Tram Haarlem-Amsterdam bedreigd GROTE PRIJSVERLAGING „FINIA" DAMESHOEDEN SEIZOEN OPRUIMING CKort en Bondig Voor riften naar buiten Amsterdamse Beurs Vrijdag 15 Juli 1949 Haarlems Dagblad Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft bezwaai het Spui als eindpunt te behouden Sinds 1904 rijdt de electrische tram HaarlemAmsterdam. De concessie werd indertijd door de gemeente Amsterdam voor 50 jaar verleend, wat dus betekent dat zij in 1954 afloopt. Dat duurt dus nog een kleine vijf jaar. Maar toch is er aanleiding reeds nu op deze quaesties, die met een verlenging dezer concessie samenhangen, de aandacht te vestigen. De directie der N.Z.H.V.M. heeft het voornemen om nieuw materiaal op de lijn Zandvoort-Haarlem-Amsterdam aan te schaffen, maar voor zij er toe overgaat enige millioenen daarin te investeren, wil zij zekerheid hebben dat de concessie ver lengd wordt op een voor de onderneming aanvaardbare basis. Uit het contact dat er reeds tussen ge meentebestuur en N.Z.H.V.M.-directie is geweest, is gebleken, dat Amsterdam be zwaar heeft het Spui te behouden als eind punt der tram. De overwegingen die daar bij gelden zijn de volgende: Amsterdam heeft voor de naaste toekomst een belang rijke uitbreiding ontworpen aan de West rand der bestaande bebouwing. Tussen Sloterdijk en het poldergebied dat ten Oos- ien van Halfweg ligt, komt een nieuwe wijk waar niet minder dan 150.000 mensen zullen wonen. Het wordt daai dus wat het zielenaantal betreft een stad op zichzelf. Voor die uitbreiding zijn in de toekomst verkeersmiddelen nodig die de bewoners een goede communicatie geven met de bin nenstad. Het gemeentebestuur meent dat die niet goed zullen kunnen worden ont worpen als de Haarlemse tram van Sloter dijk af over de Admiraal de Ruyterweg naar de Rozengracht gaat om. zo verder het hart van Amsterdam binnen te dringen. Ret gemeentebestuur wil de tram van Sloterdijk af de weg langs de Haarlem mervaart laten volgen om zo in de omge ving van het Centraalstation uit te komen. Daarvoor zal dan een doorbraak nodig zijn. De N.Z.H.V.M.-directie heeft daartegen zeer ernstige bezwaren. Zij staat op het standpunt dat de tram voor een belangrijk deel haar bestaansrecht heeft bewezen doordat zij door Amsterdam-West naar het middenpunt van Amsterdam rijdt. De omstandigheid dat de tram er langer over rijdt dan de trein wordt daardoor voor een deel gecompenseerd. Zo die gunstige om standigheid evenwel zou komen te ver- allen, zouden velen, die nu met de tram reizen, de voorkeur geven aan de trein. Daarom voelt de N.Z.H.V.M. er weinig roor om haar reizigers door de Haarlem merbuurt (omgeving Haarlemmerpoort) laar het Centraalstation te brengen. Bij het gemeentebestuur is aangedrongen op het nemen van een beslissing in deze roor de N.Z.H.V.M. zo belangrijke aange legenheid vóór 1950. Wanneer die beslis- iing- voor de tram ongunstig zou uitvallen, vrezen wij - zo verklaarde de directie ons ernstig voor de levensvatbaarheid van de tramlijn, zodat dan onder ogen gezien zal moeten worden de vraag of de lijn te handhaven za! zijn. Het heeft immers weinig zin als er vrij vet naast elkaar een electrische trein en ien electrische tram rijden, die beide het lentraal station als eindpunt hebben. Vandaar dan ook dat de directie aan- Iringt op een spoedige beslissing. Het nieuwe materiaal dat de N.Z.H.V.M. zoor de lijn wil aanschaffen zal de rijtijd nigszins bekorten. Dit zal echter op de lijn laarlem-Amsterdam niet meer dan vijf ninuten kunnen zijn, want de tijd is alleen e winnen op het stuk Haarlem-Sloterdijk. Het nieuwe materiaal, dat de N.Z.H.V.M. zil aanschaffen zou evenwel voor een deel ie bezwaren van Amsterdam opheffen. De «doeling is dan met veel kortere tramstel- zn te rijden. Nu zijn er drie tramwagens an elkaar gekoppeld, dan wordt het een iubbele wagen in de geest van de vroegere eidse diensten, maar dan zonder volgwa- en. Er kunnen dan per dienst wel veel ainder reizigers vervoerd worden, maar de requentie zou belangrijk