Een personeel van 1 70 man zorgt voor de 7 gevangenen van Spandau SCHOOLBOEKEN H. DE VRIES Een vage herinnering Zaterdag 23 Juli 1949 '4 Rudolf Hess heeft er genoeg van gekregen voor-gek te spelen: in Neurenberg simuleerde hij (Van onze correspondent in Berlijn) In de gevangenis van Spandau zitten sedert twee jaar zeven vroegere nazilei ders, die te Neurenberg als Duitse oorlogs misdadigers tot lange vrijheidsstraffen werden veroordeeld. De gevangenis wordt niet alleen door een hoge muur, maar ook door een cordon van zwaar gewapende sol daten hermetisch van de buitenwereld af gesloten. Slechts zelden hoort men van een der bewakers, wie een strenge zwijg plicht is opgelegd, bijzonderheden over hetgeen zich in de cellen en achter de ge traliede vensters afspeelt. In de afgelopen winter werden de zeven delinquenten bezig gehouden met het ge wone gevangeniswerk als zakjes plakken, enveloppen lijmen en touw pluizen. Met het aanbreken van het voorjaar kwam aan dit eentonig werk een einde en nu bren gen zij him dag zoek in de gevangenistuin, waar baron von Neurath als oppertuinman de leiding heeft. Naar zijn instructies plan ten, zaaien, snoeien en gieten de andere zes. De oogst aan fruit en groenten vindt een weg naar de gevangeniskeuken en vormt een welkome aanvulling van het overigens bescheiden dagelijks menu. Op grond van een verordening der be zettingsautoriteiten leven de gevangenen van dezelfde rantsoenen als de arbeiders kunnen krijgen. Aanvankelijk leidden de niet al te grote porties en vooral het gemis aan afwisseling ertoe, dat de gevangenen lichaamsgewicht inboetten. Langzamer hand zijn zij eraan gewend geraakt en de meesten van hen hebben hun normale omvang weer bereikt. Het roken is welis waar veroorloofd, maar slechts iedere 14 dagen wordt een pakje tabak per persoon uitgedeeld. Sigaretten en sigaren blijven voorlopig taboe. In hun vrije tijd mogen de gevangenen lezen, maar ook het geestelijk voedsel wordt gerantsoeneerd. Groot-admiraal Rader, die pas van een zware breukopera tie is genezen, vervult de functie van bi bliothecaris. Hij reikt aan ieder der ge vangenen eenmaal per week een boek uit. Radiotoestellen en kranten zijn in de gevangenis verboden. Het ontvangen van bezoek is vastgesteld op eenmaal in de zes weken, maar de naaste bloedverwanten maken slechts een spaarzaam gebruik van de gelegenheid. Ook de correspondentie is gereglementeerd. Per maand mag een brief worden ontvangen en een brief wor den verzonden. Aan deze bepalingen wordt streng de hand gehouden. Ook Funk, eertijds minister van Econo- De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, is op het ogenblik met vacantie in zijn vaderland Noorwegen. Als welkomst geschenk boden zijn vrienden hem een zomerhuisje in de bergen bij Röros aan, waar Lienaar hartelust zijn lievelings- sporten vissen, jagen en bergbeklimmen beoefenen kan. Hier hijst Trygve Lie de vlag van de UNO voor zijn nieuwe vacantieverb lijf. Vier vluchten per week naar Batavia en terug Met ingang van 27 Juli zal de KLM vier vluchten per week van Amsterdam naar Batavia en terug uitvoeren. De vliegtuigen, die op Woensdag en Za terdag van Schiphol vertrekken, zullen via Cairo-Basra-Karachi-Calcutta en Bangkok naar Batavia vliegen. De Constellation, die op Maandag vertrekt, volgt de route via Rome - Cairo - Basra - Karachi - Calcutta- Bangkok en Singapore en het vliegtuig, dat op Donderdag van Schiphol vertrekt, zal tussenlandingen maken te Rome, Damas cus, Basra, Karachi, Calcutta, Bangkok en Singapore. Tussenlandingen te Basra zullen geschie den behouden goedkeuring van de regering van Irak. Daar Bangkok en Singapore we derom in de AmsterdamBatavia-route zijn opgenomen, zal de eenmaal wekelijkse dienst Batavia-Singapore-Bangkok niet meer worden uitgevoerd. Heringa Wathrtch HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Agenda voor Haarlem ZATERDAG 23 JULI. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman Rembrandt"! „Johnny Belinda", 18 j.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinocchio", alle'leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De strijd om de atoombom", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een'onvergetelijke melodie", alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. Jeugdprogram ma. 10.30 en 4.30 uur. Frans Hals: „Blue Skies". 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Eldorado", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 24 JULI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. Palace: 11. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Geen jeugdpro gramma. MAANDAG 25 JULI. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen, als Zaterdag. Spaarne: Jeugdfilm „Gelaarsde kat", 2.30 uur. mische Zaken, is ernstig ziek geweest. Hij leed aan inwendige bloedingen en was zo verzwakt, dat men een bloedtransfusie moest toepassen. Het bloed was afkomstig van Engelse soldaten die .evenwel niet we ten voor wie zij hun offer brachten. Funk heeft er geen notie van, dat sedertdien wat Brits soldatenbloed door zijn aderen vloeit. Eenmaal in de week wordt het wasgoed en worden de onderkleren gewisseld. Bal- dur von Schirach, de vroegere leider van de Hitier-jeugd, en Speer, de vestingbou wer, spelen voor wasbaas. De bewaking is, zoals reeds vermeld, uiterst streng zodat de kans op ontsnappen vrijwel is uitgesloten. De wacht, die maan delijks wordt afgelost, telt 170 man en be staat afwisselend uit Amerikaanse, Engel se, Franse en Russische soldaten. Vier medici controleren de gezondheidstoestand van de gevangenen. Acht man verzorgen de administratie. Acht-en-twintig civiele wakers en zestig employés en arbeiders completeren het gevangenispersoneel, zo dat in totaal honderdzeventig man met de verzorging van de zeven voormalige nazi leiders belast zijn. Het gehele personeel bestaat uit onder danen van de bezettende mogendheden. Voor Duitsers is de toegang tot de gevan genis streng verboden, 's Zaterdagsmiddags, wordt een kerkdienst gehouden door een Franse protestantse dominee. Funk speelt daarbij op het orgel. De enige die nooit het kerkje bezoekt is Rudolf Hess. Hij ge looft nog altijd alleen maar aan zijn „füh- rer". Voor de rest is hij klaarblijkelijk weer volkomen normaal. Tegenover een van de dienstdoende dokters verklaarde hij: „Ik heb nooit van mijn leven ook maar 'n ogenblik mijn geheugen verloren. Ik heb de heren te Neurenberg in het ootje genomen en met m'n simuleren alleen maar willenbereiken om uit het Neuren- bergs gerechtshof te worden ontslagen. Ik ben daar niet in geslaagd. Maar nu heb ik er genoeg van om nog langer voor gek te spelen". Programma der „Tories" in boekvorm Te Londen is een handboek van de Con servatieve Partij verschenen onder de titel „de juiste weg voor Engeland". Hierin wordt een uiteenzetting gegeven van de politiële der partij. Het handboek, is voor zien van een voorwoord van Winston Churchill, de leider der Conservatieven. Versterking van de traditionele Britse levenswijze wordt gezien als het enige middel om het communisme de wind uit de zeilen te houden. De Conservatieven zul len streven naar verlaging van de belasting en verhoging van de levensstandaard. „Wij zullen ons verzetten tegen iedere aanval op de onafhankelijkheid van lan den, waarmede wij ons verbonden voelen. Wij kunnen niet toestaan dat de commu nistische ideologie exportproduct wordt, nog minder, dat zij onder druk van een