Engeland zal UNO-onderzoek eisen naar dwangarbeid in Sovjet-Unie Werk en Mozart „Boedapester" ramt auto-bus op overweg in Bentveld Gevluchte Tsjechische regeringsfunctionaris acht revolutie in zijn land uitgesloten - 64e Jaargang No. 19301 T T 1 Tl T Zaterdag 23 Juli 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- |=™3H§ M I 1 ^V1 I f>T Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I II 1 I II I fBM I I I EE 11 1 I 111 II 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Jl_ .j. .xL |^1 JI^^F Jb Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. ƒ4,25. Franco per post 4.75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Adverttarleven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ©pi£(l)tC COUtrdttt (JtttUO l6j6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „Overtuigende documenten" overgelegd aan de Economische en Sociale Raad der UNO DE VACANT1ET1JD is weer daar en men zou willen dat meer mensen er het volle profijt van konden trekken. Een opinie-onderzoek heeft onlangs vastgesteld dat veertig procent van de ondervraagden thuis blijft. Met de gebruikelijke matige afwijking zou dit voor het hele land moeten gelden. Het is een sombere tijding voer hotelhouders, maar het is ook nadelig voor de thuisblijvers zelf. In ongewone omgeving te zijn, afwisseling te beleven, nieuwe in drukken in zich op te nemen betekent voor de mens groter ontspanning dan niets dóen, hetgeen voor menigeen een der meest ver moeiende ervaringen is, die hem ten deel kunnen vallen. Het is dan ook een kwaad ding dat de grenzen nog steeds zo weinigen doorlaten. Het wordt gevoeld als een der ergste tekortkomingen in het naoorlogse herstel, en terecht. Dat veertig procent zich genoopt voelt helemaal thuis te blijven is evenwel nog erger. Het betekent dat veel mensen niet voldoende opgefrist zullen zijn als zij hun dagelijkse arbeid moeten her vatten. Maar er is meer daarover te zeggen Het weekblad Vrij Nederland vestigt de aandacht op een categorie, die vrijwel ge heel door haar arbeid in beslag wordt ge nomen. Aanleiding daartoe is een uitlating van het Kamerlid Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, bij zijn terug keer in Nederland na een langdurig ziek bed in Denemarkengevolg van het be kende vliegtuig-ongeval. „In Denemarken heb ik pas begrepen, hoe je door de poli tiek van de cultuur vervreemdt", heeft Vorrink gezegd. „Ik hoorde muziek van Beethoven en Mozart en het klonk als uit een ver verleden." Het weekblad merkt op dat hij hiermee een probleem heeft aangeraakt, dat niet alleen voor politici bestaat. „Duizenden leidende figuren in ons maatschappelijke en culturele leven worden zozeer in beslag genomen door hun taak, dat er niet veel minder dan een vliegtuig-ongeluk nodig is om hen te doen beseffen, dat er daarbuiten ook nog wel wat anders is. Voor de arbei ders in de bedrijven is de werktijd beperkt, en het streven bestaat cm die'dan nog door korte pauzes met bedrijfsgymnastiek te onderbreken, omdat men ervaren heeft dat dit de arbeid ten goede komt. Zou dan niet hetzelfde gelden voor overbelaste werkers in leidende functies? Zouden ook zij niet meer kunnen doen als zij minder deden? En zou de wereld er niet wel bij varen, als zij door frisse mensen werd bestuurd inplaats van door chronisch-overwerkten?" Dit laatste stelt de zaak misschien wat te tragisch voor. Maar overigens ben ik het helemaal met Vrij Nederland eens. Ge moet tot die duizenden leidende figuren in ons maatschappelijke en culturele ïeven een groot aantal mensen uit de vrije beroepen rekenen. Hard werken zal een gezond mens geen kwaad doen, maar als het een. ge spannen jagen wordt wreekt het zich. Dit blijkt uit het aantal uitvallers, die een vaak langdurig herstel moeten zoeken. De overigen ondervinden in elk geval het na deel, dat hun leven te eenzijdig wordt en dat zij niet meer beseffen dat er buiten hun werk ook nog wel wat anders is. Zij hebben geen tijd meer voor