c 3 Heden ontvangen bij VAN DAM fïtfïgj Cafetaria Een unieke tentoonstelling opent in Augustus haar poorten in de hoofdstad Met de auto door de lucht Amsterdamse Beurs Als de stofzuiger zwijgt... belt U dan 17077 Si(4zuiq£x Sewice In centrum Haarlem te koop herenhuis STENO-TYPISTE IJSVERKOPERS Behanger-stoffeerder Woninginrichter Donderdag 28 Juli 1949 Haarlems Dagblarl JEUGD VAN NEDERLAND" Overzichtelijk en aantrekkelijk beeld van jeugdzorg in al haar aspecten n Bij velen wekt het begrip „jeugdzorg" de associatie op van een groepje lief hebbers van kinderen, die zich op het terrein van de jeugd-liefdadighéid plegen te bewegen. Doch als men weet dat de jeugd van nul tot twintig jaar 45,4 procent van ons volk uitmaakt, dan zal men begrijpen dat jeugdzorg een aanzienlijk ruimer begrip is: als het ware de zorg van de ene helft van het volk voor het geestelijke en licha- 'M melijke welzijn van de andere helft. M Het ontstellend gebrek aan kennis van ;ej zaken op dit punt, aan belangstelling voor de jeugdzorg en zelfs aan liefde voor het kind, dat zij telkens ontmoetten, heeft ;j enige leiders van jeugdbewegingen doen besluiten de „man in the street" op de een of andere manier duidelijk te maken van welke grote betekenis de zorg voor de jeugd is voor het gehele volk. Zij besloten tot de inrichting van een tentoonstelling. Hun oorspronkelijke plan groeide in twee en een half jaar uit tot een enorm project, dat zo veelomvattend werd en zoveel medewer kenden in touw bracht, dat een onderver deling moest worden gemaakt in een aantal voorbereidende commissies. De grote tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die op 19 Augustus in het Am sterdamse R.A.I.-gebouw door Koningin Juliana geopend zal worden en tot 18 Sep tember zal duren, is het resultaat van hun werk. Een tentoonstelling, die van elk aspect van de jeugdzorg het „waarom" en het „hoe" belicht, en dat op een dergelijke smaakvolle en oorspronkelijke wijze dat wij hier het modewoord „uniek" wagen te gebruiken. Men is namelijk uitgegaan van het beginsel, deze show eenvoudig en toch niet saai te maken, leerzaam maar niet „geleerd". De tentoonstelling zal niet mank gaan aan het euvel der overladenheid, overzichtelijk ingericht zijn, brede wandel paden en tal van rustpunten hebben en bij zonder rijk zijn aan hetgeen de tentoonstel lingscommissie „activiteiten" noemt: leven de uitbeelding van het jeugd- en het ge zinsleven, sportdemonstraties en uitvoe ringen op kunstgebied in velerlei vorm. „Jeugd van Nederland" zal in elk opzicht een „levende" tentoonstelling worden, fris en bloeiend als de gezonde jeugd zelve. Bovendien zal men er niets, dat naar het commerciële zweemt, aantreffen. De tentoonstelling is in vijf secties ver- deèld, die respectievelijk het gezinsleven, de kinderhygiëne, het onderwijs, de kinder bescherming en de vorming buiten school verband onder de loupe nemen. Deze sec ties vormen geen afgerond geheel, doch lopen in elkaar over om met elkaar één in druk van de gehele jeugdzorg te geven. De aan het gezin gewijde ruimte bevat in de eerste plaats een woning, die als blijk, dat het geen modelhuis betreft het opschrift draagt: „Dit is geen ideale wo ning, maar een woning voor een gezin met idealen". Het met eenvoudige middelen in gerichte interieur laat zien hoe een gezin zich van zijn huis een thuis kan maken, en in deze woning zal een werkelijk gezin van tijd tot tijd muziekavondjes geven, „ver jaardagspartijtjes" houden en in meer op zichten, voor zover dat mogelijk is, een ideale gezinssfeer duidelijk maken. Verder ziet de bezoeker in dit tentoonstellings gedeelte een keur van