Honderdveertig Haarlemse kinderen genieten van zon en zomer Kort en Bondig SLEUTEL WEG? Amsterdamse Beurs Het noodlottige halssnoer Woensdag 27 Juli 1949 Haarlems Dagblad 4 HET ROZENPRIEELOP „DE BIEZEN" De dagelijkse juichkreet op het ochtendappél na het vlaghijsen. In deze weken gaat iedere morgen om acht uur de Nederlandse driekleur aan een vlaggestok voor het oude landhuis „De Biezen" bij Barneveld omhoog. Dat is dan het sein voor de ruim honderd Haarlemse kinderen die er in een keurig carré omheen staan, dat er weer een dag van zon en vrolijkheid, van sport en spel, van vrijheid in een prachtige omgeving, kortom een dag van gezondheid-met-volle-teugen en onvermengde levensvreugde voor de boeg staat. Zes weken lang komt er zo'n groep Haar lemse bleekneusjes vacantie houden. De vorige week gingen er meisjes en jongens onder auspiciën van de Hervormde Jeugd raad, deze week is de stichting „Club en buurthuizen" aan de beurt, dan volgen nog een Gereformeerde, een neutrale en twee Katholieke groepen. Het werk gaat uit van de Centrale Com missie voor kindervacantiezorg, die ook de financiële kant van de zaak in orde brengt, want hoe hard de jongens en meis jes een heel jaar lang ook gespaard heb ben, het gehele bedrag krijgen ze toch zel den bij elkaar. En het is al een verdienste, dat ze een belangrijk deel van de kosten zelf kunnen betalen. Hoe het er toe gaat. „Meneer, wat is dat voor een merk?1 was de vraag die ons gisteren werd gesteld, toen we eens 'n kijkje gingen nemen in die Haarlemse nederzetting in de Gelderse vallei en we verbaasden ons eerlijk gezegd nogal over deze, blijkbaar ook in de lan delijke rust van het voorterrein van de Veluwe intense belangstelling in de tech niek. Maar even later werd ons veel dui delijk. Om 140 robbedoezen enigermate in toom te houden en hen vooral in een ongedwon gen sfeer te laten meewerken aan ordelijk heid en netheid in het kamp, moet er een beetje gespeculeerd worden op het wed strijd-instinct van de jeugd Op een land kaart van Nederland staat een prestatie tocht uitgestippeld, waarvoor de vlagge tjes van de negentien groepen, waarin de kampbevolking is verdeeld, aan de start zijn verschenen. Iedere dag nu vorderen de groepen even veel kilometers als er punten zijn uitge deeld: voor het schoonhouden van barak en hoofdgebouw, voor het piepers jassen en het groente schoon maken, voor het vlug rustig zijn na het avondappèl en waarmee men zo al meer in een vacantiekolonie mee bezig kan zijn. En dan bedenken de leiders en leidsters nog heel moeilijke extra op drachten als het beantwoorden van de vraag „Hoeveel eieren at Goliath op zijn nuchtere maag?" of „Hoeveel automerken weet je op te noemen?" Vandaar de vraag waarmee wij bij de oprit onmiddellijk werden belegerd. Wie op „De Biezen" komt en wil weten wie er de baas is, krijgt te horen: „Oom Wim". Bij nadere kennismaking blijkt „Oom Wim" dan de chef van het Huisvestings bureau, de heer W. Hazevoet. te zijn, ziels gelukkig dat hij nu eens een paar dagen de woningmisère kan vergeten. De leiders en leidsters zijn verder overal vandaan gekomen, het zijn vrijwilligers met mejuffrouw Memeling, de energieke leidster van het Club- en Buurthuis aan de Kampersingel voorop. Maar er is ook een huisvrouw bij, die wel eens een jaartje voor de klas heeft gestaan, een dienaar van Tante Pos, een ambtenaar van het Huisvestingsbureau, een paar mensen uit het jeugd- en speeltuinwerk, iemand van „Pro Juventute" en vooral niet te vergeten de concierge van het clubhuis met zijn vrouw, die de kinderen op de blokfluit begeleidt bij schone liederen als „Er was er eens 'n vrouw die koekenbakken wou". Deze mensen dragen de verantwoorde- De afgesloten overweg aan de Munterslaan Mevr. Van EekThiel stelt vragen Naar aanleiding van de plotselinge af sluiting door de Nederlandse Spoorwegen van de overweg in de Munterslaan, heeft mevrouw mr. E. v a n E c k-T hiel (Arb.) de raad verlof gevraagd vanmiddag de vol gende vragen aan het College van Burge meester en Wethouders te stellen: 1. Is het afsluiten van de sedert minstens een halve eeuw bestaan hebbende overweg voor voetgangers aan de Munterslaan al hier door de Directie der N.S. gelast zon der voorafgaand overleg met het Gemeen tebestuur? 