c D De heropvoeding van de ontspoorde longens ^et reS"'me in de Jeugdgevangenis in Zutphen De radio geeft Dinsdag Honkballers brachten weinig verrassing Rumoer om Reiff' record Q Wereldnieuws Maandag 18 Juli 1949 2 J is wel strengmaar ook humaan In het eerste artikel over de Jeugdge vangenis in Zutphen hébben wij er reeds op gewezen dat veel jongens tot misdaad vervallen door een verkeerd milieu. Die omstandigheid maakt dat er gelukkig goe de kansen zijn vóór het welslagen van hun reclassering. Naar Zutphen komen alleen de jongens waarvan goede verwachtingen gekoesterd worden. Dus geen knapen met een uitge sproken misdadige aanleg, omdat gewaakt moet worden tegen verkeerde invloed op anderen. Een rechtbank kan in haar vonnis bepalen dat een veroordeelde zijn tijd moet doorbrengen in Zutphen, maar daartoe wordt pas overgegaan na een reclasserings- rapport; dit wordt bovendien nog om advies gezonden aan de directeur der Jeugdge vangenis. Niettegenstaande deze voorzor gen komt het nog wel voor dat een jongen bewijst dat hij niet in Zutphen thuis hoort. In zo'n geval wordt er dan ook een einde aan gemaakt en gaat de mislukkeling (die dit geheel aan zich zelf te wijten heeft) naar een gewone gevangenis. Het régime De Jeugdgevangenis is voor jongens die veroordeeld wordeft tot minstens één jaar én hoogstens drie jaar. De nieuweling komt eerst een maand in observatie. Die tijd verblijft hij in afzon dering. Officieel heet het cel, maar het zijn tot cellen verbouwde kamertjes. Het is om de afzondering te doen. Een kort verblijf in de eénzaamheid heeft. ;in de regel een goede uitwerking, omdat het heilzaam voor bezinning is. Maar de jonge man wordt niet aan zijn lot overgelaten. De di recteur en andere ambtenaren spreken met hem. Zijn geestelijke, intellectuele en phy- sieke toestand wordt onderzocht, terwijl ook vastgesteld wordt, het sociale milieu waaruit hij afkomstig is. Dit is het begin van de strafpaedagogi- sche behandeling. Die eerste maand is voor de jongens niet gemakkelijk, want het régime is vrij. streng. Van sigaretten ro ken is geen sprake. Dat is zo zei de di recteur voor sommigen wel hard, maar het kan ook geen kwaad. Zeer veel jongens zijn juist door het te veel sigaretten roken en andere verlangens naar genot, op het pad der misdaad gekomen, zodat het wel goed is, dat zij zich een tijdje wat ontzeg gen moeten. Ieder moet weten, dat het met de vrij-buiterij afgelopen is, dat zij moeten leren zich te schikken naar regelen van orde en tucht. Maar bij dat alles ervaart hij toch, dat anderen in hem belangstellen, dat die hem niet minachten, maar willen helpen om te vergeten wat achter hem ligt ..en het besluit te nemen het-roer om te gooien en een nieuwe toekomst op te bouwen; Na een maand komt-,de jonge man in tweede klasse. Dat moet al;gezien worden als een bevordering; een. belangrijke stap op de weg der reclassering. Hij; komt dan in de beperkte gemeenschap, o.a. -wat het werkenbetrefh.Maar zijn gunsten zijn aan vankelijk nog erg beperkt, Elke gunst (ro ken, eigen kop en schotel, boekenkeuze, bijwonen van recreatie-bijeenkomsten) moet door goed gedrag verdiend Worden. -. - o - Met verlangen zien. dé jongens uit naai de overgang tot-de derde klasse. Meestal kan daartoe na 5 of 6 maanden- worden overgegaan. Dan komt hij in de volle ge meenschap,- hij blijft echter afzonderlijk slapen. Wij geven hierbij, een .foto van een der vele zitkamers, .waar de derde 'klassers ver toeven als er niet gewerkt wordt, of als er geen recreatie-bijeenkomsten zijn. Het zijn heel gezellige kamers, die in niets herin neren-aan een gevangenis, Het is geheel - èen sfeer van- gezellige