In geuren en kleuren zal Haarlem tonen, dat het de stad van Flora is Grotere financiële steun aan tuberculosepatiënten „Engeland, hier is uw groenteboer" VIERDAAGSE De blaren eisen hun tol in het land van Maas en Waal Donderdag 28 Juli 1949 3 Agenda voor Haarlem DONDERDAG 28 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wieg man. Rembrandt: „Johnny Belinda", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinocchio", alle leeft., 2, 4,15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De strijd om de atoombom", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een onvergetelijke melodie", alle leeft., 2,15, 7 en 9.15 uur. Jeugdprogramma. 10.30 en 4.30 uur. Frans Hals: „Blue Skies", IS j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Eldorado", 14 j,. 7 en 9.15 uur. Jeugdfilm „Gelaarsde kat", 2.30 uur. VRIJDAG 29 JULI Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. groot Bloemen-bal in het Krelagehuis met de versterkte Marinucci's en om half elf wordt de bloemenweek uitgeluid of liever uitgeschoten met een daverend vuurwerk op het oude IJsclub-terrein aan de Klever laan. Versiering. Met dit alles is de kous nog niet af, want talloze geestdriftigen zullen aan het ver sieren slaan om de naam Bloemenweek waar te maken. Het Stationsplein, de Kruis weg (waar de nieuwe vereniging „Haar lems Entree" haar jonge reputatie van grote activiteit wil bevestigen), de Bartel- jorisstraat en de Grote Markt worden in de bloemetjes gezet en een groot warenhuis in de Kruisstraat zal zijn hele gevel ver sieren en zowel personeel als leiding in HAARLEMS BLOEMENFEEST Bloemen-corso, Lunapark, sport, exposities en een vuurwerk als hoogtepunten Zaterdagavond - officieus eigenlijk al Vrijdagavond - wordt Haarlem weer een hele week lang Bloemenstad, komt de oude Spaarnestad weer onder de regering van een lieftallige Bloemenkoningin en zal het hele leven weer acht dagen in het teken staan van één der schoonste dingen op de aarde, die - zelfs de kniesoor zal het beamen - de Bloem nu eenmaal is. En zoals ieder jaar heeft „Haarlems Bloei", de naam wekt al associaties aan he: kleuren- en geuren-festijn dat ons te wachten staat, weer allerlei aardige ideeën gezaaid om een fleurig programma te oogsten. Zij koos ten eerste de Vorstin die Margaretha heet, blond en schoon is en een waardig symbool mag heten van de ademloze gratie die der bloemen schoonheid uitmaakt. Omdat het een lang programma is en de sfeer van Bloemenweek in Haarlem noegzaam bekend mag heten, zullen wij ons niet te buiten gaan aan lyrische voor spellingen omtrent de stijlvolle uitgelaten heid die men in Haarlem zo graag zou zien, maar een beknopte opsomming geven van wat er gebeuren gaat. Het begint Vrijdagavond officieus met de opening der aquariumlentoonstelling in de Vishal door wethouder Geluk. Deze ten toonstelling duurt tot 11 Augustus en men kan iedere dag' van 10 uur 's ochtends tot 12 uur 's avonds naar de visjes komen kij ken. Zaterdag begint het echt, want dan komt bloemenkoningin Margaretha op het Noorder Buitenspaarne bij de Tafelberg straat om drie uur 's middags aan. In een open auto rijdt zij via de Floresstraat, Soendaplein, Schoterweg, Frans Halsstraat, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt (waar zij even het gemeente-bestuur in staat stelt zijn opwachting te maken), Koningstraat, Gierstraat, Houtplein en de Dreef naar restaurant Dreefzïcht, waar zij door het co mité wordt ontvangen. i Lunapark. 's Middags is inmiddels het Lunapark geopend, dat iedere dag tot middernacht de Haarlemmers vermaak zal bieden en begint de tentoonstelling van bloemen- schilderijen in het Waaggebouw van leden van „Kunst zij ons doel". De dag wordt gesloten met een taptoe op de Grote Markt van de Militaire Kapel, die gedirigeerd wordt door sergeant H. van Willige. Zondag 31 Juli komt de sport aan de beurt. Op het H.F.C.