2. Kunnen Burgemeester en Wethouders mededelen wat het resultaat van het door hen, blijkens een courantenbericht, ten deze ingestelde onderzoek is? 3. Zijn Burgemeester en Wethouders be reid om, gezien het grote nadeel voor de omwonenden, bij de N.S. aan te dringen op wederopenstelling van genoemde overweg, en daartoe overleg te plegen met de eige naar van de Munterslaan? COR DE GROOT GEEFT RECITAL Ter gelegenheid van de Haarlemse „bloe- menweek" zal de pianist Cor de Groot Dinsdagavond in het Gemeentelijk Con certgebouw een recital geven. Het program ma vermeldt werken van Beethoven („So nata appassionata"), Debussy (Préludes, étude) en Chopin (Scherzi, études, ma zurka's) De jongste corveeploeg op „De Biezen" ziet niet tegen een beetje afwas op. lijkheid voor 65 jongens en 75 meisjes, variërende van negen tot veertien jaar. De jongsten zijn in een enkel bijzonder geval nog niet „droog", de oudsten verdienen al als hulpje bij de fietsenmaker of met bloemen op de markt en voelen zich hele heren. Maar' ze hebben allemaal dit gemeen: Ze komen uit gezinnen die het niet gemak kelijk hebben in de strijd om het bestaan en ze hebben, zo jong als ze zijn, al heel wat narigheid gezien of meegemaakt. Het Rozenpriëel vergeten. Hier lijkt het of ze de Burgwal, de Ro- zemarijnsteeg of de Van Zompelstraat zijn vergeten, hoewel de aanhankelijkheid aan het ouderlijk huis zich op ontroerende wij ze uit in een fikse stapel post, die, daar zijn allen het over eens, wel wat vlotter gehaald kon worden. En een kleine jongen met een snuit als een neger vertrouwt ons toe: „Ik moet deze week een doosje sigaretten overhou den voor mijn eerste vader, ziet u, want dat is een jofele vent". Hij heeft twêe vaders, de richard, er zijn er hier genoeg die er hooit één hebben gehad. Overigens is het zakgeld streng gerant soeneerd, want Oom Wim en zijn mede werkers willen geen standsverschil en zo zijn ook Zaterdag na het vertrek alle zuur tjes in een gemeenschappelijk blik gegaan. 's Ochtends om zeven uur weerklinkt het „Wil je niet opstaan, dan blijf je maar liggen", maar dat willen ze allemaal wèl en liefst zelfs een paar uur vroeger. Dat voorrecht is echter alleen de corveeërs ge gund. De jongens en meisjes wassen zich vervolgens ieder op hun beurt in een ruim en fris washok bij de barak, behalve de oudste meisjes die apart slapen op de ver dieping van het oude landhuis, in kamers met een weergaloos mooi uitzicht op de „Goudsberg", eens het bedevaartoord van de N.S.B. Om kwart voor acht wordt er op het gazon voor de villa een kwartiertje och tendgymnastiek gedaan onder leiding van de heer P. Rol, voor wie dat dagelijks werk is. Na de ceremonie van de vlag en het ontbijt, is er verder ontspanning tot 's a- vonds zes uur, het tijdstip van de avonddïs. Maandag is de hele troep een hele dag naar de bossen en het natuurbad in Lun- teren geweest, waarvoor een stevige wan deling van twee uur nodig was, die door klein en groot zonder uitvallen werd vol bracht. Het autootje van een der leiders voerde 's middags de stapels dik-belegde boterhammen aan en zorgde ook voor het transport van de wakkere Dries die met j een voet in een beugel loopt en desondanks een van de flinkste corveeërs is. Uitgelezen weer Hazevoet en de zijnen wrijven zich bo vendien in de handen: het is voor zo'n weekje