J 5105) Koninklijk Bezoek aan Haarlems oudste en grootste grafische inrichting Radio geeft Woensdag Eenvoudig boerenzoon, eertijds door communisten uitbundig geëerd ïuMsd f Panda en de Meester Wereldnieuws Dinsdag 19 Juli 1949 Joh. Enschedé en Zonen, draagster van een trotse traditie Wanneer morgenmiddag Koningin Juliana en Prins Bernhard het bedrijf van de Enschedé's met een bezoek zullen vereren, dan geven zij daarmee opnieuw een bewijs van de belangstelling en waardering die de leden van het Oranjehuis in de laatste eeuw reeds zo vaak jegens deze oer-IIaarlemse industrie aan de dag hebben gelegd. Men doet zeker verkeerd deze interesse in Nederlands oudste grafische bedrijf uitsluitend te zien als een gevolg van het feit, dat deze onderneming nu al sinds jaar en dag belast is met de verzorging onzer bankbiljetten, postzegels, distributie bescheiden en wat dies meer zij. „KAREL DOORMAN" MET OEFEN ESKADER NAAR DE WEST. Het ligt in het voornemen om in het na jaar een oefen-eskader van schepen dei- Koninklijke Marine te formeren, dat ge durende enkele maanden naar de West- Indische wateren zal worden gezonden. Een der redenen die hebben geleid tot het formeren van dit oelenverband, waar van ook Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" deel zal uitmaken, is gelegen in de gebleken wenselijkheid de practische oefeningen van het personeel, die tenge volge van de minder gunstige weersom standigheden gedurende de wintermaan den in Europa als regel worden stopgezet, ditmaal ook gedurende die periode voort te zetten. Wanneer men een middag in die stille, stijlvol ingerichte vertrekken rond de bin nenplaats van het gebouw aan het Klok huisplein heeft doorgebracht, dan beseft men dat er voor het bedrijf der Enschedé's meer kan leven dan een zakelijke belang stelling alleen, omdat dit geslacht zijn on dernemingsgeest en zijn werklust zeker niet heeft gebruikt om in het leven mate rieel te slagen, maar ook omdat de dragers van de naam Enschedé zo onnoemelijk veel hebben bijgedragen tot de geestelijke welstand van hun stad en hun land. Niet alleen door de wijze, waarop zij hun vak hebben gediend en steeds weer voort gestuwd tenslotte is onze beschaving niet denkbaar zonder de drukkunst ook omdat zij daarnaast nog tijd en lust had den voor andere gebieden van het maat schappelijk leven, of dat nu de politiek de justitie, de historie of het kerkelijk leven betrof. „Joh. Enschedé en Zonen" bestaat nu bijkans tweehonderdvijftig jaar. Voor de viering van dat eerbiedwaardige jubileum worden reeds voorbereidingen getroffen. Materiaal wordt verzameld voor het Ge denkboek, dat een welkome aanvulling en uitwerking zal vormen van de voordracht die mr. Johannes Enschedé op 19 Juni 1903 ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest over het bedrijf hield. Het nalezen van dat boekje is nu nog een genot, omdat, in so bere bewoordingen, de opgang van een geslacht en een onderneming met op de achtergrond de zich steeds ontwikkelende wereld zo duidelijk erin werden vastge legd. Daar is het beeld van de stichter en grondlegger, Izaak, een ijverige, onver moeide werker die erin slaagde, na in 1703 als broederdrukker in het gild der „Boek- druckers en Boekverkoopers" te zijn aan genomen, al spoedig een goede naam te verkrijgen door de vrij aanzienlijke sor tering letters, muziek en ornamenten waar over hij beschikte. Hij slaagde zeker ook door de toewijding van zijn echtgenote Beeltje van dei- Lucht, die als het moest hard meehielp. Izaak heeft het niet genoeg te waarderen geluk gehad in zijn zoon Johannes de eerste van een trotse rij een mede arbeider eerst, een opvolger later te vinden die de capaciteiten bezat de zaak inter nationaal vermaard te doen worden. Hij had een gelijke liefde voor het vak als zijn