemens een gedeelte van de- polder onder water te zetten om de muizen uit te roeien. Frans Verpoorten en Ida Beets exposeren In !t Luifeltje te Haarlem wordt tot 28 J ti'fn een tentoonstelling gehouden van schilde rijen en tekeningen door Frans Verpoorten en van beeldhouwwerken door mevrouw Ida Beets. Van Verpoorten zag ik kort geleden op een tentoonstelling van Haarlemse jonge ren een tekening van een moestuin met bonenstaken die opviel door een goede zwart-wit verdeling en een eigen hand schrift. Bij het zien van deze eigen expo sitie wordt die gunstige indruk nog ver sterkt. Het is een prettig verschijnsel dat in Haarlem een groepje'jongeren zo ern stig en ieder langs eigen wegen zoekt, zonder het slachtoffer van een der geijkte moderne richtingen te worden. Het werk van Verpoorten is gevoelig en vooral in zijn tekeningen vaak van een grote direct heid en rijpheid. Hij kan zeer goed de sfeer van een bepaalde buurt weergeven. De tekeningen die hij maakt van de omgeving van de gasfabriek, de gashou ders en boerderijen aan de Waarderweg zijn diep-ernstig van stemming. Ook een gebombardeerd huis uit IJmuiden heeft die zelfde ernst. Het uit Frankrijk meege brachte werk daarentegen is van een zui delijke lichtheid, hetgeen vooral treft in een paar schetsen uit Nice en Cannes. Verder is er een mooie tekening van een Romaans kapelletje uit. de Provence. Mogen over het algemeen de tekeningen het rijpste werk zijn, toch zijn er onder de hier geëxposeerde schilderijen ook zeer gave uitingen. Er is een stilleven met scholletjes, mooi van verfbehandeling én goed van kleur. Vooral de tegenstelling tussen een bruingrijs 'dekvel met rossige vlekjes en de blanke onderzijde vah een ander visje is fijn afgewogen. Wat groter samengevat zijn een stilleven met aard appelen en één met een ketel. Het kleine schilderijtje met het broodje en een wat groter met lichte korenschoven tegen een onheilspellende lucht, krijgen misschien ongewild een haast symbolisch karakter. Treffend is ook het wrange portret van een idiote jongen. Dan zijn er nog aqua rellen „die het vermoeden wekken dat Verpoorten abstracte neigingen heeft. Het zijn echter studies naar door de micro scoop waargenomen ééncellige dieren. Ook Ida Beets behoort tot de jongeren. Zij is- leerlinge van Theo van Reyn en is nog maar kort in het vak. Haar werk is evenwichtig en rustig. Het is gesloten van vormgeving, zonder opzichtige monumen taliteit. Bij de portretten heeft zij zich werkelijk verdiept in het gegeven, vooral daar waar zij haar sujetten goed kent zo als bij haar eigen kinderen. Erg mooi is bijvoorbeeld het jongensportret. Een zit tend naakt in terracotta is groot van vorm gebleven en vertoont toch een innig con tact met de natuur. Bij een staand naakt in gips is naar schetsen gewerkt en daar door is de vorm nog even geslotener ge worden. Met de vermelding van een oud vrouwtje in terracotta en een klein zittend naakt in kalksteen eindig ik deze bespre king. L. H. H. SCHUTTE. (Adv.) Kasteel Doorwerth wordt Airbornemuseum Ht comité tot inrichting van een mu seum voor oud-Oosterbeek en het tot stand brengen van een „Airbornemuseum" heeft thans besloten het kasteel Door werth als plaats voor dit museum te kie zen. Deze zomer hoopt men reeds tijdelijk in een barak een begin te maken met de expositie. Door de gemeente Arnhem wordt in bruikleen afgestaan een grote maquette van de strijd om Arnhem en Oosterbeek. De opzet is een museum te stichten, dat cultureel, folkloristisch en historisch van grote betekenis zal zijn. Donderdagmiddag; heeft de secretaris van de Nederlandse Kamer van Koop handel te New York, mr. H. Zwarensteyn, aan de maandelijkse koffiemaaltijd van het departement Haarlem van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel een door helderheid en overtuigingskracht