IJzeren gordijn van prikkeldraad tussen Oostenrijk en Hongarije Druk op toekomst de knop beslist over der bollen Geen spikkeltjes meer Amsterdamse Beurs 5 Dinsdag 19 Juli 1949 Haarlems Dagblad Volksdemocratisch paradijs hermetisch gesloten voor hen die er genoeg van hebben lat hij Als een Hongaar omstreeks het eind van 1947 ontevreden was over het regiem in zijn land en besloten had om voortaan van de zegeningen der volksdemoncratie af te zien, had hij ook als hij geen pas bezat weinig moeite om het land te verlaten. Hij ging eenvoudig naar één van de vele dorpjes bij de Hongaars-Oostenrijkse grens, klopte aan bij één van de mensen, wiens adres hij zonder veel moeite in Boedapest gekregen had en stelde deze een bedrag ter hand, dat zo ongeveer de tegenwaarde was van een paar goede schoenen. In de nacht werd hij dan door de boer naar Oostenrijk gebracht. Risico van bij een verkeerde aan te kloppen, was er practisch niet-, omdat vrijwel het gehele dorp zich met deze men sensmokkel bezig hield. Er was zelfs wei nig gevaar dat men in de armen van een grenspatrouille zou lopen. Die zou immers niets anders gedaan hebben dan de vluchte ling met zijn helpers terug te sturen. En in de volgende nacht zouden de smokkelaars er stellig wel voor gezorgd hebben dat zij niet opnieuw met de patrouille in botsing kwamen. Tegenmaatregelen. Een half jaar later was het oversteken (van de grenzen al heel wat moeilijker ge worden. De vluchteling moest voortdurend op zijn hoede zijn. Afdelingen van de po litieke politie kamden in de buurt van de grens geregeld de treinen uit, hielden auto's aan, organiseerden razzia's in de grens plaatsen en arresteerden bij die gelegen heden ieder, die hun ook maar enigszins verdacht voorkwam. Om clandestien het land uit te komen, diende men een vol ledig krijgsplan op te maken, fictieve reis doelen te verzinnen en al weken te voren contact met een grensplaats-bewoner tot stand te brengen. Onderweg was men dan gewoonlijk gewapend met een vissers-uit rusting of studie-materiaal over vogels en dieren om eventuele controleurs op een dwaalspoor te brengen. De poging om het land te verlaten zonder pas, was nu een waagstuk geworden. De wachten aan de grens waren versterkt en bloedhonden ver leenden assistentie. Een speciale wetsbepa ling bedreigde iedere helper met een vrij heidsstraf van vijf jaar. Dat de tarieven door dit alles aanzienlijk stegen, tot het tienvoudige weldra van een half jaar vroeger, ligt voor de hand. Tot grote woede van de regeerders in Boeda pest werd de vluchtelingenstroom echter nauwelijks minder. Vliegende colonnes. Er werden nu zogenaamde „vliegende colonnes" ingezet, die van Boedapest uit op willekeurige ogenblikken naar verschil lende punten aan de grens werden gediri geerd. Maar het was wonderlijk: terwijl altijd maar weer een groot aantal Hongaren meer dan genoeg bleek te hebben van het regiem en spoorloos verdween, was er op de plaatsen aan de grens, waar een „vlie gende colonne" verscheen, nooit enig spoor van ontvluchting te bemerken. De regering begreep dat andere middelen moesten wor den toegepast als'men aan die vlucht daad werkelijk een einde wilde maken. Van dat moment af kreeg elke grenswacht-afdeling zijn „politieke" commissaris. Inderdaad werkte dat op verrassende Wijze, doch volkomen anders dan men zich dat had voorgesteld. De bevolking vernam onmiddellijk wat er aan de hand was en begrïjDend dat de gelegenheid om uit te wijken nu met de dag geringer zou worden, besloten duizenden tot de beslissende stap over te gaan. In de eerstvolgende periode kon dan ook zonder overdrijving van een massa-vlucht naar Oostenrijk worden ge sproken. In de herfst van het vorig jaar liep zelfs een complete militaire afdeling, met een officier aan het hoofd, over de grens. Het geduld van de bonzen in Hongarije was daarmede dan ook uitgeput. Besloten werd de medewerking van Oos tenrijk te vragen tot het vormen van een gemeenschappelijke grensstrook van onge veer honderd meter breed. Natuurlijk werd )dat verzoek afgewezen, maar nu ging de regering (het was inmiddels eind 1948) met energie aan het werk. 380 kilometer prikkeldraad. Er werden twee