vader, liet vuur der jeugd, grote werk kracht, veelzijdige kennis. Vader en zoon verwierven het predi- caat „stadsdrukker" en bet eigendoms recht van de Oprechte Haarlemsche Cou rant van de familie Casteleyn, in wier drukkerij „In den blyen druck" aan de Grote Markt Izaak nog het vak had geleerd. In 1743 namen Izaak en Johannes een Amsterdamse lettergieterij over en voeg den daarmee een nieuwe tak aan hun toch reeds omvangrijk bedrijf Johannes be zet ook al een eigen boek- en papierhandel toe. Bovendien hanteerde de zoon op verdien stelijke wijze het graveermes. Zijn artis tieke begaafdheid bracht hem ook in nauw contact met bekende kunstenaars als Fol- kema, Jelgersma, Van Noorde en Ploos van Amstel. Daarnaast vond hij nog gelegenheid voor een correspondentie met de geleerden van zijn tijd over de oorsprong van de typo grafie, waarbij hij natuurlijk de roem van Laurens Janszoon verdedigde tegen hen die het eerstgeboorterecht aan de Mainzer drukker Gutenberg toekenden. Lettergieterij bloeide als nooit tevoren. Zijn zoon, weer een Johannes, in de dy nastie der Enschedé's als de Tweede aan geduid, was de eerste in de familie die een wetenschappelijke opleiding kreeg. Hij studeerde aan de Leidse Academie en voel de zich vooral tot het werk aan de krant aangetrokken, hetgeen niet wegnam dat de lettergieterij bloeide als nooit tevoren en haar afnemers zowel in Stuttgart als Pa rijs, in Altona als Philadelphia vond. In die tijd moest Johannes vaak zijn cliëntèle tot geduld manen, omdat de zaak overkropt was met werlc. Tegen het einde van de achttiende eeuw kwamen de eerste opdrachten van de toen malige overheid tot het drukken vara gelds waardige papieren, eigenlijk ontstaan dooi de door de geniale stempelsnijder Johan Michaël Fleischman gevormde voorraad muziekschrift, dat een prachtig hulpmiddel zou vormen tot het componeren van fi guren, ornamenten en tekens die door hun HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00 8.00 13.00 19.00 20.00 en 23.00 Nieuws 7 15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Piano; 9.00 Voor jonge zieken 9.30 Cello-suite no-J- ,J S. Bach; 9.50 Symphonisch concert; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Dichterliebe", Schu mann; 11.30 Kwartet no. 9 in C, Beethoven. 32.00 Platen; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Koor .trompet en orgel; 13.15 Sans souci; 13,40 Omroeporkest; 14.40 Septet Johny Kroon; 15.10 Koperkwartet; 15.30 Pianoreci tal; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Concertge bouwkwintet; 18.00 Koor 18.30 Strijdkrach ten; 19.15 Vocaal kwartet; 19:30 Actueel ge luid; 19.45 Platen; 20.15 Radio Philharmo- nisch Orkest; 21.50 Gevraagde platen; 22.15 Koor; 22.45 Overdenking 23.15 Lichte mu ziek. HILVERSUM H. 414.5 M. 7.00 8.00 13.00 18.60 20.00 23.00 Nieuws; 7.18 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Sym phonisch concert; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw 11.00 Lich te klanken; 12.00 Roemeens orkest; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Platteland; 12.38 Orgel: 13.20 Orkest Malando; 13.50 Platen; 34.00 Gesproken portret: Sigrid Undset; 14.15 Omroepkamerorkest; 15.00 Voor zieken; 15.30 Platen; 15.50 Fietstocht; 16.00 Symphonie- orkest; 16.15 Voor kleuters; 16.30 Operette muziek; 16.55 Voor de jeugd; 17.15 Accor- deola; 17.45 Modernisme in de Islam"; 18.20 Metropole-orkest; 19.00 Causerie; 19.15 Het nieuws uit Indonesië". 