Haarlems Dagblad cn <©prct!)tc Utiaclcmortjc Courant (Ttnno i6?6) v- Koninklijk Bezoek Bijna zevenduizend militairen werken in de havens van Londen Willy Lages voor zijn rechters Zijn verdediger gewaagt in pleidooi van nog acht andere moorden Welkom Democratische stroming in partij van De Gaulle verliest het pleit 64e Jaargang No. 19297 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713^ 10132. Dinsdag 19 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 'ANDAAG valt aan Haarlem, als hoofd stad der provincie Noordholland, de eer te beurt het bezoek van H. M. de Koningin ten haar Gemaal te ontvangen. De oude stad zal, evenals Velsen en Beverwijk, die mede in dit tweedaags bezoek zijn opgenomen, het voorrecht weten te beseffen en haar (Welkom duidelijk doen spreken. Meer en heter nog, naar wij mogen hopen: doen ge- poelen. Haarlem is de tweede provinciale hoofdstad in de rij van elf, die Koninklijk fcezoek ontvangt. Als de reeks voltooid zal fijn zal de Koningin eens temeer, en spre kender dan het gedurende dit eerste jaar van haar koningschap nog het geval kon ijn, in de ogen en de gelaatsstrekken van il die mensen langs straten en wegen het intwoord gelezen hebben op de vraag die ij zichzelf gesteld heeft. De vraag die zij n de rede bij haar inhuldiging uitte en lie Nederland ontroerde door de eenvoud lie eruit sprak: Wie ben ik, dat ik dit mag oen? Ons aller antwoord luidt: Haar, die waar- ijk onze Koningin is. Hoe kort is het nog ;eleden en hoe lang heeft het geduurd, dat ie woorden Prinses Juliana onafscheidelijk mn elkaar leken. Hoe ver in het verleden dijkt dat niettemin al te liggen, hoe vol- tomen is Prinses Juliana reeds de Koningin èworöen! Dat is, in deze eeuw, voor ons niet meer e titel die op onbereikbare hoogten, op enzame toppen duidt. „De Koningin" be- >kent nu immers: de Eerste onder ons, maar ok temidden van ons; zij die ons verstaat naar die ook wij verstaan, van wie wij ieseffen dat haar leven ons heilzaam be- ivloedt; aan wie wij vooral denken in ver- rouwdheid en hartelijkheid. Zij, die ons llen nabij is. Dat de Koningin dit ervaren al gedurende die ganse lange reeks van elf ezoeken, daarvan kunnen wij zeker zijn. liet slechts in het gejuich, dat haar tocht egeleiden zal. Meer en dieper nog in dat eestelijke contact, dat onafhankelijk van nige uiting van mens tot mens kan gaan. 'rins Bernhard zal daarin delen als onaf- :heidelijk van haar geluk en dat van het oninklijk gezin. Prins Bernhard zelf is ns volk steeds nader gekomen. De Koningin en de Prins brengen van- aag" en morgen een bezoek in Holland. Zij uilen dat opnieuw doen als zij, in de reeks er provineiale hoofdsteden, naar Den Haag aan. Ge weet het: in de andere provincies preekt men alleen als men het over het testen des lands heeft over Holland. Dat oet men terecht, al heeft de traditie van it zich vanouds op de voorgrond plaatsen- e landsdeel ons eraan gewend daarin estijfd door het buitenland om Neder- snd als Holland aan te duiden. Er spreekt en niet te miskennen zelfverzekerdheid it, die in andere gewesten vaak prikkelt a soms voorkomende grieven versterkt: rieven die wij niet altijd begrijpen. Waar in niet? Omdat wij het zo druk hebben en dynamisch zijn, ons ervan bewust ook, at bijna de helft van ons volk deze twee alkrijkste provincies des lands bewoont, mdat ons tempo het hoogst is, omdat wij drie grootste steden des lands in ons lidden hebben en het meest cosmopolitisch enken. Er zijn zoveel redenen te noemen, 'aarbij wij moeten erkennen dat provin- ale aaneensluiting, bewuste provinciale arakteristiek zich minder bij ons doen •lden dan in de andere gewesten des lands, riezen, Limburgers, Brabanders, Zeeuwen, roningers, Overijselaarszij vertegen- oordigen allen een bepaalde geaardheid, oen wij, met Zuidholland samen dan, dat I