mogendheid wordt opgelegd aan kleinere buurstaten" zo wordt in het handboek gezegd. In andere landen was gebleken, dat de vorming van een socialistische staat de weg had bereid voor het communisme. Wat Duitsland betreft is de partij voor standster van „een gezonde democratische" regering in West-Duitsland en uiteindelijk een vereniging van Oost- en West-Duits land, wanneer een democratisch bewind in Oost-Duitsland is tot stand gekomen. Een verenigd Europa wordt als de oplossing van het Europese probleem beschouwd. De samenwerking met de Verenigde Sta ten moet steeds groter en inniger worden. Engeland moet de nieuwe nationale be wegingen in het Verre Oosten leren be grijpen en ermede samenwerken. Deze bewegingen, die door de communisten werden „uitgebuit", dienden tegen „sub versie" te worden geschraagd. De banden tussen de delen van het Ge menebest behoorden te worden verstevigd. In zijn voorwoord veroordeelt Churchill de politiek van de Labour-regering. „De productie moet efficiënter worden", aldus Churchill. „Het vrije bedrijf zal wor den hersteld waar dat practisch mogelijk is. Er zal niets anders, opzitten dan enkele industrieën genationaliseerd te laten, doch de organisatie zal radicaal worden ge wij- gd". De conservatieve partij belooft voorts invoering van een „handvest voor de ar beiders tot humanisering van de industrie en bescherming van de arbeider". Er zal worden gestreefd naar gelijke betaling aan mannen en vrouwen voor ge lijkwaardig werk. Vijf officieren van de Nederlandse Lucht macht bezochten dezer dagen het vliegveld Gatow bij Berlijn, waar zij werden inge licht over de geheimen van de luchtbrug. Eskader-leider Holloway van de R.A.F. toont de Nederlandse officieren het radar station. V.l.n.r. majoor A. B. Wolff, kapi tein P. W. Brockmeyer, majoor A. J. Groot en eskader-leider Holloway. Koninklijk gezin maakt autotocht door Londen (Van onze correspondent te Londen) Vrijwel onopgemerkt zijn de Koningin en Prins Bernhard met de prinsesjes Bea trix en Irene Vrijdagochtend per particu lier vliegtuig op Northolt geland. Er was op uitdrukkelijk verzoek van de Koningin geen officiële ontvangst, omdat de Konink lijke familie dit bezoek als strikt particu lier beschouwt. Na aankomst in Londen lunchte het ge zelschap in het restaurant van het Cla- ridge-hötel. Het is de eerste keer, dat de prinsessen Beatrix en Irene in Londen vertoeven. Prinses Beatrix was daar alleen als twee jarig kind, toen zij met haar ouders in Mei 1940 uit Nederland was vertrokken. Per auto hebben de koninklijke gasten gistermiddag een tocht döor Londen ge maakt. Gewapend verzet in Roemenië De „Times Herald" brengt sen 'artikel waarin gezegd wordt dat volgens door het departement van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten ontvangen geheime verslagen in Roemenië in het hartje van de Karpaten een gewapende opstand uitgebroken zou zijn tegen het commu nistische regiem. Het blad zegt, dat de opstandelingen ge leid worden door de Roemeense generaal Corneliu Dragalina, terzijde gestaan door oud- officieren en ambtenaren, evenals door intellectuelen, en studenten. Het blad voegt er aan toe, dat „het Roe meense anti-communistisch verzet" uitge rust is met materieel, dat gestolen werd uit de wapenopslagplaatsen van het Roemeen se leger en dat men te Moskou vreest dat deze beweging zich tot de gehele Balkan zal uitbreiden en in verbinding zal treden met het Joegoslavische leger. Abetz tot 20 jaar veroordeeld Overeenkomstig de eis is Otto Abetz, die gedurende de oorlog ambassadeur van Duitsland te Parijs was, door een Frans militair gerechtshof te Parijs tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens oorlogs misdaden. Diocesaan