Ook onze omgeving kreeg haar deel van kort maar hevig noodweer Voor ritten naar bui Verstoorders van orde in een bioscoop stonden voor de Kantonrechter Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 18 Juli 1949 Blikseminslag in een school; wolkbreuk zette straten blank Toen de onheilspellend donkere wolken bank, die Zaterdagmiddag boven Haarlem en omgeving was aangeland, zich eenmaal in een ware regenhoos ontlastte onder een begeleiding van hevige donderslagen en felle bliksemflitsen, waren de elementen in al hun kracht losgebroken. In een oog wenk stonden straten en viaducten blank en liepen kelders onder. In een school aan de Ripperdastraat sloeg de bliksem in. Een muur scheurde ex een aantal pannen werd van het dak ge slagen doch er brak geen brand uit en ernstiger gevolgen bleven uit. Een schoor steen van een woning aan de Vondelweg stortte in, vermoedelijk ook door bliksem inslag, doch ook hier deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Voor het verkeer was er op vele plaat sen bijna geen doorkomen aan. De viaduc ten vertoonden het bekende beeld bij een wolkbreuk. In de Hagestraat stortte door de zware regenval een dak van een woning gedeeltelijk in, waardoor de voorgevel scheef kwam te staan. Op de watertoren bij Overveen werd in een half uur tyds een regenval van 33 millimeter hoogte gemeten. Ook in Zandvoort schade. Het zware onweer, dat zich Zaterdag omstreeks het middaguur boven Zandvoort ontlastte, ging vergezeld van hevige regen val én hagel. Het was zo donker, dat de winkeliers genoodzaakt waren in hun za ken licht te maken. De bui dreef vrij snel over, doch de gevolgen ervan waren nog uren daarna waarneembaar. Afgezien van ondergelo pen kelders en souterrains en een Neder landse Hervormde Kerk, die geheel blank kwam te staan, was het nieuwe rijwielpad langs de Boulevard op vele plaatsen totaal vernield. Het zand was onder de tegels weggespoeld, waardoor grote gaten ont stonden. Dit was eveneens het geval met het voetpad. De dienst van publieke wer ken requireerde direct al het beschikbare personeel, dat tot laat in de avond bezig was, om de schade te herstellen. Vele stra ten waren meertjes en het duurde geruime tijd, eer alles weer het normale aanzien had. Zeebad Termes werd overspoeld door duinzand, dat met het gutsende water mee naar beneden kwam. Tegen het badgebouw lag het zand bijna twee meter hoog. Pavil joen Riche zag eruit, alsof er een aard beving had plaats gehad. Het gehele terras v/as aan de zijkanten weggespoeld en over al ontstonden grote scheuren en gaten. Zelfs de stenen trap naar het strand werd voor een deel vernield. Met man en macht heeft men de zaak aangepakt, waar door het gelukt is, alles, zij het hier en daar nog provisorisch, voor de Zondag te herstellen. Grondverschuiving in het Openluchttheater. Dank zij de prijzenswaardige inspanning van dertig arbeiders hebben de bezoekers van de Zaterdagavond-voorstelling in de Openluchtschouwburg te Bloemendaal niets gemerkt van de ravage, die de hevige onweersbuien in de vroege middaguren hadden aangericht. Van de meest zuidelijk gelegen trap langs de zitplaatsen voor het publiek waren ongeveer vijftien beton treden naar omlaag en zelfs voor een deel in de vijver gestort, doordat de zware regenval het tegen de heuvel gebouwde amphitheater danig ondermijnde. Er kwam een wagenladïng zand aan te pas om de kuilen te vullen. Ook in het hoger aange legde wandelterrein deden zich grondver schuivingen voor, zodat de toegang tot enkele paden afgesloten moest blijven. Ernstiger liet zich de waterschade aan zien, doordat het souffleurshok met de kelder, waarin zich de bedienïngstoestel- len van de schijnwerperinstallaties be- Zomertentoonstelling in het Frans Halsmuseum geopend ,.Het is nog niet zo lang geleden dat men over de schilders van de „Bergense school" sprak als over die idioten", zei wethouder D. J. A. Geluk Zaterdagmiddag in het Frans Halsmuseum bij de opening van de expositie van werken van Matthieu Wieg man en hij wilde met deze opmerking de bewering illustreren, dat