De leraren van Gymnasia, Lycea en H.B.S.-en Ruim negentig procent der schooljeugd lijdt aan tandbederf RADIO Het Koninklijk bezoek aan Haarlem j Dinsdag 19 Juli 1949 Haarlems Dagblad 3 Bezwaren uit leraarskringen tegen de plannen van de Minister om het tekort aan te vullen In de leringen van leraren bij het Middel baar- en Voorbereidend Hoger onderwijs bestaan bezwaren tegen de plannen die de minister van Onderwijs heeft om het tekort aan leraren aan te vullen. Aan het vele materiaal dat ons van de zijd.e der leraren-organisatie wordt gezon den, ontlenen wij de volgende feitelijke mededelingen: Het tekort aan leraren Eind 1948 heeft de minister van Onder wijs in de Kamer medegedeeld dat hij niet kon toezeggen dat de nieuwe wettelijke re geling van het Middelbaar en het Voorbe reidend Hoger onderwijs, 't nieuwe gebouw dat wordt opgetrokken, nog in het lopende parlementaire jaar gereed zou komen, maar hij zou het wel proberen. Dat betekent dat met spoed gewerkt wordt aan een 6-jarige H.B.S. De vraag rijst evenwel: hoe krijgt men daarvoor de leraren, want er is immers thans al een schreeuwend tekort aan docenten? De minister heeft twee plannen lopen: a. het toekennen van onderwijsbevoegdheid aan het candidaats-diploma, b. studiebeur zen met een 10-jarig arbeidscontract. Aan het zetten van candidaten voor de klasse zijn ernstige nadelen verbonden. Jongelieden die van het Gymnasium komen moeten drie of vier jaar voor hun candi- daatsexamen studeren. Dus op ongeveer 22-jarige leeftijd kunnen zij voor de klas staan. Een H.B.S.'er moet eerst nog staats examen voor Latijn en Grieks doen, bij hem wordt het 24 jaar. Wanneer men een- l maal zijn onderwijsbevoegdheid heeft en zijn eigen brood verdient, denkt men veelal aan trouwen. Van afstuderen zal niet veel meer komen. De gevolgen daarvan zijn on gunstig voor de betrokkenen en voor het onderwijs. De volledigbevoegden zullen op die candidaten neerzien. En hoe zal het met hun salariëring gaan? Thans zijn op een totaal van ongeveer 6000 leerkrachten ruim 1000 niet-volledig bevoegden werkzaam, namelijk de bezitters van diploma MO A. Maar die zijn meer bevoegd dan de toe komstige candidaten zullen worden. Velen van het diploma MO A hebben gewerkt aan de lagere- of m.u.l.o.-scholen. Zij heb ben dus op de Kweekschool, bij hun studie voor de hoofdakte of bij hun studie voor het schooldiploma MO A lessen gehad m zielkunde, methodiek, didactiek, orde en tucht, enz., terwijl velen jaren praktijk aan Muloscholen hebben. Wordt aan de candidaats-examens de onderwijsbevoegdheid verbonden, dan we ten die toekomstige docenten niets, maar dan ook niets van opvoeding en onderwijs af en de kans op verongelukken is zeer groot. Nu kan men daarnaast wel weer col lege laten lopen, vrijwillig of gedwongen, doch dat verlengt de studie-duur. Een deel der candidaten-docenten zullen zich niet thuis voelen voor de klasse. Zij zullen de school beschouwen als een insti tuut waar wat te verdienen is, maar als hun hoofddoel zullen zij beschouwen: afstu deren en dan het onderwijs verlaten. Met zulke leerkrachten helpt men het M.O. in de put. Er zullen ook candidaten-docenten komen die wel het voornemen hebben bij het on derwijs te blijven. Het is aan te nemen dat zij dan hoe langer hoe meer lessen opgedra gen zullen krijgen, waardoor zij niet in de gelegenheid zullen zijn om verder te stu deren. Dit betekent dan een verlaging van het peil der docenten. Het promoveren van leraren Toen de drs-docenten nog korte werk tijden hadden, brachten verscheidenen het tot promoveren. Nu komt er niet veel meer Van studeren voor de dr.