c VAN HOUTEN 3 Militaire hulp voor Europa De radio geeft Vrijdag Lages beschouwde uitzendingen van Radio Oranje als propaganda Ook Eerste Kamer keurt Statuut van de Raad van Europa goed De nieuwe bonnen Wereldnieuws DonÜerSag 28 Juli 1949 2 IN DE WERELDPOLITIEK „Wij kunnen ons niet veroorloven onze vaart te verliezen," zei president Truman Maandag in zijn tot het Congres gericht pleidooi voor de spoedige aanvaarding van het militaire hulpplan, dat de Amerikaanse regering heeft opgesteld om de Europese landen die niet. onder een communistisch bewind zuchten, in vliegende haast te hel pen aan een krachtig defensief apparaat. Hoe men ook moge denken over zaken als het Atlantisch pact, de Marshall-hulp en het nieuwste product van de Ameri kaanse politiek, het Europese bewapenings plan, een feit is het dat Washington in de organisatie en tenuitvoerlegging van zijn op verdediging tegen aggressie gerichte handelwijze een snelheid betracht die on getwijfeld zelfs de Russen zal overdonde ren. Want hoe gewiekst en talentvol de politici van de Sovjet-Unie hun geheim zinnige en onrustverwekkende activiteit ook weten te ontplooien, men kan niet aan de indruk ontkomen dat sinds betrekkelijk korte tijd het initiatief in de „koude oor log" duidelijk aan Amerikaanse zijde ligt en dat Moskou min of meer wanhopige pogingen doet om de situatie bij te houden. Truman is er blijkbaar van overtuigd dat snelheid en resolute daden de Verenigde Staten in de gelegenheid zullen stellen de buitenlandse politiek van Rusland in een richting te dwingen die afwijkt van de oor spronkelijke een richting die, wanneer men het eens mag zijn met de overtuiging van politieke analysten op het Westelijk halfrond, onvermijdelijk tot een wereld oorlog leidde. Het Amerikaanse Congres staat thans voor een beslissing die in de geschiedenis der Verenigde Staten als uitermate belang rijk geboekstaafd dient te worden. Niet minder dan een milliard vierhonderdvijftig millioen dollar vraagt Truman om de vrije Europese landen te bewapenen en deze enorme som moet voor een groot deel als kapitaal verloren worden beschouwd, aan gezien de bewapening der Europese lan den al naar gelang van des presidents be slissing gratis, op crediet, tegen contante betaling of op leenbasis kan geschieden. Er zijn vele landen in Europa die een doeltreffende moderne bewapening, zoals Truman zich die voorstelt, eenvoudig niet kunnen betalen, nu niet en ook in de na bije toekomst niet. Deze landen zullen dus schenkingen moeten ontvangen. Er zijn Europese landen die zulk een bewapening wel kunnen, doch niet willen betalen, aan gezien zij daarvoor hun economie zouden moeten verminken. Ook deze landen zul len gedeeltelijk in schenkingen moeten worden voorzien van de uitrusting die zij voor hun eigen en Amerika's veiligheid nodig hebben. Van de bijna anderhalf milliard dollar zal dus een klein deel terug komen en dit, gevoegd bij de enorme kos ten van het Marshall-plan, doet de Ame rikaanse volksvertegenwoordigers toch blijkbaar wel even aarzelen, hoezeer zij ook overtuigd zijn van de noodzaak om West-Europa een krachtig en afdoend wa pen in de hand te geven tegen de even tuele aggressor, die een zwak en verdeeld Westen als welkome buit zou kunnen be schouwen. De tegenstand in het Congres lijkt niet gering. Niet alleen republikeinen, doch ook vooraanstaande democraten staan huiverig tegenover het gigantische plan van Tru man, dat bovendien de president dermate IJswater PARF.FABR. „LOTUS SCHIEDAM met uitgebreide bevoegdheden bekleedt, dat het Congres vreest alle controle over de buitenlandse politiek te verliezen. Senator Vandenberg, de republikeinse