huiselijkheid. De jongens wordt geleerd te werken Er wordt in Zutphen veel aandacht ge geven aan een goede vakopleiding. De ervaring heeft geleerd dat een jonge man die geen vak verstaat eerder tot misdaad komt. Vandaar dat ieder veroordeelde ge test wordt om uit te maken welke weg be wandeld moet worden om hem in staat te stellen later zijn brood te verdienen. Er zijn Daar valt te profiteren! Zondex punten en met 10°/° korting verkoopt Bata een groot aantal heren-, dames- en kinderkousen en sokken, van de uitstekende, welbekende .kwa liteit. De verkoop begint heden. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 8.00 13.00 19,00 20.00, 23.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Italiaanse liederen; 7.45 Ge béd; S.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.25 Sonate in C voor piano op 111, Beethoven. 10.00 Voor Kleuters. 10.15 Omroeporkest. 11.05 Lichte klanken. 11,30 „Als de ziele luistert". 11.40 Vocaal kwartet. 12.03 Piano recital. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13,20 Sym- pho'nette-orkest 13.40 Sonate voor cello en piano, Rachmaninoff. 14.10 Koor, orkest en soliste. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Rhythm Sextet. 19.30 „Dit is leven"; 19.45 Scheep vaart; 19.50 Wederopbouw. 20.05 Europese Beweging; 20.15 Radio Philharmonisch Or kest onder Albert van Raalte: Symphonie fantastique Berlioz; Tijl Uilenspiegel, R. Strauss; 21.35 Vragen van deze tijd; 21.50 Metropole-orkest; 22.30 Vioolrecital; 22.45 Gebed; 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00 8.00 13.00 18.00 20.00 23.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening; 8.15 Lichte klan ken; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 „Airs de bal let". Rameau; Suite in b. Bach; 9.35 Zang platen: 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Neder landse piano werken; 11.30 Voor zieke jonge ren: 12.00 Papavers; 12.30 Land- en tuin bouw: 12,33 Platteland; 12.40 Harmonie orkest. 13.15 Romancers; 13.45 Solistencon cert. 14.30 Populaire orkestwerken; 16.25 Be roemde componisten; Emile Saint Saëns; 16.40 Schoolbel: 17.0Q Kinderkoor; 17.30 Orkest Maria Zamora; 18.15 Piano-potpourri; 18.30 Culturele ontwikkeling; 19.05 Parijse brief; 19.15 Parlementaire enquêtecommissie; 19.30 Svmphonïsch concert; 20.05 Reportage; 20.15 Platen; 21.00 Vacantie in Engeland; 21.15 Melodieën uit „Blue Skies"; '21.45 Buiten lands overzicht; 22,00 Omroeporkest met koor; 22.53 Reportage bezoek Koningin Ju liana en Prins Bernhard aan Haarlem; 23.15 Internationaal Congres der Vrijzinnig Pro testanten te Amsterdam; 23.30 Balletmuziek. werkplaatsen voor timmeren, meubel maken, stofferen, metaalbewerking, boek binderij, herstellen van auto's en voor reparatie kleermakerij. Overdag wordt practisch gewerkt; 's avonds zijn er cursussen voor de theorie. Wie geen voldoende schoolontwikkeling heeft opgedaan krijgt nog onderricht om dit tekort aan te vullen. Daarvoor zijn be halve een hoofd ook twee klasse-onder wijzers. In de laatste tijd is de gelegenheid ge opend om ook opgeleid te worden voor het boerenbedrijf en voor tuinbouwer. Op een 8 km afstand van Zutphen is onder Warns- veld de boerderij „Werkseveid" aange kocht. Daar werken nu 25 jongens. Thans gaan ze nog heen en ter.ug per autobus, maar op het terrein worden nu barakken gebouwd, zodat de jongens .er ook kunnen overnachten. De boer is tevens werkmees ter. De gehele dag wordt daar gewerkt met vrijwel geen bewaking, maar nooit denkt een er aan om te. vluchten. Dit zijn niet allen jongens die in de derde klasse zitten, of die op de nominatie staan om er over enige tijd te komen. Integendeel er zijn er onder