-titel, hoewel er vier dienstjaren extra-vérhoging aan vast zitten. Dit is een gevolg van de verzwaring van de leraarstaak door de opvoering van het aantal lesuren en de vermeerdering van het buiten-schoolse werk. Dalton- en Mop- tessori-systeem eisen veel meer werk van de leraren. Evenzo de onderwijsvernieu wing en het klassikale systeem. Aan het drs is thans verbonden de onder wijsbevoegdheid 5-jarige H.B.L. Maar de drs-studie voor talen gaat in literair-histo- rische richting. De H.B.S. A is de economi sche school. Men ontdekte al gauw, dat de drs van economische taal te weinig af wist. Zo kwam de inlassing in de M.O.-wet art. 77 bis (handelsbriefwisseling Middelbaar onderwijsexamen, waarvoor aantekening gehaald kan worden op drs-diploma of M. O. A-diploma). Nu zien we dat sedert de instelling 1937 zo goed als nooit een drs het examen art. 77 bis aflegt, ofschoon er twee dienstjaren verhoging aan verbonden zijn. Wel M.O. A-gediplomeerden, die met M.O. C (handelstaal art. 77 bis) vlug het onderwijs verlaten en in de handel vaak beter betaalde betrekkingen vinden. Door dat ze als drs. volledige bevoegdheid hebben gekregen, denken ze er niet meer aan een examen in de economische taal af te leggen, hoe noodzakelijk dat op de duur voor de economische scholen (de oude Hogere Han delsscholen) zal blijken te zijn. Door deze voorbeelden mogen de autoriteiten gewaar schuwd worden en er het gevaar van in zien, om aan de candidaats-examens onder wijsbevoegdheid te verbinden. Juist onze Middelbare schooljeugd zal later moeten uitvliege/i buiten Nede ^ndse grenzen en dus moeten we ze in het algemeen en hun belang de meestbekwame en goede docen ten geven en niet het onderwijspeil op den duur verlagen. Steeds meer lesuren In 1925 waren 24 lesuren een maximale weektaak. In 1948 werd de normale week taak van een leraar verhoogd tot 26 uur. Door de bevoegde autoriteit kan die even wel (ook tegen de wil van de leraar) ver meerderd worden tot 29. Met toestemming van de betrokkene en met machtiging van de minister is zelfs opvoering tot 32 uur Agenda voor Haarlem DINSDAG 19 JULI Grote of St. Bavokerk: Orgelbespeling, 8 uur. Rembrandt: „Johnny Beli.id'1". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Pinoc- chio". alle leeft.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Gifhandel in Shanghai", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blue Skies", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Vliegende forten". 14 j., S.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Ruiters in het rood", 14 j.. 7.00 en 9.15 uur „Shep de mensenredder", alle leeft., 2.30 uur. WOENSDAG 20 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. mogelijk. In feite zijn nu bijna allen ver plicht om 29 uur les te geven. De statistiek over het Voorbereidend Hoger en Middelbaar onderwijs 19471948 bewijst dat van de 4829 volledig bevoegde docenten er 1321 van 25 tot 30 uren les gaven en 1867 30 en meer uren. Deze overlading zal op de duur funest blijken. Voor buitenstaander-s lijkt het mis schien niet veel, maar men moet bij de be oordeling rekening houden met de tijd die de leraar moet besteden aan het naslaan van werken en het opsporen van gegevens. Naast de voorbereiding is er ook nog de correctie van het schriftelijke werk. Boven dien is er veel meer buitenschoolswerk dan vroeger. Thans gaan verscheidene leraren 14 dagen naar studie-centrums of naar Volkshogescholen. Daarover werd toen niet gedacht. Toen de leraren een weektaak van 24 uur hadden schreven verschillende leraren ar tikelen in tijdschriften. Thans wordt er door leraren geen wetenschappelijk werk meer gepubliceerd omdat ze daarvoor geen tijd meer hebben. Die omstandigheid maakt dat de keuze voor aanstaande hoogleraren uiterst moeilijk is geworden. Onvoldoende salariëring De