hagen van prikkeldraad gebouwd, evenwijdig aan elkaar, over een afstand van bijna 380 kilometer. Zij reiken tot manshoogte, zijn twee meter van elkaar verwijderd en lopen van de Tsjechische tot de Joegoslavische grenzen van Honga rije. In dat niemandsland binnen het prik keldraad zijn de valstrikken dicht gezaaid. Een vluchteling kan zich dan ook nauwe lijks bewegen tussen die beide hagen of hij veroorzaakt zelf het afvuren van licht- patronen, die de ganse omgeving daghelder verlichten. Op afstanden van 34 kilometer staan bovendien zestien meter hoge houten wachttorens, die dag en nacht zijn bezet en zijn uitgerust met zoeklichten en machine-geweren. In totaal zijn er over de 380 kilometer maar een twaalftal doorgangen in gebruik. De controle is onbeschrijflijk streng. Het ligt voor de hand dat het „gordijn van prikkeldraad" de vluc: -elingenstroom naar Oostenrijk voor een groot deel heeft lam gelegd. Toch voelen de communisten in Hongarije zich nog allerminst zeker om dat zij weten dat Oostenrijk asyl verleent mg Op Eén van de ondankbaren99 Het nevenstaand artikel is van de hand van Denis Silagi, een Hongaarse jour nalist. die zijn vaderland heeft verlaten omdat hij niet onder communistische druk wenste te leven. Hij beschrijft hierin de hardnekkige en thans blijk baar succesvolle pogingen van het regiem om ervoor te zorgen dat niemand de zegeningen van het paradijs der volksdemocratie misloopt. De ondank baren die daar afstand van doen en niets anders vragen dan in vrede heen te gaan, vinden prikkeldraad voor hun neus en een bloedhond achter hun broek. Het systeem: Als je niet naar mijn hemel wilt, dan trap ik je erin" doet blijkbaar weer opgeld. aan iedereen die Hongarije om politieke beweegredenen verliet. In samenwerking met hun vrienden in Tsjechoslowakije^ hebben zij daarom druk uitgeoefend op de commandanten van de Russische bezettingstroepen in Oostenrijk om ook medewerking te verlenen. Die po ging is geslaagd. De Oostenrijkse grensbe wakers hebben in strijd met de nadruk kelijke voorschriften van het Weense mi nisterie van Binnenlandse Zaken op dracht gekregen elke vluchteling, die zij aantreffen, aan de Russen uit te leveren. De socialistische minister Helmer heeft daar scherp tegen geprotesteerd, maar van het volkenrecht trekken de Russen zich bitter weinig aan. Dappere Oostenrijkers. Overigens moet worden vastgesteld dat de Oostenrijkse grenswachten, ondanks de zware straffen waarmee zij bedreigd wor den, ook in de Sovjet-zóne voortdurend hun best doen zoveel mogelijk langs de vluch telingen, die tenslotte toch nog komen, heen te kijken, of hen te helpen zo snel mogelijk naar Wenen door te reizen. De Hongaren, die dit alles maar al te goed weten, pogen hier van hun kant weer tegen op te treden door in het grensgebied Oostenrijkse boe ren, vissers of grensbewakers te arresteren. De slachtoffers worden langdurig onder pressie gezet in de hoop dat zij zullen ver tellen met welke middelen en langs welke wegen er thans nog Hongaren kans zien uit te wijken. Tot dusverre zijn die mensen altijd nog na enige dagen, soms na enige weken, naar Oostenrijk teruggekeerd. Zolang zij in de Sovjet-zóne vertoeven, weigeren zij echter allen om ook maar iets te vertellen van hetgeen er met hen gebeurd is. Tot begin 1949 zijn tienduizenden Hon garen naar Oostenrijk overgestoken. De hoogconjunctuur is voorbij, maar altijd zijn er toch nog weer personen, die kans zien te ontkomen. Dat wordt trouwens in de hand gewerkt door het feit dat Russische auto's minder gevaar lopen te worden gecontro leerd! Zolang er een Russische bezetting in Oostenrijk zal zijn, en zolang desparate rijkaards hun leven voor veel geld aan Sovjet-soldaten met handelsinstinct durven toevertrouwen, zal de smokkelarij in bescheiden mate voortduren. Helaas kan de kleine man dergelijke dure ontvluch tingspogingen onmogelijk betalen. Twaalfiarige jongen na aanrijding overleden Op de Wagenweg bij de Hazepaterslaan te Haarlem is Maandagmiddag om streeks vier uur een ernstig ongeluk ge beurd. Rechts van de weg reden twee fiet sers, die werden ingehaald door een vracht auto met aanhangwagen. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak kwam de links rijdende fietser, de twaalfjarige Arnoldus van den Broek uit de Bloemhofstraat, met de aanhangwagen in aanraking, viel en werd door het rechterachterwiel van die wagen overreden. De jongen is met een hoofdwonde naar het Diaconessenhuis ge bracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. KRAAN MAAKTE EEN SLIPPERTJE. Maandagmiddag werd een rijdende kraan met behulp van een locomotor van het Haarlemse goederenstation haar de cen trale werkplaats vervoerd, nabij het via duct over de Zijlweg draaide de kraan een halve slag om en kwam hierdoor in aan raking met een seinbrug. De houten om bouw van de kraan werd beschadigd. Daar het treinstel zich op het zogenaam de rangeerspoor bevond, kon het treinver keer van Haarlem naar Leiden normaal doorgang vinden. De trein, die om kwart over drie uit Leiden kwam moest echter op een ander spoor geleid worden en had ongeveer twintig minuten vertraging. De vreemdelingenpolitie heeft in de Amsterdamse haven vier Polen gearresteerd, die als verstekelingen aan boord van een Zweeds schip ons land waren binnengeko men. Zij zeiden om politieke redenen hun land te hebben verlaten. Met een ander Zweeds schip zullen zij naar Zweden wor- dën teruggebracht. Financiële achterstand in Suriname In een verslag over Suriname verklaart de Algemene Rekenkamer, dat het inhalen van de achterstand, welke in en ten ge volge van de oorlogsomstandigheden in de financiële administratie en de verantwoor ding der ontvangsten en uitgaven is ont staan, nog steeds een belangrijk punt vormt. De rekeningen over de dienstjaren 1940 en 1941 werden in 1948 afgedaan. Die over volgende jaren zijn nog in onderzoek. Indien een nieuwe regeling voor het gel delijk beheer en controle tot stand komt, zal het noodzakelijk zijn, dat de admini stratie en de verantwoording volgens de nieuwe voorschriften en de controle van het begin af geheel „bij" zijn en dat du: het probleem van de dan nog resterende achterstand geheel afzonderlijk wordt be handeld en opgelost. Bij de afdoening der begrotingsrekening over 1940 heeft de Algemene Rekenkamer er de aandacht op gevestigd, dat onder de middelen niet was geboekt een bedrag van 2.001.838,dat in December 1940 was ontvangen van de Nederlandse regering in Londen, van welk bedrag 1.854.338,was bestemd tot dekking van een begrotings tekort en 147.500,tot bevordering van de welvaart. Uitbreiding Amerikaanse basis op Groenland In Washington bestaan plannen om een kleine marinebasis op Groenland in een fjord bij Gronnedal uit te breiden. Het station heeft sinds 1941 dienst gedaan als een tankbasis volgens een Deens-Ameri kaanse overeenkomst. Thans wordt het sta tion gebruikt voor brandstoffenvoorziening en andere diensten ten behoeve van allerlei soorten schepen. De veiling draait Naar een tuin in Amerika of... naar een varkensmaag? De „groene veilingen" van bloembollen, waarbij deze op het veld worden verkocht, zijn reeds lang achter de rug. Dag in dag uit hebben de arbeiders gegraaid in de mulle grond, en de bollen, na een reïni- gings- en sorteringsproces, staan thans in duizenden manden geduldig te wachten in de geweldige opslagruimten der veilingen, tot de grote klok zal gaan draaien, tot het lichtje aangloeit en de veilingmeester de koper noteert. Er zijn drie grote veilingen van bloem bollen. Weliswaar worden er ook op ver schillende groentenveilingen bollen ge veild, maar de „Grote Drie" specialiseren zicli hierop. Het zijn de CoÖp. Veiling „H.B.G," te Lisse, de Coöp. Bloembollen- veiling'svereniging' „West Friesland" te Bovenkarspel en de Bloembollenveiling" ..Hobaho" eveneens te Lisse. Deze laatste is een N.V. en officieel bekend als „Hollands Bloemb'ollenhuis", maar die naam- is vrijwel ongebruikt: iedereen spreekt van de Hobaho. Die enigszins won derlijk aandoende naam houdt de herinne ring levendig aan de heren Homan, Bader en Hogewoning, de stichters van deze vei ling, waarvan de laatste nog in leven is en •:¥r$mSnÊBfa I - i V:or de derde maal sedert de bevrijding zuordt thans op Walcheren een internationaal studenten-werkkamp, georganiseerd door het Bureau Buitenlandse Studenten betrekkingen, gehouden. De meisjes-studenten helpen bij de fruitpluken verblijven in Wilhelminadorp, terwijl de jongens, die een landweg aanleggenhun kamp in Biggekerke hebben. De jongelui tijdens hun werkzaamheden. Vergoeding van Duitse „zoengelden" en boetes Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 18 Juli GEHUWD: 18 Juli: D. G. Lam en P. F. de Boer; K. H. van der Reyden en A. E. Hand- graaf. BEVALLEN van een zoon: 15 Juli: J. E. Lagerweij-Molenkamp. 