Een Shakespeare om nooit te vergeten Kleurige bolgewassen rond een stille vijver tegen een achtergrond van statig geboomte Een vage herinnering Vrijdag 15 Juli 1949 „THE YOUNG VIC" SPEELDE „AS YOU LIKE IT" Sublieme Jacques van Duncan Ross. In het openluchttheater te Bloemendaal gaf het Engelse toneelgezelschap .Young Vic" zijn eerste opvoering van Shakespeare's „As you like it" onder ideale weersomstandigheden. De slotscène. Shakespeares van dichterlijke schoonheid stralende blijspel „As you like it" is de romantische verbeelding van ontwakende en stoeiende liefde, waarover soms een dunne schaduw valt van weemoed om een vervlogen jeugd, die steeds te rechter tijd moet wijken voor luchtige spotternij tot de alle contrasten verzoenende vrolijkheid er op volgt. Men moet al Bernard Shaw heten om in deze idylle niets meer te zien dan een uitbreiding van de twee gelukkigste minu ten in het leven van een bekoorlijke vrouw tot een slordig verzinsel in twaalf taferelen. Het moge dan waar zijn, dat de karakter tekening vrijwel nergens een persoonlijke vorm aanneemt, daar staat een weelde van magische taalmuziek tegenover, zo kristal helder en bewegelijk als in vrijwel geen andere comedie ter wereld, waarvan het ge heim buiten iedere vertaling blijft. Deze in bijna alle schakeringen smetteloos te heb ben laten weerklinken was van de voor stelling door de Young Vic in het Bloe- mendaalse Openluchttheater wel de groot ste verdienste. Maar daar kwam nog zo heel veel bij. In de eerste plaats de door geen routine af gestompte en daardoor hartveroverende jeugd van het ensemble, dat volkomen in het spel opging. Eerbiedige bef de voor de tekst, beheerste geestdrift en verrassende frisheid vormden het driespan, dat de menigte van toeschouwers meesleepte en het rijk der vervoering binnentrok. Voorts was de entourage der handeling onwaar schijnlijk mooi. Professor A. G. van Kra nendonk heeft in zijn studie over Shake speare en zijn tijd terecht geschreven, dat de natuur in dit stuk niet alleen decoratief moet worden opgevat, doch een actieve rol vervult door kalmerend en veredelend op de personen in te werken. Aan die eis vol deed het sprookjesachtig begroeide duin terrein absoluut, mede dank zij het door rijke fantasie geleide gebruik dat men er van maakte. Zo ongeveer moet de denk beeldige voorstelling door de schepper van het werk er hebben uitgezien. Af en toe staken zelfs de vissen in de vijver hun hoofden boven de waterspiegel uit om een kijkje in het serene landschap te werpen. Door dit alles bemerkte men eigenlijk ternauwernood dat de aardige prestaties der spelers op twee of drie uitzonde ringen na niet ver genoeg reiken om alle kwaliteiten van dit ondanks de schijn van oppervlakkigheid welhaast onuitputtelijke werk bloot te leggen. In deze comedie van beeld en spiegelbeeld, stelling en tegen stelling, had de ironie gerust wat krach tiger naar voren mogen komen. Shakespeare hanteerde meesterlijk de methode om de aandacht van het publiek gelijktijdig op de twee aspecten van iedere situatie te rich ten en dreef zelfs terdege de spot met het genre der pastorale, nota bene terwijl hij bezig" was het zelf te bedrijven, doch in deze vertoning stonden zijde en keerzijde dei- motieven niet scherp waarneembaar tegen over elkaar. Men hoorde wel de zorgeloze bevrijdende melodie van levensvreugde, maar niet de diepere ondertoon van melan cholieke verwondering. Jean Wilson nog lang niet te verge lijken met de Rosalind van onze Mary Dresselhuys een jaar of tien geleden was uitdagend schelms en heel bekoorlijk, maar geenszins betoverend. Wat zij miste aan geraffineerde gevoelservaring werd echter ruïmschoöts vergoed door de echtheid van haar plezier en door haar snelle tegenwoor digheid van geest. Als zij er in slaagde om haar vermomming te bezigen ter camou flage van haar slechts door de loop dei- omstandigheden bedwongen hartstocht, dan had zij dit te danken aan de steun van Pierre Lefevre als een zwierige Orlando, die de pikanterie niet weinig verhoogde door het spel tot het einde toe mee te spelen. Geprezen dient voorts te worden de wat gemoedelijk-realistische nar met de veel zeggende naam Toetssteen door