jaarwedden der leraren zijn te laag. Vergeleken bij de jaarwedden van 1938 is een stijging van 35 te constateren, maar de kosten van' levensonderhoud stegen (naar de heer Van Veldhoven van de K.V. P. in de Kamer opmerkte) met 195 Dat wil dus zeggen dat de werktijd verzwaard is, terwijl de salariëring achteruitging. De studiebeurzen Wat de beschikbaarstelling van beurzen voor a.s. leraren (essen) betreft schrijft dr. Bartels in het blad voor Gymnasia en Mid delbaar Onderwijs: „Wij waarderen het, dat de minister een poging wil doen om in het schromelijk te kort aan leraren te-voorzien, maar voegen hieraan toe dat de voorgenomen maatregel toch belangrijke schaduwzijden vertoont en wel deze, dat jongelieden, gelokt door het vooruitzicht financiële steun bij hun studie te verkrijgen, zich aanmelden, die niet de roeping gevoelen voor het ambt dat hun na volbrachte studie zal wachten. Als er één werkkring is, waar het vóór alles op deze roeping aankomt, dan is het toch wel het onderwijs. Daarbij komt nog het niet-denk- beeldige gevaar, dat men afgestudeerden bij wie in de praktijk van het onderwijs blijkt, dat hun dit niet ligt, noodzaakt tien jaar in dienst te blijven, wat een ramp voor hen zelf en voor het onderwijs kan be tekenen." Een ander bezwaar kan zich volgens dr. Bartels voordoen ten aanzien van lerares sen die van de tegemoetkoming gebruik gemaakt hebben en wie in de loop der tien jaren een huwelijk lokt. Volgens de gel dende bepalingen worden zij met ingang van de dag van haar huwelijk ontslagen. Zal men in een dergelijk geval spreken van een zich opzettelijk onttrekken aan de op haar rustende verplichting? Er is een motie-Van Sleen in de Tweede Kamer aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de Kamer wenst dat de gehuwde vrouwelijke krachten niet ontslagen wor den, maar het is nog altijd niet bekend wat de regering wil doen met art. 68 van het Rijksleraren-reglement, dat ontslag van de gehuwde lerares voorschrijft. Grote Katholieke koempoelan in September Tweeduizend jongeren naar Velsen Zaterdag 24 en Zondag 25 September zal, naar wij vernemen, de Katholieke padvin dersbeweging van het diocees Haarlem in Velsen een grote koempoelan houden, waar ongeveer 2000 verkenners bijeen zullen komen. Padvindersleiders en -leidsters uit Noord- en Zuidholland, Zeeland en de Waddeneilanden zullen gedurende deze dagen in de vrije natuur de belangen van de Katholieke padvindersbeweging bespre ken. Het aantal deelnemers staat nog niet ge heel vast, daar de aanvragen nog steeds binnenstromen op het hoofdkwartier in Den Haag. In- en uitvoer in Juni Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers had de invoer in Juni 1949 een waarde van 445.1 millioen (Mei '49 427.3 millioen) en eèn gewicht van 1.985.000 ton (1.681.000 ton). De uitvoer had in Juni 1949 een waarde van 311.8 millioen (Mei 1949 272.6 mil lioen) en een gewicht van 741.000 ton (722.000 ton). De zee maakt Ameland steeds kleiner Eiland brokkelt langzaam af aan de Westkant Ameland, een van de Friese wadden eilanden, heeft sinds de tweede helft van de zeventiende eeuw een flink oppervlakte- verlies $«dedcn: aan de Zuid-Westelijke kant maaVte de zee het in die laatste drie honderd jaar twee en een. halve kilometer kleiner. De afneming is in de laatste jaren steeds sneller gegaan en bedraagt nu al bijna twintig meter per jaar. Vooral bij stormen vreten de golven flinke stukken uit de Zuid-Westelijke duinrand van het eiland en daardoor komt de vloedlijn steeds verder. Omdat dit reeds verschillende on gewenste gevolgen heeft gehad, heeft men maatregelen moeten nemen om deze afslag te bestrijden. Men heeft hier en daar al enkele zomerhuisjes moeten verplaatsen en het