C AKKERTJE 3. Ontworpen interim regeling voor Suriname aangenomen 2 volw. Franse Poedels De radio geeft Zondag Maandag Nederlandse verliezen in Indonesië Opnieuw ging een 17de eeuws pakhuis in de hoofdstad in vlammen op Nederlandse bibliotheekwezen kan heel wat krachten gebruiken KggSPSPM Panda en de Meester «-Wereld verbeter aar Fanny geklopt DOOF? BONTEKOE HEEMSTEDE Q Wereldnieuws Zaterdag 23 Juli 1949 2 TWEEDE KAMER Ronde Tafel-conferentie omstreeks 1 September? Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich Vrijdag middag beziggehouden met het wetsont werp inzake een interimregeling voor Suriname. De Sürinamers wensen een dergelijke regeling, waarbij zij alle inwendige aange legenheden, zowel op uitvoerend als op wetgevend gebied, zelf kunnen verzorgen, zonder bemoeienis van de Nederlandse regering of volksvertegenwoordiging. Deze zullen alleen nog zeggenschap houden ten aanzien van bepaalde in de „landsregeling" zo zal de Surinaamse staatsregeling voortaan heten genoemde onderwerpen, die de belangen van het Koninkrijk raken. Achter de regeringstafel zat minister Van Schaik, die in net begin van dit jaar Suri name ter bespreking van deze aangelegen heid bezocht heeft. Hij was toen vergezeld van mr. Van der Grinten, staatssecretaris van Economische Zaken, tevens een staats rechtelijk deskundige. Mr. M e ij e r i n k (A.R.) begroette het voorstel in het algemeen met instemming'. Met het Kabinet was hij het eens, dat op het ogenblik niet moest worden voldaan aan het Surinaamse verlangen om aan drie gedelegeerden van dat gebiedsdeel zitting in de Nederlandse volksvertegenwoordiging te geven. Dat zou, wat ook de heer Ritmees ter (VVD) vond. een ongewenst vooruit- looenzijn op de definitieve bouw van het drieledig Koninkrijk: Nederland, Suriname en de Antillen. Deze laatsten waren met hun denkbeelden over een tussentijdse regeling nog niet gereed gekomen. Zeer geestdriftig uitte zich de heer Wei ter (Kath. Nat. Partij). Ook dé heer Van de Wetering (CH) liet in het algemeen juichtonen horen. Late men aan Suriname duidelijk maken, dat het .Nederland ernst is met het toekennen van wetgevende macht. Aldus deze spreker, die het daarom betreurde, dat er geen gelegenheid komt voor Surinaamse woordvoerders in het Nederlandse Parle ment hun stem te laten horen. Prof. Schermerhorn (Arbeid) hoopte, evenals andere sprekers, dat thans ook verdere economische samenwerking in het kader van het Welvaartsfonds zal vol gen. Wat de bepalingen omtrent net onder- zwart, pr. stamb. reuen, zéér lieve dieren, modern getoiletteerd. PÊKINGEESJES 2 mnd. HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, 23.00 Nieuws; 8.15 Ballade no. 2, Chopin; 8.25 Hoogmis; 9.45 Purcell en J. S. Bach; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gewijde muziek; 12.15 Beantwoording van vragen; 12.40 Amusementsorkest; 12.55 Zon newijzer; 13.20 Orkest; 12.45 Uit de Bijbel; 14.00 Trio voor viool, cello en piano, Chaus- son; 14.30 Voor boeren en tuinders; 14.40 Residentie-orkest onder Artal Dorati, Wer ken van Brahms; 15.50 Charlés Trenet zingt; 16.00 Reportage kaatswedstrijden; 16.15 Pla ten; 16.25 Vespers; 17.00 Dienst uit Oud- Katholieke kerk te IJmuiden; 18.00 Wijdings- dienst voor zieken; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nederlands Kamerkoor: Psalmen van Swee- linck; 1.9.15 „Kent gij uw Bijbel?"; 19.50 Boekbespreking; 20.05 Piano; 20.12 „Uit en thuis", gevarieerd programma; 22.37 Actua liteiten; 22.45 Gebed;.23.15 Symphonisch concert. HILVERSUM H, 414.5 M. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws; 8.15 Postduiven; 8.20 Platen; 8.30 Wenken voor de vacantie; 8.40 Kinderkoor; 9.10 B6stduiven; 9.15 Gevraagde platen; 9.45 GeestJlijk leven; 10.00 Meester-trio; 10.30 Dichters van deze eeuw: Koos Schuur; 10.50 Jonge Fliereflui ters; 11.15 Cabaret „Triangel"; 12.00 Konink lijke Militaire Kapel; 12.30 Zondagclub; 12.40 Pierre Palla, orgel; 13.20 Zigeunerorkest; 13.50 „Even afrekenen!"; 14.05 Boekbespre king; 14.30 Opera „Manon", Massenet. Koor en orkest van de Nederlandse Opera met so listen, dirigent Pierre Mbnteux; 16.00 Film praatje; 16.15 Lichte pianomuziek; 16.30 Sport; 17.00 Meisjeskoor; 17.20 Accordeonor kest; 17.40 Hongaarse dansen, Brahms; 18.15 Sportreportage; 18.30 Congres Vrijzinnig Pro testanten te Amsterdam; 19.00 Luisterclubs; 19.30 Bijbelvertelling; 20.05 Reportage Bene- lux-rondvlucht; 20.15 Opera „Manon" (ver volg!; 21.20 Nieuws van de week in de huis kamer; 21.30 Lucienne Boyer. chansons; 21.55 Walsen; 22.20 Cabaret; 23.15 Dansorkesten. BLOEMENDAAL, 245 m. 10.30 en 15.45 Kerkdiensten in de Geref. kerk te Bloemendaal; voorganger dr. J. L. Koole. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8,00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Réveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Viool- sonates van Bach en Schubert; 9.15 Voor jonge zieken; 9.40 Werken van Diepenbrock; 10.30 Morgendienst: 11.00 Kamermuziek; 11.20 Boekfragment; 11.40 Pianorecital; 12.10 Licht orkest; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Koor; 13.15 Mandolinata; 13.45 Scandinavische lied jes 14.00 Vacantieprogramma; 14.35 Opera „Dido en Aeneas", H. Purcell; 15.30 Viola da gamba en clavecimbel; 15.45 Orkestsuite, Handel; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Divertisse ment, Ibert; 17.00 Voor kleuters; 17.15 Orgel; 17 45 Overzeese kroniek 18,00 Lichte orkest werken; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Landbouw 20.15 Kerkconcert: koor, so liste en orgel; 21.00 Reisverhaal; 21.20 Platen; 21.30 Gevraagde platen; 22.25 Strijkkwartet „Eine kleine Nachtmusik", Mozart; 22,45 Overdenking; 23.15 Werken van Gershwin. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00, 20.05, 23.00 Nieuws; 7 18 Platen; 9.0Ö Symphonisch concert; 10.00 Voor ouden van dagen; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Platen; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Voor zieken; 11.20 Jonge Nederlandse kunstenaars; 1145 Voordracht; 12.00 Accordeola; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Platteland; 12.38 Kilima Hawaiians; 13.20 Metropole-orkest; 14.00 Clavecimbel en viool: werken van Bach; 14.30 „Maandaghouders"; 14.45 Platen; 15.10 Luisterspel; 15.40 „Duits requiem", Brahms; 17.00 Voor kleuters; 17.15 Vacantie- vertelling; 17.30 Roemeens orkest; 18.20 Staf- muziek IR I. Assen; 18.45 Parlementair over zicht: 19.00 Reportage over Wenen; 19.30 Tsjaikofski-concert; 20.20 Italiaanse opera muziek; 20.50 Reportage; 21.10 Cabaret „Ac tuele kanttekeningen"; 21.45 „De Ronde Ta felconferentie"; 22.00 Viool en piano; 22.25 Nederlands kamerkoor; 22.45 Orgel; 23.15 Dansmuziek. wijs betreft, die zijn in overeenstemming met wat de Sürinamers zelf willen, zodat er geen reden bestaat daarop thans terug te komen. Ook dr. D e Kort (KVP) sprak zich uit voor het wetsontwerp, maar op hetgeen ontworpen is met betrekking tot samen werking tussen Suriname en Nederland op het gebied van gemeenschappelijke aange legenheden had hij wel enige critiek. In dat opzicht waren de voorzieningen uiterst be perkt. Maar boven een volmaakter wetsont werp verkoos hij tenslotte een spoedige aanneming van het huidige voorstel Met behulp ener motie, o.m. getekend door de heren Schermerhorn Arbeid), Ritmeester (VDD) en Van de Wetering (Cli), wenste