buiten uitgelezen weer en de stem ming is opperbest. Natuurlijk wordt er wel eens gebakke leid, maar zeker veel minder dan thuis en de meisjes en jongens zijn zo eerlijk als goud, zoals telkens weer op de afdeling „gevonden voorwerpen" wordt bewezen. Met de gezondheid staat het al evenzeer opperbest: het ziekenzaaltje is leeg, de zus ter van de G.G.D. kan zich aa andere nut tige zaken wijden en de Barneveldse dok ter, die iedere morgen zijn hoofd om de deur steekt, kan zijn receptenblocnote sparen. Lof voor de kok Over de kok hoorden we niets dan goeds. Hij is het trouwens gewend in het groot te koken, want in de winter verzorgt hij de maaltijden van de mannen van de D.U.W., waaronder het kamp ressorteert. „We hebben al twee keer chocoladepud ding gehad", zegt er één, nog likkebaar dend, en een ander denkt nog met klakken de tong terug aan de rollade van gisteren. Om acht uur wordt er avondappèl ge houden; via het waslokaal verdwijnt dan de troep naar de slaapzalen. De eerste avond ging het daar nog tot elf uur lustig toe, nu heeft de overvloedige zon de kin deren zo doezelig gemaakt, dat de leid sters en leiders na negenen nog een uurtje voor zichzelf hebben. Hetgeen hun van harte gegund wordt. Aquariumtentoonstelling van Vereniging „De Natuur" Wethouder D. J. A. Geluk zal Vrijdag avond in de Kroonzaal van café-restau rant Brinkmann, Grote Markt, een aqua riumtentoonstelling openen, die de Ver eniging tot Bevordering der Aquarium- en Terrariumkunde „De Natuur" te Haarlem heeft ingericht. Nieuw werk van Jac. Bijster op het Grote Kerk-orgel De organist Jacob Bijster benutte zijn orgelbeurt in de Grote Kerk te Haarlem om zijn nieuwste compositie ten doop te houden. Hij gaf deze de titel „triptique" en had op het programma mee doen delen dat zij ontworpen is naar een geheel nieu we harmonisatie van de kerktonen. Deze zijn: voor het eerste deel (Intrada) phry- gische- of mi-toonladder, voor het tweede (Fuga) dorische- of re-toonladder en voor het derde (Finale capriccioso) mixo- lydische- of sol-toonladder. Opvallend in deze nieuwe compositie is de dynamische werking der muziek, vooral in de beide „hoekdelen", die de componist een virtuose allure gegeven heeft, zij het dan met rustige alternatieven, welke fraaie effecten teweeg brengen. De rustige afwis seling in de Finale is echter te lang om te blijven boeien. Het tweede stuk, de Fuga, zit technisch knap in elkaar. Het is een feit dat het ge heel anders klinkt dan Bijster's vroegere composities voor orgel, wat waarschijnlijk wel het gevolg is van zijn nieuwe harmo nisatie-systeem dat hem losgemaakt heeft 'van zijn vroegere, tamelijk chromatische accoordvorming. Wat er van zij, Jacob Bijs ter laat in zijn „triptique" een nieuw ge luid horen, gelukkig een dat niemand hoeft af te schrikken. Het nieuwe ervan lijkt mij trouwens alleen het systematische van de accoordverbindingen. Maar daar heeft de toehoorder ten slotte niet achter te komen; hij hoort het resultaat en dat is hem ge noeg. Het voornaamste is, dat de componist wat te zeggen heeft. En dat is in dit werk grotendeels zeker het geval. Bijster vulde zijn programma verder met de Fantasia en Fuga in g en het koraal- voorspel „Allein Gott-in der Höh sei Ehr" van Bach, alsmede Choral II van César Franck. De organist toonde in al deze werken een vaardigheid en een kennis van het instru ment en zijn speciale behandeling, die de hoogste bevrediging gaven. JOS. DE KLERK. Het carillon speelt Programma van de beiaardbespeling in de Grote Kerk door Reinout Heering, Don derdag van 8 tot 9 uur 's avonds. 1. Allegro, J. H. Fiocco. 2. a. Mocht ik o Swaentje; b. Lied van de H. Barbara; c. God Pan die zat in 't veld. Oud Ned. Liederen. 3. La Bourbonnaise, F. Couperin. 4. a. Polly Wolly Doodle; b. Jan Pierewiet; c. The Spanish Guitar. 