jeugdlectuur, speel goed voor de verschillende leeftijdsgroepen, kindertuintjes en verzamelingen op allerlei gebied. Leerlingen van de Amsterdamse toneelschool geven poppenkastvertoningen over onderwerpen, die het gezinsleven raken. Naarmate men de tentoonstelling verder doorloopt, krijgt men een indruk van de kinderhygiëne, het werk van de school arts, praenatale- en zuigelingenzorg. Een belangrijke ruimte is aan het onderwijs ge wijd. Aan de lopende band En als de bezoeker dan tal van inzen dingen is gepasseerd kan hij de zaken eens omdraaien en aan een lange tafel plaats nemen. waar hem door middel van een lo pende band een aantal afbeeldingen en voorwerpen voorbijtrekken, die „het kind en de muze" betreffen. De Stichting „Film en Jeugd" laat wat verderop in een film zaaltje iets van haar werk zien en vertoont enige goede jeugdfilms. Dan vindt de bezoeker zijn weg langs in zendingen over kinderbescherming, „jeugd en arbeid", kindermisdadigheid en haar bestrijding, om vervolgens een grote af deling „vorming buiten schoolverband te Reorganisatie Houtplein wordt voltooid Openbare Werken is vandaag begonnen met de voltooiing van de werkzaamheden aan het Houtplein. Het kleine stukje trambaan van de vroe gere stadslijn wordt verwijderd, een nogal gecompliceerd werk, omdat het spoor ge combineerd is met dat van de lijn Amster- dam-Zandvoort. Er zal van de gelegenheid worden gebruik gemaakt de bochten in dat traject te vernieuwen. Voorts zal de verkeerscirkel worden ver groot en het omringende asfalt worden ver nieuwd. Met het oog op deze werkzaamheden zal de Westelijke helft van het Houtplein voor het verkeer worden afgesloten. De halten voor de buslijnen 1, 2, 5 en G zijn nu tijde lijk op de hoek van de Grote Houtstraat en de Raamvest, die voor de diensten naar Leiden en Noordwijk in de Van Eeden straat. De werkzaamheden zullen vrij veel tijd in beslag nemen. LEDEN VAN „HAERLEM" MAAKTEN EXCURSIE NAAR AMSTERDAM Ongeveer 350 Haarlemmers, leden van de Vereniging „Haerlem" en hun huisgenoten, hebben het Woensdag iets verder^van huis gezocht en in de hoofdstad het Koninklijk Paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk be zichtigd. Zij waren in feite te gast bij de Amsterdamse zustervereniging, het genoot schap „Amstelodamum", welks voorzitter, de heer A. Ie Cosquino de Bussy, zowel vóór de bezichtiging van het Paleis als van de Nieuwe Kerk een alleszins interessante in leiding hield. Bestuursleden van „Amstelo damum" leidden de Haarlemmers in het Koninklijk Paleis rond. EXAMEN HOOFDAKTE Te Haarlem slaagden voor het examen hoofdakte, deel A: N. D. Boon te Amster dam (akte); mej. G. Kooistra te Amsterdam (akte): H. Lagzand te Amsterdam (akte); A. G. v. Leeuwen te Amsterdam; A. v. Moer kerken te Amsterdam (akte). Voor deel B slaagden: C. W. A. v. d. Noort, Helder; G. P. Overschie. Leimuiden; mej. L. C. Rinck, Noordwijkerhout; mej. Th. A U. Benschop, Heemskerk; B. J. de Jong, Beem- ster (akte); C. W. A. v. d. Noort, Helden bereiken, die het werk van de jeugdvereni gingen in beeld brengt. En weer eveneens in „levend" beeld, want op een groot plat form wordt bijkans zonder onderbreking een programma van volksdansen, muziek, lekenspelen en vendelzwaaien gegeven. Een neventent biedt plaats voor sport demonstraties en filmvoorstellingen. In deze uitbouw zal bovendien een kinder circus met jeugdige acrobaten en clowns uit de Jordaan zijn voorstellingen geven. Wellicht valt uit bovenstaande (en zeer onvolledige) opsomming al op te maken, dat „Jeugd van Nederland" niet in de eer ste plaats een tentoonstelling voor deskun digen is. De bedoeling ervan is voor alles aan de ouders duidelijk te maken, wat jeugdzorg is, waar het kind in zijn opvoe ding recht op heeft, en hoe men die opvoe ding het beste aan kan pakken. Daarnaast is de tentoonstelling er voor alle anderen die met het probleem van de jeugdzorg te maken hebben: onderwijzers, gemeente besturen, artsen en juristen onder anderen. Zij allen zullen deze zomer in het R.A.I.