Anthony van Bridge, wijs met zijn mond en dwaas in zijn handelen. Ook de Celia trouwens van Ann Morrish en de hertog in ballingschap van Mervyn Blake waren meer dan vol doende. De oude bediende Adam had ech ter veel ontroerender en de kwasterige hoveling Le Beau veel kluchtiger gekund. De uitblinker was ontegenzeggelijk Dun can Ross, die de meestal verkeerd begrepen waanwijze Jacques eindelijk en bijna on verbeterlijk zijn ware gedaante hergaf: die van een geblaseerde poseur, een geaffec teerde misanthroop. Een prachtige creatie, waarvan ieder woord en ieder gebaar over eenstemde met de haast onmerkbaar ko mische bedoelingen van de dichter, die in deze figuur de aan een geestelijke mode i verslaafden uit zijn dagen wilde hekelen. Genoeg critische kanttekeningen. Want Shakespeare heeft met zijn „As you like it" toch voornamelijk het luchthartige amuse- j I ment willen dienen, welke diepere gevoe- lens er ook tussen de regels mogen zijn binnengeslopen. Laat mij daarom haastig verzekeren dat deze als het ware licht gevende buitenkant met voor onze begrip pen onbeschrijfelijke gratie en levendige humor zichtbaar wordt gemaakt en soms ook doorschijnend. Deze Shakespeare- voorstelling ontwikkelt zich als een sprookje, dat men nooit vergeet, in een om geving die niet zo erg veel van Arcadië kan verschillen. Als u een goede raad wilt aannemen: gaat er dan spoorslags heen. DAYID KONING Ronde van Frankrijk Toulouse-Nimes: Korfbal Zondag lusfrumfournooi H.K.C. „Aurora" Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Haarlemse Korfbalclub „Aurora" worden op Zondag 17 Juli a.s. op het Aurora-terrein en omliggende velden aan de Vergierdeweg seriewedstrijden gehouden. Niet minder dan 68 twaalftallen van 32 verenigingen uit geheel Noord- en Zuid holland nemen hieraan deel, o.a. een Blauw Wit 1 en 2-combinatie, S.V.K. I uit Amster dam. Groen Geel 1 en Roda 1 uit de Zaan streek, voorts Oosterkwartier 1 en Aurora 1 uit Haarlem. Er wordt gespeeld in 6 afdelingen op 9 korfbalvelden. De wedstrijden vangen om 9 uur aan. De toegang tot de terreinen is vrij. „Drijvende hotels" bij de Olympische winterspelen 1952 Gezien de grote belangstelling, welke voor de ülypmpische winterspelen 1952 te Oslo zowel van deelnemers, toeschouwers als jour nalisten wordt verwacht, heeft het bureau voor vreemdelingenverkeer in de Noorse hoofdstad het organisatie-comité der spelen voorgesteld, met het oog op de te geringe hötel-accomodatie, de deelnemende landen te verzoeken per schip naar Oslo te komen en. de schepen als drijvend hotel te laten dienst doen, Het zou de landenploegen hier door tevens gemakkelijk gemaakt worden extra voedsel, dat in Noorwegen niet ver krijgbaar is, mee te brengen. Aan boord van hun „hotels" zouden de verschillende landen nationale tentoonstel lingen kunnen arrengeren. weer een étappe met weinig spanning Sprint vijftig km van de finish bracht beslissing Evenals Woensdag is ook gisteren de strijd pas ontbrand op vijftig kilometer van de finish. Tot aan Montpellier had de wedstrijd het karakter van een rustig fietstochtje, want geen enkele deelnemer voelde er iets voor zich extra in te span nen. Een meedogenloze zon blakerde de wegen, vooral in de totaal boomloze vallei van de Orb. En de verschroeiende hitte smoorde alle offensieve neigingen in de kiem. Met 289 kilometer voor de boeg startten half acht te Toulouse 69 renners. Zij bleven gezellig bij elkaar en peddelden voort met een matig gangetje. Af en toe stoven er een paar naar voren, om een premie te verdienen bij de doortocht van de stadjes en dorpen die de karavaan dit jaar voor de eerste maal zagen passeren. Een gesloten overweg bij Saint Pons (125 km) gaf aan Chepatte, Deprez, Geus, Camellini, Martin, Keteleer en de Santi gelegenheid de rest van het peloton achter zich te laten. Bij nader inzien vonden zij het echter veel te warm om door te zetten en ze lieten zich dan ook zonder tegenstand inlopen. Zo werd Montpellier bereikt zonder dat er eigenlijk iets gebeurd was.Maar bij het verlaten van de stad kwam er leven in de brouwerij. Na een spurt voor een premie ging Emile Idéé direct door met Ausenda aan zijn wiel'. De grote figuren in