5. Mer habn en neue Oberkeet (uit een wereldlijke cantate), J. S. Bach. 6. Oud Hollandse Boerendansen, W. F. Siep. 7. Gavotte, J. A. Maassen. S. a. Au clair de la Lune. b. Schlafe, schlafe, J. A. Maassen. b. Schlafe, schlafe, F. Schubert. 9. Preludium, Staf Nees. 10. Improvisatie. „KUNSTKRING" IS ACTIEF Het Spaarndamse fanfarecorps „Kunst kring" onder leiding van Peter Wit zal Zondagmiddag een concert geven in het Openluchttheater te BloemendaaL Dinsdag 2 Augustus concerteert het corps 's avonds op de zogenaamde speelweide in Haarlem-Noord. Dit alles is een nuttige oefening voor het deelnemen van de „Kunstkring" aan het concours der Haar lemse Politiemuziekvereniging, dat Zon dag 7 Augustus in het Bloemendaalse Openluchttheater voortgezet énbesloten wordt. EXAMEN HOOFDAKTE. Voor het examen hoofdakte slaagden te Haarlem voor deel A: G. H. A. Bon te Langeraar Z.-H. (akte); mej. S. M. J. A. Brom te Haarlem (akte); mej. W. M. van Eijk te Beverwijk (akte). Voor deel B: mej. A. M. v. d. Hoven te Amsterdam en J. C. Ladiges te Den Hoorn. EXAMEN HANDENARBEID Voor het examen handenarbeid te Haarlem zijn geslaagd de heren: H. M. Zilverberg; P. J. Bijkerk; G. P. Ruyssenaars; M. v. Saxen; T. Knevel; J. v. Buiten; W. A. Herder; J. H. v. d. Laan; P. G. M. Kerstens; G. Loogman en J. R. Bakker. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 Juli 1949 ONDERTROUWD: 26 Juli. P. W. Visjè en G. G. A. Smits; H. Woudenberg en A. C. Bron; A. H. F. van der Colk en G. H. J. Blanken; S. Entuius en T. van Loij; H. J. Riksman en J. Boxem; M. J. Theeuwen en M. J. Joosten; H. J. Kaasenbrood en E. C. Janus; J. B. Minnebo en M. A. van Lieshout; C. J. Kooloos en J. P. van der Kuijl; J. S. Westra en J. C. Kalfsterman; A. A. W. Mes en H. Vrieling. GEHUWD: 26 Juli, J. W. de Bas en C. A. van der Veen; C. van Hees en A, Rose; C. Visee en W. van den Enk. BEVALLEN van een zoon: 25 Juli, B. C. HofmanOtsen; 26 Juli, C. Zandwijkvan Bakel; W. B. M. DerksenNas. BEVALLEN van een dochter: 24 Juli, M. A. WallekersWiering; 25 Juli, W. C. E. van LieshoutEikerbout; 26 Juli, D. Paarde- kooper Overmanvan Konijnenburg; M. DeenBrouwer; M, M. Sluitervan Schalk. OVERLEDEN: 24 Juli, B. J. van der Vos sen, 61 j., Kenaupark; 25 Juli, F. Wijnia, 73 j., Ampzingstraat. GEBREKKIGEN MAAKTEN EEN PRACHTIGE BOOTTOCHT De Eerste Hulp-vereniging „Snelver- band" heeft weer, zoals ieder jaar, een driehonderdtal lichamelijk gebrekkigen uit Haarlem en omgeving van een prachtige boottocht doen genieten. De tocht had de ontspanning „de Brasem" aan het Braas- semermeer tot doel, waar de „bootcom missie" de reizigers een diner aanbood. De burgemeester van Alkemade, de gemeente waarin „de Brasem" is gelegen bracht zijn gasten een bezoek en sprak hen toe. De „bootcommissie" van Snelverband werd tot het organiseren van deze tocht in staat gesteld door steun en medewerking allerwegen. Woningverbetering en woningsplitsing f 10/4 millioen voor premieregeling Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi- zing van de rijksbegroting 1949 ten behoeve van de premieregeling voor woningver betering en woningsplitsing. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, dat op grond van tot 31 De cember 1948 ingediende aanvragen tot ver betering van woningen ten laste van het dienstjaar 1949 voor bijdragen aan gemeen ten naar verwachting rond 5.400.000 zal moeten worden betaald. Voorts zal voor splitsing van bestaande woningen en het voor bewoning geschikt maken van niet in gebruik zijnde bedrijfs ruimten in 1949 gemiddeld per maand 425.000 of in totaal 5.100.000 nodig zijn. Voorgesteld wordt de desbetreffende be grotingspost van 2.500.000 te brengen op 10.500.000. S.S. „ASTURIAS" (22.000 TON) MAAKT REIS VAN BATAVIA NAAR