-terreïn wordt dan een concours-hippique gehouden dat be staat uit een licht en een zwaar springcon cours en een keuring jachtpaarden. De in schrijving is niet mis en wie onze Olym piade-ruiter Ernest van Loon aan het werk wil zien, kan dat aan de Spanjaardslaan komen doen. Zondagsmiddags is er ook een concert van Excelsior in Den Hout en later op het Pretoriaplein in Haarlem-Noord. Maandag is er wat minder te doen. St. Caecilia geeft om 8 uur een avondconcert op de Speelweide van het Sportpai'k in Haarlem-Noord en om 9 uur komen de sportmensen uit Derby op het station aan. Dinsdagochtend om 11 uur worden zij ten stadhuize verwelkomd, 's Avonds om half acht geeft „Kunstkring" dan een concert, ook al weer op de Speelweide in Haarlem- Noord en liefhebbers van exotischer muziek kunnen gaan luisteren naar B. IJzerdraat, die ditmaal met een Krontjong-gezelschap in Dreefzicht concerteert. Voorts geeft de pianist Cor de Groot een volksconcert in het Concertgebouw. Dag van de sport. Woensdag is voor een groot deel aan de sport gewijd. Om half elf komen Haarlem mers en Derbianen op de banen van de Grote club aan de Spanjaardslaan in een tenniswedstrijd tegen elkaar en op het terrein aan de Donkerelaan in Bloemendaal is er een steden-wedstrijd Haarlem Derby in het nobele cricket-spel. Welke van de twee steden op de fiets het snelst uit de weg kan, wordt 's avonds om 7 uur op het voorplein van de Ripperda-kazerne beslist. 's Middags om 3 uur heeft Koningin Mar garetha inmiddels de aquarium-tentoon stelling bezocht. 's Avonds om half acht is er een Beiaard- concert van de toren der Grote Kerk en als u dat goed wil beluisteren, geven wij u de raad u op te stellen in één van de achterstraatjes van de Grote Markt, waar het rustig en goed toeven is en waar men niet zoals op de Grote Markt last heeft van het „overspringen" van het ge luid. Om 8 uur concerteert Arti et Religione op het Teylerplein. Donderdagavond wordt er onder leiding van de heer H. van de Wateren volks gedanst of gevolksdanst op de Grote Markt en om 8 uur is de Militaire Kapel in den Hout aanwezig om enige vro lijke wijzen te blazen. Drukke dag. Vrijdag wordt het een drukke dag. Des ochtends wordt er nog eens door Haarlem en Derby tennis gespeeld en om 11 uur gaat Rood en Wit zich op de mat van zijn cricket-veld meten met de Britse gasten. 's Avonds om 7 uur houden de twee steden een athletiek-ontmoeting op het Haarlem- terrein. Voorts komen 40 Zwitserse dan sers op de Speelweide in Haarlem-Noord ons, inwoners van de lage landen, tonen, hoe men in de bergen de benen van de vloer pleegt te houden. Apollo concerteert om 8 uur in den Hout en „Zang en Vriendschap" doet dat in de Grote Kerk, daarbij geassisteerd door de H.O.V. Zaterdag corso. Zaterdag is dan de grote dag. Om twee uur wandelt de Militaire Kapel al blazend langs de route van het corso, dat zelf om half drie begint. Dat wordt een groot feest, want er zijn meer dan 50 deelnemers en een aantal van hen heeft luimige invallen aangekondigd. Er gaan twee muziek-corp- sen, Sursum en Dohez, mee en voor aan de stoet rijdt een prachtige praalwagen waar op Bloemenkoningin Margaretha heeft plaats genomen. Van 8 lot 2 is er dan een Volendammer kledij steken, 's Avonds komt feestverlichting de stemming verho gen. De Nieuwe Gracht krijgt natuurlijk weer haar lampjes-guirlandes en de voor gevel van het stadhuis en de toren van de Grote Kerk komen in een helder licht te staan. Ook de Amsterdamse Poort en de Nieuwe Kerk zullen in het kunstmatige zonnetje worden gezet. Voor Dreefzicht komt een grote lichtzuil én het Paviljoen komt te baden in een zee van floodlight. Als heel grote bijzonderheid komt er weer een fluorescerende verlichting, die werd aangebracht ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin. Deze fascinerende verlichting zal vier dagen, te weten 30 Juli, 1, 2 en 3 Augustus