r Van den BROEK's Herenmodemagazsjnen Matthieu Wiegman exposeert in het Frans Halsmuseum „Jamüet" Bijzondere Dienst Grote Kerk Dr. M. van der Voet Kort en Bondig TEXTIEL ZONDER PUNTEN!! Zaterdag 16 Juli 1949 Vandaag wordt in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling geopend van het werk van Matthieu Wiegman. Deze tentoonstel ling, waar wij in hoofdzaak het laatste werk van Wiegman kunnen zien, is een grote verrassing. Matthieu Wiegman toch be hoort al jaren tot de belangrijke figuren van onze schilderkunst. In het algemeen verwacht men van een schilder van zijn leeftijd (hij werd in 't jaar 1886 te Zwolle geboren) geen ommezwaai meer, maar toch staat hier weer een geheel nieuwe Wieg man voor ons. Hij wordt gerekend te be horen tot de Bergense School, waartoe men o.m. ook zijn broer Piet Wiegman, v. Blaaderen en Colnot rekent. Kenmerkend voor deze schilders, die eigenlijk in Hol land het expressionisme vertegenwoor digen, zijn de sombere expressie en de zware kleur. Nu was Matthieu in dit gezel schap toch altijd wel anders door de warme gloed van zijn kleur (hij heeft ook glas in lood ontworpen) en door een religieuse ondertoon in zijn werk. Ook was hij, vooral in zijn naakten, wat meer Frans georiën teerd dan de anderen. Nu zien wij op deze expositie een grote collectie werk met veel zon en van een blijde open kleur. Het grote schilderij met een groep kin deren is nog uit zijn „tonige" tijd en een gaaf en rijp voorbeeld van zijn vroegere manier. Het Franse landschap (no. 11) en het Hollandse landschap (no. 10) zijn tijdens de oorlog ontstaan en hebben nog een sterk „Bergens" karakter, maar dan komen hele rijen studies in olieverf en in gouache van Hollandse en Franse land schappen die de nieuwe Wiegman laten zien. Spontane en frisse kleurnotities zijn vooral de Franse studies met de zuidelijke bergen, soms in een blauwe nevel, dan weer rossig opblinkend in de felle zon. Van deze lichte serie wil ik speciaal vermelden no. 15, waar palmen en witte huizen fris tegen een groenige zomerlucht staan. In no. 18 „Jardin du Luxembourg" en nog meer in no. 21 „Place de la Concorde" is de architectuur sterk geplaatst in de compositie. Een veel inniger werk, voor mij een van de beste van deze expositie, is de grote aquarel (no. 22), een stilleven met appelen, een fruitschaal op een voet en een bruine kan, dit alles gebonden door een witte draperie. Wat nadrukkelijker van bouw zijn een paar Franse landschappen met oppers van het een of andere veldge was, beide in olieverf (nos. 4 en 9). Uit Thorn in Limburg zijn er een paar mooie transparante aquarellen (nos. 35 en 37) en ook no. 38 uit Zuid-Frankrijk is een heel fijn ding. Sterk en solide is een groot olie- Redders gehuldigd Het Carnegie Heldenfonds voor Neder land kende de volgende beloningen toe: Op 14 Juli 1947 sprong W. A, A. Hecker, oud 24 jaren, student in de economie, wo nende te Bloemendaal,in het water van de Lijnbaansgracht te Amsterdam, ten einde een 9-jarig jongetje het leven te redden. In verband met door de redder ondervonden schade werd deze een be drag van f 20 als schadeloosstelling toege kend. Hendrika Johanna Ardesch, oud 19 jaren, van beroep dienstbode, wonende te Haar lem, wist op 13 October 1947, door ge kleed in het water van de Delft te springen en te duiken een 2-jarige drenkeling het leven te redden. Voor haar opofferende daad werd haar een schadevergoeding van 255 toegekend. Eerst even kijken bij BARTELJOR1SSTRAAT 27 Maandagochtend 9 uur