Beethoven en Mozart zoals Koos Vorrink, die zoveel jaren daar niet meer van genoten had maar ook niet om van andere kunst of van litteratuur te genieten, om zich door sport of in de schone natuur te ontspannen, om zich genoeg aan hun gezin te wijden en tenslotte evenmin om zich bezig te houden met onderwerpen, die niet op hun vak terrein liggen. Dit alles drijft eenzijdigheid en specialisatie op. Het heeft ook tenge volge dat velen te weinig belangstelling tonen voor de openbare zaak. Misschien is de vacantie aanleiding om zich hierop te bezinnen en tot de slotsom te komen die wel eens is uitgedrukt in de woorden „ik vergeet te leven". Sinds de oorlog is overbelasting met werk>bij men sen in leidende functies vervaarlijk toege nomen. Daar waren aanleidingen genoeg voor en de voornaamste was wel dat iedere instelling, ieder bedrijf, iedere onafhanke lijke werkkring en tenslotte ook ieder vak als-geheel verliezen had geleden en een achterstand had gekregen, die moest wor den ingehaald. Terwijl dus extra-arbeid werd vereist was tekort aan bekwame en ervaren krachten ontst-aan door verliezen in de oorlogstijd, door de uitschakeling van velen bij zuiverings-procedures en door het ontstane hiaat in talloze opleidingen, ook in de universitaire vorming, dat noopte tot vervulling van functies die anders aan jon geren ten deel zouden zijn gevallen. De uitzending van het leger naar Indonesië kwam daar nog bij. Velen die men in hun burgerlijke arbeidstaak tot de leidende fi guren in het maatschappelijke en culturele leven kan rekenen werden in militaire dienst geroepen. Dat euvel bestaat nog steeds en doet zich gevoelen. Maar over de gehele linie gere kend zijn herstel en reorganisatie wel zover gevorderd dat, vergeleken bij drie jaar ge leden, van grote verbetering gesproken kan worden. Niettemin krijgt men de indruk dat het merendeel der bedoelde mensen nog in onverminderd tempo doorzwoegt, waar bij alle denkbare nieuwe plannen en moge lijkheden onderzocht worden. Dat de va- cantietijd het geweldige aantal commissies, dat op alle vakgebieden in Nederland werkzaam is, een poosje stop zal zetten is dan ook voor vele betrokkenen een zegen rijk feit. In deze vacantie kunnen velen zich wel $ens rustig op een levenstaak bezinnen, die niet alleen in hun beroep ligt en zeker niet meebrengt dat men daaraan, behalve zijn dagen, ook de meeste avonden besteedt. Zou trouwens, zoals Vrij Nederland op merkt, niet menigeen meer doen lees: tot stand brengen als hij minder deed? Dê eenvoudigste verklaring van het ver schijnsel is misschien dat de mens, eenmaal op een zeker tempo en een zekere werk wijze ingesteld, zo moeilijk tot herziening komt.,,, clus ook tot de hervatting van een belangstelling en toewijding die hij eenmaal heeft losgelaten. Toch moet dat een openbaring zijn. Hij zal Mozart weer horen, en „het zal klinken als uit een ver .Verleden", Wat de politici aangaat vraag ik mij af Of ook de Staten-Generaal niet gebaat zou den zijn met korte pauzes voor bedrijfs gymnastiek. In elk geval met.Mozart. Een latere tijd zal dat wel ontdekken. Wat heb ben wij nog weinig begrepen, en de wereld is toch al zo oud R. P. In een olie-regcneratïebedrijf in de Ju- nostraat te Den Haag heeft een felle brand gewoed, waardoor zware schade in het stook huis werd aangericht. De brand ontstond doordat een olieleiding in de nabijheid van de branders van een stoomketel sprong. GENèVE, 22 Juli (Reuter). De Britse delegatie bij de Economische en Sociale Raad van de UNO heeft twee documenten overgelegd, welke volgens de delegatie de bewijzen opleveren voor het voorkomen van dwangarbeid in de Sovjet-Unie. De documenten zijn: Een foto-copie van een gedeelte van het Sovjet-Russische straf wetboek getiteld „bepalingen betreffende het toepassen van correctieve arbeid in de Sovjet-Unie", en een Britse verklaring, waarin commentaar wordt geleverd op be paalde passages van dit gedeelte van het Sovjet-Russische