^fllll Ifjll] ii mm Puffend en zuchtend trok de karavaan der Vierdaagse door de Betuwe Uit alle delen van ons land komen jeugdige ruiters naar de „Fit-dag" De kleloe Wereld Woensdag 27 Juli 1949 Men schold op de zon, maar hield er de moed toch in (Van een speciale medewerker) De zon blijkt een gloeiend verbond met de Vierdaagse te hebben gesloten, althans voor de eerste dag. Sinds de hervatting van de Vierdaagse wandelmarsen zijn de om standigheden steeds „stralend" geweest. Er mag dan wel eens een dag tussen door heb ben gelopen, waarin wat wolken een tijdje de zonnestralen tegenhielden, maar sinds 1946 heeft de zon haar medewerking aan het grote wandelfestijn verleend. De zonnigste dag was als regel de Be- tuwedag. Gisteren was die wel heel erg zonnig. Of de wandelaars deze warmteweel- de op prijs hebben gesteld, is aan twijfel onderhevig, omdat over dijken moest wor den gelopen zonder de geringste beschut ting van bomen. Zij stellen het gloeiende verbond van de zon met de Vierdaagse dus allerminst op prijs en spreken zelfs van „koperen ploert", de ondankbaren. Haa*t mag nimmer het kenmerk zijn van de goede Vierdaagse wandelaar, maar de genen die zich beijverden, zoveel kilome ters mogelijk te hebben verslonden in de uren, voordat de zon op haar hoogste punt stond, waren wel verstandig. Wij troffen hen aan omstreeks negen uur in het wan delsportcentrum van deze dag, Eist. In één ruk waren ze in de prille ochtend over Huissen, Elden en Driel naar de Betuwse „hoofdplaats" gekuierd en genoten nu een korte rust, om zich met hernieuwde ener gie te kunnen storten in het gewoel op de stoffige wegen langs Homoet en Valburg en over de dijk bij Oosterhout. Inderdaad gewoel, want tussen Eist en Valburg wa ren de smalle wegen overbelast. Hier trok ken de wandelaars van alle vier categorieën onafgebroken achter elkaar voorbij en vaak, vooral waar uitdeling werd gehouden van verfrissingen, ontstonden opstoppingen. Gelukkig voor de wandelaars is het auto verkeer tot een minimum teruggebracht en belangrijke stukken zijn voor motorverkeer gesloten. Intussen, waar opstoppingen wa ren, werden deze altijd op een ordentelijke manier weer tot oplossing gebracht. De Vierdaagse tippelaar is een tippelaar met gevoel voor discipline. Zelfs nationale on deugden als „douwen bij gedrang" worden op de Vierdaagse buiten werking gesteld. Dit is ontegenzeggelijk toe te schrijven aan de sfeer, aan het algemene gevoel van ka meraadschap, dat allen in en om de Vier daagse bezielt. Het heeft de Belgen ook al aangestoken. Onderluitenant Morel, de di rigent van het Belgische militaire muziek korps, dat te Eist met pittige marsen de gang erin hield, zei ons: „Wij gaan propa ganda maken voor de Vierdaagse in België. Het is prachtig." Benelux. De Benelux-gedachle bezielde ook majoor Breunese, toen hij de hartelijke welkomst woorden van burgemeester Klijn op het El- ster gemeentehuis beantwoordde: „U hebt hier aan de wand de drie vlaggen van Bel gië, Luxemburg en Nederland. Moge het zo worden dat hier straks de vlaggen van heel Europa hangen als bewijs, dat eindelijk wordt begrepen, dat men elkaar beter de hand kan reiken dan elkaar het leven zuur maken." Hier gaat iets van uit en het is een knies oor, die niet tot deze conclusie komt. De Betuwenaren zijn stellig ervan doordron gen. Overal toonden zij hartelijk medeleven., zelfs in het vroege ochtenduur, toen de ,,55'ers" Huissen, Bemmel en Lent passeer den. In Huissen werden overigens de eer ste blaren geoogst, wel wat vroeg vonden wij. In Eist op de Rode Kruis-post was er al meer belangstelling en er werden vijf gevallen van flauwtes