16 Juli: C. J. Rejus- Reitsma; J. E. Ooms-Voortwist; L. J. M. Combee-van Hulst; M. Riekwiel-van Dom- mele; A. C. Cleij-Donker; J. M. H. F. van Schie-Vink. 17 Juli: J. M. van Roqn-de Graaf; C. Schutte-van Egmond: W. Dijkstra-Veen- stra; J. M. Costers-Zuidhoek. 13 Juli: C. E. van Kuijk-Scheelings; A. M. Wildeboer-van der Vlugt; S. F. A. van Damme-de Koning; K. Booij-de Boer. BEVALLEN van een dochter: 16 Juli: M. M. Bloemen-van der Valk; T. Hellings- Gorter; J. S. H. Blokpoel-de Vries. 17 Juli: .M. J. van Zon-Prins; B. Termaat-Ras; J. A. Mes-Questro; A. E. M. Vinke-Dijkstra; P. Schipper-Lasschuit: B. C. Woud-van Dinter. 18 Juli: G. Rozenhart-Diks. OVERLEDEN: 15 Juli: H. M. Groen. 54 j., Zaanenstraat: E. M. Kloet. 13 jaar. Klever- parkweg. 16 juli: C. Totté. 49 jaar. Kamper- laan; H. Loerakker, 64 jaar, Zijlweg; A. H. Pachter, 19 jaar. Ie Theemsstraat: A. C. van der Vlugt-Nelissen, 48 jaar, Z.B. Spaarne: B. ^molenaars. 2 jaar, Javastraat. 17 Juli: C. M. «ijssen-Verdel, 59 jaar, Brouwersvaart. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Hofstra (Arbeid) over de vergoeding van door de Duitsers opgelegde „zoengel den" en boeten heeft de minister van Fi nanciën geantwoord, dat van rijkswege slechts een vergoeding wordt toegekend, indien en voor zover zij een bedrag van 100,te boven gaan. Aanvankelijk is bij de wettelijke regeling van de heffingen ineens verrekening toe gestaan met die heffingen. Deze regeling zou echter een bevoordeling ten gevolge hebben van de meer welgestelden (die het „zoengeld" aldus veelal ten volle verrekend zagen) ten opzichte van degenen, die niet in de heffingen vielen. Voor de minder kapitaalkrachtigen is daarom een regeling getroffen, krachtens welke degenen, die niet onder de heffingen vielen, restitutie van de betaalde boeten en „zoengelden" zouden ontvangen. In de praktijk is geble ken dat de verrekening van boeten en „zoengelden" met de vermogensheffingen op administratieve bezwaren stuitte. Bij de wet tot wijziging van de wetten op de vermogensheffingen is deze wijze van verrekening dan ook geschrapt en zijn de boeten en „zoengelden" voor rechtstreekse vergoeding in aanmerking gebracht. Tevens is toen in overeenstemming met de gedragslijn welke bij de vergoeding van andere oorlogsschade wordt gevolgd, de beperking opgenomen, dat bedragen be neden 100,niet voor. vergoeding in aanmerking komen. Ter vermijding van onbillijkheden is tevens bepaald, dat de •bijdragen voor „zoengelden" boven 100, Het dorp Finkenrath komt bij Nederland Een Nederlands-Britse grenscommissie heeft eind vorige week bij Herzogenrath en in Zelfkant nieuwe grenscorrecties aan gebracht Bij de grenswijzigingen op 23 April was de definitieve vaststelling van de grens aan deze commissie voorbehouden. Door de nieuwe correcties wordt van Zelf kant een gebied met een oppervlakte van ruim 4 vierkante meter bij Nederland aan gesloten. Voorts werd het ten Westen van de spoorlijn AkenMünchen Gladbach ge legen dorp Finkenrath bij Nederland ge voegd.. Brigadier-generaal Ingham, hoofd vap de „penal branch" van het Britse bezettings leger in Duitsland, vertoeft deze week in ons land voor een bezoek aan verscheidene strafgestichten in gezelschap van de direc teur-generaal van het Nederlandse gevange niswezen. mr, E. A. M. Lamers. steeds met 100,dienen te worden ver minderd. Tot deze bepaling heeft de minister zich genoodzaakt gezien op gronden van praktische aard. Het in behandeling nemen van de vele tien duizenden gevallen, waarin slechts een klein bedrag aan „zoengeld" betaald is, zou een uitvoerige enquête nodig ma ken en de schade-enquête-commissie met een massa nieuw werk overstromen. Bo vendien is het in vele gevallen, waarin