Salvatore Giuliano werd struikrover om een zakje meel en een fiets HAGEMAN SLEUTEL WEG? Buitenplaatsen in en nabij Haarlem Raadsleden en gemeentepersonéèl van Bloemendaal over de winkelsluiting De Patience Zaterdag 23 Jul! 1949 Haarlems Dagblad De Koning van Siciliënog steeds vrij Een moderne Fra Diavolo We leven in een tijd waarin veel, wat ons vroeger wilde romantiek leek, opeens angstwekkend reëel blijkt te zijn. Met alle waardering voor de prachtige muziek van Beethoven's Fidelio bijvoorbeeld vonden we het tekstboek toch maar een onmogelij ke draak. Toen ik de opera echter de vorige zomer, onder de meesterlijke leiding van Furtwangler tijdens de Salzburger Fest- spiele weerzag, moest ik, na onze erva ringen in de bezettingstijd, erkennen, dat de geschiedenis van de onschuldig in zijn kerker smachtende Florestan en de senti mentele gevangenisbewaarder, die steeds een medelijdende traan in zijn beide oog hoeken heeft, maar intussen „op hoog be vel" onmiddellijk bereid is zijn gevangene om zeep te helpen, ontstellend actueel was geworden. De legendarische Italiaanse roverhoofd man „FRA DIAVOLO", de nobele bandiet, die het geld aan de rijken ontstal om het aan de armen te geven, de titelheld van Auber's zwaar-romantische opera, heeft weliswaar werkelijk bestaan (de kleinste jongen in het tussen Rome en Napels ge legen dorpje Irti kan zijn geboorte huis wijzen!) maar in'zo'n ver verleden, dat men alleen nog maar de ideële kant van het geval ziet. Bij zijn grote concurrent, de Siciliaanse bandiet Salvatore Giuliano, in de wande ling kortweg Giuliano en door zijn intieme vrienden „Turrido" (spreek uit: Toerridoe) genoemd, op wie nu al maanden achter een meer dan zesduizend Italiaanse kara- biniers en politiemannen jacht maken, en op wiens hoofd een beloning van twintig millioen lire is gezet (hetgeen ondanks de lage lirekoers in ons geld het toch nog altijd aardige sommetje van 120.000 gul den vertegenwoordigt) ziet dit alles er heel anders uit, hoewel erkend moet worden, dat er ongetwijfeld een grote suggestieve kracht van deze figuur uitgaat. En wie weet, misschien zal in de volksfantasie zijn naam later voortleven naast die van Fra Diavolo, en tot welk een ideale vrou wengestalte zal mogelijk nog de figuur van Maria Cycliacus uitgroeien, de onder- nemingslustige Zweedse journaliste die drie dagen lang, hoog boven in de bergen boven Montelepre, Giuliano's gast was en deze idylle moest bekopen met haar uit wijzing uit Italië, nadat men haar eerst een paar dagen in de gevangenis had ge stopt. Het gedicht in Siciliaans dialect dat Giuliano op haar gemaakt heeft, gaat al vast van mond tot mond: „Vinisti di la nivi a lu me sulu", je kwam uit de sneeuw tot mijn zon, „sula cu lu curuzzu intra le mani", alleen met je kleine hart in je handen, ..come la Madunina a lu Figliuzzu", als de Madonna tot haar Zoon: „lu sciuri volli en non volli lu pane", daarom wilde ik je bloem, en nam niet het brood. Wat voor een man is deze Giuliano, en hoe is hij er wel toe gekomen om struik rover te worden? Als een operetteheid Hij wordt ons beschreven als een mooie, jonge kerel, met een warm getimbreerde, diepe stem, en de eigenaardig wiegende, enigszins indolente gang van de Siciliaanse bergbewoners, vlug en behendig als een geit op de steile bergpaden en een meester lijk schutter. Toen hij twintig jaar oud was, had hij een betrekking bij de gemeentelijke electriciteitswerken van Palermo. Dat was in .1942. Dagelijks legde hij per fiets een afstand van veertig kilometer af naar en van zijn