van half tien tot half twaalf 's avonds te bezichtigen zijn. In de tuin van de Griffie komen een paar zeld zame planten te staan die met ultra-violet licht verlicht zullen worden. Tentoonstellingen. Aan tentoonstellingen zal het niet man keren. want behalve de hier reeds geme moreerde, is er nog de expositie van Ma- thieu Wiegman in het Frans Halsmuseum en komt er onder auspiciën van de heer Van der Linden van „Het Luifeltje" een openlucht-tentoonstelling op de Gedempte Oude Gracht. Tot slot dan een wat minder opwekkende mededeling. Met het oog op het Lunapark zal in de ULO-school C aan de Parklaan elke avond van 8 tot 12 uur een ongeval len-post te vinden zijn. Ongevallen die vóór 8 uur plaats mochten hebben, moeten wor den gemeld aan de Centrale Post van de Ongevallendienst, telefoon no. 14141, die dan voor hulpverlening zorgt. Alles bij elkaar heeft Haarlem een pro gramma. al zou men het misschien nog wat „bloemrijker" wensen, dat er wezen mag en niemand hoeft in deze week met een vrije avond in zijn maag te zitten. Koningin Zij draagt een passende naam voor een vorstin der bloemen, want Mar garetha is makkelijk ge noeg te herleiden tot Margriet, 'n jrisse bloem, die dit blonde meisje waardig is. Ook haar toilet is trouwens de fleurige schoonheid waardig, want het zal zijn van ivoor-kleurige moiré-zijde met grote toefen bloemen. Haar gevolg zal bestaan uit vier meisjes in turquoise robes en zo zal zij als een vorstin der gracieuze schoonheid Haarlemvoor zich innemen en de stad regeren met een scepter van bloemen. Laat die onze oude stad eraan herinneren dat oud van jaren maar jong en on bekommerd van harte zijn, in deze tijd een grote deugd is en dat van vrolijk feestvieren nog nooit iemand slech ter maar wel veel men sen beter zijn geworden. ADVIES VAN STICHTING VAN DEN ARBEID: Het vorig jaar heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid, in het bijzonder op verzoek van de vakcentrales, een com missie ingesteld om de stand van zaken op het terrein der tuberculose-bestrijding te bestuderen en na te gaan in hoeverre hier aan meer aandacht en zorg kan worden geschonken. De commissie, die onder voorzitterschap stond van de heer J. Schipper, heeft een eerste rapport over dit onderwerp aan het bestuur van de Stichting van den Arbeid uitgebracht. Het bestuur heeft dit rapport ter kennis gebracht van de Ziekenfonds raad en daarbij in het bijzonder de aan dacht gevestigd op de voorstellen en aan bevelingen, welke door de commissie ge daan worden ten aanzien van een tegemoet koming in de kosten van extra-voeding ten behoeve van thuisyerpleegden en een ver dere tegemoetkoming in de kosten van sanatoriumverpleging. Het rapport wijst erop, dat de tubercu lose in het algemeen een langdurig ziekbed veroorzaakt, hetwelk grote uitgaven voor patiënt en gezin tot gevolg heeft. Uit dooi de Rijksverzekeringsbank ter beschikking gestelde gegevens blijkt dat na een jaar ïnvaliditeitsrente uit hoofde van tuberculose derhalve het tweede ziektejaar nog omstreeks de helft van het aantal uitkerin gen moet worden voortgezet en dat een jaar verder deze renten nog ongeveer een derde van het oorspronkelijke aantal bedragen. De lange duur van het ziekteproces, het welk ten aanzien van een groot aantal tu berculose patiënten uit deze gegevens kan worden afgeleid, brengt natuurlijk voor de betrokkenen ook financiële conse quenties met zich mee. Hiervoor wordt met alle waardering voor hetgeen vooral in de laatste jaren bij wettelijke regeling tot stand is gekomen slechts ten dele compensatie geboden krachtens de sociale verzekeringen, aldus het rapport. Andere bij het geneeskundig staatstoezicht op de volksgezondheid beschikbare gegevens to nen aan, dat het aan'tal jaarlijks bij de districtsconsultatiebureaux geconstateerde nieuwe gevallen van actieve tuberculose, in vergelijking met de overeenkomstige cijfers