jk? Voor de anderen blijkbaar wel, maar ij denken er zelf niet aan. Misschien ligt ierin een zeker excuus voor de zelfver- kerdheid: alleen het geheel telt. En de aarlemmer, ook al vanwege de nabijheid 's lands hoofdstad, is er niet, zoals de roninger, de Leeuwardenaar, de Bosse- aar, toe geneigd, zich provinciaal hoofd- edeling te voelen, al is hij zich welbewust an de aanwezigheid van het provinciaal astuur en al rekent hij de Commissaris ar Koningin, die zijn burgemeester is ge- eest, zeer bepaald tot de Haarlemmers. Minder gewestelijk-denkend dan de be- )lking van negen andere provinciale aofdsteden zullen zij het voorrecht, de 'ovincie bij een Koninklijk bezoek te mo- n vertegenwoordigen, even hoog schatten alle anderen en dit waardig doen. Haar- m is Koningin en Prins dankbaar voor un komst. Het is trots op hen en voelt arm jegens hen. Leve de Koningin! Leve Prins Bernhard! R. P. rresfatie van functionarissen de Russische zóne? De onder Amerikaanse controle staande Ier Abend" meldt, dat verscheidene oggeplaatste functionarissen in de Sov- -Russische zone zijn gearresteerd en dat n van hen zelfmoord heeft gepleegd. Van iiciële zijde kon geen bevestiging van dit richt verkregen worden. Volgens „Der Abend" is professor Her- inii Henselmann, directeur va de kunst- aaemie te Weimar in Thüringen, te Ber- a gearresteerd tijdens besprekingen met derwijs-autoriteiten van de Russische ae en naar Erfurt gebracht voor berech- :g op beschuldiging van corruptie door n disciplinair gerechtshof van de socia- tische eenheidspartij. Paul Müller, burgemeester van Zeickay Saksen, zou gearresteerd zijn wegens ourgeois-tendenties" evenals Fritz We- het hoofd van de financiën van ge- emde stad, die echter tijdens de onder- aging' uit het raam van een tweede ver- ping sprong en de dood vond. Twee bommen ontploft të Barcelona Zondagavond zijn te Barcelona twee tnmen ontploft. Men neemt aan dat deze bommen door [enstanders van het Franco-regiem wer- a geworpen. Het was gisteren de 13de rjaardag" van het uitbreken van de aanse burgeroorlog. Bij de eerste ontploffing werd een per- !n gedood. Een der bommen, die onder i bank op een plein was neergelegd, ont- ifte op een ogenblik dat het zeer druk straat was wegens uitgaande bioscopen theaters. Verscheidene personen werden srond. De tweede bom maakte geen ohtoffers. De rantsoenen der Britten worden gered Onze correspondent te Londen meldt ons heden: De Londense havenstaking is thans de vierde week ingegaan, zonder veel vooruit zichten op een spoedige oplossing. De rege ring heeft tot dusver slechts een uiterst matig gebruik gemaakt van de bevoegd heden, waarover zij door de afkondiging van de noodtoestand, beschikt. De belang rijkste daarvan is wel dat zij arbeidskrach ten kan aanwerven, welke niet voorkomen op het arbeidsregister voor het havenbe drijf. Op het ogenblik laat men echter het werk uitsluitend verrichten door militai ren. Het nieuwe in de toestand is, dat de troepen niet zoals bij vroegere gelegen heden, toen er geen noodsituatie was afge kondigd, uitsluitend aan bederf onderhevige goederen behandelen, maar het werk van de havenarbeiders volledig hebben overge nomen. Dit wijst erop, dat de regering waarschijnlijk van plan is de staking dooi de troepen te laten breken. Er is echter uitdrukkelijk opdracht gegeven, dat de bei de Canadese schepen met graan, welke het conflict hebben veroorzaakt, niet door mi litairen mogen worden aangeraakt. Gistermiddag waren 6750 leden der strijd krachten in de haven aan het werk, De om geving is in een legerkamp herschapen. Colonnes trekken de hele dag heen en weer, ordonnansen op motorfietsen rijden af en aan, maar het gaat allemaal erg vlot en rustig. Onordelijkheden zijn nog niet voor gekomen. De troepen lossen niet alleen schepen, maar brengen ook dringende