worden opge roerd. Nu is er een 20 minutendienst, dan ou om de 10 minuten gereden worden. Al- zen op de drukke forensen-uren zou het ian aanvankelijk nog nodig zijn om met angere tramstellen te rijden. De uitbreidingsplannen van Amsterdam Tot zover de mededelingen van de zijde er N.Z.H.V.M. Wij stelden ook in Amsterdam een onder dek in. Daarbij bleek ons dat er inderdaad het gemeentebestuur bezwaren bestaan egen het handhaven van de tram Haarlem -Amsterdam in de binnenstad. Het stand- unt wordt ingenomen dat de intercommu- ale vervoersmiddelen de passagiers naar et randgebied van Amsterdam moeten rengen, waarpa zij door de stedelijke ver- oersmiddelen verder gebracht moeten 'orden. Daarom laat de gemeente ook geen nterlocale busdiensten in de binnenstad alleen is er één uitzondering gemaakt oor de bussen naar Schiphol. De grote tramtreinen van de N.Z.H.V.M. ehoren niet in de binnenstad thuis. Nu de emeen^e het in haar hand heeft daaraan a de naaste toekomst een einde te maken, al men, naar het zich laat aanzien, daarvan ebi-uik maken. De onderhandelingen met e N.Z.H.V.M. zijn evenwel nog in volle s>. Bovendien ligt de beslissing in laatste istantie in handen van de gemeenteraad. De uitbreiding die Amsterdam ontwor- o^otEbaat Speciaalzaak Baby- en Kleuterkleding WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 Juli 1949 ONDERTROUWD: 14 Juli, E. A. Huisman n W. Wierda. GEHUWD: 14 Juli, E. E. J. Lastdrager en J. Stulp; J. J. M. Verhoog en J. S. Eland; J. de Vries en A. van der Meijden; _J. J. C. Iphuijsen en H. J. Mulder; J. van Kampen M, van den Berg; J. C. Lentz en J. C. tekelenburg. BEVALLEN van een Zoon: 11 Juli. C. C. ehreuderKeur; 12 Juli, J. Dogger—Pollitt; C. M. van HoutenBok; 13 Juli. H. G. au Duin—Fockens; 14 Juli, G. M. Witteman •Gilein; L. A. Roosjen—Waterbolk. BEVALLEN van een dochter: 13 Juli, C. A. Peterse—Wassenaar; A. Hessels—Prin- ;n; H. LeisVerloop: C. E RinckRas- ïussen; M. A. P. Voorsluis—Castricum; 14 uli, A. van Nek—Tendeloo; J. G. ter Averst -de Man. OVERLEDEN: 12 Juli. J. S. B. Martin— 'ges. 71 j„ Julianastraat: J G. Ruppert. 58 j. 'apentorenvest: 13 Juli. A. Wit'.enaar—Bot hnia, 76 j., IJdijk; C. Houtman. 91 j.. Lin- aeuslaan; C. H. KoelemijHeimer, 80 j., ange Raamstraat pen heeft in Zuid en West is groots op gezet. Nu heeft Amsterdam een bevolking van 829.000 zielen, maar er wordt verwacht dat die tegen het einde dezer eeuw gegroeid zal zijn tot 1.000.000. De city wordt steeds meer ontvolkt, terwijl de bebouwing in de randgebieden zich uitbreidt. Verwacht wordt dat in Zuid en in West in de komen de jaren huizen gezet moeten worden voor 379.000 mensen. De gezinssterkte wordt op 3.37 geschat, zodat dit betekent woonruimte voor 112.000 gezinnen, voor elk gezin een huis of etage. Daarvan komen er 60.000 binnen de spoordijk en 52.000 daarbuiten. Een deel dezer huizen, in het bijzonder die in West, zullen gebouwd worden in tuin steden. In de tegenwoordige tijd gaat het bouwen door de wederopbouw-moeilijkheden nog wel langzaam, maar de verwachting is, dat na verloop van enkele jaren het tempo sterl kan worcfen opgevoerd. Het ligt in de bedoeling van het Am sterdamse gemeentebestuur in de toekomst op de aarden ringbaan die rond de stad ligt een trein te laten lopen, die verbin ding geeft met de bestaande statidns in de hoofdstad. Daar deze ringbaan dwars door de uitbreiding van West loopt zouden de bewoners van dit stadsdeel door de tijd een eigen aansluiting op het spoorwegnet krijgen, want daar komt dan ook een station. Een belangrijke beslissing Opheffing van de tram HaarlemAm sterdam zou veel invloed hebben op de ver voersmogelijkheden in deze omgeving, zo dat er ongetwijfeld stemmen zullen opgaan om te pleiten voor het behoud van deze verbinding. Op mooie zomerdagen worden vele duizenden Amsterdammers per tram naar Zandvoort vervoerd. Ook de belangen van Zandvoort zijn dus bij deze kwestie nauw betrokken. Halfweg is geheel aangewezen op de tram, want de treinen stoppen daar