19.30 Congres Vrij zinnige Protestanten in Amsterdam; 20.05 Dingen van de dag: 20.20 Promenade-orkest; 21.10 Luisterspel; 22.00 Piano-duo; 22.25 Or gel; 22.45 Boekbespreking; 23.15 „Alexanders Feast", oratorium van Handel; 23.50 Viool- ïecital. i Overzicht van het gebouwencomplex der N.V. Joh. Enschedé en Zonen ingewikkelde verstrengelingen niet warén na te maken en waardoor echte van valse bankbiljetten zouden kunnen worden on derscheiden. Deze Enschedé was geen grote Oranje klant, zodat hij er geen bezwaar in zag ten tijde van de Bataafse, republiek als presi dent van het stadsbestuur op te treden en zijn zakenbrievén naar „Burger" Gogel de-Lieftinck van die dagen met de leuze „Heil en Broederschap" 1:e ondertekenen. Zijn zoon Johannes III was in poli tiek opzicht volkomen zijn tegendeel. Deze haalde het stoute stukje uit tijdens de Franse overheersing de „Oprechte" in zijn vroegere vorm uit te geven en dat was nog maar een deel van zijn, laten wij zeggen: illegale activiteit. De Haarlemmers waren hem er dankbaar voor. Zij juichten hem niet alleen bij de herdenking van de Om wenteling in 1863 hartelijk toe, maar hij werd ook benoemd in de gemeenteraad en in 1840 tot lid van de Tweede Kamer. Johannes III, reeds op zijn twintigste doctor in de rechtswetenschappen, heeft gewoekerd met zijn grote gaven zoals wei nigen gegeven is te kunnen doen. Veertien jaar lang redigeerde hij geheel alleen de drie keer per week verschijnende krant, de correctie inbegrepen. Bovendien bood hij tezamen met zijn broer Jacob moedig het hoofd aan de toenemende concurrentie, vooral van het buitenland, en zorgden de beide mannen ervoor, dat ook in technisch opzicht de onderneming op de hoogte van haar tijd bleef. De tijd vooruit. Op de hoogte van de tijd blijven is eigen lijk geen juiste omschrijving van het stre ven der Enschedé's. Veeleer zorgen zij er voor dat zij de tijd vooruit komen. Voor hun fabriek is dat ook veel meer nodig dan voor welke andere industrie ook omdat zij tegenover hun belangrijke opdrachtgeef ster de Staat /Ier Nederlanden en de grote circulatie banken vooral door één in geen enkel contract te omschrijven voorwaarde gebonden zijn; die van het vertrouwen. De aanmaak van bank- en muntbiljetten, van obligaties, van postzegels en van dis tributiebonnen legt de bedrijfsleiding een grote verantwoordelijkheid op. Op haar vakkennis en eerlijkheid wordt gerekend, opdat niet de vei-valsers en de langvinge- rigen hun kans krijgen en hun slag slaan. Vooral tegen de vervalsing echter moet men altijd een slag voor zijn. De oudste bankbiljetten werden gewaar merkt door ingewikkelde krullen en tiere lantijnen. De fotografie maakte deze be scherming waardeloos. Tegenwoordig wordt een ander geraffineerd procédé ge volgd: bij Enschedé worden in-één bank biljet zowel hoog-, diep- als vlakdruk toe gepast. Elk van deze drie druktechnieken heeft zijn speciale eigenschappen, die in het_ bankbiljet worden uitgebuit. De imi tators beschikken als regel over absolute kennis van vaardigheid van ten hoogste één techniek, bij de vervalsing van de beide andere blijken al spoedig onvolkomenhe den in de toepassing en deze geven bij ontdekking van het misdrijf het opspo ringsapparaat aanwijzing over de richting waarin gezocht moet worden. Een analoge situatie doet zich voor bij de voor Indonesië bestemde biljetten. De strafwetten op de vervalsing en het mis bruik worden namelijk op de achterzijde van ieder biljet in vier talen opgenomen; in het Nederlands, Javaans, Chinees en Arabisch. De nationaliteit van de delin quent wordt altijd verraden door de tekst waarin de minste (practisch geen) fouten voorkomen! Wetenschappelijke basis. De vooruitgang der techniek komt aan het Klolthuisplein niet tot stand door een experimenteren in het wilde weg. Als eerste bedrijf in Nederland houdt Enschedé er twee laboratoria op na; een chemisch en een natuurkundig, waar onder leiding van bekwame ingenieurs de vraagstukken die zich in het bedrijf voordoen worden behandeld en het researchwerk wordt ver richt. Ook hier deed Enschedé baanbrekend werk: zo kon het Instituut voor Grafische Techniek