die hier slechts drie maan den vertoeven, doch op grond -van hun betere instelling, goed gedrag, milieu of beroep, "daarvoor in aanmerking komen. Diezelfde vrijheid' genieten ook vele jongens die bij particuliere werkgevers in qf bij Zutphen werken, 's Morgens gaan ze met hun twaalfuurtje onder de arm naar hun baas en 's avonds komen zij terug. Zij zijn dus alleen 's avonds en 's nachts en natuurlijk ook Zondags in het gesticht. Voor die jongens wordt de overgang naar de vrije maatschapij wel heel gemakkelijk' De burgerij van Zutphen werkt in deze mee. De ervaringen die met zulke werk krachten worden opgedaan zijn gelukkig gunstig, slechts in zeer weinig gevallen stelt een pupil, die eenmaal zo'n voorrecht kreeg, te leur. Verscheidene jongens die op die wijze bij een baas in Zutphen of omgeving kwamen, zijn er na hun straftijd blijven werken. De ervaring is dat voor vele jongens de tijd tekort is om een vak behoorlijk te leren. Maar zij leren in elk geval „werken" en als dan hun invrijheidsstelling komt worden er wel wegen gevonden om hen in staat te stellen in het vak, waarvan zij zich de grondbeginselen eigen gemaakt heb ben, verder te leren. Voor ieder die naar huis gaat wordt een baas gezocht. De jongens die werken krijgen .een maxi mum loon van 50 cents per dag, plus een toeslag voor goede prestatie. Er zijn er die meer verdienen, maar dat overschot wordt in een potje gedaan om aan ieder die met ontslag gaat een behoorlijke uitzet te geven kleding, schoenen, enz. In een volgend artikel nog iets over an dere détails van de heropvoeding. C. J. v. T. Een der gezellige zitkamers, waar gegeten; gestudeerd en verstrooiing gezocht wordt. De heer Vorrink terug in Nederland „Vooral, de laatste weken ben ik-stukken opgeknapt. Vergeet niet, dat ik aan de Deense Rivièra heb gezeten,", zei de heer" Koos Vorrink toen hij Zaterdagmiddag uit het Aero-Holland-toestel stapte, dat hem van. Kopenhagen,,;naart Schiphol .had,ge bracht. Tientallen vrienden stonden- op het platform, honderden daarbuiten. Daar wa:-. ren onder andere minister mr.-dr. J. in 't Veld, prof. mr. RA Kranenburg,- voorzitter van de Eerste Kamer, oud-minister ir. H. Vos en de heer J. van de Kieft, voorzitter yan de. ÉérsteKamer-fractie van de P. v.d.A. Over Indonesië zéi hij, 'dat de 'situatie niet veel is verbeterd. Dé "redevoeringen van 'de republikeinse leiders in Djokja vond hij niet hoopgevend. Ook óver de Benelux had hij zich zorgen gemaakt. „Ik zou willen zeggen: Wanneer zal men in Nederland en België dit eens in grote stijl aanpakken? Het zal heus niet anders kunnen dan door een 'sprong in het onzekere te maken. Er bestaat bij de ver wezenlijking van de Benelux, te veel de gedachte aan perfectionisme. Men moet zeggen: Het moet gebeuren en daarmee uit", aldus de heer Vorrink, die nog een pleidooi hield voor een constructieve sa menwerking van katholieken en socia listen. ..We zijn in de meeste West-Euro- pese landen op coalitie-regeringen aange wezen. Men zegt wel: de doorbraak is mis lukt. Van buiten is 'de doorbraak in ont wikkeling, van binnen is ze al geslaagd" zei de heer Vorrink. „Wanneer het in Ne derland tussen katholieken en socialisten op een breuk mocht uitlopen, zou ik dat een ramp vinden". A.V.R.O. is tevreden met de Radio-unie, maar niet voldaan In Utrecht is de algemene vergadering gehouden van de Algemene Vereniging Ra dio Omroep. De voorzitter, de heer G. de Clercq. zeide dat de omroep nog steeds in een overgangs tijd verkeert, in afwachting van het ont werp voor het definitieve omroepbestel, dat thans in studie is. De A.V.R.O. is met de door minister Gielen ingestelde radio-unie tevreden, ofschoon