niet meer. U kunt REEMERS ijs bestellen Voor Uw feestje bij U thuis; Het blijft uren onderriullig In 'n speciaal soort „ijsfornuis" Clinge Doorenbos GA NAAR REEMERS KRUISSTRAAT 35, HAARLEM Officiële belangstelling voor de „Young Vic" De eerste voorstelling van Shakespeare's „As you like it" in 't Bloemendaalse Open luchttheater werd door talrijke genodigden bijgewoond. Behalve de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zagen wij de burgemeesters van Bloemendaal, Zandvoort en Velsen, benevens vertegen woordigers van de andere omliggende ge meenten. Jhr. mr. C. J. A. den Tex heette de aan wezigen hartelijk welkom. Hij verklaarde dat het theater in de duinen meer wilde zijn dan een inrichting van vermaak, doch zo veel mogelijk zou trachten mee te wer ken aan de bevordering van het culturele leven in Zuid-Kennemerland, ten bewijze waarvan men deze opvoering onder hoge belangstelling mocht beschouwen. Na afloop complimenteerde wethouder r. F. P. Th. Rohling met enkele geestig gekozen woorden van waardering de spe lers en reikte hij een aantal bloemstukken uit, waarvan één afkomstig was van de leerlingen van de Toneelschool te Amster dam. Pierre Lefevre dankte namens het ge zelschap voor het stimulerende applaus, de daarop volgende huldebetuigingen en de medewerking der figuranten en hoopte niet alleen dat ook op de komende avonden de tribunes zich met toeschouwers zouden vullen, doch tevens dat er in het volgende seizoen gelegenheid zou worden gevonden om ook „De Midzomernachtdroom" in deze ideale entourage te komen opvoeren. Op aandringen van het publiek verscheen ten slotte de spelleider George Devine nog voor het voetlicht, die beloofde om aan de oor spronkelijk regisseur. Glen Byam Shaw, de betoonde bijval over te brengen. LAAT overbodig geworden bezittingen niet jaren lang op zolder liggen. Bied ze een ander aan, die er nog nut en plezier van kan hebben. Plaats een Groentje in Haarlems Dagblad. Meevaller bij aanleg sportpark aan de Schalkwijkerweg Veertig mille disponibel voor een kleedhuis In Februari stelde de Haarlemse ge meenteraad twee ton ter beschikking voor de aanleg van vier voetbalvelden in het sportpark aan de Schalkwijkerweg. Nu blijkt, dat dit crediet niet geheel nodig is. Daarom stellen B. en W. de raad thans voor bij het sportpark een kleedhuis te bouwen. Oorspronkelijk lag het in het voornemen hiervoor op de ontwerpbegro ting voor 1950 een post uit te trekken. Aangezien het sportpark voor een be langrijk deel door scholieren zal worden gebruikt, zal het kleedhuis tegelijkertijd kleed- en wasgelegenheid moeten kunnen bieden aan tenminste 150 personen. Er zijn 6 kleedkamers met aansluitende wasruim ten geprojecteerd. Het gebouw zal voorts bevatten een leraarskamer welke bij gebruik door verenigingen als scheids- rechterskamer zal kunnen worden ge bruikt een bergplaats voor materialen, een ruimte voor de terreinknecht, alsmede enige toiletten. Met het doel op de kosten van de fundering een besparing te verkrij gen is het gebouw met een verdieping ont worpen, waardoor tevens een gunstige ge legenheid ontstaat om de kleedgelegenheid voor jongens en meisjes geheel gescheiden te houden. De kosten worden op 40.000 geschat. Belangrijke aankoop van gronden ten Zuiden van „Eindenhout" De eigenaren van gronden ten Oosten van de Leidsevaart en ten Zuiden van .Eindenhout" hebben die aan de gemeente te koop aangeboden. De oppervlakte is 12.758 vierkante meter tegen ƒ0.50 per vierkante meter. B. en W. stellen de raad voor tot deze aankoop over te gaan. Vanaf Zaterdagmorgen 16 JULI - 10 UUR Chique modelhoeden en witte hoeden IN BETER GENRE BARTEUQRISSTRAAT 33 HET KONINKLIJK BEZOEK Serenade bij fakkellicht en Bengaals vuur Niet minder dan veertien Haarlemse muziekgezelschappen zullen op Dinsdag avond om tien uur onder leiding van Jos. de Klerk op het terrein voor het gebouw van de Provinciale Griffie Koningin Ju liana en Prins Bernhard een serenade brengen. De vorstelijke personen zullen daartoe op het door schijnwerpers belichte bordes van het gouvernementsgebouw plaats nemen. De muziekcorpsen, die de mars „De gar de" van C. J. N. Cori ten gehore zullen brengen, staan in het schijnsel van vijftig toortsen, terwijl Bengaals vuur de duister nis uit de doorkijk in de Haarlemmerhout zal verdrijven en de pracht van het ge boomte zal doen uitkomen. Na afloop van de serenade trekken de muziekcorpsen, thans met niet minder dan tweehonderd fakkeldragers omgeven, de stad in. Aan deze hulde werken mee: St. Caeci- lia, Apollo, Euphonia, Vooruitgang, Excel sior, Johez, N.Z.I-I.