-t gebouw inderdaad veel leerzaams vinden, veel dat hun een nieuwe kijk geeft op een hen bekend of onbekend aspect van deze materie. De initiatiefnemers willen de tentoonstel ling het effect geven van om met hun eigen woorden te spreken een klaroen stoot, een appèl. En zij geven daarbij de verzekering, dat zij er noch hun onderwerp, noch de bezoekeb zullen uitputten. De schilder Ben Groenestein, bekend door zijn schilderij van de prinsesjes en haar ponies, werkt aan een der hoofdfiguren in het vijftig meter lange diorama dat op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in Augustus en September te zien zal zijn. Subsidie voor importkolen en stookolie vergde 103 millioen Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de rijksbegroting voor 1947 van Economische Zaken. In de Memorie van Toelichting wordt verklaard dat het niet toereikend zijn van de binnenlandse productie van kolen om de totale binnenlandse behoefte te dekken, de import van kolen noodzakelijk maakte. De prijzen der importkolen waren aanzienlijk hoger dan de prijzen, welke voor de bin nenlandse verbruikers waren vastgesteld. De sociale en economische consequenties, verbonden aan een kolenprijsverhoging, deden slechts tot een gedeeltelijke verho ging besluiten, welke verhoging per 1 Juli 1947 -inging. Deze ontwikkeling hield een subsidiëring van importkolen en daarmede samen hangend een subsidiëring van stookolie in, waarvan bij de aanvankelijke raming van 15.000.000 niet was uitgegaan. Onderscheiden naar de landen, van waar uit de kolen werden geïmporteerd, bedra gen de ontstane tekorten: Amerika ƒ75.600.000; Duitsland ƒ9.800.000 en Polen 7.000.000. De vergoeding betreffende de stookolie vergde een bedrag van 8.600.000. Ter vermijding van moeilijkheden in de huisbrandsector, welke de prijsverhoging met de daaruit voortvloeiende verzwaring van het huishoudbudget zou medebrengen, werd aan de verbruikers van huisbrand stoffen de verhoogde kolenprijs gerestitu eerd over het stookseizoen 1947-1948. Het daarmede gemoeide subsidie ad 9.850.000 komt in uitdrukking op de begroting 1948. Tevens werd afgezien van een verhoging van de gasprijs voor particuliere verbrui kers. Ter compensatie werd aan de gas bedrijven van 1 Juli 1947 af een subsidie verleend, welk voor het tweede halfjaar 1947 een bedrag van ruim 1.000.000 verg de, waarvan 950.000 ten laste van de be groting moest worden gebracht. Het totale bedrag der subsidies bedroeg 103.175.000. Tegenover deze uitgaven staat een be drag van 18.000.000 aan middelen, voort vloeiende uit het voordelig verschil tussen de verbruiksprijs voor kolen en de loco- mijnprijs voor binnenlandse kolen. Schade door branden in Juni 2.762.440 De directe schade, welke in Juni door brand is ontstaan, wordt geraamd op ƒ2.762.440,— (Juni 1948 ƒ2.292.585,—). Er waren 32 branden met een schade van 20.000,tien hiervan waren boerderijen en landbouwschuren, die geheel of gedeel telijk zijn vernield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 526.000 (vorige maand 14 boerderijen met een totale schade van ƒ404.000, Ten gevolge van brand verloren twee personen het leven, waarvan één lid van het brandweerpersoneel; 22 personen wer den bij branden gewond, waarvan zes le den van het brandweerpersoneeL