een kunstenaar in zijn eigen tijd slechts met moeite waar dering vindt. De heer Wiegman heeft deze kwalificatie van zijn kunst destijds slag vaardig beantwoord met de repliek, dat er dan in ieder geval nog een grotere „idioot" te vinden was, die bereid bleek te zijn werk te kopen, de heer P. Boendermaker en die dit niet deed om de Maecenas uit te han gen, doch omdat hij werd gedreven door een oprechte liefde tot en een helder in zicht in de kunst. De heer Geluk kon ge lukkig ook memoreren, dat Wiegman thans tot de algemeen erkende kunstenaars be hoort. Dat kwam onlangs tot uiting in een Koninklijke onderscheiding en Zaterdag middag ook door de aanwezigheid van dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kunst van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. „Wiegman", zo vervolgde de spreker, „is niet blijven staan bij het eenmaal bereikte, ook de laatste jaren deze tentoonstelling geeft er blijk van heeft hij gezocht naar nieuwe vormen, naar ni uwe schoonheid. Het gemeentebestuur van Haarlem stelt het op hogé prijs zijn kunst deze zomer hier te gast te hebben. In hem brengen wij hulde aan de beeldende kunst in haar geheel en wij wensen hem nog veel succes toe." 7 pers. Chevrolet met aanhangwagen (zonder extra berekening) uitsluitend met. chauffeur „TAXI -13000" PLEIN 33 - TELEFOON 13000 of 17000 (Adv.) iin Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Juli 1949 BEVALLEN van een z o o n: 15 Juli: M. C. Van Bakel-Nymeyer; M.L.de Jong-v. Kalmt- hout; 16 Juli: M. Geeven-Romp. G. van Huit- Scholte. BEVALLEN van een dochter: 15 Juli: H. van Egdom-Franssen; A. E. Korstjens-van Bergen; J. M. Overweter-Nagtegaal. OVERLEDEN: 14 Juli: H. T. A. Meester- Nieuwenhuis. 69 jaar. Oranjeplein; 15 Juli: W. H. Reinhardt, 86 jaar, Brouwerskade; P. F. Bruinsma, 60 jaar, Boekenrodestraat; C. A. Otten, 20 jaar, Kamperlaan. vinden, grotendeels vol was gestroomd. Met behulp van een motorpomp kon de ruimte vrij spoedig worden geledigd,' doch er waren verwarmingsapparaten voor no dig om de leidingen in de schakelborden te drogen. Pas anderhalf uur voor het begin der vertoning had het theater zijn normale aanzien herkregen en was de verlichting weer te gebruiken. Door een toeval bleven de bij de op voering van „As you like it" gebezigde gramofoonplaten gespaard. De rollen van de spelers echter, eveneens in dit berghok achtergelaten, bleken tot onleesbaar wor- dens toe doorweekt te zijn. Deze verlies post vormde nauwelijks een hindernis van betekenis. De voorstelling door de Young Vic, die evenals Vrijdag totaal was uitverkocht, verliep zonder stoornis en met het gebrui kelijke succes. Bij het viaduct aan de Verspronckweg was de weg geheel onder water gelopen. Het ongeluk op de Leidsevoart Dongste meisje buiten levensgevaar Naar wij hedenmorgen vernamen, ver keert het twaalfjarig meisje J. E. M. Groen, dat Vrijdagmiddag bij het verkeersongeluk op de Leidsevaart een zware hersenschud ding opliep, thans buiten levensgevaar. De teraardebestelling van het andere slachtoffertje van dit ongeluk, de dertien jarige B. Kloet, heeft morgenochtend, van de R.-K. kerk in het Kleverpark uit, plaats op de R.-K. begraafplaats St. Barbara in Haarlem-Noord. Leerlingen van „Sancta Maria", waar het meisje op school was, zullen de baar volgen. Acrobaten doodgevallen In Wenen is de kleermaker en amateur acrobaat Eisemann Zondagavond voor 5000 toeschouwers van een hoogte van 40 meter op de oever van het Donaukanaal te pletter gevallen. Zoals iedere avond poogde hij per fiets het kanaal over te steken over een tussen twee huizen gespannen draad, ter wijl zijn dochter schrijlings op zijn rug zat. Beiden zijn kort na hun transport naar het ziekenhuis overleden. De menigte verkeerde in paniekstemming, talrijke personen vielen flauw. ,HET GEVAL GOUZENKO' „Gevolgde methoden niet van Nederlands fabrikaat" De kantonrechter-plaatsvervanger mr. A. G. H. H. Roeffen behandelde hedenmor gen de zaken tegen twee Haarlemse inge zetenen, die tijdens de voorstelling van de film „Het geval' Gouzenko" in het City