um c TEXTIEL Uit de schatten van het Frans Halsmuseum De Marshallgelden en onze monetaire politiek o° puntenvrij Nog één week J.v.Moorsel&Zn Guépin van der Vlugt Zaterdag 23 Juli 1949 Haarlems Dagblad 3 CLARE LENNART: „Huisjes van kaarten". Roman. (A. W. Bruna Zoon, Utrecht/Antwerpen). VAN ARTHUR VAN SCHENDEL weet men te vertellen, dat hij er zich steeds tegen verzet heeft, een „letterkundige" te worden genoemd. Dat was geen verkapte ijdelheid. Van Schendel wilde niet anders zijn dan iemand die schrijft, plichtsgetrouw, toegewijd, als een man die zijn ambacht liefheeft. Clare Lennart's schrijverschap is van een zelfde stof gemaakt. Ze werkt met de eenvoudigste stijlmiddelen, ze kent geen geraffineerde compositie, ze mijdt angst vallig de „grote woorden". Juist in deze eenvoud, die niet ver van argeloosheid is, ligt de bekoring van haar werk, de gratie van haar gedachtenspel, de ontroerende kracht van haar mild-bespiegelende proza- toon. Zij vraagt zich, dunkt me, niet af, of haar romans wel „kunst" zijn en, zo ze dit zijn, of ze „groots" of „simpel" zullen wor den genoemd. Sterk in haar beslotenheid, laten lof en blaam haar onverschillig. Ze schrijft immers toch zoals ze schrijven móét: zoals ze denkt, voelt en leeft, vol strekt oprecht, volstrekt zichzelf. Ze beeldt zich niet in dat ze hemelen bestormt om het geluk op aarde te dragen, noch dat ze af daalt in de „afgronden" van de menselijke ziel, om, zoals tegenwoordig te doen ge bruikelijk is, de hopeloosheid van dit mensengeslacht ten toon te kunnen sprei den. Haar romanfiguren worstelen niet eens met een of ander „complex" ze zijn doodeenvoudigmensen, die zo vanuit het leven in een roman zijn gestapt. Maar vraag niet, met hoeveel toegewijde aan dacht ze zijn gadegeslagen, hoe ze zijn om gedragen in een heel gesloten, maar heel warm hart, hoe er naar hen geluisterd en met hen gepraat is in het spel der verbeel ding, dat zich voor Clare Lennart steeds voltrekt op de grens tussen werkelijkheid en sprookje, tussen „wereld" en „droom". „Kunstenaars", schreef Jan Greshoff, „leiden altijd een dubbel leven: één op aarde en één op een planeet die niet be staat." Dit „hier" en „daar" kent Clare Lennart maar al te goed. En juist daarom weet ze afstand te houden, naar beide zij den. Wie te dicht nadert tot het droom kasteel ziet, zoals in he bekende sprookje van Jorinde en Jorinkel, alles voor zijn be toverde ogen verstarren. En wie zich met achterlating van zijn beste verlangens te diep in de werkelijkheid waagt, geeft het leven prijs. Om die reden neemt Clare Lennart, gezegend met een ironie die te mild en menselijk is om te verscherpen tot sarcasme of te verzuren tot cynisme, het éne op in het andere: ze betrekt de werke lijkheid in haar fantasieën en haar fantasie in de werkelijkheid. Beide, de aarde en de planeet-die-niet-bestaat, heeft ze met elkan der verzoend. Het leven is voor haar méér kunst dan de Kunst. Ook in dat opzicht gaat ze de weg van Van Schendel en tot op zekere hoogte die van Aart van der Leeuw. Ze mist hun meesterschap over de taal, dat uiterst mu zikale en geduldige luisteren naar de fijn ste geluiden die in een mensenhart gaan klinken, zodra het de bedwongen vervoe ring is, die er het oor aan doet lenen. Met van Schendel en Van der Leeuw heeft haar proza toch die betoverende ondertoon van lichte weemoed gemeen, die nergens ver zoet tot sentimentaliteit, omdat haar levensmelodie een en al zuiverheid is en haar wijze spot steeds op wacht staat, om elke overgevoeligheid onschadelijk te maken. Met geest, hart en ironie (een zeldzaam mengsel in onze litteratuur) bouwt Clare Lennart haar „huisjes met kaaiden", of juister: Thereesje Landolf doet het voor haar in deze (eindelijk