Tot instelling van Vernieuwingsfonds voor de gemeentebedrijven besloten HET KAASPALEIS Tal van protesten over de afsluiting van de overweg in de Munterslaan CKort en Bondig J Het noodlottige halssnoer L Donderdag 28 Juli 1949 Haarlems Dagblad HAARLEMSE GEMEENTERAAD Lome zitting met een Communistisch relletje Van het tumult, dat de voorstellingen van „Het geval-Gouzenko" in het City-theater onderbrak, werd Woensdagmiddag in de Haarlemse raad in sterk verkleind formaat een reprise gegeven. Aanleiding daartoe vormden natuurlijk de vragen van de heer Proper over het optreden van dè politie bij die gelegenheid. De hitte, die toch al gedurende de vergadering een lome sfeer deed heersen, zal er, met de niet uit zijn evenwicht te brengen burgemeester, wel de oorzaak van zijn geweest, dat de hele rel na vijf minuten van geroep, geschreeuw en gegil morsdood was gebloed zonder dat er ook maar iets of iemand aan te pas behoefde te komen. En daarmee was het (sym bolische) gordijn over „Het geval-Gouzenko" gevallen. De agenda bestond uit veertig punten, hetgeen bij een normaal klimaat zeker aanleiding tot een langdurige verga dering zou hebben gegeven. Het spraakwater van de vroedschap scheen evenwel radicaal verdroogd te zijn, zodat het in het algemeen bij korte opmerkingen bleef. Verreweg het belangrijkste punt was dat, waarin het College voorstelde over te gaan tot de stichting van een „Vernieu wingsfonds voor de gemeentebedrijven met het oog op de te verwachten kapitaal behoefte van deze bedrijven, ruim dertig millioen in de eerste tien jaar. De eerste spreker, de heer Voogd (Arb.) deelde mede, dat zijn fractie met deze eerste stap op de goede weg instemde, zij het dan dat deze min of meer toevallig, door een boekhoudkundige factor, wordt gedaan. Hij was het echter in het geheel niet eens met de suggestie van B. en W., dat de door hem in 1947 ingediende motie, waarin hij een wetenschappelijke studie vroeg over de kostprijsberekening, afschrij vingen en reserveringen bij de gemeentebe drijven - alle met elkaar verbonden vraag stukken van bedrijfs-economische aard - nu maar terzijde moest worden gelegd. Hij begreep wel, dat B. en W. meer te doen hebben en opperde de mogelijkheid deze taak in handen van de te stichten sociaal- economische afdeling te leggen. „Welke motieven hebben ertoe geleid, dat juist deze raad een beslissing moet nemen, waardoor de nieuwe raad aan een principe besluit wordt gebonden?" wilde de heer H o o y (K.V.P.) weten. En hij liet duidelijk merken, dat het gevoerde beleid ten aan zien van de bedrijven hem tamelijk mys terieus voorkwam: een paar maanden ge leden werd een kolenprijsverhoging door een gaspry s verhoging gecompenseerd, „want het bedrijf kon die last niet meer dragen". Nu blijkt er ineens vijf of zes ton meer winst te zijn dan waarop was gere kend. Waar komt die winst vandaan? Spreker vroeg naast de financiëel-econo- mische factoren de sociaal-economische niet te vergeten en vestigde nogmaals de aandacht op een oude wens van de Katho lieke fractie: een gedifferentiëerd tarief. De heer G r g o i r e (C.P.N.) borduurde op dit thema in drastische termen voort: de winst werd gemaakt ten koste van een financiëel achteruitgaande bevolking. Het hele voorstel was een slag in de lucht, want het was maar de vraag of de regering dit zou accepteren. Wethouder N o o r d h o f f gaf de raad de verzekering, dat het extraatje - 3J/2 ton °P rekening van electriciteit en gas, twee ton op die van' water - ook voor B. en W. een volkomen verrassing was geweest. Eigen lijk hadden de bedrijven, huiselijk gespro ken, reeds lang een eigen potje moeten