BIJZONDERE HOF IN ARNHEM IS OPGEHEVEN Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Augustus het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem opgeheven. Bij de arrondisse- ments-rechtbanken te Arnhem, Zutphen, Zwolle en Almelo zijn bijzondere strafka mers ingesteld, welke uitsluitend belast zijn met de berechting van misdrijven waarop het Besluit Buitengewoon Straf recht van toepassing is. Gezagvoerder van der Vaart ter aarde besteld Onder een zonnige hemel is vanmiddag de urn met as van de bij Bombay omge komen gezagvoerder van de „Franeker" A, M. v. d. Vaart in de Kennemerduinen te rusten gelegd. In de aula van het Velsense Crematorium waar de stoffelijke resten van de verongelukte K.L.M.-piloot in een bed van bloemen en kransen stond opge baard, heeft gezagvoerder A. Viruly een gevoelige afscheidsrede gehouden. „Wan neer wij zullen terugdenken aan gezagvoer der A. v. d. Vaart, zal dit op een zeer bij zondere manier zijn", zo zei de heer Viruly, die in hem de beste eigenschappen van de oude en de jonge garde der K.L.M.-vliegers zag verenigd. Hij was als mens en als reiskameraad toegerust met een sterke evenwichtigheid, maar vooral met die gron dige kennis, die het vliegersvak zó dringend nodig heeft. Moedig in de allerbeste zin van het woord, noemde de heer Viruly hem, zeggende, dat het voor hem vaststond, dat tegen de overmacht van de elementen boven Bombay zelfs de grootste toewijding en bekwaamheid die de mens kan opbren gen, machteloos staan. Bij het graf en bij de baar in de aula betrokken vier K.L.M.- piloten de erewacht en een familielid van de overledene sprak zijn dank uit voor de belangstelling, die ongetwijfeld voor de nabestaanden van de slachtoffers der cata strophe een steun is geweest. De urn met as van gezagvoerder A. v. d. Vaart werd vlak achter het graf van An- thonie Fokker aan de aarde toevertrouwd. Vanmorgen is op de begraafplaats Wes- terveld in Driehuis het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer H. v. Ginkel, in leven eerste stuurman bij de K.P.M., die omkwam bij de ramp van de Franeker bij Bombay. In de aula op de dodenakker werden v/oorden van troost tot de familie gespro ken namens de directie van de Kon. Paket, die deze vergezeld deden gaan van een kort memento bij het verscheiden van deze sympathieke en veelbelovende zeeman. Ook namens de K.L.M. werd bij de baar, die onder een weelde van witte bloemen was bedolven, gesproken en bij de geopende groeve dankte een der naaste familieleden voor de vele blijken van belangstelling on dervonden bij de plotselinge dood van de heer Van Ginkel. Weduwe in Goes slachtoffer van bigamist? Een weduwe in Goes maakte in het be gin van de oorlog kennis met een Joodse landgenoot N., die haar vertelde dat hij geheim agent van de Verenigde Staten was geweest. De oorlog maakte echter de toe zending van zijn pensioen onmogelijk. De weduwe geloofde hem en huwde hem. Samen maakten zij plannen wat zij zouden doen met het geld dat na de oorlog zeker zou komen. Intussen nam het optreden der Duitse overweldigers tegen de Joodse land genoten steeds medogenlozer vormen aan zodat de man onderdook in Amsterdam. Jaren verliepen en de vrouw, die niets meer van hem hoorde geloofde niet anders of haar man was door de bezetters gegre pen en vermoord. Na de bevrijding keerde hij echter terug. Hij moest wegens een ernstige ziekte in een ziekenhuis worden opgenomen en overleed na enige maanden. De weduwe werd onlangs verrast door een geldzending uit Amerika. Het achterstallige pensioen werd namelijk uitbetaald. De vreugde van de weduwe werd evenwel verstoord, want nog een