Momentopname van het Centraal Bureau voor Statistiek op 31 Mei 1947 «flsilli Instelling van vernieuwingsfonds voor de Haarlemse gemeentebedrijven Tafelgoed J. Th. Kort Predikbeurten Zatër3ag 23 Jul! 1949 Haarlems Dagfilad HEEMSTEDE IN CIJFERS Thans zijn voor wat Heemstede betreft, resultaten bekend gemaakt van de volks- m beroepstelling die op 31 Mei 1947 plaats jond. Op dat moment telde Heemstede 23.755 nwoners. inclusief de 893 inwoners van je Glip. Van het totaal woonden er acht op arende schepen, zestien op woonschepen zeventien in woonwagens. 'Gestichten en instellingen herbergden |J4 mannen en vrouwen. Het vrouwenoverschot is #in Heemstede jn de hoge kant: het bedroeg 1217. De pnderen van 0-15 jaar vormen een dikke \<f0 van de bevolking: 3484 jongens, 141 meisjes. Heemstede telde op dat jjenblik als oudste inwoners drie 93-ja- Jgen, waarbij de mannen in de meerder- jeid waren. De bevolkingspyramide is het breedst (aar de 25-39 jarigen staan geregistreerd: J21 mannen en 2591 vrouwen. IDe oude garde (boven de 70 jaar) is door Ijl mannen en 641 vrouwen vertegen woordigd. Onder de zestienjarige vrouwen I er een gterouwd, onder de zeventien- irigen twee en ook staat er een zeven- (enjarige jongen als gezinshoofd inge dreven. Godsdiensten en werkkring Heemstede telde in Mei 1947 9511 Katho den, 7709 Protestanten (verdeeld over jftien kerkgenootschappen, waarvan de ederlands Hervormde Kerk met 5625 lid- aten het grootste en de Oud- Gerefor- eerde gemeente met één lidmaat het einste is). 4947 personen vulden „geen irkgenootschap" in, 28 anderen behoor- in tot de Oud-Katholieken en er waren tecies vijftig Israëlieten op 31 Mei 1947 Heemstede. Naar werkkring kon de Heemsteedse be- ilking als volgt worden onderverdeeld: ijverheid 2232, landbouw 548, handel en erkeer 2022, crediet- en bankwezen 324, fa'heidsdiensten, onderwijs en vrije be- tepen 1797, huiselijke diensten 698, tijde- jk niet-werkenden 729 personen. Niet inder dan 13.576 (waaronder 9538 vrou- en) waren zonder beroep, 1827 genoten Dg dagonderwijs en tenslotte waren er lieden die nog de jacht- en visserij [oefenden. Er verbleven in Heemstede vijftien Bei- in, 28 Britten (waarvan 22 vrouwen, vrij- el alle zonder beroep), vijf Fransen, ze- n Polen, vier Oostenrijkers, 55 personen [hoorden tot „overige nationaliteiten", stig waren statenloos en tachtig Duitser. Van de ruim 23.000 inwoners zijn er :chts 6239 geboren Heemstedenaar. De mport" kwam voornamelijk uit de pro- ncie Noordholland. In de gevangenis Van de inwonenden bevonden zich op it tijdstip der telling 86 in de gevangenis i interneringskampen, 352 personen wa ll in militaire dienst en 289 personen erden gerangschikt onder het hoofd rachtgelders en werkzoekenden". Van de •volking werkten 5415 mannen en 2208 ouwen toen de telling plaats had, waar in de meeste mannen (883) in overheids- Bent U geboren tussen 23 Juli en 22 Aug. I Dan hebt U verlangen oaar innerlijke grootheid en uiterlijke ccr. Zonnig en warm van natuur, geeft een „Leeuw" zijn gasten altijd die I dranken, waar hij eer mee kan a inleggen Daarom schenkt hij bij J voorkeur die zachte fijne Gcncvcr van OUDE VLEK uit Delft Bent U toevallig in de volgende periode. (25 Augustus-22September)jarig? Schrijf dan om een gratis OUDE VLEK- analyse aan Vlek Sc Co. Delft. Iroefboerderij van de Centrale Suikermaatschappij Te Eist (Overbetuwe) heeft de minister in Landbouw, Visserij en Voedselvóor- üiing, de heer S. L. Mansholt, het proef- demonstratiebedrijf van de Centrale likermaatschappij geopend. Het doel van deze proefboerderij is na gaan op welke wijze van het suiker- etengewas het hoogste rendement kan orden gekregen. Dit onderzoek geschiedt nauwe samenwerking met het Insti- ut voor Rationele Suikerproductie. Door verwerking van bietenloof en bie- akoppen en een verbeterde inkuiling a een zeer belangrijke besparing op de voer van krachtvoeder worden verkre- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Juli 1949. GEHUWD: 22 Juli: C. P. H. Verbeek en W. tiff. J. Vonk en M. de Hoop. J. W. Venema :H. P. de Goede. S. F. W Gruner en M. de cs, J, W. Linnekamp en J. Hartman. BEVALLEN van een zoon: 21 Juli: A. C. irtogPutman. B. A. M. WagnerSeitz. BEVALLEN van een dochter: 21 Juli: J. n Ispelenvan Oosten. 