ex portladingen aan boord. Alles is erop be rekend elke opstopping en vertraging te voorkomen. Het eerste doel, namelijk het redden van de rantsoenen is reeds bereikt. Geen intimidaties. Het is een goed ding, dat de staking zich niet verder heeft uitgebreid. Vijftien dui zend man staan aan de kant, maar de overige twaalf duizend swerken kalm door, zonder door iemand lastig gevallen te wor den. Pogingen om de staking over te bren gen naar andere havens zijn tot nu toe mis lukt. De transporteurs van groenten en fruit hebben geweigerd in het conflict te worden betrokken, zodat de Londense mai-kt op de normale wijze wordt voorzien. Een gunstig teken is wellicht, dat ver tegenwoordigers van de maatschappijen, aan wie de Canadese schepen Beaverbrae en Argomont toebehoren, gisteren bespre kingen hebben gevoerd met afgevaardig den der Britse scheepseigenaren, onder meer ter overweging van een verzoek van de Engelse stuwadoorsbond voor een ronde tafelconferentie tussen de Canadese reders, de Canadese stakers en de twee bij het conflict betrokken Britse vakbonden. De regering blijft zeer voorzichtig te werk gaan om de dingen niet nog erger te maken. Ondanks de noodtoestand kon daar om Zondag een grote demonstratie van de havenarbeiders doorgaan. Als van ouds door de politie beschermd, marcheerden vier duizend man naar Trafalgar Square om aan de voet van de Nelsonzuil te luis teren naar redevoeringen van agitatoren. De havenarbeiders, wier economische positie thans beveiligd is door vast werk en hoge lonen 10 tot 12 pond per week en meer zijn geen uitzonderingen kun nen het nog lange tijd uitzingen. Het merk waardige is. dat de grote meerderheid niets voor deze staking voelt, doch uit onberede neerde solidariteit zich achter de Canadese stakers schaart. Het is in de haven namelijk een heilige wet, dat 'n „besmet verklaard" schip niet wordt aangeraakt. In de feite lijke achtergrond van het conflict wensen de meesten zich niet te verdiepen. Zestig jaar lang is het de havenarbeiders door hun leiders ingegoten, dat zij bij moeilijkT- heden als een gesloten eenheid dienen op te tfeden en niemand wenst daarvan af te wijken. Alle redeneringen van de zijde der regering en de officiële vakbondsleiders zijn tot nu toe tevergeefs gebleken. De kloof tussen de Labourvoormannen en de arbeiders, die wantrouwend tegenover elke regering staan, is daarvoor te groot. Aan de andere kant blijven ook de werkgevers op hun stuk staan. Indien geweigerd wordt de Canadese schepen te lossen, kan ook geen arbeid elders worden toegestaan. Principe staat hier tegenover principe. Hoe dit psychologisch raadsel moet worden op gelost weet nog niemand. BERICHT In verband met het Koninklijk bezoek aan Haarlem, Velsen en Beverwijk zal de bezorging van ons blad Woensdag noodza kelijkerwijs door tijdelijke afzetting van straten e.d. enige vertraging moeten onder gaan. Wij verzoeken onze lezers vriendelijk hiermede rekening te willen houden, wan neer de courant hen later dan normaal bereikt Stalin ontvangt Britse ambassadeur Londen, 18 Juli Reuter De nieuw benoemde Britse ambassadeur in Moskou sir David Kelly is, naar radio Moskou meldt, Maandagavond door Stalin ont vangen. De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zeiken Wysjinski was bij het onderhoud aanwezig. „Het was mijn plicht bevelen op te volgen" „Ik voel me mede schuldig aan het grote leed, dat Duitsland tenslotte over de wereld heeft gebracht. Collectief zijn wij schuldig. Ik wil ook de lasten dragen, die millioenen Duitsers na de capitulatie hebben moeten dragen. Maar indien U mij vraagt: voelt U zich schuldig als mens, als soldaat, als offi cier, aan misdaad tegen de menselijk heid, tegen het volkenrecht, tegen in ternationale bepalingen, dan zeg ik: „neen, ik ben daaraan onschuldig". Dit verklaarde