theater aan de Grote Markt op Zaterdag avond 9 Juli door geschreeuw de orde had den verstoord. De twintigjarige S. stond terecht omdat hij onder de vertoning uitriep: „Schande! Dit zijn leugens over de helden van Sta lingrad" en ten tweede omdat hij de vol gende avond „met het onderlichaam op een muur in de Zuiderschoolsteeg was gaan hangen", zoals het proces-verbaal vermeld de, teneinde te kunnen horen wat er toen in de zaal gebeurde. Verdachte uitte als zijn mening, dat de mensen die het draaien van deze film, die volgens hem beledigend ge acht moet worden voor het Russische volk, hadden toegelaten, verantwoordelijk waren voor het verstoren van de orde. Waarop de kantonrechter repliceerde dat geen enkele wet aan verdachte de bevoegdheid gaf om inbreuk te maken op de vrijheid van een ander. Mr. M. D. Proper, die de verdediging voerde, bracht in het geding, dat verdachte door de politie mishandeld zou zijn, althans op een wilde manier uit de zaal werd ge sleurd door agenten, die met gummniknup- pels sloegen, zodat hij bewusteloos op de binnenplaats neerviel. Hetgeen niet weg nam, dat hij de volgende avond toch maar springlevend op een muur kon klauteren, zoals de kantonrechter in herinnering bracht. Een communistisch lid van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring verklaarde als 'getuige, dat de keuring van „Het geval Gouzenko" niet rechtsgeldig heeft plaats gehad. Hij zou namelijk met opzet buiten de speciale herkeuringscommissie zijn ge houden. „Was ik er bij geweest", aldus deze woordvoerder, „dan zou ik stellig een meer derheid, dus vier van de zeven leden, heb ben overgehaald, om deze kwetsende film te verbieden." De getuige heeft dan ook langs gerechtelijke weg opheffing van de vertoningsvergunning gevraagd op grond van de genoemde onregelmatigheden. Ook schreef hij enige waarschuwende artikelen tegen „Het geval Gouzenko" in zijn partij blad. De kantonrechter vroeg hierop: „Had u de film gezien?" Waarop de getuige na enige heftige aanmaningen antwoordde: „Niet ge heel, doch wel enkele fragmenten. Maar ik kan er toch een oordeel over hebben, want ik ben filmdeskundige!" Scherp requisitoir. De relletjes bij de vertoning van „Het geval Gouzenko" deden de ambtenaar van het Openbaar Ministerie denken aan het rumoer om de film „Heldenkermis" enige jaren voor de oorlog, toen de N.S.B. de trom roerde. Hij verklaarde zo voortvarend te zijn geweest met het aanbrengen van deze zaak, omdat hij meende dat aantasting van de orde snel berecht diende te worden.Daar- bij doet het niet terzake om welke film het gaat, als deze door de keuring is toegelaten. De ambtenaar vervolgde: „De ongeregeld heden waren in Haarlem gelukkig beperk ter van omvang dan in Amsterdam, waar met vitriool en traangasbommen werd ge worpen, en een naspel in de gemeenteraad volgde. Doch dergelijke ordeverstoringen betekenen een aanloop tot terreur. De hier gevolgde methoden zijn niet van Nederlands fabrikaat. Verdachte heeft de vrijheid mis bruikt om de vrijheid van anderen te be knotten. Deze man zou in een dictatuur- staat voor eenzelfde optreden via een con centratiekamp geruisloos zijn verdwenen". Hij betreurde tenslotte de geringe straf- mogelijkheid, daar in de politie-verordening met dergelijke excessen nu eenmaal geen rekening is gehouden en yroeg een vrij heidsstraf van zes dagen. De verdediger meende, dat alleen door de onjuiste filmkeuring de gevolgen, die de wet had willen voorkomen, hadden plaats gehad. Hij maakte een aanmerking op het optreden van de politie, die zich bediend zou hebben van middelen die in wanver houding stonden tot het gebeurde. Mr. Pro per vroeg de kantonrechter de verdachte schuldig te verklaren zonder oplegging van straf, aan welk verzoek deze echter niet voldeed. De uitspraak luidde: voor het ver storen van de orde in de zaal een principale hechtenis van twee dagen en voor het be klimmen van de muur een geldboete van tien gulden, subsidiair een hechtenis van drie dagen. In de motivering verklaarde hij dat inbreuk op de vrijheid door totaal on bevoegden niet