aan individuele personen een incidentele boete is opgelegd, niet mogelijk vast te stellen of inderdaad sprake is van een boete of „zoengeld" in de zin van deze regeling. nog steeds een vooraanstaande plaats in het veilings- en organisatieleven inneemt. Deze drie veilingen vertonen elk een ver schillend type. De H.B.G. is een coöperatieve vereniging met een dikke 250 leden. Wanneer ze het alleen van die leden hebben moest, zag het er waarschijnlijk schraal uit. Daarbuiten heeft ze echter nog vele cliënten, aanvoer ders en kopers. De veiling „West Friesland" heeft de zuiver-coöperatieve vorm. Haar ruim 2500 leden zijn allen aanvoerders. Het is deze vorm, die dr. E. H. Krelage in zijn boek „Drie Eeuwen Bloembollenexport" als de ideale aanduidt. De veiling „Hobaho" is een naamloze vennootschap, dus een „handelsonderne ming" .zonder meer. Hoe het begon, In 1906 begon in Lisse de eerste „droge veiling" (onderscheiden van de „groene veiling", dus verkoop van de bollen in droge, voor de handel gerede toestand) in „De Witte Zwaan" te Lisse onder auspiciën van het Hollands Bloembollenkwekers Ge nootschap, dat inmiddels is opgelost in de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Die Witte Zwaan heeft een grote rol gespeeld in de veilinggeschiedenis en op de manden van de Hobaho staat ze nog altijd afgebeeld. Iedere veiling heeft haar eigen manden, in bepaalde kleuren ge merkt; ze werden daartoe genoodzaakt, doordat de aanvoerders meest het oudste en slechtste verpakkingsmateriaal naar de veiling stuurden, tot schade van het pro duct. Thans hebben de veilingen op vele plaatsen „mandendepóts". In 1918 aanschouwde, ook alweer in een café „Het Rode Hert" te Bovenkarspel, de Coöp, Veiling West Friesland het levens licht. En in 1921 begon de „Hobaho" te Lisse te veilen. Al deze veilingen, die thans behuisd zijn in machtige panden met op slagruimten van vele duizenden vierkante meters, zijn „op een schoen en een slof' begonnen, maar bijna alle beleefden een geweldige groei, waardoor ze tot machtige organisaties en onmisbare schakels in de bloembollenhandel werden. Uit die goede oude tijd stammen nog vele mooie verhalen. Alles was veel ge moedelijker, meer geïmproviseerd dan nu. De „afslager" was een algemeen bekende figuur en zijn grappen en grollen deden overal de ronde. Ieder had zo zijn vaste répertoire, dat de kopers meestal al van buiten kenden, maar dat hen niet spoedig verveelde. Met de komst van de veilingklok ver dween de geest van de oude tijd definitief. Vele kopers waren er niet mee ingenomen, en één der veilingbesturen ontving op de zelfde dag dat de klok werd geïnstalleerd, al een verzoek van een aantal leden om het oude systeem in ere te herstellen. Men is wijselijk niet op ingegaanzonder de klok had men de geweldige vlucht der vei lingen niet meer kunnen bijbenen. Prijsvorming. De veilingen bleken echter niet in alle opzichten ideaal. Een plotselinge grote aanvoer werkte nadelig op de prijsvorming, en menig kweker zag daardoor het resul taat van een heel jaar harde arbeid niet naar waarde beloond. Daarom riep men de In- en Verkoop- bureaux in het leven, waarbij de veiling organisatie als tussenpersoon optrad bij de onderhandse kopen en verkopen een systeem dat uitstekend blijkt te voldoen en de klanten vaster bindt. Door de Bollenstreek dreunen thans reeds weer de vrachtwagens noogbeladen met de bollenmanden, die het embleem der vei lingen dragen. Voor de gebouwen staan de honderden auto's geparkeerd, en hun aan tal is de thermometer voor de belangstel ling. Onafgebroken is het veilingpersoneel in de weer om alle manden, die daar staan opgesteld, te voorzien van nummers en bijzonderheden, opdat de kooplustige kijkers de inhoud zullen kunnen beoor delen aan de hand van de catalogus, en in gedachten reeds het cijfer bepalen, waarop ze straks zullen „afdrukken". Dat werk is nog niet eens zo makkelijk en vereist soms machtig veel van het voorstellingsvermogen van het personeel, want menig kweker met niet méér opleiding dan de lagere school houdt er een geheel eigen spelling op na van de exotische namen, waarmee de bloembollensoorten worden aangeduid! Inmiddels