-harmonie, Harmonie Crescendo, Kunstkring, Sursum, Crescen do, Arti et Religioni, Politiemuziekvereni- ging en Postfanfare. Gisteravond hebben deze orkesten in „De Stadsdoelen" voor het eerst gerepe teerd. Het terrein bij de „Haringbuys" In 1941 zijn door de Dienst van Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal in de omgeving van de „Haringbuys", de be kende tolgaarderswoning aan de Zand- voorterweg in Aerdenhout, enige werken uitgevoerd ter voorbereiding van de ver betering en de verlegging van die weg. Nu de raad in Januari besloten heeft niet tot uitvoering van dat project over te gaan, heeft ir. L. L. Graaf van Randwijck het gemeentebestuur namens de eigenaresse verzocht te verklaren, dat, zo zij dit zal vei-zoeken, de gemeente binnen drie maan den de vroegere toestand zal herstellen, waardoor het terrein ten Oosten van de „Haringbuys" weer als tuingrond kan dienen. B. en W. menen dat het vorderen van deze verklaring door de familie Van Rand- wijck begrijpelijk en billijk is. Speeltuin ELBA geopend Gisteravond is onder grote opgewekt heid de speeltuin ELBA van de „Haarlem- Katholieke vereniging voor het Gezin" op de Gedempte Schalkburgergracht ge opend. Aan de algemene vrolijkheid werd zelfs niets afgedaan door de demonstratie van bewoners van een zevental omliggen de percelen die hun spijt over het ver vangen van een plantsoen met wat heesters door een gelegenheid waar de talrijke kinderen uit de buurt zich heerlijk in de buitenlucht kunnen amuseren zonder daar bij kattewdaad uit te halen, tot uiting brachten door de vlag halfstok te hangen en de gordijnen te sluiten. Nogmaals, de goede stemming was er niet minder om, want tallozen uit de buurt gaven door hun aanwezigheid blijk, dat zij de zon opperbest in het water kunnen zien schijnen. Toen alle genodigden waaronder ook de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers en deken Kuylman bevonden, waren gearriveerd, beklom de heer W. v. Liemt Jr. het spreekgestoelte om te zeggen hoe zeer het hem verheugde dat het speeltuin werk in Haarlem zo'n grote vlucht neemt. Er zijn er nu al achttien zei hij. Hij hoopte dat het plezier dat de kinderen aan deze tuin zouden beleven, de paar buren die nu nog boos zijn, er toe zou brengen straks de ramen wijd open te zetten. De burgemeester zei, alvorens de offi ciële opening te verrichten, dat elke speel tuin meehelpt om de schaduwzijde van de grote stad, een teveel aan asfalt, op te hef fen. Hij bracht zijn bewondering tot uiting voor allen die het speeltuinwerk ter hand hebben genomen. Wat de beroering onder de buren betreft, zei hij dat hij zich wel kon voorstellen dat het spijtig is een plantsoen te moeten missen, maar wees er op hoezeer het algemeen belang met zo'n speeltuin is gediend. Daarna was de beurt aan de kinderen, die in een lange optocht voorafgegaan door tamboers en hoornblazers van de padvinders, met vlaggetjes naar het ter rein waren gekomen, om de schommels, de wippen, de zweefmolen en wat er al meer aan apparaten opgesteld staat, te proberen. Hoe de burgemeester met de kleinen mee deed, ziet ge op de foto en ons rest slechts te melden, dat de feestvreugde ten top steeg, toen iedereen onthaald werd op li monade en andere lekkernijen. De financiën van Haarlem Rekening 1944 en begro ting 1948 goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben thans de rekening der gemeente Haarlem over. 1944 