herdrukte) roman: een fijnzinnig gedachtenspel met alle lief lijkheden. waaraan het verzakelijkte leven van de „moderne tijd" zomin schade heeft kunnen doen als „een hard geslacht, dat onze harten vertrapt" (zoals Walter Rathe- nau het niet lang voor zijn dood profetisch uitdrukte). Marcella, de derde-rangs-caba- retartiste, mag met een verbluffende honger in een wereld vluchten die even vals is als haar juwelen en haar jeugd, Buby mag in zijn ontreddering enkel zijn onschuldige jongenslach hebben behouden, Lou zal zeker niet rusten, „voor ze elite schone schijn vergruizeld" heeft, voor Thereesje ligt er ergens een verborgen tuin, waar je alleen kunt zijn met het beste van je hart. Elke lente zal haar weer de vreugde schenken van de vroege narcissen, de poes Rouska zal knipperen met haar gouden ogen, de aarde zal geuren, de hemel zal hoog en blauw zijn. En als zij op een duin de zee voor zich ziet, zal ze denken: „O wonderlijke, scabiosa blauwe, eindeloze bewogenheid", en dankbaar zijn. Thereesje Landolf is veel ontnomen, maar wat niets en niemand breken kan is de illusie, het geloof in de kleine kostbaar heden van elke dag. Het neonlicht valt grel en koud over oude stadsgevels, maar wat belet te luisteren naar de oude legende die ze vertellen? Etalages lokken met jurken van chemisch-giftige kleuren, maar in de verstilde kruidenierswinkel van Pierre Lo- dewijk Godefroy ruikt het toch nog kruidig naar specerijen, blinken de weegschalen, hangen de zakjes in een bonte guirlande, alsof er geen mensenleven verstreken was sinds de tijd, dat er nog liefdevolle aan dacht was voor de bekoorlijkheden van stille dingen. Deze Theresia Lucia kent het leven met zijn ontgoochelingen en verdriet. Maar ze leeft geen „zwartgallige roman", zomin I PRIJS PER POEDER 6 CT. I CONCERT IN BLOEMENDAALSE BOS. De Haarlemse Postfanfare geeft op Dinsdag 26 Juli een concert in het Bloemendaalse bos. Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1 Death or glory (mars). R. B. Hall-Tierolff; 2 Ouverture Romantique. O. Cordonnier; 3 Cortège et Carillon, J. E. Barat; 4 Judex, uit het oratorium „Mors et Vita", Ch. Gounod- van Leeuwen; 5 Volhynie, Poème symphoni- que, H. Villette: 6 Vieux Camerades, mars, C. Teike-Larue: 7 „De bazin", ouverture, Fr. v. Suppé-Molenaar; 8 Variaties, in de stijl van verschillende*componisten, over het lied: „Er komt een vogel gevlogen", S. Ochs- Bekker; 9 Orphée aux Enfers. ouverture, J. Offenbach-Samehtini; 10. Finale. als Clare Lennart er een schrijft. Zelfs heeft ze de zedelijke moed, het onmogelijke te willen. Hier is Thereesje's levensleer: „Er gens achter de werkelijkheid, in een tuin van niemand, bouwde Ad jen Dodderken zijn huisjes van kaarten en Anneken To verheks kwam ze iedere dag omblazen, maar ze kon het materiaal niet vernietigen. En achter de werkelijkheid van zijn kleine leven droomt bijna ieder mens zijn ideale droom. Zowel Pierre Lodewijk Godefroy als Claartje Levisohn, zowel Buby, in wie de kleine Luzie Douve van veertien jaar niet sterven kan, als Jaap, die zijn schoon ste huizen voor zich uit door de lucht ziet vliegen. Zij allenwij allendenkt ze, we hebben in onze ogen de glans van hetzelfde verre licht gevangen. Er zijn er wel, die- zoals Marcella het leven als rauw kost verteren en die het bekomt. En er zijn anderen, die als Lou Godefroy niet de kracht meer hebben of de levenslust om verder te zien dan het bereikbare. Niets van wat de mensheid de eeuwen door heeft gedroomd, heeft ze werkelijk bereikt. Maar zolang we het dromen, kunnen we het niet verliezen. En dat geeft het leven zijn schoonheid, want het is niet alleen wat het is, maar ook wat wij, mensen, verlangen dat het zal zijn. Het is even goed in ons als om ons." Het