hij de Kamer de regering te doen uitnodigen een regeling van de kwes tie der vertegenwoordiging in het Neder landse parlement nog eens staatsrechtelijk te bestuderen, om dan vervolgens in een afzonderlijk in te dienen wetsontwerp deze aangelegenheid te laten regelen. Minister Van Schaik hield een rede, die de Surinaamse radio-luisteraars zeker aangenaam in de oren zal hebben geklon ken. Mede op economisch gebied zal Suri name autonoom zijn. Dezer dagen komt het tot de oprichting van een stichting voor de mechanisatie van de Surinaamse landbouw. Onjuist was 's heren De Korfs bewering, dat er in het ontwerp te weinig aandacht wordt besteed aan de samenwerking tussen Suriname en Nederland op het gebied van de gemeenschappelijke aangelegenheden. Aldus toonde de minister aan de hand van enige artikelen aan. Mettertijd moet er, na de afscheiding van Indonesië, een Grondwetsherziening met het oog op allerlei regelingen voor het dan drieledig Koninkrijk (Nederland, Suriname en de Antillen) komen. Dan zal men onder meer ook een keuze moeten doen tussen schepping van een of meer organen voor de samenwerking in enger verband óf het er bij betrekken van personen uit de andere gebiedsdelen, telkens wanneer dit nodig is. Oplossing van het vraagstuk van toelating van Surinaamse vertegenwoordigers in de Nederlandse volksvertegenwoordiging kon niet met de Franse slag gebeuren: hier toch speelt meteen de kwestie van de ministe riële verantwoordelijkheid èen grote rol. Maar tegen de eigenlijk in geen enkel op zicht de regering bindende motie-De Kort had de minister geen enkel bezwaar. En nu de „onderwijs-strijd". Het zou on tactisch en onjuist geweest zijn door een onverzettelijk standpunt hier aan Suriname iets op te leggen wat het zelf beslist niet wenst. Aldus de minister, die op het punt in kwestie dus tot toegeven bereid was geweest, ook al koesterde hij persoonlijk een andere wens. Toen dr. De Kort zijn amendement, dat tot dezè strijd aanleiding gaf en financiële gelijkstelling ook inzake opleiding van onderwijskrachten voor bij zonder en openbaar onderwijs handhaafde, keerde onder meer prof. Schermer horn (Arbeid) zich ertegep, bovenal om dat hij in dit wijzigingsvoorstel een ver keerd ingrijpen zag in iets wat de Sürina mers, mede op grond van allerlei prakti sche redenen, niet wenstep. -Met de minis-, ter vond spreker'het boveri'diëh juister deze kwestie te laten rusten tot de definitieve „landsregeling" van Suriname. Met de oude rechterzijde stemden de V.V.D. en de heer Willems (Arbeid) voor, zodat dr. De Kort dit stukje schoolstrijd, niettegen staande min. v. Schaiks onrading van het amendement, won met 52 tegen 18 stem men. Even later leden zowel de minister, als de Sürinamers opnieuw een nederlaagje toen de Kamer met 61 tegen 8 stemmen een amendement-Schermerhorn aannam, waardoor, meer dan de Staten gewenst hadden, rekening zal worden gehouden met het Islamietisch en Hindoes huwelijks recht. Met aantekening van het tegen van de Anti-Revolutionnairen en van de heer Weiter verenigde de Kamer zich met het wetsontwerp. Toen voorzitter Kortenhorst de leden een aangename vacantie toewenste, gaf hij te kennen dat de onderbreking daarvan wegens het vóór de Rondetafel-conferentie te houden openbaar debat over de uitvoe ring van de „Staakt het vuren"-overeen- komst vrijwel zeker niet voor Donderdag 11 Augustus, eerder nog een paar dagen later, zal plaats hebben. Dit doet verwach ten, dat men zo wat tegen 1 September aan de Rondetafel zal gaan plaats nemen! Bemanning van „Waddenzee" beleefde hachelijk ogenblik Belgische militaire vliegers, die tijdelijk gestationneerd zijn op het vliegveld