goedgekeurd. Het college heeft enkele wijzigingen aanbevo len opdat het tekort over dat jaar zuiverder kan worden vastgesteld. Daardoor worden de eindcijfers over dat jaar voor de ge wone dienst: uitgaven 21.157.393,70, in komsten 19.223.307,82, zodat het tekort 1.934.085,94 bedraagt. Kapitaaldienst: uitgaven ƒ11.018.766,1 inkomsten 9.381.202,81, nadelig slot 1.637.563,4w. Ged. Staten hebben thans ook de begro ting voor 1948 goedgekeurd. Opmerkingen die het college maakte, zijn door B. en W. in een nota van wijzigingen verwerkt. TAPPERIJEN OP 20 JULI TOT 1 UUR 's NACHTS OPEN. Aan de houders van tapperijen is ver gunning verleend tot het openhouden van hun zaak tot 1 uur 's nachts op 20 Juli. Veilingen De uitslag van de verkopingen, Donder dag in het Notarishuis te Haarlem gehou den, is: Ged. Schalkburgergracht 23, Haar lem f 5000, opgehouden. Reitzstraat 50 en 52, Haarlem f 5300 N.N. Reitzstraat 54. Haarlem f 2400 L. Hogesteger. Reitzstraat 45 en 47 f 6900 N.N. Berckheydestraat 11 zw. en rd. niet geveild. Kritzingerstraat 30 Haarlem f 3050 N.N. Aelbertsbergstraat 64 Haarlem f 4020 M. Kors qq, Lourens Cos- terstraat 1, Haarlem f 3975 J. J. de Ruiter. Pijlslaan 101 en 103 Haarlem f 9200 N. N. Da Costastraat 37, Haarlem f 3630 N. N. Kampervest 15, Haarlem f 3475 J. C. De- moitié qq. Schulpweg 8, Grond Schulpweg en grond -Aerdenhoutsduinweg, Aerdenhout f 50525 opgehouden. Oosterlaan 22. Heem stede f 7000 mej. C. J. Plet, Spiegelstraat 33, Haarlem f 2500 F. H. van Emmerik qq. LORENTZ-LYCEUM Geslaagd voor het toelatingsexamen: Hinke de Vries, Harold Niggebrugge, Henk Kolle, Koos Kooien, Herman Smit. Willy de Lange, Wim Schoppen, Ineke de Ridder, Jops Klaver, Hans van Leverink, Martha v. d. Lende, Jenny Mus, Jenny v. d. Rest, Kees Overgaauw, Hans Kerkhoff, Hans Noordewier, Dick La Hey, Huig Nijenhuis, Jan v. Dort, Tonny Naastepad, Ritze Boom gaard, Joop v. d. Hogen, Jan Vermeer, Ar nold Dantzich, Kees de Kat, Cas v. d. Ein den, Willem v. Bellen, Kitty v. d. Becq, Rudi Brink, Jan de Boer, Daan Rasmus- sens, Gerrit v. Herwijnen, Aatti Sunter, Henk v. Lohuizen, Hannie Paalman, Frico Sybrandi, Shirly Steenhuizen, Dik van Damme, Deetje Mulder. Luuk Brokke. Aattie Soesbergen, Wim Rietman, Rubi Klingers, Rinus Vorst, B'enno Hoekstra, Wim Vermey, Toosje Hartel, Like Donker, Epke Sival, Cor Hardebelt, Paul v. d. Berg, Rolf Otger, Peter Klipp, Kees Limonard, Robert Peters, Tjit Weber, Atie Weymer, Lex Beumer, Rita Bandsma, Mies Soel- laart, Ria Swart en Leo Vissers. Schade door de storm Door de zware voorjaarsslormen is aan verschillende eigendommen der gemeente Haarlem schade toegebracht. 2050 is reeds uitgegeven voor het her stel der rijwielbewaarplaats bij de zwem inrichting aan de Delft. Aan de molen bij de Heussensstraat is voor 1000 schade aangericht. Bovendien willen B. en W. als dit werk wordt uitge voerd, nog enige andere werkzaamheden aan de molen laten uitvoeren, die 600 extra zullen kosten. Voorts is nog ƒ6290 schade aan andere gemeente-eigendommen toegebracht. Voorts heeft een onbekend gebleven auto voor 310 schade aangericht aan de af scheiding van het Noorder Sportpark. Voor al deze herstellingswerkzaamheden vragen B. en W. een crediet aan de raad van 11.250,—. SCHEEPVAART Aalsum, RotterdamCalcutta pass. 14 Juli Gibraltar. Alhena. 14 Juli van Santos naar Rio de Janeiro. Alphard. 14 Juli van Rotter dam te Hamburg Andijk, 14 Juli van New Orleans naar Londen. Cottica, Paramaribo Amsterdam 15 Juli te Plymouth. Joh. van Oldenbarnevelt. AmsterdamBatavia 14 Juli te Port Said. Kota Inten. JavaRotterdam pass. 14 Juli Finisterre. Lemsterkerk, Calcut taRotterdam 14 Juli te Colombo. Molen- kerk. JapanRotterdam 15 Juli te Suez. Polyphemus, 14 Juli van Limhamn naar Amsterdam. Schiedijk. JavaNew York 14 Juli te Aden. Slamat, JavaRotterdam pass. 14 Juli Malta. Sloterdijk. 14 Juli van Bela- wan naar Phuket. Stad Alkmaar, 14 Juli van Immingham naar Philadelphia. Stad Dor drecht, 15 Juli van Stettin naar Nederland. Stad Haarlem. 