het pelo ton reageerden niet, behalve Lambrecht, die samen met Leveque de achtervolging inzette. Ook Teisseire, Muller en nummer zes van het algemeen klassement, de Belg Dupont, waagden even later een kans, met het gevolg dat een kopgroepje van zeven man ontstond dat over 15 kilometer ruim een minuut uitliep. Elkaar prachtig aan de kop aflossend wisten de vluchtelingen hun voorsprong geleidelijk te vergroten. Te Lunel-Viel (257 km) bedroeg die 1 min. 50 sec. en in steeds sneller vaart ging het in de richting van Nimes. Tenslotte won Idee de sprint te Nimes vóór Lambrecht, Dupont, Ausenda en Teis seire. Ook de Belg Dupont heeft reden tot tevredenheid. Men had hem gisteren in de algemene rangschikking abusievelijk achter Ockers gezet, welke fout inmiddels is hersteld, terwijl hij nu bovendien Küb- ler, die in het peloton was gebleven, heeft ingehaald. De uitslag van de dertiende étappe (Tou louse-Nimes, 289 km) luidt: 1. Idéé (lie de France) in 8 uur 29 min. 04 sec.; 2. Larn- brecht (België) op een halve lengte; 3. Dupont (België B); 4. Ausenda (Italië B); 5. Teisseire (Frankrijk); 6. Muller (lie de France); 13. Het grote peloton met alle Kiibler (Zwitserland); 9. Van Steenbergen (België); 10. Ockers (België); 11. Dos Reis (Centraal Zuid West); 12. Brule (lie de France); 13. Het grote peleton. met alle favorieten, behalve Brambilla en Marinel- Ti. Desbats heeft tijdens de étappe opge geven. Na deze 13e étappe luidt het algemeen klassement: 1. Magni (Italië B) 84.30.23; 2. Fachleitner (Z.O.Fr.) 84.32.33; 3. Mari- nelli (lie de France) 84 33.04; 4. Dupont (België B) 84.37.34; 5. Kübler (Zwitser land) 84.40.37; 6. Ockers (België A) 84.41.52; 7. Cogan (W.N.Fr.) 84,42.25; 8. Bartali (Italië A) 84.42.57; 9. Coppi (Italië A) 84.44.39; 10. Robic (W.N.Fr.) 84.45.46; 11. Tacca (lie de France) 84.47.48; 12. Lambrecht (België A) 84.52.20, Nederlanders versloegen Bel gen in omnium te Amsterdam Enige duizenden toeschouwers in het Olym pisch Stadion te Amsterdam zagen een Ne derlandse wielerploeg een Belgisch team in een omniumwedstrijd verslaan. De Neder landse ploeg was samengesteld uit Van Vliet, Peters, Lakeman en Blankenauw, eri bleek veel te sterk te zijn voor de Belgen: Somers, Deboevere, Verschuuren en Cools. Onze landgenoten wonnen alle onderdelen van de omnium met groot verschil en dus ook de totaalwedstrijd. De uitslagen luiden: Sprint voor amateurs (20 deelnemers) finale: 1. P. Willekes 12.6; 2. Hijzelendoorn; 3. Geukens; 4. N. Buchly. Omniumwedstrijd voor beroepsrijders Ne derland—België. Klassementswedstrijd over 5 km, met 5 klassementen: 1. Van Vliet (N.) 15 pnt. 7 min. 19 sec.; 2. Peters (N.) 11 pnt.; 3. Lakeman (N.) 10 pnt..; 4. Blankenauw (N.) 6 pnt.; 5, Cools (B.) 4 pnt. en de andere Belgen. Afvalwedstrijd (na iedere ronde viel de laatste renner af): 1. Van Vliet 3500 meter; 2, Peters 3500 meter; 3. Lakeman 3000 meter; 4. Blankenauw 2500 meter: 5. Verschuuren 2000 meter; 6. Deboevere 1500 meter; 7. Cools 1000 meter; 8. Somers 500 meter. Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen De sportcommissie van de Nederlandse Wieier Unie heeft de volgende ploeg samen gesteld voor deelneming aan de wereldkam pioenschappen wielrennen, welke van 20 tot 28 Augustus in Kopenhagen zullen worden gehouden: Sprint beroepsrijders: J. Derksen en A. G. van Vliet. Sprint amateurs: J. A. J. Hijzelendoorn, P- Geukens en N. Buchly. Achtervolging beroepsrijders: W. van Est en G. van Beek; reserves G. B. M. Schulte en G. P. Peters (Haarlem). Achtervolging amateurs: J. H. Kunst; voor de tweede plaats zal nog een keuze gemaakt worden tussen E. J. Koeman en J. J. F. Harmans. Stayers: C. Bakker en J. Pronk. Weg, beroepsrijders: J. H. Jansen, W. van Est, G. B. M. Schulte, G. P. Peters (Haar lem), G. P. Voorting (Haarlem) en G. van Beek; eerste reserve H. Lakeman, tweede reserve B. H. Schellingerhoudt. Weg, amateurs: deze ploeg zal later worden samengesteld.. Er zal een keuze worden ger maakt uit de volgende 21 voorlopig geselec teerden: L, de Booy, L. J. Dekkers, P. Duyf, H. J. van den Elshout, H. J. Faanhof, J. J. A. Geerts, J. de Groot, A. L. C. Guns, D, Hooy- schuur, E. J. Koeman. K. Kroon, J. Nolten, G. Otte, M. Roks, G. Timmerman, R. van