begint onze verkoop zonder punten van alle gebloemde zijde en verschillende japonstoffen tegen sterk verlaagde prijzen (Adv.). VIJFENTWINTIGJARIG JUBILEUM CHEF-BAKKER J. KINDERS Donderdag is in café-restaurant „Bol werk" het uitgestelde jubileum gevierd van de heer J. Kinders, chef-bakker bij de fa. Jac. Koel en Zn, De jubilaris werd toege sproken door de heren Jac. Koel en J. Koel, directeuren, en verder door de heren H. C. Kloet, oud-voorzitter van de Nederlandse Bakkersbond, J. Geerlings, voorzitter van de Haarlemse Balckersgezellenbond en A. van Es, secretaris-penningmeester van de zelfde bond. De jubilerende chef-bakker en zijn echt genote werden met bloemen en geschenken vereerd. Bovendien kreeg de heer Kinders de médaille voor 25-jarige trouwe dienst van de Nederlandse Bakkersbond, en een enveloppe met inhoud van de firma. verfschilderij van een danseres (no. 12): men lette op de bouw van hals en schou ders. Dergelijke kwaliteiten heeft trouwens ook het kleinere „Naakt" (no. 5). Een mooie tentoonstelling van een belangwek kend schilder. L. H. H. SCHUTTE Stilleven van Matthieu Wiegman Autobuslijn 3 krijgt éénmanswagens Vervoer liep terug De N.Z.H.V.M. begint Maandag a.s„ bij wijze van proef, op lijn 3 Heemstede (via Leidsevaart) Bloemendaal met licht materiaal te rijden, dat alleen door een chauffeur bediend kan worden. De directie is tot deze maatregel ge dwongen geworden omdat het vervoer op deze lijn sterk teruggelopen is. Marinus Adam dirigeerde de Symphonie fantastique Marinus Adam had het zesde zornercon- cert van de H.O.V. zwaar beladen met niets minder dan de „Symphonie fantastique" van Berlioz. Deze instrumentale roman is in al zijn griezeligheid en zijn soms brallend effect het meest kenmerkende stuk van de Franse muzikale romantiek in haar eerste onstuimige opgang omstreeks 1830. On danks zijn bijna 120-jarige leeftijd heeft het nog niet veel van zijn boeiende kracht verloren. Nu ook weer bleek het uit het geestdriftige applaus, hoe sterk de greep van de jonge Berlioz nog is op het publiek van onze tijd. Zijn duivelarijen en senti mentele bevliegingen, we kunnen er, in onze povere nuchterheid, wel eens om lachen of er een grapje om maken, maar het overtuigend betoog, al is het nog zo gek, wint het altijd, en aan overtuigende kracht heeft het de componist niet ontbroken. Bo vendien is' er in deze fantastisch-romanti- sche partituur zo enorm veel te beleven aan technische bijzonderheden, die geheel nieuw waren en het in zekere zin gebleven zijn om hun zeer persoonlijke aard, dat men bij het beluisteren van het werk geregeld bezig gehouden wordt met interessante dingen. Men kan er zich niet bij vervelen. Alleen reeds de or'chestrale vondsten houden de belangstelling wakker. Maar hoe worden wij dan ook herinnerd aan Weber, wiens Freischütz (vooral het toneel van het kogel- gieten in de Wolfskuil) Berlioz' grote voor beeld geweest moet zijn! Zijn heksensabath toont het duidelijk aan. De Symphonie fantastique is wel een kolfje naar de hand van Adam, de uitvoe ring gaf daar blijk van. Het geliefde pianoconcert van Grieg vormde de middenmoot van het program ma. De solist Johan Patist vertolkte het met klare toon en krachtig élan, tamelijk los en vrij, maar Adam wist hem met het orkest toch steeds bij te houden. De solist oogstte veel succes en dankte hiervoor met een stevige verklanking van de Vuurdans van Man. de Falla. De avond was geopend met de Suite No. 2 van Hans Bunge, een lyrische fantasie in drie delen, die