groeien de bollen zowat de hallen uit. Tot op de straat voor de veiling staan de partijen opgeslagen. Hier wordt over hun lot beslist: zullen ze straks als surplus in een varkensmaag terechtkomen of vèr van Holland ae mensen in verruk king brengen? Eén druk op de knop.en j hun toekomst is bepaald! BINNENLAND In Amsterdam heeft de waarnemend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het internationaal congres voor orthopaedagogie geopend. De Middelburger C. A. Kunst is er in geslaagd de BBC-televisie-uitzending uit Londen enige malen zeer goed te ontvangen. Het Nederlandse gezantschap in Zuid- Afrika is van 17 Juli af weer te Pretoria ge vestigd. Aan mr. J. Bothenius Lohman is op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1949. eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Assen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burge meester bewezen. HAARLEM EN OMGEVING De Vakgroep Detailhandel in Kruide nierswaren, district Haarlem, houdt Woens dagavond 20 Juli in hótel Brinkmann, Grote Markt, een vergadering. Onderwerpen van bespreking: practische verkoopkunde vestigingspolitiek. BU de Kunsthandel Leffelaar zijn tot 15 September een aantal reproducties van Franse impressionisten geëxposeerd onder het motto „Le museé chez soi". Ds. W. Seinen. Geref. predikant te Lem mer en van 1929-1931 te IJhuiden, ontving voor de tweede maal het beroep van Naai den. Ds. J. C. Maris, Chr. Geref. predikant te Haarlem-Noord, heeft voor het beroep naar Groningen bedankt. In een woning aan de Nassaulaan is in gebroken. Uit een schrijfbureau wordt t 8.10 en uit de muntmeter van het electrisch licht f 43.gemist. - B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor mei. T. Reusien le Leeu warden, mej. M. B. H. van Veen te Eindho ven en mej. J. F. Klumper te Haarlem te benoemen tot onderwijzeres aan de Tettero- deschool. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de heer W. Barendrecht te Dordrecht te benoemen tot tijdelijk leraar in de mu ziek aan het Coornhertlyceum te Haarlem. De Chr. muziekvereniging „Sursum" te Bloemendaal geeft Donderdagavond een con cert in het Bloemendaalse bos. Britse dominions zullen helpen het pond sterling te.,verstevigen Uitgezonderd Canada hebben alle andere landen van hei Britse Gemenebest net Britse voorstel tot beperking van de invoer uit de dollarzóne, om het afvloeien van de goud- en dollarreserves van het Gemene best tot staan te brengen, goedgekeurd, zo wordt in het officiële communiqué, dat tevens het einde van de conferentie der ministers van Financiën van het Gemene best bekend maakt, medegedeeld. De ministers zijn het tijdens hun laatste bijeenkomst eens geworden over de tekst van een document, waarin voor de regerin gen der dominions wordt uitgestippeld, welke besparingen er naar schatting vrij wel onmiddellijk bereikt kunnen worden op het gebied van de met dollars te betalen invoer, als bijdrage tot de opheffing van het dollartekort. In het gisteren gepubliceerde communi qué wordt gezegd, dat de ministers de eco nomische positie van het sterlinggebied heb ben besproken, zowel de onmiddellijke als die op lange termijn. Zij hebben hun over tuiging bevestigd, dat de kracht en de sta biliteit van het pond sterling van essentieel belang zijn voor het welzijn, niet slechts van elk Üd van het sterlinggebied, maar ook van de wereld in haar geheel. De on middellijke maatregelen, die nodig zijn om de voortdurende hevige afvloeiing van de centrale reserves van het sterlinggebied tot staan te brengen, werden besproken en de betrokken ministers kwamen overeen om aan hun regeringen maatregelen aan te be velen, die, wat de resultaten betreft, te ver gelijken zijn met de maatregelen, waartoe reeds door het Verenigd Koninkrijk werd besloten. SCHEEPVAART Langkoeas Rotterdam-Makassar 16 Juli te Batavia: Mataram Makassar-Rotterdam 18 Juli van Port Said. Mariekerk 18 Juli van Hamburg naar Antwerpen. Meerkerk Japan- Rotterdam 19 Juli van Singapore. Niger- stroom Freetown-Amsterdam 18 Juli van Dakar. Poelau Laut Makassar-Amsterdam 18 Juli te Suez. Raki Amsterdam-Makassar pass. 18 Juli Point de Galle. Roebiah Bata- via-Amsterdam