is heus niet zo moeilijk, zolang in het leven te roex*en, tot de droesem boven komt drijven in de werkelijkheid niet en in de litteratuur niet. Oneindig moei lijker en oneindig moediger ook is het, trouw te blijven aan een ideaal en de zui vere herinnering aan het goede van een jeugd gaaf door het leven te dragen. Clare Lennart kan het. Ze verstaat de kunst om, zoals Aart van der Leeuw, de lach van Pan te horen in het dorp Abtswoude. Of, anders gezegd: de aarde is haar dierbaar genoeg, om er een stukje hemel aan toe te ver trouwen, in een huisje van kaarten, waar in ik liever een dag te gast ben dan met Anna Blaman een uur op „Eenzaam Avontuur" te gaan, ook al bouwt ze nog zo knap haar fatale „blauwe paleis". C. J. E. DINAUX I tegen allerlei pijnen, stelt nimmer teleur Nederlands klokkenspel voor kerk in New York Zoals reeds gemeld is ontving de firma Van Bergen te Heiligerlee opdracht voor het vervaardigen van een beiaard voor de St. Martin's Church te New York. Toen in 1939 de wereldtentoonstelling in New York gehouden werd exposeerde daar ook de firma Van Bergen. Eén der gebroe ders bevond zich in Amerika toen de oor log uitbrak. Toen na de oorlog de verbin dingen hersteld waren trachtte hij het pro duct van zijn firma in de Verenigde Staten in te voeren. Er is daar maar één beiaard van de Nederlandse firma en wel in Green wood. Het is een zg. grote beiaard, be staande uit 38 klokken. De andere caril lons zijn meest van Engels en Amerikaans fabrikaat. Nu wil een Amerikaan graag zien wat hij koopt en toen het bestuur der St. Martin's Church besloot tot het plaatsen van een carillon waren de kansen op leve ring voor de Nederlandse firma niet groot. Want er is in New York een beiaard van 68 klokken van Engels fabrikaat. Die kon den de New Yorkse heren dus gemakkelijk gaan bekijken. Toen deed de heer Van Bergen aan het kerkbestuur het voorstel: neem voor onze rekening een vliegretourtje naar Green wood en kom onze beiaard bekijken. Greenwood ligt op een afstand van 1500 km. van New York. Aldus geschiedde. De heren zagen de beiaard en hoorden hem ook bespelen door een der vermaardste beiaardiers van de Verenigde Staten, dr. Lefevre. Het resul taat was dat de firma Van Bergen staande het onderzoek opdracht kreeg een beiaard van 40 klokken met stoel te leveren. Reeds zijn enkele Klokken gereed. De ge hele beiaard en de stoel zullen in Augus tus klaar zijn en dan in Heiligerlee worden opgesteld. De keuring zal dan geschieden door prof. Snijders en de Mechelse beiaar dier Staf Nees. De 9 Muzen Drie eeuwen prentkunst. Van 21 Juli tot 2 October wordt in de zalen van het prenten kabinet van Museum Boymans te Rotterdam een tentoonstelling gehouden genaamd: „Drie eeuwen prentkunst". Deze tentoonstelling omvat zeldzame en belangrijke prenten van Noord- en Zuid-Ne derlandse. Italiaanse en Franse meesters van het einde van de 15e eeuw tot het einde van de 18e eeuw, afkomstig uit een particuliere verzameling. Onderscheidingen. De gouden medaille van „The Picturegoer Magazine", de oudste Engelse onderscheiding op filmgebied, is toe gekend aan Sir Laurence Olivier voor zijn vertolking van Hamlet. Dit is de vierde keer dat Olivier deze medaille wint. Anna Neagle kreeg de daarmede corres ponderende onderscheiding voor actrices we gens haar vertolking in „Spring in Parklane". Michael Wilding werd als tweede onder de acteurs onderscheiden voor zijn vertolking in „Spring in Parklane" en Irene Dunne als tweede onder de actrices voor haar creatie in „I Remember Mama". Voor liet Vaticaan. De commissie voor de Vaticaanse kunsttentoonstelling, die gedu rende het „Heilige jaar" zal worden gehou den heeft bekend gemaakt, dat een interna tionale prijsvraag voor een