zwemmen is er zeer gevaarlijk gewor den. Bovendien wordt hier goede cultuur grond bedreigd. Vroeger vormden Frieland en Ameland nog één geheel. Ze waren slechts door een stuk moerasland van elkaar gescheiden. Thans is het wad aan een regelmatige ver laging blootgesteld. Deze bedraagt onge veer een millimeter per jaar. Zo langza merhand zijn er verschilllende geulen, waar het water snel doorheen stroomt, in het wad ontstaan. De zeestanden zijn ter plaat se hoger dan ooit tevoren. Doordat Ter schelling aan' de Oostkant „groeit" wordt de doorstroomgeul nauwer en daar komt nog bij, dat zich daar een plaat heeft ge vormd, de zogenaamde „Koffieboonplaat" (genoemd naar een met koffiebonen ge laden schip, dat daar is vergaan), waardoor de stroom nog meer tegen de Westkust van het eiland drukt. Om de afbraak van het Zuid-Westelijk deel van het eiland tegen te gaan heeft men al 'verschillende plannen gemaakt eer men een definitief besluit nam. Twee jaar ge leden is men begonnen met het bouwen van een viertal hoofden, welke van de kust uit in zee oplopen. Deze hoofden liggen op onderlinge afstanden van ongeveer vier honderd meter. Het is een duur werkje, want het heeft tot nu al ongeveer een mil lioen gulden gekost. Er moet dan ook onder zeer lastige omstandigheden worden ge werkt, direct bij de kust is de zee al on geveer twintig meter diep. Op het eiland worden zinkstukken ge maakt ter grootte van dertig bij tachtig meter. Deze worden naar de gewenste plaats getrokken en dan zo lang met blok ken graniet belast, datzij zinken. Men vreest evenwel, dat dit niet het gewenste resultaat heeft. Er zijn plaatsen, die, on danks het aanbrengen van de zinkstukken, steeds dieper worden. Men is dan ook van plan. deze zomer eens een duiker te laten afdalen om de situatie te verkennen. Er zal in ieder geval nog heel wat moeten gebeu ren voor de strijd voor het behoud van het Westelijk deel van Ameland met succes kan worden bekroond. Zwitserse padvinders zagen voor het eerst de zee Tweehonderd deelnemers aan „Agoon", het internationale kamp voor gebrekkige padvinders, dat deze week in Lunteren wordt gehouden, hebben met een autobus en dertig personenauto's een tocht naar Haarlem, Zandvoort. en Amsterdam ge maakt. Er waren Zwitserse, Franse, Belgi sche, Engelse en ook Nederlandse jongens bij. Sommigen van hen, met name de Zwit sers. hadden de zee nog nimmer gezien. Zij lunchten in Haarlem en gingen ver volgens naar Schiphol, waar zij des mid dags werden rondgeleid. Tegen vier uur werd het sein tot vertrek gegeven en werd de tocht voortgezet naar de hoofdstad, waar met drie rondvaartboten een tocht door de grachten en havens van Amsterdam werd gemaakt. Des avonds keerden de jongens terug naar Lunteren. Voorzichtigheid, moeder van de porseleinkast Een Haarlemse agent van politie kreeg Maandagmiddag in zijn woning aan de Lau rierstraat bezoek van een buurman, die hem vertelde, dat de slagader van zijn rechterpols was doorgesneden. Direct daar op zakte de man bewusteloos in elkaar. De agent heeft hem met een handdoek de slag ader afgebonden en vervolgens de Onge- vallendienst gewaarschuwd. De man is toen, na door de Ongevallendienst te zijn ver bonden, met een ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. Bij onderzoek bleek, dat de man zijn ze venjarig zoontje had willen straffen, doch bij een poging daartoe met zijn rechterpols op een poreelcinen kopje had geslagen. Onderzoek naar de ramp met de „Franeker" De commissie, ingesteld door de rege ring van India, die de oorzaak van de ramp met de „Franeker" tracht vast te stellen, heeft Maandag functionarissen van het vliegveld Santa Cruz en piloten ondervraagd. Nederlandse luchtvaartdes kundigen