pass 18 Juli l!i Graadska naal Ruys 18 Juli van Hongkong naar Ma nilla. Samarinda 18 Juli van Muscat naar Karachi. Schiedijk Java-New York 18 Juli van Suez. Siberoet Rotterdam-Java pass. Juli Malta. Abbedijk New York-Buenos Aires 19 Juli te Pernambuco. Abbekerk Australië-Rotterdam pass. 18 Juli Kaap Guardafui. Algenib Rotterdam-Porto Alegre )ass. 18 Juli Madeira, Algorab Rotterdam- 3orto Alegre 18 Juli te Bahia. Alhena Buenos AiresRotterdam 19 Juli te Salva dor. Alnati RotterdamBuenos Aires pass. 18 Juli St. Pauls Rock. Arendsdijk Buenos AiresNew York 18 Juli van Bahia. Daler- dijk Rotterdam—Vancouver 18 Juli van Bal- Delft 19 Juli van Amsterdam te Cura cao. Eemland Buenos Aires-Amsterdam 19 Juli te Bahia. Heelsum Sorong-Glasgow pass. 19 Juli Ouessant. Helena Amsterdam- Curasao 19 Juli te Madeira. Hermes 18 Juli van San Francisco do Sul naar Paranagua. Joh. van Oldenbarnevelt Amsterdam Sabang pass. 18 Juli Perim. Jupiter 19 Juli van Oran naar Amsterdam. Kertosono 18 Juli van Makassar naar Noenoekan. Lemsterkerk lf Juli van Calcutta naar Vizagapatan en Rot terdam. Loosdrecht 18 Juli van Bagnoli naar Bona. Loppersum 18 Juli van Saffi naar Ne derland. Maaskerk 19 Juli van Port Bouet te Monrovia. Maasland Amsterdam-Buenos Aires pass. 18 Juli Dungeness. Maetsuycker 18 Juli van Geraldton naar Singapore. Ma- noeran 19 Juli van Belawan te Penang. Laurenskerk. Calcutta—Rotterdam 18 Juli te Colombo. Lemsterkerk, 17 Juli van Calcutta naar Rotterdam. Loppersum. 18 Juli van Saf fi naar Rotterdam. Noordwijk. 17 Juli van Casablanca te Leith. Pr. Alexander. Mam burg—Rotterdam pass. 18 Juli Pcntland Firth. Pr. Willem van Oranje 15 Juli van Montreal te Chicago. Pr. Willem IV, 19 Juli van Hamburg naar Rotterdam. Ridderkerk, 17 Juli van Brisbane te Sydney. Stad Lelden, Rotterdam—Calcutta, pass. 18 Juli Perim. Stad Maastricht, 18 Juli van Genua naar Bona. Stad Schiedam 18 Juli van Rotterdam te Genüa. Stad Vlaardingen 18 Juli nog te Savona. Stuyvesant, AmsterdamWesl-Indië pass. 18 Juli Ouessant. Sumatra, Batavia— Amsterdam pass. 18 Juli Finisterre. Tarakan, Java—New York pass. 18 Juli Malta. Ternate, 20 Juli van New Orleans te Kaapstad ver wacht. Utrecht, New YorkBombay pass. 18 Juli Pantellaria. Waal, 19 Juli van Maracaibo te Port of Spain. Waterman, Rotterdam—Java pass. 18 Juli Kaap Bon. Weltevreden, 18 Juli •an Savana naar Newport News. Westland, Amsterdam—Buenos Aires 19 Juli te Rio de Janeiro. Winterswijk, 19 Juli van Rotterdam te Sagua (Cuba). Zonnewijk, Beira—Amster dam 19 Juli te Dar es Salaam. Zuiderkruis. JavaRotterdam pass. 18 Juli Malta. Akkrumdijk Rotterdam-Golfhavens 18 Juli te Tampa. Aimdijk 17 Juli van Rotterdam te Tampico. Alphacca 17 Juli van Philadelphia te Buenos Aires. Stad Maassluis 18 Juli van Rotterdam te Lulea. Veendam 18 Juli van Rotterdam ie New York. Slamat 20 Juli 18 Eindelijk zou het er toch van komen, nadat alle reserve-bronnen van het huis* houdbudget waren uitgebaggerd tot op de laatste koperen cent en de verborgen hoe ken van de brandkast grondig bleken leeg- geschraapt. Het oude jasje, vervaald en uitgewoond na vijf jaar bezetting en door een losbandig leven achter schrijfbureaus en met trossen vulpennen in de borstzak, bleek gebarsten ter hoogte van de arms gaten. Dat deed de deur dicht en de beurs open. Op naar de uitverkoop, spoorslags en zinderend van ijver om een zomer-dessin- netje te veroveren. Ruitjes en visgraatjes, blokjes en stip-' peltjes hingen daar broederlijk bijeen on der het hoofd: „Sensationele colbert- prijzen". Links de sensatie-ruitjes, rechts de stippeltjes en waar de koperen stang het dichtst bij de grond kwam de graatjes en de blokjes. In zo'n situatie ziet een man meestal reeds sterretjes voor hij blokjes heeft ont waard, de vrouw echter sleurt hem koel bloedig mee naar een net persoon, die af wachtend aan de reling staat en af en toa standjes uitdeelt aan aspiranten, die al ta wellustig in zijn uitverkoop delven. Ons eerste probeersel bestond uit een gele lap, welke rijk voorzien was van bruine lengte- en breedtegraden, maar da spiegel deed mij nadrukkelijk kond. dat ik niet voor openbare globe in de wieg ben gelegd. De tweede jas werd