voorman, die indertijd het Atlantisch pact krachtig verdedigd heeft, is thans aller minst geneigd de militaire consequentie van dat pact zoals Truma'n zijn bewa peningsprogramma noemt te aanvaar den. Hij heeft dit progromma te uitgebreid en te radicaal genoemd en wenst dat het Congres een ander, bescheidener plan wordt voorgelegd, volgens hetwelk op kleine schaal aan Europese landen hulp wórdt verleend totdat deze landen door de coördinatie hunner defensies een doel treffende eenheid zullen vormen. Ook de republikeinse senator Taft is niet te spre ken over de buitensporige eisen van de president. Hij vindt dat Trumans program gevaarlijk is, omdat het de „Verenigde Staten zou kunnen betrekken in allerlei oorlogen, zowel burgeroorlogen als oorlo gen tussen naties, waar ook ter wereld, waaraan de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie zouden kunnen deel nemen zonder het Congres om toestemming behoeven te vragen". Tot nu toe heeft president Truman van zijn Congres in nagenoeg alle kwesties van buitenlandse politiek zijn zin gekregen, omdat dit Congres allerminst verdeeld was over de kwestie dat de Verenigde Staten een krachtige, doelbewuste houding moes ten aannemen tegenover de Russische re calcitrante politiek. Nu echter een zo om vangrijk en beslissend plan van militaire aard op tafel komt, dat bovendien nog in zeer korte tijd behandeld en liefst aange nomen moet worden, beneemt de vaart waarmede Truman voortstuift vele afge vaardigden de adem. Zij vinden dat het te bar wordt en hun achterdocht groeit zij zijn bang dat de president hen even zeer wil overdonderen als hij dat Stalin wil doen. Daarbij komt nog dat in de rege ring blijkbaar ook geen eenstemmigheid heerst over het plan van Truman. Zo is de kans dat het Congres nog in deze zittings periode die loopt tot 31 Juli doch met een maand verlengd zal worden nog tot een beslissing komt, uitermate gering. Als het Congres een verzoek van Truman om voor het reces over dit militaire hulp- HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Balletmuziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Etudes van Chopin. 9.15 Voor jonge zieken. 10.00 Divertimento in D, Mozart. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zangrecital. 11.30 Melo dieën uit „Oklahoma!". 11.55 Lichte orkest werken. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Blaas- kwintet met piano. 13.15 Amsterdamse Poli- tieltapel. 14.00 Zangplaten. 14.15 Orgel. 14.40 Binnenhuisarchitectuur. 15.00 Vioolconcert, Bartok. 15.40 Boekfragment. 16.00 Koor. 16.40 Voordracht. 17.00 Gedeelten uit „Carmen", Bizet. 17.45 Trio voor viool, cello en piano, Godron. 18.15 Het Evangelie in Esperanto. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Geestelijke liede ren. 19.30 Actueel geluid. 19.45 C. N. V. 20.05 Derde Symphonie, Beethoven. 21.00 „Gerefor meerde oecumenische synode". 21.20 Om roepkoor. 21.50 „Sans souci". 22.15 Orgel concert. 22.45 Overdenking. 23.15 Lichte klanken. HILVERSUM n, 414.5 ÏWL 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7. is' Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Sym- phonisch concert. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10,20 Platen, 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Zangrecital. 11.00 Voordracht. 1115 Cor Steyn, orgel. 11.35 Kwartet Corduwener. 12.00 Bioscooporgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Soort. 12.45 Toon Hermans en Sandor Vidak. "13.15 Kwintetspelers. 13.45 Cowboy liedjes. 14.00 Kooldes. 14.20 Ned. Vereniging voor Volkszang. 14.50 Platen. 15.00 Neder landse dichters: Michel van der Plas. 15.20 Lichte melodieën. 15.45 Reportage Vier daagse. 