ROTTERDAM. ,De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd hebben ter voorziening in een tijdelijk tekort aan reisgelegenheid van Batavia naar Nederland gecharterd het s.s. „Asturias". Het kan circa 1540 passagiers vervoeren, Het vertrek van Batavia is vastgesteld op 10 September. De reisduur van Batavia naar Rotterdam bedraagt 24 dagen. VEENBRAND IN DE GROTE IJPOLDER. Doordat vacantiegangers een brandende sigaret weggooiden op het veenterrein langs het Velserpad in de Grote IJpolder, raakte vijftienhonderd vierkante meter veengrond in brand en veranderde in een hardnekkig smeulende massa. De Amster damse brandweer is met twee spuiten de gehele avond en de nacht doende geweest het vuur te blussen. FRITS SCHUURMAN IN JOHANNESBURG AANGEKOMEN Frits Schuurman en zijn echtgenote zijn per vliegtuig te Palmietfontein in Zuid-, Afrika gearriveerd. De Nederlandse dirigent werd op het vliegveld verwelkomd door vertegenwoor digers van de gemeenteraad en van het muziekleven te Johannesburg, onder wie de heer Matthews, voorzitter van het co mité voor kunst en cultuur van de gemeen teraad te Johannesburg, de heer John Connell, directeur der muziek te Johannes burg en de heer Gideon Fagan, de tweede dirigent van het Stedelijk Orkest van Jo hannesburg. Frits Schuurman zal zijn repetities met het Stedelijk Orkest van Johannesburg op 2 Augustus beginnen. Het eerste concert werdt 9 Augustus gegeven. Frits Schuur man zal dan de gecombineerde orkesten van stad en radio-omroep leiden. SCHEEPVAART Alcinous, 26 Juli van Liverpool naar Port Said. Alcor, 26 Juli van Vittoria naar St. Vincent, Riogrande do SulRotterdam. Aldabi, 27 Juli van Antwerpen te Rotterdam. Alderamin, 26 Juli RotterdamLulea. Alm- dijk, 27 Juli van Houston te Galveston. Amsteldijk, 26 Juli van Manilla—Singapore. Kobe—Rotterdam. Amstelland, 26 Juli van Montevideo te Santos, Buenos AiresAm sterdam. Delfshaven, 26 Juli van Dakar naar Casablanca. Delftdijk, 24 Juli van San Fran cisco, VancouverRotterdam. Gaasterkerk, 27 Juli van Hamburg te Bremen. Hermes, 26 Juli van Rio de Janeiro naar Barbados. Hy dra, 26 Juli van Curasao naar Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 27 Juli te Sabang verw„ AmsterdamBatavia. Leerdam, pass. 26 Juli Bishop's Rock, New York—Antwer pen. Lemsterkerk, 26 Juli van Colombo n. Aden, Calcütta—Rotterdam. Lievevrouwen- kerk, 26 Juli van Colombo naar Madras, GothenburgCalcutta. Maas, 26 Juli, Para mariboAmsterdam, pass. Azoren. Mataram, 26 Juli pass. Ouessant, Makassar—Rotterdam. Merwede, 26 Juli van Bremen te Hamburg. Modjokerto, pass. 26 Juli Kaap del Armi, RotterdamJava. Molenkerk, 26 Juli van Genua n. Marseille, YokohamaRotterdam. Muiderkerk, 25 Juli van Lagos naar Port- gentil. BINNENLAND Zestig Nederlandse padvinders, die de in Skjak (Noorwegen) van 2 tot 12 Augustus te houden vierde World Rover Moot zullen bijwonen, maken de reis per vliegtuig. Zij zullen Zaterdagmiddag om vijf uur met een vliegtuig van Aero Holland van Schiphol vertrekken. Voor het eerst sedert 40 jaren is in Meppel een motorbeurtschip van 200 ton van de werf van de firma Worst en Dutmer te water gelaten. Men hoopt dat dit het begin is van een hernieuwde bloei van de vroeger zo bekende Meppeler scheepsbouw. Een leidekker die bezig was op het dale van de R.K. kerk aan de Rozengracht te Amsterdam viel naar beneden doordat de ladder welk hfj in de dakgoot had gezet, wegschoot. De man viel op een platje op een vrouw die op de binnenplaats van haar woning bezig was met de was. De vrouw brak een arm, de leidekker enkele ribben. Beiden zijn eerst naar 'n ziekenhuis en latei- naar huis vervoerd. De algemene vergadering van de Alge mene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft haar goedkeuring gehecht aan een be sluit van het hoofdbestuur, het communis tisch