niet geheel voldaan. De directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, wijdde in zijn overzicht over 1948 ook aandacht aan de televisie. Vroeg of laat zal ook de A.V.R.O. zich met televisie moe ten bezig houden. Er moet echter eerst over eenstemming komen over het' te kiezen systeem. Een van de hoofdvragen is daarbij de keuze van de fijnheid van het raster. De A.V.R.O. vindt het Engelse stelsel te grof en het Franse stelsel te fijn. Tussen deze beide ligt de middenweg die wel-door de meeste Europese landen zal worden ge kozen. De televisie-commissie in Nederland werkt met bekwame spoed aan haar rap porten en eerlang zal ook in Nederland op bescheiden schaal met televisie worden begonnen. Zou de televisie inferieure pro gramma's geven, dan zal de belangstelling verdwijnen en zelfs goede programma's zul len dan niet meer in staat zijn de verloren reputatie der televisie te herstellen. De heer G. de Clercq werd bij acclamatie voor drie jaar als voorzitter van de A.V.R. O. herkozen. Botsing in de lucht Twee Britse jachtvliegtuigen van het type „Seafire" zijn Zaterdag bij mist en regen boven heuvelachtig terrein in de na bijheid van Macclesfield, in- Cheshire, in botsing gekomen. De beide bestuurders ver loren het leven. De „Seafire" is. de uitvoe ring voor de marine van de „Spitfire"- jager. Zaterdag is een franse militaire Dakota bij Mersa Matroeh (N. Afrika) in brand geraakt en neergestort. De negen inzitten den kwamen allen om het leven. S puitbal Als de hitte te groot wordt, gebeuren I .er ong.ewpne.dingen, Dat bleek in Venlo,j waar in het hartje van de stad de Ven- lose en Blerickse brandweermannen een s partij „spuitbal" gingen spelen, waarbij t de bal uitsluitend door waterstralen I voortgefp^en mocht-worden, De .brand-,1 we'èrliédéh'speelden uieer op 'de man Uan op de bal, maar de scheidsrechter i 'had'tegen een fors partijtje geen' be- zwaar. De toeschouwers, die het dichtst bij de lijn stonden, dropen weldra van het water. Ondanks aller inspanning was bij de rust de stand nog even blank als het plein. Het Venlose doel liep na de hervatting ernstig gevaar toen de spuit van de keeper geen water, meer i l-gaf. Kort voor het einde dreef een fraai gespgten bal langs de. verblufte keeper l van Blerick, die over zijn eigen slang i struikeldein het denkbeeldige het. De wedstrijd had een enorm succes, zodat Thuisfrontwaarvoor gecollecteefd i werd, bijzonder tevreden was. Eén federatie van biljartbonden? Dezer dagen is te Oss een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van vijftien biljartbonden uit verschillende delen van het land, die niet bij de N.B.B. zijn aangesloten en in totaal 6000 leden tellen. Men besloot in principe tot de op richting van een federatie van biljart bonden met een voorlopig bestuur, be staande uit de heren E. Ulyn (Oss), voor zitter, -R. Verhoof (Tilburg), secretarisen F. Abbenbroeli (Arnhem), commissaris. Het geldt hier meest kleine clubs en bonden die niet bij de N.B.B. zijn aange sloten omdat zij de contributie van dat lichaam te'hoog achten. De bedoeling is, in Augustus tot de defi nitieve oprichting van de nieuwe federa tie over te gaan. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Veel onverwachts heeft zich dit week einde in de eerste klasse der honkbalcom petitie niet voorgedaan, of het moest zijn de grote nederlaag van Schoten, dat vorige week zo goed speelde tegen Blauw-Wit. In de strijd om van de onderste plaats te raken is niet veel verandering gekomen, door de overwinningen die HHC en VVGA behaalden op respectievelijk SC Haarlem en HCK. De wedstrijd AjaxOWO wer«j uitgesteld. SC Haarlem—HHC 7—11 In een matige wedstrijd waarin hel goede slaan de roodwitten de overwinning bezorgde, is HHC er in geslaagd de kleine leans, die zij nog heeft op het kampioen schap, te behouden. Door eer. zwak begin van werper Ferment nam HHC reeds in de eerste slagbeurt een 4 0 voorsprong er. liep daarna verder uit, zodat zij na drie innings een 8—3 voorsprong had. Ook Smiat, die Duitjker inmiddels op de plaat had vervangen, startte moeilijk, zodat Haarlem in de vierde slagbeurt, mede door veldfouten van HHC, de stand op 86 wist te brengen. Hierna kwam SC Haarlem er niet meer aan te pas. HHC voegde echter nog enige punten aan haar score toe. zo dat het einde met een verdiende 117 overwinning voor de gasten kwam. Aan slag waren Smidt (0.60), Vreenegoor, Baas, v. d. Heuvel Reynders, Voetelink en Huisstede, allen met 0.40 de besten. De werpersresultatpn waren: S.C. Haarlem: 2x3 sl., 5 x 4 w., 14 hsl. HHC: 10 x 3 sl., 8 x 4 w., 6 hsl. De score had het volgende verloop: HHC: 4, 3. 0, 1. 2, 0, 0, 0, 1 11. S.C. Haarlem: 1, 1, 1, 3, 0, 0, 1, 0, 0 7. Schoten—Blauw-Wit 29. De overwinning die Blauw-Wit op Scho ten behaalde was enerzijds te danken aan het zeer goede werpen van Wilders, ander zijds aan het goede slaan van de Amster dammers, vooral van Nusse, Wilders en De Bruyn. Het zag er in het begin helemaal niet naar uit, dat de Amsterdammers een zo grote overwinning zouden boekeh, want nadat zij in de tweede slagbeurt een 20 voorsprong hadden genomen en Schoten door goed slaan van Geurts, v. d. Berg en De Mon, in de vierde slagbeurt had gelijk ge maakt, ging de strijd voorlopig gelijk op, ondanks het feit dat de Amsterdammers goede scoringskansen kregen. In de acht ste slagbeurt, toen De Mon het werpen van Geestman had overgenomen, kon Blauw- Wit een 32 voorsprong nemen, vooral dank zij een twee honkslag van Wilders. De laatste innings werd de geelzwarten noodlottig. Een drietal vrije lopen en goede tikken van De Bruyn (2 x), Ploos, Nusse en Maas leverden Blauw-Wit 8 punten op, waardoor het nog een onverwacht grote overwinning voor deze club werd. Schoten: 11 x 3 sl., 7 x 4 w., 10 h.sl. Blauw-Wit: 14 x 3 sl., 0 x 4 w., 4 h.sl. HCK—VVGA 2—8. Deze wedstrijd had een eigenaardig ver loop doordat beide partijenen vooral de Bloemendalers, een zeer zwakke start had den. Maar toen na drie innings de Amster dammers, een 6—1 voorsprong hadden ge nomen, herstelden beide partijen zich, zo dat er hierna in totaal nog maar drie pun ten gescoord werden. Door een zwak begin wan werper Sargentini en grote fouten in het HCK-veld namen de-Amsterdammers: in dè eerste slagbeurt een 2—0 voorsprong en konden hieraan in de tweede en dei'de slagbeurt nog respectievelijk 1 en 3 punten toevoegen, waartegenover HCK slechts 1 punt kon stellen, dank zij honkslagen van Tuyl en v. d. Borgh.De wedstrijd was hiermede beslist, tè meer omdat de HCK'ers op zeer gevaarlijke wijze honken probeerden té stelen. HCK: 9x3 sl., 6 x 4 w., 5 hsl. WGA: 8x3 sl., 4 x 4 w., 6 hsl. Voor de stedenwedstrijd HaarlemAm sterdam, die 23 Juli te 4 uur op het Haar- lem-veld gespeeld zal worden, zijn de vol gende negentallen samengesteld: Haarlem: werper: Smidt (HHC); vanger: Geurts (Schoten); le honk: Hoogenbos (HHC); 2e honk: Keulemans (Schoten); korte stop: v d. Berg (Schoten); 3e honk: Odenthal (EDO)links veld: Wille (HCK) mid veld: Gaartman (HHC); rechts veld: Ferment (SC Haarlem), tevens aanvoerder. Reserves: Vreenegoor (HHC), Scheur man (SC H'lem)Tuyl (HCK) en Duinker (HHC). Amsterdam: werper: H. Urbanus (OWO); vanger: Meyer (OWO); le honk: R. Kok (Ajax); 2e honk: C. Pronk (WGA); korte stop: J. Urbanus (OWO); 3e honk: C. Wilders (Blauw Wit); links veld: C. Hole