16.00 Alice Heksch speelt Chopin. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmland. 17.20 Strijkkwartet no. 8. Beethoven. 18.15 Felici taties. 18.35 Jonge Flierefluiters. 19.00 „Denk om de bocht". 19.45 U.N.A.C. 19,30 Vrijz. Prot. jongeren bijeen, 20.05 Nederlands Kamer koor. 20.30 „Het innerlijke leven". 20.55 Boek bespreking. 21.00 Gevraagde platen, 21.35 Gramot'oonplaten. 22.00 Buitenlands ovei-- zicht. 22.15 „Swing and sweet". 22.40 Vrijz. Prot. jongeren bijeen in Soesterberg. 23.15 Symphonie no. 5, Frokofjef. op het presidentele plan haar voren te brengen dan zij oorspronkelijk al voorne mens waren. Is Trumans plan inderdaad overdreven en te veelomvattend? Men zou geneigd zijn de psychologische waarde van elke Amerikaanse militaire hulp aan Europa het afschrikken van adspirant-aggressoren af te meten naar de mate van eenheid, die West-Europa weet te bereiken in zijn afweerstrijd. Gigantische bewapeningen voor al die Europese landen apart zal Mos kou niet ongerust maken, neen, Moskou zeker niet, dat bij ervaring de zwakheid kent van de alleenstaande sterke. Een be scheidener bewapening voor al die Euro pese landen, maar. dan volkomen gecoör dineerd tot een werkelijk unieleger, zou waarschijnlijk een heel wat sterker effect hebben. De tegenstand in het Amerikaanse Con gres zoals die ongetwijfeld reeds bij dé behandeling door de gezamenlijke Con grescommissies tot uiting zal komen, zou voor de Europese regeringen die intus sen Trumans boodschap met vreugde heb ben begroet een stimulans kunnen zijn om meer dan tot nu toe bij elkander in beraad te gaan teneinde uit de toch al zo royale hulp die zij van Amerika reeds in allerlei vormen krijgen het maximum aan rendement voor hun eigen veiligheid te putten. Bij elkander in beraad te gaan: Wel nim mer in de Europese geschiedenis is het tijdstip en zijn de omstandigheden en mid delen daartoe zo geschikt geweest. Raad van Europa, Europese economische com missie, Atlantisch pact, vei'drag van Brus sel, alles roept uitnodigend om eenheids spijkers met indrukwekkende koppen. Trumans vaart moge Europa imponeren en meezuigen. De Europese staatslieden kunnen hun eerbiedwaardige hoeden met twee handen vast houden of desnoods la ten afwaaien maar dat ze nu eindelijk i ieens in een adembenemend tempo de hin- Hp W1i f. j demissenbaan moeten afleggen waarvoor p woei on roo c .,,,n .e z0 jang zuchtend staan te weifelen, de president reeds zijn eerste gevoelige nederlaag te slikken, ook al is daarmee nog niet gezegd dat het plan uiteindelijk verworpen zal worden. Hij zal het echter als een veeg teken moeten zien, dat wel licht voor leden van het Congres een sti mulans zal zijn nog meer aanmerkingen dat is iets wat hun met de dag duidelijker moet worden. Amerika kan niet voortgaan met zijn aanbiedingen om hen er over te dragen. J. L. „Als ik geweten had wat er met de gedeporteerden gebeurde, had ik mijn degen op de tafel van de generaal gesmeten" Verhoor van getuigen a charge geëindigd In de zittingzaal van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof kon men zich Woensdagmiddag, tijdens de vierde dag van het proces tegen Willy Lages, indien men de ogen sloot weer in de dagen van de bezetting wanen. Want in die zaal klonk „de stem van Strijdend Nederland", de stem van Radio Oranje. Drs. L. de Jong, thans chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, eertijds een der bekendste omroepers van Radio Oranje in Londen, las het nieuws bulletin voor, dat hij op de avond van 19 December 1943 in de „Kroniek van de Dag" de aether had ingezonden. Die uit zending was geheel gewijd aan het proces, dat de Russen van 15 tot 