sociaal-charitatief Centrum in het Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, heeft een „Diocesaan sociaal-charita tief centrum in het Bisdom Haarlem" in het leven geroepen, waarvan het voorlopig bestuur reeds is benoemd. Dit Diocesaan 'Centrum zal onder meer aan de bisschop advies uitbrengen inzake alle aangelegen heden, welke het sociaal-charitatief terrein raken. Verder zal het leiding geven aan en voorlichting geven bij de oprichting en de werkzaamheden van de nog te vormen parochiële en interparochiële sociaal-chari tatiefs centra in het bisdom. Het secreta riaat van het Diocesaan sociaal-charitatief centrum in het Bisdom Haarlem is geves tigd: Laan-Copes van Cattenburch 127 te s Gravenhage. EXAMENS HOOFDAKTE Voor deel A van de examens hoofdakte te Haarlem zijn geslaagd: Mej. M. D. Aartsen, Amsterdam (akte); Mej. M. Th. v. d. Berg, Amsterdam (akte); Mej. W. M. J. van Dijk, Lisse (akte). Voor deel B: T. C. v. d. Berg, Heemstede. Mej. H. P. Schipperijn, Haarlem; Mej. A. G. C. Sep, Haarlem en C. J. Zuiderwijk, Haar lem. Nieuwe bestemming voor veilinggebouwfeHillegom Een distilleerderij te Schiedam heeft van de N. V. Hollands Bloembollenhuis te Lisse, beter bekend als de Hobaho, het veiling gebouw aan de Van Tetsstraat te Hillegom gekocht. In dit gebouw zal een bottelarij worden ingericht, die voornamelijk de streek rond de steden Haarlem en Leiden zal bedienen. Geen veiling meer te Hillegom De Hobaho zal voortaan niet meer te Hillegom veilen. Met de Coöperatieve Bloembollenveiling HBG te Lisse is een afspraak gemaakt, dat ook deze niet langer te Hillegom veilt. Beide veilingen bezaten veilinggebou wen en opslagplaatsen te Hillegom, de HBG aan de Weeresteinstraat en de Hobaho aan de Van Tetsstraat. De laatste tijd wa ren deze alleen nog in gebruik als opslag plaats en aanvoercentrum van bloem bollen, waartoe ze ook gedurende dit sei zoen nog zullen worden gebruikt. De animo voor de veilingen te Hillegom was echtgr nimmer bijzonder groot. Vroe ger had men een Hillegomse Veiling, die al enige jaren geleden het bijltje er bij heeft moeten neerleggen. Lisse schijnt nu eenmaal het veiling centrum bij uitnemendheid te zijn, en bei de veilingen hebben er dan ook hun ge bouwen en kantoren. Wat de HBG met haar veilinggebouw gaat doen is nog niet bekend. Aanvullend subsidie aan H.O.V. Om verhoogde salarissen over 1947 uit te keren De Haarlemse gemeenteraad besloot in de eerste maand van dit jaar het subsidie voor 1947 aan de Haarlemse Orkestvereni ging van 65.000.te verhogen met ruim vierduizend gulden wegens de verhoging der salarissen der orkestleden met ingang van 1 Januari 1947. De beide gemeentelijke vertegenwoordi gers in het bestuur, mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi en de heer D. A. J. Spek, hebben de raad thans bericht dat deze verhoging slechts toereikend, is ge weest om een gedeelte van de verbeterde salarissen uit te keren. De orkestleden hebben zich nu tot het bestuur gewend met het verzoek om het hun nog over 1947 toekomende salaris te mogen ontvangen. Hiervoor is een bedrag nodig van 8.611.64. Het bestuur is even wel niet bij machte om aan dit gerecht vaardigde verzoek te voldoen. B. en W. stellen thans aan de raad voor aan de HOV over '47 nog een aanvullende subsidie tot laatsgenoemd bedrag te ver strekken. EXTRA CONTINGENT TOMATEN NAAR ENGELAND De Engelse regering heeft goedgekeurd, dat Nederland behalve dé overeenkomstig het handelsverdrag gedurendede maand Juli per week te leveren contingenten van 1500 tpn tomaten, een extra contingent van 1500 tón tomaten naar Engeland zal kun nen exporteren. Jongen redt tweejarig kind uit moddersloot De zeventienjarige J. Tholen uit het Ramplaankwartier