uitmuntende voordracht gehouden over de exportmogelijkheden naar Amerika. Mr. Zwarensteyn wiste allereerst door het vertellen van een paar anecdotes ervaringen de voorstelling uitdat de Amerikanen min of meer op de Neder landse' producten zitten te wachten: Men denkt er zelfs niet aan of over Nederland, zo min als men er over België, Zwitser land, Italië of over een ander land van het Europese continent denkt: men aanvaardt er het begrip Europa als een geheel en ziet er vooral in een afzetgebied van 160 millioen consumenten. Zover is het na tuurlijk nog niet en het komt op onze tact, op onze argumenten, maar vooral ook op ons idealisme aan duidelijk te maken waarom dit nog niet zo is, doch dat wij zelf ook naar economische éénwording streven, al zijn de grenzen dan ook niet met éen pennestreek weg te vagen. Mr. Vanderbilfc. Nu is de bekende mr. Cornelius Vander- bilt nogal ontstemd van een Europese reis teruggekomen en heeft verklaard: „De Europeaan haat de Amerikaan en van het Marshall-plan weet en begrijpt hij niets". Nu is, aldus-mr. Zwarensteyn, de heer Vanderbilt niet in Nederland geweest, an ders zou hij zeker niet zo hebben gespro ken. Maar hij is dat nu een keer niet en dus komt het er voor ons op aan het ef fect van zijn woorden te neutraliseren. Frankrijk heeft al een prachtig ant woord gevonden: het stuurde een „Merci- train" van 48 wagens gevuld met goede ren die voor ieder der 48 Amerikaanse staten uiting gaven aan de dankbaarheid der Fransen voor de Marshall-hulp. Ne derland heeft wel foto's laten ophangen in de wachtkamer van Paul Hoffman, maar daar komt niet iedere Amerikaan; daarom is het initiatief van de Kamer van Koop handel en de Maatschappij voor Nijver heid en Handel tot stichting van een „Marshall-erkentelijkheidsfonds" zo be langrijk. Hierdoor zullen uit iedere staat 'n meisje en een jongen gelegenheid krij gen hun vacantie in ons land door te bren gen. Toerisme is voor ongezochte en spon tane voorlichting noodzakelijk. Wanneer er nu in de Verenigde Staten zoveel verkeerd of helemaal geen begrip heerst jegens Nederland, moeten wij niet zeggen: die nare Amerikanen toch! maar de hand in eigen boezem steken, zo ver volgde spreker. En hij gaf talrijke voorbeel den: het geeft niets of ons voorlichtings bureau steeds maar anonieme verklarin- gen aan de pers verstrekt: men moet de - weg weten naar de pagina's van dë Ame rikaanse kranten en dat kan vooral door persoonlijke vertolking van het Neder landse standpunt. De Indonesiërs" hebben dat heel wat beter begrepen eh dé heer Palar houdt, dan ook iedere week éen pers conferentie. En hoewel de Amerikaan principieel geneigd is zijn sympathie aan de onderliggende partij te schenken en voor hem spreekt de strijd om onafhanke lijkheid en vrijheid van de Indonesiërs in het licht van het eigen verleden gemakke lijk aan waren noch de pers, noch de publieke opinie tijdens de tweede politiële actie bepaald anti-Nederlands. Mr. Van KI effens sprak in die tijd eens aan een. lunch en zijn toespraak had een verbluf fend succes: zij verscheen tot in de klein ste bladen en tot in alle uithoeken van de Nieuwe Wereld. De uitnodiging van het gezelschap journalisten, dat nu zo tragisch om het leven is gekomen, was voorts een goede stap in de richting van een doeltref fende bewerking van de openbare mening. Industrie laat vaak verstek gaan. Voorts moet men goed doordrongen zijn van de stelling: adverteren is verkopen. Enkele pagina's in de New York Times, aan Nederland gewijd, leverden onlangs nog tweeduizend spontane relaties op. He laas echter laat ook de industrie nog vaak verstek gaan. Mr. Zwarensteyn gaf vele voorbeelden van verwerpelijke zaken- praktijken van Nederlanders: variërende van het met de^ Noorderzon vertrekken tot het. zenden van gebroken of