schilderij van de Heilige Jozef, de patroon der kerk, zal wor den uitgeschreven. Het bekroonde schilderij zal in mozaiek worden gereproduceerd en in het Noordelijke dwarsschip van de St. Pieterskerk worden aangebracht. Katholieke film-prijs. De Raad van het Internationaal Katholiek Filmbureau is te Londen bijeengekomen en heeft besloten, een prijs in te stellen voor de film. die het meest heeft bijgedragen tot ..de geestelijke en zede lijke verheffing van de mensen". Geen raadslid en geen leraar Bij de op 22 Juni gehouden raadsverkie zingen werd tot lid van de raad der ge meente Vlissipgen gekozen drs. P. Theune (VVD). Daar de heer Theune leraar is aan de afdeling HBS van het openbaar lyceum te Oostburg, verzocht hij wegens zijn toe komstig raadslidmaatschap aan de Kroon met ingang van 15 Juli ontslag uit die functie, welke naar de letter van artikel 25 der Gemeentewet met het raadslidmaat schap onverenigbaar is. Op grond van het feit, dat het ontslag uit de leraarsfunctie was gevraagd, vermeldde de heer Theune in zijn geloofsbrieven, dat hij geen openbare functies bekleedt. Op voorstel van de commissie tot onder zoek der geloofsbrieven van de nieuw-ge- kozen raadsleden besloot de raad echter, drs. Theune niet als lid van de raad toe te laten, aangezien de Kroon hem nog geen ontslag heeft verleend uit zijn functie van leraar, zodat hij naar het oordeel voi- de raad thans nog een met het raadslidmaat schap onverenigbare betrekking vervult. Effecten- en Geldmarkt Op een tuinfeest dat het Britse Koninklijke paar deze week in het park van Bucking ham Palace 'gegeven heeft verscheen een der vrouwelijke gasten met deze breed gerande zomerhoed van doorzichtig nylon weefsel. De opgeborduurde bloemen leken, blijkens de verslagen van het feest i?t de Britse pers, „in de ruimte te zweven" en veroorzaakten „een hele sensatie" onder de gasten. Men heeft dezer dagen kunnen lezen dat voor een deel der Marshalldollars, waar over de Nederlandse regering de beschik king heeft gekregen door de import van Marshallgoederen, de besteding is vast gesteld. Zoals bekend krijgen de Nederlandse importeurs die Marshallgoederen niet ca deau. Ze moeten deze even goed betalen als welke andere goederen ook, die uit het buitènland worden geïmporteerd. Het ver schil is alleen dat ze niet aan Amerika moeten worden betaald, maar aan de Ne derlandse regering, die er tot dusver een „potje" van gemaakt heeft bij de Neder landse Bank door ze op een afzonderlijke rekening te boeken. En de Nederlandse re gering op haar beurt mag over dit „potje" niet vrij beschikken en met name mag zij het niet gebruiken om het tekort op de lo pende uitgaven van de Staat te dekken. In de desbetreffende overeenkomst is uit drukkelijk bepaald dat de opbrengst der Marshallgoederen moet worden aangewend tot verbetering van de financiële en eco nomische positie des lands. Hoewel er reeds voor een groter bedrag aan Marshallgoederen is ontvangen, be draagt het saldo op de speciale rekening bij de Nederlandse Bank thans rond f 421 millioen, waarvan ongeveer 240 millioen een bestemming heeft gekregen, waarmede het hoofd van de E.C.A.-missie in ons land zich heeft kunnen verenigen. Een bedrag van 181 millioen zal worden aangewend voor de bouw van arbeiderswoningen in verwoeste gebieden, 30,3 millioen voor drooglegging van de Zuiderzee, met name voor de financiering van het in cultuur brengen van de N.O. polder, 17,5 millioen voor de ontwikkeling van de landbouw grondverbetering en tenslotte 10,4 mil lioen voor herstel van Walcheren. Men ziet, het zijn alleszins sympathieke en voor onze nationale economie bevor derlijke doeleinden, welke met het gebruik van de Marshallgelden wdtden nage streefd. Wat echter de