hoofdbestuurslid, het Tweede Kamerlid H. Hermans uit Vaals, te royeren. In de bovenverdiepingen van het Carl- ton-hótel te Amsterdam zullen ongeveer 100 flatwoningen ingericht worden. Uit de Marshall-guldens zal waarschijnlijk een bij drage worden verleend voor herstel van het gebouw. De prijzen van nieuwe en gebruikte motorrijwielen, gebruikte'personenauto's en van onderdelen en toebehoren voor motor rijtuigen zullen met ingang van 3 Augustus worden vrijgelaten, Met ingang van heden zullen de prijzen worden vrijgelaten van verf, in iedere vorm en samenstelling, verf af bijtmiddelen en verf- verdunningsmiddelen, met uitzondering van natuurterpentijn, terpentina en de bij het verven van textielgoederen toegepaste kleur stoffen. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen- spreekuur houden. Het negenjarige jongetje H. H. is tijdens afwezigheid van zijn ouders op het dak van de ouderlijke woning in de Schutterstraat geklommen, en uit de dakgoot gevallen. Het kind viel drie en een halve meter en belandde op een betonnen bestrating. Met een sche delfractuur en een wond aan het hoofd is het slachtoffertje naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht. Zijn toestand wordt niet levensgevaarlijk geacht. Heemstede TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Kranige redding De dertienjarige Ton Driessen, lid van de Heemsteedse Reddingsbrigade, slaagde ei- Maandagmiddag is, een tot nog toe onbekend gebleven jongetje van ongeveer 3 jaar uit de vrij diepe vijver in het z.g. Grotstuk te halen. Een kranig stukje werk. Jubileum Op 1 Augustus hoopt de heer G. Nijenhuis, bode aan het Raadhuis, de dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst van de gemeente kwam. In verband met de gezond heidstoestand van zijn echtgenote zal er geen gelegenheid zijn, om de jubilaris op die dag thuis te feliciteren. De heer Nijenhuis zal op die avond om 8 uur in het Raadhuis door het personeel worden gehuldigd. H. M. van der Hart overleden Hoofd van de Jan Linschoten- school De heer H, M. van der Hart, het hoofd van de Jan Linschotenschool in Haarlem, is op 62-jarige leeftijd na een langdurig ziek bed overleden. De heer Van der Hart, een oudgediende in het Haarlemse onderwijs, stond in 1906 in Assendelft voor het eerst voor de klas, na vijf jaar in Moerdijk te hebben gediend werd hij in 1916 aan de school in de Lin- scliotenstraat te Haarlem benoemd. In 1921 volgde zijn promotie tot hoofdonderwijzer. In 1926 werd de thans ontslapene leraar aan de Avondambachtsschool, waarvan hij tevens plaatsvervangend directeur was. In de lange reeks van jaren, dat de heer Van der Hart het onderwijs in het .Rozenpriëel" heeft gediend, is hij wel bij uitstek geschikt gebleken om het contact tussen de bewoners van dit stadsdeel en de school te leggen, omdat hij steeds de juiste toon tegenover hen wist te treffen. De nu overledene was bovendien actief in verscheidene verenigingen en organisa ties, in het bijzonder op het gebied van de reclassering. De teraardebestelling heeft Vrijdagmor gen om half elf plaats op het kerkhof van „Sint Barbara". De uitvaartdiensten heb ben een uur eerder plaats in de Basiliek van Sint Bavo. F. J. Wessels verlaat de Spaarneschool De heer F. J. Wessels gaat de Spaarne school in Spaarndam verlaten, want hij is per 1 September tot hoofd van een Montes sorischool in Spaarndam benoemd. De scheidende hoofdonderwijzer werd in. 1946 te Spaarndam benoemd en heeft zich in de 'sindsdien verlopen jaren voor Haar lems Noordpunt in vele opzichten verdien stelijk gemaakt. Ook deed de heer Wessels veel voor de vereniging „Volksonderwijs", waarvan hij bestuurslid en propaganda leider is, Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 304% 304% Unilever .r 260 s/r 260% 232% 233 A. K. U 174% 171%* 152% Nederlandse Ford 266 Nederlandse KabeJ 292 - v. Berkel's Patent 115 Scheepvaart-Unie. 153% 154 Holl.Amerika Lijn 151 Deli Maatschappij 148% 148% H. V. A 155% 155% A'dam Rubber 1331/2 136% Ned. Handel Mij. 149 N.