18 December 1943 in Charkof gevoerd hadden tegen twee Duitsers, die beiden ter dood werden ver oordeeld, omdat zij 30.000 Russische vrou wen uit de gebieden, die de Duitsers had den veroverd, hadden vergast. Dat ge schiedde in vrachtauto's, die zo waren in gericht, dat tijdens de rit de uitlaatgassen in dat gedeelte werden geblazen, waarin zich de gevangenen bevonden. Op die wijze waren „tijdens het transport" 30.000 vrou wen omgekomen. Drs. De Jong werd in het proces-Lages als getuige-deskundige gehoord. Met tal rijke documenten, thans in het bezit van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie, wilde hij aantonen, dat Lages geweten moet hebben, dat de Duitsers de vergas singsmethode toepasten. Niet alleen was drs. De Jong van mening, dat de Sicher- heitspolizei uiteraard naar de uitzendingen van Radio Oranje en van de B.B.C. luis terde, maar bovendien had hij rapporten bij zich, die door Duitse instanties zelf waren opgemaakt en waarin het proces te Charkof werd gememoreerd. Dat waren met „geheim" gemerkte documenten, die door een vermetele inbraak in Den Haag vlak voor de bevrijding door illegalen voor verbranding gespaard zijn gebleven. Het betrof de z.g. „Meldungen aus den Nieder- landen", waarvan Lages eerst zeide, ze één keer in Den Haag te hebben gezien bij de „Befehlshaber". Hierna werd als getuige binnengebracht Lages' ondergeschikte Bhimenthal, de niet gehoord liad, wat zijn chef had verklaard. Hij zeide, dat deze „Meldungen" iedere veertien dagen in het gebouw van de Si- cherheitspolizei circuleerden en door allen gelezen moesten worden. Lages trok daar na zijn verklaring in en zeide zich aan vankelijk even vergist te hebben. Hij voeg de daaraan toe „in geen enkel opzicht reden te hebben dit te verzwijgen". Dit veertiendaags rapport bevatte steeds talloze van belang zijnde onderwerpen, die in Nederland in die tijd actueel waren. Drs. De Jong liet een van deze „Meldun gen" zien aan president Van Hamel, waarin gesproken werd over het vergassen van de Russische vrouwen. Hij achtte het aan nemelijk, dat deze mededelingen in het rapport waren opgenomen, omdat ze door de uitzending van Radio Oranje in Neder land bekend waren geworden. Dat de Duit sers dit reeds wisten door de uitzending zelf, daarvan was drs. De Jong overtuigd, maar hij begreep, dat de bezetters be zwaarlijk Radio Oranje in deze „Meldun gen aus den Niederlanden" konden gaan citeren. Lages verweerde zich door te zeggen, dat het bij de Sicherheitspolizei geen ge woonte was naar de Engelse zenders He luisteren. Daarvoor was een speciale „Dienststelle" in Den Haag aangewezen. Die verzond van tijd tot tijd belangrijke mededelingen naar Lages om hem op de hoogte te houden, „Maar in de tweede plaats beschouwde ik alles wat Radio Oranje uitzond als pro paganda", aldus Lages. „Dat nam ik ze niet kwalijk, want Goebbels wist ook hoe men propaganda moet maken. Ik verzeker u, mijnheer de president, dat het bericht over de vergassing van 30.000 vrouwen niet onder mijn ogen is gekomen. Maar zelfs als dat wel gebeurd zou zijn, dan zou ik het nimmer hebben' geloofd. „Ik wist het niet" Ik herhaal hierbij nog eens nadruk kelijk, dat het lot, dat de gedeporteerde Joden in het Oosten ondergingen, mij eerst na de capitulatie duidelijk is ge worden. Tijdens de oorlog heb ik wel hier en daar enkele geruchten gehoord, maar wat er werkelijk is gebeurd, heb ik nimmer geweten en ik garandeer u, Hoofdvlootpredikant pleit voor gedemobiliseerden „Prima kerels, die recht hebben op werk en een huis" In een vergadering van de Demobilisa- tieraad Amsterdam heeft de hoofdvloot predikant, kapitein ter zee ds. J. H. Sillevis