geduld kan worden. Een verslag-roeper. Tweede verdachte was de journalist A. v S., die uitgeroepen heeft: „Schande! Leve de Sovjet-Unie met de bedoeling om ver dere vertoning van de film te beletten. De kantonrechter merkte op: „Maar u bent toch een verslaggever en niet een verslag- roeper?" De ambtenaar vroeg drie dagen hechte nis, doch de uitspraak luidde, bij wijze van waarschuwing: zes dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tijdens deze zitting verklaarde de amb tenaar van het Op^ibaar Ministerie nog, dat het nutteloos was om met de raadsman over het begrip „terreur" te debatteren, doch dat de burgerij dankbaar mocht zijn, dat het resoluut ingrijpen van de politie verdere narigheden heeft voorkomen. Festival en concours voor har monie-orkesten in Bloemendaal Organisatrice: Haarlemse Politiemuziekvereniging De Haarlemse Politiemuziekvereniging zal haar zesde lustrum op grootse wijze vieren. Op 23 en 24 Juli en 7 Augustus or ganiseert de jubilerende vereniging een concours voor harmonie-orkesten in het Bloemendaalse Openluchttheater, waaraan 42 orkesten deelnemen en dat voorafge gaan zal worden door een „festival" van politiemuziekverenigingen op 22 Juli. Die dag zullen de politie-harmonieën van Haarlem en van vier andere steden 's ochtends om half elf van verschillende punten in de stad naar de Grote Markt marcheren. waar zij gezamenlijk enige marsen zullen spelen onder leiding van de heer L P. van der Hoef, dirigent van de jubilerende vereniging. Daarna zullen de corpsleden worden toegesproken door de waarnemende burgemeester, de heer D. J. A. Geluk. Vrijdagmiddag om drie uur beginnen de vijf politiemuzïekcorpsen een concert in het Bloemendaalse Openluchttheater, en 's avonds geven de harmonie-orkesten „Trouw moet Blycken" uit Lisse en „De harpe Davids" uit Noordwijkerhout het openingsconcert voor het concours, dat de twee volgende dagen en Zondag 7 Augus tus, eveneens in Bloemendaal zal worden gehouden. De afgevaardigden van de 38 burger verenigingen zullen op de concoursdagen groepsgewijs worden ontvangen in hotel Zomerzorg. 's Middags zijn er marswed strijden in het zogenaamde Graslaantje in Bloemendaal, en vervolgens concertwed strijden in het Openluchttheater, 's Avonds tenslotte worden de ere wedstrijden ge houden. De jury bestaat uft de heren Jos. de Klerk, Johan Pinkse en Marinus Adam. Tine Jonker: Zandvoort-Heemskerk v.v. Een enorme mensenmassa, langs de Bou levard, op het strand, ja zelfs enige hon derden in badpak of met opgestroopte broe ken en opgehouden rokken waren doorge drongen tot ver in zee, tot op de tweede bank, toen Tine Jonker om kwart voor vieren aan land stapte bij zeebad Termes, waar de heer J. Termes een uur tevoren was aangevangen met het geven van een microfoon verslag over de poging." om zwem mend in zee een afstand af te leggen van ruim 30 km, van Zandvoort naar Wijk en Zee en terug, bedoeld als generale repetitie voor de overtocht over het Kanaal. De 30 km werden er bijna 35, want toen Tine, na om kwart voor zessen in zee te zijn gesto ken, reeds om 10 minuten voor negen voor Wijk aan Zee arriveerde, bleek dit veel te vroeg,te zijn, zodat ze besloot nog enkele kilometers door te zwemmen en eerst ter hoogte van Heemskerk te keren, zodat de ruim 30 km hierdoor 35 km werden. Op de schouders gedragen door enthou siaste Zaandammers, kwam Tine volkomen fit en glimlachend in zeebad Termes aan land, politie te paard moest tot ver in zee gaan, om het juichende en opdringende publiek op een afstand te houden, waarin men slechts met grote moeite slaagde. Eenmaal rustig zittend in een consumptie tent van de heer Termes, na zich te hebben verkleed, en genietend van een kopje kof fie, zei de zwemster: „Het moeilijkste was het vlak bij en tussen de pieren van IJmui- den. Daar waren flinke golven en er stond veel stroom, maar dan weet je tenminste dat je zwemmen moet, daar zit leven en spanning in. Als het zo gewoon gaat, vind ik er niets aan!" (Wij prefereren een rustig rondje in .ons lijf-zwembad.) Namens het gemeentebestuur overhan