Leeuwarden, hebben tussen Texel en Vlie land schietoefeningen gehouden. Twee toe stellen zijn daarbij uit de koers geraakt en kwamen boven het Stortemelk tussen Vlie land en Terschelling, dat niet tot gevaarlijk gebied was verklaard. De piloten hebben vermoedelijk het rijksbetonningsvaartuig „Waddenzee" niet opgemerkt, want plotse ling vlogen de bemanning de kogels om de oren. Niemand werd echter getroffen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 Juni 1949: sold. P. Dub belman uit Lage Zwaluwe. Gesneuveld 9 Juli 1949: sold. G. M. F. J. Mutsers uit Someren. Gesneuveld 11 Juli 1949: sold. J. Frede- riks uit Odoórn. Gesneuveld 12 Juli 1949: sold. Ie ld. S. Schaafstra uit Barradeel (Fr.). Gesneuveld 14 Juli 1949: 2e It. G. N. Cobelens uit Haarlem; 2e It. F. W. Derck- sen uit Apeldoorn. Gesneuveld 15 Juli 1949: sold. F. H. Lelieveld uit Loosduinen; 2e It. R. Postu- ma uit Brunssum. Gesneuveld 16 Juli 1949: sold. G. A. de Ruyter uit Nijmegen. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 2 Juli 1949: Chin, mil. sold. Kwee Sie Ba. Gesneuveld 7 Juli 1949: Amb. korp. infie A. Bastiaan; Amb. sold. Ie kl. infie J. Pattij; sold. 2e kl. infie E. Struwer. Gesneuveld 9 Juli 1949: korp. infie T. Vesters. Allen afkomstig uit Indonesië. Vuurzee op het Prinseneiland Voor de tweede maal in dit jaar heeft een felle brand een van de zeventiende eeuwse pakhuizen op het Prinseneiland te Amster dam in de as gelegd. In Maart gingen drie pakhuizen in vlammen op en Vrijdagmid-. dag werd een dubbel pakhuis grondig ver nield. De brandweer rukte spoedig na het uit breken van de brand met veel materiaal uit, zodat het vuur, dat om half vier op alle vier verdiepingen van het pakhuis was ontbrand, krachtig bestreden kon worden. Toen de brand tot in de nok van het ge bouw woedde, liet de brandweer' het ter rein voor het .pakhuis ontruimen, omdat het gevaar niet denkbeeldig was, dat de brede topgevel naar beneden zou storten. Nauwelijks hadden de brandwachts zich teruggetrokken en was de ladderwagen weggereden of de topgevel kwam inder daad met donderend geraas naar beneden. Ook stortte het dak gedeeltelijk in. Dit laatste vergemakkelijkte het werk van de brandweer, die eerst door kleine raampjes en openstaande deuren het vuur had moe- Minder gegadigden voor "opleiding in Haarlem Het aantal aanmeldingen voor de om leiding aan de Haarlemse Stadsbibliotheek tot bibliothecaresse vertoont dit jaar een even opmerkelijke als bedenkelijke neiging tot dalen. Het heeft er een ogenblik naar uitgezien, dat de nieuwe cursus in September uit sluitend met tweede jaarsleerlingen zou beginnen, doch in de laatste week is het normale peil vrijwel bereikt, al blijft dan het feit bestaan, dat geen enkele exami- nanda van de H.B.S. of van het Gymna sium zich heeft opgegeven. De directeur van de Stadsbibliotheek, de heer P. V. de Wit, schrijft deze verminder de belangstelling toe aan de gewijzigde economische toestand. Er blijkt een sterke toeloop te zijn naar beroepen, waar on middellijk verdiend wordt en dit geldt vooral voor de H.B.S.-leerlingen, die reeds een tamelijk langdurige en kostbare studie achter de rug hebben. Deze categorie blijkt minder dan vroe ger geneigd te zijn om daarna nog eens een opleiding van twee jaar te gaan vol gen, ook al worden de kosten van de bi bliotheekcursus door een gratificatie ge compenseerd. Voor de meisjes die van de Ulo komen duurt de opleiding een jaar langer. Het leerplan van de Ulo is echter niet gericht op de eisen die aan het personeel van een Openbare leeszaal en -bibliotheek worden gesteld, zodat tijdens de cursus de oud leerlingen van de Ulo nogal eens struike len. In het