14 Juli van Vlaardingen te Lulea. Stad Maassluis, RotterdamLulea pass. 15 Juli Holtenau. Socrates, 15 Juli van Huacho te Puerto Chicama. Tabinta. 17 Juli van Quebec te Rotterdam verwacht, ontsche ping 8 uur v.m. Tosari, RotterdamBatavia 14 Juli van Marseille, Waterman, Rotterdam Batavia pass 14 Juli Ouessant. Waiwerang, AmsterdamBatavia 14 Juli van Aden. Wil lem Ruys. RotterdamBatavia pass. 15 Juli Sabang. Zuiderkruis, JavaRotterdam 15 Juli te Suez verwacht. Nadat burgemeester Cremers gisteravond de speeltuin ELBA in Haarlem-Noord had geopend, kwam hij tot grote vreugde van de kleuters een handje meehelpen bij het proberen van een installatie, die de kin deren nog lang plezier zul verschaffen. Voorschot aan woningbouw verenigingen te Bloemendaal Ten behoeve van noodzake lijk onderhoud B. en W. van Bloemendaal hebben over wogen. op welke wijze van gemeentewege bijstand zou kunnen worden verleend aan woningbouwverenigingen, voor de finan ciering van noodzakelijk geworden achter stallige onderhoudswerken aan „Woning wetwoningen", die vóór 31 December 1945 zijn tot stand gekomen en waarvoor geen rijks voorschotten zijn verleend. Het onderhoud van deze huizen is niet minder urgent dan dat van de overige Woningwetcomplexen, zonder dat deze woningen echter kunnen delen in het fonds voor achterstallig onderhoud. Ook het in stellen van een afzonderlijk fonds, op ge lijke wijze te vormen door opschorting, kan niet de gewenste oplossing geven. De enige mogelijkheid, om deze verenigingen in het betalen van de noodzakelijke onderhouds werken tegemoet te komen is, volgens B en W., het verlenen van een voorschot door de gemeente. Wegens de moeilijke financiële omstan digheden waarin de gemeente zelf verkeert, zal de verstrekking van voorschot moeten geschieden onder voorwaarde, dat de ver enigingen de hiervoor door de gemeente te betalen rente vergoeden. De terugbetaling van de hoofdsom zal in ten hoogste tien jaar moeten plaats hebben. De Woningbouwverenigingen „Bloemen daal Noord" en „St. Jozef" zullen gaaren op deze voorwaarden voorschotten opnemen ter financiering van het achterstallig on derhoud respectievelijk voor hun com plexen van 65 en 9 woningen, welk onder houd ten dele reeds is uitgevoerd, voor zover uitstel niet langer verantwoord was. B. en W. stellen de raad voor, aan de beide verenigingen voor dit doel op de genoemde voorwaarden voorschotten te verlenen, voor de Woningbouwvereniging „Bloemendaal Noord" tot een bedrag van 6500 en voor de Woningbouwvereniging „St. Jozef" tot een bedrag van ten hoogste 1750. Koffers - Weekend tassen - Boodschap- tassen - Handtasjes - Actetassen Portefeuilles - Portemonnaies LLK ARTIKEL IN PRIJS VERLAAGD Ga naar REEMERS KRUISSTRAAT 35 Tentoonstelling van kinderarbeid in de Rijksleerschool In de grote handenarbeidzaal van de Rijksleerschool (Rijkskweekschool Leidse Vaart) is een alleraardigste tentoonstelling ingericht van leerlingemverk op het gebied van tekenen, handwerken en allerlei tech nieken van handenarbeid. Het onderwijs in die school is er' kennelijk op gericht, de kinderen er toe te brengen, zelf iets te bedenken en te vervaardigen. De resulta ten zijn vaak treffend. Er zijn onder andere tekeningen en boetseerproducten die meer dan gewone aanleg verraden en doen denken aan primitieve kunst. De tentoonstelling is een onderdeel van de feestelijkheden, waarmee de Rijksleer school de cursus besluit en blijft voor be langstellenden ook heden (Vrijdagavond) toegankelijk (ingang Schreveliusstraat). In de gisteren gehouden oudermiddag en •avond voerden leerlingen van de klassen I tot en met VII een zeer gevarieerd pro gram op, dat ook voor een belangrijk deel door hen zelf verzonnen was en alleraar digst werd gegeven. Het bleek weer eens, dat kinderen tot veel meer in staat zijn. dan volwassenen veelal denken. Het geheel is een aardige afsluiting van het schooljaar. Negenhonderd Haarlemse kinderen één week naar een vacantiekamp Op Zatei'dag 16 Juli om 2 uur