der Veeken. A. Verstraeten, P. A. Verwijmeren, H. Vinken, F. Vos en W. Wagtmans. Als chef d'équipe zal de heer M. Koot van de sportcommissie der N. W. U. de ploeg vergezellen. Verzorgers zijn: G. C. M. Goed schalk (Den Haag) en J. P. van der Heyder (Haarlem) Zwemmen Spanning bij laatste kringwedstrijden De laatste wedstrijden om het kampioen schap van de kring Haarlem vonden gisteren in Stoop's Bad plaats. Door de uitgebreide inschrijving en de deelname van prominente zwemmers en zwemsters zijn dit interessante wedstrijden geworden. Bijzonder spannend was het nummer 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk voor dames, ver deeld over 3 series. De beste tijden werden gemaakt in de laatste serie, waarin J. Wisker, N. Kint en M. Marsman waren opgenomen. Jopie Wisker nam door haar rugslag direct de leiding, welke voorsprong zij in de school slag nog kon vergroten. Bij het ingaan van de borstcrawl nam Margot Marsman haar kans waar en zienderogen liep zij in. In de laatste meters wist zij door een uiterste krachtsinspanning Jopie Wisker te passeren om als eerste in de goede tijd van 2 min. 15 sec. aan te tikken. Bij het nummer rugslag heren was Jelle Hoekstra, bij afwezigheid van Frits Maus, de prominente zwemmer. Voor de tweede plaats werd het een heftig duel tussen de opko mende zwemmers Bijkerk en Pieters, die in het voordeel van eerstgenoemde eindigde. Een uitstekende prestatie verrichtte Jan Lablans op de 200 m. schoolslag. Direct van start nam hij resoluut de leiding om deze niet meer af ie staan. De door hem gemaakte tijd van 2 m. 57 seconde is de beste welke hij dit jaar heeft gemaakt. Bij de estafette dames toonde zich DWR ook nu weer de sterkste, De gedétailleerde uitslagen waren als volgt: 50 m, borstcrawl jongens: .1. F. Michelsen (HVGB) 31.1 sec.; 2. B. Dinkla (Haarlem) 31.5 sec.: 3. R. Roest (HVGB.) 32.2 sec. 3 x 50 m. wisselslag dames persoonlijk: 1. M. Marsman (HVGB) 2 m. 15 sec.; 2. J. Wis ker (DWR) 2. m. 16.5 sec.; 3. N. Kint (VZV) 2 m. 20.9 sec. 100 m. rugslag heren: 1. J. Hoekstra (HVGB) 1 m. 14.5 sec.; 2. A. Bijkerk (HVGB) 1 m. 16 sec.; 3. F. Pieters (DWR) 1 m. 16.9 sec. 50 m. rugslag meisjes: 1. B. Nelissen (DWT) 38.9 sec.; 2. M. Overeem (HPC) 39.9 sec.; 3. I. Jansen (I4VGB) 43.6 sec.1 200 ra. sChoolslag heren: 1. J. Lablans t'DWT) 2 m. 57 sec.; 2. W. Nijenhuis (I-IVGB) 3 m. 2.2 sec.; 3. J. Hofman (HVGB) 3 m. 6.8 sec. 10 x 50 m, borstcrawiestafette dames: 1. DWR 6 m. 20.4 sec.; 2. DWT 6 m. 31.5 sec.; 3. HVGB 6 m. 33 sec. Waterpolo Grote overwinning van Haarlem op Maas Haarlem heeft een klinkende overwinning van 131 op Maas 1 behaald en Haarlem is thans weer ernstig op weg om het kampioen schap der tweede klasse van de KNZB te veroveren. Met tien punten uit vijf wedstrij den staat Haarlem nu bovenaan in afde ling C. Reeds met de rust had Haarlem door in schieten van ten Berge (2), Paanakker (2), Diepersloot (1) en Bijlsma (1) een voor sprong van 60. Na de hervatting werd Maas door het goed combinerend Haarlem geheel overspeeld en voerden Bijlsma, Paanakker en ten Berge de stand op tot 120. Kort voor het einde kwam een ver schot van de Maas- midvoor in de uiterste hoek van het Haar lem-doel terecht, waarmede Maas de eer redde. Diepersloot bracht de eindstand op 131 voor Haarlem. GELIJK SPEL. De Donderdagavond gespeelde waterpolo-wedstrijd tussen het Oostelijk zevental en het militaire zevental is met een gelijk spel (22) geëindigd. (Adv.) BLOEMEN FEEST IN „KEUKENHOF" Permanente Bloemententoonstelling wordt volgend voorjaar geopend De stille, smalle wég, die van het hart van Lisse leidt naar het thans gesloten, verlaten stationnetje, wordt overscha duwd door het hoogopgaand geboomte van de buitenplaats .Keukenhof". Daar. waar men totnogtoe iedere bezoeker weer de, waar het geaccidenteerde bosterrein nog schier ongerept is gebleven, zullen in hel voorjaar 1950 landgenoot en vreem deling de pracht der Nederlandse bol- Liloemen kunnen bewonderen tegen de achtergrond van dit wondermooie stuk natuurschoon. Toen Jacoba van Beyeren nog vertoef de op het oude jachtslot „Teylingen" richtte ze in de wildrijke streek nabij Lisse