Haarlems Dagblad Tact Accoord te Djokja bereikt over het staken van het vuren Engeland vraagt anderhalf milliard dollar in het tweede jaar der Marshall-hulp Amsterdamse raad kaartte na over gebeurde in vorige vergadering De Engelsen streven met hun „Cornet" naar de spits van de burger-luchtvaart 64e Jaargang No. 19305 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 28 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©pcectjtc tjaarlcmetije «Courant (Intto 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TWEE Amerikaanse journalisten geven hun regering de raad, de Russische regering niet voortdurend aan te vallen. Zij doen dit in een door beiden getekende beschouwing in de Reader's Digest onder de titel: „Zal het Noord-Atlantische Pact vrede brengen?" Hun slotsom luidt dat het niet automatisch tot vrede zal leiden, maar die wel sterk bevorderen, mits twee punten van beleid worden toegepast. Het eerste is, dat de regeringen der Westerse democra tieën zich minder luidruchtig gedragen in de uitwisseling van beledigingen met de regeringen van Rusland en zijn satellieten, en aanmerkelijk luider in .het verkondigen van hun vaste voornemen om geen aanval op Oost-Europa te doen. Het tweede punt is, dat de regeringen van West-Europa geen tijd moeten verliezen en geen zuinigheid moeten toepassen in het opbouwen van een zo sterke verdediging, dat de mannen in het Kremlin in een aanval op West-Europa alleen hun eigen ondergang zullen zien. Dit tweede punt betreft dan speciaal het „men senmateriaal1' (volgens de gebruikelijke militaire term). Ik zal op dat tweede punt vandaag niet ingaan en ook niet opnieuw de_ hier eerder uitgesproken mening toelich ten, dat het Atlantisch Pact op zichzelf vol strekt tekortschiet om vrede te bereiken en dat groter en vooral nieuw beleid vereist wordt. Militaire bondgenootschappen zijn alleen maar het oude lied. Maar dat eerste punt van William Hard en André Visson verdient aparte aandacht. Zij lichten het toe met Amerikaanse dui delijkheid. Zij zeggen: „Er wordt een voort durende psychologische oorlog gevoerd, vaak in zeer boze woorden, tussen de rege ringen van de Westerse democratieën ener zijds en die van de Sovjet-Unie en haar satellieten anderzijds. Wij behoorden dit wapen slechts met grote voorzichtigheid te hanteren. Het ergert ons Amerikanen als de regeringen van Rusland c.s. tegen ons te keer gaan over onze „monopolisten in Wall Street", onze „plutocratische oorlogsma kers" en het onderscheid dat wij maken ten aanzien van negers en andere groepen in ons midden. Als regeringen de openbare of particuliere instellingen aanvallen, die onder andere regeringen bestaan, leidt dat tot meer internationale wrijving. Wij voor ons behoorden alle onnodige toeneming van die wrijving te vermijden. Wij wensen geen oorlog met Rusland. Enige militaire opinies in Washington mogen zeggen, dat zulk een oorlog snel door onze luchtmacht gewonnen zou worden, maar de meeste militaire opinies in Washington houden in, dat oor met Rusland zowel onze land- en zee- strijdkrachten als onze luchtmacht in volle actie zou brengen. Wij zouden winnen, maar het'zou lang duren en geweldig veel kosten. Bovendien: wat zouden wij aan vangen met een veroverd Rusland? Wij hebben grote sommen gelds besteed om te ontdekken, wat wij met een veroverd Duitsland moeten doen. Een veroverd Rus land zou een veel groter en veel kostbaar der probleem zijn. Dus wensen wij zowel om menselijke als om practische redenen yrede met Rusland. En daarom behoorde onze regering alle uitingen te vermijden, die de Sovjet-regering de indruk kunnen geven dat zij zich wil bemoeien met din gen, die binnen haar gezags-sfeer liggen. Dit zou betekenen dat onze regeringsper sonen in Washington, van de president zelf tot de laagste toe, zouden ophouden met te praten over Ruslands één partij-stelsel, zijn geheime politie, zijn kampen vol dwang arbeiders en andere ongerechtigheden. Het zijn zeker ongerechtigheden. Onze regering kan er dan ook zeker van zijn, dat zij voortdurend in het licht zullen worden ge steld door onze Pers en radio particu liere instellingen. Maar zij zelf zou woor denstrijd door vreedzame werkelijkheid moeten vervangen. Het