van vóór de tweede wereldoorlog, aanzienlijk is gestegen en sedert de laatste vijf jaar omstreeks het dubbele bedraagt van dat van de jaren 1939 of 1940. Dit leidt tot de gevolgtrekking, dat de totale finan ciële gevolgen van de tuberculose een veel voud zijn van die in vroegere jaren. Een en ander is dan ook direct van in vloed gebleken onder andere op de in het bijzonder met het oog op de tuberculose ingestelde fondsen der vakcentralen, wier midelen uit bijdragen van leden, donaties en andere giften bijeengebracht worden. Bij deze instelling ervaart men sinds enige tijd met toenemende bezorgdheid dat jaar lijks steeds grotere sommen gelds aan de betrokken deelnemers moeten worden uit gekeerd. In de naaste toekomst dreigt zelfs bij deze fondsen een tekort te ontstaan, zodat reeds overwogen wordt de te ver lenen tegemoetkomingen in te krimpen. Met het oog op het bovenstaande heeft de commissie gemeend in de eerste plaats aandacht te moeten schenken aan de sociaal economische gevolgen van de tuberculose. Zij is daarbij tot een drietal conclusies ge komen betreffende enkele voorzieningen, welke er toe kunnen bijdragen deze gevol gen voor de betrokkenen in het algemeen en voor de tuberculosefondsen der vakcen tralen in het bijzonder te verlichten. De commissie doet met het oog daarop voorstellen omtrent: Aanvullende uitkeringen door de uit voeringsorganen der Ziektewet. Met grote belangstelling heeft de commissie kennis genomen van een plan tot het verstrekken van aanvullende bovenwettelijke uitkerin gen door de uitvoeringsorganen der Ziekte wet ten behoeve van tuberculose-patiënten. Volgens dit plan zullen door de uitvoerings organen van de Ziektewet aan tuberculose lijders. die ziekengeld gedurende de maxi mum-termijn hebben ontvangen, na afloop van die termijn en in aansluiting daarop aanvullende uitkeringen worden verstrekt en wel tot zodanige bedragen, dat tesamen met hetgeen krachtens wettelijke voorzie ningen inzake invaliditeit wordt verleend, tachtig procent van het loon wordt bereikt. Tegemoetkoming in de kosten van extra voeding bij thuisverpleging uit de reserve van het Vereveningsfonds van de verplichte verzekering. (Thuis ver pleegden ontvangen geen tegemoetkoming van de ziekenfond sen. Zijn zij bij de tuberculose-fondsen der vakcentrales aangesloten, dan ontvangen zij wekelijks een tegemoetkoming in de kosten van extra-voeding van maximaal 5.De uit de reserve van het Vereve ningsfonds te verlenen bijdrage zou drie vierde van de kosten der voorgeschreven extra-voedingsmiddelen moeten bedragen. Hiermee zou jaarlijks ongeveer 1.6 mil- lioen gemoeid zijn. Tegemoetkoming in de kosten van sana toriumverpleging. Overeenkomstig de con clusie van de commissie zal, wanneer een tarief van 8.per dag door een sanato rium berekend wordt, vanwege het ver eveningsfonds een tegemoetkoming van 6 per dag door de ziekenfondsen verleend moeten worden. AUTOBOTSING OP DE HEEMSTEEDSE DREEF. De bestuurder van een auto, komend van de Zandvaartkade en rijdend naar de Heem- steedse Dreef, verleende aan een auto die op deze voorrangsweg in de richting Ben- nebroek reed, geen voorrang. Het gevolg was een botsing, waarbij weliswaar geen persoonlijke ongelukken gebeurden, maar waardoor beide wagens ernstig werden be schadigd. Tegen de eerste bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Bij het ministerie van Justitie is een wetsontwerp in voorbereiding tot opheffing van de „handelingsonbekwaamheid" der gehuwde vrotfw. Lustrum-concert in Haarlem-Noord De harmonievereniging St. Caecilia viert haar dertigjarig bestaan ter gelegenheid waarvan deze week avond aan avond open lucht-concerten gegeven worden op het binnenplein van de St. Philomena-school achter de St. Bavo-kerk van Oud-Schoten. Woensdagavond kwamen aan de beurt de harmonie „Soli Deo Gloria" van Driehuis en de gemengde zangvereniging „Da