werk. Men vond hem een „ottimo ragazzo", een bovenste beste jongen, die flink en nauwgezet zijn werk deed. Toen Palermo echter ten gevolge van de bom bardementen in het donker kwam te zitten, werd Giuliano werkloos. Om toch zijn kostje te kunnen ophalen, begon hij „in zwart te doen", doch op zeer bescheiden voet. Het was al mooi, als hij eens een zakje meel van een dertig kilo achter op zijn fiets mee naar huis nam. Op een kwade dag hielden de karabiniers van Monte lepre hem aan, namen het meel in beslag, en lieten hem met een waarschuwing lopen. Van dit moment af aan hielden ze hem echter in de gaten, en toen een kara- binier hem voor de tweede maal betrapte, confiskeerde hij niet alleen het meel, maar ook de fiets, gelastte Giuliano mee te ko men naar het politiebureau, schreeuwde, schold, dreigde zelfs hem voor het gealli eerde strafgerecht te brengen. Daarmee had hij zijn eigen doodvonnis getekend. Giuliano, die eerst nog vergeefse pogingen in het werk had gesteld om te ontvluchten, trok zijn pistool tevoorschijn en knalde de gendarme neer. Giuliano was Siciliaan, Wij verhuren stofzuigers voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GEACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. (Adv.) Minister Spitzen opende de //llsy// Luchtvaarttentoonstelling op Ypenburg Op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag is Vrijdag de „Ilsy" de internationale lucht vaartshow Ypenburg, officieel geopend. Verscheidene sprekers Wezen bij deze opening op het belang van dé luchtvaart voor ons land en op de betekenis van een luchtvaarttentoonstelling als de Ilsy als middel tot bevordering van de belangstel ling voor de luchtvaart De minister «van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, beschouwde de ten toonstelling als een aantrekkingspunt om er maal gewekte belangstelling te doen r ot een verdere verdieping in de r en als een geschikte gelegen- .ongelui te doen besluiten zich a uchtvaart te wijden. Te weinig jonge Nederlanders melden zich nog voor de luchtvaart. Hierna knipte de minister het lint door, dat het tentoonstellingsterrein afsloot. Men maakte daarop een wandeling over het terrein, waar vele buitenlandse en Nederlandse toestellen stonden opgesteld en bezichtigde de stands, die in een grote tent zijn ondergebracht reageerde als Siciliaan, en wist dat zijn dorpsgenoten het met hem eens zouden zijn. Voor hen was hij geen moordenaar, doch een man van eer, die in een moei lijke situatie de enig juiste oplossing had getroffen. Waar in die dagen, zo rede neerde men, heel Sicilië, waarschijnlijk heel Italië en misschien zelfs wel heel de wereld zwarte handel dreef, en men de brutalen, die het meel niet bij zakjes van dertig kilo, maar bij hele ezelskaravanen tegelijk vervoerden, ongeschoren liet, was het een daad van persoonlijke vijandschap, een daad van „brutaal geweld"; als men Giuliano zijn miezerig zakje meel wilde afpakken en hem bovendien nog wilde vernederen, door hem mee naar het politie bureau te nemen. Giuliano had de zegen van heel Montelepre, en met die zegen koos hij thans de carrière Van struikrover, de enige weg, die hem na zijn daad nog open stond. Volgens de Siciliaanse erecodex be tekende die zegen niets meer of minder dan solidariteit met de vogelvrije. Niemand zou Giuliano verraden! En niemand hééft hem verraden, ondanks het feit, dat er een be loning van twintig millioen op zijn hoofd staat. De eersten, die zich onder Giuliano's leiding stelden, hadden niet veel bijzonders op him geweten, de „bende van Giuliano" gedroeg