wijn (WGA)mid veld: Nusse (BI. Wit).; rechts veld: W. Prins (Ajax). Reserves: P. Altink (BI. Wit), P. Hole wijn (WGA), K. Bloem (WGA) en v. d. Walle (OWO). Van het bezoek van het Amerikaanse oefenschip „Empire State" aan de Amster damse haven heeft de N.H.B. in overleg met het Amerikaanse consulaat te Amster dam, gebruik gemaakt om een tweetal honkbalwedstrijden te organiseren. Op Dinsdag 19 Juli wordt te Amsterdam ge speeld op het terrein van OWO tegen een Amsterdams negental, op "Woensdag 20 Juli op het terrein van de HFC Haarlem tegen een Haarlems negental. Aanvang van beide wedstrijden 7 uur. Net op tijd! Een spannenB ogenblik uit de honkbalwedstrijd SchotenBlauw Wit, die de Amsterdammers een grote overwinning opleverde. Het Haarlems negental voor deze wed strijd is als volgt samengesteld: Werper: Geestman (Schoten); vanger: Geurts (Schoten); le honk: Hoogenbos (HHC); 2e honk: Keulemans (Schoten) korte stop: v. d Berg (Schoten); 3e honk: Odenthal (EDO); links velcl: Wille (HCK); mid veld: Gaartman (HHC); rechts veld: Ferment (SC Haarlem) aanvoerder. Reserves: Smidt (HHC), Scheurmans (SC Haarlem), v. Leuven (EDO), Duinker (HHC). De finale van het Schoten-tournooi werd door de organiserende vereniging met 190 van RCH gewonnen. Uitslagen van Zaterdag en Zondag le Klasse: Schoten-Blauw Wit 2-9; SC Haarlem-HHC 7-11; HCK-WGA 2-8; Over gangsklasse A: EDO 2-Celeritas 4-12; ABC- HHC 2 13-4; Overgangsklasse B: Hilversurri- EDO 2-4; RCH-SC Haarlem 2 15-5; 2e Klasse A: Celéritas 2-Schoten 2 11-19; HHC 3-Laak- kwartier Laakkw. n.o.; Neptunus-Sparta 11- 18; Schiedam-HCK 2 9-8. 2e Klasse B: RCK 2-De Spartaan 2 15-9: Schoten 3-THB 5-6; Zandvoortmeeuwen-AHC '31 11-4. 2e Klasse C: APGS-Kennemerland 13-21; EHS-WGA 2 11-6. 2e Klasse D: Shell-DWV 1-14; ABC 2- Quick 3-7. Kanosport Haarlemmers voeren wél Oude bekende Haarlemse namen zijn weer bovenaan komen te staan bij de Ne derlandse kortebaan kampioenschappen kanovaren 1949. De wedstrijden werden Zondag onder auspiciën van de Nederland se Kanobond gehouden en warengeorga niseerd, door üe verenigingen De Geuzen en Quo Vadis. De uitslagen luiden: KI dames 500 m.: 1. A. G. v. d. Anker Doedens (Trekvogels, Haarlem); 2. A. G. de Waal Malefijt (idem). K2 heren 1000 m.: 1. KochKlingers -(Geuzen) 4.08.8; 2. Pool—Wijdekop (Vi king) 4.14.0. K2 gemengd 500 m.: 1. De Waal Malefijt- Scheringa (Trekvogels) 2.03.6; 2. v. d, An- ker-DoedensMica (Trekvogels) 2.04.8. KI heren 500 m.: 1. Pool (Viking) 2.06.7; 2. Bobeldijk (Quo Vadis) 2.06.8. K2 dames 500 m: 1. v. d. Anker-Doedens De Waal Malefijt (Trekvogels) 2.22.0; 2. De WitvoornScholtens (Quo Vadis) 2.35.2 K2 heren 500 m.: 1. KochKlingers (Geuzen) 1.56.9; 2. HoornKooiman (Qüo Vadis) 2.00.8. KI heren 1000 m.: 1. v. d. Kroft (HKV, Haarlem) 4.42.0; 2. Bobeldijk (Quo Vadis) 4.46.6. K4 heren 1000 m.: 1. Geuzen; 2. Quo Vadis. Miel Mundf overleden Na een langdurige ziekte is de heer E. G. Mundt te Rotterdam overleden in de leef tijd van 69 jaar. Hij was een van de be kendste officials van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond, oud-lid van de Keuzecommissie en de technische commis sie, bestuurslid van de Zwaluwen en lid van de technische commissie van de KNVB, afdeling Rotterdam. Miel Mundt is omstreeks 1900 vijf maal voor het bondselftal uitgekomen en heeft daarna vier maal als rechtsback en aan voerder voor het Nederlands elftal ge speeld. Hij was een speler uit de oude En gelse school en zijn spel was steeds op fair heid gebaseerd. Mundt, die uit de vooral destijds zo bekende HVV kwam, heeft zich na zijn spelersloopbaan nog meer erkente lijkheid verworven door als official er steeds voor te ijveren