gemeld en ontelbare blaren. De buitenlanders hebben het er de eerste dag kranig afgebracht, want tot heel laat in de middag waren er nog geen uitvallers onder hen. Naar de Italiaan, die vorig jaar na een dag van het parcours verdween, hebben we vergeefs gezocht. Wel zagen we een snelle jongeman met de naam „Coppi" op zijn rug. We zullen nader onderzoeken of we hier te maken hebben met de be roemde Fausto of alleen maar met een pro pagandist voor hem, een Coppiaan. Nu Bar- tali in ieder geval niet in het parcours zit, er geen aanleiding tot de haast, die hij in Eist demonstreerde. 106 uitvallers Van de op de eerste dag vertrokken deel nemers aan de Nijmeegse Vierdaagse keer den er des avonds 7160 in Nijmegen terug. Op de tweede morgen vertrokken 7098 per- j sonen, zodat tot nu toe 106 personen op gaven. Op afdoende wijze beschut tegen de stralen van het Juli-zonnetje stapt een viertal deelnemers er dapper op los op de eerste dag der vierdaagse afstandsmarsen, welke gisteren te Nijmegen begonnen. Experimentele atoommotoren Washington, 26 Juli (AFP). In krin gen die in nauw contact staan met de burgerlijke commissie voor atoomenergie in de Verenigde Staten, verneemt men dat de bouw van vier „atoommotoren" met verschillende bestemming in studie is. De ene is een raketproefmotor, waarmede gepoogd zal worden problemen betreffen de de bouw van een atoommotor voor vliegtuigen te doorgronden. De tweede is een raketmotor voor de marine, waarvan de geproduceerde warmte voor aandrijving zou worden gebruikt. De derde zal gebruikt worden voor de transmutatie van het ge wone uraan, dat niet tot plutonium splijt baar is. De vierde motor zal gebruikt wor den voor de productie van electrische stroom in grote hoeveelheid. Dr. Lawrence Hafstead, dh-ecteur van de subcommissie, heeft als zijn mening te kennen gegeven dat de atoomenergie pas i over een 15-tal jaren in voldoende mate door de burgerlijke industrie gebruikt zal kunnen worden. Hij noemde de bouw van een atoommotor voor vliegtuigen het moei lijkste. Pas over twee of drie jaar zeide hij, zal het bekend zijn of de fabricage van een dergelijke motor mogelijk is. De atoomaandrijving voor schepen zou daarentegen zeer spoedig tot het domein der mogelijkheden gaan behoren. Volgens de Amerikaanse deskundigen zal op dit gebied reeds over enkele jaren een bevre digend resultaat worden bereikt. „Duitse" redevoeringen Volgens de Berlijnse correspondent van de „Daily Herald" houden de geallieerde autoriteiten te Berlijn hun aandacht geves tigd op de verkiezingsredevoeringen van Duitse politici over West-Duitsland wegens het „reactionaire en heftige" karakter er van. In de afgelopen dagen zijn uittreksels van een aantal dezer redevoeringen tele grafisch naar Londen en Washington door geseind, aldus de correspondent. Al leest hij sowel Vondel als Havank hij scheert zich uitsluitend met (Adv.) Cricket Derde test-match een draw De derde test-match Engeland—Nieuw Zeeland is gisteren in een draw geëindigd, nadat de Nieuw Zeelanders in hun tweede innings 348 voor 7 hadden gescoord. Het had er nog even naar uitgezien dat de Britten een kansje hadden, toen zoals wij in een deel van onze editie gisteren nog konden melden zij twee wickets neer kregen voor 58, maar daarna kwamen de gasten er in, zodat zij het laatste uur ingingen met nog de helft van hun wickets in handen. Op dat moment was een draw reeds zeker. Sutcliffe scoorde een century en Donnelly maakte andermaal een beste innings voor Nieuw Zeeland. Hij scoorde 80. De cijfers waren: Sutcliffe l.b.w. Compton101 Scott b. Jackson13 Hadlee c. Brown b. Hollies22 Wallace l.b.w. b. Hollies14 Donnelly st. Evans b. Brown80 Reid b. Bailey25 Rabone n. o39 Mooney st. Evans b. Brown15 Bu *tt n. o27 extra's12 348 voor 7 Hollies nam 2 wickets voor 52, Brown 2 voor 71, Bailey 1 voor 71, Jackson 1 voo en Compton 1 voor 28. Waterpolo Het Nederlandse zevental Voor de interlandwedstrijd tegen 'België, welke Zondag 31 Juli te Bergen op Zoom wordt gespeeld, is het Nederlands waterpolo- zevental als volgt samengesteld: Doel: Rohner (Robben). Achter: Braasem (Zian), Stam (HZ en PC) «n Keetelaar (Robben). Voor: Bijlsma (Haarlem). Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian). Reserves: Van Gelder (HZ en PC) Cabout (GZC). Na de wedstrijd tegen Frankrijk, welke Zondag 24 Juli te Parijs met 20 door Neder land werd gewonnen, zijn dus geen wijzigin gen in de ploeg aangebracht. Het jeugdzevental. dat eveneens te Bergen op Zoom, tegen de Belgische jeugd uitkomt, ziet er als volgt uit: Doel: Van Doorenmaalen (Haarlem). Achter: Siegenthaler (De Vest) of Bijlsma (Haarlem), Vis (GZC) en De Geus (Neptu- nus, Amersfoort). Voor: Beijderwellen (GZC), Geutjes (Nep- tunus, Amersfoort) en Mosterd (AZ en PC). NIEUWE VERENIGING VAN ACCOUNTANTS Ten einde te geraken tot een organisatie van de kleinere accountantskantoren in Nederland werd in 1944 de Algemene Ver eniging van Accountants-, en Administra tiekantoren opgericht. De bedoeling was, om naast de beide grote accountantsorganisaties, het Neder lands Instituut van Accountants (N.I.V.A.) en de Vereniging van Academische Ge vormde Accountants (V.A.G.A.) een organi satie te vormen van accountants, die zich ervan bewust zijn, dat hun capaciteiten niet toereikend zijn voor dc behandeling van grote zaken en bedrijven, maar die toch voldoende onderlegd zijn om de middel grote en kleinere zaken en bedrijven naar behoren te controleren en te adviseren. Tevens konden de administratiekantoren zich in deze vereniging aaneensluiten. De samenvoeging van accountants- en administratiekantoren in één vereniging bleek toch in de practijk niet houdbaar. Daarom is besloten tot de oprichting van een nieuwe vereniging onder de naam Algemene Vereniging vap Accountants, waarvan de leden van de afdeling „accoun tants" van de vroegere organisatie lid kun nen zijn. HORLOGE MET KOGELLAGER Een Zwitserse horlogefabriek heeft een automatisch damespolshorlog'e geconstru eerd dat door enkele armbewegingen van de draagster wordt opgewonden. Het is het eerste horloge waarin een kogellager is ge monteerd. In deze kogellager draait een rotor, welke reageert op de geringste arm bewegingen van de draagster en het hor loge opwindt. In het kogellagertje zitten vijf microscopisch kleine kogeltjes, waar van er 1000 een gram wegen. De „Zeevonk" doet de Noordzee lichten Rode rivierklei staat er buiten Naar aanleiding van ons bericht over het lichten van de zee van 22 Juli werd ons het volgende gemeld: De laatste dagen wordt langs de kust het z.g. lichten van de zee waargenomen. Dit verschijnsel treedt bij stille warme zomeravonden op en is onder meer afhan kelijk van zeestromingen, dus van de heer sende windrichting en de temperatuur van het water. Het phosphoriserend verschijnsel, het lichten der zee, wordt opgewekt door de zogenaamde zeevonk (Noctiluca miliaris Surr.), een flagellaat. Het is een bolvormig eencellig wezen met een middellijn van ongeveer een halve millimeter. Het vermenigvuldigt zich door deling. De zeevonk verplaatst zich in het water door middel van een zweephaar (niet zichtbaar op de afbeelding), en voedt zich met zeer kleine diertjes uit het plankton door middel van de tentakel (op de afbeel ding zichtbaar). Het lichten