waren bij dit onderzoek aanwe zig. De verhoren namen vijf uur in beslag en zouden betrekking hebben op de vlucht van de „Franeker" boven het vliegveld Santa Cruz vlak voor de ramp. Van de zijde der K.L.M. wordt medege deeld: De mening, dat de passagiers van de K.L.M. of van andere bij de I.A.T.A. aan gesloten internationale luchtvaartmaat schappijen zouden zijn verzekerd tegen ongevallen, is niet juist. Uiteraard heeft de K.L.M. zich wel door een verzekering gedekt tegen eventuele wettelijke aanspra kelijkheid, zoals deze is geregeld bij de conventie van Warschau of andere toepas selijke wettelijke bepalingen. In principe is deze aansprakelijkheid gebaseerd op schuld, zodat derhalve vóórdat de oorzaken van een ongeluk na afloop van het officiële onderzoek voldoende zijn komen vast te staan, hieromtrent geen definitief oordeel kan gevormd worden. HEBT u nog nooit een Groentje in Haarlems Dagblad geplaatst? Geen nood. Iedereen heeft het eens voor het eerst gedaan. Maar het is zelden bij die eerste maal ge bleven, omdat men er dadelijk het voor deel van ondervond. -*• jS" ?'§l 'f - £80 'jé Jf'i mz* Ép é&zSk' z sfec*" p mSzSsSWf'7''. -1§3? In de Haarlemmermeer-polder is de vlasoogst begonnen. De machine heeft het zo moeilijke vlastrekken met de hand overgenomen. POETSEN IS HET PAROOL.' En veertig van elke honderd Nederlanders hebben nog nooit hun gebit verzorgd Ruim negentig procent van onze school jeugd lijdt op het ogenblik aan tandbederf. Dit is een van de vele gegevens uit sta tistieken, die bevestigen, dat tandbederf tegenwoordig de meest verbreide volks ziekte is. Natuurlijk wordt hiertegen wel iets gedaan. Hier en daar worden plaatse lijke acties gevoerd om de mensen er op te wijzen hoe belangrijk het goed onder houden van het gebit is. Ook de tandartsen laten zich uiteraard niet onbetuigd. Zij krijgen echter meestal mensen te behan delen, die al een tandziekte hebben en de landarts' moet dan maar zien, wat er nog te redden valt. Dan is er nog het onlangs door Prins Bernhard geopende research- laboratorium in Amersfoort, dat in nauwe samenwerking met het T.N.O. te Delft, vindingen beproeft om mondreinigings- middelen dusdanig te verbeteren, dat ook hierdoor wordt bijgedragen tot bestrijding van het tandbederf. In dit laboratorium heeft men ons een en ander verteld over de oorzaak en de mogelijke bestrijding van deze volksziekte. Volgens de deskun digen in dit instituut besteden veel men sen weinig of geen zorg aan hun gebit, omdat zij het voortschrijdend tandbederf als een volkomen normaal iets zien. Ziekte als elke andere. Normaal is dat echter zeker niet. Het is een ziekte zoals elke andere. Wanneer een kind een longaandoening heeft, zal de moe der zich zeer ongerust maken. Heeft het kind echter kiespijn of tandpijn, dan maakt zij zich daar veelal niet ongerust Op 17 Augustus a.s. zullen de American Overseas Airlines de eerste vlucht van New York naar Londen maken met een Boeing „Stratocruiser"waarvan er acht door die maatschappij besteld zijn. Deze machines zullen ook op de route New York- AmsterdamFrankfort in gebruik worden genomen. De Boeing heeft vier motoren en twee dekkenen zal op de lange trajecten zestig personen vervoerenhoewel het vliegtuig accomodatie heeft voor meer reizigers. over. WJij steUen op het ogenblik alles in het werk om alle mogelijke ziekten te overwinnen. Wij mogen evenmin iets on beproefd laten om het tandbederf te ge nezen of wat nog beter zou zijn: te voor komen. Er zal dan ook getracht worden om binnenkort via scholen, jeugdbewe gingen en dergelijke een actie te beginnen om de jeugd er van te overtuigen, hoe uitermate belangrijk het is om geregeld de tanden te poetsen. Maar ook de oude ren dient