dat voetbal een goede naam kreeg. Hij was een van de felste be strijders van de onsportiviteit. De begrafenis heeft plaats Woensdag 20 Juli om 14 uur op Crooswijk te Rotterdam. „FIDELE" RUSSEN NAAR FIDE-CON- GRES. Een Russische delegatie, waarbij zich ook Botwinnik bevindt, is op weg naar Parijs, om deel te nemen aan het congres van de Internationale Schaakfederatie, dat op 20 Juli wordt gehouden. Panda en de MeestexvWereldverbeteraar 26. Wij zijn'-', zo sprak Joris Goedbloed tot Directeur Chr. Stoffer, „wij zijn reizi gers uit Midden-Afghmistan. Wij zijn alle drie geschiedenisleraar van beroep, en wij zijn hierheen komen ijlen nadat wij verna men, dat zich in uw museum het beroemde horloge van Nimrod de Grote bevindt. Dat is een mirwerk van de allergrootste bete kenis. umardecollega, en wij kunnen niet rusten alvorens wij het persoonlijk gezien hebben!" ,A.ch ach," sprak Directeur Stof fer. „Kom dan binnen, heren, kom binnen! Wat is de wereld toch klein! Dat horloge van Nimrod de Grote ja! Iets bijzon ders! Volg mij naar mijn kamer, dan zal ik u er alles van vertellen Zo liep de heer Stoffer voor hen uit door de vestibule van het museum naar zijn eigen kamer en intussen sprak hij druk tegen Jeroen over de buitengewone betekenis van dat hor loge, Jeroen de Blaet wilde steeds iets zeggen. „Maar dat horloge begon hij dan maar hij kwam eenvoudig niet aan het woord. „Ik prijs me gelukkig dat ik het uurwerk gevonden heb!" riep de heer Stoffertoen zij in de kamer kwamen. „Ik heb het midden in het museum neergelegd, als een pronkjuweel! Het mooiste stuk dat ik heb. We zullen er straks wel eens heen lopen, maar eerst moet ik u vertellen Panda had eerst goed toegeluisterd, want hij verwachtte dat hij iets leerzaams te ho ren zou krijgen, en Panda hoort graag leerzame dingen maar nu keek hij toe vallig om zich heen en toen zag hij dat Joris Goedbloed verdwenen was! Die had zeker weer niet veel goeds in de zin! „Kom gauw mee!" riep Panda„we moeten di rect naar dat horloge toe"» Athletiek In ccn lang artikel in „Iririttsb'.adct" ci Gosse Ilolrner, ae officiële trainer van Zweedse athletiekbonri, de annulering va het wereldrecord van Gaston Reiff op 2000 meter. De Belg had dit record 1 September 1948 te Brussel gevestigd rrl een tijd van 5 min. 7 sec., ccn prestatie d allerwegen verbazing wekte omdat Rei niet minder dan 4,8 sec. onder het zo scherp staar.de record van de Zweed Gu| der Haegg bleef. Bij vroegere gelegenheden hadden Go: Ilolrner en enige anderen al eens betw feld of Reiff wel inderdaad twee kilome: had gelopen. Thans baseert hij zijn eis de hulp die Reiff vaat anaere lopers z hebben ondervonden. Volgens inlichting van Belgische zijde zou Reiff tot de ein streep achtereenvolgens getrokkken zi door Brajon, Jansen, Van Hauvermein Vernier en tenslotte Wartelle. Het zou d geen gewone handicaprace zijn gewee maar een race met gangmaking. Voorts ac Holmer het eigenaardig dat Reiff de buitengewone prestatie heeft verricht Brussel, hoewel de baan daat niet van allerbeste kwaliteit is. Intussen heeft de I.A.A.F. het reco erkend, en het is zeer de vraag of argumenten van Holmer haar zullen nop op deze beslissing terug te komen. Met gang van 1951 zullen overigens ge records meer worden erkend die in hanc capwedstrijden zijn gevestigd. De A.A.A.- kampioenschappen De finale discuswerpen om het Brit internationale athletiek kampioènsch; werd Zaterdag gewonnen door de Honga Klics met een worp van 47,663 m. De Ni derlander Kelderman, die op eigen inil atief had ingeschreven, bereikte de fina niet. Zijn beste prestatie was 38,594 een halve meter boven het vereiste min mum voor het certificaat. Uitslagen der overige finales 7 mijl snelwandelen: 1. Churcher (G.B 52.41,8. y2 mijl: 1. Parlett (G.B.) 1.53,7. Kogelstoten: Giles (G.B.) 14,135. m. Verspringen: Williams (G.B.) 7,016 100 yards: 1. McDonald Bailey (Trin dad) 9,7 sec. 1 mijl: 1. Nankeville (G.B.) 4.08,8 (nieu wedstrijdrecord). 