vreedzame feit is, dat wij niet van plan zijn met Rusland oor log te voeren om zijn instellingen te ver anderen." Aldus William Hard en André Visson. Hun wat nuchtere en kille betoog is zeker niet zonder helder inzicht. Menigeen zal zich vaak afvragen welk ander gevolg die officiële venijnigheden, eigenlijk kunnen hebben dan de verhouding tussen Oost en West te verbitteren. Voor de voorlichting ln eigen land zijn zij overbodig. Als men ze leest of hoort vraagt men zich af of dit nu eigenlijk als diplomatieke tact geldt. Blijkbaar behoort het tot het vage en door zovelen als een soort magie beschouwde middel „propaganda". Ik weet niet öf de raad van Hard en Visson te Washington opgevolgd zal worden, maar zie wel een extra-argument dat ervoor pleit, namelijk: dat die wederzijdse scheldpartijen zo ver- Velend worden. „Ieder genre is góed, be halve het vervelende", zegt een Frans kern- Woord. Het drukt zich wat sterk uit, maar wie beaamt niet afkeuring van verveling? Politieke propaganda in de negatieve zin daar spoedig onder. Wie hardnekkig herhaalt en zich daarbij van krachttermen bedient bereikt snel de grens van zijn mo gelijkheden. De zogenaamde „psychologi sche oorlog" tussen Oost en West is daar al lang overheen. Hij is vervelend geworden. Men leest hem niet meer. Men weet bij Voorbaat wat er zal komen, en in welke bewoordingen. Het is zo eentonig dat men zich verwondert over een psychologische strijd, die zo weinig blijk van mensenken nis geeft. Evenals over regeringen, die el kaar alleen maar kwaad maken. R. P. Sovjet-Russische marine deskundigen naar Amerika Het Amerikaanse ministerie van Bui- jtenlandse Zaken heeft heden bekend ge maakt, dat de Sovjet-Unie twee Marine deskundigen naar Amerika zal zenden voor besprekingen over de terugkeer van 31 marine-schepen, die in het kader van de leen- en pachtregeling aan de Sovjet-Unie Waren afgestaan, naar de Verenigde Staten. De schepen zijn drie ijsbrekerrs en 28 fregatten. De Sovjet-Russische deskundigen zijn schout-bij-nacht Piterski en kapitein Vanyoekin. Werkloosheid in Amerika De gouverneurs van de Amerikaanse staten Connecticut en Massachusetts heb ben ae Amerikaanse minister van Handel, Charles Sawyer, medegedeeld, dat de werk loosheid in genoemde staten zulke onrust barende afmetingen heeft aangenomen, dat op hei ogenblik één arbeider op acht tonder. werk zit. Ondertekening verwacht gedurende het weekeinde BATAVIA, 28 Juli (United Press). Nadat de besprekingen te Djokja tussen de Neder landse en Indonesische delegaties over de afkondiging van een bevel tot staken van het vuren aanvankelijk dreigden te mislukken, is er Woensdag een wending ten goede gekomen. Op deze eerste dag van het nieuwe Mohammedaanse jaar is een volledig accoord tot stand gekomen, aldus hebben hooggeplaatste Nederlandse autoriteiten te Batavia heden medegedeeld. De besprekingen zijn geëindigd en de delegaties zijn thans druk bezig met het uitwerken der technische détails, terzijde gestaan door de UNO- commissie voor Indonesië. Het is de verwachting dat het accoord gedurende het komende weekeinde te Ba tavia tijdens een voltallige zitting van de delegaties en de UNO-commissie zal wor den getekend. De bepalingen van het ac coord zullen daarna onmiddellijk van kracht worden. Alle gedelegeerden die nog in Djokja zijn zullen in de loop van morgen en Zaterdag naar Batavia gaan. Naar vernomen wordt behelst het accoord een nauwkeurige afbakening van de ver schillende gebieden onder Nederlands en Indonesisch gezag waar de bepalingen van het wapenstilstandsaccoord in acht zullen worden genomen. Volgens mededelingen te Batavia verlie pen de besprekingen Woensdag in vriend schappelijke geest, in tegenstelling met de voorgaande dagen. Britse mening: Oost-China geteisterd door overstromingen Het politieke departement van het mili taire district van Oost-China heeft alle eenheden van het onder communistische leiding staande leger bevel gegeven met alle middelen de slachtoffers te helpen van overstromingen in het gebied van de Jangtse, die grote afmetingen hebben aan genomen. In het bevel wordt gezegd, dat de gar nizoenen van alle geteisterde plaatsen des noods alle militaire operaties moeten stop