digde het raadslid de heer J. Blom Tine met een hartelijke toespraak een prachtige doos bonbons. Hij deelde mee, dat de burgemees ter tot diens spijt verhinderd was, bij de ontvangst aanwezig te zijn, omdat hij met de leden van het Strandschap een inspectie tocht langs het strand maakte. Mevr. IiennisDorreboom bood de koene zwemster namens de stichting „Touring Zandvoort" een ruiker bloemen aan in de Zandvoortse kleuren, waarna de heer J. Termes de zwemster huldigde voor haar geweldige prestatie, haar durf en onder nemingsgeest, die hij aan de jeugd ten voor beeld stelde. En nu is het wachten op haar tocht over het Kanaal. WEER EEN SPEELTUIN IN NOORD Wethouder A. J. M. Angenent opende „Zaanen-Oord'' Tussen twee regenbuien door zag de Haarlemse Kathnlieke Vereniging „Voor het gezin" Zaterdagmiddag haar speeltuin „Zaanen-oord" aan de Zaanenstraat ge opend, de tweede tuin in Noord in drie dagen. Nadat voorzitter W. van Liemt een welkomstwoord had gesproken, hield de heer A. J. M. Angenent, wethouder van Openbare Werken, de eigenlijke openings rede. Hij zei onder meer, dat de gemeente het belang ervan zeer goed inziet, een be hoorlijk aantal speeltuinen aan te leggen en zo de jeugd van de straat te houden. „Zaanen-Oord" is.wel niet zo fraai als de nieuwe tuin aan de Gedempte Schalkbur- gergracht, doch dè wethouder hoopte dat met de medewerking van de ouders en de parochie een klein centrum van spel en vermaak voor de jeugd tot stand zou komen, dat aan alle eisen voldoet. Dat hoopte ook pastoor L. Schalke. die ver klaarde vast te weten dat de kinderen in „Zaanen-Oord" buitengewoon veel plezier zouden beleven. De driekleur ging in top in de vlaggfe- mast. en daarmee was „Zaanen-Oord" of ficieel in gebruik gesteld. Officieel, want de jeugd had zijn ongeduld om „hun" nieuwe tuin in te wijden niet langer kun nen bedwingen en had zich al meester ge maakt van schommels en wip vóór de laat ste woorden gesproken waren. Hetgeen hen overigens niet al te kwalijk genomen werd door bestuur en genodigden, onder wie wij onder andere de deken van Haarlem J. A. Kuilman zagen en verder enige kapelaans van de Liduina-parochie, het raadslid de heer Th. Hooy en de bestuursleden van de Haarlemse Bond van Speeltuinvereni gingen. Grote houtopslagplaats te Rotterdam uitgebrand Een felle brand die vanmorgen omstreeks kwart over elf uitbrak, heeft een grote houtopslagplaats, behorende tot het fa briekscomplex van Allan en Co's Konink lijke Nederlandse fabrieken voor meubelen en spoorweg materiaal langs de spoorlijn Rotterdam-Hofplein-Voorburg te Rotter dam geheel in de as gelegd. De vuurzee was omstreeks één uur heden middag enigszins bedwongen. De loods be vatte een voorraad voor vijf jaar van een kostbaar hout, dat zeer moeilijk te ver vangen is. Paardensport Qualissa wint de Derby De uitslagen van de op Zondag gehouden draverijen en rennen te Duindigt luiden: Imperator prys. (2100 m. 1ste afdeling'. 1 Norma Shearer (J. Rodenburg jr.) km.tijd 1.36.9. 2 Nicolette (H. C. ten Hagen) km.tijd 1.37.8. 3 Nico Maire <L. Ensing» km.tijd 1.37.3. Totalisator winnend f 39.50, plaats f 5.40. f 1.80. f 1.60-, gekoppeld f 90.40. Imperator prijs. (2e afdeling) 1 New Vla mingman (J. P. v. d. Broek) km.tijd 1.37.1. 2. Nobilissimus K (E. Kruithof) km.tijd 1.39.4. 3 Little Anton D (H. C. ten Hagen) km.tijd 1.39.5. Totalisator winnend f 3.50. plaats f 1.30, f 2,50. f 1.40. Gekoppeld f 37.90. Isabella prys (2500 m.) 1 Mientje Deter (R W. Laarman) km.tijd 1.30.4. 2 Memmon (W. H Geersen) km.tijd 1.31. 3 Luccie Rohda (J. v. Leeuwen jr.) km.tijd 1.32. Totalisator win nend f 20.40. Plaats f 5.20. f 2,70 f 9.90. Isoclora prijs (2500 m.) 1 Kalida (W. Leeu wenkamp) km.tijd 1.29.5. 2 Joe Axkit (F, A. Bosveld) km.tijd 1.27.3. 3 Louise de la Maire B (Th, Ponsen) km.tijd 1.30.7. Totalisator winnend f 3.50. Plaats f 2,40, f 9.80. gekop peld f 49.50. Isis-prys (2120 m.) 1 Juggler 'H. Doorne kamp) km.tijd 1.24.9. 2 Heny's Gold (M- Ver gay) km.tijd 1.25. 3 Juliana Lee (H. de Vries) km.tijd 1.25. Totalisator winnend f 2.20. plaats t 1,40, f 2,60, f 2,70. gekoppeld f 15.60. Rennen Derby. (2400 m.). 