een jachthuis op en bestemde het rondliggende woud tot „beukenbos" waar het wild voor de grafelijke tafel gescho ten werd. Weinig vermoedde de trotse vrouwe, dat op dezelfde plaats, waar de gevederde pijlen snorden om de wegvlie tende hazen te treffen, camera's zouden klikken om de schoonheid der Hollandse bolbloemen vast te leggen. Omstreeks 180 jaar geleden werd op de plaats, waar eens dit jachthuis had ge staan, het schone buitenverblijf gesticht, clat de naam „Keukenhof" kreeg, en thans in het bezit is van J. E. K. Graaf van Lynden. Een oud ideaal Op dit nog bijna maagdelijke stuk na tuurschoon hadden sinds jaar en dag en kele vooruitstrevende zakenlieden uit het bloembollenvak het oog geslagen, om daar hun ideaal te verwezenlijken: een perma nente tentoonstelling van Hollandse bolbloemen in een verrukkelijke omge ving. Maar Graaf van Lynden had ande re plannen en men moest de verwerkelij king van deze idealen uitstellen. Tot plot seling, nu zowat een jaar geleden, de tij ding kwam dat men over een gedeelte van „Keukenhof" ter grootte van 25 Hectaren, voor dit doel beschikken kon. En dit gedeelte, gelegen rondom de vij ver, was ongetwijfeld het mooiste! Rond de vijver, waar blanke lelies en stralend gele dotters roerloos .drijven op het water, rijzen de eeuwenoude bomen statig omhoog. Maar de konijnen, die er ongehinderd ronddartelden, zijn verjaagd door de arbeiders, die men overal ziet opduiken en ijvezig bezig zijn met de werkzaamheden aan deze grootscheepse tentoonstelling, die geheel op particulier initiatief,, zij het met krachtige steun van het gemeentebestuur van Lisse, tot stand is gekomen. „Keukenhof" blijft zichzelf De heer J. V. d. Lee, de bekwame ont werper van vele bloemententoonstel lingen, waaronder vooral die van „Bloem- lust" moet worden genoemd, heeft hier Honkbal programma Het programma voor het komende week einde luidt: Zaterdag 16 Juli, 4 uur: Eerste klasse: Ajax OVVO. Overgangsklasse A: Spartaan DWS, TYBBHFC Haarlem. Overgangs klasse B: TIW—Ajax 2, Watergraafsmeer— DOS. Tweede klasse B: CatchersTYBB 2, RCH 2—Spartaan 2. Tweede klasse C: Blauw Wit 2HFC Haarlem 2, VolewijckersOVVO 2. APGS—Kennemerland. Tweede 'klasse D: DWS 2—Zeeburgia, DOS.2—''t Gooi, Shell— DWV. Zondag 17 Juli: Eerste klasse: SC Haarlem HHC, 10 uur; SchotenBlauw Wit, 2 uur; HCK-WGA, 2 uur. Overgangsklasse A: EDO 2Celeritas, 10 uur; ABCHHC 2, 10 uur. Overgangsklasse B: HilversumEDO, 10 uur. RCHSC Haarlem 2, 10 uur. Tweede klasse A: Celeritas 2Schoten 2. 10.30 uur; NeptunusSparta, 2 uur; HHC 3Laakkwar tier, 2.30 uur; SchiedamHCK 2, 2.30 uur. Tweede klasse B: Schoten 3THB, 12 uur; ZandvoortmeeuwenAHC '31, 10 uur. Twee de klasse C: EHSVVGA 2, 10 uur. Tweede klasse D: HBC 2—Quick, 12 uur. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN VOOR ADSPIRANTEN Zaterdagmiddag worden op het Gemeente lijk Openluchtterrein, Kleverlaan, Haarlem, athletiek-driekampen gehouden voor de adspiranten van de bij de Kennemer Turn kring aangesloten verenigingen. De adspiranten zijn verdeeld in twee leef tijdsgroepen (11 t.m. 13 jaar en 14—15 jaar) en krijgen de volgende onderdelen te ver werken: Meisjes en jongens 1113 j.: 60 meter hardlopen, kastiebalwerpen en verspringen. Meisjes 1415 j.: 60 meter hardlopen, handbalwerpen en hoogspringen. Jongens 1415 jaar 80 meter hardlopen, kogelstoten en hoogspringen. Door het ontbreken van oefengelegenheid konden slechts zes verenigingen inschrijven met in totaal 195 adspiranten. Verder wordt nog een verenigingsestafette gehouden voor de oudste adspiranten. waar voor 6 meisjes- en 5 jongensgroepen zijn opgegeven. dé opdracht van zijn leven. Hij, de kam pioen van het vrije, natuurlijke ontwer pen, kan zich hier onbelemmerd laten gaan. En het ontwerp dat hij ons toont laat dan ook de bestaande toestand vrij wel onaangetast, hoewel natuurlijk voet paden moeten worden aangelegd, bepaal de stroken ontgonnen voor het perksge- wijs aanplanten der bloembollen, enkele der zware bomen moeten worden gekapt en bruggen geslagen. Maar „Keukenhof" blijft zichzelf en wordt niet tot een wan delpark met grind- of asfaltpaden. Men wil de bloemen tonen in de vrije natuur en het ongerept