aandacht getrokken en hier en daar critiek uitgelokt heeft is de nadrukkelijke opmerking, waarvan de of ficiële mededeling vergezeld ging, dat dit gebruik van de vrijgegeven gelden geen inflatoir effect zal hebben, omdat de uit gaven, waarvoor het geld zal worden be steed, reeds in de begroting voor 1948 waren opgenomen en er dus geen nieuwe projecten aan de begroting zullen worden toegevoegd. Wanneer men aanneemt dat zonder deze Marshallgelden, waarover de regering thans beschikt, de hier genoemde werken ook zouden worden uitgevoerd, dan is het juist dat het gebruik van de Marshall gelden daarvoor, in feite neerkomt op een indirecte schulddelging. Immers waren die gelden er niet, dan had de Staat er geld voor moeten lenen, wat nu niet geschiedt. Dit neemt echter niet weg dat er straks weer ƒ240 millioen aan geld. dat door de Staat als opbrengst van Marshallgoederen ontvangen was, opnieuw in circulatie zal worden gebracht en dat de geldsomloop met dit bedrag zal worden, vergroot, zodat in zoverre wel van een inflatoir effect kan worden gesproken, ook al wordt dit geld dan ook voor op den duur productieve doeleinden uitgegeven. Hier komt de monetaire politiek van de regering om de hoek kijken. Immers, door de betaling der Marshallgoederen is de geldsomloop tot dusver met circa 481 millioen verminderd, beter gezegd, zonder die Marshallgoederen zou de geldsomloop, die thans nagenoeg even groot is als een jaar geleden, ƒ481 millioen groter zijn ge weest. De Marshallgoederen hebben dus een déflatoir effect gehad, dat nu echter voor een deel ongedaan wordt gemaakt wanneer straks de 240 millioen opnieuw zullen worden uitgegeven. De regering had het ook anders kunnen doen. Zij heeft namelijk nog een schuld aan de Nederlandse Bank van 3300 mil lioen, welke zij vrijwillig op zich genomen heeft om de Nederlandse Bank te dekken voor een waardeloze vordering op de Duitse Staat, die als bekend tijdens de bezetting de in ons land geroofde en naar Duitsland gezonden goederen „kocht en betaalde" met bankpapier dat door de Nederlandse Bank werd uitgegeven. Het oorspronkelijke be drag was nog groter, maar een deel van de „vordering" op Duitsland is destijds gedekt uit de „winst" van de Bank bij de ver hoging van de goudprijs (devaluatie). Maar OK het Frans Hals museum heeft zijn „spektakel-stuk" en wel in de vorm van de Kin dermoord van Bethle hem. Zij die deze rubriek hebben gevolgd, her inneren zich dat dit gruwzame tafereel zich voordoet by het open slaan van de luiken van het Drapèniers - altaar door Maerten v. Heems kerk. waaraan het werd toegevoegd ter vervan ging van het verloren gegane middenstuk. Het wrede bedrijf, op last van Herodes uitgevoerd, verbleekt hier tot een tam toneel, bestaande uit de welgeordende groepering van een aan tal naaktfiguren, die kennelijk met veel ge duld in haar dikwerf onmogelijke houdingen op des schilders atelier hebben geposeerd. De moordpartij als zo danig was de schilder slechts aanleiding het Italiaanse voorbeeld zo efficiënt mogelijk toe te passen. Zulks was trou wens geheel in de lijn van Cornelis, met Karei van Mander en Goltzius schildering der naakten dan zich inleefde in het drama, vallen de pogingen tot ver weer, welke Van Mander de moeders toe dicht, wat flauw uit. Tussen het gewoel der Haarlemse burgers, wier eerzaamheid té diep geworteld is dan dat zij ons van hun bloedige rol van Herodes' soldateske kun nen overtuigen, ontwaren we de herhaling van een en dezelfde vrouwefiguur, met de stereotiepe trekken van gefingeerde wan hoop. Bij ernstige beschouwing ervaren we hoezeer het forceren der gezichtsspieren tot een uitdrukking van vertwijfeling, bij lang durig poseren moet vermoeien Hebben wij Cornelis allereerst