2 d. M. E. van der van den Bosch. E A. H. Vehmeijer— 'ontrup. 22 Juli: L. Winkelmanvan Aken. OVERLEDEN: 21 Juli: T. Alkemade, 4 j., touwersstraat. dienst en in het vrije beroep en de meeste vrouwen (653) in huiselijke diensten. Naar de positie in de bedrijven gerekend waren er 1340 zelfstandige bedrijfshoofden, 168 kleine zelfstandigen in de nijverheid, 198 directeuren, 247 bedrijfsleiders, 5355 ar beiders en employé's. Forensen Het genus forens is uiteraard flink ver tegenwoordigd in Heemstede: 3452 mensen verlaten dagelijks de gemeente om elders hun brood te verdienen. Tram (1947) en bus zijn favoriet: 936 trouwe reizigers, on middellijk gevolgd door hen die bij hun fiets zweren, 905 man sterk, 731 Heem stedenaren nemen de trein en 191 dat benadert al aardig het aantal directeuren hebben een auto. Daaronder is één vrouw. 27 Heemsteedse mannen en geen enkele vrouw gebruiken een motorrijwiel, 26 geven de voorkeur aan het wandelen en vijf anderen hebben zich laten indelen bij de „andere vervoermiddelen", zeker de platboomde vaartuigen. Gas in de Waarderpolder B. en W. vragen 33 mille voor aanleg buizennet Bij de in Ce Waarderpolder gevestigde industrieën bestaat grote belangstelling voor de toepassing van gas. De voorlopige raming van het in de toekomst bij deze be drijven te verwachten gasverbruik be draagt ten minste 200.000 kubieke meter per jaar. Op grond daarvan is de aanleg van een gasleiding in de Waarderpolder ren dabel te achten. Bovendien kunnen de ge projecteerde gasleidingen heizelfde tracé volgen als de waterleidingbuizen, die in de polder worden gelegd. Door de werkzaam heden voor gas en water gelijktijdig te doen geschieden kan op de aanlegkosten worden bespaard. Hiervoor is echter een aanvullend crediet nodig van 33.000. B. en W. stellen de gemeenteraad voor dit bedrag te hunner beschikking te stellen. „Odd Fellows" brachten Ouden van Dagen een gezellige avond De Kennemerloge no. 27 van de „Inde pendent Order of Odd Fellows" ovganiseer- de fwee ontspanningsavonden voor Ouden van Dagen. De oudjes werden per auto of autobus van huis gehaald en in het Nuts- gebouw aan de Lange Veerstraat ontvangen. Daar werden hen versnaperingen aan geboden en is de avond gevuld met zang, declamatie en het vertonen Van een cultu rele film. Het optreden van een goochelaar viel zeer in de smaak. In de beste stemming werden de oudjes om elf uur naar hun res pectievelijke woningen terug gebracht. Het waren zeer geslaagde en dankbare avonden. Vollcszwemwedstrijden Zondag 24 Juli zullen in de Gemeente lijke Bad- en Zweminrichting aan de Kle verlaan zwemwedstrijden worden gehou den, georganiseerd door de Commissie „Volkszwemfeest". Op het programma staan de nummers hardlopen voor de klein tjes, die nog niet in het bezit zijn van het diploma en voor de oudere kinderen de nummers schoolslag en vrije slag. Ook het nummer hinderniszwemmen belooft iets aardigs te worden. Verder verleent de Haarlemse Reddings brigade haar medewerking en deze brigade zal een nieuwe pantomime opvoeren. Een demonstratie schoonspringen besluit het programma. Evenals vorige jaren heb ben enige honderden kinderen ingeschre ven. -—LEERT AUTORIJDEN MENTAWISTRAAT 20 (bij het Soendaplein) Erkend gedipl. Instructeur Vraagt gratis prospectus met lesprogr. Het ziekenhuis St. Joannes de Deo fn het afgelopen jaar Meer patiënten dan in 1947 Dezer dagen is het jaaryerslag over 1948 verschenen van het Haarlemse ziekenhuis St. Joannes de Deo. Uit het verslag blijkt, dat in totaal 2006 patiënten werden ver pleegd, tegen 1601 in 1947. In het afgelopen jaar werden 1740 (1947: 1345) patiënten ontslagen. Honderd drie en veertig patiën ten overleden in 1948. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 51200 (49735), dit is per patiënt een gemiddeld aantal ver pleegdagen van 25.5 (30.9). Tot de patiën ten behoorden 362 (119) kinderen beneden de twaalf jaar. Van de in 19 43 opgenomen patiënten waren er 1498 Haarlemmers. Uit Heem stede kwamen 64, uit Bloemendaal 57 en uit Santpoort 36 patiënten. De overige ver pleegden kwamen voor het grootste ge deelte uit de andere gemeenten in de om geving. Voor rekening van de ziekenfondsen buiten de gemeente Haarlem werden in 1948 209 (149) patiënten verpleegd. Op de operatie-afdeling werden 1393 (976) operaties verricht. Op de afdeling Röntgenologie werden 2642 (1783) foto's gemaakt en 377 (259) doorlichtingen ver richt. De verschillende poliklinieken werden gedurende het verslagjaar 15227 (17839) maal bezocht doör 4096 (2578) patiënten. Op het laboratorium werden in dat jaar in totaal 9920 (8734) onderzoekingen ver richt. De hoogtezon-afdeling noteerde 10100 (10400) bestralingen bij 476 (482) patiën ten, de diathermie-afdeling 6923 (7021) be handelingen bij 352 (363) patiënten. Op de afdeling heilgymnastiek en massage wer den 7893 (6497) behandelingen verricht, waarvan 6933 (5894) poliklinisch en 960 (603) in het ziekenhuis. ïn de wijkverpleging werden 72 (56) patiënten geholpen. Hiervoor zijn 1882 (1800) bezoeken afgelegd. Ontheffing Winkelsluitingswet tijdens de Bloemenweek Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij in verband met de Bloemenweek van 30 Juli tot en met 6 Augustus overeenkomstig art. 9, lid 5, der Winkelsluitingswet 1930 (Stbl. no. 460), algemene ontheffing verlenen van alle verbodsbepalingen van deze wet. APOTHEKERSDIENSTEN Haarlem: Firma Duym en Keur, Keizer straat 6; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Marnix-apotheek, Marnix- straat 65. Heemstede: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98. Bloemendaal: Santpoorter Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Sta tion: Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. V ikingen-invasie Twee-en-vijftig donkerbruine Denen leden van diverse roeiverenigingen overvielen gistermiddag IJmuiden in dé „Hugin", het getrouwe evenbeeld van de Vikingbootdie in het jaar 449 de invasie der Scandinaviërs in Enge land moet hebben geleid. Vandaag zul len de namaak-Vikingen de overtocht naar Groot Brittannië ten tweede male wagen, ditmaal met heel wat vriende lijker bedoelingen dan 1500 jaar gele den. Roeiend en zeilend zullen ze er vermoedelijk op de dag der herdenking 28 Juli aankomen, nog bruiner dan gisteren en aangevuurd door opper- Viking Jensen Kjaersgaard, wiens (mo derne) megafoon en blauwe trainings pak de enige zaken zijn, die niet hele maal historisch verantwoord genoemd kunnen worden. Maar Vrijdagmiddag heeft IJmuiden zijn plezier beleefd aan de nazaten der vijfde eeuwse verove raars, die op enige punten het veroveren nog niet geheel verleerd bleken te zijn. \Yordt door B. en W. dringend noodzakelijk geacht Bij de voorbereidende werkzaamheden om te komen tot een tienjaren-plan voor de kapitaalsuitgaven (dat zijn de grote wer ken) van de gemeente Haarlem is duidelijk gebleken van welk een grote betekenis de gemeentebedrijven zijn, niet alleen voor de levering van electriciteit, gas en water aan burgerij en industrie, maar vooral ook voor de financiën waarover de gemeente de be schikking moet hebben. Door het wegvallen van zoveel bronnen van inkomsten voor de gemeente, inzonder heid het eigen belastinggebied, ontstond de neiging de inkomsten uit de gemeentebe drijven in de gemeentekas zo hoog moge lijk op te voeren. Aan de andere kant wer den de inkomsten van de bedrijven beperkt door de voorschriften van het directoraat- generaal voor de Prijzen ten aanzien van de tarieven. Geen reserves meer. Dit alles droeg ertoe bij dat de reserves geleidelijk zijn verdwenen en het vormen van nieuwe reserves achterwege bleef. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat de uitkeringen aan de gemeente in en direct na de oorlogsjaren hoger kwamen te liggen dan normaal, omdat allerlei voorzieningen, die wel noodzakelijk doch door materiaalschaarste en deviezen- tekorten enz. niet uitvoerbaar waren, ach terwege bleven. De batige saldi waren dan ook geen werkelijke winsten, doch schijn winst. Volgens de voorlopige berekeningen van de directies van het Gemeentelijk Energie bedrijf en van het Gemeentelijk Waterbe drijf zal in de jaren 19501956 alleen voor deze bedrijven voor kapitaalsuitgaven een bedrag nodig zijn van dertig millioen gul den. B. en W. hebben zich nu beraden op welke wijze in deze kapitalen voorzien zal dienen te worden. Een meevaller? Een voorlopige berekening wijst in de richting, dat de gemeenterekening over het jaar 1948 geen tekort en mogelijk zelfs een batig saldo zal aanwijzen, wanneer geen hogere uitkeringen van de afdelingen elec triciteit en gas van het Gemeentelijk Ener giebedrijf en van het Gemeentelijk Water bedrijf worden verantwoord dan waarop bij het vaststellen van de gemeentebegro ting werd gerekend. Dit verkrijgt bijzon dere betekenis nu mag worden aangenomen dat de uitkeringen van genoemde bedrijven in totaal wel een 5 a 6 ton hoger zullen uitvallen dan werd geraamd. Vernieuwingsfonds. Een eventueel batig saldo op de gemeente rekening moet worden overgeboekt naar de kapitaaldienst en dienen tot vermindering van oude rekeningstekorten. B. en W. stel len nu voor dat gedeelte van het batig sal do van de gemeenterekening, dat de ge raamde winsten van de productiebedrijven ie boven gaat, te storten in een te vormen Vernieuwingsfonds voor de bedrijven. De bedoeling is natuurlijk, dat in de toe komst zal worden getracht de positie van bedoeld fonds door nieuwe stortingen te versterken. Dit.fonds kan dan bij investe ringen kapitaal beschikbaar stellen. Hoewel deze gedachte afwijkt van de voorschriften (afschrijven op oude reke ningstekorten), vertrouwen B. en W. te mogen rekenen op de vereiste goedkeuring op een besluit tot het instellen van een Ver nieuwingsfonds voor de bedrijven, omdat in feite een afschrijving op oude rekenings tekorten reeds indirect is geschied. Wan neer toch de bedrijven op normale wijze hadden kunnen voortgaan met het ver nieuwen, moderniseren en uitbreiden hun ner outillage, waren de uitkeringen aan öe gemeente wegens batige saldi op een lager bedrag vastgesteld en was het totaal be drag van de oude rekeningstekorten hoger geweest. De motie-Voogd. B. en W. vleien zich met de hoop, dat de raad met dit voorstel zal instemmen. Zij herinneren daarbij aan een motie, door de heren Voogd, Noordhoff, Bakker Schut en Van der Weiden bij de behandeling van de begroting in 1947 ingediend, waarin deze een prae-advies vroegen over de principiële vragen de kostprijsberekening en de reser vering bij de gemeentebedrijven betreffen de. Dit prae-advies moest om verscheidene redenen worden uitgesteld. Bij de voorbe reiding van het voorstel tot instelling van een vernieuwingsfonds is echter eveneens aandacht aan deze "motie geschonken. B. en W. menen, dat hun voorstel vooral tegemoetkomt aan de bedoeling van het tweede gedeelte van de motie en zij geven daarom de heren Voogd c.s. in overweging deze in te trekken, al begrijpt het College dat deze uitnodiging de voorstellers niet geheel zal bevredigen. Over de kostprijsberekening en de ver vangingswaardetheorie zijn de geleerden het nog lang niet eens en daarom komt het B. en W. practischer voor indien het voor- stel-Voogd wordt teruggenomen. Voorts heeft het College zich ernstig be raden over de vraag of de beslissing om trent de instelling van het Vernieuwings fonds voor de bedrijven door de thans zit ting hebbende raad moet worden genomen of door de nieuwe. Daar in het College geen eenstemmigheid hierover heerste werd het oordeel van de Commissie van bijstand voor de financiën gevraagd. Die heeft zich uit gesproken voor een behandeling door de oude gemeenteraad, zodat het debat hier over in de komende vergadering tegemoet gezien kan worden. B. en W. hebben zich beperkt tot be schouwingen over de situatie, welke onder het oog dient te worden gezien met het oog op een tienjarenplan voor de productiebe drijven. Een dergelijk plan bestaat eveneens ten aanzien van de uit te voeren openbare werken. Het ligt in het voornemen van het Col lege dit plan te behandelen bij de gemeente begroting voor het jaar 1950. ZONDER PUNTENl ONTBIJTLAKENS 130 x 130 cm 130 x 160 cm 4.82 5.84 