zich aanvankelijk uiterst tam. Met hun struikroverijen verschaften ze zich het allernoodzakelijkste om van te leven, niet meer. Maar op een dag omsingelde de wachtmeester van Montelepre met zijn ka rabiniers een landhuis, even buiten het dorp, waarin de mannen van Giuliano zich hadden verscholen en nam hen allen gevangen. Giuliano zelf ontsprong toeval lig de dans, daar hij juist was uitgegaan om zijn moeder te bezoeken. Toen men hem in allerijl kwam rapporteren, wat zich had toegedragen zijn inlichtingendienst functioneert tot in de perfectie posteerde hij zich geheel alleen op de.straat, die naar Palermo leidt, en toen de lastauto voorbij kwam, waarop de arrestanten naar de ge vangenis werden getransporteerd, knalde hij met zijn mitrailleurgeweer het hele escorte neer en bevrijdde zijn kameraden. Toen men zijn vader als gijzelaar gevangen had genomen en ten einde Giuliano te be wegen zich vrijwillig in arrest te laten stellen, het gerucht in omloop had gebracht dat de oude man zeer wreed behandeld werd, kwam de bandiet op een avond nog voor het vallen van de duisternis uit de bergen naar beneden, wederom geheel al leen, ging midden op het marktplein staan en riep: „Hier ben ik! Wie mij gevangen wil nemen, moet maar opkdmen!" Hij vuurde zijn geweer eerst af in de lucht en schoot daarna op de ramen van de kazerne, waarbij weer een karabinier gedood werd. Daarna ging hij weer heen zoals hij geko men was. Zijn roem steeg. De Sicilianen bewonderden zijn moed en uit het hele ei land kwamen vogelvrijen van allerlei pluimage op hem af en solliciteerden naai de hoge eer om in zijn gelederen te wor den ingelijfd, legden de eed van trouw en gehoorzaamheid af. Bij de bewoners van Montelepre stond hij in hoog aanzien en ze begonnen zich tot hem te wenden als ze zich over het een of ander te beklagen hadden, als er een onrecht gewroken moest worden. Turiddu was steeds tot „hulp" TEL. 11193 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" bereid. Hij had zijn „roeping" gevonden. De roeping van een Fra Diavolo, het geld uit de zakken van de rijken in die van de armen te laten verhuizen. Zijn specialiteit werd het „kidnappen" van schatrijke in dustriëlen of grootgrondbezitters, die op een minder sympathieke wijze aan hun geld waren gekomen, gierig waren en hun ondergeschikten uitbuitten, met andere woorden van al degenen, die zich in de al gemene antipathie van het hele Siciliaanse volk mochten verheugen. Grote geldzaken Het is een feit, dat hij in de loop van vijf jaar tweehonderd millioen lire heeft „bin nen gekregen". Om slechts een paar voor beelden te noemen: van de koopman Ag- nello 25 millioen, de industriëel Virga 25 millioen, de koopman en industriëel Guli 25 millioen, de landbouwer Ugdulena 5 millioen, de baron Alü 50 millioen. „Hij heeft geen cent meer", zeggen ze in Monte lepre en rekenen U voor: „200 millioen in vijf jaar zijn veertig per jaar, niet veel meer dan drie millioen per maand: dat is niets, als je eens rekent, wat voor kosten hij allemaal heeft: hij moet de mannen van zijn bende betalen, hun gezinnen on derhouden, geld aan zijn vrienden geven, die verspreid zijn over al de dorpen rond om Palermo, alle mogelijke diensten moeten beloond worden, ondersteuningen gegeven, waar nood geleden wordt. „Turiddu is onze weldoener", is de algemene opinie in Mon telepre. „Hij verdeelt het geld van de rij ken in Palermo onder ons. Als ze hem ar resteren is het een ramp voor ons. Dan is het uit met zijn weldaden, en duizenden personen zouden moeten vluchten