ontstaat steeds op stille zo meravonden. De zeevonk vormt dan twee stoffen, de luciferine en de luciferase; bij een gunstige temperatuur zal de luciferase de luciferine dwingen zich met zuurstof Microfoto (100 x) van de zeevonk", die aansprakelijk is voor het „lichten" van de zee bij stil, warm weer. Demonstratie van de waarde die omgang met het paard voor de jongeren heeft Autosport Fangio en Campos komen niet naar Zandvoort De Argentijnse coureurs Fangio en Campos, die hadden ingeschreven voor de Grand Prix van Zandvoort, maar wier deelneming nog steeds twijfelachtig was, hebben thans defini tief laten weten, dat zij niet naar Zandvoort zullen komen. Na het afmattende seizoen dat zij achter de rug hebben en dat niet heeft nagelaten zijn invloed uit te oefenen op hun renwagens, achten zij het beter naar hun land terug te keren. Hun afwezigheid zal overigens aan de race geen afbreuk doen, want alle Italiaanse, Franse en Britse cracks zijn met het mo dernste materiaal van de partij. WIELERSPORT. Woensdagavond 27 Juli zal de HSV „De Kampioen" haar laatste rit geldende voor het algemeen kampioen schap 1949 en een sprint over 1 km. doen verrijden over een parcours in de Haarlem- aiena eer. De Nederlandse jeugdkampioenschappen springen en dressuur, die Zaterdag over een week door de Haarlemse jeugdrijvereniging „Fit" in het wandelbos Groenendaal worden gehouden, hebben over belangstelling van de zijde der jeugdige ruiters niet te klagen. Uit alle delen van het land zijn de inschrijvingen binnengekomen en op de grote dag zullen 60 jongens cn meisjes met hun paarden naar Heemstede komen om elkaar in dressuur-ring en over de hindernissen de kampioensprijzen te betwisten. Wanneer men de inschrijvingslijsti kijkt, ziet men namen als Karei de Jong uit Amsterdam met Ferolia, die het al zo vaak veel oudere ruiters lastig heeft gemaakt. Karei Klebe uit Rotterdam met Houbilon. die al bewezen heeft een waardige telg uit een oud ruiter-geslacht te zijn en Van Haaften uit Tilburg met Katja, die evenmin voor een zwaar parcours uit de weg pleegt te gaan. Het staat natuurlijk te bezien hoe de Haar lemse jongeren zich tegen deze juniores- cracks zullen houden. Kansloos zijn zij geens zins. Daar is ten eerste de voorzitster van Fit, Tonny Eysvogel, die met Crimee tot voor kort onbetwist de meerdere was in de Haar lemse juniores-dressuurwedstrijden, Ida Wallage die haar de laatste tijd met Sans Souci duchtig naar de kroon is gaan steken en Trudy van der Meer, die met Irish Beauty een sterke all-round-combinatie vormt. Voorts heeft nog ingeschreven Kitty Schlei cher met de volbloed Baronesse uit Zand voort, die wanneer zij het lastige tempera ment van haar bruintje in toom kan houden, hoge ogen kan gooien. Wat de springerij betreft, is er minder hoop voor Haarlems jeugd. Vooral in het Zuiden is men daar veel verder mee. Mocht Café Noir onder Jan Huysman zich echter verwaardigen voor hindernissen van één meter zijn benen behoorlijk op te tillen, dan is de grote zwart zeker favoriet. Mogelijk zullen Tonny Eysvogel met Lucky Strike en Trudy van der Meer met Irish Beauty een kansje maken. Er wordt in ieder geval in deze streken geducht getraind voor deze wedstrijden. experts als de stalmeester van de Koningin, de heer Bischof van Heemskerk, de grote springruiter majoor de Bruine, kolonel le Heux. en andere groten van de ruitersport. Het ligt in de bedoeling van deze kam pioenschappen een jaarlijks wederkerend evenement te maken en in de toekomst zelfs jeugdige ruiters uit het buitenland uit te nodigen. Eén van de hoogtepunten van de middag wordt de verloting van het „Fitpaard" de