VINGERDOEKJES 34 ct. TAFELLAKENS 130 x 130 cm 130 x 160 cm 5.94 150 x 180 cm 150 x 240 cm 4.86 8.19 10.76 SERVETTEN 1.32 HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT (Adv.) „De strijd om de atoombom" (Lux or). Wij kunnen ons maar al te vaak niet aan de gedachte onttrekken dat de Neder landse filmvertalers een competitie orga niseren om uit te maken, wie er nu het best een Nederlandse titel kan maken, die hoegenaamd niets met het karakter van de film te maken heeft. Wij hebben voorts sterk de indruk dat voor zo'n titel een ongemeen grote hoeveelheid banaliteit als loffelijke hoedanigheid geldt. Het is ons althans onverklaarbaar, hoe men deze voor treffelijke film een naam heeft kunnen geven, die allerlei associaties wekt aan de sensationele en huilerige humbug die om de geheimen van wat in de volksmond "hu eenmaal de atoombom heet, zijn geweven. Wij luchten hierover trouwens alleen ons hart om onze lezers er van te overtuigen, dat zij zich door dit afgrijselijk etiket vol strekt niet moeten laten weerhouden te gaan kijken naar wat naar onze smaak zeker één van de beste, men moet helaas zeggen, „oorlogsfilms" is, die tot nog toe gemaakt zijn. Het is niet louter toeval overigens dat men speciaal in dit geval zich stoot aan iedere lawaaierige definitie of term die helaas nogal passend verbonden was aan de serie wanproducten die er niet in slaag den ook maar iets vast te houden van de weinige dingen die uit de oorlog werkelijk de moeite van het zich herinneren waard zijn. Daar slaagt deze sobere door Fransen en Noren gemaakte documentaire, want -an ders kan men haar moeilijk definiëren, dan eindelijk voortreffelijk in. Zij geeft het verhaal van de succesvolle sabotage die door een aantal Noorse parachutisten wordt gepleegd op een fabriek in hun bezette land waar „zwaar water", één van de sleutels tot het ontketenen van de explosieve krachten der atoom energie, wordt gemaakt. Het verhaal is zowel wat de gebeurtenissen als wat .de personen die er een rol in spelen, van A tot Z authentiek. Het is een verhaal waarvan de afloop van mede-beslissende betekenis is geweest voor het lot van de vrije wereld, omdat aan de nazi's het atoom-wapen uit de handen werd geslagen voordat zij het. konden afmaken. Het gelukte de Fransen in 1939 om de voorraad „zwaar water" voor de neus van de Duitsers uit de fabriek te krijgen. Maar toen in 1940 Hitier zijn aanval op Noor wegen met succes zag bekroond, moest de fabriek doordraaien. Toen werd in Londen besloten een Noors-Engelse sabotage-groep naar Telemarken te zenden om de fabriek onschadelijk te maken.Vier Noorse parachu tisten landden in de bergen en begonnen er hun moeizaam gevecht tegen gevaar voor ontdekking, honger en sneeuw. Van dit moment.af krijgt de film, zonder dat van enig effect gebruikt wordt gemaakt een zwaar geladen spanning, die tot het on draaglijke toeneemt wanneer, nadat de En gelse luchtlandingstroepen zijn verongelukt en nog meer Noorse parachutisten zijn aan gekomen, de eerste aanslag wordt onder nomen en volledig slaagt. De parachutisten gaan terug en slechts twee van hen blijven in de be sneeuwde bergen achter om het contact vast te houden. Het zijn deze twee mannen die wanneer de fabriek is hersteld en op nog meer toeren is gaan draaien, voor de vrijwel hopeloze taak staan, een transport van 10.000 liter „zwaar water" te vernieti gen. Het zijn deze twee mannen die, we tend dat de afloop van de oorlog van hen afhangt, in deze onmenselijk moeilijke op gave slagen. Zij keren zelfs levend terug en de film weet ons te vertellen dat zij en hun kameraden na de oorlog teruggekeerd zijn tot hun oude eenvoudige beroepen in het eigen land dat zij hielpen te bevrijden. Dit verhaal nu is verfilmd met alle so berheid die het nodig had om zijn histori sche en authentieke karakter in volle en waarachtige glorie te tonen. Deze Noren blijven gewone mensen die soms bang zijn, die dreigen te breken onder de niet te tor sen spanning, maar die hun taak vervullen om de ene reden, die in dit hele werelddeel honderdduizenden heeft gedreven in de strijd die voorbij is. Daarom