ontstaan, gedragen door eerste krachten van Enschedé. Deze in Amsterdam gevestigde instelling zal .de Grafische in dustrie ongetwijfeld van groot nut blijken te zijn. Men zal er de algemene waag stukken onderzoeken, daarnaast blijft er voor de beide laboratoria van Enschedé nog genoeg werk aan de winkel daar de problemen van interne aard uiteraard door het eigen bedrijf worden onderzocht. Vlucht der techniek. De ontwikkeling van de laatste vijftig jaar wordt natuurlijk gekenmerkt door de geweldige vlucht die de techniek heeft ge nomen. De snelpers werd steeds vernuf tiger samengesteld, de fotografische re productie verdrong voor een deel het hand werk, de offsetdruk (een nieuwe vorm van vlakdruk, waai'bij de steen vervangen is door een zinken plaat) werd ingevoerd. Dat vergde natuurlijk veel van de finan ciële spankracht van de firma. Tot nu toe is men erin geslaagd familiebedrijf te blijven, hetgeen het element van vertrou wen ten opzichte van de opdrachtgevers ten goede komt. Maar de huidige di?ectie vraagt zich wel eens af of men nu wellicht aan de grens van uitbreidingsmogelijk heden is genaderd. Iedere nieuwe werk nemer die wordt aangesteld vraagt een zekere hoeveelheid kapitaal: de wei'ktui- gen die hij moet bedienen, de materialen die hij gaat verwerken. Op het ogenblik zijn er pLm. 900 mensen bij de Enschedé's werkzaam, dat is bijna vier keer zoveel als in de tijd dat mr. Joh. Enschedé (de Vijfde) zijn terugblik over tweehonderd jaar hield en daarbij memo reerde, dat het aantal arbeiders bij de dood' van Izaak 25, bij die van Johannes (I) 36 man bedroeg. De specialisatie heeft er toe geleid, dat de chemigrafische afdeling in een eigen fabrieksgebouw werd ondergebracht „de Chemez", evenals de machine- en materia- lenhandel, de Mahez, om redenen van eommercieel-psychologische aard in Am sterdam werd gevestigd. Kwaliteitsbedrijf. Joh. Enschedé en Zonen is voor alles een kwaliteitsbedrijf, het bleek nog onlangs op de tentoonstelling „De vijftig beste boeken van 1948" waarvan er tien het Klokhuis plein hadden verlaten. De beste van de tien was een Heilige Schrift, gedrukt voor de „uitgeverij Het» Spectrum". „Een voor beeld van zet-, druk- en bindwerk", zei de jury en deze kwalificatie juist ten opzichte van dit boek heeft de directie bijzonder veel genoegen gedaan, omdat bijbeldruk al twee eeuwen een specialiteit vormt van het bedrijf, evenals die van de Evangeli sche gezangen. Beide uitgaven worden tezamen met de binderij Brandt in Am sterdam in een aparte „Compagnie" ge ëxploiteerd. Deze Bijbel zal het Koninklijk paar na tuurlijk morgen getoond worden in de expositieruimte van het bedrijf, waar de beste producten, gedurende twee-en-een- halve eeuw door toegewijde werkers ge wrocht, een plaats hebben gevonden. Daar zal men ook de jongste triomfen van de rotogravure kunnen bewonderen, de schit terende „Frans Hals" voor Elsevier, door de natuurlijke weergave der kleuren een prachtige introductie tot het werk van de schilder. En dat zelfde geldt evenzeer voor de propaganda-boeken van 't Centraal Bloembollencomité. Zin voor traditie. In deze vertrekken wordt men getrof fen door de zin voor traditie, die dit druk kersgeslacht kenmerkt. Alles wat ook maar enigszins voor de historie van belang zou kunnen zijn werd bewaard men zou hele T voor huidverzorging j II b 1 I üjjen teincverbetering Mgr. Beran in de voorste I In Dachau deed hij belangrijk illegaal werk Voor de zoveelste maal zijn de ogen van de wereld op Praag gericht. Gelijk in 1938 en in 1939, toen daar het randgebied lag tussen democratie en Hit- leriaanse tyrannie, gelijkv in 1948, toen andermaal de vrijheid het onderspit moest delven voor dwingelandij, ditmaal in de vorm van een communistische staatsgreep, gelijk in de Septemberdagen van 