-I. Handelsbank 110 Billiton Mij. II 345 7 FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell Ives kwam binnen met nog een andere man. Zij waren beiden in burger en het was mij onmiddellijk duidelijk, dat ik zou moeten proberen om mijn handen niet te laten trillen, zolang ik met hen bezig was. Ik zou moeten trachten, hen er niet in te doen slagen om mij* een gevoel te geven van in een kooi te zitten. Als ik het idee krijg, dat ik opgesloten zit, is het mis. Heel veel mensen denken, dat dit een ge volg is van het vliegen, maar het vliegen heeft er niets mee te maken. Als kind was ik al zo, voor ik nog ooit een vlieg machine had aangeraakt; dus lang voor de oorlog. Maar het is beter, om de men sen te laten denken, dat het van het vlie gen komt; speciaal mensen zoals Ives. Als zij wisten, dat het alleen maar een soort surplus aan electriciteit is, als zij wisten, dat het iets is, wat het gehele jaar door gaat, dan zou hun dat een heel andere kijk op mij geven. En het heeft geen zin om hun iets te geven, waar zij zich aan kun nen vastklampen. Ik zat er over te denken, hoe ik mijn handen in bedwang zou kun nen houden, op het moment, dat zij bin nenkwamen en ik keek naar Ives' gezicht, of dat mij ook enige aanwijzing kon geven. De andere man was zijn helper dat zag men onmiddellijk; ik kon duidelijk zien, dat van hem niet veel moeilijkheden te wachten waren. De brigadier gaf Ives een korte om schrijving van de zaak. Ives luisterde en stond nog altijd te luisteren, toen de agent de stoep op kwam met haar tasje. Hij legde dat op de lessenaar en zei, dat dit alles was. Zij droeg geen ringen, maar zij had een schelpencollier, zoals matrozen en mariniers uit de Pacific meebrengen en terwijl hij dit zei, keek hij naar mij. Ives nam het tasje op en begon het te doorzoeken. De agent zei, dat het er naar uitzag, alsof zy haar nek gebroken had, maar de dokter was nu bezig met haar te onderzoeken en zou zo dadelijk wel zijn rapport uitbrengen. Ives luisterde maar, terwijl hij het tasje doorzocht. De agent zei, dat zij nogal knap was en de brigadier zei, dat hij bedankt werd en wel gaan kon en ik stopte mijn handen in mijn zakken, toen de agent het vertrek verliet. Ives keek mij aan. Dat duurde ongeveer tien seconden. Zijn helper keek mij ook aan en toen zei Ives: Deze kant op, majoor, en de helper ging ons vóór een gang door. Ik liep achter hem aan en Ives liep achter mij.. Zij. brachten mij ia een klein, eenvoudig vertrek met wanden, die niet helemaal tot de zoldering reikten. Er stonden een kale lessenaar en een paar stoelen. Ives ging achter de lessenaar zitten en vroeg mij tegenover hem plaats te ne men, terwijl de andere man in de schaduw achter mij bleef staan. Ives trok de rits sluiting van haar tasje, dat hij nog altijd in de hand had, dicht en legde het op tafel. Hij zei: Wat betekende Letitia voor u? Is dat haar naam Letitia? Wist u dat niet? Ik heb haar nog nooit eerder gezien! Ik dacht: „Letitia", dat is geen aardige naam voor haar; een beetje teleurstellend. Ives zei: Waarom liet u haar dan niet, waar zij was en belde u de politie in de dichtstbijzijnde telefooncel op? Dat had ik ook moeten doen. Maar ik deed het nu eenmaal niet. Ik heb er ook geen uitleg voor. H'm, zei Ives. Hij zat met de vinger toppen van zyn linkerhand zachtjes op de tafel te trommelen. Mag ik uw inden- tificatie-papieren eens zien? Ik haalde mijn portefeuille te voorschijn en gaf hem die in zijn geheel over. Hij nam mijn rijbewijs er uit, bestudeerde dat even en keek naar mijn ogen en haar. Hoe heet u?, vroeg hij. James Quentin Foraker. Geboortedatum? 