hedenmorgen „Kriminalrat" Willy Lages, de thans 48-jarige voormalige chef van de Sicherheitspolizei te Amster dam op vragen van prof. mr. J. A. van Hamel, de president van het Bijzonder Ge rechtshof in de hoofdstad, voor wie Lages thans als verdachte verscheen na herhaal- John Haigh ontoerekenbaar? Te Lewes in het Engelse graafschap Sussex is Maandag de berechting aange vangen van de 39-jarige John George Haigh, die beschuldigd is van moord op een 69-jarige weduwe, Oliva Durand- Deacon. Het bekend worden van deze moord, die in verband gebracht is met een aantal andere moorden bekend gewor den als de „kuur-moorden" vanwege het feit, dat de lijken der slachtoffers in een zuur vernietigd schijnen te zijn heeft reeds eerder veel stof doen opwaaien in een deel der Engelse pers. Reeds weken geleden waren alle hotels in het kleine plaatsje, waar de berechting thans plaats vindt, volgeboekt met gasten, die speciaal met het oog op het proces plaats hadden besproken, ofschoon in de rechtszaal slechts voor dertig man publiek plaats is. Om een van die weinig beschik bare plaatsen te veroveren hadden vele belangstellenden de nacht buiten bij het gerechtsgebouw doorgebracht. Sir Hartley Shawcross, de Britse pro cureur-generaal, bekend door zijn optre den als aanklager in het Neurenberg-pro- ces, zeide, dat de beschuldigde verklaard heeft de weduwe te hebben vermoord. Haarlem steekt de vlaggen uit In de Haarlemse binnenstad was men vanochtend reeds druk bezig om de stra ten voor het Koninklijk bezoek een feeste lijk aanzien te geven. Allewegen gingen de vlaggen uit, zowel rood-wit-b^auw als oranje, en de wind zorgde ervoor dat het dundoek vrolijk klapperde. Een zonnetje dat maar heel af en toe achter de wolken schuil ging, verschafte het geheel nog een extra opgewekt lintje en er waren al hon derden met oranje getooide mensen op de been die de voorbei-eidingen van de ver siering gade kwamen slaan. Het aantal buitenlanders op de Grote Markt was op merkelijk groot en velen van hen lieten zich door de politie, die zich in al die vreemde talen opmerkelijk goed redde, inlichten over hetgeen er op komst was. Wat de versiering betreft, spant het stadhuis natuurlijk de kroon. De hele gevel is versierd met oranje lelies, goudsbloemen en Afrikaantjes en boven het bordes is een purperen baldakijn aangebracht. Niet al leen op het stadhuis heeft men overigens veel werk van de versiering gemaakt, want ook bij de Grafische inrichting Johan En schedé en Zonen, aan wie zoals bekend de eer van een bezoek van de hoge gas ten te beurt valt, is men druk in de weer geweest. Een lange rij vlaggen en oranje stroken tooien hier de gevel. Zonder iemand tekort te doen, verdient ook het Elisa beth's Gasthuis een extra vermelding. Bloemen en een verlichte J zorgen hier voor een fleurig geheel. De feestverlichting blijft ditmaal beperkt tot het Stadhuis en de Nieuwe Gracht, waar lange rijen lampjes in de avond onge twijfeld voor een feeëriek effect zullen zorgen. In het stille ivater van de Nieuwe Gracht spiegelen zich de honderden lichtjes die daar tot slingers aaneengerijd zijn als een vrolijk symbool van de feestvreugde der Haarlemmers Sierlijker dan ooit is het oude Haarlemse stadhuis in zijn feestkleed van licht en schaduw, waarin het nu weer prijken zal ter ere van het bezoek van ons Koninklijk Paar De* verdediger kondigde aan te zullen bewijzen dat Haigh ontoerekenbaar is. Haigh zelf, die er keurig verzorgd uit zag, verklaarde zich thans onschuldig aan de moord op de rijke weduwe. Sir Hartley Shawcross zeide tot de jury, die uit elf mannen en een vrouw bestaat, dat zij zich bij de beoordeling van deze zaak moesten losmaken van alles, wat zij er reeds over gehoord of gelezen mochten hebben, „aangezien het de grote traditie is van de Britse rechtspraak, dat wij geen