is deze film een document dat in zijn onbewogen op somming van gebeurde dingen van ontroe rende betekenis is. W. L. B. „El Dorado" (Spaarne). De com binatie Roy Rogers en Trigger zorgt er meestal wel voor dat de „Western" waarin zij meedoen, zich niet beperkt tot eindeloze galoppades over de prairies en schietpar tijen, maar tevens de nodige humor in zich bergt. Bovendien komt ditmaal de roman tiek om de hoek kijken, wanneer een al leraardigste jongedame, die het kantoor leven een beetje moe wordt, er op uit trekt om de opwinding van het Wilde Westen eens mee te maken. Dat zij een groot deel van die opwinding slechts in een droom ziet, doet aan de spanning niets af en zo is het een verhaaltje geworden, waaraan iedere liefhebber van cowboy-romantiek zijn hart kan ophalen. W. L. B. Drie van de Haarlemse bioscopen pro longeren deze week hun films. In Rembrandt kan men nog een week het ontroerende spel van Jane Wyman in de fijngevoelige rolprent „Johnny Belinda" aanschouwen; Disney's geestige figuren van „Pinocchio" zijn deze week nog in P a 1 a c e te zien en Frans Hals prolongeert de showfilm „Blue Skies" met Bing Crosby en Fred Astaire. City heeft het kasstuk „Een onvergete lijke melodie" weer eens uit de filmtrom mels gehaald, waarin een poging wordt ge daan om het leven van Chopin in beeld te brengen met behulp van het technicolor- procédé. Vaeantiespelen in de Haarlemse speeltuinen De vacantiecommissie van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen heeft na zeer veel voorbereidend werk in de wintermaanden ook dit jaar weer een uitgebreid en bewonderenswaardig pro gramma van vaeantiespelen voor de elf aangesloten speeltuinverenigingen vastge steld. Deze vaeantiespelen duren voor elke speeltuin drie weken en beginnen op 25 Juli. De zogenaamde „sport- en speldagen" nemen in dit programma een belangrijke plaats in. De kinderen zijn hiertoe in vijf verschillende leeftijdsgroepen verdeeld; de zes- en zevenjarigen gaan bijvoorbeeld „vlagsteken" en „eierenlopen", de ouderen houden athletiekwedstrijden. Verder worden de kinderen bezig gehou den met handenarbeid, met poppenkast voorstellingen, wandeltochten en excursies en bovendien staat een „volksdansmiddag" op het programma. In het Concertgebouw wordt op 11 Augustus voor alle kinderen een sluitingsfeest gehouden, waarbij de jeugd een alleraardigst filmprogramma voorgezet krijgt. De tuinen van „Het Oosterkwartier" en „Het Vondelkwartier" houden (respectie velijk op 28 Juli en 4 Augustus) nog een zogenaamde „familiedag", een waar feest met muziek, operette, goochelen en tal van andere attracties. SCHEEPVAART Alphacca, 22 Juli,van Buenos Aires naar New York. Amstelland, 22 Juli van Buenos Aires naar Amsterdam. Axeldijk, 23 Juli van Havan naar Antwerpen. Congostroom, 22 Juli te Bissao, Amsterdam-West-Afrika. Delfland. Buenos Aires-Amsterdam, 23 Juli te Rio de Janeiro. Delft, Amsterdam-Valpa raiso 22 Juli van Curacao. Delfshaven, 22 Juli van Freetown naar Dakar. Ittersum, Rotter dam-Basra 22 Juli van Aden. Laagkerk. Rotterdam-Basra, 22 Juli te Marseille. Lieve Vrouwenkerk, Rotterdam-Calcutta.22 Juli te Colombo. Maaskerk, Duala-Amsterdam. 22 Juli van Dakar naar Plymouth. Maaoera, Amsterdam-Balik Papan. 23 Juli te Penang. Manoeran. 23 Juli van Penang te Port Swet- tenham, Meliskerk, 23 Juli van Amsterdam te Walvisbaai verwacht. Oranjefontein, Am- sterdam-Beira 22 Juli van Antwerpen. Poly- dorus, 22 Juli van Balik Papan naar Menado. Radja, 22 Juli van Port Elizabeth te East Londen. Raki, 22 Juli van Belawan naar Penang. Roepat, 22 Juli van Soerabaja te Pladjoe. Rotti, 22 Juli van Abadan naar Khorramshar. Ruys, 22 Juli van Manilla naar Japan. Socrates Valparaiso-Amsterdam 22 Juli van Christobal. Stad Maastricht 22 Juli van Bona naar IJmuiden. Straat Soenda Singapore n. Rio de Janeiro 23 Juli te Kaapstad verw. Stuyvesant. Amsterdam-Paramaribo 22 Juli van Madeira. Tegelberg. Japan-Rio de Ja neiro 22 Juli van Mauritius. Tero. 23 Juli van Buenos Aires te Montevideo. Tiba. 23 Juli van Montevideo te Buenos Aires. Tji- tjalengka. 