Smitt, een rede gehouden, waarin hij onder andere zeide dat de jonge mannen, die straks uit Indonesië thuis komen, jaren van hun leven hebben gegeven, levenskansen gemist en risico's gelopen. Het zijn gewone Hollandse jongens, zonen van een volk dat graag werkt voor zijn brood. Zij willen werk en een gezin. Natuurlijk zijn er rak kers onder hen, maar laat ons nimmer ver geten, dat zich onder de twaalf apostelen één Judas bevond en dat in Nederland de gevangenissen en krankzinnigengestichten nu ook niet bepaald leeg te noemen zijn. Er komt straks een stel prima kerels thuis die recht hebben op werk en een huis. Schande en schaamte over ons, wanneer wij hen daaraan niet kunnen helpen. Een stunte lige demobilisatie zou een onvergefelijke nationale schande zijn. De tijden zijn moei lijk maar de arbeidsmarkt in Nederland is net zo ruim als de vindingrijkheid, de ar beidskracht, de ondernemingslust, het vak manschap en de zegen van God ruim is. Bij tien millioen is altijd plaats voor enkele tienduizenden. In de grond is de demobili satie niet een zakelijke, maar een gees telijke kwesie. Wanneer Nederland moreel en geestelijk bereid is, en zelfzucht niet de overhand krijgt, loopt de demobilisatie geen gevaar. Het direct na-oorlogse tijd perk loopt ten einde. Laten wij dit tijd perk afsluiten met „een eerlijke en royale opneming van de gedemobiliseerden in ons volksgezin, zo besloot ds. Sillevis Smitt. De burgemeester van Amsterdam deelde mede, dat in totaal 8000 militairen uit Am sterdam naar Indonesië zijn gegaan. Tot dusverre zijn er 2200 terug, die vrijwel allen werk vonden. Slechts 40 proeent van hen heeft evenwel een huis gekregen en dit huisvestingsprobleem speelt eveneens 'een zeer belangrijke rol. In de eerstkomen de maanden zullen opnieuw ongeveer 3000 jongens terugkeren. Ook voor hen moet er een plaats, in het arbeidsproces zijn, aldus de burgemeester. Conflict tussen curatoren van gymnasium en ouders In Leeuwarden is naar aanleiding van het conflict tussen curatoren en leraren van het stedelijk gymnasium een vergadering van curatoren en ouders gehouden. Zoals dezer dagen is gemeld, hebben curatoren bij de bevordering van leerlingen van dit gymna sium van de vijfde naar de zesde klasse gebruik gemaakt van hun wettelijke be voegdheid om een leerling, die reeds de vijfde klasse had gedoubleerd, weer was blijven zitten en dus de school had moeten verlaten, alsnog te bevorderen. De vergadering nam met grote meerder heid van stemmen een motie van afkeuring aan tegen het college van curatoren, die naar verklaard werd, vertrouwen van .ouders en leraren hebben verloren. Een ander voorstel hield in, dat hij, die een kind op het gymnasium heeft, geen cura tor kan zijn, welk voorstel echter niet in behandeling kwam. Een comité uit de ouders zal aan de ge meenteraad een adres richten, waarin ver zocht wordt de verordening op-het gymna sium zodanig te wijzigen, dat in het ver volg de leraren beslissen over de bevorde ring van leerlingen naar een hogere klasse. Volgende week behandeling van de interimregeling voor Suriname dat als ik het wel met zekerheid zou hebben geweten ik, zo ik al niet zou zijn ondergedoken, dan toch zeker mijn degen op de tafel van de generaal zou hebben gelegd en dan gezegd zou heb ben. Hier ben ik". President: „Dit alles zal een punt van nauwgezet onderzoek van het Hof vormen". Er werden nog verscheidene getuigen gehoord, onder wie voormalige „Kriminal- rate" uit Groningen, Den Bosch en Rotter dam, wier zaken echter alle zelf nog moe ten worden behandeld. De president liet duidelijk blijken, dat hij aan de verklarin gen van deze getuigen niet te veel waarde