strafwetboek. De leider van de Britse delegatie bij de Economische en Sociale Raad der UNO Corley Smith verklaarde verder nog dat men van mening is, dat zich in de kampen voor het verrich ten van dwangarbeid in de Sovjet-Unie meer dan tien millioen personen bevinden, hetgeen ongeveer tien procent is van alle werkende volwassen burgers van Sovjet- Rusland. ,,Op deze wijze werden ook de pyramides gebouwd", verklaarde Corley Smith, „namelijk met gebruikmaking van slavenarbeid. Op deze wijze worden ook de indrukwekkende zoveel-j aren-plannen van de Sovjet-Unie uitgevoerd. Het geheel is zo fantastisch, dat ik denk dat niemand het geloven zou, indien wij de copie hier niet voor ons hadden". Smith verklaarde verder nog dat hij de raad waarin achttien staten zijn ver tegenwoordigd zal verzoeken tijdens het komende debat over slavenarbeid, Mat waarschijnlijk in de volgende week zal worden gehouden, een commissie van onderzoek in te stellen die naar de Sovjet unie zou moeten worden gezonden. Volgens Corley Smith wordt door de Britse documenten op onweerlegbare wijze aangetoond, dat het Sovjet-Russische stel- stel van politieke onderdr ukking, het tel kens weer inzetten van nieuwe vervol gingen en het uitvoeren van nergens op gebaseerde zuiveringen samengaat met het streven om goedkope arbeidskrachten te krijgen. „Dit", aldus Corley Smith, „is dic tatuur, niet slechts van het proletariaat, doch ook tegen het proletariaat". „Het Sovjet-Russisch stelsel is erop ge richt arbeiders te verkrijgen voor afgelegen gebieden, waarvoor men op normale wijze geen arbeidskrachten zou kunnen ver krijgen", aldus Smith. Zuid-Afrika's schrikbeeld: droogte Het grootste schrikbeeld van de Unie van Zuid-Afrika is: dr o og te, het gevaar van in een woestijn te zullen veranderen. East London (havenstad in de Kaap kolonie), dat sedert maanden aan een ern stig 'watertekort lijdt waar water gerant soeneerd is op 4 gallon per dag, waar speciale zeep wordt gebruikt, die in zee water schuimt, waar een bad een ongeken de luxe is, waar moeders met zuigelingen de stad'verlaten, omdat ze niet voldoende water voor de luierwas hebben. East Lon don heeft een olietankschip gecharterd, dat per reis 4.350.000 gallons zoetwater mee brengt uit Durban. Totale kosten voor 2 maanden 60.000 pond. Teneinde gespaard te blijven voor het lot van East London gaat Kaapstad een r.ieuw waterreservoir bouwen. Duur van de bouw zal 5 jaar zijn. De geraamde kosten oe- dragen 5.000.000 pond. Op het uniale wetenschappelijke congres te Kimberlev verklaarde een deskundige, dat het verminderen van de ondergrondse watervoorraad in de Zuid-Afrikaanse Unie onrustbarend is. Onmiddellijke maatregelen zijn vereist om toekomstige rampen te kunnen voorkomen. Samenstelling der republikeinse delegatie naar Den Haag BATAVIA, 22 Juli. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de republikeinse delegatie naar de Haagse conferentie als volgt zal zijn samengesteld: Mohammed Hatta, Soejono Hadinoto, voor zitter van de PNI, Ali Sastroamidjojo, mi nister van Onderwijs, Djoeanda, minister van Verkeer en Waterstaat, Leimena, mi nister van Gezondheid, prof. Soepomo, lid van de republikeinse delegatie en Mohya- min. Volgens betrouwbare republikeinse kringen is te verwachten dat Sjahrir of Ali Boediardjo nog in do delegatie zullen wor den opgenomen. Een besluit hierover is nog niet gevallen. Aan de delegatie zullen enige leden als staf toegevoegd worden. De dele gatie en de staf zullen bestaan uit ongeveer 30 man. De beide Britse documenten worden thans door de leden der delegaties van de in de Economische en Sociale Raad der UNO vertegenwoordigende staten bestu deerd. Het gesprek in de wandelgangen concentreerde er zich heden vooral op, welk antwoord de leider der Sovjet-Russi sche delegatie op de Britse beschuldigingen zal geven. Tsjechoslowaakse vliegtuigen wel naar wedstrijden in Birmingham De Tsjechoslowaakse ambassade te Lon den heeft