of zich voor de politie verbergen. In de kerken wordt gebeden, dat de karabiniers Turiddu niet te pakken krijgen". En zo kan het dan geschieden, dat 6000 karabiniers en politiemannen, die op één enkele bandiet zijn losgelaten, hem maar niet te pakken kunnen krijgen. Het „leger van de stilte" beschermt Giuliano. En be halve dat zijn er nog zoveel andere om standigheden die hem begunstigen, zoals zijn volkomen vertrouwdheid met de woeste, onherbergzame Siciliaanse bergen, waar-in talloze grotten een welkome schuil plaats bieden. En dan zijn er ook nog zo- velen die hem beschermen, omdat ze vre zen na zijn arrestatie gecompromitteerd te worden. Politici van alle mogelijke par tijen de minst betrouwbaren, de intri ganten natuurlijk zochten zijn steun. Eii tenslotte is er zijn bijna legendarisch geluk, dat Giuliano beschermt. Het is als had hij een zesde zintuig dat hem waar schuwt wanneer er gevaar dreigt. Er zijn er die het uitgesloten achten dat Giuliano op den duur aan deze intensieve klopjacht zal weten te ontkomen. Allen zijn het er- echter over eens, dat de politie hem nooit levend in handen krijgt. A. H.-v. W. Expeditie-auto werd door goederentrein gegrepen Vrijdagmorgen om 10 uur werd de expe ditie-auto van de Firma Webbe uit TJniui- cen bij de onbewaakte overweg op b"t ter rein van het Staatsvissershavenbed'-ijt ge grepen door een goederentrein welke van de Zuid-Zijde kwam. De auto werd be schadigd en de vrachtgoederen moesten in een andere auto worden overgeladen; De pchtie stelt een onderzoek in. Herinneringen aan „Spaar en Hout" Het inrijhek aan de Kleine Houtweg. In vroegere eeuwen werden in en nabij Haarlem vele buitenplaatsen gevonden. Slechts een klein gedeelte is daarvan be waard gebleven. De meeste huizen werden gesloopt, terwijl de grond voor woningbouw beschikbaar kwam. In enkele gevallen is de herinnering aan de vergane glorie bewaard gebleven in straatnamen. Vooral in de loop der 19e eeuw en ook in het begin der 20e is veel gesloopt. In „Zegepralent Kennemex-lant" zijn van de mooiste buitenplaatsen tekeningen opge nomen. Dit werk verscheen omstreeks 1730, zodat de afbeeldingen natuurlijk ook uit die tijd dateren. In de komende weken zullen wij van deze buitens een reproductie geven. Wjj openen de rij met „Spaar en Hout" aan het Zuider Buiten Spaarne met inrij hek aan de Kleine Houtweg. Omstreeks 1925 werd daar ter plaatse een nieuw „Spaar en Hout" gebouwd als rusthuis voor Doopsgezinden. In 1730 werd „Spaar en Hout", dat toen als een „lustplaetze" is beschreven, be woond door de weduwe van de heer David Mattheus de Neufville. Het huis was ge bouwd in de weelderige stijl van die tijd, versierd met beelden. Ook in de tuin wer den veel beelden gevonden. De afbeelding laat zien dat in de tuin kunstig gewerkt is met groene hagen die spiegelglad geschoren waren. Een liefhebberij van de 18e eeuwers. Het statige inrijhek was met zwaar smeedwerk versierd. Ook geven wij een tekening van „Spaar en Hout" zoals het aan de kant van het Zuider Buiten Spaarne was. De bewoners hielden blijkbaar veel van het water, want voor het huis was een groot terras, dat on getwijfeld een fraai gezicht op het Spaarne bood. Er was toen nog een druk verkeer van zeilschepen. Spaar en Hout, van d'agterzijde gezien". Grote diefstal bij de Stichting '40—'45 in Leiden Achtenvijftigduizend gulden verdwenen (Speciale berichtgeving) In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in het kantoor van het dis trictsbureau Zuidholland van de stichting 1940-1945 aan de Rijnsburgerweg 