leren ken nen als voortreffelijk portrettist (Schut tersmaaltijd van 1583 en beeltenis van deze schuld van de Staat aan de Neder landse B*»nk van 3300 millioen zal te zijner tijd moeten worden terugbetaald en wanneer nu hiervoor de opbrengst der Marshallgoederen werd gebruikt, zou het geld, dat voor die Marshallgoederen is ont vangen, niet opnieuw worden uitgegeven en het déflatoir effect zou dan dus blijven bestaan. Door verdere betaling van Marshallgoe deren zou dan de geldsomloop in ons land langzamerhand kunnen verminderen en tot een meer normale omvang kunnen worden teruggebracht, met andere woorden de Marshallhulp zou niet alleen aan het econo misch herstel van ons land, maar tegelijker tijd ook aan de monetaire sanering ten goede komen. Dit is nu niet het geval. De regering wenst blijkbaar geen verdere deflatie, welke, prijsdaling betekent, nu in het bui tenland, met name in de Verenigde Staten reeds een ferme prijsdaling is ingezet en wij ook ten onzent daaraan niet zullen ontkomen, hetgeen uiteraard met sociale spanningen gepaard gaat, omdat als de prijzen dalen ook de winsten dalen en de bedrijven op verlaging van lonen en sala rissen zullen aandringen. Een andere vraag is natuurlijk of onze economische positie tegenover het buiten land op deze wijze zal kunnen worden gehandhaafd en verbeterd. is het feit, dat wij na duizenden geholpen te hebben, nog steeds de beste en goedkoopste blijven verkopen, en U nog keuze hebt, als was het de éérste dag der opruiming. de kansen dan is het weer voorbij LEIDEN DEN HAAG - HAARLEM Coornhert) hier zien we hem als vertegen- woordiger van het Haarlemse academisme naarmate het" tijdstip "van" de~ overdracht Ambtenaren in Indonesië zijn ongerust over hun toekomst Op vragen van het lid cfèr Tweede Ka mer de heer De Graaf (KVP) betreffende de rechtspositie van de ambtenaren in Indonesië heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen geantwoord dat het aan de regering bekend is, dat het plan tot ver vroegde souvereiniteitsoverdracht aan de m te stellen Verenigde Staten van Indo nesië de onder de ambténaren in Indone sië reeds lang bestaande ongerustheid over hun toekomstige rechtspositie in hoge mate heeft doen toenemen. Blijkens bij de regering van Indonesië ingewonnen inlichtingen is het personeels verloop onder de ambtenaren moeilijk in cijfers uit te drukken. Wel is een toene mend aantal vragen om inlichtingen ge constateerd over de mogelijkheid van pen sionnering of afvloeiing onder toekenning van evenredig pensioen. Een grote meer derheid der z.g. kortverbanders blijkt niet bereid het verband te verlengen. De wer ving ondervindt nog steeds grote moei lijkheden. De regering is er zich zeer wel van be wust, dat van het ambtenarencorps in Indonesië bij de uitoefening van zijn taak zware geestelijke en lichamelijke inspan ning wordt gevergd. De regering erkent gaarne, dat een goede taakvervulling door en een juiste geestelijke instelling van de Nedexdandse ambtenaren voor de toekom stige samenwerking tussen Indonesië en Nederland van het grootste belang is te achten en dat deze factoren niet zonder invloed blijven op de algemene politieke ontwikkelingen. Bij verscheidene gelegenheden heeft de regering verklaard, dat zij begrijpt, dat, De kindermoord te Bethlehem van Cornelis Coriteliszoon van Haarlem (geboren te Haarlem in 1562 en hier over leden in 1638). Formaat 270 bij 255 cm. (Dit stuk is in 1591 geschilderd voor de stad Haarlem. Een variant van dit doek bevindt zich in het Rijksmuseum te Amsterdam). en in zijn kwaliteit van schilder van het groot historiëel. Ook in het „Godenbanket of Bruiloft van Peleus en Thetis" iix 1593 voor het Prinsen hof alhier geschilderd, zien we Cornelis als