om haar zangerige kwalitei ten een aangename indruk maakte. JOS. DE KLERK. Aan de jonge componist Sas Bunge is door de Johan Wagenaarstichting te 'sGra- venhage een prijs toegekend voor zijn „Bal lade des Pendus", voor altstem en orkest. ZONDAGAVOND KWART VOOR ZEVEN Spreker: Predikant te Haarlem-Noord Onderwerp: DIEVEN IN DE NACHT Het Koninklijk Bezoek Attracties in het Bos en Vaart kwartier Het bestuur van de vereniging Bos en Vaart, Haarlem Zuid, biedt aan de kinde ren van dat kwartier ter gelegenheid van het vorstelijk bezoek op 20 Juli verschil lende attracties. Van 3 tot 4 yz uur is er een voorstelling met poppenkast en goochelaar. 6 uur ballonwedstrijd met circa 300 deel nemers. 7 uur mars door B. en V.-kwartier en concert op het Oranjeplein tot 9 uur door de muziekvereniging „Crescendo" Haar lem, bestaande uit 100 man. -LEERT AUTORIJDEN - MENTAWISTRAAT 20 (bij het Soendaplein) Erkend gedipl. Instructeur Vraagt gratis prospectus met lesprogr. Woensdagavond bal champêtre op de Grote Markt Na het vertrek van Koningin Juliana en Prins Bernhard uit de Spaarnestad op Woensdag 20 Juli zal de feeststemming nog wel even aanhouden. Daartoe dragen bij vier padvindersorkesten, die om half zeven en om zeven uur een ommegang door de stad maken en twee Haarlemse harmonie orkesten die tussen half negen en half tien hetzelfde doen. Bovendien'is er de gehele avond een bal in de openlucht op de Grote Markt. Gemeentediensten zijn Woensdag middag gesloten Ter gelegenheid van het bezoek van de Koningin en de Prins aan Haarlem zullen de gemeentelijke instellingen op Woensdag 20 Juli na des namiddags 12 Va uur ge sloten zijn. Op die dag blijven alleen geopend: het kantoor van het Havenwezen: de Stads apotheek en het Frans Halsmuseum. APOTHEKERSDIENSTEN HAARLEM: Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26: Florijn (niet voor aange slotenen bij een ziekenfonds), Gr. Houtstraat 78; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Noor der-apotheek, Jan Gijzenkade 181. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse weg 85. De noodtoestand bij het Lager Onderwijs Een pleidooi voor betere salariëring Het Haarlemse Schoolblad, het orgaan van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging, afdeling Haarlem, neemt met instem ming over het artikel dat de heer J. v. d. Meulen, directeur van de Rijkskweekschool te Haarlem, in ons blad schreef over het tekort aan onderwijzers. Het Schoolblad tekent daarbij aan: Er is inderdaad een goede kans om de eerstvolgende jaren bij het onderwijs een vaste positie te krijgen, sterker dan een goede kans, een loterij zonder nieten. Als de regering echter zijn houding ten opzichte van de gerechtvaardigde eisen der onder wijzers niet herziet, dan kan men trachten de opleiding nog zo aanlokkelijk te maken, het beoogde doel zal men niet bereiken. De meeste ouders kijken over die luttele op leidingsjaren heen en ontwaren daarachter het beeld van een onderwijzerscorps, ver bitterd door de wijze, waarop ze door de regering worden bejegend, als voorheen vechtend voor hun maatschappelijke posi tie en weliswaar af en toe bij wijze van ver guldsel voor een bittere pil, geprezen om de toewijding, waarmee ze hun zware taak vervullen, maar desalniettemin terugge drongen naar de helling van het maat schappelijk plateau, waar ze meenden een bescheiden plaatsje te% hebben veroverd te midden van hun soortgenoten. Is het won der, dat ze ondanks alle geruststellende verklaringen van bewindslieden