177 te Leiden, waarbij een bedrag van ruim 58.000 werd ontvreemd. Dit bedrag, dat bestemd was voor de maandelijkse uitkeringen van de door de stichting verzorgde oorlogsslachtoffers, bevond zich op vierduizend gulden na in een kartonnen doos, welke in een muur kast was geplaatst. Het slot van deze kast werd verbroken. Verder is uit het bureau van de boekhouder nog een geldkistje met ruim 4000 meegenomen. Een lid van het personeel, die gister ochtend in de vroegte de inbraak ontdekte waarschuwde ogenblikkelijk de directeur van het bureau, wiens woning zich op de eerste étage bevindt. Op zijn beurt stelde deze de politie met de diefstal in kennis. Hoewel het onderzoek in alle richtingen wordt voortgezet, heeft men nog geen spoor van de dader(s) kunnen ontdekken. Ech ter is wel komen vast te staan, dat men met grote omzichtigheid te werk is ge gaan, daar ^owel aan de voor- als aan de achterzijde van het gebouw geen sporen van braak zijn te ontdekken. Naar wij vernemen was het geld in de loop van Donderdag van de bank gehaald, met de bedoeling het gisteren weer door te zenden. Meerderheid geeft voorkeur aan sluiti op een vaste middag voor alle zaken Kort verhaal door Willem Leonard Opa kon niets. Hij had nooit wat gekund en zou ook waarschijnlijk nooit wat kunnen. En wie dat niet gelooft, moet maar eens denken aan die keer dat Opa een uitvinding had gedaan. Ee|x bordenwasmachine. Hij was er een jaar aan bezig geweest en toen het apparaat eindelijk in de keuken stond en de borden van zijn dochter er aan de ene kant heel ingingen om er aan de andere kant in gruzelementen, overdekt met een dikke stroop van groene zeep, weer uit te komen, had iedereen elkaar aangekeken en gedacht: „Zie je wel, Opa kan niets". Alles wat Opa tot nu toe had verricht, was falikant afgelopen. Op school, op de gemeente-secretarie, waar hij beland was, thuis of uit. Opa deed het verkeerd. Hij was een van die mensen, die overal met een enthousiaste blik in de trouwe ogen aan beginnen. En het altijd weer verkeerd doen. Zijn vrouw had het vermoeiend gevonden en zijn kinderen, bij wie hij in huis was, vonden het ook vermoeiend. Doodver moeiend zelfs, maar aangezien Opa zo'n goeie sul was, had nooit iemand er al te veel van gezegd. Zo zat hij nu thuis en speelde de hele dag patience. Hij speelde de Pyramide en de Jaargetijden, de Valentijn en de Cotil lon. Een ding was vreemd. Hoe een gewel dige sukkel Opa ook mocht zijn, patiencen kon hij. En wanneer hij zei: „Ik kan niet veel, maar patiencen, dat kan ik", dacht iedereen vertederd: „Opa is toch wel een schat". Het leek wel een wonder, maar Opa's patiences kwamen altijd uit. En op de dag, waarvan wij U verhalen, zat Opa weer te patiencen. Aan zijn zijde stond zijn klein zoon Kareitje, die lang geen domme jongen was. Altijd tienen op zijn rapport en een brilletje op zijn neus, die hij overal in stak. Zo ook in de patience van Opa. En Opa, die in zijn hart een beetje bang was voor het scherpe kinderverstand van Ka- reltje, zette zjjn.beste beentje voor, wanneer het kereltje toekeek. Karei tje, die zeer leer gierig was, had ook al opgemerkt, dat Opa's patiences altijd uitkwamen, iets waarover hij zich inhiiet geringe mate verbaasde. „Kijk Kareltje", zei Opa, „ik zal het Ja gertje eens leggen". Zijn oude vingers, die al een beetje beefden, begonnen één voor 'één de kaarten neer te leggen. En naarmate het spel vorderde, steeg de spanning. Bin nen de vijf kaarten moest nu èen aas ko men. Bij de eerste geen aas. Bij de tweede niet, bij de derde niet en bij de