weduwe diende zich aan als de wettige echtgenote van N. Het was een vrouw uit Brussel, die zich tot de Amerikaanse autoriteiten had gewend met de mededeling, dat ook zij al jaren op het pensioen had gewacht. Als zij de waar heid spreekt kan de Goese dame zich het slachtoffer van een bigamist noemen en zal de Amerikaanse dollarstroom waarschijn lijk naar Brussel vloeien. Naar aanleiding van prospecti betref fende een binnenkort te verschijnen boek van de hand van de heer A. Glavimans hec-ft mevrouw Spoor meegedeeld dat in deze prospecti ten onrechte wordt vermeld dat het boek wordt samengesteld „met medewer king van mevrouw Spoor". Ondanks herhaal de verzoeken, aldus mevrouw Spoor, zijn tot nu toe de schrijver noch de uitgever er toe overgedaan, haar naam uit de reclame terug te nemen, ofschoon zij dit hadden toegezegd. SCHEEPVAART Alnati, 28 Juli te Montevideo. Amsteldiep, 27 Juli te Penang. Bali, 27 Juli pass. Malta. Camphuys, 27 Juli te Makassar. Congostroom, 27 Juli te Monrovia. Delfland, 27 Juli van Rio de Janeiro. Gaasterkerk, 27 Juli van Bremen naar Amsterdam. Heemskerk, 28 Juli te Colombo. Hestia, 28 Juli te Le Havre. Hilversum, 27 Juli van Gdansk naar Amster dam. Ittersum, 27 Juli te Muscat. Johan van Oldenbarnevelt, AmsterdamJava, 27 Juli van Sabang, Laurenskerk, 27 Juli Calcutta- Rotterdam te Karachi. Leerdam, 2» Juli van New York te Antwerpen. Nigerstroom, 27 Juli pass. Dungeness n. Amsterdam. Oranje fontein, 27 Juli van Las Palmas naar Beira. Willem Ruys. Java—Rotterdam 27 Juli van Singapore. Sibajak, RotterdamBatavia pass. 27 Juli Gibraltar. Engelse toeristen die het vasteland be zoeken of, omgekeerd, bewoners van het continent die in hun vacantie een trip naai- Engeland willen maken, kunnen tegen woordig behalve op de boot ook per vlieg tuig hun auto meenemen. Er is een lucht vaartmaatschappij, de Silver City Airways (samenwerkend met de British European Airways), die hier speciaal werk van maakt en daartoe bijzondere vrachtvlieg tuigen van het type Bristol Freighter in gebruik heeft. De dienst wordt zestien maal per dag in beide rechtingen onder houden tussen het vliegveld Lympne nabij Folkestone en het vliegveld Le Touquet bij Boulogne. Met deze dienst voor auto's is reeds vo rig jaar op experimentele basis een begin gemaakt en hij werkte zo bevredigend dat hij dit jaar tot een regelmatige dienst is uitgebreid. In April begonnen, zal men er tot het einde van het vacantieseizoen mee doorgaan. De Bristol Freighters zijn speciale twee- motorige vrachtvliegtuigen, voorzien van een groot laadruim dat toegankelijk is van de voorzijde. De neus van het toestel be staat in zijn geheel uit twee grote laad- deuren, die wijd geopend kunnen worden. Doordat het toestel zeer laag op de wielen staat, kan dan gemakkelijk een auto over een oprit naar binnen rijden. De cockpit voor de bemanning bevindt zich bij deze machines boven het laadruim en wordt be- Geen socialistische instemming met Eyskens' regeringsprogram Brussel, 28 Juli (Belga) Na afloop van de bijeenkomst der afgevaardigden van de drie partijen die Woensdagmiddag bij Gaston Eyskens is gehouden, heeft Buset, voorzitter van de socialistische par tij, alvorens zich naar de vergadering van het bureau van de B.S.P. te begeven, de volgende mededeling aan de pers voor ge lezen: „Eyskens heeft ons een voorontwerp van regeringsprogram voorgelegd. Wij hebben het program dat verscheidene belangrijke kwesties onbesproken laat en op verschei dene punten voorbehoud van onzentwege vergt, geen instemming betuigd. Wij hebben evenwel toegegeven, dat dit ontwerp een basis kan zijn voor besprekingen, indien deze