22 Juli van Hongkong naar Sin gapore. Tosari. Rotterdam-Java 23 Juli te Port Said. Weltevreden. 22 Juli van Balti- Dar es Salaam te Zanzibar. Zuiderkruis, more te Philadelphia, Zonnewijk 22 Juli van Java-Rotterdam pass. 22 Juli Vigo. Algorab. Rotterdam Porto Alegre 23 Juli te Rio de Janeiro. Amsleldijk. Japan-Rotterdam 22 Juli te Hongkong. Arkeldijk, 22 Juli van Philadelphia te New York. Alpherat 22 Juli van Baltimore te Norfolk. Blitar, 23 Juli van Londen te Rotterdam. Drente, 22 Juli van Batavia naar Cheribon. Eemdijk, Rotter dam-New Orleans 22 Juli van Antwerpen. Japara (K.P.M.) 22 Juli van Makassar te Menado. Mataram 27 Juli 's nachts van Java te Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, 22 Juli van New York naar Rotterdam Utrecht New York-Bahrein pass. 22 Juli Suez. Van 't Hoff, 22 Juli van St. Vincent naar Baltimore. Waterman. Rotterdam-Ba- tavia passeerde 22 Juli Suez. Westerdam. 25 Juli (twee uur) van New York a. d. Hoek van Holland verw. ZONDAG 24 JULI HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Ds. J. Drost, Aei-denhout. Avondgebed in de Brouwerska pel, ing. Klokhuisploin. Zondag 10: Dr. L. D. Terlaak Poot, 's Gravenhage. 7: Dr. H. van der Loos, Schoten. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein 10: Ds. H. Lieve. Zandvoort. Noorderkerk. Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. J. O. Norel. Beverwijk. Oostcrkcrk. Zomerkade 10: Ds. S. L. Knottncrus. Hillegom. Bake- nesserkerk. Vrouwestraat 9.30: Kinderkerk Dhr. J. W. Hoffenaar. Kapel Bethesda Sa- repta, Hazepalerslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.45: Ds. F. G. H. Nicolaï, Vleuten. Diacone&senhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. J. van Dorp, Heemstede. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dienst. Ver. van Vrjjz. Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Alle-Dag-Kcrk. Parklaan 34. Avonddiensten 7.157.45. Maandag Ds. J. A. van Arkel. Dinsdag Ds. A. J. P. Boeke. Don derdag Dhr J. H. de Wilde. Vrijdag Ds. T. Jansma. Open kerk: Maandag, Dinsdag. Woensdag, Donderdag 10-4 uur. Stads-Evan- gelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. F, Snoeks en P. Wester 6.30: Openlucht Kruisweg hoek Parklann. Zaterdag 8: Open lucht Thorbeckostraat, Zuidcrkapel. Zuider straat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evan gelist te Voorburg. 5: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. 8: Jeugdsamenkomst. Sprs. Mej. Corrie ten Boom en H. v. d. Brink. Herman van Brummelen, zangleider: Bcp Klumper, declamatie^ solozang en getuige nissen. Opwekkingssamenkomsten. Zuider- straat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Gro ningen. Vrije Evang. Gemeente, Bakenesser- gracht 65. 9.30 en 5: Ds. D J. D. du Fossé. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat 1C.30: Ds. H. J. A. Haan. van Purmerend. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Sou- tendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingclkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds L. Hoorweg Jr. Wllhelminakerk 10: Ds. K. Blom. van Baarn. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bakenesser- gracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptistc Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. A. A. Hardenberg van Hengelo. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Sa lem). Ned. Chr. Gemecnsehapsbond. Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie Wolstraat 7. Zaterdag 8: Openluchtsamen komst Parklaan' hoek Kruisweg.. Zondag 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Vergade ring van Gelovigen. Jansstraat 85. 10: F. Niemeyer (Broodbreken). Bijbellezing, Jans straat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Gem. des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Sa menkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. O. Gracht 47. 1030: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ncd. Taal 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen- dingsgemeentc, Jacob ij nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. N'cd. Hcrv. Evangeli satie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L. Tukker, van Delft. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdlenst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Hen'. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. M, G. Blauw, van Overveen. 7: Dr. M v. d. Voet. Immanuclkerk 10: Dr. M v. d Voet. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K, v. d. Horst. Leger des Hcils, Ceramstraat 4. 10: Heiliging 7; Openluchtsamenkomst Soendaplein, 8: Verlossingssamenkomst. Geref. Kerk. Noord- Schotcrkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. K. Blom, van Baarn. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ncd, Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin 10: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vrcdenhof 10.30: Ds. J. F. v. Woerden, Groesbeek. Chr. Lyceum (ing. vart Merlenstraat). 10.45: Mej. W. C. Snethiage. hulppredikante te Leiden. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr H. Jansen. Voorg. V. d. Afdeling Geref. Kerk. Chr. Lyceum 9: Ds. A. Dondorp 5: Ds. L. Oranje, den Haag. Koediefslaan. 10: Ds. C. J. Boeyinga. Fijnaart 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. L. Oranje. 5: Ds. C. J. Boeyinga. Geref. Kerk. Kapel „Nieuw Vrcdenhof". v. Oldenbarne- veltlaan. 8.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10.30: Ds. J. E. Drost. Rclig. Kring Eikenlaan 5. 10.30: Ds. T. Jansma, Ned. Herv. pred. te Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Hcrv. Kerk. 10: Ds. J. G. Lekkerkerker, em. pred. te Bennebvoek BLOEMENDAAL. Ned. Hcrv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. D. J. Spaling, uit Noordwijker- hout. Ned, Prot. Bond. Potgieterweg 4. i0.30: Ds. S. M. A. Daalder. Dg.. Haarlem. Opwek kingssamenkomst op Schapenduinen, Bre- derodelaan 57 Donderdag 8: H. v. d. Brink. Vrjje Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10,30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. H. Avondmaal. 10: Jeugdkapel 12 j. e, o. „Irene". Elswoutslaan. HOOFDDORP. Ncd. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. Salverda. NIEUW-VENNEP. Ncd. Herv. Kerk. Dorp 9.30: Ds. J. Breeuwsma H. Av. 6.30: Ds. M. M. de Jong H. Av. en Dankzegging. Abbcnes. 9.30: Ds. M. M. de Jong. H. Av. 6.30: Ds. J. Breeuwsma. H. Av. en Dankzegging Bethel 10: Dhr Heymans. Amsterdam. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. G. M. J. Winter. BADnOEVEDORP. Ned. Hcrv. Kerk. Im- manuëlkerk. Reigerstraat. 10: :Ds. C. J. Mei link. 7: Geen dienst. Geloof- en Liefdekerk, Lijnden. 10 en 7: Ds. G. W. IJzerman. Reho- both, Nieuwe Meeldijk. 10: Dhr. W. G. J. Koudstaal. Amsterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. 7: Dhr. A. Vccnhof, H'lem. SANTPOORT. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. Klein Wassink, Alkmaar. H. Doop. De Toorts, S.45 uur: Ds, G. J. Waardenburg. Haarlem. Ncd. Hcrv. Kapel. 5: Ds J. E Drost Aerdenhout. Chr. Geref, Kerk. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Hcrv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Milet de St. Aubin, Em. Pred. te Zeist. H. Doop. West. Kon. Emma school. Raafstraat 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. Evangelisatie „Bethel". Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT Ned. Hen*. Kerk. 10: Ds. E Saraber 7: Ds. H. L. Lieve. Ned. Prol. Bond. Brugstraat 15. Geen dienst. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ncd. Chr. Gemecnsehaps bond. Gedurende Juli en Augustus geen dienst. Parochie II. Agatha. Gr. Krocht 1. H.H. Missen om 6.30. 7.30. 9 en 10.15 de Hoogmis. 7: Lof. In de week om 7 en 7.45 namiddag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mr. G. A. Alma. 5: Ds. C. Jongeboer Geref. Kerk 10 en o: Ds. H. J. ten Brink, van Loosduinen. Ger. Kerk (Art. 31) 10.30 en 1.30: Ds. J. J. Ver leur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds H. W Eerland. DE vragen en aanbiedingen door Groentjes in Haarlems Dagblad wor den door tienduizenden gelezen. En natuurlijk zijn er dus altijd bij, die aanleiding vinden erop in te gaan. Vandaar het succes van de Groentjes.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7