vier-jarige Arabier Kamil, een mooi schim- meltje dat kort na de oorlog in Heemstede gefokt werd. En zeker is dat deze hele dag waar in de eerste plaats door de juniores zelf, maar toch ook door enthousiaste ouderen en het Heemsteedse gemeentebestuur hard -r gewerkt is, voor allen die komen kijken één hoogtepunt van sportieve vreugd zal worden, omdat zij een demonstratie zal zijn van de vvaarde die de omgang met het paard i" de jeugd heeft, die liefde en begrip voor levend wezen, durf en doorzettingsver- j mogen aankweekt, allemaal dingen waaraan I de tegenwoordige maatschappij haar plezier kan beleven. Niet alleen de prijzen. Nochtans moet niet uit het oog worden verloren, dat het hier niet in eerste instantie om de prijzen gaat. maar deze dag vooral bedoeld is als propaganda voor de paarden sport. Er zijn trouwens door allerlei geest- driftigen zoveel prijzen beschikbaar gesteld, dat slechts weinige deelnemers de reis huis- met lege handen zullen moeten aan vaarden. Hoe belangrijk deze wedstrijden zowel in als buiten ruitersportkringen worden be schouwd. blijkt wel uit het aantal prominente personen die in het ere-comité zitting hebben genomen. Daar is de commissaris van de Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, burgemeester Cremcrs van Haarlem, alle Heemsteedse wethouders en voorts be kende ruiters als J. H. W. Pasman en baron Sirtema van Grovestins. De jury bestaat uit Voetbal Competitie-indeling '49-'50 blijft ongewijzigd Het bestuur van de K. N. V. B heeft be sloten de eerste klasse indeling voor de com petitie 1940 1950 te handhaven op zes maal tien elftallen. Aanvang 1950 zal een bijzon dere bondsvergadering worden gehouden waarop het competitievraagstuk in zijn volle omvang zal worden besproken. Dubbele zege in White City Op het grote internationale concours- hippiciue in het White City-stadion bij Lon den hebben twee leden van de in aller ijl uitgezonden Nederlandse équipe een bijzon der knanpe overwinning behaald. Het waren R. J. W. Arts uit Amsterdam met Rocket en P. J. Vos uit Valkenswaard met Countess, die in de voorwedstrijd om de gouden King George V-cup een foutloos parcours reden en de eerste prijs mochten delen. Zij plaat sten zich daarmee in de finale van dit hoofd nummer die vandaag wordt gereden. De Nederlandse ruiters, waaronder zich ook Prins Bernhard bevindt, hebben het overi gens druk genoeg, want zij nemen vrijwel aan alle SDringnummers deel. Ritmeester Grupoelaar werd met Random Harvest tweede in het springconcours om de Moss Brothers Challenge Cup. een plaats die hij overigens met drie andere ruiters moest delen. De Belgische Chevalier de Moranville werd met Sea Prince eerste. In het Tally- Hospringconcours werd Vos met Countess vierde. Eerste was de ook hier te lande be kende miss Whitehead met Nobbier. In het Foxhunters-springconcours waarbij ?n équipe van drie ruiters tegelijkertijd met een onderlinge afstand van'ruim 3.50 meter het parcours moest afleggen, werd de Neder lands^ équine. bestaande uit Prins Bernhard met Veronique. M. v. Loon met St. Hubert en P. Vos met Franklin D. vierde. Zoals zich gemakkelijk laat raden won een Ierse équipe deze wedstrijd, die voor haar gesneden koek was. Wielrennen Van Est geslagen De Deen Kay Werner Nielsen heeft gister avond een achtervolgingswedstrijd gewon nen tegen de Nederlandse kampioen Wim van Est. Zijn tijd was 6 min. 21.5 sec voor de 4810 meter waarover werd gereden. Van Est deed er een seconde langer over. Athletiek Nieuw wereldrecord speerwerpen dames Tijdens de landenathletiekontmoeting Rus landTsjechoslowakije in Moskou verbeter de de Russin Natalia