zullen van de Oude Groenmarkt de eerste autobussen met Haarlemse kinderen naar het DUW- kamp „De Biezen" bij Barneveld vertrek ken. In dit kamp worden wekelijks gedu rende 6 weken lang, 150 kinderen van alle gezindten xiit Haarlem opgenomen, zodat in totaal 900 kinderen het vacantieuitstapje zullen maken. Het betreft kinderen uit financieel zwakke gezinnen. De voor de uitzending benodigde gelden zijn in hoofdzaak bijeengebracht door in zamelingen. O.a. hebben de leerlingen van de middelbare scholen en van enkele lagere en ULO scholen op school een inzameling gehouden. Ook van particulieren on enkele instellingen zijn flinke giften binnen ge komen. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) heeft bij de minister van Justitie en de andere hierbij betrokken instanties aangedrongen op zo spoedig mogelijke vereenvoudiging der grensformaliteiten, in het bijzonder ter ver gemakkelijking van het toeristenverkeer tussen de Benelux-landeri. In Roermond raakte de motor van een door iemand uit Sittard bestuurde auto in brand. Tot verbazing van de omstanders bleek zich onder de motorkap niet alleen eeix (brandende) motor, maar ook een grote partij zakmessen te bevinden. De bestuurder wist niet hoe die daar gekomen waren, maar de douanerecherche is ervan overtuigd dat na enkele dagen afzondering zijn herinnering wel zal terugkeren. Dc Zuid-Afrikaanse regering heeft tot voorhchtingsattachë in Nederland benoemd de heer L. W. B. Binge, werkzaam bij de redactie van „Die Burger" in Pretoria. De Deensche gezant te 's Gravenhage. de heer Mathias Wassard, is met ingang van 1 September benoemd tot ambassadeur 'in Osio. Schout-bij-nacht F. J. Kist is eervol ontheven van zijn functie van plaatsvervan gend chef van de marinestaf. Tot zijn opvol ger is benoemd kapitein ter zee A. de Booy, die uit Indonesië in Nederland is aange komen. Het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 is in het Staatsblad van heden opgenomen. Het telt met de bijla gen ruim 500 bladzijden. Tevens zijn ver schenen een „inpassingsbesluit" bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren 1948 en een wijziging van het Algemeen Rijksambte narenreglement wegens de invoering van de nieuwe bezoldigingsregeling. Tegen de voormalige „stafleider" van de „Nationale Jeugdstorm", de Utrechtenaar C. Q. is twintig jaar gevangenisstraf geëist en ontzetting uit de burgerlijke rechten voor het leven. De procureur-fiscaal bij het Bij zondere Hof in Utrecht rekende het hem vooral aan, dat hij „jeugdstormers" van 15 jaar opgeroepen heeft voor een militaire opleiding in Duitsland met het doel deze jongens naar het front te sturen. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal Zaterdag geen spreekuur houden. Bij de Staatsexamens voor Muziek slaagden te ?s Gravenhage voor het theore- tisch gedeelte lager-onderwijs piano, de heren Robert Wit en Nico Pol te Haaarlem. Ingaande Maandag 18 Juli zal trein 1181 Haarlem 'vertrek 19.53)Leiden en trein 1093 Haarlem (vertrek 22.53)—Leiden resp. te 19.59 uur en te 22.59 uur, dagelijks tc Heemstede-Aerdenhout stoppen voor het uit- en instappen van reizigers Op de hoek HarmcnjanswegPapon- torenvest reed een personenauto vanochtend vroeg tegen een lantaarnpaal op. De paal brak af: de auto moest worden weggesleept. Voor het Coomhertlyceum bevelen B. en W. aan voor een benoeming voor het tijd vak 1 September 194931 Augustus 1950: mevrouw A. W. Berkelbach van der Spren kel—van 't Hoff te Haarlem (wiskunde erx biologie), G. N. Rinkel te Purmerend (han denarbeid Th. M. Ruygrok te Bloemendaal (Ned. taal) en D. van Veen te Haarlem (aardsrijkkunde). Voor vaste leerkrachten aan het Coom hertlyceum bevelen B. en W. aan: mej. M, J E. Niesten te Haarlem (Engels en Duits) en J. G. Dijkman te Haarlem (wis- en natuur kunde). Het perceel Rozenpriëelstraat 52 is dooi de gemeente Haarlem in velling gekocht. Met de onkosten vraagt dit een bedrag van f 3066,59. De heer C. Visser wordt door B. en W. aanbevolen voor een vaste aanstelling bij de avondverzorging van oud-leerlingen dei- scholen voor buitengewoon onderwijs. Hij is reeds 16 jaar als zodanig tijdelijk werkzaam. 