zetten, de inwoners moeten helpen de- dij ken te verstevigen en in het algemeen moeten medewerken om de ramp te keren. Wanneer het ergste voorbij is, moet het leger de bevolking helpen om de normale productie te hervatten. „Indonesische markten worden steeds belangrijker" LONDEN, 28 Juli (Reuter). De Britse reder sir John Hobhouse verklaarde heden tijdens een bijeenkomst te Londen van de Britse Kamer van Koophandel voor Indo nesië dat Indonesië gedurende lange tijd jaarlijks goederen ter waarde van minstens honderd millioen pond sterling zou moeten invoeren. Sir John Hobhouse, die voorzitter is van de Kamer, verklaarde verder dat dit zelfs zo zou blijven, lang nadat de thans be staande behoeften van de archipel aan ka pitaals- en verbruiksgoederen zouden zijn bevredigd. „En het zal nog geruime tijd duren, voordat alleen dit laatste is ge schied", aldus Hobhouse, die verder nog verklaarde dat, hoe meer de overige wereldmarkten het verzadigingspunt nade ren, des te belangrijker de Indonesische markten worden. Voorts verklaarde sir John Hobhouse nog dat ongetwijfeld reeds veel eerder een poli tieke regeling in Indonesië zou zijn bereikt, indien de republikeinen niet waren aange moedigd door anti-Nederlandse propa ganda in de Verenigde Staten en ook el ders ter wereld. „De Nederlanders zijn beheerders in de ware zin des woords. Zij hebben er groot gelijk in, dat zij hun verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in de Indische Ar chipel niet eerder wensen over te dragen dan dat er een regeringsstelsel tot stand is gekomen, dat getoond heeft in staat te zijn de landszaken te behartigen", aldus de voor zitter van de Britse Kamer van Koophan del voor Indonesië. „Gastvrijheid" in een politiestaat Hans Tütsch, correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" is uit Praag ver trokken nadat hij had ontdekt dat in zijn hotelkamer een microfoon was verborgen. Hij heeft zijn beklag ingediend bij de pers chef van het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken, die verklaarde dat de microfoon niet door de politie was aan gebracht. De Zwitserse gezant te Praag, Ohl, heeft persoonlijk ook op diplomatieke gronden geprotesteerd in verband met de aan Tütsch gegeven verzekering, dat hij vrij in Praag kon werken. De correspondent kreeg argwaan, toen hij in zijn kamer draden ontdekte die er vroeger niet geweest waren. Hij vond een kleine microfoon en kon vaststellen, dat de draden naar een andere kamer liepen waar een versterker stond opgesteld. Hij ver nam, dat de huurders van deze kamer niet in het register van het hotel waren inge schreven, hoewel zulks in normale gevallen verplicht is. Tütsch heeft de perschef van het Tsje choslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld dat hij geen basis voor vertrouwen meer aanwezig achtte en dat hij in overleg met zijn blad had besloten uit Tsjechoslowakije weg te gaan. Een groot aantal Westelijke dagblad correspondenten heeft het land reeds eer der verlaten. Van sommigen werd het visum ingetrokken. Anderen vonden het onmogelijk daar te werken. De Koning van Engeland heeft gisteren voor Buckingham Palace aan de Ierse Foot Guards'' een nieuw rcgimentsvaandel uitgereikt, welke ceremonie werd bijgewoond door ons Koninklijk Paar dat men hier met Prinses Irene op de Koninklijke tribune ziet in gezelschap van Koningin Elizabeth en de Engelse Koningin-moeder Mary. «se aanvragen zullen het beschikbaar te stellen ver te boven gaan Europe bedrag WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse Senaat heeft eerst met alge mene stemmen besloten voor het twee de jaar van het Europese herstelpro gramma dat op 1 Juli is begonnen, een bedrag van 3.628.380.000 dollar uit te trekken, doch later dit besluit weer teniet gedaan door het gehele wets ontwerp terug te zenden naar de be grotingscommissie. Zoals bekend is, heeft het Huis van Afgevaardigden zijn goedkeuring ge hecht aan het toewijzen van een be drag ad 3.568.470.000 dollar voor dit doel, welk bedrag zo nodig in 10}4 maand zou mogen worden uitgegeven. Britse economische ambtenaren hebben medegedeeld, dat de aanvragen van alle Wesi-Europese deelnemers aan het herstel programma voor een deel van de dollar