verklaard, dat er wel Tsjecho slowaakse vliegtuigen zullen deelnemen aan de internationale wedstrijden onder auspiciën van de „British Royal Aero Club" te Birmingham begin Augustus. „Aan de Britse autoriteiten is toestem ming verzocht voor het landen van dri^ Tsj echoslowaakse vliegtuigen voor deel neming aan de wedstrijden", aldus de am bassade. Volgens nadere verklaring van een woordvoerder van de ambassade was de inschrijving aanvankelijk ingetrokken op instructie van de Tsjechoslowaakse vlieg club omdat men er aan twijfelde de vlieg tuigen op tijd gereed te kunnen krijgen voor het leveren van prestaties, de Tsje chische vliegindustrie waardig. Frankfort 22 Juli (Reuter) Jaromir Smutny, voormalig hoofd van de Tsjecho slowaakse kanselarij, die onlangs naar de Amerikaanse zóne van Duitsland vluchtte, heeft Vrijdag op een persconferentie ver klaard, dat wijlen president Benesj het „opslokken" van zijn land als een tweede „München" had beschouwd. Benesj ge loofde voor de communistische staatsgreep in Februari 1948 nog, dat het communisme en de democratie in Tsjechoslowakije een drachtig zouden kunnen samenwerken, al dus Smutny. Nadat de communisten de macht hadden overgenomen, zo zeide Smutny, geloofde Benesj, dat „evenals München een keerpunt had betekent voor het fascisme en nazidom, de gebeurtenis sen in Praag de wereld zouden tonen, dat het Sovjet-Russische communisme elk land kon overmeesteren door interne in filtratie". Volgens Smutny had Benesj weinig kunnen doen om de coup te ver hinderen daar het leger met communis tische agenten was geïnfiltreerd en door zuiveringen van vele loyale officieren was beroofd. Benesj had de keus tussen „een binnenlandse strijd en de druk van de «straat". Uiteindelijk hadBenesj het ge- Auto reed door ketting welke overweg afsloot Locomotief vernielt auto; inzittenden vrijwel ongedeerd Vrijdagmiddag is een auto op de spoorwegovergang in de Nieuwe Meer- laan bij het Amsterdamse Bos door een trein van de dienst AmsterdamAals meer aangereden en grotendeels in el kaar gedrukt. Deze overweg wordt bij de nadering van een trein „afgesloten" door een ketting, welke over de weg wordt gespannen. De dame, die de auto bestuurde, heeft deze ongebruikelijke afsluiting niet gezien. Zij reed tegen de ketting, waardoor deze brak. Door dé schok sloeg de motor af, zodat de auto op de rails bleef staan. De machinist van de naderende trein remde krachtig, maar kon niet tijdig stoppen. De locomotief botste tegen de auto, welke vrijwel geheel in elkaar werd gedrukt. Tot verbazing van de ijlings toegesnelde voorbijgangers kwa men de bestuurster en drie kinderen vrij wel ongedeerd uit de overblijfselen van de wagen. Zij hadden slechts onbetekenende schaafwonden opgelopen. Eyskens als formateur aangezocht In een communiqué van het kabinet van de Prins-Regent van België wordt mede gedeeld dat de Prins minister Eyskens heeft verzocht als kabinetsformateur op te treden. Eyskens heeft de opdracht voor lopig in beraad gehouden. voel, dat Tsjechoslowakije voor de demo cratie was opgeofferd. Hij bleef na de coup op zijn post in de hoop, dat zijn aanwezig heid de regering zou nopen zich aan haar beloften te houden. In die tijd konden de meeste politieke leiders ontkomen. Benesj maakte zich geen illusies over hetgeen er gebeuren zou, zo vervolgde Smutny. Naar zijn mening was het merendeel van het Tsjechoslowaakse volk niet communis tisch en zou het ook nooit worden. „Hèt heeft bittere ervaringen opgedaap, waar door het duur betaald heeft en dat nog doet". De communistische leiders in Tsje choslowakije hebben tot dusver succes ge had omdat „zij op het ogenblik teren op de rijkdom, die door eens bloeiende in dustrieën werd verkregen, welke thans omgeschakeld zijn en uitsluitend voor de bazen in de Sovjet-Unie werken". Smutny zeide verder, dat het Tsjechoslowaakse volk „verbitterd en ontevreden is en ge kweld wordt door de dagelijkse zorgen voor het levensonderhoud, en