7 pers. Chevrolet met aanhangwagen (zonder extra berekening) uitsluitend met chauffeur „TAXI -1 3000" PLEIN 33 - TELEFOON 13000 of 17000 (Adv.) Urn met as uit Buchenwald bijgezet Plechtigheid in kapel te Loenen op de Veluwe In de kapel van de centrale begraafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loenen op de Veluwe is Doridex-dag een urn bijgezet met de as van een aantal in Buchenwald veraste Nederlanders. Zeer velen uit alle delen van het land waren bijeengekomen in de kapel, waar in een nis de urn was opgesteld, nog gedekt door een vlag van de Nederlandse Vereni ging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd. Mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempe- naer, presidente der Oorlogsgravenstichting, hield een inleiding over het ontstaan en het doel van de Oorlogsgravenstichting. De minister van Sociale Zaken. mr. A. M. Joekes, herinnei-de aan de vijf bezettings jaren toen alle geestelijke vrijheid ontbrak. „Wij, die het geluk hebben gehad de her wonnen vrijheid te beleven moeten ons ervan bewust blijven, dat deze slechts werd bereikt door de opoffering van anderen, vooral door offers van het leven. Op dit ogenblik mogen wij hen in onze gedachten hulde bewijzen." Het woord werd verder gevoerd door do lleren A. Treurniet uit Schiedam, ds. v. d. Zaal uit Ulrum en kapelaan J. G. H. Spronck uit Maastricht. De burgemeester van Den Helder, de heer C. Ritmeester, sprak een slotwoord. Werkgemeenschap van Duitse en Benelux-havens Tussen de Noord-West-Duitse havens en de Benelux-havens zal ten spoedigste een ,,-Hansa-werkgemeenschap" worden ge vormd. Deze werkgemeenschap zal niet ten doel hebben een vaste verdeling van het goederenverkeer bij overeenkomst vast te leggen, maar naar een gelijkwaardige concurrentie-mogelijkheid voor de havens streven. Zij zal verder geen starre internationale organisatie zijn, maar op de grondslag van persoonlijk contact wederzijdse gedachten- wisseling mogelijk maken. Zoals de Hamburgse wethouder voor economische zaken, professor dr. Schiller mededeelde, werd over dit plan tijdens zijn bezoek aan Den Haag, enige dagen geleden, volledige overeenstemming bereikt. Voor de Benelux-havens zal Nederland het secre tariaat op zich nemen. Heemstede Sportuitwisselingscomité kreeg een (verdiende) pluim op de hoed De deelnemers van de dit jaar gehouden sportuitwisseling tussen Heemstede en Leamington kwamen in het Sportpark- restaurant voor de laatste maal bijeen. Op deze avond werden de herinneringen aan de onvergetelijke dagen, welke men in En geland had dooigemaakt nog eens opge haald. Over en weer was het een uitwis selen van foto's, welke men had gemaakt en het Heemsteedse comité, bestaande uit de heren Schipper, Borst en mr. Bakhui zen van den Brink werd door de deelne mers in een huldiging betrokken voor het vele en zeer verdienstelijke werk, dat zij hadden verricht om de „trip" naar Enge land te doen slagen. Majoor Van Goor sprak de heren na mens de deelnemers toe en overhandigde hen als een blijvend blijk van waardering een fraai uitgevoerde sigarendoos met in scriptie. Het volgend jaar komen de Leamingtonians naar Heemstede en, zo sprak de heer Schipper in zijn dankwoord nameps het comité, wij zullen onze En gels vrienden dan weer een waardige ont vangst bereiden. E. H. B. O. Onder de geslaagden voor het diploma E. H, B. O. behoort ook nog vermeld te worden mej. E. Kesseler. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 307 308% Unilever 276 273% Philips 228!i A. K. U 175% 176 Fokker 145 Nederlandse Ford 272 Nederlandse Kabel 286 v. Berkei's Patent 115 Scheepvaart-Unie. 165>/2 166 Holl.Amerika Lijn 153 Deli Maatschappij 143% 145% 11 V A 149% 153% A'dam Rubber 128% 130% Ned. Handel Mij. 152Va N.-I. Handelsbank H0& Billiton Mij. II 345

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7