vierde ook niet. Nog één kans. Opa werd rood en zei tegen Kareltje: „Geef mij mijn tabaksdoos eens aan. Hij staat op de schoorsteenmantel", en terwijl Kareltje zich omdraaide, griste Opa rap als de weerlicht onder een stapeltje kaarten, waar hij een aas wist. Hij hield de kaart triomfantelijk in de hoogte en zei blij: „Kijk, Kareltje, een aas. Ruiten-aas". Maar Opa had niet gerekend op de spie gel, waarin Kareltje, die lang geen domme, jongen was, alles had gezien. Kareltje be gon te grinniken en rende met mallotige sprongen de kamer uit, al blèrend: „Huh- huh, Opa speelt lekker vals met patience, huh-huh, Opa.... hij speelt lekker vals met patience.huh-huh". Opa zat geslagen met brandende schaam te op zijn stoel en luisterde machteloos naar het sari-end .geroep van zijn kleinzoon, dat door de stenen gangen ging, de trappen af, een beetje ademloos al in de benedengang, maar toen nog eens tergend-helder in de- keuken: „Moeder, opa speelt vals met pa tience". En daarna de koele, geduldige stem van zijn dochter, 'die zei: „Dat wisten we allang Kajreltje. Dat doet hij altijd, ook als hij al leen speelt. Maar we laten hem maar". Toen kon Opa niets meer. (Nadruk verboden) Burgemeester en Wethouders van Bloe mendaal hebben onder de raadsleden en het gemeentepersoneel een enquête gehou den met betrekking tot een nieuwe rege ling van de winkelsluiting. De uitslag van deze enquête is thans bekend. In totaal werden 234 enquêteformulieren ingeleverd, waarvan 117 door mannen en 117 door vrouwen. Het overgrote deel van de inzenders gaf de voorkeur aan een winkelsluiting op een vaste middag in de week voor alle zaken. Hun aantal bedraagt 167 of 71 procent van het totaal aantal inzenders. Vier en vijftig inzenders (23 procent) wilden liever een sluiting zoals thans ge bruikelijk is, waarbij zaken van een be paalde branche op Maandagmiddag, die van een andere branche op Woensdag- of Don derdagmiddag gesloten zijn. De sluiting op Zaterdagmiddag bleek nog al op bezwaren te stuiten. Slechts 9 inzen ders (3,8 procent) voelden hiervoor, waar bij één inzender nog aantekende, dat hij -hiervoor was, wanneer een zogenaamd Engels week-end werd ingevoerd (vrije Zaterdagmorgen Drie inzenders meenden dat de winkeliers in het geheel niet moeten sluiten en één inzender gaf geen mening, omdat hij alleen de winkeliers hierover wilde laten be slissen. De behoefte aan openstelling van winkels gedurende één avond in de week bleek be trekkelijk gering te zijn. Slechts 22 inzen ders, (13 mannen en 9 vrouwen) of nog geen 10 proeent, gevoelden deze behoefte. Van de mannen hadden vijf, van de vrouwen één geen voorkeur voor een be paalde avond; vijf mannen en vier vrouwen wilden een openstelling op Woensdagavond, één man en één vrouw op Donderdagavond, twee mannen en één vrouw op Vrijdag avond en twee vrouwen op Zaterdagavond. Tenslotte volgt hieronder eeh overzicht DIT IS HET GEHEIM: Maandag ontscheping van de „Zuiderkruis" Het troepentranspoi'tschip „Zuiderkruis" met aan boord de militairen van 1-15 R.I. („De Blijvertjes"), 4 A.A.T. en voorts détachementen van marine, mariniers en KNIL, wordt in de nacht van Z mdag op Maandag te Rotterdam verwacht. De ont scheping geschiedt Maandag 25 Juli. Labour-overwinning in West-Leeds Bij een in West-Leeds (Engeland) ge houden verkiezing, welke noodzakelijk was geworden door het overlijden van een par lementslid, heeft de Labour-partij zich met een meerderheid van 4.109 stemmen ge handhaafd. Bij de algemenè verkiezingen in 1945 werd hier een meerderheid op de