wenste te hechten. Alle getuigen a charge, bijna 100 in to taal, zijn thans verhoord. Maandag, de zesde dag van dit proces, zullen zeventien getuigen a décharge worden gehoord. (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming met alleen aantekening van' het „tegen" der commu nisten heeft de Eerste Kamer zich met het wetsontwerp verenigd ter goedkeuring van de bekrachtiging van het Statuut van de Raad van Europa. Als enige tegenstander voerde de heer Van Santen (Comm.) het woord, die de aanhef van het tractaat alleen reeds belachelijk vond. Volgens hem kon men kwalijk van een Raad van Europa spreken, nu de meerderheid van Europa er buiten bleef. Zelfs ontbrak het, zo zeide hij, aan goede West-Europese samenwerking, het geen onder meer duidelijk gebleken zou zijn uit de onderlinge tegenwerking inzake de monetaire aangelegenheden. Mr. Po 11 em a (C.H.) zag in het een zijdig nationale stelsel van geleide econo mie van Engeland een gevaar voor het wel slagen van de Europese samenwerking. Wat de opzet van de organisatie betreft" bespeurde hij in het Comité van Ministers en de daaraan toekomende macht iets als een verlicht despotisme, maar daartegen over stond de toeneming van de invloed der volksvertegenwoordigingen op het ge bied van het buitenlands (Europees) be leid dank zij de samenstelling van de Raad gevende Vergadering. Later ging de heer Van de Klieft (Arbeid) in tegen hetgeen mr. Pollema voor de gevaren van de gelei de economie en het krampachtig daaraan vasthouden door Engeland had gezegd. Prof. Baufort (K.V.P.) stelde op de voorgrond, dat het gaat om het Europees verband tussen democratische staten. Hij besprak ook het aanvankelijk bestaande verschil tussen de Engelse opvatting, welke de Europese samenwerking alleen aan de regeringen wilde toevertrouwen en die van de Fransen, welke op invloed van de par lementen en verschillende bevolkingsgroe pen hadden aangedrongen. Daaruit was eindelijk, naar prof. mr'. An erna (A.R.) opmerkte, een compromis geboren. Wat er nu gebeurt voldoet zijns inziens in het alge meen aan hetgeen de deelnemende landen op het ogenblik dringend nodig achten. Al zal de Raadgevende Vergadering beperkte bevoegdheden hebben, toch kan van haar eventueel een grote invloed op het Comité van Ministers uitgaan. Natuurlijk waren de verschillende spre kers het er over eens, dat veel van de prak tijk zal afhangen. Het nieuwe Europese concert, aldus prof. De Beaufort zal door gemeenschappelijke arbeid nog zijn positieve waarde moeten bewijzen en daar bij vooral ook de waarde van de mens dienen hoog te houden. Mr. Jonkman (Arbeid) en mr. Wen- delaar (V.V.D.) bepaalden zich tot het maken van een paar speciale opmerkingen. Oud-minister Jonkman betreurde het, dat Suriname en de Antillen niet te voren over het ontwerp gehoord waren. Hij bepleitte voorts bij het onderling voorafgaand over leg over het buitenlandse beleid die ge bieden alsook Indonesië te betrekken. Mr. Wendelaar voelde voor meer afgevaardig den van Nederland in de Raadgevende Ver gadering. Minister Stikker meende, dat men er goed in geslaagd was het nodige evenwicht tussen het Comité van Ministers en de Raadgevende Vergadering te bevorderen, hetgeen trouwens de voorzichtigheid bij dit begin eiste. De regering heeft opzettelijk de volksvertegenwoordiging in belangrijke mate betrokken bij de kwestie van de sa menstelling der afvaardiging naar de Raad gevende Vergadering. De bedoeling is, dat de plaatsvervangende vertegenwoordigers ook naar Straatsburg zullen gaan. Het ver diende aanbeveling zoveel mogelijk te ver mijden, dat men zich in Straatsburg met kwesties bezig houdt, die reeds door