Pa- cem" uit Santpoort. Spel en zang klonken daar in die aan alle kanten omsloten ruim te uitstekend en het publiek dat deze avond de tribunes goeddeels bezette, had zich niet te beklagen over hetgeen geboden werd. De kranige leider van „Soli Deo Gloria", de heer C. Oudendijk, voerde zijn korps met jeugdig vuur aan de muziek schijnt deze dilettant-dirigent jong te houden! en het resultaat was meestal zeer bevredigend: dit was het vooral wanneer het hout. dat zeer verdienstelijk werk leverde, niet ge stoord werd door het even te laag geïnto- neerde kleine koper. Het belangrijkste van het harmonieprogramma was de ouverture „Le Calif de Bagdad" van Boieldieu en de Suite „Romantique" van Popy. In het twee de deel van dit werk klonk de melodie van de tenorpartijen uitstekend: ook het derde deel werd goed vertolkt. Een welverdiend succes werd geoogst met „Kermisklanken" waarin de solo-trombonist zich dapper weerde. In de finale was het volledige or kest ook goed op stemming, de pistons in cluis. Als ze maar flink mogen doorblazen en hun instrument warm houden! „Da Pacem", onder de soepele leiding van de heer Th. Spook, bracht natuurlijk nog eens de nummers ten gehore, waar mede het pas op de R.K. Bond een mooie onderscheiding verwierf. „Ave Regina" van de 15e eeuwse mees ter Guillaume Dufay werd andermaal toon- zuiver en klankschoon, in lenig zwevend rhythme gezongen; het klonk weids en ver heven als onder de gewelven van een middeleeuwse kathedraal: een zeer voor name prestatie. Ook het geestige „Kort jakje" van Oskam ging keurig: maar de dames moeten bij dat grappige stukje be slist een vrolijker gezicht zetten, dan zal het nog veel helderder klinken. „Sieus servus" van Palestrina kan nog wat meer dynamiek krijgen. „Bellotje" deed het goed en over „O quam suavis est" en „Da Pacem" van ondergetekende heb ik ook niets dan lof. Wanneer op de volgende avonden de concerten van Johez. Postfanfare en St. Caecilia even goed slagen en zo veel be langstelling wekken als dit van Woensdag avond. dan mag de viering van het zesde lustrum van het verdienstelijke korps uit Haarlem-Noord geslaagd heten. JOS. DE KLERK. Nederlandse tuinbouw exposeert op National Gardens Show „Zou onze groenteboer met zijn karretje volgeladen met frisse groenten en smake lijk fruit iedere dag over de grenzen trek ken, dan zou hij ongetwijfeld overal gre tige kopers vinden, want zijn waar is altijd van uitmuntende kwaliteit en zij kan le ge redelijke prijzen worden aangeboden". Aldus sprak de heer H. M. Velders, di recteur van het aan- en verkoopbureau voor tuinbouw- en sierteeltproducten, dezer dagen in een radiopraatje voor Hil versum I, waarin hij met vooi-beelden aan toonde hoezeer onze groenten- en fruit producten in het buitenland gewild zijn. Onze tuinbouw dient van deze kansen ge bruik te maken door zich met kracht toe te leggen op uitbreiding van het af zetgebied, dus door te exporteren. De be langstelling voor onze tuinbouwproducten moet echter in het buitenland levendig v/orden gehouden. Men zal daarom alle beschikbare middelen te baat moeten ne men, middelen die zijn aangepast aan de formaliteiten en andere eisen, die de ver schillende landen ten aanzien van de in voer van deze producten stellen. Een machtig middel om de afzet van een kwa liteitsproduct te bevorderen, is bijvoor beeld een goed opgezette reclamecam- (Van een speciale medewerker) Woensdag, de tweede dag, is de tradi tionele dag voor de tocht door het land van Maas en Waal. Het is dan Zondag voor de inwoners der vele dorpen langs het parcours, zij dragen alle beschikbare zetels naar buiten en zitten dan langs de weg om goedkeurend te knikken naar de velen, die de moeite hebben genomen om zoveel kilometers te lopen naar hun dorp. Hun enthousiasme is van een kalme en geza pige soort. Zij hebben water gereed gezet voor dorstigen, maar de Maas-en-Walers