Conservatieven behaald van 14.136 stem- Twee Tsjechoslowaken per vliegtuig uitgeweken Een Tsjechoslowaaks vliegtuig met twee personen aan boord is Vrijdag nabij Regensburg geland. De twee inzittenden hebben zich bij de Duitse politie gemeld en verklaarden dat zij Tsjechoslowaken zijn, die hun land ontvluchtten. In 1955 wereldtentoonstelling In het jaar 1955 zal het 100 jaar geleden zijn. dat te Parijs de eerste wereldtentoon stelling werd gehouden en 10 jaar geleden, dat de geallieerden hun overwinning be haalden. Om deze beide feiten te herdenken, heeft men besloten dan in Parijs een v we reldtentoonstelling te houden, die een beeld zal geven van de herleving van Europa en van de gehele wereld. Vacantieverblijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN. De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door J. Reurink en J. Laeijen- decker. Wijkverpleging: Zuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Heemsteeds Apotheek, Binnehweg 98. Bennebroek ZONDAGSDIENST. De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door P. v. Aalst, Rijksstraatweg, telef. 300. Hillegom „STREVEN TOT VERBETERING" De Konijnenfokkers-vereniging „Streven tot Verbetering" hield een bijeenkomst in café Rutten, waar de bekende keurmeester de heer Hamaker enkele door hem mee gebrachte dieren demonstreerde. Hij toonde aan hoe door kruisingen ras sen worden verkregen, die men anders voor veel geld moet importeren. De aanwezigen toonden grote belang stelling voor dit kruisingsproces, dat dooi de heer Hamaker aan de hand van het ge toonde materiaal op interessante wijze werd uiteengezet. Het bestuur der Vereniging is voorne mens, teneinde het bezoek aan de verga deringen te verhogen, ook in de toekomst deze door dergelijke interessante program mapunten aantrekkelijker te maken. PERSONALIA Zr. Irene, hoofd van de R.K. St. Jozefs Meisjesschool, is benoemd tot hoofd van de R.K. Meisjesschool te Alkmaar. Zij is ge durende drie jaren als hoofd te Hillegom werkzaam geweest. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordeD betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE van de ingekomen antwoorden, verd naar mannen en vrouwen. Mannen. Sluiting op: Zaterdagmiddag 3 (2,6 vaste middag 88 (75,2 wisselende middag24 (20,6 niet sluiten 1 (0,8 geen mening 11 (0,8 Vrouwen. Sluiting op: Zaterdagmiddag 6 (5,1 vaste middag 79 (67,2 wisselende middag30 (25,6 niet sluiten 2 (1,7 MEVROUW FAHRENFORT STEMDE VOOR „De leden van de V.V.D. stemden tegi schreven wij in ons verslag van de meenteraad van Bloemendaal over voorstel van enkele raadsleden de na staanden van overleden onderwijzers toelage uit te keren. Dat geldt evenwel i voor mevrouw T. FabrenfortMeufi die het in dit geval niet met haar frac genoten eens was en zich daarom bij voorstemmers schaarde. Wij bieden zo mevrouw Fahrenfort als onze lezers o verontschuldigingen voor deze fout aan, Zandüoo) Sprookjesachtig effect in Zandvoort De zee licht met blau groene glans De laatste avonden is de zee voor Zaï voort sterk phosphoriserend en zo hel zijn de fantastische licht-effecten, dat zi de oudste Zandvoorters zich niet kuni herinneren, ooit iets dergelijks te hebl meegemaakt. De overslaande golven gev wanneer de duisternis is ingevallen, blauw-groene glans alsof felle bliksem! sen onder het water doorschieten. Ook vi der in zee bespeurt men op de toppen v de golven heldere lichtschitteringen. Velen hebben er Dohderdag- en Vrijd; avond, toen het lichten zich zeer sfc voordeed, al van genoten en velen zullen nog van komen