de voort durende angst voor agenten, provocateurs en de almachtige politie". De katholieke kerk in Tsjechoslowakije is volgens Smutny he grootste en „meest effectieve" anti communistische element in het land. De godsdienst is een van de laatste morele bol werken, die nog stand hielden in de com munistische staten. Het kerkbezoek in Tsjëchoslowakije was aanmerkelijk groter geworden van het ogenblik, dat de staat zijn campagne tegen aartsbisschop Beran en de katholieke priesters begon. Smutny was er van overtuigd, dat het Tsjechoslo waakse volk meer achter de kerk zou staan dan vroeger. De mogelijkheid van een re volutie in Tsjechoslowakije achtte Smutny uitgesloten, daar het volk wapens en or ganisatie mist. Op een desbetreffende vraag verklaarde Smutny niet te geloven, dat ook maar het geringste ooit bekend zou worden over de omstandigheden waaronder Jan Masaryk, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, de dood vond. Hij was van mening, dat Masaryk geen zelfmoord gepleegd heeft. (Jan Masaryk overleed in Maart van het vorig jaar na een val uit een raam). Smutny besloot zijn relaas met de ver klaring, dat hij na de dood van president Benesj zijn functie neerlegde en van een pensioen leefde. Hij stond echter bijna voortdurend onder bewaking van de politie 2odat hij besloot naar Duitsland te vluch ten. dertien gewondèn I Met een daverende klap is gistermiddag om tien minuten voor vijf op de overweg aan cte Behtveldsweg een tramtrein, die in de richting Zandvoort ging, tegen een touring-car opgereden, die met 25 passa giers van de Zandvoorterweg kwam. De bestuurder van de bus had het slingersein, dat waarschuwt wanneer een tram in aan tocht is, niet opgemerkt. Hij zag de tram pas toen hij niet zijn bus al bijna op de rails was en trachtte toen nog door vol gas te geven, vóór de tram langs te komen. Het was echter al te laat. Veertien van de inzittenden werden ge wond, van wie vijf min of meer ernstig. Van de laatsten is mevrouw Seeters-Jonker uit Rotterdam, die een schedel-basis-frac tuur had opgelopen, hedenmorgen in de Maria-Stichting overleden. Haar echtgenoot die een nier-bloeding kreeg, wordt nog in de Maria-Stichting verpleegd, maar zijn toestand is bevredigend. Twee andere ge wonden konden gisteravond per ambulance naar Rotterdam, vanwaar het gezelschap afkomstig was, terug worden gebracht. In het Diaconessenhuis wordt nog de heer H. Noort verpleegd, die eveneens een schedelbasis-fractuur kreeg. Hij maakt het redelijk wel. De lichtgewonden konden ter plaatse worden verbonden en, hoewel zeer onder de indruk van het ongeval, later naar Rotterdam terugkeren. Alleen aan het feit, dat de tram zojuist van de halte Bentveld was vertrokken en daarom slechts een zeer matige snelheid had, die door krachtig remmen van de wagenvoerder nog kon worden verminderd, is het te danken dat het ongeluk niet van nog veel ernstiger aard is geweest. Noch tans werd de bus aan de rechterkant flink beschadigd door de zware Boedapester. De tram had vrijwel geen schade en geen van de inzittenden liep verwondingen op. Onmiddellijk nadat men de klap en het gerinkel van brekend glas had gehoord, snelden omwonenden naai- de plaats van het ongeluk om de helpende hand te bie den. Onder leiding van de Zandvoortse corps-chef de heer Vreman, die onmiddel lijk ter plaatse was, werden de gewonden, waaiwan er enigen bekneld zaten, uit de bus bevrijd. Ziekenauto's uit Haarlem en Zandvoort brachten de ernstig gewonden weg. Het gezelschap had onder auspiciën van een reisbureau een tocht gemaakt naar Leiden, Schiphol en Zandvoort. Hun dagje- uit had wel een tragisch einde. Beveiliging Hoewel men lastig zal kunnen zeggen, dat de bestuurder van de tram ook maar enige schuld treft, is wel de kwestie van de beveiliging der overwegen op dit traject weer eens acuut geworden. Dat men in Bentveld en Aerdenhout hier niet content over is, kan moeilijk ontkend worden. Daarom is iedereen in de buurt