heeft Vrijdag een kind van twee jaar uit een anderhalve meter diepe moddersloot bij de Rollandslaan gered. De kleine" zat in een wagentje en drie meisjes moesten op het kind passen. Zij hadden het echter zo druk met andere dingen dat een der omwonenden hen waar schuwde, beter op het kind te letten. Dit hielp evenwel niet en even later bleek, dat deze waarschuwing niet overbodig was geweest. Door de bewegingen van de kleine ging het wagentje rijden en sloeg om, waar door het kind in de sloot viel. Johnny Tholen, die aan de overkant stond, sprong terstond in het water, zwom haar de kleine drenkeling en bracht hem op het droge. De hevig geschrokken meis jes namen het kind mee naar huis en-de redder is eveneens naar de ouderlijke wo ning gegaan om zijn modderige kleren voor andere te verwisselen. voor alle inrichtingen van onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL Jacob\jnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27-27a (Adv.) Ronde van Frankrijk Coppi blijft leiden voor Bartali Nog 57 renners waren in de koers toen gisteren te Lausanne het vertreksein ge geven werd voor de 19e étappe naar Col- mar. Niemand had enige lust om zich uit te sloven en gedurende bijna vijftig kilo meter steeg het tempo zelden boven de 25 km per uur, met het gevolg dat er al spoedig grote vertraging ontstond op het tijdschema. Voor in het peloton begon men zich geleidelijk aan wat te roeren en tijdens de sprint voor een premie op de helling van Neufchatel (80 km) kregen Kirchen, De Mulder, Geminiani en Coppi een kleine voorsprong. Nadat De Mulder de strijd gewonnen had lieten-vier.van deze renners zich weer door het peloton absorberen. Gemiani zette evenwel door, waarop Coppi, Marinelli en Robic vaart versnelden en het grootste deel van het peloton mee trokken. De Italianen beheersten de rit en. bleven zeer waakzaam, wat Goasmat echter niet belette uit de hoofdgroep te ontsnappen. Het peloton met Brule, Bar tali, Robic, Ockers en Coppi aan kop, kwam 3 /2 minuut later door. Van de Vue des Alpes naar Biaufond aan de Frans-Zwitserse grens daalt de weg 650 meter over een afstand van 20 kilo meter en talrijk waren de lekke bandjes op het rotsige wegoppervlak. Intussen bleven de beide vluchtelingen stug doorfietsen. De leiders in het alge meen klassement maakten zich echter geen kopzorgen over wat Geminiani en Goas mat ver vooruit uitspookten. Beiden wa- De politiemuziekcorpsen van Eindhoven en Utrecht zijn gisteren naar Haarlem gekomen om het dertigjarig bestaan van de Haarlemse politiemuziekvereniging te helpen vieren. Op de Grote Markt defileerden de beide corpsen voor het gemeente bestuur, dat vertegenwoordigd was door de wethouders D. J. A. Geluk en A. J. M. Angenent. De meisjes in gymnastiekcostuum, die u op deze foto ziet, hadden zich niet voor het Stadhuis opgesteld om het politiefeest op te luisteren, maar om een erepoort te vormen voor de secretaresse van hun vereniging „Kracht en Vriendschap", mej. M. de Hoop, die in het huwelijk trad met de heer J. Vonk. FEUILLETON -"oor NATALIE SHIPMAN 34) Jim aarzelde. Ik ben niet vafl plan, om haar met een hoger salaris weg te lokken. Reed's plechtige gezicht kreeg een nog plechtiger uitdrukking. Dus dat is het! Wat is het? Niets, zei Reed onverstoorbaar. Ik :i. niets. Als hij gelijk had en hij moest wel gelijk hebben zou zij in deze trein zitten. Die kwam om zes uur aan en pas sagiers voor Craigford moesten bijna een uur wachten op een trein die naar het Zuiden ging, of anders een bus nemen. Zij zou uit de trein stappen; hoe zou zij er uit zien wat zou zij zeggen, als zij hem op het perron zag? Voor het eerst dacht hij met een gevoel van vrees, dat het misschien een fout van hem geweest