volbloed academicus in ons museum ver tegenwoordigd. Doch intussen doet hij zich daar als een bijzonder bekwaam land schapsschilder kennen: het onderdeel der compositie met het landschap, waarin het Oordeel van Paris is afgemaald, is zelfs zeer „modern" van opvatting en vormt als het ware een prélude op de landschappen van de 17e eeuwse Cuyp! Moge het pathos van Cornelis' compo sities met té druk ver-toon van naakt ons op den duur een indigestie bezorgen, toch valt er veel te waarderen, dat uitmunt door techniek en picturale „feeling". Vooi-al in oprichter der Haarlemse academie (1583), nemende stuck. Hier siet men veel gewoel het werk van kleiner formaat, zoals de zeer die de Romaniserende vormgeving propa- van naekte Kinderdooders, en den ernst der aehcaat geschilderde Adam en Eva van geerde. Reeds Karei van Mander maakte in Moeders, hen kinderen te behoede: oock 1620 (geëxposeerd in de eerste zaal van het zijn Schilderboeck goedkeurend gewag van verscheyden Carnatien van verscheyden museum) waar kleinere afmeting der figu- geslaagd „samenspel" der onderscheidene ouderdommen, so van Mannen. Vrouwen ren tot grotere concentratie dwingt. Bij- incarnaten. „Vroegher", aldus Van Mander, als dat teer jongh vleesch der kinderen en zonc*ere aandacht moge de museumbezoe- 't veranderen door de dcot in den uytge- lter ir!,dit verband besteden aan de kleurige bloede lichamen vertolking van de Doop Chnsti waarmee andermaal een gelukkige kant van deze Aangezien de kunstenaar zich dus als veelzijdige Haarlemse meester wordt be- all-round academicus meer toelegde op de licht. H. P. BAARD. „is van hem ghedaen een groote Kinder- Doodinghe, de welcke is te sien te Haerlem, in 't Princen Plof, waer aen comen deuren van Marten Heemskerck, welck is een uyt- der souvereiniteit nadert, de ongerustheid onder de ambtenaren over de onzekerheid van hun toekomst, toeneemt. Over de vraag welke maatregelen op dit ogenblik kunnen worden getroffen om aan die on gerustheid een einde te maken, worden thans besprekingen gevoerd met een aantal leden van de voorlopige federale regering van Indonesië, die mede tot dit doel naar Nederland zijn gekomen. ITALIAANSE ERE-DEGEN VOOR MR. A, J. D'AILLY Met een drienxotorige Fiat 612 arriveerde een gezelschap Italiaanse officieren en ca detten op Schiphol. De zestien cadetten van de hogere luclxtvaartschool in Napels ma ken onder leiding van acht luchtvaart officieren een oefenvlucht via de'voor naamste luchthavens in Europa en het Midden-Oosten. De Italiaanse luitenant kolonel Alberto Micucci, commandant van de luchtvaartacademie Nisida bij Napels, heeft een bezoek aan de burgemeester van Amsterdam gebracht en hem een Italiaanse ere-degen aangeboden voor welk geschenk de burgemeester hem ten zeerste dank zegde. Zondag vertrekken de Italianen naar Stockholm. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer Zierikzee gaat feestvieren bij het 1100-jarig bestaan Het oude Zierikzee aan de boorden van de Oosterschelde is reeds ongeveer een jaar bezig met de voorbereidingen tot de vie ring van het 1100-jarig bestaan in de eer ste week van Augustus. De artistieke leider van het feest is de heer W Abeleven, aan wiens brein talrijke ideeën zijn ontsproten. Een daarvan is het dragen van historische costuums tijdens de feestweek door de ganse bui-gerij, door het college van B. en W. en de leden der gemeenteraad. De huis moeders kregen adviezen en maakten reeds tal van historische costuums, waarin de kinderen nu reeds rondlopen. De eerste dag van het feest zal een offi cieel karakter krijgen door een herden kingsbijeenkomst in de St. Lievensmonster- kerk, waar burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye een rede zal uitspreken. Op