er op gewezen te worden, dat slechte tanden en kiezen vaak de bron zijn van heel wat lichamelijke en geestelijke kwalen. Maagkwalen bijvoorbeeld en zelfs rheumatische aandoeningen kunnen hier hun oorzaak in vinden. De algemene opvatting is, dat tandbe derf wordt veroorzaakt door voedselres- ten, die tussen de tanden en kiezen zijn blijven zitten. Deze voedselresten worden ontleed door z.g. micro-organismen, die altijd in de mond aanwezig zijn. Daarbij ontstaan dan weer zuur-reagerende ont ledingsproducten, die het tandglazuur aan tasten. Is er eenmaal een gaatje in het gla zuur dan werken de bijtende stoffen on gehinderd in op het betrekkelijk zachte' tandbeen onder het glazuur. Daarmee is de weg gebaand voor het verdere verval. Men zegt, dat onder de zogenaamde na tuurvolken weinig tandbederf heerst, hoe wel deze natuurlijk ook last hebben van voedselresten. Dit is inderdaad juist, maar het voedsel van de volken, die nog niet met de beschaving in aanraking zijn geko men, bevat dan ook minder producten, die tot zuur-reagerende ontledingsproduc ten kunnen worden omgezet. In de practijk van onze moderne samen leving valt er echter weinig of niets te veranderen aan onze voeding en daarom is poetsen (de juiste methode is: verticaal, dus van bovenkaak naar benedenkaak, vice versa) het parool. Dat hieraan nog wel het een en ander mankeert blijkt uit het feit, dat 40 procent van de Nederland se bevolking nooit de tanden poetst. De industrie doet inmiddels al het mo gelijke om het juiste mondreinigingsmid- del te vinden en voorts hoopt men dat de regering op korte termijn de mogelijkheid schept om op alle lagere scholen de jeugd te leren, wat de oorzaak is van tandbederf en hoe dit zoveel mogelijk kan worden voorkomen. Het onderwijzend personeel zou de taak moeten krijgen onze jongens en meisjes meteen de juiste manier van tandenpoetsen bij te brengen: dat zou al een flinke stap in de goede richting zijn. Dr. D. G. Bosman gezant van Zuid-Afrika Dr. D. G. Bosman is benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Zuid-Afrika in Nederland. De heer Bosman is geboren op 30 Januari 1888 in Boshof, Oranje Vrijstaat, als boe renzoon. Hij behaalde aan het Grey Univer sity College te Bloemfontein de graad van Master of Arts en promoveerde in 1916 te Groningen tot doctor in de letteren op een proefschrift over Afrikaans en Maleis- Portugees. Hij is reeds meer dan twintig jaar hoogleraar in de Nederlandse en Afri kaanse taal aan de universiteit te Kaapstad. Friesland trekt toeristen Boeren uit Australië, Engelsen voor de watersport Het Friese waterland, de oude stadjes en de bossen in het Zuiden en Oosten van de provincie, hebben vooral in de oorlogsjaren toen men niet naar het buitenland kon reizen, heel wat toeristen uit de andere delen des lands getrokken, maar dit jaar zijn het vooral de buitenlanders, die Fries land bezoeken. Ook bij hen is dit water land zeer in trek. Velen komen echter niet alleen voor him ontspanning, maar maken er vooral een studiereis van, door kennis te gaan maken met het Friese boerenbedrijf. Australiërs, Afrikanen, Denen en Zweden hebben hier vooral belangstelling voor. Vele boeren uit deze landen brengen deze zomer een bezoek aan Friesland, zodat het op verschillende Friese modelboerderijen, die gewoonlijk voor een bezichtiging wor den uitgekozen, zeer druk is. Nog dezer dagen heeft een groep van 56 Australiërs een aantal Friese boerderijen bezocht. Uit Zweden zijn het niet alleen boeren, die Friesland bezoeken. De touringcars ne men Friesland nog al eens in hun route op, bij die gelegenheid worden dikwijls enkele van de elf steden bezocht. Vooral de oude stadhuizen en kerken in Bolsward en Fra neker trekken