was, om hier te komen. Misschien wilde hij de dingen te snel tot hun beslissing drijven. Maar hij moest die kans dan toch maar nemen. Hij herinnerde zich ook zijn advies aan Ricky St. Bede over het nemen van kansen. Je moet vertrouwen in de mensen hebben, had hij gezegd. Wel, hij had vertrouwen in Alden. En als hij weer dacht aan haar stem over de telefoon, toen zij gezegd had: Ik kom terug, wist hij, dat zijn vertrouwen niet misplaatst was... Het was bijna tijd. De zon stond al hoger en hij keek even op zijn horloge. Hij werd zich bewust van dat gevoel van kille ledigheid in zijn maag, dat volgens zijn oudere zuster het voorteken was van op reis gaan. Alleen was het ditmaal het ontmoeten van iemand, die van een reis terugkwam. Hij dacht: Als ik het mis gehad heb met hier te komen als zij verschrikt, of koud, of zelfs boos is Maar hij kon zich niet voorstellen, dat zij boos zou zijn. En toen hoorde hij heel in de verte de fluit van de trein en al zijn angst loste zich op in een machtige golf van liefde en verlangen en geluk en daaronder als een kille onderstroom de vrees, dat zij er niet zijn zou. Maar zij was er. Zij kwam naar hem toe, slank en mooi in. het grijze pakje, dat zij gedragen had op de dag, dat hij met haar de stad uit gewandeld was over de rivier. Zij zag hem eerst niet, want zij keek naar beneden, in haar beurs iets zoe kend. Toen liep zij door, vrij snel lopend en met een kleine tas in de hand. Eerst ging hij op haar af, maar bleef staan en wachtte. Plotseling hief zij het hoofd op en zag hem en hij dacht, dat hij nog nooit in zijn leven zo iets gezien had als de uit drukking van vreugde, die haar gezichtje verhelderde. Het benam hem bijna de adem; het deed hem zich zo bewogen en nederig voelen, dat hij bijna niet spreken kon. Hij ging naar haar toe, naar de stra lende blik in haar ogen en toen stond hij voor haar. Zij liet haar tas vallen en hij nam haar beide handen in de zijne. Jim, zei zij en haar diepe blik hield de zijne vast en scheen hem geheel te omvatten. Jim, hoe wist je dit? Hij zei hees: Ik weet het altijd, Alden. IkZij trachtte te lachen, maar plotseling werden haar heldere ogen door tranen verduisterd. Ik kan nu niet pra ten, zei zij. Laten we daar nog even mee wachten Zwijgend, als werden zij beiden door dezelfde golf van geluk gedragen, gingen zij naar beneden naar de wagen en stap ten in. Ontbijten?, vroeg hij. Zij schudde het hoofd. Niet tenzij jij het wilt. Neen. Hij reed de stad uit en de rivier over door de heldere frisheid van de morgen. Zij kon hem niet aanzien; zij scheen plot seling weer verlegen, maar met een nieuw soort verlegenheid. De straling van geluk was er nog altijd en scheen haar geheel te veranderen. Zij was zacht en warm, levendig als een kaars, die met een grote vlam brandt. Tenslotte zette hij de wagen stop op een smalle zijweg, die tussen de wilgen door naar de rivier leidde. Hij wachtte zwijgend, voelend hoe hevig zijn hart bonsde. Ten slotte wendde zij zich tot hem. Jim, zei zij, ik ben erg onaardig tegen je geweest. Al die weken al die tijd, dat jij zo ongelooflijk vriendelijk voor mij waart. Ik zal je nooit kunnen zeggen. Schei uit, zei hij. Probeer het maar niet, lieveling. Maar ik moet. Ik kan het nu, omdat alles anders is. Zij wendde haar ogen af en keek hem toen weer aan met die heldere ernstige blik. die hij altijd gekend had en waar hij zoveel van hield. Het was zo buitengewoon vriendelijk van je, zoals je me met mijn moeder ge holpen hebt. Als ik het je toen had kun- nen vertellen maar ik had nooit iemand verteld, dat zij nog in leven was. Niemand wist het; behalve de familie. Ik had haar niet gezien sedert ik acht en een half jaar oud was. Zij nad altijd in Californië