manifesteren niet de bedrijvigheid, die hier en daar in de Betuwe de bewoners kenmerkte. De boerderijen tussen Druten en Wijchen hadden evenals vorige jaren grote aantrek kingskracht als rustoorden en ook onder de vruchtbomen langs de weg zag men overal het blauw der politie en het khaki der militairen met daartussen de witte plekken van de burger-formaties. Dit wa de ,,55'ers" en „50!ers". Zij hadden de ein deloze ruk van Nijmegen naar Druten en Puiflijk erop zitten en hier, waar schaduw te kust en te keur was en de verversingen voor het grijpen lagen, was de verleiding te machtig. Een vierdaagse is overigens niet louter plezier. Men ziet wandelaars zingend en kloek marcherend, men ziet ze als het ware bijtend in steeds maar weer verse kilometers met dreunende pas voorwaarts gaan en ze juichen terug als tegen hen ge juicht wordt en ze wuiven tegen een ieder, die geacht wordt te willen terugwuiven. Dezelfden zien we even later als ver schrompelde wezens onder handen van masseurs languit op banken liggen, kreu nend en met doffe ogen starend naar de manipulaties, die handige zusters voor het heil van hun voeten aan het verrichten zijn. „Soms begrijp je niet, hoe ze nog zoveel kilometers hebben kunnen lopen. Hele voetzolen aan flarden en ze zouden nog willen doortippelen als ze de kans kregen", zei een der Rode-Kruis mannen. Dat was in Beuningen en wij waren verbaasd, dat vrijwel onder de rook van Nijmegen zo- velen reeds de hulp van de heelmeesters en -meesteressen inriepen. Om half negen waren reeds zestig gevallen behandeld. „Maar zo druk als gisteren in Eist hebben Waterpolo DWR-RZC 3-5 Met een invaller voor midvoor Kollerie bond DWR gisteravond de strijd aan tegen RZC. RZC ging direct tot de aanval over en al spoedig was het van Driel die succes had (01). Nu was het DWR dat optrok, Wisker maakte zich vrij en uit een vrije worp door Pieters kreeg hij de bal toegespeeld en depo neerde deze in het RZC-doel (11). Met deze stand ging de rust in. Na de hervatting was RZC meer in de aanval en verkreeg, door Van Driel een voorsprong van 41. Wisker probeerde het nu uit het midden van het veld en wist de bal, via de hand van Pieters, de RZC doelverdediger in het net te krijgen. Van Driel maakte er 2—5 van en slechts éénmaal wist DWR na goed samen spel de achterstand te verkleinen zodat het einde kwam met 35 in het voordeel van RZC. DWR-HZPC 1-1 De dames van DWR gingen te water tegen HZPC doch zij hebben het niet tot een over winning kunnen brengen. Nadat aan beide kanten enige aanvallen waren ondernomen en afgeslagen nam DWR de leiding door Greet Zieren uit een voorzet van Ans van Viersen v. d. Aardweg. Spoedig was echter de ge lijkmaker geboren en zo ging met 11 de rust in. In de tweede speelhelft moest een dei- Haagse dames de kant opzoeken en speelde de strijd zich voor het grootste gedeelte voor het HPZC-doel af, maar het winnende doel punt bleef uit. we het niet gehad", zei de dokter. Overi gens vonden we de post in Beuningen niet slecht gekozen. Hij zat naast een winkel, waar een affiche was opgehangen, die met grote letters een collecte voor „Herwonnen Levenskracht" aanbeval. Later op de dag troffen we dezelfde wel doeners der wandelende mensheid bij Bergharen en hier, na zoveel meer kilo meters, was het aantal wandelaars met voeteuvels groter. De meesten verlieten echter na behandeling met opgerichte hoof den, gemasseerde spieren en onlblaarde voeten de inrichting. Zij hadden hun le venskracht herwonnen, haakten aan bij stoer voortschrijdende politiemannen of ander ervarenen en gaven op het verdere parcours de indruk van de „geslaagde vier dagen wandelaar". Afgekeurd Niettemin bleven er pechvogels treurend zitten wachten op de uitvallerswagen: hun voeten waren afgekeurd. Zij hadden zich meestal niet voldoende voorbereid. Bijzon dere verontschuldigingen waren er ditmaal niet; het weer was