hebben, waarin de sommen, die door het noodgedwongen achterwege blijven van allerlei voorzieningen waren bespaard, werden gestort. Het College had goed ver trouwen, dat zijn voorstel ook door hoger hand zou worden geaccepteerd. De heer Hooi) kreeg voorts de toezegging, dat in September het rapport over de gedifferen tieerde tarieven zou loskomen, doch dat het onderhavige voorstel moeilijk kon wachten tot de nieuwe raad op dreef zou zijn dan zouden kostbare maanden ver loren gaan. Natuurlijk zouden B. en W. op passen, dat de geraamde bedrijfsuitkom- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Juli 1949 ONDERTROUWD: 27 Juli, J. Roose en C. W. Wilshaus; A. van den Broeke en N. A. Rond; L. H. van Duren en G. Rolie; A. F. Bastiaanse en C. Berends; P. S. Weltevreden en J. A. P. van Iersel; B. Steenbergen en A. van Brederode: C. M. van Kollenburg en M. H. Hakvoort; H. Rood en A. C. van Hon- schoten: M. Klerk en F. T. C. Swart; J. W. Vreeswijk en H. M. Kroon; F. Heesemans en T. J. Henneken. GEHUWD: 27 Juli, J. T. Verzijlbergh en C. W. J. Disco: P. C. van Meurs en W. J. Cap- tijn; H. F. Verheij en M. van der Hoorn; L. J. van Norde en H. M. Venster; J. R, Egger- ding en J. J. Brughuis; J. van Engelen en E. A. Hooft; J. Spakman en H. M. Wentink; K. H. Drent en F. G. M. Leijgraaf: C. Hiemerda en W. van Alphen; J. Portegies en N. B. Lom- merse; J. B. Schreinders en W. Tuijn; H. J. van Barneveld en A. M. Hol; J. L. Hazen- donk en C. A. E. van Zonneveld; G. Opstal en A. J. van Dijk; J. H. Consent en J. G. Ree kers; W. P. Warmer en A. M. van Loenen; J. Winkelman en S. A. Meier. BEVALLEN van een zoon: 26 Juli T. van den Berg—Groot; A. M. Meijer—Ligthart; C. A. Broekhofvan den Berg; L. J. Verdoes—- Gerritsen; H. F. den Oudstenvan den Anker; 27 Juli, H. P. Onel—Mittelmeyer; T. TelderBruin. BEVALLEN van een dochter: 23 Juli, A. HuijsmansTwisk; 25 Juli, A. H. Nijssen Essers; 26 Juli, C. HoenderdosTimmer; J. Letschert—Vlaar; C. M. van Ostendevan der Most; 27 Juli, M. BogaardVerbeek; J. M. van WintersdorffMors. OVERLEDEN: 25 Juli, T. Kuijkhoven— Timmers, 70 j., Kennemerstraat; C. Tang, 62 j., M. v, Heemskerkstraat; 26 Juli, H M. van der Haxd, 61 j., Bos en Hovenstraat. sten verantwoord zouden blijven. Na het antwoord van wethouder Noord- hoff had geen der leden behoefte aan een tweede ronde en werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Meer visie gevraagd „Ik zou wel eens wat meer visie en wat meer lijn willen zien in de bebouwing van het Zuiderhoutpark", zei mevrouw S c he 1- tema-Conradi (V.V.D.) naar aanlei ding van een voorgestelde grondverkoop. Ze beval een soort duplex-villabouw aan, waardoor in de toekomst kleine, naast elkaar staande landhuizen samengevoegd zouden kunnen worden, een systeem dat ook te Bilthoven en in Driebergen wordt toegepast. Ook vroeg zij een uniforme af stand tussen rooilijn en voorgevel te be waren. Nadat de heer Bakker Schut (Arb.) nog opgemerkt had, dat er voor gewaakt moest worden, dat duplex woningen niet in handen van particulieren geraken, omdat men dan later de samenvoeging niet meer in de hand heeft, antwoordde wethouder Schreurs voor zijn afwezige ambtsge noot van Openbare Werken, dat inderdaad het Zuiderhoutpark voor grotere percelen is bestemd, doch dat men thans ook wel kleinere formaten dient te accepteren. De heer V o o r e n (C.P.N.) wilde het maximumbedrag van de vacantietoelage voor het gemeentepersoneel niet laten gel den bij een gecombineerd inkomen van man en vrouw, hetgeen wethouder Geluk een verkeerde opvatting van het begrip vacantietoelage noemde, dat immers meer met een bepaalde behoefte dan met de prestatie