hulp. die in 1949-'50 beschikbaar zal zijn. waarschijnlijk in totaal de beschikbare gel den met anderhalf milliard dollar zullen overtreffen. De Britse dollarbehoeften al leen zijn reeds anderhalf milliard dollar. De organisatie voor Europese economi sche samenwerking zal het bedrag van de door elk land aangevraagde hulp niet be kend maken voor de werkelijke verdeling, maar de aanvragen voor 1949-'50 der an dere deelnemers zijn naar verluidt de vol gende: (in millioenen dollars) Oostenrijk 209,9; België en Luxemburg 312,5; Dene marken 115; Frankrijk 880; Triëst 17; Grie kenland 190; Ierland 64; IJsland 8,5; Italië 559,2; Noorwegen 120,6 Nederland (met in begrip van Indonesië 424,4; Portugal 51; Zweden 58; Turkije 112; Bizóne 400,6 Franse zóne 120.6. Dollartekort stijgt weer. De voorlopige rapporten over het tweede kwartaal van 1949 wijzen op een verdere stijging van het West-Europese dollar tekort, aldus wordt gezegd in hei econo mische bulletin voor Europa, dat is uitge geven door de afdeling voor research en planning van de Economische Commissie voor Europa. De export der West-Europese landen, zo wordt vervolgd, heeft niet die sterke stijging te zien gegeven die in deze periode normaal is. De spoorwegen hebben in deze weken druk werk om de vele duizenden rijwielen te vervoeren, die met hxin meesters (essen) op vacantïe gaan. Per speciale riiwieltreinen worden ze naar de plaatsen van hun bestemming gebracht. Een kijkje bij het afladen op een der stations in de Residentie. Ten aanzien van de Europese handel in het eerste kwartaal van dit jaar wordt in het bulletin opgemerkt, dat de stijging van de invoer uit en de daling van de uitvoer naar de Verenigde Staten en Canada tot gevolg hebben gehad, dat het dollartekort niet langer afneemt, zoals voordien het ge val was, doch thans weer toeneemt. Het Europese handelsdeficit met Noord-Ameri- ka is in vergelijking met het laatste kwar taal van 1948 aanzienlijk groter geworden. In het bulletin wordt voorts opgemerkt, dat de economische teruggang in de Ver enigde Staten geen waaimeembare invloed heeft gehad op de binnenlandse economi sche toestand der Europese landen in de periode, waarop het overzicht betrekking heeft. De industriële productie bleef zich in dezelfde sterke mate als in 1948 in stij gende lijn bewegen. Het grootst was de productievooruitgang in Frankrijk, Duits land en Noorwegen. In het eerste kwartaal van 1949 heeft de industriële productie van Europa in haar geheel genomen een peil bereikt, dat 16 hoger was dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Dit cijfer werd echter sterk beïnvloed door het snelle industriële herstel in West- Duitsland. Wanneer men Duitsland buiten beschou wing laat, bedraagt de stijging der indu striële productie in Europa slechts 9 Ook in de Sovjet-Unie was het tempo van de vooruitgang in het eerste kwartaal van dit jaar even groot als in 1948. De bruto-waarde der industriële productie was 23 hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Massaal gevecht in de Italiaanse Senaat Twintig minuten lang vlogen inktpotten en stoelen door de zaal Twee honderd Italiaanse senatoren zijn gedurende twintig minuten in de verga derzaal slaags geweest. Aanleiding hiertoe vormden de besprekingen over de kortge leden geëindigde staking van landbouw- arbeiders. De gevechten braken uit, nadat de Senaat bijna de gehele dag in zitting was geweest en het humeur der senatoren steeds slechter was geworden. Communistische en links-socialistische afgevaardigden hadden de (christen-de mocratische) minister van Binnenlandse Zaken Mario Scelba ervan beschuldigd een tactiek van „de sterke arm" tegen de stakers te hebben toegepast. Hierop ant woordde minister Scelba dat dit noodza kelijk was geweest om de communistische „terreurgroepen" te bestrijden, die werk willigen hadden geïntimideerd. Op een gegeven ogenblik werd van de banken der communistische afgevaardig den af „moordenaar" geroepen, waarop de christen-democratische senator Albino Do- nati vinnig reageerde met de woorden: „Er wordt op de communistische gramofoon Het woord is aan.. Otto Weiss: Om bondig te schrijven moet men over veel woorden beschikken. wel eens een andere plaat