Sirnitskaya het wereld record speerwerpen voor dames. Zij bracht het op 49,59 m. Het oude record stond sedert 12 September 1948. op naam van de Oosten rijkse athlete Herma Bauma. Zwemmen Willy Croes geeft Kanaaltochf op Met het doel in zicht Mevr. Willy CroesVan Rijsel heeft haar poging om het Kanaal over te zwemmen gisteravond om 10 uur 30 moeten opgeven. Zij was toen bijna Wh uur onderweg en nog mijl van Dover verwijderd. Nadat ze haar poging had opgegeven werd mevr. CroesVan Rijsel aan boord van de motorboot „June Rose" naar Dover gebracht waar ze een heet bad nam en toen onmid dellijk naar bed ging. Ze was te uitgeput om iets over haar ervaringen te vertellen. Haar trainer, de Kanaalzwemmer Temme, zeide dat de weercondities gedurende drie kwart van dc overtocht zeer gunstig waren. Maar daarna raakte de zwemster vermoeid door ruw water, en toen de deining op onge veer 3 mijl van de Engelse kust nog hoger werd kon ze het niet langer volhouden. Philip Mickman. de 18-jarige schooljongen die Zondag j.l. een poging waagde en 7 mijl voor Dover wegens ruwe zee moest opgeven, heeft gisteren telkens over lange afstanden naast mevr. CroesVan Rijsel gezwommen. Per kano ging het wel. Behalve Willy CroesVan Rijsel begonnen gisteren nog twee Nederlanders op ongebrui kelijke wijze de oversteek van het vaste land naar Dover. Om ongeveer kwart voor zes zijn gisteren in de haven van Calais namelijk twee Maastrichtenaren, dominee Philip Meerburg en de journalist Jan van der Linden, met hun tweeparsoons-kano gestart voor een tocht naar Dover. Het was de bedoeling om een aanval te doen op het record, dat voor deze route bestaat. Zij arriveerden in Pover WA uur nadat uit Calais waren vertrokken. Al is de over tocht dus geslaagd, de poging om het record te verbeteren is niet gelukt. Dit record slaat sinds 1927 op naam van een Fransman die, er 5 uur over deed en werd in 1938 geëvenaard door dc Brit Whittingham. Zo begon mevrouw Croes-van Rysel, danig ingevet en vol goede moed, gistermorgen bij Kaap Gri: Nez in Frankrijk haar kanaal-zwemtocht. Bijna vijftien uur later moest zij, reeds in het gezicht van Dover, volkomen uitgeput haar poging opgeven. (ANP-Telefoto). te verbinden, waardoor het lichten ont staat bij lichte golfbeweging. Genoemde reactie wordt steeds met een prikkel" ingezet. Dat bij ruw weer het verschijnsel niet waarneembaar is, komt door het feit dat het eencellige wezentje aan de prikkels gewend is geraakt, waar door de chemische reactie achterwege blijft. Uit het vorengaande blijkt dat de in het vorige bericht genoemde rode rivierklei bij Katwijk met het lichten van de zee niets te maken heeft. De waarneembare geleiachtige massa, roestkleurig is niets anders dan een op eenhoping van zeevonken. De kapitein van het m.s. Strijpe meldde onder meer dat hij bij de Noord Hinder op 20 Juli 1949 enige tijd door rosig-oranje gekleurde plekken heeft gevaren. Uit een door hem genomen watermonster bleek, na microscopisch onderzoek, dat hier ook de zeevonk deze kleurverschijnselen ver oorzaakte. Voedselpakketten naar Duitsland Naar wij vernemen is het thans voor particulieren mogelijk, standaard-voedsel pakketten naar alle zones van Duitsland inclusief Berlijn, te doen zenden. De rege ring heeft namelijk toestemming gegeven aan de organisaties, aangesloten bij de .contact-commissie culturele betrekkingen Duitsland", levensmiddelen aan zusterorga nisaties in de wettelijke zones van Duits land te zenden tot een gezamenlijk totaal van 2000 pakketten per maand. Men dient zich, uitsluitend schriftelijk, te wenden tot de organisaties aangesloten bij de „contact-commissie