andere internationale organen worden behandeld. Daarom zouden onze afgevaardigden wel licht goed doen te voren nog eens even overleg met het ministerie van Buiten landse Zaken te plegen. Dit zou allerminst hun zelfstandigheid aantasten en alleen gezien moeten worden als een nieuwe bij drage voor goede samenwerking tussen ü'i Het Nederlandse merk met Wereldreputatie en de Meester-Wereld verbeteraar 35. „Maneer!" riep Directeur Stoffer tot Jeroen de Blaet. „Wat doet u in mijn licht kroon? Wat deed u trouwens in mijn ka non? U gaat te ver! Er hangt daar een bordje waar duidelijk op staat, dat het verboden is om de tentoon gestelde voor werpen aan te raken!" „Ik weet het niet. ik weel hel allemaal niet meer," murmelde de brave Jeroen de Blaet vaag. „Ik meen dat ik hier kwam voor een horloge met een loterijbriefje„La-me los!" kreun de intussen Fokko Flopke. Ja, hij en Loetje de Heler zaten lelijk klemen als zij geen harnassen aan gehad hadden, dan zouden ze het lelijk benauwd gehad hebben; maar gelukkig waren het goede harnassen, dus dat ging wel. Zij konden alleen niet op staan, en dat was maar goed ook. Wie weet wat ze dan weer gedaan zouden heb ben! Doordat Fokko ging praten, werd de directeur weer opmerkzaam op hem ge maakt. „Bent u misschien Karei de Nare?" vroeg hij boos. „Die ken ik niet," ant woordde Fokko Flopke. „Doe dan dat pak uit!" gelastte de directeur. ,JDat is hele maal niet van u en. Maar nu viel Panda hem in de rede. „Kijk eens!" riep Panda. „Hethet.het horloge is weg!" Ja! Terwijl dit allemaal gebeurde, was het horloge verdwenen spoorloos verdwenen! Het horloge, waar alles om begonnen was. Het eerste moment besefte Panda nog niet hoe dat mogelijk was. maar toen riep de directeur: „En Timoer de Vreselijke is óók weg!" Daar, waar Ti- moer de Vreselijke had gestaan, lag alleen nog een hoopje kleren. En nu begon Panda te begrijpen, wie er met dat horloge van door was gegaan regering en parlement ten opzichte van, internationale kwesties. Aan het begin van de vergadering hadl mr. Wendelaar (V.V.D.) bij wijze van ver rassing de mededeling dat bij de ingekomen! stukken de Nota over het Duitse vraagstuk was, aangegrepen om het denkbeeld te op peren ons ten dele te laten schadeloos stel- len door middel van zich thans in Duits land bevindende kunstschatten. Tenslotte vermeld ik, dat een spoedigel openbare behandeling in de Eerste Kamer! van het ontwerp interimregeling Suriname, dat als gevolg van de amendering door de Tweede Kamer een steen des aanstoot! voor de Surinamers is geworden, niet te verwachten valt. Deze week kan het af- delingsonderzoek nog niet geschieden. Dit zal nu tot 3 Augustus moeten wachten. Twee Duitsers pleegden vele inbraken in Twente Een hunner na gevecht met politieman gegrepen Gedurende anderhalf jaar werden in Twente inbraken gepleegd in alleenstaande villa's, waarbij de dieven het steeds voor-| zien hadden op het tafelzilver. Na een in braak in een villa te Rijssen, waarbij we derom tafelzilver werd ontvreemd, werden alle wegen afgezet. Enige uren na de in braak wilden twee wielrijders de brug over het Twentekanaal in Deldenerbroek pas seren, doch toen zij de politiemannen op de brug zagen, maakten zij rechtsomkeert,] Woensdagavond tegen tien uur kwam hel tweetal weer bij de brug. De wachtmeester op de brug wilde hen aanhouden, doch daarvan waren de heren niet gediend. Hei kwam tot verzet,waarna de mannen vlucht ten. De wachtmeester schoot zijn revolver op de vluchtelingen leeg en zette daarna een achtervolging in. Hij wist een hunner te pakken te krijgen, maar na een worste ling rukte de man zich los en ging opnieuw aan de haal. Hij vond een