13 October 1915. Hij keek mijn andere papieren door, mij mijn portefeuille terug en stond op, terwijl hij even tegen zijn helper knikte. Laten we maar gaan. Wij gingen door de hall naar buiten. De dokter stond bij de lessenaar van de briga dier, terwijl die telefoneerde. De brigadier was blijkbaar in gesprek met de officier van justitie, want al spoedig gaf hij de telefoon aan de dokter en deze zei, ja, het was inderdaad een breuk van de halswer vels. Hij bleef nog even luisteren en zei toen, dat het goed was, waarna hij de tele foon neerlegde. Hij zei tegen de brigadier, dat het feitelijk niet nodig was, om een sectie te verrichten, maar dat het om alles volgens orde en regel te behandelen misschien beter was, dat Carson voor die sectie zou zorgen. De brigadier zei, dat het hem best was en dat hij het hem zou opdragen, waarna hij zich tot Ives wendde en vroeg, wie het meisje was. Ives gaf hem haar tasje en antwoordde, dat hij mij meteen meenam naar de plaats van de mis daad en dat hij hem later nog wel spreken zou. Waarop wij allen naar buiten gingen naar Ives' wagen. Zij vroegen mij eerst, waar mijn wagen stond en gingen er heen om het meisje te zien. Zij zaf nog steeds in dezelfde hou ding. Opnieuw overviel mij dat eigenaar dige gevoel, toen ik haar daar weer in mijn wagen zag zitten. Het was een vreemde sensatie en ik dacht er over, dat zij zich misschien verwonderd getoond zou heb ben, als zij ooit had kunnen weten, dat zij nog eens in mijn wagen zou zitten. Ik wendde mij af en bleef bij hun wagen op hen wachten. Ik wilde er niet bij zijn, als zij iets over haar zouden zeggen. Niet dat ik verwachtte, dat zij grapjes zouden maken, maar ik wilde eenvoudig niet. De ambulance kwam aanrijden, juist toen zij met hun beschouwing klaar waren en Ives gaf de verplegers toestemming hun gang te gaan. De volgende plaats, waar zij heen gebracht zou worden, was het bureau van Carson. Ives wierp mij een snelle blik toe, toen hij kwam aanlopen, waarna hij het portier opende en knikte. Ik ging met hem achterin zitten, de helper chauffeerde. Ik begreep, dat er mij nog verdere ondervra ging te wachten stond en ik was blij, dat de laan niet ver weg was, zodat ik daar mijn benen weer zou kunnen uitstrekken en het gevoel van opgesloten te zijn, weer kon kwijt raken. Toen Ives met zijn vra gen begon, vloog het mij door het hoofd, dat ik sedert die morgen 10 uur nog totaal geen lichaamsbeweging had gehad en het was nu vier uur in de middag. Ik moest voor zonsondergang nog wat beweging zien te krijgen, anders zou het 's nachts weer mis worden en zeer zeker, als ze mij in een bureau zouden vasthouden. Het was duidelijk, dat het verstandigste wat ik doen kon, was, ze zo beleefd mogelijk te antwoorden en hopen, dat ze mij vóór de nacht zouden loslaten. Ives zeit U heeft tegen, de brigadier gezegd, dat zij gestorven is door een nek slag. Hoe wist u dat? In mijn beroep, zei ik, leer je derge lijke dingen wel. Wat doet u hier eigenlijk, majoor? Ik ben met verlof Wanneer bent u gearriveerd en waar kwam u vandaan? Ik ben een week geleden uit San Diego gekomen, waar ik twee weken ge leden ben binnen gekomen. Uit de Pacific? Ja. Vertelt u mij eens, waar u momen teel verblijf houdt en voor hoe lang en wat u daarna gaat doen. Ik logeer bij vrienden. Ik zal daar nog drie weken blijven. Dan ga ik naar Quantico, Virginia, waar ik benoemd zal worden als instructeur voor gevechtsvlie gers. Hoe lang is het geleden, sedert u het laatst met verlof was? Net precies een jaar! Waar hoort u thuis? New York. Getrouwd of niet? Vrijgezel. Ouders nog in leven? Ja. En gaat u gedurende uw verlof hele maal niet naar huis? iWordt vewplgdJffiX

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6