afgedraaid, doch de klanken, die ten gehore worden ge bracht, zijn altijd dezelfde". Dit was aan leiding voor een aantal senatoren der linkse partijen zich van hun zetels te ver heffen, waarop een algemeen gevecht ont stond. De senatoren sloegen er blindelings op los, daarbij elkander woedend uitschel dend. Inktpotten, dossiers en stoelen wer den als projectielen gebruikt. Boden trachtten de vechtenden te schei den, doch elke keer werden zü door een „verenigd front van senatoren terugge slagen". Na twintig minuten begon de strijd te luwen, waarvan vice-voorzitter Guisep- pe Alberti gebruik maakte om de zitting te schorsen. Personeel voor het verlenen van eerste hulp dat tijdens vergaderingen van de Italiaanse senaat altijd gereed staat om, zo nodig, de helpende hand te bieden heeft een aantal senatoren behandeld voor verwondingen van geringe aard. C.P.N.-voorstel tot afkeuring van het beleid van de voorzitter werd verworpen. In de Woensdagmiddag gehouden verga dering van de gemeenteraad van Amster dam kwamen de gebeurtenissen in de vo rige vergadering ter sprake, toen de heer Seegers (C.P.N.) bezwaar maakte tegen de notulen. Volgens hem was er niet „con form besloten geen discussie toe te laten over de motie-Seegers" (betreffende onge regeldheden bij vertoning van de film „Het geval Gouzenko"). De heer Seegers kreeg gelegenheid hierover te spreken, waarbij tevens in behandeling kwam zijn voorstel met betrekking tot de wijze van behandeling van de motie-Van Wijk in de vorige raadsvergadering. (Deze motie werd toen niet aan de agenda toegevoegd, waardoor eerst tumult, later een vechtpartij ontstond en de heer Seegers door recher cheurs uit de raadzaal werd verwijderd.) De voorzitter had in een nota zijn stand punt gemotiveerd en de raad verzocht, zijn oordeel uit te spreken over de wijze, waar op hij het reglement van orde had toege past. De heer Seegers zei, dat niet één man de voorzitter kan uitmaken, buiten het reglement van orde om, wat «dient te ge schieden. De voorzitter kan wel bezwaar hebben tegen enige discussie, maar deze verhinderen kan hij niet. De voorzitter ging buiten zijn bevoegdheid. „Ik kreeg het woord niet regelmatig, daarom trachtte ik het onregelmatig te krijgen. Niet ik, maar de voorzitter had gewezen moeten worden op het verkeerde van zijn handelwijze", al dus de heer Seegers. Na enige discussie tussen de voorzitter en de heren Seegers en Gortzak merkte de heer Rustige (A.R.) op, dat al zou de voor zitter een fout gemaakt hebben, dit niet de fout van de heer Seegers en zijn fractie rechtvaardigde, „te proberen onregelmatig gelijk te krijgen". De heer Le Cavelier (V. V.D.) merkte op: „Orde kan nooit door wanorde worden bereikt. Ik ben verbaasd Labourlid Hutchinson geroyeerd Lester Hutchinson, parlementslid van de Labourpartij (linkervleugel), is uit de partij gestoten, meldt Reuter uit Londen. Hutchinson heeft met Henry Wallace, de leider van de progressieve partij in Ame rika, een „vredestournée" door de Verenig de Staten gemaakt en daarbij tegen het Atlantisch Pact gesproken. Hij is ook een van de 21 parlementsleden, die ten tijde van de Italiaanse verkiezingen in 1948 een telegram hebben getekend waarin Pietro Nenni, die samenwerking met de commu nisten voorstaat, werd gesteund. Reeds enige tijd werd een disciplinaire actie tegen Hutchinson verwacht. door verwekkers van wanorde de orde te horen verdedigen!" De notulen der vorige vergadering wer den hierna met 21 tegen 6 stemmen goed gekeurd. Een voorstel van de heer Seegers tot afkeuring van het beleid van de voor zitter en tot vernietiging van het besluit, waarbij de heer Seegers de toegang tot de vergadering van 13 Juli werd ontzegd, werd met 27 tegen 10 (C.P.N.