culturele betrek kingen Duitsland", te weten het Inter kerkelijk Bureau voor Noodvoorziening, Carnegielaan 9, Den Haag, de Nederlandse Charitas-Missie, Peperstraat 4, 's-Her- togenbosch en de Duitsland-commissie van de Partij van de Arbeid. Tesselschade- straat 31, Amsterdam. De weg terug Een geallieerde commissie voor de con trole van de grenscorrecties, die deze week de veranderingen in de Nederlands-Duitse grens in Ogenschouw heeft genomen, is van oordeel, dat een weg, die op 23 April bij Nederland werd gevoegd, beter weer Duits gebied kan worden, omdat deze temidden van Duitse landerijen is gelegen en alleen Duitsers ervan gebruik maken. Het betreft hier een weg, die sinds de grenscorrecties onder de gemeene Denekamp valt. Zonder geld Dit is de tijd waarin de vriendelijke goedheid onder de mensen hoogtij viert. De ene helft der wereldbevolking is met va- cantie naar elders vertrokken, waar de andere helft zich uitslooft om het dc eerste helft naar de zin te maken. Ze zijn elkaar aan het goed doen, de een heeft een ruime beurs en een zonnig humeur dat hem mild maakt, hy geeft goede fooien en eet en drinkt er eens goed van. De ander sleept met ijver alles aan wat de vacantieganger maar wensen kan, hij glimlacht en buigt en niets is hem te veel. Zo moet dat gaan op onze wereld, wij moeten elkander goed doen. Wij moeten ons voor elkander uitsloven als dat zo te pas komt, dan kunnen wij verwachten dat wij op onze tijd ons kunnen koesteren in de charmante zorgen van andei».n. Zeg niet dat het geld hiermee te maken heeft. Want dat het geld daarbij van geen be lang is, wordt bewezen door de historie van twee hotelhouders. Toen de maand Juli met een zonnige lach op de kalender verscheen, heeft de eigenaar van een vriendelijk hotelletje er gens in de Meyerijse bossen tegen zyn vrouw en zijn trits kinderen gezegd: Kom. wij zullen er eens een week tussenuit trek ken. Wij zullen eens met ons zevenen gaan zien wat ze daar in net Westen te vertellen weten. En wij zullen eens op onze luie rug aan de zee gaan liggen om een bruin vel te krijgen. Kom, trekt uw Zondagse pak aan en vergeet uw tandenborstels niet. Jan, de trouwe gedienstige, zal wel zorgen dat de gasten hier niets te kort komen. Zij trekken naar het Westen en naar de zee voor een week, zij liggen op hun luie rug en zij logeren in een aardig wit hotel letje in de duinen. Daar zorgt de eigenaar dat ze niets te wensen over hebben, zij hebben het er goed en zij zijn vol lof. Ge doet het niet slechter dan ik zelf, zegt de Meyerijse hotelier, ge verstaat uw vak, dat kan ik weten, want ik heb er verstand van. Zozo, had mijnheer daar verstand van, had mijnheer soms ook ergens in het land een dergelijk bedrijf en waar dan wel? Ja, mijnheer had een hotel in de Meye rijse bossen, ge moet daar maar eens ko men kijken, dan kunt ge zien dat we daar in het Zuiden ook van comfort en servies weten. Dat was een goed idee, hij zou dat zeker doen, hij zou het adres even noteren. En de maand Augustus heeft nog nauw de ogen open of daar stapt de hotelhouder uit het Westen met vrouw en een rekenkundige reeks kinderen de Meyerijse bossen binnen, zij komen logeren in „De Gouden Leeuw" die daar zo gastvrij en gemoedelijk tussen de eeuwenoude bomen in de koelte ligt. Piet, de vertrouwde ober, zal wel zorgen dat de gasten in dat witte hotelletje in de duinen niets te kort komen. Kijk, dat is aardig, zeggen de twee hotel houders tegen elkaar. Wij kunnen dat wel ieder jaar doen. Een van ons heeft de zee en de duinen, de ander heeft de bossen en de hei, die kunnen wij tegen elkander ruilen. Wij hebben voor elkaar alles wat wij voor