over het algemeen dan ook voorzichtig bij het over steken van deze gevaarlijke punten. Wij hebben gisteren de situatie op de zes overwegen langs de Zandvoorterweg eens nauwkeurig bekeken en het moet toegege ven worden dat op sommige punten de markering niet duidelijk is, een gebrek dat des te nijpender is omdat bijna zonder uit zondering deze overwegen door de bossages langs de kant volkomen onoverzichtelijk zijn. De signalen op de overwegen zelf zijn niet uniform, hetgeen ook al niet tot de duidelijkheid bijdraagt. Men heeft er slinger-signalen, lichtbakken boven de rails, lichtbakken, vóór de rails en een soort verkeerslicht vóór de rails. De slinger signalen, die bovendien nog bellen, waar schuwen vrij duidelijk, maar hangen zo hoog, dat men, al naar gelang de hoogte van het auto-dak, ze van een aantal meters vóór de overweg niet meer kan waar nemen. De „Stop"-lichten in de bakken en de verkeerslichten zijn bij een bepaalde1 invalshoek van het zonlicht vrijwel niet te zien. Op de meeste wegen bevinden zich voor de overwegen wel waarschuwings borden, maar ook deze zijn niet uniform. Meestal staat er een bord met een gevaar teken en het woord „tram" er onder, maar men vindt eveneens borden van een onbe waakte trein-overweg en half-verroeste oude rode borden. Komt men van de Sparrenlaan dan wordt men totaal niet van tevoren gewaarschuwd en vindt men ineens een „verkeerslicht" voor zich, waarvan niet altijd te zien is of het brandt. Bovendien moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat zo'n stoplicht defect is. Op de Nicolaas Beetslaan voor de Vier sprong staat op 25 meter een laag bord half tussen de bomen. Voorts hebben kinderen uit de buurt wel eens de inval om sommige borden, die blijkbaar niet goed vast zitten, om te draaien. Zonder te willen vaststellen dat het onge luk van gisteren een gevolg was van onvol doende beveiliging, kan wel worden ge opperd, dat het niet alleen nuttig maar zelfs noodzakelijk is dat alle overwegen tussen de Viersprong en Zandvoort op dui delijke en uniforme wijze worden gemar keerd, bijvoorbeeld op de wijze waarop dat bij de onbewaakte overwegen van de spoor wegen geschiedt. International* oplichtersbende gevat Een internationale bende van handelaars in vals geld, die in de Amerikaanse en Franse zónes van Duitsland valse marken en Amerikaanse militaire betalingscertï- ficaten aan de man bracht, is door agenten van het Amerikaanse leger opgerold, aldus wordt in een officiële Amerikaanse be kendmaking medegedeeld. De bron werd ontdekt in Parijs, waar matrijzen en persen voor het drukken van biljetten van honderd mark in beslag wer den genomen, aldus de bekendmaking. Verscheidene Duitse, Spaanse en Poolse onderdanen die in deze zaak betrokken zouden zijn, werden in de Amerikaanse en Franse zónes gearresteerd. Allen op een na werden op borgtocht vrijgelaten, han gende het gerechtelijk onderzoek. Gistermiddag is in Amsterdam opnieuw een pakhuis een prooi van het vuur geworden namelijk een pakhuis aan het Prinseneiland dat gelegen ivas in dezelfde rij gehouwen waarin ook het onlangs uitgebrande pakhuis de „Vrede" stond._ Bij het blassingswerk verleende ook de drijvende brandspuit „Jan van der Heijden" assistentie Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag aanvankelijk droog en over het algemeen zonnig weer, maar later van het Noord-Westen uit toe nemende bewolking met liier en daar enkele onweersbuien. In de Noord- Westelijke helft van het land in de middag binnendringen van koelere lucht, elders ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. 