algemeen wordt dan ook de voorkeur gegeven aan hen die middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs hebben gevolgd, zelfs indien ze het niet tot een .diplqma hebben, gebracht. Zïjd ie zich van een opleiding' tot bi bliothecaresse laten afschrikken omdat hun dat weer twee jaar kost (vroeger waren het er trouwens drie, om de toeloop te stimuleren heeft men deze leertijd - be halve voor Ulo-leerlingen - met een jaar bekort), moeten wel bedenken, dat tegen over dit nadeel het grote voordeel van on middellijke plaatsing staat. Vooral nu het er naar gaat uitzien dat de hoofdarbeiders en -arbeidsters moeilijker aan de slag ko men, is dit belangrijk. De opname-capaciteit van het Neder landse bibliotheekwezen is nog Icing niet verzadigd. Er zijn de laatste jaren veel openbare leeszalen en bibliotheken bijge komen en ook de talrijke bedrijfsbiblio- theken^van overheidsinstellingen en grote ondernemingen nemen heel wat krachten op. De salariëring is de laatste twee jaren zeer verbeterd. Er is een salarisschaal voor het gehele land ontworpen, waarbij het minimum f 1700.bedraagt (vroeger f 1000.en het ziet er ffaar uit, dat deze normen in de toekomst nog meer verbe terd zullen worden. Grote uitbreiding mogelijk In het gehele land vinden thans onge veer vijfhonderd mannen (maar die vor men een uitstervende minderheid!) en vrouwen een werkkring in het bibliotheek wezen, dat juist in deze jaren tot ont plooiing zal komen. Amsterdam gaat het aantal filialen van acht op twintig brengen, in de toekomst zullen ook plaatsen als Velsen, Beverwijk en Purmerend niet bui ten een openbare boekerij kunnen. In Alk-, maar wordt een provinciale bibliotheek gesticht, die met behulp van een auto het platteland van midden-Noordholland en over enkele jaren ook de Haarlemmer meer zal bedienen. We hebben reeds gemeld, dat voor Haarlem plannen in voorbereiding zijn voor filialen in Oost, Spaamdam, Zuid west en Noordelijk-Noord, Dat er in Kennemerland op dit gebied nog heel wat te doen valt, wordt wel dui delijk na een vergelijking met het Gooi, waar Hilversum drie, Bussum en Laren twee en Baarn een bibliotheek en leeszaal rijk zijn. De verwezenlijking van deze projecten zal echter voor een groot deel afhangen van het aantal werkkrachten, waarover men kan beschikken en het zou voor de be vrediging der culturele behoeften van de Nederlandse bevolking niets minder dan een ramp zijn, indien het leeszaalwerlc niet die vlucht kon nemen, die daartoe noodza kelijk is. Voor hen die bezield zijn met liefde voor het boek en de litteratuur, die een brede belangstelling bezitten en lust gevoelen an deren te helpen en de weg te wijzen naar de bronnen van schoonheid en kennis - en die wegen kunnen ook voeren langs de ontspanningslectuur biedt het Neder landse bibliotheekwezen trouwens een al leszins aantrekkelijke werkkring. ten bestrijden, maar nu enorme watermas sa's van de daken der belendende pakhui zen en van de brandladder af in het vuur kon werpen. Toen bovendien het water kanon van de „Jan van der Heyden", dat 4000 liter water per minuut verwerkt, in werking kwam, moest het vuur terrein prijsgeven. Even over half vijf gaf de brandweer het sein „brand meester" en kon met het nablussingswerk worden be gonnen. Het oude dubbele pakhuis was toen ver anderd in een troosteloze' rokende ruïne. Op de verschillende verdiepingen waren respectievelijk een lakspuiterij, een bleek- waterfabriek en een brillenslijperij ge vestigd. Een schilder, die 's middags bezig was een deur af te branden, heeft aan de po litie verklaard, dat hij plotseling in het vertrek achter de deur brand had ontdekt. Hij heeft terstond de brandweer gewaar