besprekingen grondiger en uitge breider kunnen plaatsvinden, indien ieder een evenveel blijk geeft van goede wil en indien men vooral tot een accoord zou kunnen geraken omtrent een oplossing van de Koningskwestie, waarmede de drie grote partijen kunnen instemmen en waar mede een ruime meerderheid van de pu blieke opinie zich tenslotte zou kunnen eens verklaren. Teneinde de mogelijkheden ten aanzien hiervan te overwegen hebben wij voorgesteld dat de drie partijen stappen te Pregny zouden doen om precies te we ten wat de vorst verstaat onder „aanzien lijke meerderheid" en „onbetwiste meerder heid", die hij noodzakelijk acht voor zijn terugkeer in het land. Dit voorstel is dooi de C.V.P. verworpen. Wij hebben daarop de C.V.P. voorge- gesteld de formateur als dusdanig die stap pen te laten doen. De C.V.P. heeft dit even eens afgewezen". Na afloop van de bijeenkomst van het bureau van de C.V.P. is het volgende com muniqué verstrekt: „Het bureau heeft ken nis genomen van het verslag der onderhan delaars, die deel hebben genomen aan de driepartijen-bijeenkomst, welke Woensdag middag op verzoek van Eyskens plaats had. Het bureau heeft zich accoord verklaard met het door de afgevaardigden der par tij ingenomen standpunt". reikt langs een laddertje tegen de zijwand hiervan. Achter het laadruim bevindt zich een comfortabele passagierscabine met een afzonderlijke zij-ingang. Het personeel van Silver City heeft grote handigheid gekregen in het laden en lossen en gewoonlijk zijn de vliegtuigen niet langer dan een half uur op de grond, waar na de terugreis wordt aanvaard. De over tocht duurt niet langer dan twintig minu ten en toeristen kunnen zodoende bijna een hele dag extra aan hun vacantie toe voegen. Een retour voor een auto plus vier personen kost 27 voor een kleine en 32 voor een grote wagen. Gewoonlijk gaan er twee auto's met bijbehorende pas sagiers mede. Soms ook één. in welk geval de ruimte wordt aangevuld met andere lading. Gaan er meer dan vier personen per auto mee dan moet toeslag worden be taald. Sedert April zijn op deze wijze 600 parti culiere auto's en ruim 2000 passagiers ver voerd. Uitlatingen van Palar De vertegenwoordiger van de Indonesi sche republiek bij de UNO, Palar, heeft heden te Singapore verklaard, „dat hij be reid is met de Indonesische communisten tegen de Nederlanders te vechten, indien dezen iets van de Indonesiërs zouden trach ten af te dwingen of indien zij hun leger tegen de Indonesiërs zouden gebruiken." Palar bevindt zich op de terugweg van Lake Success naar Djokja, waar hij zijn regering verslag zal uitbrengen, „hoe de Indonesische zaak er internationaal voor staat." „De communisten waren niet sterk ge noeg om een stem te hebben in de nieuwe regering toen deze gevormd werd," zei Palar, doch hij verwachtte, evenals in alle democratische landen, ook in Indonesië een communistische partij. Slapte in Amerikaanse auto-industrie Het blad „De Industrie" vertelt: „De autohandel in de Verenigde Staten beleeft op het ogenblik zeer slechte tijden. Tweedehands wagens kunnen bijna niet meer verkocht worden. Handelaars hebben nu allerlei reclamestunts bedacht om van de oude wagens af te komen. Een verko per in Chicago geeft een oude wagen ca deau bij aankoop van een nieuwe; een an dere in Providence verkoopt zijn wagens per pond. Een Chevrolet kost 7 dollarcents, dat is 18 Nederlandse centen per pond. De oorzaak van de crisis in de autohandel is de overproductie. Het wordt zelfs moeilijk nieuwe wagens te verkopen. Er zijn nu rond 40 millioen auto's in de Verenigde Staten, waarvan 33 millioen personen auto's. De handelaars hadden gehoopt, dat