heeft te maken. Verheugd De heer B1 o k d ij k was bijzonder in zijn nopjes dat de minister de „blokke ringscirculaire" had ingetrokken, waardoor de gemeente vrijheid had gekregen een toe slag op de ziekenfondspremie der kleine zelfstandigen te geven en noemde dit het voorrecht van een land, waar de vrije me ningsuiting het uitvoerende gezag tot daden kan inspireren. Wethouder Noordhoff was het met de heer Proper (C.P.N.) eens, dat het aanvragen van deze toeslag geanimeerd moest worden, over de vorm waarin dit moest geschieden verschilde hij met hem van inzicht. Hij gaf de voorkeur aan een instructie voor de boden van de zieken fondsen en aan circulaires. Het Coornhertlyceum krijgt achttien mille voor zijn werkplaats-instrumenta rium, niet dan nadat wethouder Geluk mevrouw Scheltema had verzekerd, dal deze outillage op den duur een bespa ring betekende. Het Coornhertlyceum telt nu reeds twaalf klassen, lichtte hij verder Te gortig De heer VanderVeldt (K.V.P.) was het herhaaldelijk achteraf verhogen van eenmaal toegestane credieten te gortig ge worden. Nu was er voor de restauratie van het huis Spaarne 42 weer de helft meer nodig dan de 25 mille die indertijd waren begroot. En de heer KleinSchiphorst (K.V.P.) merkte op, dat er van het oor spronkelijke zestiende eeuwse pand niet veel meer overbleef, doch dat hij de situa tie eens een uurtje had bekeken en toen zo onder de indruk van het architectonisch schoon in de Spaarnebocht was gekomen, dat hij met deze financiële tegenvaller vrede had. „Laten we dan maar snel besluiten", haastte wethouder Schreurs, „anders wordt het nog hoger!" De H.O.V. Het voorstel tot het verstrekken van een aanvullend subsidie over 1947 van ruim achtduizend gulden deed de heer Ho o y opmerken, dat de H.O.V. geen klagen heeft over de gemeentelijke vertegenwoordigers in het bestuur, die dit even in orde gemaakt hebben en hij gaf duidelijk te verstaan, dat hij en zijn politieke vrienden er niets voor voelden, dat de H.O.V. het karakter van een gemeentelijk orkest zou krijgen. Wethouder Geluk herinnerde eraan, dat deze aanvullende subsidie alleen was uitgesteld, omdat men het onderzoek van de Muziekcommissie wilde afwachten. Er werd nog vrij diepgaand gepraat over de toekenning van negenhonderd gul den aan twee Rooms-Katholieke scholen in de Amsterdamse buurt voor de aan schaffing van leermiddelen voor de invoe- IIMPORTATION DE FRANCE Zojuist ontvangen CAMEMBERT PORT DU SALUT BRIE GERVAIS EMMENTHALER ZIJLSTRAAT 84 (Adv.) ring van een nieuwe methode voor gods dienstonderwijs, omdat er allerlei fijne for mele kantjes aan vast zaten; met de stem men van de heer Proper en de zijnen tegen werd het voorstel aangenomen. „Heibeltje" En dan komt het relletje, waarop ieder een, na de Amsterdamse ervaringen, heeft gerekend. De heren Proper, Mol en Voor en hadden de raad verlof gevraagd de Bur gemeester vragen te stellen over het optre den van de politie bij „Het geval Gou- zenko". Mr. Cremers motiveerde zijn weige ring op deze vragen in te gaan als volgt: De Centrale Commissie voor de Filmkeu ring heeft „Het geval Gouzenko" niet in strijd met de openbare orde en de goede zeden verklaard. Hieraan valt door B. en W. dus niet te tornen. De burgemeester heeft echter de bevoegdheid indien hij ver storing van de openbare orde vreest, de vertoningen te verbieden. Deze bevoegd heid is uitdrukkelijk alleen de zaak van de burgemeester. Mr. Cremers verklaarde vervolgens, dat volgens hem geen Nederlander zich door de inhoud van „Het geval Gouzenko" ge kwetst behoefde te gevoelen en hij achtte het ongepast door tumult de vertoning te saboteren. Mr. Cremers zag dus