rechtszaken afdoen in de kranten". Dit laatste was klaarblijkelijk een zinspeling op het geval van de „Daily Mirror", die wegens voorbarige publicaties, waarbij Haigh reeds als moordenaar werd bestem peld, een boete heeft opgelegd gekregen, Aan Haigh is slechts één moord ten laste gelegd, doch in een sensationeel pleidooi gewaagde de verdediger van nog acht dere moorden. Haigh had ze hem allemaal bekend, zeide hij. „John George Haigh vermoordde vijf vrouwen en vier mannen en loste hun lij ken in zuur op op bevel van een hem ver schenen geest" zo verklaarde de verdedi ger sir David Maxwell Fyfe. „Toen de ge legenheid om deze verschrikkelijke daden te verrichten zich voordeed, voelde hij, dat hij niet alleen zijn eigen verlangens uit voerde, maar een bovennatuurlijke hem aangewezen weg volgde", aldus sir David. Een inspecteur van de recherche gaf tijdens een verhoor toe, dat de politie van vijf dezer moorden afwist, doch de andere niet kon bevestigen. De openbare aanklager sir Hartley Shawcross vermeldde dat Haigh een in specteur van politie had gevraagd, welke kansen er waren om uit het asyl voor krankzinnige misdadigers te Broadmoor vrijgelaten te worden. „Er was toen zeker geen teken vah krankzinnigheid te bespeu ren", aldus sir Hartley. „Wanneer aan iemand, blijkbaar toerekenbaar, een moord ten laste wordt gelegd, moet hij voordat hij kan zien boe hij uit Broadmoor kan komen, eerst overwegen of en hoe hij daar terecht kan komen". De zitting zal heden worden voortgezet. Britse regering in het Hogerhuis verslagen Gisteravond is de Britse regering drie maal in het Hogerhuis verslagen bij stem ming over het regeringsontwerp op de nationalisatie van de ijzer- en staalindus trie. De regering heeft tot nu toe 12 maal een nederlaag bij de behandeling van dit wetsontwerp geleden. Verkiezing nieuwe Bulgaarse premier Radio Sofia meldt, dat de Bulgaarse Na tionale Vergadering heden bijeen zal ko men om een nieuwe eerste minister te be noemen als opvolger van Georgi Dimitrof, die 2 Juli te Moskou stierf. delijk in talrijke zaken tegen vele zijner ondergeschikten als getuige te zijn gehoord. De behandeling van deze zaak zal onge veer vier dagen duren. Dat de belangstelling voor processen dei- bijzondere rechtspleging intussen is ver flauwd, mag men wellicht concluderen uit het betrekkelijk geringe aantal toehoor ders dat de publieke tribune vulde. Deze was weliswaar bijna geheel bezet, maar van lange rijen wachtenden aan de ingang van het gerechtshof, zoals die zich enkele jaren geleden vormden bij processen van enige omvang (het proces-Lages is het grootste, dat het Amsterdamse Bijzondere Hof behandelt) was geen sprake. Mr. C. van Rij, advocaat-fiscaal, las de b;jna twee meter lange dagvaarding voor, waarin Lages beschuldigd wordt van fu silleringen, vervolging van Joodse Neder landers, brandstichting, razzia's, mishan delingen, „Silbertanne"-moorden, plunde ringen en wederrechtelijke inbeslagne mingen. Mr. van Rij deelde mede, dat getracht wordt een drietal Duitsers als getuigen naar Nederland te laten komen. Een van hen is dr. Werner Schroder, de voormalige „Beaufragte" van Seyss-Inquart, „die zich echter achter het ijzeren gordijn bevindt en wel geen vergunning zal krijgen, daar achter vandaan te komen", aldus mr. Van Rij. In totaal zijn 97 getuigen a charge op geroepen. Bovendien heeft het openbaar ministerie voor de laatste dagen van het proces op verzoek van de verdediging een aantal getuigen a décharge opgeroepen. Hoeveel dat er zijn deelde mr. Van Rij niet mee. Voor hij een begin maakte met het ver hoor der getuigen ging de president met Lages de dagvaarding na. Lages bevestigde leider van de „Aussendienststelle", com mandant van het „Einsatzkommando" in Amsterdam en chef van de „Sicherheits polizei" te zijn geweset. Bij de „Sicher- heitsdienst" was hij administratief inge deeld. President: „Wat is in het algemeen uw opvatting over wat u ten laste wordt ge legd? Voelt u zich schuldig of niet?" Lages: „Ik huldig de opvatting, dat ik als Duits soldaat mijn plicht moest ver vullen. Ik moest alleen politiediensten ver- richten. Mijn plicht was gebaseerd op ver ordeningen en bevelen. Mijn opdracht was zeer zwaar, omdat zij ingreep in het leven van een bezet land. Voor ons was het uit voeren van onze plicht niet licht". (De zitting duurt voort). Het woord is aan Stendhal: Alleen grote geesten durven een eenvoudige stijl tc hebben. Gij zijt ons welkom, Majesteit En Prins, zoals Gij 't alom zijt In 't vaderland, als op een dag Het volk U blij ontvangen mag. Als Gij door onze straten rijdt Vol opgewekte feestlijkheid In het oranje en rood-wit-blauw, Vertolken die de hechte trouw, Die diep in onze harten leeft. De liefde die ons volk U geeft. De eerbied, die Gij vindt is echt. Het juichen dat Gij hoort, oprecht. Als, al te gauw, het uur weer slaat Waarop Gij onze stad verlaat, Die met zo warmgevoelde gloed Uw komst verbeidde en U begroet, Weet dan, en twijfel daaraan niet, Ook als ons oog U niet meer ziet, Dat Gij toch, Prins en Majesteit, Diep in ons hart hier altijd zijt. P. GASUS. Bevin met vacantie Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat mihister Bevin aan het eind van de week veertien dagen met vacantie in het buitenland zal gaan alvorens zich naar Straatsburg te be geven voor de bijeenkomst van de raad van Europa. Naar men meent te weten, zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken zijn vacantie in Frankrijk doorbrengen. De Britse premier, Attlee, heeft vandaag in het parlement medegedeeld dat de mi nister van Buitenlandse Zaken Bevin in September de minister van Financiën sir Stafford Cripps zal vergezellen wanneer deze voor de financiëlè besprekingen naar Washington gaat. Hij voegde daaraan nog toe, dat hij zelf gedurende het verblijf van sir Stafford Cripps in Zwitserland, de lei ding van het ministerie van Financiën op zich zal nemen en als zodanig zal toezien, dat de algemene politiek tot besparing van 100 millioen pond sterling op de Britse met dollars te betalen invoer, zoals deze Donderdag door sir Stafford Cripps werd uitgestippeld, wordt uitgevoerd. UITZENDING VAN MILITAIREN NAAR INDONESIë Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Schoonenberg (C.P.N.) hebben de minister van Oorlog en de minister van Overzeese Gebiedsdelen geantwoord, niet te kunnen bevestigen, dat het in het voor nemen van de regering zou liggen binnen zeer korte tijd alle voor de tropen geschikte militairen, die zich nog in Nederland be- 'inden, naar Indonesië uit te zenden. De uitzending bepaalt zich tot de contingen ten, welke in het normale uitzendings schema zijn opgenomen. Crisis in de RPF (Van onze correspondent te Parijs) Het luidruchtig uittreden van het parle mentslid Giacobbi, afgevaardigde van Cor sica, uit de RPF heeft opnieuw de aan dacht gevestigd op de crisis die de bewe ging van De Gaulle momenteel doormaakt. Giacobbi, die zijn politieke sporen in het parlement van de derde republiek had verdiend, heeft na de bevrijding verschil lende ministerposten bezet in De Gaulle's eerste kabinetten en toen de generaal na zijn politieke retraite, ongeveer twee jaar gelden, de RPF oprichttè, trachtte Gia cobbi in het parlement onder de aanhan gers der bestaande partijen zieltjes voor hem te winnen. Hij slaagde daarin gedeel telijk, Weliswaar bleef het percentage parlementsleden dat zich bij Giacobbi aan sloot in een zeer scheve verhouding staan tot de werkelijke aanhang waarop de ge neraal in het land kon bogen, zoals wel duidelijk bleek bij de gemeenteraadsver kiezingen, maar niettemin was er, mits doelbewust geleid, met deze officieuze