beschadigde waren. Zeker, er zijn ook dingen waarvan wij terecht vragen, dat Amerika ze wijzigt of afschaft; de ontstellend hoge invoer rechten, de ingewikkelde consulaire fac tuur. Maar die hindernissen zijn voor ieder land gelijk en Nederland moet voor komen dat het de indruk maakt van een jichtige oude heer die niet over de obsta kels kan komen. Actie tot afschaffing van de hoge invoerrechten moet dan ook door West-Europa gezamenlijk geschieden. Amerika zal van zijn kant natuurlijk moe ten tonen dat het hem ernst is met de op- Panda en de 24. Panda reikte Joris Goedbloed het briefje toe, dat hij achter de toonbank ge vonden had, en Joris begon het onmiddel lijk vol aandacht te lezen. Intussen ging het gesprek van de anderen door. want nu Joris eindelijk stil was kwam Loetje de Heler aan het woord. „Is het nu uit met die onzin?" vroeg hij. „Ik ben het'zat! Ga allemaal me winkel uit! Ik weet niks van een horloge!" „Niets?" kreet Jeroen de Blaet ontzet. „Zo'n goecl horloge! En dan dat loterij-briefje! Mijn hoofdprijsach, mijn hoofdprijs beste man, help mij toch!" „Ik weet van niks! Wat gaat me dat horlozie an?" vroeg Loetje vijandig. „Niets, waarde vriend! Ge hebt gelijk!" riep Joris nu plotseling want hij had dat briefje gelezen en wist nu dus, waar het horloge te vinden was. „Gij gaat vrij-uit, mijn beste Heler", sprak hij vaderlijk. „Uio waarheids liefde heeft u gered! Nu zullen wij genade voor recht laten gelden en u niet langer op houden. Zoekt rust op uw sponde en slaapt de slaap des rechtvaardigen, dat zij u van ganser harte gegund! Het ga u goed, mijn trouwe vriend, het was een genoegen u te leren kennen. Helaas roepen dringende za ken ons thans elders En met die woor den gaf hij Jeroen de Blaet een duw 'en zo renden zij samen de winkel uit. „Ikik begrijp het nietstotterde de Heer de Blaet. „Mijn horloge mijn hoofdprijs. „Vertrouw op mij", beet Joris hem toe. „Alles komt in orde. Ik zal een Goed Werk aan u verrichten". Maar Panda vroeg zich af, wat Joris nu weer van plan zou zijn. vatting, dat de kloof van vijf milliard die ev ligt tussen in- en uitvoer, overbrugd moet worden door verhoging van de im-j port en niet door verlaging van de export.j Prijzen aan de hoge kant. Intussen valt het niet te ontkennen dat Nederland erg hoog met zijn prijzen is. Ook al is dat niet ons laatste woord, want er zijn fabrikanten die hun dure produc ten ingang doen vinden door bijzondere kwaliteit en afwerking. Maar de hogere prijs moet binnen redelijke grenzen blij ven. Over het algemeen zijn de Nederland se producten wel goed, de verpakking laat dikwijls te wensen en de reclame is vaak te weinig afgesteld op de specifiek Amerikaanse levensgewoonten en opvat-! tingen. Over de huidige Amerikaanse conjunc tuur zei spreker, dat hij verwachtte dat de prijsdaling in November haar dieptepunt; zou hebben bereikt. Die prijsdaling be-, hoeft echter zeker geen nadelige invloed op de Nederlandse afzetmogelijkheden te hebben. Immers, tegen de Amerikaanse massa-productie zullen wij het toch nooit kunnen opnemen. Wij moeten liet hebben van die vier millioen Amerikaanse ver bruikerseenheden die over 'n verbruiksver- mogen van meer dan vijfduizend dollar per jaar beschikken. Naar deze sterke koopkrachtigen moeten wij ons richten. De Amerikaan wil vooral zien wat hijj koopt. Daarom is de showroom die de Ka-! mer van Koophandel in New York heeftj geopend zo belangrijk. Zij is nu reeds een; succes gebleken. Het Nederlandse bedrijfsleven, zo be sloot mr. Zwarensteyn, zal mede de stoot tot de exportbevordering dienen te geven.' Onze export naar de Verenigde Staten kan' verdrievoudigd worden. Beschamende klacht De heer L. H. Tjan, leraar aan een open bare middelbare school in Indonesië, die thans met verlof hier te lande vertoeft, heeft zich met een Open