schuwd. STRAATNAMEN EN GEVALLEN VERZETSSTRIJDERS In de vergadering van de raad van Bus sum kwam aan dè orde een voorstel van B. en W. aan nieuwe wegen de namen te geven van gefusilleerde Bussumse verzets strijders. De heer Hogesteyn (K.V.P.). maakte bezwaar tegen de naam van een der gevallenen, daar deze communist was ge weest. De heer Hogesteyn verklaarde dat hij' geen communisten wil, die niet aan het verzet deelnamen toen de Duitsers ons land binnenvielen, doch pas toen Duitsland Rusland binnenviel en die dus niet voor Nederland, maar voor Rusland vochten. Niet alleen spraken de communisten hun misnoegen uit over deze zienswijze, doch ook vertegenwoordigers van de V.V.D. en de protestants-christelijke fractie. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. neem een Enige tijd geleden hebben enkele vishandelaars aan verschillende troepenafdelingen in Indonesië een kantje „Hollandse Nieu we" toegestuurd die het zeebanket, zoals uit de foto blijkt met grote geestdrift ontvingen. Maandag weer groente naar Duitsland Moeilijkheden bij de onderhandelingen Maandag zal de export van groente naar Duitsland weer worden voortgezet. Voor de periode van 13 Juli tot 1 Augus tus werd voor de export van groenten en fruit naar Duitsland 2 millioen dollar be schikbaar gesteld, van welk bedrag 500.000 dollar bestemd moest worden voor de ex port van fruit. Met de uitvoer van dit speciale con tingent is Vrijdag een begin gemaakt. Het bedrag van 500.000 dollar is bestemd voor fruitexport gedurende de rest van deze week en de volgende week samen. Daar men onder het voor export vatbare fruit thans nifet de perziken en druiven rekent, omdat deze voor de Duitse markt te duur zijn, komt deze som geheel ten goede aan de export van appelen en prui men. Op 1 Augustus loopt het desbetreffende handelsverdrag, waarin de export van 31, Die Joris Goedbloed toch'. Panda be greep er niets van! Waarom was hij daar nu gaan staan in de plaats van het xvassen- beeld van Timoer de Vreselijke? „Doe weer gewoon!" riep Panda boos. Wat ben je nu weer van plan?" „Ssssst!" siste Joris nog eens. Schreeuw niet zo, manneke! Dit is een museum! Hier spreekt men zachtjes, om niet te storen, begrijpt ge? En ga weer terug naar de zeergeleerde heer Stoffer, dan kunt ge iets te weten komen. Luister goed toe en onthoud wat hij zegt. Ga nu, ventje, vlug, of ik word boos op u!" „Eerst moet je me vertellen begon Panda maar toen zweeg hij en keek verschrikt om. Directeur Stoffer had een gil geslaakt! Deze ruim-ontwikkelde man had steeds maar staan te vertellen over Nimrod de Grote en diens horloge, zonder te merken dat er nu helemaal niemand meer naar hem luisterdemaar nu gaf hij plotseling een schreeuw en wees naar ietsPanda rende naar hem toe. „Wat is er wat is er?" vroeg hij ademloos. „Daar daar..." zei directeur Stofferen hij wees naar de onderkant van het kastje, waar het hor loge op lag. Daar hing een gordijntje voor en achter dat gordijntje bewoog zich ietsen het bewoog nog eensen toen zagen zij, dat er zich achter dat gordijntje iemand had verstopt! „Ik zou me erg ver gissen als dat Kassus niet is..mompel de Panda. Want het zitvlak, dat er nu naar buiten stak, deed werkelijk sterk denken aan het huisbaasje, dat hen nu steeds al te vlug af was bij de jacht op het hor loge Nederlandse groente en fruit naar Duits land is geregeld, af. Men hoopt tijdig een nieuwe regeling te treffen. Een van de grote moeilijkheden bij de onderhandelingen is, dat de Amerikanen zich in Duitsland steeds meer uit de burger lijke zaken terugtrekken, hoewel aan de andere kant aan de Duitsers nog weinig bevoegdheden zijn gegeven. Daardoor is het moeilijk