-)stemmen verworpen. Aanval op Zuid-China begonnen Een half millioen uitstekend uitgeruste Chinese communistische soldaten is Zuid- China binnengerukt over een front van 800 kilometer. De nationalistische strijdkrach ten zijn bij Tsjangsja zie de kaart samengetrokken om een doorstoot naar Kanton te voorkomen. De val van Kanton Nieuwste passagierstoestel vervoert 40 man met een snelheid van 800 kilometer per uur Het nieuwste Engelse passagiersvlieg tuig, de Havilland Comet, is Woensdag voor het eerst bij wijze van proef opge stegen van het vliegveld Hatfield, ten Noorden van Londen. De Comet is uitge rust met vier straalmotoren. John. Cun ningham, eerste testpiloot van de maat schappij, rapporteerde na de eerste met het vliegtuig genomen proeven dat alles uit stekend was verlopen. De Cornet, een laag- deklcer, kan 36 passagiers en een beman ning van vier koppen vervoeren bij een snelheid van 800 km per uur op een hoogte van 13.000 meter. Waarschijnlijk zal het toestel niet vóór 1952 als lijntoestel ge bruikt worden. De Engelsen hebben op dit toestel al hun hoop gevestigd om aan de spits van de wereldluchtvaart te komen. Bij de con structie van dit toestel hebben zij de grootst mogelijke geheimhouding betracht. De Comet is het eerste straalvliegtuig voor passagiersvervoer ter wereld, dat van meet af aan als zodanig is geconstrueerd. De Britten hebben met de constructie van de Comet de Amerikanen op het gebied van de straal-passagiersvliegtuigen tot op he den overtuigend geslagen. In de Verenigde Staten is men met de ontwikkeling nog ver achter bij de Britten. Een vertegenwoor diger van de persafdeling van de bekende Boeïngfabrieken, die zich op het ogenblik in ons land bevindt, verklaarde, dat het straalvliegtuig voor passagiers bij de Boeing alleen nog maar op papier staat. De constructie van ae Engelse straalvlieg tuigen wordt gefinancierd door de rege ring. De Cornets zullen te zijner tijd op de luchtlijnen van de Britse luchtvaartmaat schappijen worden gebruikt. De British Overseas Airways Corporation heeft reeds een groot aantal Cornets besteld. Ondemocratische belasting in Zuidelijke staten van Amerika Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft na heftige debatten met 273 tegen 116 stemmen een anti-verkiezingsbelas- tingwet aanvaard. Het wetsontwerp het eerste punt van Trumans program van burgerrechten gaat nu naar de Senaat. De tegenstanders verwachten, dat het wets ontwerp in de Senaat op de lange baan zal worden geschoven. De betrokken wet zou, als zij van kracht werd, de verkiezingsbelasting afschaffen welke in zeven der Zuidelijke staten ver eist wordt voor deelneming aan verkiezin gen. De Zuidelijken voerden bij de debat ten aan, dat deze wet de Ku Klux Klan zou aanmoedigen, de Noordelijken betogen, dat de verkiezingsbelasting „kortzichtige lieden in staat stelt controle uit te oefenen over sommige Zuidelijke staten". zou immers betekenen, dat Tsjangs hoofd kwartier op Formosa afgesneden is van het nationalistische China, terwijl de macht van Mao Tse Tung clan tevens een aan sluiting verkregen zal hebben met de com munistische guerilla's in Vietnam, waar door de Fransen in grote moeilijkheden zullen komen te verkeren. Er zijn berichten die melding maken van het feit dat de Chinese regering zich voor bereidt op het verlaten van Kanton. Tegen deze welhaast niet meer te stuiten opmars van de communisten heeft de de mocratische wereld inderhaast een verde digingsgordel opgeworpen met als belang rijkste strategische punten Japan, Formo sa, de Philippijnen, Vietnam en Siam. Men acht het zwakste element in deze defen- sielinie juist Vietnam op welks grenzen de nieuwste communistische aanvalsstoot gericht is. Nieuwe lening aan Nederland van vijftien millioen dollar op komst Washington, 28 Juli (ANP/Aneta) -Aneta vei-neemt uit betrouwbare bron dat de Internationale Bank voor Wederop bouw besloten heeft een nieuwe lening van vijftien millioen dollar aan Nederland te verstrekken. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de lening nog voor het einde van deze week officiëel bekend zal worden gemaakt. <>^xc«acccoMctooaxicccixoc«aX'yi TAMELIJK KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te tien uur: Wisselend bewolkt met enkele regen buien. Matige en overdag af en toe vrij krachtige wind uit Westelijke richtingen. Nog iets lagere tempera turen. 29 Juli: Zon op 4.56 uur. onder 20.36 uur Maan op 9.32 uur. onder 22.22 uur Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 28 Juli: Hoog water 5.17 en 17.46 uur Laag water 1.02 en 13.09 uur Vrijdag 29 Juli: Hoog water 6.00 en 18.27 urn- Laag water: 1.49 en 14.09 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1