1948, toen de dood van Benesj de nog deels sluime rende strijd tussen vrijheid en onderdruk king nieuwe hevigheid gaf, zo is ook thans weer het conflict in Praag tussen de uiter sten der ideologiën een gebeurtenis, waar op de belangstelling van de gehele wereld is gevestigd. In het midden van Uit ideologische strijdgevoel staat de figuur van aartsbis schop Beran, de geestelijke leider van de ruim 12 millioen katholieken onder de in totaal ruim 15 millioen zielen tellende Tsjechoslowaakse bevolking. Toen de communisten in Februari van het vorig jaar hun greep naar de staatsmacht in Tsjechoslowakije deden, en nadien zich onzeker voelden ondanks hun macht de sympathie van zo breed mogelijke leringen van het volk trachtten te winnen, schreven de gelijkgeschakelde communis tische bladen over aartsbisschop Beran: „Het is geen lid van de Oostenrijkse adel, die thans de waardigheid van Tsjechisch aartsbisschop bekleedt, maar een eenvoudig man uit ons-eigen volk, een Tsjech die de kwellingen van politieke knechting en ge vangenschap aan den lijve heeft ondervon den, een gezworen vijand van het fascisme en een persoonlijke, vriend van vele onzer beste kameraden." Inderdaad stamt Aartsbisschop Beran, die in 1885 in Pilsen werd geboren, uit een eenvoudig Tsjechische boerenfamilie. Daar door staat hij dichter bij zijn volle, dan bij voorbeeld de uit aristocratische kringen stammende kardinaal Mindszenty bij de massa der Hongaren. Illegaal en gevangene. Beran kreeg reeds tijdens de Duitse be zetting gelegenheid, te getuigen van zijn persoonlijke moed en onverschrokkenheid,. Nadat hij ondanks een strikt Duits verbod toch in een voorstad van Praag in het Tsjechisch had gepredikt, werd hij bij het uitgaan van deze kerkdienst gearresteerd en aanvankelijk naar een Praagse gevan genis overgebracht, waar hij vele ter dood veroordeelde Tsjechische vrijheidsstrijders verlichting bracht in de laatste uren van hun leven. Deze geestelijke weldaden irri teerden de Duitsers, zodat Beraii twee maanden na zijn gevangenneming werd overgebracht naar Theresiënstadt, en van daar naar het concentratiekamp Dacliau. Daar werd op geen enkele wijze een gods dienstige overtuiging in acht genomen, maar desondanks volhardde Beran in zijn plicht, verlichting te brengen waar moge lijk op christelijke grondslag. Niet dat zijn PLEISTER Huldklourlg snelverband' jaargangen van; de „Oprechte" zo kunnen nadrukken, omdat men het „schrift" heeft behouden en meer dan dat: men heeft zoveel mogelijk lettermateriaal uit vroeger eeuwen achterhaald en aangekocht. Eén der Enschedé's, mr. Charles, heeft daaraan een uitvoerige studie, een standaardwerk op historisch-typografisch gebied, gewijd. De curiosa ontbreken natuurlijk niet; het dubbeltje waarop één der werkkrach ten het Wilhelmus heeft gegraveerd, of het Evangelie van Mattheus, gezet uit de klein ste gegoten letter, die mogelijk is en des tijds gebruikt werd voor de „strafwetten" op de biljetten van de Nederlandse bank. In een andere vitrine rust een exemplaar van een handleiding voor het vioolspel ge schreven door Leopold Mozart, de vader van Wolfgang Amadeus, ter gelegenheid van diens bezoek aan Haarlem in 1766 uit gegeven. Een dankbetuiging van Frederik de Grote ontbreekt al evenmin. Wij voor ons hebben het gevoel, dat de kern van heel dit machtige complex te vinden is in dat glazen kastje, waarin een uit zand gegoten zetvorm wellicht het laat ste woord zal spreken ter beslechting van de strijd tussen Haarlem en Mainz. Want de Enschedé's hebben Laurens Janszoon in ere gehouden, anders had Johannes I zeker zijn standbeeld niet bij het 25-jarig bestaan van de Lettergieterij in 1768 op de bin nenplaats van zijn bedrijf laten zetten. dagelijkse bezigheden in het kamp hem daartoe veel gelegenheid