een tegenpartij te vinden die verstrekkende bevoegdheden heeft. Voorts komen de Duitse organisaties van tuinders steeds meer naar voren, doch in hoeverre dit optreden een voor Nederland ongunstig effect heeft staat niet vast. Van Nederlandse zijde wordt getracht vpór 1 Augustus een bevredigende rege ling 'te treffen. Mocht dit niet gelukken dan wil men proberen een tussenoplossing te vinden voor 1, 2 of 3 maanden om ge durende die tijd verder aan een definitief nieuw verdrag te kunnen werken. Het zou dan neerkomen op de vaststelling van bijzondere contingenten ter grootte van 1/12, 2/12 of 3/12 van de contingenten, die thans in het verdrag voorkomen, al naar gelang men het nu geldende verdrag met 1, 2 of 3 maanden weet te verlengen. Deze oplossing betreft echter niet die artikelen, welke niet in het huidige ver drag zijn opgenomen, zodat hierdoor weer nieuwe moeilijkheden in het leven zouden zijn geroepen. Van Nederlandse zijde vertrouwt men echter dat ondanks de politiek der Ameri kanen in Duitsland, de ontvoogding toch niet zo ver zal gaan, dat de Nederlandse belangen uit het oog worden verloren. Vrije regeling De Maandag te hervatten export valt onder de zogenaamde vrije regeling, zodat eventueel tussen de minimumprijs, welke op de veilingen geldt, en door het bedrijf schap te stellen maximumprijzen vrij kan worden aangekocht. Dit systeem komt weer in grote lijnen neer op de regeling, die heeft bestaan toen op 2 Mei 1949 de indivi duele export naar Duitsland werd openge steld. De laatste weken heeft op de vellingen ook een maximum aankoopprijs voor Duits land'gegolden. Deze komt nu met de nieuwe regeling te vervallen, waardoor geen ver delingen meer noodzakelijk zijn. Bovendien vervallen de voorschriften voor de exporteurs in zake de facturering naar Duitsland, waarbij alleen blijft be staan de maximum franco-grensprijs, boven welke naar Duitsland niet mag worden gefactureerd. Nader vernemen wij, dat er de gehele volgende week export van fruit plaats kan hebben, want gezien de nog geringe aan voer van fruit is het te verwachten dat de export van appelen, peren, pruimen en morellen, die op het ogenblik het te expor teren fruitassortiment vormen, voortgang kan vinden. Daar is in Amsterdam iets gebeurd di wij van vérstrekkende betekenis zoude willen achten. Fanny Blankers-Koen, Go! den Fanny, de vliegende huismoeder, hinde over de horden, is met de finish i zicht geklopt door Burgemeester „Moo Arnold" d'Ailly. De snelheid geslagen doi de schoonheid. En niet zomaar met neus lengte, niet met teen-breedte, niet met ee laatste vertwijfelde krachtsinspannii waarmee de ongetwijfeld in een streepje, broek gestoken benen van de burgervadi op de baan hamerend de laatste metei voor de finish naar zich toe rukten, ma; met een duidelijke voorsprong van ee volle vier procent van de stemmen der An sterdammers, aan wie het Nederlands It stituut voor de Publieke Opinie de vrai stelde: „Voor welke levende Amsterdan mer of Amsterdamse koestert u de mees bewondering?" Burgemeester d'Ailly kreeg 15 van i stemmen en wij kunnen uit zeer betrouv bare bron meedelen dat die van Rie slaan ze me me schedel in" Kogenhop dai niet bij was. Rie stemde Henk Gortzai maar Henk werd niet geplaatst. Henk kret nog niet één procent. Henk was nergens. Fanny, „the Flying Dutchma'am" kres 11 Voor haar slechts het gezicht op t wapperende jaspanden van Mooie Arno] (copyright-Kogenhop). Maar tevens vot Fanny een voorsprong van 8 op premii Willem Drees, hetgeen toch een schone ze; mag heten. Drees liep een mooie cours, zo Duindigt zeggen. Drees was zwaar gespeel door de ouden van dagen. Drees was ee goede derde met 3 Maar