RPF-fractie voor De Gaulle toch wel nuttig werk te verrichten. Herhaaldelijk zat deze groep namelijk op de wip. De Katholieke en socialistische regeringspartijen begre pen dit gevaar en verboden daarom hun parlementsleden deze vorm van politieke bigamie. Enkele halsstarrige afgevaardig den zagen toen hun persoonlijke trouw aan de generaal met een schorsing van hun partijbestuur gehonoreerd. Het gevolg van de houding der partijbesturen was, dat de RPF op parlementair terrein in het isolement werd gedrongen en als een partij van uiterst rechts geboekstaafd werd. Het a-politieke principe van de massa-bewe ging die voor ieder open zou staan, het beginsel dat De Gaulle oorspronkelijk aan zijn beweging had willen geven, was aldus tot onvruchtbaarheid gedoemd. Dialoog en commando Daarbij kwam, dat in de leidinggevende kringen van de RPF velen critisch, en zelfs afwijzend tegenover beroepspolitici en parlementariërs stonden, welke houding nog versterkt werd, toen allengs wel dui delijk werd dat de vervroegde algemene verkiezingen, waar De Gaulle onophoude lijk om riep, gevoeglijk naar het rijk der illusies verwezen mochten worden. De bekende ex-communistische schrijver An- dré Malraux, die de voornaamste politieke adviseur van de generaal heet te zijn, staat bekend als de belangrijkste woordvoerder van deze anti-parlementaire stromingen in de RPF. Doch De Gaulle zelf is qua temperament en tengevolge van zijn mili taire scholing zeker evenmin een figuur die van nature de politici van professie een zeer teder hart toedraagt. Hij houdt nu eenmaal van commanderen en voor de dialoog waarop het principe van een democratisch parlement gegrondvest is ontbreken hem het geduld en de wens, zich in het standpunt van een ander te ver plaatsen. Andere leden van 's generaals „brain trust" echter, zoals de algemeen secretaris, de ex-socialist Jacques Soustelle, zagen zeer wel in, dat door deze starheid ten opzichte van de Gaullistische elementen in het parlement de RPF vrijwillig van een instrument afstand deed, waarmee onge twijfeld nuttige resultaten te bereiken waren. Zo bleven dus voortdurend waar neembare spanningen tussen de „opportu nisten" en de „principiëlen" in de boezem van de RPF bestaan, spanningen die een voorspoedige groei van de beweging zeker niet bevorderden. Giacobbi in en uit de gratie Enige weken geleden scheen De Gaulle zich tot de inzichten van Soustelle bekeerd te hebben. Hij maakte toen namelijk be kend, dat hij besloten had in de RPF worden belangrijke beslissingen uitsluitend door de generaal genomen aan verschil lende parlementsleden een plaats in zijn hoofdbestuur te zullen inruimen. De thans gedemissioneerde Giacobbi wreef zich al in de handen en kreeg een erezetel vlak naast de generaal toegewezen. Maar zijn overwinning is van korte duur geweest, gelijk trouwens bij voorbaat wel te ver wachten was. De RPF heeft het getij na melijk niet meer mee en aan de mogelijk heid, dat De Gaulle's beweging ooit een absolute meerderheid verwerft om langs democratische weg de macht te veroveren, wordt in Frankrijk vrijwel door niemand meer geloofd. De aggressieve revolutionaire en autoi'itaire elementen in de beweging winnen dientengevolge natuurlijk aan invloed, en het is voor deze elementen, dat Giacobbi en zijn parlementaire medestan ders het veld hebben moeten ruimen. OVERWEGEND DROOG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend droog weer met over het algemeen wat minder bewolking dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Iets minder koel. Zon op 4.43 uur, onder 20.43 uur Maan op uur, onder 16.12 uur HoogwatertUdcn: Dinsdag 19 Juli: 9.5022.16 uur. Woensdag 20 Juli: 10.48—23.17 uur. Laagwatertyden: Dinsdag 19 Juli: 5.06—17.31 uur. Woensdag 20 Juli: 6-0518.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1