stalen buis, waar mee hij de politieman te lijf ging. Door een der slagen werd de pols van de politieman gebroken. Ook werd hij aan het hoofd ge wond. Intussen was er hulp komen opda gen. Een landbouwer met een jachtgeweer mengde zich in de strijd. Na ettelijke som maties schoot hij de inbreker in een been, waarna tot arrestatie kon worden overge gaan. De man bleek een 36-jarige Duitser uit Hamburg te zijn, die met een collega de grens overschreed en dan inbraken pleegde. Het lijstje van inbraken vermeldt diefstallen van tafelzilver te Enschedé, Oldenzaal, Hengelo, Wierden, Rijssen, Le- melerveld, Holten en Almelo. De tweede inbreker is nog voortvluchtig. Een deel van de buit van inbraken te Rijssen en Dalfsen was nog in het bezit van de gearresteerde Duitser, die naar een ziekenhuis werd ver-I voerd. Van 31 Juli tot en met 13 Augustus zijn de volgende bonnen van voedingsmiddelen- kaarten 909 geldig: 241 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees; 242 Vlees (A, B): 300 gram vlees; 243 Vlees (D): 100 gram vlees; 244 Algemeen (A, B, D): 250 gram rijst; 246 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; 254 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de desbetreffende bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 909 (bijzondere arbeid, aanstaande moeders en zieken): geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. De niet-aangewezen bonnen 224, 225, 228, 229, 230, 231, 233, 235, 236, 237, 238, 239 van de bonkaarten 905 kunnen worden vernietigd. Vliegtuig. Het grootste vliegtuig ter we reld heeft te Cowes op het eiland Wight zijn hangar verlaten. Het zal echter pas over 1 y2 jaar startklaar zijn. Het is een vliegboot met tien straal motoren. Het heeft een vliegbereik van 9.000 km en zal 105 passagiers rechtstreeks van Londen naar New York kunnen vervoeren met een kruis snelheid van 600 km per uur. Het dub beldeks-luxe-vliegtuig wordt het eerste van een serie van drie. Führer gevraagd. Vijf sollicitanten hebben zich aangemeld om de rol van Hitier te vertolken in de film: „Het laatste be drijf", die in Wenen geproduceerd zal worden. De regisseurs zijn echter niet tevreden met deze sollicitanten omdat zij niet kunnen acteren en spreken ge lijk de „Führer" deed. Warmte. Over geheel Europa brengt de hittegolf steeds hogere temperaturen. Uit Lissabon werd een maximumtem peratuur van 27.2 graden Celsius ge meld, Parijs werd geblakerd door een hitte van 31 graden en in Londen vond men het met 26 graden ook al welletjes. In de Londense dierentuin stierven 10 qinguins van de hitte en het personeel moest overuren maken om de ijsberen met koud water te besproeien. Zelfs de tropische vissen in het Olympia- aquarium kregen het te warm en het water moest met ijs worden gekoeld. Bekende methode. Bij decreet van de Hon gaarse minister van verkeer en poste rijen kan om „redenen van staatsvei ligheid", aan personen het gebruik van een radiotoestel worden verboden, Tevens kunnen de bevoegde autoritei ten radiotoestellen zo veranderen, dat men er slechts bepaalde statións mee kan opvangen. Vliegramp in Egypte. Een passagiersvlieg tuig van de Egyptische luchtvaart- maatschappij „Misr" is tussen Alexan- drië en Cairo verongelukt, kort nadat het van eerstgenoemde plaats was op* gestegen. Er zijn zeven doden te be treuren. Kip zonder Kopf. Willy Kopf, de zoon van de minister-president van de West- Duitse staat Neder-Saksen, is naar de Sovjet-zone „gevlucht", omdat hij er van overtuigd zou zijn, dat het in West- Duitsland gevoerde beleid de verkwan seling en verdeling van Duitsland toj gevolg zal hebben,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2