geen reden de vertoningen te verbieden, maar, zo ver volgde hij, daarvoor ben ik geen verant woording schuldig aan de raad. Verstoring van de orde vormt een over treding van artikel 158 van de Algemene Politieverordening. Zij die met de hand having van de openbare orde zijn belast handelden dus rechtmatig door de ordever stoorders te gelasten de zaal te verlaten. Sommigen hebben zich echter met geweld verzet, hetgeen het misdrijf oplevert van wederspannigheid. Mr. Cremers zeide het diep te betreuren, dat één hunner, die zich met alle geweld had verzet - dit staat volgens aan de burge meester verstrekte gegevens vast - voor zijn leven een oog zal moeten missen. De politie had, zo ging de voorzitter verder, een voorbeeldige zelfbeheersing aan de dag gelegd (hierop reageerde de met aan hangers van de heer Proper c.s. bezette eerste rij van de publieke tribune met een zwak, doch langgerekt „Oooooh!") en de burgemeester zag dan ook niet de minste aanleiding maatregelen tegen één of meer politie-ambtenaren te treffen. Maar, zo zei mr. Cremers nogmaals, ik ben hierover al leen verantwoording schuldig aan de Com missaris der Koningin en aan de Kroon. "Vervolgens werd tot stemming over het toestaan van de vragen overgegaan. Terwijl de secretaris de namen der raadsleden oplas, lieten de leden van de Communistische fractie, nadat hun lijst aanvoerder gepoogd had duidelijk te ma ken, dat hij het woord over deze kwestie verlangde, allerlei verwarde kreten horen, waarvan ons het causaal verband niet altijd even duidelijk werd. „Beestachtig! riep de heer Van der Pas. Hier is geen sprake van democratie. Dit lijkt een beetje op S.D.-methoden". „Dat is nu die vrije meningsuiting van meneer Blokdijk", schamperde de heer Grégoire op zijn beurt. Tussen al deze exclamaties door klonk het „Tegen" der overige raadsleden. „Wilt u wat harder spreken", werd er achter de tafel van het College gezegd, want de stemmen kwamen slechts met moeite boven het lawaai. „Ze verstaan ons ook niet", riep mevrouw Van Ommeren terug om op de vraag of zij voor of tegen was, luide kenbaar te maken: „Schande!". De heer Proper: „Dit behoort bespro ken te worden in het Seniorenconvent, dit is in strijd met het reglement van orde!" Nadat de secretaris onverstoorbaar de namen had opgelezen en het resultaat van de stemming had bekend gemaakt - mr. Cremers had het lawaai al die tijd volko men genegeerd - gilde de heer Vooien nog, dat de stemming onwettig was en liet zijn fractiegenoot VandePas zyn laatste „Ik protesteer!" horen. Vervolgens pakten de Communistische raadsleden hun bescheiden in en verlieten met hun aanhang op de tribune onder veel gestommel en deurgeklap de zaal. In de weergekeerde rust stelde mevrouw Van Eclc-Thiel (Arb.) haar vragen over de afgesloten overweg in de Munters laan en kreeg er ook antwoord op. (Zie elders in dit nummer). Om vijf uur sloot mr. Cremers met de beste wensen voor de vacantie van de vroedschap de vergadering. Hamerpunten De raad voteerde zonder een kik te geven ruim vijftig mille voor diverse grondaan kopen, duizend gulden voor de verlichte wijzers van de klok in de toren van de R.K. kerk bij de Jan Gijzenkade, elf mille om stormschade te herstellen, bijna negendui zend gulden voor de reparatie van het dak Mevrouw mr. Van Eck-Tliiel heeft gister middag de aandacht van de Haarlemse gemeenteraad gevestigd op de isolering van Haarlems Zuid-Westelijke stadsdeel, zoals die ontstaan is door het plotselinge afslui ten van de spoorwegovergang in de Mun terslaan door de Nederlandse Spoorwegen. Wethouder Schreurs verklaarde, dat ook B. en W. verbaasd hebben gestaan over deze