gunstig, wel wat warm maar men kon allerminst beweren, dat een hoog uitvallersgetal moest worden ver wacht door een abnormale temperatuur. Het aantal uitvallers is tot dusverre nor maal te noemen. Het kaf is er volgens de deskundigen nu uit en het aantal uitval lers zal dus geleidelijk minder worden. De buitenlandershebben zich ook deze tweede dag uitstekend gehouden. De Bel gische parachutisten kwamen achter hun eigen muziekcorps binnenwandelen onder hartelijk applaus van de menigte, die bij „de Vereniging" en voor de meisjes-HBS aan de Wedren was verzameld. Ook de Luxemburgers arriveerden fris en ogen schijnlijk nauwelijks vermoeid. Maar dit zijn élite-marcheerders. Zij hebben eerst hun kwaliteiten moeten tonen, aleer naar Nijmegen te worden afgevaardigd. Courses op Duindigt De uitslagen van de gisteren te Duindigt gehouden draverijen luiden: Karabin-prijs (2100 m.). le afd.: 1. Lexing ton (hep buiten weddenschap) (J. de Vlieger) km. tijd 1.35.9; 2. Messidor II (W. H. Geer- sen) km. tijd 1.36.3; 3. Nanda <E. Leeuwen kamp) km, tijd 1.37.7; 4. Nijlreiger S. (B. U. de Jong) km. tijd 1.37.9. Toto: winnend 'Mes sidor II): f2,40. pl. 1,40, 2,10. 2,90. 2e afdeling: 1. Nico Maire (L. Easing) km. tijd 1.35.6; 2. Norton Williams (P. A. Stroo- per) km. tijd 1.36.6: 3. My Bov (J. M v. d. Berg) km. tijd 1.39. Toto: winnend: f2,10, pl. f 1,20. f 1,70. 12. gekoppeld f8.70. Jonkerprüs (1300 m.): 1. Overste v. Fre- sena (G. W. v. cL Veen) km. tijd 1.34; 2. Onderduiker G. (W. H. Geersen) km. tijd 1.34,2; 3. Oranje J. (J. v. Leeuwen jr.) km. tijd 1.42. Toto: winnend f36,30. pl. f3.60. 1,50, 6.30. gekopp. f 18,80. Joffer-prijs (1300 m.): 1. O' Nellv Zora (J. Wagenaar) km. tijd 1.36.1; 2. Otella (J. de Vlieger) km. t. 1.42.7: 3. O'Bonni (H. B. v. d. Veen) km. tijd 1.46.7 Toto: winnend f 1,50. pl. 1,20, 1,70, gekoppeld f6,60. Koh-i-noor-prüs (2100 m.), lc afd.: 1. Ma dame B. (W. H. Geersen) km. tijd 1.27.4; 2. Lion (J. de Vlieger) km. tijd 1.29.5; 3, Mac Kinley (H. C. ten Hagen) km. tijd 1.29.6. Toto: winnend f 1,60, pl. f 1.40, 2.90, 6,80. 2e afdeling: 1 Fellow (K. Kramer) km tijd 1.26.4; 2. Lady Zora (J. Wagenaar) km. tijd 1.28.3; 3. Leo Axkit (W. H. Geersen) km. tijd 1.28.3. Toto: winnend: f20.70, pl. f2,00, f 1,30, f 1,30. Rennen. Karachi-prijs (2000 m.): 1 Missive (L. Rance); 2. Rosette II <F. Delbrassinc); 3. Taragas (J. v. d. Loo). Totalisator: winnend f2. plaats f 1,10, f2,10, gekopcld f 1.90. Kabalo-prijs (1100 m.): I. Robespierre (J. C. Pex); 2. Marjoletta (A. W. van Dijk); 3. Typhoon (J. v. Yperen). Toto: winnend f2,10, plaats f 1,10, f 1,20, gekoppeld f 1,50. Een overzicht van de fraaie A'ederlandsc stand op de tentoonstelling in Olympla Londen. pagne. De ervaring heeft geleerd, dat een tentoonstelling, vooral als deze wordt on dersteund met goed reclamedrukwerk, zodat het buitenland enig begrip krijgt van de grootte en belangrijkheid van de Ne derlandse groenten- en fruitteelt, de meest doeltreffende reclame is. Hoewel ons land reeds meermalen op ten toonstellingen of jaarbeurzen met inzen dingen is uitgekomen, heeft het, merk waardig genoeg, nooit een goede gelegen heid gehad om in Engeland met een der gelijke stand voor de dag te komen, hoe wel Engeland toch één van de grootste afnemers is van onze tuinbouwproducten. Enkele cijfers tonen dit duidelijk aan. In de jaren 1936 tot 1939 bedroeg de export van verse groenten naar Engeland gemid deld 150.000 ton per jaar. terwijl aan fruit voor 6500 ton werd uitgevoerd. In 1946 bedroeg de export van groenten en fruit nog slechts 56.000 ton. het jaar daarop al weer 104.000 ton en verleden jaar kwamen wij tot een totaal van 111.000 ton. Boven dien biedt het laatste handelsverdrag nog meer mogelijkheden om het Engelse pu bliek van de meest gewenste producten te voorzien. Gezien de steeds toenemende concurrentie op de wereldmarkt, ook op de Engelse markt, is