die dag wordt ook de historische ten toonstelling geopend, waar zeer veel is samengebracht, wat op de historie van Zie rikzee betrekking heeft. Aan een sprookjes optocht zullen vrijwel alle kinderen der stad deelnemen. De plaatselijke- gymnas tiekverenigingen hebben een openluchtspel ingestudeerd: „Een avond op de Olympus", dat uitgevoerd zal worden op de trappen van de Grote Kerk. De revue „Hoe is het mogelijk" wordt uitgevoerd door het stede lijk ï-evue-gezel schap. Er wordt een ju bileumconcert door de Zierikzeese Orato riumvereniging gegeven met medewerking van de Kralingse Orkestvereniging en de operazangeres Margot Valstar. Bijzonder veel werk is gemaakt van de kilometers lange historische optocht, die groepsgewijs de historie van Zierikzee in beeld brengt, met als hoogtepunten de drie be legeringen der stad. door de Vlamingen in 1302, door de Spanjaarden in 1576 en tenslotte tijdens de Duitse overheersing. Onderdelen van de Koninklijke Marine zul len aan deze optocht meewerken. De „Swiss Dancers", een groep Alpenzangers en vendelzwaaiers uit St. Moritz. hebben Zierikzee betrokken bij hun landelijke tournée. Voorts zullen in de feestweek grote zeilwedstrijden op de Oosterschelde worden gehouden en er is een motorster- rit naar Zierikzee. Burgemeester en sche penen van de stad Gent gaven reeds te kennen, op het feest aanwezig te zullen zijn. Opvallend is de belangstelling van Amerikaanse zijde. Een Amerikaans blad publiceerde een groot met foto's verlucht artikel over de stad. Een 86-jarige dame in Chicago verliet als veertienjarig meisje Zierikzee. Zij komt nu tijdens de feestweek per vliegtuig over, om haar „old town" nog eens te zien. Regeling voor emigratie naar Argentinië In Den Haag zijn besprekingen gehouden tussen een Nederlandse en een Argentijnse delegatie over een tussen genoemde lan den te sluiten verdrag inzake de emigratie naar Argentinië, in het bijzonder van ge schoolde arbeiders, landbouwers, veehou ders, tuinders en vissers. De besprekingen leidden tot de vaststel ling van een protocol, waarin in principe is vastgelegd, dat beide regeringen de emigratie naar Argentinië volgens een vastgesteld plan zullen uitvoeren. Onderscheid wordt gemaakt tussen de in dividuele emigratie en de emigratie in kolonieverband. welke beide vormen in aanmerking komen. Het protocol geldt speciaal voor emigra tie in kolonieverband. Van Argentijnse zijde wordt aan de kolonisten in het voor uitzicht gesteld de toewijzing van goede gronden en het ontvangen van bedrijfs- credieten onder gemakkelijke rente- en af- lossingsvoorwaarden. Voorts zal Nederland met betrekking tot het verstrekken van credieten en visa en voor de ontvangst in Argentinië van emigranten op de voet van meestbegunstigde natie worden behandeld. Zovjel in Argentinië als in Nederland zullen voorbereidingen worden getroffen voor de vestiging van een eerste Neder landse landkouwkolonie in Argentinië. Vijf-en-twintig Italiaanse padvinders zijn in Milaan per motor gestart voor een trek tocht door Europa, met eindbestemming Oslo. Waarschijnlijk zullen zij ook Neder land aandoen. Ecu der motoren van deze padvinders is uitgerust met een radio ontvang- en zendapparaat. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Naar Indonesië vertrekt op 30 Juli het m.s. „Blitar" Met dit schip kan post worden mee gezonden, mits deze uiterlijk 28 Juli op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 5 Augustus het s.s. „Hersilia". Correspondentie moet uiterlijk 3 Augustus gepost zijn. Met dc Constellation „Walcheren" is op Schiphol aangekomen de gouverneur van Curasao, ir. L. A. H. Peters, die besprekin gen zal voeren met de regering.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5