zich niet erg veilig voelen in die positie op de helling, dat ze uiting geven aan dat gevoel van on veiligheid en beroering verwekken om weer uit die onzekere positie te worden verlost? Afscheid leerlingen Beatrixschool Het is een traditie geworden om met de leerlingen die de Beatrix-School gaan ver laten en hun ouders voor het vertrek een avond in feestelijke stemming bijeen te zijn. Nu vond weer een dergelijke, door de Ouder-Commissie aangeboden bijeenkomst plaats in de school en de „artisten", oud leerlingen, hebben daarbij met succes een programma afgeyverkt van muziek en zang, declamatie en toneelspel. Met name de op gezegde gedichten, door zelf vervaardigde tekeningen toegelicht, verwierven alge mene bewondering, evenals de zelf geschre ven en geregisseerde „toneelstukken". Het hoogtepunt vormde wel het afscheid door de leerkrachten, de heren Koutstaal en Bloem, die elk der leerlingen persoonlijk toespraken. Menige goede raad werd daar bij gégeven, goede hoedanigheden maar ook zwakheden en feilen aangeduid. Tenslotte sprak de voorzitter van de Ouder-Commissie, de heer J. van Boekho ven, namens de ouders woorden van er kentelijkheid en dank tot het onderwijzend personeel, dat voltallig aanwezig was. Hij herinnerde daarbij aan het feit, dat ook dit jaar weer alle leei-lingen slaagden die toe- latings-examen deden voor het Middelbaar- en Voorbereidend Hoger onderwijs. Nadat aan elk der leerlingen, als her innering aan de school, een boek was uit gereikt, dankte een van de jongens in een keurige, vlot afgestoken speech, welke door een klaterend applaus van de aanwezigen werd onderstreept. Een onvergetelijke avond voor de ouders en een bewijs van wat goede samenwerking tussen school en ouders vermag. Orgelbespeling E wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dag 19 Juli 1949 des avonds van 8—9 uur door Robert Noehren. Davidson, N. Carolina. Het programma luidt: 1. Praeludium en Fuga in E, D. Buxtehude 2. Drie Koraalvoorspelen, D. Buxtehude a. „Ach Herr, mich armen sunder" b. „In dulci jubilo" c. „Von Gott will ich nicht lassen" 3. Fuga in C. D. Buxtehude 4. Trio Sonate No, 5 in C. J. S. Bach Allegro - Largo - Allegro Fantasia en Fuga in g, J. S. Bach .6. Ballade en mode Phrygien, J. Alain 7. Toccata op het Koraal „Her Jesu Christ, dich zu uns wend". S. Karg Elert ZILVEREN JUBILEUM J. VAN TEUNENBROEK De heer J. van Teunenbroek. chef van de buitenlandse afdeling van de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, heeft Vrijdag het feit herdacht, dat hij 25 jaar bij de N.V. in dienst was. De jubilaris is met zijn echt genote in de directiekamer ontvangen en toegesproken door de heer Ch. E. Visser, president-directeur der N.V. Later heeft de iubileumcommissie de heer en mevrouw Van Teunenbroek een lamp en bloemen aange boden. Van de directie ontving de jubilaris de fabriekspenning, een getuigschrift en de gebruikelijke enveloppe met inhoud. DEELNEMERS AAN INTERNATIONAAL PADVINDERSKAMP BEZOEKEN HAARLEM. De deelnemers aan het Internationale Padvinderskamp voor gebrekkige jongens, dat van 16 tot 23 Juli .in Lunteren wordt gehouden, zullen Maandag een bezoek brengen aan Haarlem, Zandvoort en het Bloemendaalse strand. De jongens rijden met zeventig parti culiere auto's eerst via ïfeemstede en Zandvoort naar het Bloemendaalse strand, waar zij een broodmaaltijd zullen nutti gen. 