boden. Integen deel, dag in dag uit moest hij de straten van het kamp schoonvegen, en pas toen zijn gezondheidstoestand slechter werd, kreeg hij werk in een rustiger sfeer, het chemisch laboratorium van het kamp. Daar overviel ook hem de typhus, welke het kamp in de zomer van 1943 teisterde, doch zijn sterk boerengestel deed hem de crisis overleven. Na zijn ernstige ziekte kwam Beran op de administratie van het kamp, waar hij een van de zegenrijkste clandes tiene werken van zijn gevangenschap wist uit te voeren. Beran zag kans talloze ge gevens het kamp uit te smokkelen, waar door de sinds jaar en dag in onzekerheid verkerende familieleden der- gevangenen berichten ontvingen over het wel en wee hunner dierbaren. Met zijn medegevan genen werd Beran in Mei 1945 door de Amerikanen bevrijd. Lichamelijk volkomen uitgeput maar begiftigd met een ongebro ken geestelijke kracht keerde Beran naar zijn vaderland terug. Allen, die Beran in zijn gevangenschap hebben leren kennen, waaronder uiteraard vele communisten kennen zijn diepe menselijkheid, zijn persoonlijke moed en zelfverloochening. Dr. Vojtech Bincalc, een der leidinggevende Slowaakse communis ten bijvoorbeeld, schreef in zijn memoires over Dachau: „Dr. Joseph Beran toonde zich een der meest hoogststaande en ka raktervolle vrienden, die ik in het kamp heb ontmoet. Steeds was hij bereid zijn medegevangenen ter zijde te staan, zijn karige rantsoenen met hun te delen, of minder bedeelden zijn dekens af te staan. Slagen noch kerkerstraf mochten hem van deze getuigenissen van medeleven afbren gen." Terug in het vaderland werd Beran door Benesj begiftigd met de hoogste Tsjechische onderscheiding, het oorlogskruis. De Tsjechische regering beval hem aan bij het Vaticaan als opvolger van de in 1941 over leden aartsbisschop Kaspar en in die functie staat hij thans in de voorste linie in de strijd tussen vrijheid en tyrannie. Procuratiehouder verduistert voor 100.000 aan effecten Bankinstelling in Voorburg gedupeerd De politie te Voorburg heeft de procu ratiehouder Van E. van een bankinstelling aldaar geai'resteerd. Hij wordt ervan ver dacht in de loop van dit jaar voor een bedrag van ongeveer 100.000 aan effecten verduisterd te h.ebben, die hij gebruikte om er zelf of via tussenpersonen zaken mee te doen. Van E. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De bank is thans gesloten. VRIJE UNIVERSITEIT. Aan de Vrije Universiteit te Arnsterdam is benoemd tot gewoon hoogleraar in de economische faculteit dr. F. de Roos, om onderwijs te geven in de staathuishoud kunde. Tot buitengewoon hoogleraar in de eco nomische faculteit is benoemd prof. mr. A. M. Donner, om onderwijs te geven in staats recht en administratief recht. Prof. dr. G. Brillenburg Wui;th, hoog leraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen heeft voor de cursus 1940'50 een leeropdracht „De zedenleer van het econo mische leven". DE INDRAPOERA WEER IN DE VAART Het in 1926 door de Koninklijke Maat schappij ,',De Schelde" te Vlissingen ge bouwde m.s. „Indrapoera" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd is op deze werf vrijwel totaal vernieuwd. Donderdag zal het schip zijn technische proefvaart maken, waarna het schip Vrijdag van Vlissingen naar Rotterdam zal ver trekken. IN INDONESIë GEVONDEN ALBUMS EN PORTRETTEN. Uit de tweede zending van de naar Ne derland gebrachte albums en portretten, die in Indonesië werden aangetroffen en in het Indisch Instituut te Amsterdam te 'bezich tigen zijn, vonden enige honderden exem plaren hun weg naar de rechthebbenden. Deze foto's en albums worden bij herken ning door belanghebbenden afgestaan. Het Indisch Instituut belast zich ook met ver zending van stukken naar opgegeven adres sen. Voorlopig bestaat tot September de mogelijkheid dit