karakter van het prach tige bos handhaven. Deze tentoonstelling draagt min of meer het karakter van een „demonstra- tietuïn van het bloembollenvak". Men wil de bezoekers laten zien wat ze met de bolbloemen kunnen bereiken. Een aar dige gedachte is dan ook, in een gedeelte van het terrein een'aantal percelen uit te sparen die door hoveniers als typische stadstuintjes zullen worden ingericht. Men verwacht ook de medewerking, zo wel individueel als groepsgewijs, van de Boskoopse kwekers. Geen „onpersoonlijke reclame" Het kenmerkend verschil tussen deze tentoonstelling en de „Demonstratie- tuin van het Bloembollenvak" die op Tres long te I-Iillegom is ingericht, is niet al leen gelegen in de aanleg die hier vrij en ongedwongen, daar strak en planmatig is. In de Hillegomse Demonstratietuin wor den de bollen opgeplant zonder vermei- ding van de namen der inzenders. Het is „onpersoonlijke reclame" van het Bloem bollenvak. In Lisse echter zijn het verschillende firma's, waaronder van de grootste.uit het vak, die deelnemen en door het vermel den van hun naam niet alleen reclame maken voor het product, maar ook voor zichzelve. Op die grond heeft dan ook de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomité ge weigerd een aangevraagde lening van f 20.000 voor deze tuin toe te staan, om dat ze niet geheel aan de eis van „onper soonlijke reclame" voor het vak voldeed. Dit is echter voor de initiatiefnemers geen bezwaar met hun plannen door 4» gaan. Bij de ingang van het terrein, enkele minuten gelegen vanaf het station (dat, naar men hoopt, in ieder geval tijdens het seizoen weer voor reizigers zal worden opengesteld) komt een restaurant en ver derop zal een theeschenkerij worden ge vestigd. Op de Noordoosthoek, aan de grens van het bos, zal men een uitkijk toren stichten, vanwaar men een prach tig vergezicht heeft over de bloeiende velden tussen Lisse en Hillegom. Het ligt in het voornemen van het stich tingsbestuur, de tentoonstelling in het voorjaar van 1950 te openen, wanneer de crocussen en narcissen beginnen te kleu ren tegen de donkere achtergrond van het statig geboomte. Reeds hebben tal rijke firma's hun medewerking toegezegd en burgemeester Lambooy van Lisse is een enthousiast promotor. Wanneer de plannen der initiatiefne mers in vervulling' gaan - en gezien het krachtige aanpakken lijdt dit geen twijfel - dan zal in het voorjaar van 1950 de Bol lenstreek een trekpleister te meer hebben voor de honderdduizenden, die dan hier heen plegen te trekken om de schoonheid van Hollands bloemenvelden te bewon deren. Openlucht-uitvoering van gymnas tiekvereniging „Heemstede" Zoals wij reeds berichtten, geeft de gym nastiekvereniging „Heemstede" Zaterdag avond haar jaarlijkse openlucht-uitvoering in het Gemeentelijke Sportpark te Heem stede, welke uitvoering gegeven wordt onder leiding van haar directeur, de heer G. J. Wiethaar, Voor deze demonstratie is eeii aantrek kelijk en afwisselend programma samen gesteld van zestien nummers. Na het optreden van de kleuterafdeling met bankoefeningen vertonen de meisjes klassikaal springen, klimpaal- en knots oefeningen; de jongens zullen demonstre ren grondgymnastiek, klassikaal brug- en paardspringen. De dames zullen ook een knotsoefening laten zien alsmede een algemeen nummer toestel turnen; de dames juniores komen met een vrije oefening en paardspringen, terwijl de rhythmïsche afdeling nog twee baloefeningen zal laten zien. Tenslotte bevat het programma nog het optreden van de heren met een vrije oefe ning, een algemeen toestelnummer en een speciaal nummer hoogrek. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 27) Toen glimlachte hij in die toenemende duistex'nis over zichzelf. Wat was hij toch edelmoedig, haar zo maar op te geven, terwijl er waarschijnlijk toch in het ge heel geen kans voor hem was! Als die er geweest was, zou zij die dag bij het meer gezegd hebben, hetzij toen, hetzij later onder het naar huis rijden of bij een van de twee keer. dat hij haar daarna gezien hadHij bleef lang buiten, wachtend op de onweersbui, maar die dreef voorbij en ging iangs de vallei naar het Zuiden en toen hij eindelijk naar binnen ging, waren de sterren er al weer en was de lucht koeler; zo koel zelfs, dat hij zich verlicht voelde en vrijwel onmiddellijk in slaap viel, zodra hij naar bed was gegaan. HOOFDSTUK XII. Gedurende de volgende drie dagen had hij het drukker, dan hij het de gehele zomer had gehad. Elk uur van zijn dagen en meestal ook van zijn avonden was bezet en in de tussenliggende ogenblikken vond hij het bijna gemakkelijk niet aan Alden en Ricky St. Bede te denken. Hij zou het gauw genoeg wetenIn de tussentijd kon hij zich begraven in een rrisssa werk. in conferenties met al de vertegenwoordigers voor New England van de firma en in plannen voor de herfst. De week vloog om en hij at iedere avond in de stad, werkte tot laat in de avond en reed dan naar huis, om onmiddellijk naar bed te gaan, daar hij bijna te moe was om te denken. Op zekere avond kwam hij thuis en vond een door de keukenmeid gekrabbeld briefje: „Mr. St. Bede heeft opgebeld, om u vaarwel te zeg gen. Het speet hem u te missen". Hij be keek nadenkend de met potlood neerge krabbelde woorden, zich afvragend, wat er achter verborgen lag.. Was het voor Ricky goed succes geweest, of mislukking? De volgende dag Vrijdag belde hij Alden op en bevond, dat zij om twaalf uur reeds voor het week-end de stad uit gegaan was. Misschien was zij Ricky gaan wegbrengen. Nu de grootste drukte van zijn werk voorbij was, wierp hij zijn golf clubs in zijn wagen en zette koers naar Litchfield. Gedurende twee dagen speelde hij golf- met zijn schoonvader en hield zich met de kinderen bezig. Mrs. Haslceth vroeg hem naar Alden en toen hij haar tamelijk kortaf ten antwoord gaf, dat zij uit de stad was, keek zij hem scherp aan, maar zei niets meer. Op Zondagmiddag lag hij in het gras te kijken naar de pogingen van Emily en Mark om badminton te spe len, terwijl hun grootmoeder in een stoel zat te breien. Na enige tijd zei zij, zonder van haar werk op te kijken: Je bent moe, Jim. Hij vroeg zich af, hoe zij dat weten kon. Hij dacht, dat hij er niet anders uit zag dan gewoonlijk, maar inwendig was hij vervuld van spanning, die geen enkel kwantum slaap of luieren in de zon kon verminderen. Hij voelde zich alsof hij op iets wachtte.... Waarom blijf je hier nog niet een paar dagen? Ik moet Dinsdag a.s. naar Washington. Voorrangorders. Hij trachtte even te glimlachen. Ik vrees, dat ik dit weekend maar slecht gezelschap geweest ben, Em. Maar ik voel me als het ware iemand van middel bare leeftijd. Dat is wat de meeste mannen man keert, zei zij. Ik dacht, dat vrouwen een monopolie of liever voorkeur hadden voor dat gevoel. Misschien. Maar als mannen het krijgen, weten zij nooit, wat zij er aan doen moeten. Vx'ouwen gaan naar de stad en kopen een nieuwe hoed. Zij voegde er nadenkend aan toe: Ik heb zo'n idee, dat de manlijke oplossing zou zijn, een nieuw meisje. Hij glimlachte. Wat klinkt dat mo dern! Wat bent u aan het lezen geweest? Niets, zei zij rustig. Na een minuut ging zij voort: Henry's- oplossing voor dat gevoel is het leren van het geheim van-perfecte swing met golfen. Hij heeft die vandaag gevonden het is een voudig hel volkomen stijf houden van zijn linkex-arm. Dat heeft hij vijf jaar geleden ook al gevonden. Twintig jaar geleden, verbeterde zij hem, maar dat is hij vergeten. Nu is de cirkel weer compleet. Zij lachte even. Hij is een zeer simpel mens, Jim. En ben ik dat dan niet? Oh, neen. Jij bent veel meer gecom- pliceex-d. Dat is de reden, waarom Helen zo goed bij jou paste. Zij was ook zeer simpel. Maar Alden Het horen van haar naam vervulde hem met een geluk, dat hij in dagen niet ge kend had. Het was, alsof hij in al zijn redeneringen, in al zijn ax-gumenten met zichzelf, Alden zelf vergeten had. Hij dacht aan haar als aan de X uit de vierkants- vex-gelijking", die moet worden opgelost. Het enkele feit, dat hij er aan hex-innerd werd, dat zij in de wereld was, dat zij Alden was, had alles voor hem veranderd. Alden, ging Mrs. Hasketh voort, heeft een gecompliceerd karakter. Onge veer net zoals jij. Zij zit niet in zichzelf verwai-d, zoals Tony. Zij is een essentieel iemand, van wie wat uitgaat. Zij is gere- serveex'd en nogal vex-legen, maar dat heeft niets te maken met haar