ge woond. Je kunt wel raden hoe? je hebt ge zien wat er met'haar gebeurd is. Haar stem trilde even. Ik had geen woord van haar gehoord sedert ik negentien was. Ik dacht, dat zij wel gestorven moest zijn. Maar dat was zij niet. Zij was weer getrouwd voor de derde keer en verleden maand had haar man haar verlaten en was zij vol komen in elkaar gezakt.'Zij ontdekte, waar ik was door Nicht Callie en telefoneerde mij uit New York. Ik ging haar op een weekend opzoeken. Zij wilde met mij mee terug. Zij stond er op, om dat te doen. Ik wist niet, wat ik doen moest, Jim. Er was niemand met wie ik er over praten kon Je had er met mij over kunnen praten, zei hij. Neen. Zie je haar ogen keken hem vast aan ik haatte haar. En ik schaam de mij over mezelf, dat ik haar haatte. Het was net of alles in een vreselijke cirkel ronddraaide. Ik was ook bang voor haar Hij hield haar handen steviger vast. dat ben ik altijd geweest sedert die avond... Denk er niet meer aan, Alden! Dat moet ik wel, omdat het de laatste keer is. Dan kan ik het vergetenvoor goed. Zie jeoh, Jim. hoe kan ik het je duidelijk maken? Zij was altijd mooi en lachend en opgewekt. Te opgewekt dat wist ik al toen ik nog klein was. Ik hield van haar. Zij was zo knap; knapper en op gewekter dan de moeder van wie ook. En toen die avond, toen ik dat schot hoorde en naar binnen ging, was zijiemand anders. (Wordt vervolgd). BINNENLAND Het Nederlandse werkschip „Vulcaan" en de Nederlandse onderzeeboten „Tijger- haai" en „0-27" zijn tezamen met zeven Deense oorlogsschepen te Gothenburg aan gekomen voor een beleefdheidsbezoek. De Fordfabrieken in Amsterdam zullen' ook de kleine modellen „Prefect" en „An- glia", die tot dusverre uit Engeland kwamen en de „Vedette" (tot dusverre Frans fabri kaat) gaan maken.' Vught is de eerste gemeente in Neder land, welke beschikt over een toonfrequent- schakelinrichting voor het electriciteitsnet, waarmee van een centraal punt uit via de normale stroomgeleidingen verschillende schakelingen verricht kunnen worden. De aan pokken lijdende militair, die met de „Kota In-ten" uit Indonesië naar Ne derland terugkeerde, maakt het uitstekend. Hij wordt in een ziekenhuis te Rotterdam verpleegd. Prof. ir. M. J. Granpré Molière hoopt op 2 September zijn zilveren jubileum te vie ren als hoogleraar in de afdeling dier bouw kunde aan de Technische Hogeschool te Delft. De Bond van Mobilisatie-Invaliden en de stichting „De Nederlandse Soldaat" heb ben een keurings- en beoordelingsraad inge steld, die zal trachten mogelijke geschillen tussen leden van deze organisaties en de departementen van. Oorlog en Marine op te lossen. Een der eeuwenoude klokken van de verwoeste toren van de grote St. Martinus- kerk te Venlo is na gerestaureerd te zijn in Venlo teruggekomen. Sinds 1373 had de klok dienst gedaan tot November 1944, toen de toren brandend instortte. Deze klok is de enige uit Venlo die aan verwoesting en plun dering is ontsnapt. Koningin Juliana heeft het bescherm vrouwschap aanvaard van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. HAARLEM EN OMGEVING Bü de zomerschoonmaak is komen vast te staan, dat de centrale verwarmingsketels in het Proveniershuis te Haarlem dringend vernieuwd moeten worden. Bij reparatie kan zelfs niet worden gegarandeerd, dat zij nog een geheel stookseizoen in bedrijf kunnen blijven. Daarom stellen B. en W. voor over te gaan tot de aanschaffing van twee nieu we ketels. De totale kosten zullen vier mille bedragen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de P. H. van der Leij- school in Haarlem-Noord staan: 1 Mej. M. B. H. van Veen te Eindhoven; 2 mej. J. Aikes te Gendringen; 3 jnej. F. C. B. Bak ker te Haarlem. Aan het Coomhertlyceum