steeds weer de belangstel ling van de buitenlandse touristen. De Amerikanen, Engelsen, Fransen en Denen, die dit jaar weer vrij veelvul dig komen, hebben vooral ook belangstel ling voor het Friese waterland. Het is dan ook geen wonder, dat er in dit gebied initiatieven worden genomen. Het zijn niet alleen de van ouds bekende watersport centra als Grouw, Sneek en Eernewoude, die de belangstelling trekken, maar ook te Langweer en Heeg kan men dit jaar vele buitenlanders, vooral Engelsen, vinden. De bos- en heidestreken en ook de Friese Waddeneilanden worden voornamelijk door touristen uit eigen land bezocht. Het vacan- tiecentrum in Gaasterland is dezer dagen in gebruik genomen. De eerste gasten zijn in het voormalige bunkerkamp aangeko men. Verder is thans op het eiland Ame land een groot kampeercentrum in gebruik genomen. Dit wordt geëxploiteerd door de Stichting Jeugdkampen te Amsterdam. Op een terrein van ongeveer 20 ha zullen ge bouwen en kampeerterreinen worden ge ëxploiteerd. De bedoeling is. het kamperen hiermee op een hoger plan te brengen. Het terrein zal mede onder toezicht van de Nederlandse Kampeerbond en de stichting „Veilig Tehuis" staan. ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Botsing tussen personenauto en vrachtwagen Maandagmorgen had nabij „De Nachte gaal" te Lisse een hevige -utobotsing plaats. Een personenauto komende uit richting Haarlem reed met flinke snelheid tegen een vrachtauto welke uit de Zwarte- laan kwam met richting Haarlem. De bot sing was zo hevig dat de personenauto aan de voorzijde grotendeels vernield werd. De bestuurder van deze wagen moest door omstanders verlost worden, daar hij be klemd geraakt was achter het stuur. Bij doktersonderzoek bleek dat hij, behalve enkele kneuzingen te hebben opgelopen, enige ribben gebroken had. Overzicht van tijden en routes Wij geven hier nogmaals zo overzich telijk en beknopt mogelijk het program ma van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Haarlem: DINSDAG 19 JULI Kwart voor zes: Aankomst aan grens van provincie bij brug over de Amstel in Uit hoorn. Om tien voor half zeven aankomst bij de grens van de gemeente Haarlem, Biauwe Brug. Verwelkoming en rit naar ambtswoning Commissaris der Koningin, Paviljoenslaan. Tien voor half negen: het gezelschap be geeft zich te voet van ambtswoning voor receptie in Provinciale Griffie. Om tien uur défilé van Haarlemse muziekkorpsen met fakkels en serenade vóór Provinciale Griffie. Vertrek van Hoge Gasten naar ambtswoning Commissaris der Koningin om ongeveer half elf. WOENSDAG 20 JULI Om acht uur: vertrek van ambtswoning Commissaris der Koningin naar Velsen. Route door Haarlem en Bloemendaal: Paviljoenslaan, Kleine Houtweg, Herten kampweg, Hertenkamplaan, Dreef. Flora park, Iordensstraat, Van Eedenstraat, Raamsingel, Raambrug, Wilhelminastraat, Zijlvest, Raaksbrug. Zijlsingel, Zijlweg, Julianalaan, Cearalaan, Bloemenóaalseweg, Hartenlustlaan, Kennemerweg, Bloemen- daalsestraatweg. Om ongeveer kwart over twaalf passeren Koningin en Prins na het bezoek aan Velsen en Beverwijk de grens van Haarlem op de Bloemendaalsestraatweg, om terug te keren naar de ambtswoning van de Commissaris voor een déjeuner. In de stad is de route: Rijksstraatweg, Planetenlaan, Orionweg, Steenbokstraat, Meteorenstraat, Zaanen- laan, Plataanstraat, Altenastraat, Stuyve- santplein. Jan Haringstraat, Molijnstraat, Santpoorterplein, Santpoorterstraat, Ver- spronckweg. Viaduct, Kinderhuissingel, Zijlsingel, Raaks, Gedempte Oude Gracht, Gierstraat. Grote Houtstraat, Plein, Dreef, Paviljoenslaan. Om kwart over twee vertrek van ambts woning naar Stadhuis, langs de route: Paviljoenslaan, Kleine Houtweg, Gast- huisvest, Grote