1 Qualissa (J. v. Yperen) 2 Marlotte (P. Spreutels) 3 Marvellous (A. W. v. Dijk). Totalisator winnend f 1.70, plaats f 1,40, f 2,-. f 3.20. Indira-prys (1100 m.) 1. Bonheur Perdu (F. Delbrassinne), 2 Taribi (J. v. Yperen) Totalisator winnend f 1.10, plaats f 1,10. f 1,30, gekoppeld f 2.30. Isabel-prys. <1900 m.). 1 All Ablaze (A. W v. Dijk) tijd 2.06.4. 2 Rosette II (F. Delbras sinne). 3 Rincee (P. Spreutels). Totalisator winnend f 2,70 (stal). Plaats f 5.10, f 1.90. Ge koppeld f 31.30. Totale omzet; f 79.246.50. Schaken De Zwarte Pion won De nog jeugdige vereniging „De Warmon- der Schaakclub" was te gast bij „De Zwarte Pion" te Lisse, die met een combinatie tiental uitkwam. Het bleek al spoedig, dat de gasten even goed op het schaakbord als op de Kagerplas- sen thuis waren. Ze hadden trouwens de wind mee. daar de temperatuur beter was om te zeilen, dan om te schaken. Er werd aan alle borden vinnig gestreden en na een vrijwel gelijk opgaande strijd moesten ten slotte de benjamins de eindoverwinning aan de thuisclub laten. De uitslagen waren als volgt: P. KoetsheidA. Warburg 10, N. v. d. Mey—R. Bergman 0—1, Th. Brouwer—C. Mes kers 01, H. SimonsP. Wassenaar 10, L. RomijnA. de Vroome 10. C. v. Ruiten Zandbergen 10, S. v. RuitenA. v. Bladel 01, L. v. d. LansLandman 10. W. Koe manA. Nieuwenhuis 10, K. v. d. Hoorn de Boer 01. Totaal 61 voor De Zwarte Pion. TRQUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van Jaren. Amsterdamscbe Rijtuig Maatschappij Radio-Athene: „Het Griekse leger dient Albanië binnen te rukken" LONDEN, Reuter Radio-Athene heeft een beroep gedaan op „de mogendheden" om het Griekse leger toe te staan Albanië binnen te rukken. „Na de nederlaag van de guerilla-strijders en de onmogelijkheid voor maarschalk Tito om met de Comin- form samen te werken, is thans Albanië bestemd om als basis te dienen voor een aanval op Griekenland. Daardoor is Alba nië nu het gevaarscent m in de Balkan geworden. De mogendheden behoren, in aanmerking genomen hetgeen zij zelf in 1914 deden, het besluit te nemen dat de orde in Albanië hersteld dient te worden en zij moeten deze taak aan het Griekse leger toevertrouwen, dat opdracht moet ontvangen Albanië binnen te rukken", al dus radio-Athene. Door radio-Athene werd voorts nog mel ding gemaakt van rapporten, ingediend door waarnemers, leden van de commissie der UNO voor de Balkan, die het er in hun waarnemingen over eens waren dat „de voornaamste stroom van nieuwe man schappen en uitrusting voor de guerilla- strijders over de Grieks-Albanese grens komt." Nog meer dan 2 millioen Duitse krijgsgevangenen in Rusland Volgens een rapport van het internatio nale comité voor Europese kwesties, dat heden gepubliceerd is, bevinden zich meer dan 2 millioen Duitse krijgsgevangenen nog in de Sovjet-Unie. Copieën van dit rapport, dat onder meer ondertekend is door Lord Vansittard, vice- luchtmaarschalk Bennett en de Franse oud-premier Paul Reynaud, zijn gezonden aan de regeringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, aan de UNO en aan de Paus. Op grond van bij het Rode Kruis inge komen inlichtingen stelt het rapport vast, dat tot 13 Mei j.l. 960.000 Duitse krijgsge vangenen uit de Sojet-Unie zijn gerepa trieerd. Volgens de laagstgestelde Russische cij fers, aldus het rapport werden 3.313.000 Duitsers krijgsgevangenen gemaakt, zodat zich nog 2.170.000 man in Russische han den moeten, bevinden. Duitse cijfers spre ken echter van 3.740.000 krijgsgevangen gemaakte soldaten, waarvan dan 2.740.000 niet gerepatrieerd zouden zijn. Volgens teruggekeerde krijgsgevangenen moeten deze soldaten dwangarbeid ver richten onder dikwijls zeer zware omstan digheden, zódat velen gestorven zijn. De gerepatrieerden verklaarden voorts, dat 180.000 man van 1945 tot Maart 1949 in Oost-Duitse concentratiekampen werden vastgehouden. 