's Middags om ongeveer 1 uur rijden ze over de Zeeweg naar Haarlem en ver der naar Schiphol, dat zal worden bezich tigd. Toon Verhey weer dirigent van de H.O.V. Benoeming gaat 1 October in Het bestuur van de Haarlemse Orkest- Vereniging deelt mede: „Het bestuur heeft in zijn jongste ver gadering de heer Toon Verhey tot eerste dirigent van de H.O.V. benoemd. Deze be- zal 1 October ingaan". Toon Verhey De heer Verhey, die voor de H.O.V. een oude bekende is, werd 27 October 1894 te Rotterdam geboren. Hij studeerde cello en was in 1912 bij het Utrechts Stedelijk Orkest onder Wouter Hutschenruyter werkzaam, vertoefde mét een onderbre king tijdens de wereldoorlog jarenlang in het buitenland en werd in 1936 dirigent van de Koninklijke Orkestvereniging „Symphonia" te Rotterdam en van het Haagse Kamerorkest. Op 1 April 1939 volgde zijn benoeming tot eerste dirigent bij de H.O.V., waar hij drie jaar lang uitstekend werk deed. In het voorjaar van 1942 ging hij naar Den Haag, waar hij verscheidene concerten van het Residentie-orkest leidde. Daar bleef hij tot 31 Mei 1944. In die tijd was hij ook directeur van de Rijks Orkestschool- aan het Rijks Conser vatorium te 's-Gravenhage. Sedert enige jaren is de heer Verhey leider aan de orkestklasse van het Haarlems Muziek instituut. Op grond van zijn prestaties in het ver leden is de verwachting gewettigd, dat hij het Haarlemse orkest tot nieuwe bloei zal brengen. Zij die reeds onder hem hebben gewerkt, weten dat Verhey streng is voor anderen, maar bovenal voor zichzelf. Hij ziet altijd de kunst en nooit de persoon, hij komt rond voor zijn mening uit. Kort om: een harde en onvermoeide werker. Naar wij vernamen zal het nog wel enige tijd duren voordat ook de tweede dirigent wordt aangewezen. Het bestuur zal eerst overleg plegen met de commissie van deskundigen en met de heer Verhey. BINNENLAND In Hoogezancl is een automatische tele fooncentrale voor 1400 aansluitingen in dienst gesteld. De centrale is geleverd door een Engelse firma. Op de „Noordroute" van Amsterdam via Mauritius naar Batavia, die van 16 Januari tot 15 Juli is gevolgd, heeft de K.L.M. in totaal 67uit- en 63 thuisvluchten gemaakt. Ongeveer 2.000.000 km. zijn hierbij door de vliegtuigen afgelegd; 1791 passagiers wer den over deze ruim 15.000 km. lange route vervoerd, alsmede 254.618 kg. post, vracht en bagage. Zowel op Walcheren als op Zuid-Beve land worden op het ogenblik internationale studehten-werkkampen gehouden: in Bigge- kerke verblijven de jongens, dié een land weg aanleggen, in Wilhelminadorp de meis jes, die helpen bij het fruitplukken. Het jongenskamp te Biggekerke is Vijdagavond officiéél geopend. In Drumpt by Tiel is gisterennacht de boerderij van de uit 12 personen bestaande familie Jansen afgebrand. Dank zij de waak zaamheid van de hond kon de familie zich op het laatste ogenblik in veiligheid stellen. De gehele inboedel, alsmede de uitzet van een der dochters, die spoedig zou gaan trou wen, ging verloren. Op een onbewaakte overweg bij Schie dam is een zandauto door de „Scandinavian Express" uit Hoek van Holland aangereden. De auto werd veertig meter meegesleurd en totaal vernield. De chauffeur, de 43-jarige T. Boer uit Rotterdam, werd op slag gedood. De samenwerkende organisaties van overheidspersoneel in Indonesië (S. V. O. I.) hebben zich met een verzoekschrift gewend tot minister Götzen om een billijker verre kening van delegatie-schulden te willen be vorderen. Men acht het onbillijk, dat van de rehabilitatieuitkering, die slechts enkele maanden salaris bedraagt, een delegatie schuld van 42 maanden wordt ingehouden. Voor privéreizen