Houtstraat, Verwulft, Koningstraat. Aankomst op de Grote Markt: half drie. Ontvangst door het gemeentebestuur, kin- derzanghulde op Grote Markt. Om kwart over drie: rijtoer door de stad. Route: Grote Markt, Barteljorisstraat, Kruis straat, Kruisbrug, Kruisweg, Kennemer- pJein, Frans Halsplein, Schoterweg, Gene raal Cronjéstraat, Julianapark, Pijnboom straat, Marnixstraat, Velserstraat, Klever parkweg, Van Ostadestraat, Schotersingel, Viaduct, Kenaupark (Westzijde), Kinder- huisvest, Zijlvest, Wilhelminastraat, Raam brug, Raamsingel, Van Eedenstraat, Lo- rentzplein, Plein, Frederikspark, Kleine Houtweg, Rustenburgerlaan, Buitenrust- brug, Schalkwijkerweg, Slachthuisstraat, Kruistochtstraat, Nagtzaambrug, Nagt- zaamplein, Amslerdamstraat, Amsterdam- sebrug, Spaarnwouderstraat, Hoogstraat, Melkbrug, Spaarne, Damstraat, Klokhuis plein. Om half vijf: bezichtiging drukkerij Joh. Enschedé Zn., Klokhuisplein. Vertrek vandaar om halfzes. Rijtoer langs Klok huisplein, Damstraat, Spaarne, Turfmarkt, Kampervest, Gasthuisvest, Grote Houtbrug, Plein, Dreef, Fonteinlaan en Zuiderhout- laan naar de Blauwe Brug. Afscheid bij de Blauwe Brug om kwart voor zes. Routewijziging De route, die het Koninklijk Paar Woens dag 20 Juli zal nemen, wanneer men van Velsen naar Haarlem terugrijdt (om onge veer twaalf uur), leidt niet over Ver- spronckweg, Kenaupark, Kinderhuisvest en Zijlvest, doch over Verspronckweg, viaduct. Kinderhuissingel, Zijlsingel en Raaksbrug. Kansas schafte drankverbod af Voor het eerst sinds 69 jaar zal heden in de Amerikaanse staat Kansas sterke drank mogen worden verkocht. De verkoop werd ln 1880 verboden. In November van het vorig jaar besloot de bevolking van Kansas met 422.294 tegen 358.310 stemmen het verbod ai' te schaffen. Het drinken in het openbaar blijft verbo den. Drank mag slechts verpakt worden verkocht in daartoe aangewezen winkels. Naar schatting werd, niettegenstaande het verbod, jaarlijks voor een bedrag van zes tig millioen dollar aan sterke drank ver kocht in Kansas. De steden van Kansas, die tegen ophef fing van het verkoopverbod hebben ge stemd, zullen „droog" blijven. Alleen in de staten Oklahoma en Missis sippi is de drankverkoop thans nog ver boden. Negervervolging in Florida Te Tavares in de Amerikaanse staat Flo rida heeft een menigte van honderd man de plaatselijke gevangenis pogen te bestor men, waar twee jonge negers gevangen zaten, beschuldigd van roof en het ontvoe ren van een blanke vrouw. De sheriff, die op de stoep van de gevangenis zat toen de zwaar gewapende bende aankwam, slaagde er na een uur praten in de aanvallers te doen geloven, dat de negers naar een an dere gevangenis waren overgebracht. Op de terugtocht vuurden de aanvallers schoten af op een negercafé en het huis van een neger. Alle negers uit Tavares, 400 in getal, zijn met vrachtwagens naar naburige steden ge bracht in het. belang van hun veiligheid. Belangrijke praehistorische vondsten in Tsjechoslowakije Tsjechische archeologen, verbonden aan het Moravische museum, hebben het com plete skelet van een Mammoetjager uit de praehistorische tijd gevonden, dat zich in een goed bewaard graf bevond. Dit graf, dat overdekt was met mammoetsbeenderen, toonde sporen van zwarte verf. Aan deze vondst wordt zeer grote betekenis gehecht, omdat hier gedétailleerd de begrafenisriten en andere gewoonten van mensen uit het diluviale tijdperk aan het daglicht treden. Een groep studenten die onderzoekingen verrichtte in Letovice in Moravië, vond het skelet van een drie-ogige amphibie, waar van aangenomen wordt dat het een van de eerste gewervelde dieren was, dat de zee verliet om op het land te gaan leven.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5