hij moest i voor vechten met Heintje Davids en Ed va Beinum. Een zware strijd om de derc plaats tussen sociale voorziening, „Je bei te vet voor mij" en de Eroïca. Met wat w snordikte zouden willen noemen won v; der Willem. Met niet gering anatomise verschil snorde Heintje (in Rotterdai geboren) voor Eduard door de finish. Alle maal drie procent en een paar pro-mille Een mooie strijd. Velen werden mét Henk Gortzak niet ge plaatst. Van Dalsum niet, Nicolaas „vij vliegen-afvanger" Kroese niet, hoofdconi missaris Kaasjager niet, zelfs de massa! Carel Briels niet. Allemaal veelbesproke figuren. Maar geen vol procent voor hei Maar wij vinden het een schone uitsla) (Burger) vaderliefde, sport, sociale vooi ziening, vette humor en muziek in d volgorde in het hart van Amsterdam. Wij houden wel van Amsterdam. W. L, B. Kantoorgebouw van papier fabriek te Wormer in vlammei Loonadministratie en archie verbrand Een machinist van de papierfabriek „D Eendracht" van Van Gelder Zonen te Wor mer zag even na zes uur rook opstijge uit de zolderverdieping boven het kantooi Hij waarschuwde onmiddellijk de bedrijft brandweer en stelde de fabriekssirene ii werking. De brandweer van Wormer e de Wormerveerse brandweer rukten uit e bestreden het vuur, dat reeds hevig in d bedrijfsschool, de afdeling loonadministra tie en het archief woedde, met twinti stralen. Het archief brandde geheel uit e de loonadministratie ging verloren. E lokalen, waarin de bedrijfsschool was ge vestigd, kregen grote schade. De brand is waarschijnlijk veroorzaak door kortsluiting in de telefooncentrale o de bovenverdieping van het kantoorge bouw. De fabrieksruimten liepen gee schade op, zodat de werkzaamheden nie worden gestagneerd. De schade is vrij aan zienlijk en wordt op een ton geschat. Onenigheid tussen curatoren en leraren van Gymnasium Tussen het college van curatoren eï) d rector en de leraren van het stedelijk gym nasium te Leeuwarden is een meningsver schil ontstaan. Het college van curatoren heeft de be voegdheid over de bevordering van de leer lingen te beslissen. Het heeft bezwaar ge maakt tegen de maatstaf die de lerare vcoi de leerlingen van de vijfde klasse heb ben aangelegd. Het heeft enkele leerlingen die aanvankelijk niet waren bevorder naar de zesde klasse, doen overgaan enige herexamens in taken veranderd. D leraren voelen zich door de volgens he reglement aan het college van curators toegekende bevoegdheid gepasseerd. U KUNT NA ONDERZOEK HET VOOI U MEEST GESCHIKTE HOORTOESTE OP PROEF KRIJGEN Vragen. De regering van de West-Duits staat Noordrijn-Westfalen, die doe zakenmensen „bureaucratisch" genoera wordt, heefteen vragenlijst van 9 bladzijden opgesteld, die moet worde beantwoord door aanvragers van her stelleningen. De lijst bevat 244 vrager, die elk in vijfvoud moet worden beant woord. Ook gij Rehila. De 35-jarige vrouwelijk afgevaardigde naar het congres van he wereldvakverbond van vakvereniginge te Milaan, Rehila Weinbaum, wenst nie meer naar Roemenië terug te keren. Zi verdween uit Milaan enkele dagen voo het einde van het congres. Men neen. aan dat zij zal trachten een visum voo Israel te krijgen. Water. Het peil van het water, dat delei van Midden-China heeft overstroom en naar verluidt 20.000 slachtoffer ge eist en twee millioen personen dakloo heeft gemaakt, daalt thans. Naar gemeli wordt is het peil van de Yangtse gezakt alsmede het peil in havens als Hankou Nanking en Nantsjang. No. 9. IJsland heeft gisteren als negendt staat het Atlantisch pact geratificeerd Het pact is nog niet goedgekeurd dooi de parlementen van Nederland, Frank' dqk en Italië,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2