fotomateriaal in te zien. De „Slamat" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd wordt Woensdagavond om acht uur aan de Lloydkade te Rotterdam ver wacht, waarna de ontscheping terstond be gint. 27. „Hè? Wat zegt u?" vroeg directeur Stoffer, toen Panda hem zo onbeleefd in de rede viel. „U wilt eerst het uurwerk zien? Nu, komt u dan maar mee"en toen ging hij Panda en Jeroen de Blaet voor naar de grote zaal van het museum. Hij merkte niet eens dat één van zijn drie be zoekers plotseling verdwenen was, want hij praatte maar aan één stuk door. „U zult opmerken", sprak hij onderwijzend, „dat dit een zeer uitgebreid museum is met vele merkwaardigheden. Wij bewaren hier zelfs de vaandels uit de bekende Slag bij Am stelveenen het zwaard waarmee Leendert van Loppersum destijds de Sliedrechtse knoop doorhakte! Ja! En nu het zak-uur- werk van Nimrod de Grote! Zo breiden wij steeds uit. Hier ziet u nu bijvoorbeeld de harnassen, die door Karei de Nare en Cor nells de Kloeke gedragen werden, toen zij elkaar bij Kerkrade met wandelstokken vermoordden. Daar is veel aan te zien! Het zal u bekend zijn, dat Karei de Nare des tijds grimmig zei: ,,Dan liever de grond in!" en zo komt hetAch ja, dc heer Chr. Stoffer was trots op zijn verzameling, en Panda vond dit nu echt een gesprek waar hij iets van kon leren, en zo kwam het dat geen van beiden merkte dat Cornells de Kloeke plotseling tot leven kwam! Dat hoorde natuurlijk niet zo! Hij hoorde niets anders te zijn dan een 'leeg harnas dat daar te kijk stond maar neen hoor; hij strekte plotseling zijn ijzere ren arm uit en ving daarmee de totaal- onvoorbereide heer Jeroen de Blaet in een stalen greep! Ook Karei de Nare begon zich te bewegen, zodat de heer de Blaet van schrik bezwijmde zonder één kik te geven. Maar Chr. Stoffer en Panda liepen door en merkten niets! i Llanfairpwllgw..... Eén van onze lezers is naar Wales ge weest, schrijft hij ons. Hij vond dat een vreemd land, niet zozeer omdat het in Groot-Brittannië ligt, als wel omdat daar een bizarre taal wordt gesproken, die Kel tisch heet. Wij vermelden dit overigens niet omdat het de eerste keer is dat één van onze lezers naar Wales is geweest, maar voornamelijk om het feit dat onze lezer er een boekje heeft ontdekt, dat de reiziger door deze streek van groot ge- rief kan wezen. Althans, dat meende hij toen hij op het werkje de titel „Welsh in a week" zag die bij hem de plezierige verwachting wekte, dat hij binnen het tijdsbestek van één week, de taal van Wales machtig zou zijn. Deze zelfverzekerheid ontving nochtans een geduchte slag in het gelaat toen hij er voer dat het eerste dorp waar hij zijn tenten had opgeslagen „Llanwrtyd of Cwrymgwr" heette. Nadat hij deze neder zetting met acute tongverrekking had ver laten, heeft hij zich wij mogen wel zeg gen met groot gevaar van blijvende schade aan zijn spreek-apparaat gezet aan een studie van de vreemdsoortige gewoonte om zoveel medeklinkers in één woord te ge bruiken. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat deze namen nog wat betekenen ook. Zo ont dekte hij dat de naam en wij vestigen er de aandacht van onze andere lezers op, dat dit blad op generlei wijze aansprake lijk gesteld kan worden voor eventuele schade aan tong en verhemelte van hen die er een gewoonte van maken hardop te lezen wij herhalen, dat de naam „Llandyslliogogogoch" betekent „De kerk! van de Heilige Yslliog bij het rode hol". Ten overvloede deelt onze lezer ons mede, dat hij zich in het dorp dat deze naam droeg, niet bijster op zijn gemak voelde en na zijn boekje „Welsh in a week" in het rode hol te hebben geworpen, verderop trok. Hij zette zich daartoe in een trein in de zalige veronderstelling dat hij nu van deze mond-acrobatiek af was maar net toen hij zich heerlijk in een