het van veel belang, dat het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen met een grote inzending groenten en fruit in een ruimte van niet minder dan 300 vierk. meter deelneemt aan de National Gardens Show. welke deze week in Lon den is geopend. Deze tentoonstelling, een van de grootste demonstraties op dit ge bied, zal tot 5 Augustus worden gehou den. Menig oog zal dan met waardering blijven rusten op de producten van Euro pa's tuin, die hier zijn ondergebracht. De beste voortbrengselen van onze tuinbouw, zo goed mogelijk gegroepeerd, zodat, een bont en toch harmonisch geheel van kleu ren is verkregen, worden hier tentoonge steld. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland heeft gezorgd dat onze naam ook hier zal worden ge noemd, en dat Nederland van deze expo sitie met recht kan zeggen: „Engeland, hier is uw groenteboer". Bewaker van Hannie Schaft voor Bijzonder Gerechtshof Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam, gepresideerd door mr. F. R. Mijnlieff behandelde Woensdag de zaak tegen de „Kriminal-assistent" bij de SD en SS ..Oberscharführer" W. H. K. aan wie ten laste is gelegd, dat hij behulpzaam is ge weest bij de fusillering van veertien ge vangenen in de duinen bij Overvee.n en bij de fusillering van Hannie Schaft. Deze beide gebeurtenissen, welke de ad vocaat-fiscaal mr. Rohling in zijn requisi toir kenschetste als de meest afschuwelijke voorvallen die zich tijdens de bezetting in ons land hebben afgespeeld, zijn reeds uit voerig besproken tijdens het proces legen Willy Lages. K. verrichtte bewakingsdien sten en heeft met de eigenlijke moorden niets te maken gehad, zoals uit het getui genverhoor bleek. „Maar", zo zeide mr. Rohling, „ieder schuldbewustzijn schijnt deze verdachte vreemd te zijn. Op een des betreffende vraag van de president ant woordde de verdachte: „Mijn gevoel zei mij, dat deze methodes wellicht niet juist waren." De advocaat-fiscaal besloot zijn requisi toir met te zeggen: „Direct heeft deze ver dachte niet aan de verschrikkelijke ge beurtenissen die zich in de duinen van Overveen hebben afgespeeld meegedaan, maar hij is een schakel geweest in liet ge heel dat dit tot stand bracht. Ik eis daarom vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest". De verdediger, mr. R. B. van den Bigge- laar, legde in zijn pleidooi vooral de nadruk op de ondergeschikte positie van verdachte. Hij kon, gezien de verhoudingen en vooral het feit, dat de SD in de laatste maanden van de oorlog de kluts kwijt was, zich niet verzetten. Van persoonlijke wreedheden van verdachte is nooit iets gebleken, even min dat hij niet te goeder trouw meende dat de bevelen gerechtelijk waren gegeven. Het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem heeft in een arrest in een soortgelijke zaak tot vrijspraak geconcludeerd. Op grond hiervan verzocht de verdediger ook voor K. vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Op 9 Augustus zal het 1-Iof uitspraak doen. Man en vrouw beroofden Amsterdammer van f 80.— Enkele dagen geleden werd 's avonds in Amsterdam een man beroofd van 80 gulden en op de Oostelijke Handelskade achter gelaten. De politie is er in geslaagd de 26- iarige man en de 25-jarige vrouw, die deze overval hebben gepleegd, aan te houden. 7,ij hadden hun slachtoffer in een café ontmoet. Er werd een stevig glas gedron ken en daarna begaf het gezelschap zich per taxi op weg om de vriendschap elders te bevestigen. Wat er in de taxi precies is gebeurd staat nog niet vast. Het slachtoffer is in bedwelmde toestand op de Oostelijke Handelskade achtergelaten. Hel tweetal is daarna verder gereden en even later uitge stapt. De chauffeur vertrouwde dc zaak niet, waarschuwde de politic en zorgde er voor dat het slachtoffer in een ziekenhuis kwam. Toen hij daar bij kennis kwam miste hij 80.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5