al veel kalmer: een blauwe streep liep er van groene hori zon. tot horizon overheen en echte lederen knopen vertelden evenals de uitver- koper dat dit product hèt sportieve evenement van het seizoen moest zijn. Gelukkig bleek de prijs ver boven onze draagkracht te stijgen. Nummer drie was nog niet genoegzaam uit de grondverf en het vierde exemplaar bezat een visgraat, die een volwassen kabeljauw minder ontsierd zou hebben dan de haring, die ik ben. Toen naderde de grote onthulling. Met verliefde ogen drapeerde de confectieër een spikkeltje om mijn bescheiden schou ders, zeggende dat dit jasje een openbaring mocht heten in samenwerking met meneer's figuur. Mijn vrouw stond er ontroerd ach ter en even later weer ervoor, vroom pre velend. Toen merkten zowel de textiel- beheerder als ik, dat hij hevig gepiept was. Het prevelen van vrouwen kan op zulke ernstige ogenblikken zeer karakteristiek en veelzeggend zijn. Zij wilde op straat de papieren zak met het spikkeltje wel dragen, als ik haar tas dan even nam zolang. Die is mij bijna uit de klamme handen gegleden, toen de open^ bare weg overbevolkt bleek te zijn door vier gestipte jasjes overeenkomend met het mijne, het nieuwe. En ze zaten die lui toch zó slobberig. De volgende uitverkoop wordt het beslist een visgraat. Of een raam van een ruit. J. F. Morgen begint de inter-lndonesische conferentie BATAVIA, 19 Juli (Aneta). - - In drie vliegtuigen der KLM zijn heden 63 ver tegenwoordigers der Bijeenkomst Federaal Overleg en leden van het secretariaat der BFO in Djokja aangekomen, waar morgen het eerste gedeelte van de inter-lndonesi sche conferentie aanvangt. De politieke correspondent van Aneta verneemt van wel-ingelichte zijde, dat de leden der BFO onder andere naar Djokja een staatkundig onderwerp ter discussie hebben meegenomen. Nadat op 23 Juli de besprekingen zullen zijn onderbroken, zal het tweede gedeelte der conferentie op 30 Juli te Batavia beginnen, welk gedeelte, naar de correspondent vernam, drie dagen zal duren. DJOKJAKARTA, 19 Juli (Aneta). „Het is reeds zeker, dat de order tot het staken van het vuren zal worden uitge vaardigd, doch of zij uitvoerbaar zal zijn is een andere kwestie", aldus verklaarde te Djokja de republikeinse minister van Voor lichting, Natsir, aan Aneta. Natsir is van mening, dat de uitvoering der order tot liet staken van het vuren en de Rondetafel conferentie tegelijkertijd kunnen plaats hebben. Na de overdracht der souvereiniteit zal de positie van het Nederlandse leger die zijn van een vreemd leger, dat geen functie meer heeft, aldus Natsir, die met betrek king tot de verdediging van de archipel meende, dat een aanval van buiten niet kan worden tegengehouden, ook al verdedigt men zich tezamen met de Nederlanders. De Indonesische regering zal sterk genoeg zijn voor het handhaven van de binnen landse veiligheid. De commissie der UNO dient volgens Natsir haar medewerking te blijven ver lenen totdat de souvereiniteit is overgedra gen, een democratische regering zal zijn gevormd en het Nederlandse leger uit Indonesië zal zijn teruggetrokken. ZWEEDS SCHIP OP EEN MIJN IN HET KATTEGAT. Het Zweedse motorschip „Ingeborg" is de afgelopen nacht in het Kattegat op een mijn gelopen. Twee opvarenden kwamen hierbij om het leven. Twee anderen, onder wie een vrouw, werden gered. Het schip is gezonken. Bloemendaal AANVULLING OP AGENDA VOOR RAADSVERGADERING VAN 21 JULI. De agenda voor de vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad op 21 Juli is aangevuld niet de volgende punten: Goedkeuring van de gemeentebegroting 1948 en begrotingen van het gas- en wa terbedrijf. Voorstel tot ontheffing ex-artikel 2 dep bebouwingsvoorschriften aan N.V. Aan- emersbedrijf W. Thunnissen te Heem stede. uur aan óe Hoek van Holland verwacht Koninklijke Olie. Unilever Philips K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Hol! Amerika Lijn Dcli Maatschappij V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. H Slotkoers' gisteren 308& 271 231 3/16 •175 164 273 289 117 164 153% 146% 151% 130 152% H l'A 348 Openings koersen 308% 272% 231% 174% 146 153%

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3