genieten, want indien wind uit deze richting blijft waaien, v wacht men dat dit verschijnsel zich nog\ enkele avonden zal handhaven. De oorzaak is waarschijnlijk te zoet in de lozing van het rivierwater bij K wijk dat grote hoeveelheden rode riviert zee brengt. Men kan ook overdag t bruine tint aan het water waarnemen al er verf op de golven drijft. Dit is een ovi blijfsel van deze rivierklei, die si< phosphoriserend is. Bij het baden ondi vond men overigens van deze „brui laag" niet de minste last. Wij raden een ieder aan in de kornet avonden, wanneer de wind uit deze ril ting blijft waaien, een bezoek aan Zat voort te brengen om dit zeldzame vi schijnsel te zien. Spoorwegen organiseerden uitstapje Achthonderd kinderen tussen 12 en jaar met 60 begeleiders arriveerden Dt derdagmiddag met twee extra-treinen Zandvoort, om van strand en zee te gen ten. In zee- en zonnebad Termes was al voor de ontvangst van de gasten in gerei heid gebracht. De Zandvoortse reddiiij brigade was met een versterkte ploeg c twee reddingsvletten in zee, zodat er n; hartelust kon worden gebaad en gezwoi men. Het geselschap, afkomstig uit Arnhem omstreken en bestaande uit kinderen v employés der N.S., had in de ochtendur een bezoek aan Schiphol gebracht en ar veerde om half vier in Zandvoort, vanw; omstreeks zes uur weer naar Arnhl terugkeerde, na zich in Zandvoort u stekend te hebben geamuseerd. Dank zij de in Zandvoort genomen ma regelen verliep alles op buitengewo vlotte wijze, zodat de hoofdleiders van t gezelschap verklaarden in de nabije to komst meer van dergelijke uitstapjes ns Zandvoort te zullen organiseren voor ki deren van employés uit andere delen het land. ZANDVOORTS GEMENGD KOOR Zandvoorts gemengd koor, onder leidj van de heer E. Dees, zal Zondag deelneirJ aan het concours te Nijmegen, uitgeschi ven door de R.K. Mannenzangverenigil Adolf Colting". Het koor zal uitkomenl de ëerste afdeling. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Floris Tjeerd, z. van K, Faber en A. E. Molenaar. Maria, d. vanl Schrander en D. Draijer. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWD: H. A. Bosshart en A. v Gelder. A. J. van Exter en N. Veerman. OVERLEDEN: C. H. Kop, oud 68 jar weduwnaar van A. Paap. IC. D. Claass vrouw, oud 75 jaren. W. Driehuijzen, oud jaren, weduwnaar van K. Paap. Heropening Amsterdamse vacantie-kolonie .Naar ons wordt medegedeeld, zall vacantie-kindertehuis aan de Kostverlori straat, van de Amsterdamse verenig voor gezondheids- en vacantiekolonies Dinsdagmiddag 2 Augustus om half c officieel worden geopend en in gebruik nomen. Het gebouw, dat inwendig geil werd gerestaureerd en thans aan de n dernste eisen op het gebied van kind tehuizen voldoet, zal hiermede zijn oi bestemming van vóór de oorlog hebt terug gekregen. List BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Bernardus Wilhelmus, z. v. J. Meskers en A. M. v. d. Reep. Louis Joh z. v. C. Preijerkerk en F. B. Veldkamp ONDERTROUWD: G. W. J. Pijnacker en G. v. d. Vlugt. G. Th. M. Huiskens en M. v. d. Poel. A. de Vries en A. Kersbergen. GEHUWD: J. H. Ruigrok en M. J. A. Vri burg. OVERLEDEN: Willemijntje Magdall Gardenier, oud 64 jr., echt. van J. Kaak. GESLAAGDEN. Voor het eind-examen M. T. S. afde! Electrotechniek slaagde onze plaatsgen J. Tibboel. Voor het Mulo-diploma slaagden de V gende leerlingen, van de Ned. Herv. Sche Truus de Leeuw. Lena Koopmans en J ARTSENDIENST. De artsendienst te Lisse wordt Zoni waargenomen door dr. A. J. Duymaer i Twist.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8