in Haariem- Zuid worden met ingang van de nieuwe cursus derde klassen gevormd, waarvoor boeken en leermiddelen moeten worden aangeschaft. De rector raamt de kosten op 18750. B. en W. stellen de raad voor dit crediet beschikbaar te stellen. De Haarlemse raad komt op Woensdag 27 Juli bijeen ter behandeling van een agen da van niet minder dan 37 punten. De af- scheidsvergadering van de raad in zijn te genwoordige samenstelling heeft op 31 Augustus plaats. De kerkvoogden van de Ned, Herv. Ge meente te Haarlem ontvingen een gift van 500 voor het schilderwerk aan de Ooster- kerk. De heer J. van Westering, canitor- organist van de Ned. Herv. Gemeente van Heemstede, heeft zich in Den Haag geves tigd. ren te laag geplaatst dat ze gevaarlijk.zou- den kunnen worden. Geminiani won de étajnpe. Het algemeen klassement luidt thans: li Coppi (Italië), 135 uur 13 min. 44 sec. 2; Bartali (Italië), 135.16.47. -3. Marinelli (lie de France), 135.26.24. 4. Ockers (België), 135.32.27. Stenen en tomaten Dat de „incidenten" van Aosta niet zon der gevolgen zouden blijven, had iedereen wel op zijn vingen kunnen natellen. Bij woorden is het evenwel niet gebleven. Bij het passeren van de Zwitsers-Franse grens, in de buurt van Belfort, stonden opgewon den Franse supporters langs de wegen en smeten met tomaten en stenen, als ré- saille voor hetgeen met de buitenlanders op Italiaans grondgebied was gebeurd. De to maten en stenen kwamen uitsluitend bij de Italianen terecht. Corrieri, Brignole, De Santi en ook Coppi werden geraakt. De Elzassers bleken sportiever te zijn, want tijdens de ereronde, welke Coppi op de baan te Colmar maakte, werd hij en thousiast toegejuicht. Men mag hopen, dat de herrieschoppers van Belfort geen vol gelingen hebben elders in Frankrijk. Cricket-programma voor Zondag Eerste klas-se: Excelsior—HBS, Rood en Wit—VOC, WV-Quick (N.). Tweede klasse: HerculesDCC, Quick (H)—TCC, Hermis-DVS 2—HCC 3, CVHW— Meikevers. VUCHaarlem 2, HBS 2Rood en Wit 2, Voorburg—Quick (H) 2, Excelsior 2Sparta 2, UD—Ajax (A), ACC 3—UW, VRA 2Kampong 2. Waterpolo HVGB-UZSC 2-1 Het was geen mooie wedstrijd HVGB UZSC, die gisteravond in Stoop's buitenbad voor de hoofdklasse competitie werd ge speeld. Dat het er warm toe zou gaan was overigens te-begrijpen, daar beide zevental len de punten hard nodig hebben. Direct werd door HVGB goed combinerend een aanval ondernomen maar het schot van Jelle Hoekstra werd keurig gestopt. Uit een vrije worp genomen door Rol kwam de bal bij Bongertman die inschoot. (1—0). Ook de HVGB-doelverdediger Brokken werd enige malen aan het werk gezet maar hij wist zijn domein schoon te houden. Uit een hoek- worp door Nijenhuis kreeg Hogelamd de bal even later toegespeeld en hij bracht de stand op 20. Toen kwam UZSC in de aan val en na goed samenspel verkleine van Aelst de achterstand. Na de hervatting werd er nog al eens afgezet en vastgehou den, zodat de scheidsrechter een aantal spelers het water uitstuurde. DWT—Nereus 7-1 De dames-waterpolowedstrijd DWTNe- reus, welke eerst voor de volgende week was vastgesteld, werd gisteravond in het Sportfondsenbad gespeeld. Aan beide kan ten werd goed samenspel, te zien gegeven doch Nereus miste productiviteit en de DWT- doelverdedigster was in goede vorm. De rust ging in met 40 voor DWT. In de tweede speelhelft werd de stand opgevoerd tot 7—0 en eerst toen kon de Ne- reus-voorhoede de eer redden. UITSLAGEN. De uitslagen van de waterpolo-competitie kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond luiden: Heren: afdeling I Haarlem 4HPC 4. 8—1; afdeling II: Haarlem 5—HZV 1 2—3; HZV 1 DWR 4 2—3. Meisjes: DWR—HVGB a 3—3, Jongens: HPC a—DWT a 1—1»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6