80 tot 90 Duizend van hen stierven, 30 tot 40 duizend werden naar Rusland gedeporteerd en ongeveer 70 dui zend werden vrijgelaten, aldus het rapport. Heemstede Tafeltennis: HBC—VIF 34—16 De afdeling tafeltennis van HBC orga niseerde Zondag een dual meet met VIF die uitstekend is verlopen en die haar een flinke overwinning heeft gebracht. Na afloop van de wedstrijden maakte het gehele gezelschap een trip naar het Bloe mendaalse strand waar eerst de C. A. Banck werd' bekeken. Daarna volgde een rit over de Boulevard naar Zandvoort. Des avonds werd tot slot van deze ge slaagde ontmoeting een diner gegeven in restaurant Groenendaal. Uitvoering van „Heemstede" Nadat men de gehele Zaterdagochtend en -middag met angstige gezichten naar de lucht had gekeken, kon de heer O. A. Brink, voorzitter van de Gymnastiekver eniging „Heemstede" in zijn openingswoord met vreugde 'constateren, dat ook de weer goden zijn vereniging gunstig gezind waren, want onder een stralende zon waren de deelnemers het terrein opgemarcheerd. Een ander verblijdend feit was de mede deling, dat de vereniging door het gemeen tebestuur van Heemstede een subsidie is toegezegd voor haar arbeid in het belang van de lichamelijke ontwikkeling van de Heemsteedse jeugd, door welke geste de gemeente Heemstede de eerste is, die hiertoe is overgegaan, zo merkte de voor zitter op. De vereniging werkte die avond wel onder een gunstig gesternte, want alles verliep vlot en de nummers waren na goed twee uur afgewerkt. De heer G. J. Wiethaar had voor een afwisselend programma gezorgd, dat ge opend werd met bankoefeningen van een groepje kleuters, die de oefeningen met grote behendigheid uitvoerden. Springen werd in verschillende vormen vertoond. Drie groepen meisjes deden te gelijk dezelfde sprongen over een bok, een springkast en over een paard; de dames juniores hadden tremplin-paardbreedte springen en de jongens tremplin-paard- lengte. Door het nog gladde terrein waren de jongens erg gehandicapt, waardoor een correcte afwerking niet altijd mogelijk was. Bij de grondgymnastiek vertoonden de jongens een grote mate van behendigheid; hun brugturnen mocht ook gezien worden, al zou een betere afwerking het geheel wel ten goede zijn gekomen. Door het onverwachte uitvallen van enige heren konden hun nummers niet ge heel doorgaan. De vrije oefening verviel geheel: aan de verschillende toestellen trachtten slechts enkele turners de eer van In Loozen (België) is de ontvanger der douane gearresteerd omdat hij Nederlandse veesmokkelaars ter wille was door een oogje dicht te doen als er koeien de grens over gingen. Dc „Volendam" is door de regering be schikbaar gesteld om Nederlandse emigran ten naar Australië te vervoeren. Het schip vertrekt 16 December. Zij die willen emi greren moten via de arbeidsbureaux voor 16 Augustus een aanvraag daartoe indienen. Minister Mansholt heeft de prijs voor koolzaad van de oogst 1940 bepaald op f 55 per 100 kilogram. Pasvisa tussen Nederland en Italic zul len binnenkort worden afgeschaft. In Zwitserland is voor bestuurders van motorvoertuigen verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid voor schade aan derden verplicht. Indien men aan de grens niet een „declaration d'assurance" kan to nen. moet men 3 Zwitserse francs betalen. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op. dat men door deze betaling tegen geen enkel risico gedekt is. zodat men aansprakelijk blijft voor alle eventueel veroorzaakte schade. In de gerestaureerde vleeshal te Mid delburg is een Zeeuws oorlogsmuseum ge opend. By de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de f 25.000 gevallen op nr. 4873- De ouderdag in het Marine-opleidings kamp te Hilversum, die op 4 Juli wegens een geval van nekkramp werd afgelast, zal thans plaats hebben op Dinsdag 26 Juli. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Ritter te Overveen is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het eandidaatsexamen civiel ingenieur. In Den Haag overleed. 