naar België en Luxem burg is nog steeds een paspoort vereist. Dit paspoort dient afgegeven of verlengd te zijn na 1 Januari 1946, doch mag sindsdien ver lopen zijn. Slechts zij, die in groepen reizen hebben onder bepaalde voorwaarden geen paspoort nodig. De minister van Oorlog en Marine mr. W. F. Schokking, heeft zich naar Luxemburg begeven om deel te nemen, aan de bijeen komst van de ministers van defensie der vijf bij het Pact van Brussel aangesloten landen. De kapitein-luitenant ter zee B. van der Ploeg wordt op 10 Augustus eervol ont heven als commandant van het Marva- detachement te 's Gravenhage en benoemd tot commandant van Hr. Ms. „Banckert". Op 25 .Tuli wordt eervol ontslag verleend aan kapitein ter zee W. van Lier als com mandant maritieme middelen te Amsterdam, tevens als commandant van Hr. Ms. wacht schip „Amsterdam". Eervol ontslag is verleend aan de com mandant van Hr. Ms. „Van Kinsbergen" de kapitein-luitenant ter zee D. J. A. Wester- veld, die benoemd is tot commandant mari tieme middelen te Amsterdam en als fungerend commandant van Hr. Ms. wacht schip „Amsterdam". HAARLEM EN OMGEVING Op 23 en 24 Juli zullen de eerste twee concerten in het kerkje van Spaarnwoude worden gegeven. Op de eerste avond zullen de pianiste Miep van Luin, de fluitist Frans Vester en de voordrachtskunstenaar Jan Musch optreden, op de tweede avond alleen Miep van Luin en Frans Vester. De heer A. P. F. Angevaare te Heem stede is geslaagd voor het examen Neder lands M. O.-a. Overhemden, Pyjama's, Ondergoed (kort en lang), Badbroekjes, Slipovêrs, Regenjassen, Demi's, Sokken, Shorts, enz. Vanaf 18 tot en met 30 Juli. ALLES ZONDER PUNTEN EN 10 KORTING. Bovendien op alle andere artikelen eveneens 10 KORTING. GEN. CRONJéSTRAAT 100 Telefoon 11098 KLEINE HOUTSTRAAT 42 Telefoon 12593 FEUILLETON Een vage herinnering door NATALIE SHIPMAN 28) Ik heb jou nog nooit als herentuinier gezien, zei zy. Moet deze stofkuil een overwlnmngs- tuin verbeelden? Het is een morele overwinning voor Em. gaf hij ten antwoord. Hy strekte even pijnlijk zijn rug. Dit zijn niet dezelfde spieren, waarmee ik met mijn schoonvader golf speelde. Oh, heb je daar gezeten? vroeg Tony. Ik heb het hele weekend al geprobeerd je aan de telefoon te krijgen. Ik had er zelfs al over gedacht, om eens te komen, kijken, maar ik was bang voor Mrs. Has- keth. Zij bleef hem aankijken. Dat is een aardig bruin kleurtje, dat je opgelopen hebt. Heb je dat gekregen door het zwem men met de kinderen? Hij knikte. En wat heb je uitgevoerd? Oh, ik heb een rustig opwindend le ventje geleid. Ik heb eerst Vrijdag mijn moeder weggezonden om Harry en zijn familie eens te gaan bezoeken. En daar er niet veel mensen beschikbaar waren, om me mee te amuseren, ben ik weer eens met rijden begonnen en het is helemaal niet onaardig. Het is het enige, dat Randy mij geleerd heeft, wat is blijven hangen Zij lachte even. Waarom probeer je het ook niet eens, Jim? We zouden na tafel kunnen uitgaan. Het is de beste tijd van de dag. Ik heb nooit op iets anders gereden dan op een boerenpaard. En zelfs dat nog maar hoogst zelden. Gewoonlijk was het een tractor. Zjj zei: Je ziet er uit alsof je je In de aarde nogal thuis voelt. Dat moet ik wel. Mijn grootmoeder werkte op het veld toen zij nog een klein meisje was. De landbouw zit mij in het bloed, denk ik. Soms, voegde hij er naden kend aan toe, vraag ik me af, of ik er niet beter in had kunnen blijven. Ben je werkelijk een halve Zweed? Een kwart. Dat verklaart