120 yards horden: 1. Donald Finlay (G.B 14,6 sec. 3 mijl: 1. Barry (Eire) 14.11,0. 2 mijl hindernisloop: 1. Holt (G.B 10.29,0. 220 yards: 1. McDonald Bailey 21,7 se 440 yards horden: 1. Whittle' (G.B 54,9 sec. Yi mijl: 1- Pugh (G.B.) 48,5 sec. Hoogspringen: 1: Patérson (G.B 1,929 m (wedstrijdrecord geëvenaard Ook de Britten Pavitt en Wells haalde deze hoogte, maar zi.i hadden meer spror gen nodig dan Paterson. Speerwerpen: 1. Hignell (G.B.) 56,32 i Polsstokhoog: 1. Harwood (V.S.) 3,80 i Het grootste succes viel ten deel aan 42rjarige. Donald Finlay, die. sinds 19! aan de kampioenschappen dèelhëëint voor de achtste maal de 120 yards horde won. 'Zijn tijd bedroeg thans 14,6 sei waarmee hij slechts 0,2 sec. boven het dot hemzelf in 1938 gevestigde wedstrijd record bleef. Finlay is de athleet die 1948 te Londen de Olympische eed aflegd Helaas Wi'st hij toen in de wedstrijden gee goed resultaat te bereiken; doordat hij ee Iclein ongeluk kreeg'. Recht. Winston Churchill heeft 25 pon sterling gestort in een fonds, dat sticht is met het doel de Duitse veld maarschalk Von Manstein, die de vo! gende maand terecht zal staan, ee Britse advocaat te bezorgen. Een va de twee Duitse verdedigers van Vo Manstein had in een brief aan de Time betoogd, dat een behoorlijke verdedi ging van de maarschalk slechts vei zekerd kon worden door toevoeging va een Britse advocaat. Moedige stad. De president van de Frans republiek, Vincent Auriol, heeft de Rouen de orde van het Legioen van Ee en het oorlogskruis met de palm ver leend. Tijdens de oorlog onderging d stad 28 bombardementen, waardoc meer dan 25.000 personen om het leve kwamen. Zeventienduizend huizen wel den vernield, evenals bijna alle brugge over de Seine. Beter werk. De voormalige Weser-vlieg tuigenfabriek te Nordenham in Olden burg (Duitsland), die in de oorlog wa tervliegtuigen maakte, begint dézer da gen met de productie van haardroger broodroosters en stofzuigers. Reden. Het Berlijnse blad „Der Abend (Amerikaanse licentie) meldt dat doe leden van .de filmcommissie -van hl Russische militaire bestuur is verklaar dat het gebrek aan succes van de Rus sische film in Duitsland te wijten is aa het te lage intelligentie-peil van he Duitse volk. Van de kaart. De laatste bunkers van d „Westwal" (alias Siëgfriedlinie) thans opgeblazen. Het slopen van c versterkingen, die van 1936 tot 1939 doe twee i millioen arbeiders is gebouwi heeft 40 millioen mark gekost. Zes-en dertig mensenlevens gingen erbij ver loren. Burgerlijke belangstelling-. Jaroslav Drol ny, de Tsjechische tennisspeler die g weigerd heeft aan het bevel van zi regering om naar huis terug te keren voldoen, wordt vandaag in het commu nistische blad „Rude Pravo" beschu! digd van de misdaad „cosmopolitisme' Hij en zijn lotgenoot, Vladimir Cernit die ook heeft geweigerd terug te kerei hebben een „burgerlijke belangstellin voor dollars" zegt het blad. Evenwicht. De Amerikaanse senatore hebben voorlopig besloten de voorgf stelde militaire uitgaven in het .huidis belastingjaar met 1.250 millioen dolla te verminderen. Volgens een senate heeft de toewijzingscommissie van Senaat de door het Huis van Afgevaar digden aan de luchtmacht toegekend gelden met 799 millioen dollar verlaagi Het doel van deze bezuinigingen is d begroting in evenwicht te brengen,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2