Brief tot de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gericht. Daarin verklaart hij: dat hij er van overtuigd is, met instem ming van en naméns alle getinte wegge bruikers (Indonesiërs, Indische Nederlan ders, Surinamers, Chinezen en andere niet- blanken) onderstaand verzoek te doen; dat hem bijzonder pijnlijk getroffen-heeft, dat een gedeelte van de Nederlandse jeugd ontstellend gebrek aan wellevendheid je gens bovengenoemde weggebruikers ver toont door dezen „pinda", „nikker", „a; „doodvreter" é.d. na te roepen, hetgeen zweemt naar de houding der aanhangers van het Nazi'isme tegenover niet-Ariërs; dat deze onsympathieke gewoonte van dit gedeelte der Nederlandse jeugd door de ouders de goede niet te na gesproken oogluikend toegelaten, vergoelijkt dan wel door hun „eigen voorbeeld of houding, in de hand gewérk't" wordt; dat dit blijkbaar op een leemte ïn de opvoeding dezer ouders en hun kinderen wijst; dat naar zijn mening in deze betreurens waardige leemte wegens gebleken onmacht der ouders voorzien zou kunnen worden door schoolopvoeding, die, naast schoolse kennis, lessen in lichamelijke opvoeding en veilig verkeer, enkele elementaire fatsoens regels zou kunnen omvatten; dat hij met reden vreest, dat het boven- gesignaleerde gebrek aan goede manieren grote afbreuk doet aan de sympathie en bewondering, die (gekleurde) buitenlandse gasten wellicht voor Nederland in andere opzichten hebben. Redenen, waarom hij (en met hem, naar zijn vaste overtuiging, alle weldenkenken) verzoekt, het daarheen te willen leiden, dat door aanvullende schoolopvoeding, als enig middel ter spoedige bereiking van het be oogde doel, aan bovengenoemd euvel, waar aan een deel der Nederlandse jeugd mank gaat, in het belang van Nederland en zijn gekleurde vrienden, paal en perk gesteld worde." Afgrijselijk. In goed-ingelichte kringen te Washington verwacht men niet, dat de Senaat het voorstel van de begrotings commissie, hetwelk inhoudt, dat een gedeelte van de Marshall-gelden moet worden gebruikt voor het kopen van overtollige Amerikaanse landbouwpro ducten, zal'goedkeuren. De „Washington Post" heeft scherpe critiek op het voor stel geoefend, noemde het „afgrijselijk" en zeide, dat een dei-gelijke maatregel het Europese herstel ernstiger zou ver tragen dan een vermindering van de hulp met millioenen dollars. Mirakel. Duizenden Katholieke bestormden Woensdag de kathedraal van Lublin (Polen) om getuige te zijn van een mirakel, waarover geruchten gingen en dat hieruit zou bestaan, dat er tranen opwelden uit de ogen van een Maria beeld in de kathedraal. In de drukte kwam een twintigjarig meisje om het leven en een riegentiental andere per sonen liep verwondingen op. De Poolse autoriteiten nemen maatregelen om hen, die beschuldigd worden van „aanmoe diging van hysterie en exploitatie van de naïveteit en onwetendheid van een voudige mensen" te straffen. Gehoorzaamheid. Het hoog gerechtshof van Georgia heeft voor het eerst in de ge rechtelijke annalen der Zuidelijke sta ten als zijn mening uitgesproken, dat de negers deel kunnen uitmaken van een jury. Dit hof heeft een vonnis vernie tigd en een nieuw proces bevolen in een zaak, waarbij negers uit de jury ver wijderd waren. Het hof verklaart, dat degenen die voor de vaststelling der jury-lijsten zorg dragen, aan de grond wet der Verenigde Staten moeten ge hoorzamen, „welke ook hun persoonlijke mening, hun erfelijke instincten, hun natuurlijke neigingen of andere omstan digheden mogen zijn". Sterk. Een vroegere S.A.-man verklaarde voor een Duits hof van beroep voor zuiveringszaken in Neurenberg: „Ik wil doodvallen als de tegen mij gerichte getuigenverklaringen waar zijn". Een seconde later zonk de beschuldigde, Friedrich Geyer, dood ter aarde.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2