veel, zei zij, hem aan kijkend. Iets in haar blik verontrustte hem; hij was te scherp, te intens. Hij dacht: Een van beiden, 61' zij heeft te veel gedronken, óf zij stuurt op een ineenstorting aan. Hij zei: Je bent magerder, Tony. Waarom neem je er in deze hitte niet een beetje meer je gemak van. Zonder op zijn vraag in te gaan, ging zij voort: Het verklaart ook je eenzij digheid. Je bent eenzijdig, weet je. Een man van één enkel idee. Zweden zijn altijd ernstig, is het niet? Somber. Je bent af en toe somber, Jim en dat behoorde je niet te zyn. Je bent niet meer in de rouw Zij ratelde maar door, alsof zij te veel opgewonden was, om te kunnen stoppen. Hij zei zachtjes: Ga je paard wegbren gen en kom dan terug om een borrel te halen. Meen je dat? vroeg zij spottend. Wil ie daarmee zeggen, dat je een vrije avond h^bt? Wat is er met Alden gebeurd? Ts het de marinevlieger? Dat kan het niet zijn, want..,A Zij zweeg plotseling en beet zich op de lippen. Waarom niet? vroeg hij. Oh, zij trok even een zuur gezicht ik heb me dus iets laten ontvallen. Ik bracht mijn moeder Vrijdag naar de trein en ik zag haar in de trein naar New York stappen. St. Bede was er ook en ging in de tegenovergestelde richting. Oh, zei hij, was zij Tony zei koeltjes: Zij kuste hem niet goedendag, als dat het is, wat je bedoelt. Hij zag er nogal gedeprimeerd uit, de arme jongen. Ik dacht er een ogenblik over, om met hem op de trein naar Boston te stap pen. Hij werd zich bewust van zulk een ge voel van overstelpend geluk, dat hij voor een ogenblik geen woord uit kon brengen en zij ging droogjes verder: Ik weet niet, waarom ik je deze vreugdevolle tijding breng, tenzij, dat het is, omdat ik er van houd het mes in mijn eigen inge wanden nog eens om te draaien. In ieder geval denk ik, dat je haar alleen maar te vragen hebt Op dat ogenblik ging de telefoon bin nenshuis. Hij kon die duidelijk horen, want alle deuren en ramen stonden open Het was waarschijnlijk Alden het moest Alden zijn. Hij had zijn nummer opgege ven, opdat zij hem kon opbellen. Hij keer de zich naar het huis en wendde zich toen weer om. Tony keek op hem neer en plot seling schitterden haar ogen in haar bleke gezicht. Vooruit, schiet op, zei zij ruw, Waar wacht ie op? Wacht even, zei hij, ik ben in een ogenblik terug. De meid is uit. Toen hij zich naar het huis begaf, hoor de hij het gekletter van hoeven en over zijn schouder kijkend, zag hij, dat zij haar grote rijpaard scherp omdraaide naar het ingangshek. Tony, riep hij, wacht evenga nog niet weg Maar zij antwoorde niet. Zij reed door, gaf haar paard de sporen tot hij in een snelle draf de oprijlaan afging en ver dween achter de bomen, die het hek voor het oog verborgen. De telefoon belde nog steeds en hij haastte zich in huis, toen hij een harder geluid hoorde het gillen van autorem- men op de hoofdweg en hij bleef plot seling staan. Bijna op hetzelfde moment hoorde hij een ander geluid, dat hij eerst niet kon thuis brengen. Later wist hij, wat het was het hevig krabbelen van paardenhoeven op het cement van de rij weg. Toen kwam er een dreunende slag en hij rende naar het hek, terwijl het hart hem in de keel klopte. Het toneel, dat zich aan zijn blikken vertoonde, had veel weg van een momentopname uit een film: de wagen, die aan de overkant van de weg gestopt had, terwijl de remsporen deden zien, hoe hij had uitgehaald; het paard, dat nu weer overeind stond en weghinkte en de magere in het wit geklede gestalte, die op de plaats, waar zij