maatregel en dat zij onmiddellijk bij de directie van de spoorwegen hebben ge ïnformeerd wat wel de motieven hiervoor konden zijn. Volgens de Spoorwegen zijn er veel klachten uit het publiek gekomen. In zonderheid vreesde men voor ongelukken door spelende kinderen. Wethouder Schreurs vermeldde, zoals wij dat een week geleden ook reeds deden, dat ongelukken op deze overweg sporadisch voorkomen en dat ook het aantal zelfmoor den tegenwoordig vrijwel nihil is. De juridische afdeling van de gemeente Haarlem onderzoekt nu onder welke be palingen de Munterslaan, die geen ge meente-eigendom is, valt. Reeds in 1841, dus bij de aanleg van de baan, hebben enige particulieren verlof gekregen ter plaatse de rails over te steken, doch van een verplichting is nergens gebleken. Men zal moeten nagaan of de Munterslaan een private dan wel een publieke weg is. In ieder geval kan men ervan verzekerd zijn, dat R. en W. met alle kracht zullen proberen de Spoorwegen te bewegen op hun beslissing terug te komen. Mevrouw Van Eek zei nog, dat volgens haar inlichtingen slechts één der omwo nenden over het gevaar had geklaagd en dat naar haar mening de Spoorwegen geen volledig onderzoek naar de situatie had den ingesteld. De bewoners zelf hechten zoveel aan deze enige verbinding met het De jeugd van Haarlem-Zuidwest vindt het hekwerk van palen en prikkeldraad een prachtige plaats om haar behendigheid te demonstreren. Zuiden, dat zij gezamenlijk voor bijna vierhonderd gulden de Munterslaan tussen Leidsevaart en spoorbaan begaanbaar heb ben gemaakt. Wijkvereniging protesteerde Intussen vernamen wij van de buurt bewoners, dat ook de wijkvereniging reeds een protesttelegram en een brief waarin een toelichting op het belang van deze verbinding wordt gegeven, naar Utrecht heeft gezonden. Men wees ons er voorts op, dat het open stellen van deze baankruising in het belang van de Spoorwegen zelf is, daar vele reizi gers die anders in Heemstede-Aerdenhout de trein namen, er thans de voorkeur aan geven, nu zij toch via het Schouwtje moe ten omlopen (met vaak lang wachten voor de spoorbomen), op de Leidse Vaart de tram of de bus te nemen. Overigens heeft de directeur van de N.Z.H. ook intrekking van de getroffen maatregel bepleit, omdat ook zij die anders bij het viaduct op de tram stapten, gedu peerd zijn. Tenslotte wees men ons erop, dat deze afsluiting met prikkeldraad, die in het be lang van de veiligheid aangebracht heet te zijn, voor de jeugd juist een verleiding vormt. De gehele dag beoefenen jongens het kruip door, sluip door de afrastering, met alle gevaren van dien. Het houten klaphek had niet zo'n aantrekkingskracht. Tweede secretaris van R.C.H. overleden Op 51-jarige leeftijd is te Haarlem over leden de heer J. A. Jongkind, ambtenaar van de P.T.T. op de bankbiljettenafdeling van Joh. Enschedé en Zonen en gedurende meer dan een kwart eeuw lid van de Ra- ring Club Haarlem, waarvan hij meer dan zestien jaar tweede secretaris is geweest. De teraardebestelling heeft Zaterdagmór gen op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan plaats. GROENTJES in Haarlems Dagblad zijn meer dan een rubriek. Zij zijn een instelling. En een die jaarlijks tiendui zenden profijt bezorgt. van het Stadhuis, 33 mille voor de aanleg van gasbuizen in de Waarderpolder. Voorts vermelden wij nog, dat wethou der Noordhoff de heer Si 1 vis (A.R.) toezegde te onderzoeken of de badhuizen ook 's avonds en liefst meermalen per week geopend kunnen worden. In het badhuis aan de Van Egmondstraat heeft die maat regel zeer gunstig op het gebruik gewerkt. Bovendien schijnt er door de dubbelbewo- ningen, waardoor vele