onze vacantie wensen. Wij heb ben allebei een vrouw en vijf kinderen, zo kunnen wij onze vacanties vieren met onze beurzen toe. Volgend jaar zullen wij daar mee beginnen. Wij komen bij elkaar de schade terughalen en wij betalen elkander niets dan een vriendelijk gezicht. Zo is dat sindsdien gegaan, de twee fami lies gaan ieder jaar bij elkander een bruin vel halen dat niets kost. Zij eten elkander de oren van het hoofd en trekken zich er niets van aan. Zij doen elkander goed zon der dat er een rooie stuiver aan te pas komt. Zo ziet ge dat het geld er niets mee te maken behoeft te hebben. De betekenis van de guldentjes wordt dikwijls overdreven, sommigen zeggen dat bij de mensen alles om de centen draait, dat het kapitaal de liefdes en de luimen der mensen bepaalt. Die twee hotelhouders met hun families, die jaarlijks zonder geld elkander met liefde en plezier een week lang goed doen, die geven u een andere kijk op het geval. Die zouden uw vertrouwen in de mensheid heel wat kunnen verstevigen. -w ,v„ciu£uciu muei gezegq wor den dat sinds enkele jaren die twee hotel houders niet meer bij elkander gaan loge ren. Het is lang goed gegaan, maar een van hen heeft om zo te zeggen roet in het eten gegooid. Hij zal dat misschien niet mijt voorbedachten rade hebben gedaan. Het zal misschien meer per ongeluk zijn geweest. Maar hij heeft het evenwicht verbroken. Hij heeft er op een gegeven ogenblik namelijk een kleine roze schreeuwlelijk bij gekregen. Toen heeft de ander tegelijk met zijn hartelijkste gelukwensen voor moeder cn kind laten weten dat ze nu met die vacantie-uitwisseling maar moesten wach ten tot hij misschien ook wie weet? Een mens wikt, maar hij moet afwachten wat Onze Lieve Heer wil tot hij misschien ook gezegend zou worden met een aan winst in zijn gezin. Zodat het evenwicht dan weer hersteld zou zijn. Het was dus meer een kwestie van zegen en evenwicht. Maar geld? Neen, geld had er niets mee te maken. J. L. „Krentenwegge" voor minister Van den Brink De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, kreeg te Laren een „krentenwegge" van 1.50 meter lang en 30 cm. breed bezorgd. Dit machtige brood werd hem gebracht door de commis saris der Koningin in Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder van der Schueren en enige leden van de Twentse Kamer van Koop handel. Minister Van den Brink bracht vorige week een officieel bezoek aan Overijsel, tijdens hetwelk hij terloops aan zijn gast heren vertelde, dat in zijn gezin onlangs een baby was geboren. Dit feit was oor zaak, dat het provinciaal bestuur van Overijsel en de Kamer van Koophandel op de gedachte kwamen het ministeriële ge zin volgens gangbare Twentse traditie te verrassen met een dergelijk enorm krenten brood. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 27 JULI Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman. Rembrandt: „Johnny Belinda". 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinocchio", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.13 uur. Luxor: „De strijd om de atoombom". 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een onvergetelijke melodie", alle leeft., 2.15. 7 en 9.15 uur. Jeugdprogram ma. 10.30 en 4.30 uur. Frans Hals: „Blue Skies". 18 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Eldorado", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Jeugdfilm ..Gelaarsde kat", 2.30 uur. DONDERDAG 28 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling, 31 uur. Fran Grote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman. Bioscopen: Middag- en avondvoor» stellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5