80 jaar oud. de heer J. J. Ie Roy, die in 1899 ric wenselijk heid bepleitte van een van Engeland onaf hankelijke telegraafverbinding tussen Ne derland en Indië. Deze kabelverbinding kwam in 1905 via Menado. het eiland Jap. Sjanghai en Siberië tot stand, maar werd in 1914, toen de Japanners Yap bezetten, ver broken. De heer Le Roy was oud-inwoner van Bloemendaal. De heer P. J. van den Berg te Haarlem is geslaagd voor het examen handelsweten schappen M.O. A. De heer P. Harder te Haarlem slaagde voor het doctoraal examen in de rechten aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. Op het Lorentzplein verloor Zaterdag middag een motorrijder zijn macht over het stuur, toen hij voor van rechts komend ver keer moest uitwijken. Hij reed een vlucht heuvel op en kwam in botsing met een voet ganger. Deze, de 37-jarige Haarlemmer L. S„ viel en liep een hersenschudding en wonden aan het hoofd op. Hij is naar het Diacones- senhuis gebracht. Toen een bewoonster van de Leliestraat in de keuken met wasbenzine aan dc slag wilde gaan en een dichtbijstaand petroleum stel liet branden, gebeurde het haast onver mijdelijke: de benzine ontplofte en in de keuken werd een geweldige ravage aange richt. Alle ruiten sloegen stuk en de gordij nen verbrandden. De bewoners hebben de vlammen zelf geblust. De Haarlemse Middenstandscentrale verzoekt alle winkeliers ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek de vlag uit te steken en 's avonds de étalages te verlichten. By de in Den Haag gehouden examens slaagden voor het Staatsexamen Heilgymnas tiek en Massage de dames: A. Sparnaaij, J. van Hofwegen, L. Tummers en M. Schrijner uit Haarlem, G. Bleeker uit Santpoort en S. Overste. Bloemendaal en de heren G. van der Meer en J. Herben jr. uit Haarlem. hun afdeling hoog te houden, waarin zij naar vermogen slaagden. De klimoefening van de meisjes werd aardig gevonden, al kon ons de nogal zware muziek niet bekoren. De knotsoefeningen van de meisjes en die van de dames wer den behoorlijk uitgevoerd evenals de twee baloefeningen van de rhythmische afdeling, waarbij al een goede techniek werd ge demonstreerd. De vrije oefening van de dames junores was van een goede samen stelling doch werd nogal slap uitgevoerd ten gevolge van de gekozen muziek. Bij een pittige mars verwacht men pittige be wegingen, die in deze oefening sporadisch, voorkwamen. By het toestelnummers vertoonden de dames aan brug en paard een betere lichaamsbeheersing dan by de ringen. Na haar vierjarig bestaan heeft Heem stede thans voor het eerst een volledige uitvoering gegeven, die goed geslaagd mag heten. Zandvoort houdt estafettebek. in eigen huis De tot een traditie wordende jaarlijkse estafette van Zandvoort voor voetballers, over 5 maal 2150 meter is Zaterdagavond een succes geworden. Niet alleen door het enorme aantal mensen, dat zich overal langs het parcours en speciaal bij de start en finish aan de Grote Krocht had opge steld, en dat enthousiast meeleefde met de verrichtingen der lopers, maar ook door de organisatoren en de deelnemers zelf, spe ciaal door de jeugdige ploeg van Zandvoort- meeuwen, die het klaarspeelde, in elke ronde favoriet te blijven en in een gran dioze race onbedreigd beslag legde op de eerste prijs. Een buitengewone prestatie, wanneer men bedenkt, dat deze jongelui deze bijna 11 km liepen in de tijd van 34 minuten en 35 seconden, daarmede het record van DSB II, de winnaar van vorig jaar. brekend, dat op 35 minuten 17 secon den stond. Een ovatie van het publiek viel de Meeu wen-ploeg dan ook welverdiend ten deel. Een mooie tijd boekte ook .de tweede prijswinnaar, APGS uit Amsterdam, met een totaaltijd van 34 min. 58 sec.. 3e werd SDW (de winnaar van 1947) in 35 min. 11 sec. Haarlem, de ploeg die algemeen fa voriet werd geacht door het meelopen van Pastoor, werd vierde in 35 minuten 21 seconden. Het was zeker aan de laatst genoemde loper te danken, die als laat ste loper geweldig inliep, dat Haarlem deze plaats tenslotte nog kon bezetten. Koninklijke Olie, Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton My. II Slotkoers Vrijdag 308 272 23054 175=54 152 273 286 116VS» 166% 154% 14754 154% 134% 153 11254 347 Openings koersen 308% 272 174% 164 148% 154% 132

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3