24 Juli: Zon op 4.49 uur. onder 20.43 uur Maan op 2.21 uur. onder 20.38 uur 25 Juli: Zon op 4.50 uur. onder 20.42 uur Maan op 3.35 uur. onder 21.13 uur (Nieuwe maan) Hoogwatcrtijden: Zaterdag 23 Juli: 1.30—14.04 uur. Zondag 24 Juli: 2.2014.49 uur. Maandag 25 Juli: 3.0415.36 uur. Laagwatertijden: Zaterdag 23 Juli: 9.22—21.55 uur. Zondag 24 Juli: 10.18—22.48 uur. Maandag 25 Juli: 11.08—23.35 uur. Militair hulpprogramma Maandag in het Congres Officeel is te Washington bekend gemaakt dat president Truman het voorgestelde programma voor het verlenen van mili taire hulp. dat de „ruggesteun" zal worden van het Altlantisch verdrag, Maandag aan het Congres zal voorleggen. De vice-voorzitter van het Congres, Alben Barkley, die een op het Witte Huis gehou den kabinetszitting over het militaire hulp programma heeft bijgewoond, verklaarde dat de regering hoopt twee wetsontwerpen, waarin zij gemachtigd wordt wapens ter beschikking van leden-staten van het At lantisch pact te stellen en waarin haar ver gunning wordt verleend de hiervoor be nodigde gelden uit te trekken, nog vóór het Congres op 1 September uiteen gaat, goedgekeurd te zien. Barkley voegde hieraan nog toe tijdens de behandeling van deze wetsontwerpen door het Congres niet zoveel debat te ver wachten, als het geval was in de Senaat tijdens de besprekingen over de bekrachti ging van het Atlantisch verdrag. Het verluidt dat de Amerikaanse regering het Congres machtiging verzoekt een be drag van 1.450.000.000 dollar uit te trekken voor het verlenen van militaire hulp aan andere staten; hiervan is 1.130.000.000 dollar bestemd voor de hulp aan staten leden van het Atlantisch verdrag. Men meent, dat in Trumans boodschap ook wordt voorzien in het voortzetten van de Amerikaanse militaire hulp aan Grie kenland en Turkije en wellicht eveneens aan Korea en Iran. Buitenlandse diplomaten in Roemenië onder contróle Te Boekarest is bekendgemaakt, dat bui tenlandse diplomaten zich voortaan niet vrij zullen kunnen bewegen in het land zonder machtiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij het aanvragen hiervan moet precies worden opgegeven waar men wenst heen te gaan. Vorig jaar werd in Rusland een derge lijke beperking van de bewegingsvrijheid ingesteld voor buitenlandse diplomaten. Het woord is aan.... Gustave le Bon: Het onderwijs moest niet het op zeggen van leerboeken ten doel hebbenmaar het scheppen van gewoonten in denken en karakter. Mot^niot (De gemeente Den Haag heeft de Stichting Haags Opera Fonds gesommeerd een aantal jaren lang door de gemeente bewaar de costuums af te halen. De Stichting beticht de gemeente ervan ze niet afdoende tegen mot te hebben beschermd). De mot heeft in een klerenkast Vol opera gewaden, Een opera-tie toegepast, Die kleren pleegt te schaden. De Stichting is daardoor ontsticht, Den Haag had moeten zorgen Dat, dat was toch haar dure plicht 't Goed goed werd opgeborgen. Tenminste toch met naphtalien, Het simpelste der dingen En nou moet je die kleren zien, Geen mens kan daarin zingen. Bij onderzoek hadden ze vlug De gaatjes in de gaten, Zo willen we ze niet terug Hebben ze weten laten. Dit raakt mijn kouwe kleren niet Zal de gemeente zeggen, Gemeentes opereren niet Door motten neer te leggen. Den Haag zegt (hierdoor niet in draf) Komt u, wat wij niet hopen, Niet zonder kleerscheuren eraf Dan mot u nieuwe kopen. Dus haal ze; mot of niet, het mot, Het kan niet langer wachten, Den Haag zit naastenbij voor zot In al die bonte drachten Dit been komt ook in 't lid per slot, Daar valt niet voor te vrezen, Maar mot baart altijd nieuwe mot, Dat wordt hier weer bewezen. P. GASUS. Tragisch einde van plezierreisje: één dode, Ee?i Viking-schipeen getrouwe nabootsing van de schepen, welke de Noormannen gebruikten bij hun invasietochten van eeuwen geledenis gistermiddag de haven van IJmuiden binnengelopen. Het schip werd door een groep Deense matrozen, die in Vikingswaren veranderd, van Esbjerg naar IJmuiden gevaren en zal nu naar Broadstairs in Engeland varen in verband met herdenkingsfeesten welke daar zullen plaats vinden. Het Vikingschip „de Hugin" in de sluizen van IJmuiden, waar het veel belangstelling trok. ,Het merendeel van het Tsjechoslowaaks volk is niet communistisch en zal het nooit worden

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1