de vraag niet zo vlug na de oorlog zou ver minderen, want er zijn 50 millioen men sen met een rijbewijs. In de hele wereld zijn 57 millioen auto's, waarvan in Europa 10 millioen". Liechtenstein kan lid van het internationaal gerechtshof worden Met negen stemmen bij twee onthou dingen heeft de Veiligheidsraad het ver slag van zijn commissie van deskundigen, waarin de opneming van de staat Liech tenstein als lid van het internationale ge rechtshof in Den Haag wordt aanbevolen, goedgekeurd. De Sovjet-Unie en de Oekraïne hebben zich onthouden daar zij de onafhankelijk heid van deze staat niet willen erkennen omwille van zijn „ondergeschiktheid" aan Zwitserland op politiek en financieel ge- Midinettes gaan staken De twaalfduizend Parijse „midinettes", de naaistertjes van de modehuizen, beslo ten gisteren in staking te gaan wanneer niet voldaan zou worden aan haar eisen om loonsverhoging. Dit besluit werd Dins dagavond genomen op een vergadering, welke belegd was door de bij de CGT aan gesloten vakbond en de Christelijke bon den. De midinettes vragen een loonsverho ging van vijftien francs per uur, een be taalde vacantie van drie weken en vacan- tietoeslag. De midinettes hebben gistermiddag op de Parijse boulevards gedemonstreerd. Zij werden zonder incidenten, behalve een temperamentvolle uitwisseling van ontstemde opinies met de politie, uiteen gedreven. Amerikaanse opperbevelhebbers naar Europa voor oriëntatie Het Amerikaanse militaire opperbevel zal Vrijdag per vliegtuig naar Europa gaan om het program tot militaire hulp aan het buitenland te bespreken met de opperbe velhebbers van de landen van het Atlan tisch pact. De commandanten, zo is meegedeeld, zul len met Europese militaire opperbevelheb bers besprekingen voeren over „de voor gestelde militaire organisatie onder het At lantisch pact" en zich op de hoogte stellen van de huidige toestand in Europa". De opperbevelhebbers zijn generaal Omar Bradley (leger), admiraal Louis Den- feld (marine) en generaal Hoyt Vanden- berg (luchtmacht). Zij zullen een bezoek brengen aan Frankfort, Londen, Parijs en Wenen en na ongeveer tien dagen naar huis terugkeren. „De beperkte tijd laat geen bezoek aan iedere Europese ondertekenaar van het pact toe", zo is meegedeeld. „Gehoopt wordt echter, dat besprekingen met mili taire vertegenwoordigers van leden-staten van het Atlantisch pact kunnen worden gearrangeerd in de plaatsen die de opper bevelhebbers aandoen". Handelstransactie met Russische zóne van Duitsland Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst (CPN) over het voeren van onderhandelingen om te komen tot een compensatie-overeenkomst voor Nederland met de Russische zóne in Duitsland heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat reeds sedert enige tijd door het bedrijfsleven pogingen worden aangewend om met de Russische zóne van Duitsland tot een com pensatie-transactie te komen, waarin tot een bedrag van 2.500.000 aan groenten en fruit is opgenomen. De tegenleveringen be treffen hoofdzakelijk gebruiksartikelen, welke slechts van beperkte economische waarde zijn. Deze onderhandelingen zijn thans zover gevorderd, dat de transactie op 12 Juli door de Nederlandse instanties is goedgekeurd. Bovendien is op dezelfde datum nog een transactie, waarin voor 1.500.000 aan groenten is opgenomen, goedgekeurd. Dat niet eerder groenten konden worden ge ëxporteerd is een gevolg van het feit, dat zonder deze compensatie-transacties geen invoervergunning voor groenten en fruit van de autoriteiten der Russische zóne van Duitsland kon worden verkregen. De 9 Muzen Oost-Nederlandse Opera opgericht. Te Nijmegen is bij notariële acte opgericht de Stichting „Oost-Nederlandse Opera", welke haar invloed niet alleen zal doen uitstrekken tot Zuid-Oost-Gelderland, maar ook pogingen in het werk zal stellen haar invloedssfeer te doen gaan naar Twenthe en Noord-Oost- Brabant. Nederlands aardewerk 15001800. Op Vrijdag 5 Augustus zal dr. H. E. van Gelder in het gemeentemuseum te 's Gravenhage een tentoonstelling openen over „Nederlands aardewerk 15001800". Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Hol Ï.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. H Slotkoers Openings gisteren koersen 304 304*6 258*6 2561/2 232V4 2331/a 1701/2 171% 152 262 292 116 153 1521/2 147-Vi 148% 154% 155*4 135*4 133% 109->4 341 Kamg. cost. 1 en 2 rij tot maat 52. Pracht kwal. Demies, jongensplusf. en herenstoffen. Doet Uw voordeel. Geopend van 10—12 en 2—5 uur. J. v. DAMWEENING - ZIJLWEG 112 - TELEF. 18400 afwas hulp voor de avonduren, en een net degelijk meisje voor lichte werkzaamheden. Gevraagd NET MEISJE voor de dag of dag en nacht, of werkster. Mevr. Kieft, Charbonlaan 11A, Sassen- heim, Telefoon 7425. Nette serveerster gevr. Verdienste f 40 p. w., voor direct. Aanmelden: Oos terduinweg 31, IJmuiden. WERKSTER gevraagd v. d. Vrijdag. Bloe- mendaalseweg 267, O'veen. 3 kamers pl. kookgel. te Haarlem. Geen praktijk aan hujs. Br. no, 3706. Fabriek van puddingpoeders en aanverwante art. zoekt ENERGIEKE AGENTEN op een provisiebasis v, 10 Brieven onder no. 6920. Adv.- Bureau JAC. DUITS. DOR DRECHT. OPROEPING SCHULDEISERS. Bekende en onbekende schuldeisers der nalaten schap van wijlen mejuffrouw SJOERDJE REEKERS, in leven gewoond hebbende te Haarlem, Ripperdapark 31-35 en overleden 24 Sept. 1948, worden bij deze opgeroepen om op 15 Aug. 1949 des voor middags 11 uur te verschij nen ten kantore van onder getekende, Wilsonsplein 15 te Haarlem, tot het opnemen der rekening en verantwoor ding en het ontvangen hun ner vordering voorzover toe gewezen en geen verzet wordt gedaan. Notaris TER WEEL. en geen geluid meer wil geven Grote Houtstraat 94 tegenover Haarl. Dagblad Kom met uw vacantie eten bij „Fluks" Een heerlijk diner: soep, aardappelen, groente, biefstuk en pudding voor slechts 10 penningen f l50 GROTE HOUTSTRAAT 21.25 bev. 14 kamers, centr. verw., alle kamers voorzien van prima vloerbedekking, trappen rubber. Binnenkort leeg te aanvaarden. Koopsom f 45.000. Serieuze reflectanten wenden zich tot A. J. J. Burdorf, Dreef 18, Haarlem, tel. 17166. Te koop van particulier ADLER AUTO in goede staat, cabriolet. Billijke prijs. Koppestok^tr. 17, Na 6 uur. ORIGINELE RUTONSTOFZUIGERS Termijnbetaling f 10.— p. m. Wij ruilen Uw oude machine in Vraagt gratis taxatie bij Technisch Bureau CLAUS. Krelagestraat 14, Tel. 21619. Wü kunnen nog plaatsen enige nette meisjes voor onze afd. drukkerij en cartonnage. Hoog loon, aangename werkkring. VERNHOUT VAN SLUIJTERS' DRUKKERIJEN N.V. Bakenessergracht 3 te Haarlem. Handelskantoor te Amsterdam vraagt: Nederl-, Frans en Duits. Br. no. 3708 bur. v. d. blad ERVAREN STENO.TYPISTE behoorlijk bekend met Duits en Engels, benevens FACTURISTE voor spoedige indiensttreding gevraagd door BOEKE EN HUIDEKOPER, Spaarndamseweg 180, Haarlem. Gevraagd voor spoedige indiensttreding Aanmelden Vrijdag 29 Juli a.s. tussen 4-5 uur Leldsevaart 24, Haarlem. •Balledux Woninginrichtingsbedrijf, Tel, 2590, Zaadvoort, .-•«look-Service-Bureau vraagt: EEN le OLIESTOOKMOXTEUR EEN 2c OLIESTOOKMONTEUR EEN FIJNBANKWERKER, bekend met draaien; ook aankomend. EEN ELECTROTECHN. MONTEUR, bekend met olie, stoken; ook aankomend. Zijlweg 273, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3