neergeworpen was, op het pla veisel lag. Hij dacht: Ze moet rechtuit het hek uitgereden zijn, zonder ook maar even uit te kijken. Hoe die man er in ge slaagd is, haar niet te raken Die man was een handelsreiziger van middelbare leeftijd, die nu uit zijn wagen stapte en wanhopig uitleg begon te geven: Zij kwam recht het hek uitrennen. Ik trok naar links, maar het paard stei gerde en toen scheen hij als het ware te slippen en viel op de grond. Ik geloof niet, dat het paard op haar gevallen is hij rolde naar de andere kant om en stond op. Ik kon er niets aan doen; eerlijk, ik kon er niets aan doen Hij boog zich over Tony. Raak haar niet aan, zei Jim scherp en knielde naast haar neer. Eén arm was op nogal eigenaardige manier onder haar gevouwen, haar ogen waren gesloten en haar gezicht had een vaal groene tint. Ga naar het huis, zei hij tegen de man. Bel Dr. Donald Surroll op hij zal waarschijnlijk wel thuis zyn. Als u hem niet bereiken kunt, probeer dan het zie kenhuis te bereiken en laat ze een zieken auto sturen. En bel dan de manége op over het paard. Hij wachtte, terwijl hij naar dat bleke gezichtje onder het verwarde roodbruine haar zat te kijken. Hij boog zijn hoofd om naar haar hart te luisteren. Dit sloeg zwaar en langzaam. Hij had zich vergist, wat zijn veronderstelling betreffende drankgebruik betrof; er was geen spoor van alcohol in haar adem te ontdekken. Zij was boos, dacht hij. Jaloers op Alden en boos op mij. Dat is de reden, waarom zij er op zo'n onbesuisde manier vandoor ging De man kwam terug en Jim stuurde hem door. Er was niets, wat hij doen kon; het was zijn schuld niet geweest, maar als men hem nodig had, kon men hem laten komen. De minuten sleepten zich voort. Hij dacht aan Alden en vroeg zich af, of zij bezig was te trachten hem op te bellen. Toen gingen zijn gedachten terug naar het meisje daar naast hem. Het was ge deeltelijk mijn schuld dacht hij. Ik had moeten zien in wat voor stemming zij was en haar moeten kalmeren. Het leek een lange tijd voor Dr. Surroll kwam gevolgd door de ziekenauto. Tony was nog bewusteloos, maar toen ze haar optilden, tastte een van haar handen blin delings om zich heen. Jim begreep haar en hield haar vast. Het is in orde, hoor, zei hij zachtjes, ik ga mee. Zonder eerst zijn kleren te verwisselen, haalde hij zijn wagen en reed achter de ziekenauto naar. de stad. Dit kon wel eens ernstig zijn, dacht hij grimmig. En dan haar moeder ook nog afwezig. Die arme Tony slaagt er wel in haar leven ge compliceerd te maken en dat van ande ren eveneens. Maar hij voelde toch een groot medelijden met haar. Als zij zich werkelijk ernstig bezeerd had, zou zij het zwaarder opnemen, dan de meeste andere mensen. Een uur later ging hij in de hete duis ternis de stoep van het ziekenhuis af. Tony was rustig onder de invloed van de mor phine; haar gebroken ribben en sleutelbeen waren verbonden; haar elleboog was ge zet en in een gipsverband, maar de moge lijkheid van inwendige verwondingen was nog niet uitgesloten. Hij had de onaange name plicht om haar moeder op te bellen aan Dr. Surroll overgelaten. Op de een of andere manier Jim heeft het nooit be grepen hoe was zijn vriend er in ge slaagd de formidabele Mrs. Babrey er van te weerhouden de Berkshire te verlaten. Haar dochter zei, hij moest absolute rust hebben; en iedereen, zelfs een ouder, zou haar kunnen opwinden. Zij leed evenzeer aan uitputting als aan gebroken ribben, (Wordt vervolgdA

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6