hoekje wilde nestelen om van het panorama te genieten, viel zijn oog op de naam van het volgende dorp. Het heette en wij wijzen nogmaals op de aansprakelijkheidsclausule in dit artikel het heette en het staat er heus „Llan- fairpwllgwyngyllgogerychwyi-ndrobwll"(en als wij het verkeerd hebben afgebroken, moet u niet boos wezen). Onze lezer ging niet naar het dorp, dat in het Hollands zou heten „Kerk van Maria bij de witte hazelnoot, dicht bij de snelle wervelstroom". Onze lezer heeft ons ook niet gemeld waar hij wél heen is gegaan. Maar moch ten wij dezer dagen bericht ontvangen dat ergens in de bergen van Wales een verwil derd man is aangetroffen, die vreemde klanken uitstootte, dan zullen wij vrezen met groten vreze dat dit onze lezer zal zijn, „Llanfairpwllgwyngyllgoger Wij moeten er niet aan denken. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. B de jeuk bedaren en fl doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. I Nieuwe grondsoort voor verharding van zandwegen Te Sibkelóo in Overijssel is een grond soort gevonden, die zeer geschikt is voor de verharding van zandwegen. Het Rijks- wegenbguwlaboratorium te Den Haag, dat deze grondsoort heeft onderzocht, deelde mee dat het hier een met humus ver mengde zandgrond betreft. Na verdichting door stampen of walsen ondergaat deze grondsoort weinig verandering onder in vloed van vocht en dergelijke. Er ontstaat geen modder en ook worden niet direct sporen in een met deze stof bedekte weg gereden. Er zijn reeds meer van dergelijke spe ciaal voor de verharding van zandwegen geschikte stoffen gevonden. Zo zijn van de zogenaamde kleischelp van Terschelling, een mengsel van schelpen en kleihoudend zand, reeds vele rijwielpaden gemaakt. Zwarte bijbels. Dr. C. W. Ranson, de Ame rikaanse secretaris-generaal van het internationale zendingscomité, heeft mee gedeeld, dat de vraag naar bijbels in Japan zo groot is, dat deze op de zwarte markt worden verkocht. De bijbelver eniging levert tegen zeer lage prijs bijbels aan Japan, doch „gladde jon gens" kopen ze goedkoop op en verkopen ze weer tegen een prijs, die drie a vier maal hoger is. Onweer. Badgasten op het Lido in Venetië werden gisteren plotseling verrast door een onweer, dat vijftien minuten aan hield. Toen hagelstenen ter grootte van eieren op hen neerdaalden werden zij door een paniek gegrepen. Bomen wer den door een windhoos ontworteld er ruiten werden verbrijzeld. Er werd zware schade aan de gewassen te velde toegebracht en het treinverkeer onder vond vertraging. Wonderlijk. Dokters iri Hamburg onder zoeken een geheimzinnige ziekte van een Hamburgse koopman, die veel bloed verliest uit wonden, die gelijken op de stigmata de vijf kruiswonden van Christus. De man, een Protestant, ver klaarde, dat hij „niet bijzonder gods dienstig" is, doch dat het verschijnen Van de wonden altijd door religieuse visioenen wordt voorafgegaan. Bepaald nijdig. Mevrouw Jean Ellis, een 24-jarige huisvrouw uit Revere (V.S.) zit al vier dagen boven op een paal van 15 meter hoogte. Zij is van plan daar te blijven totdat aan haar gezin een be woonbaar huis wordt aangeboden. Op de paal is van hout en zeildoek een hokje gemaakt. Haar echtgenoot ver klaarde, dat hij tevergeefs had getracht zijn vrouw te bewegen naar beneden te komen. Hij had reeds verscheidene aan biedingen gekregen, waaronder zelfs een huisje met vier kamers. Er was echter niets bij naar de zin van mevrouw en ztf bleef waar zij was. •orkeur. In een te Sulzbach gehouden bijeenkomst hebben vertegenwoordigers van voetbalclubs in het Saargebied met 609 tegen 200 stemmen een voorstel ver worpen om zich bij de Franse voetbal bond aan te sluiten. Een aanbeveling om zich bij de Duitse bond te voegen, werd goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2