binnexiste, Hij was verheugd over hetgeen zij zei, maar wilde niet over Alden doorpraten en vroeg: Wat denk je in het algemeen over vrouwen-, Ern? Zij zei prompt: Vrouwen zijn veel beter, dan zij zichzelf toestaan te zijn. Zij zijn bedorven speciaal Amerikaanse vrouwen. Maar dat is niet haar schuld. De mannen hebben haar bedorven, daar zij het te dx-uk hadden, om haar behoorlijk te hantex-en. Het stijgt vrouwen naar het hoofd, wanneer zij te veel onafhankelijk heid hebben, net als Emily, wanneer je haar maar laat begaan. Maar de oorlog zal daar wel verandex-ing in brengen. Nu wordt u ouderwets, plaagde Jim haai'. Denkt u werkelijk, dat vrouwen dis cipline nodig hebben? Zij kxxikte kalm. Natuux-lijk, dat heeft iedereen. De mannen krijgen het in hun werk. En nu. door de oorlog, zullen de j vrouwen het ook krijgen. Zij praatten door over de oorlog, over Tony en haar mogelijke toekomst, over de kinderen en boeken en hem bekroop I weer dat oude gevoel van rustig welbe hagen, dat hij altijd had, wanneer hij in gezelschap van zijn schoonmoeder was. Hij rolde zich om, op een elleboog en keek naar haar gezicht, terwijl zij daar zat te bi-eien; de diepliggende bi-uine ogen, de stex-ke stompe neus en de gx-ote vriendelijke mond. Zij was zo verstandig, zo verdraag zaam en had zoveel zin voor humor en toch, hoe zou zij het vinden, als hij inder daad eens met Alden getrouwd was? En als zij Alden's geheim kende voor de twintigste keer wilde hij het haar vertel len, om te zien, hoe zij x-eageerde. Maar haar zo gadeslaande dacht hijIk kan het nu niet doen. En ik zal het nooit doen, tenzij ik het moet. Zij kan heel wat ver- dx-agen, maar zij is oud en zij weet niet, hoeveel zij vex-dragen kan. Het is niet fair, om je problemen op andermans schouders te leggen, speciaal, als zij oud zijn en hun eigen problemen hebben. En toch was het hem tot op zekere hoogte, of hij zonder een woox-d te zeggen, zijn problemen op haar schouders had ge legd. Hij reed die Maandag naar de stad terug, in de frisse morgenkoelte snel langs de verlaten wegen rijdend en zijn hart sprong op bij de gedachte, dat iedex-e bocht hem dichtex- bij de stad en bij Alden bracht. Hij zou haar zien; hij zou horen, hoe het nu tussen haar en Rickv stond en hij voel de. dat hoe het antwoord ook luiden mocht, hij het vandaag onder ogen zou kunnen zien. Maar tot zijn verbazing en ook wel enige oiigerustheid, was zij niet op het kantoor, toen hij opbelde. Was zij dan nog bij Ricky, óf was zij ziek? Hij belde haar hospita op, die zei, dat zij in New York was geweest en die avond terug verwacht werd. Ja, hij kon natuurlijk een boodschap achterlaten. De dag ging slechts langzaam voorbijHij ging naar huis, dineerde vi*oeg en ging daarna, profiterend van het lange daglicht in de tuin werken, die Emily we ken .te voren al beplant had en die hij haar beloofd had te zullen onderhouden. Hij had er in de laatste tijd niet veel naar omgekeken. Het was een goed geneesmiddel voor zijn rusteloosheid en hij begon met ener gie te werken, waarbij hij zijn ovexTiemd uittrok, daar de zon zelfs om half acht nog tamelijk brandde. Zoals altijd gaf het werken in de grond hem voldoening en hij kwam tot de con clusie, dat hij Emily's ietwat slingerende rijen worteltjes en uien met evenveel kracht en enthousiasme schoffelde, alsof hij weer in Wisconsin was en hielp bij de hooioogst. Hij richtte zich op, veegde ten slotte zijn voorhoofd met zijn blote bene- denarm af en op hetzelfde ogenblik hoorde hij hoefslagen op het griixt van de oprij laan. Het was Tony, die een grote bruine hunter bex-eed. Hij wist, dat zij soms paar den huurde van de manége, die twee of drie mijlien verder lag, maar zij x-eed maar I zelden deze kant op en hield zich aan de ruiterpaden, die tussen de verschillende reservoirs doorslingerden. I Heidaar, riep zij en hij legde zijn schoffel neer en ging naar haar toe. Zij zag erg bleek zij had een soort huid, die bleker zag dan ooit, wanneer zij het warm had en haar haar vlamde boven haar witte shirt. Haar ogen stonden helder en spottend, toen zij naar zijn gevlekte en stoffige flanellen pantalon keek. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6