badkamers in keu kens worden getransformeerd, ook meer animo voor de badinrichtingen te bestaan. Personalia Eervol ontslag werd verleend aan de heren J. F. Wessels als hoofd van de Spaar- neschool, J. W. Fossen als onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool, J. Siepelinga en C. P. A. Eakker als tijdelijke leraren aan de Handelsavondschool en dr. C. F. A. Bruijning als leraar aan H.B.S. B. Benoemd werden: tot werkkracht aan de avondverzorging van de oud-leerlingen van de scholen voor buitengewoon lager onder wijs de heer C. Visser; tot leerkrachten aan het Coornhertlyceum: mejuffrouw M. J. E. Niesten, J. G. Dijkman, G. N. Rinkel, Th. M. Ruygrok, D. van Veen en W. Ba- rendregt; aan H.B.S. A J. S. Bartstra; tot onderwijzeres aan de Tetterodeschool mej. T. Reusien; aan de P. H. van der Leyschool mej. M. B. H. van Veen en tot onderwijzer aan de school „Buitenrust" D. J. L. Werk man. De geloofsbrieven van alle nieuwe raads leden werden in orde bevonden. Aquarium-vereniging exposeert in de Vishal De Vishal op de Grote Markt heeft dan eindelijk weer eens een zij het dan tijdelijke bestemming gekregen, die een beetje met haar oorspronkelijk doel over eenkomt. Weliswaar zijn de vissen, die de Aquarium-vereniging „De Natuur" er ex poseert, niet zozeer van maag-vullend als wel van ornamentaal karakter, maar dat is alleen maar een reden te meer om er eens een kijkje te gaan nemen. Men zal het verwaarloosde gebouw van binnen niet herkennen. De exposanten heb ben er eerst karrevrachten rommel uitge sleept en toen de hoofdruimte met zwart papier herschapen in een zeer natuurge trouwe rotsgang. In de wanden zijn ruimtes „uitgehouwen" waarin de aquaria zijn ge plaatst en de verlichte bakken doen het tegen de donkere achtergrond bijzonder goed. Het grootste deel van de expositie wordt in beslag genomen door tropische vissen of liever visjes, die in al hun exo tische kleuren- en vormen-schoonheid door het water heen en weer schieten. Voor ons het interessantste waren de twee zeewater bakken waarin zee-anemonen, krabben, zeenaalden en wat meer des griezeligen onderwaters mag zijn een fascinerende aan blik bieden. Een grote krab, die met wat mayonnaise in een hors d'oeuvre ook geen slecht fi guur zou slaan, leek wat onder de indruk van de sfeer in het gebouw, waar al zovele van zijn collega's in gekookte toestand hebben vertoefd, en hield zich wijselijk achterbaks. De tentoonstelling blijft tot en met 10 Augustus open en wie eens een uurtje wil slijten met het aanschouwen van het leven onder water zal van een bezoek geen spijt hebben. BINNENLAND De door kinderen by de spoorbrug te Weesp opgegraven vliegtuigbom bleek er een van 250 leg. te zijn, dus aanzienlijk zwaarder d-an men aanvankelijk dacht. De gehele om geving is nauwkeurig onderzocht, waarbij geen projectielen zijn gevonden. Het terrein bij de brug wordt nu als ongevaarlijk be schouwd. Ruim 1300 militairen in Indonesië zullen daar in September het middenstandsexamen afleggen. Het examenwerk zal in Nederland beoordeeld worden. Het vliegveld Zuid-Limburg heeft een nieuwe start- en landingsbaan gekregen, welke de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg Zondagmiddag voor het luchtverkeer zal openstellen. Berichten over de opheffing van de bin nenlandse luchtlijnen der K.L.M. moeten als voorbarig worden beschouwd, zolang het rap port van de door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde commissie over deze aangelegenheid nog niet is verschenen. Koningin Juliana en Koningin Eliza beth van Engeland hebben het internationale concours hippique in het Londens White City Stadium bijgewoond. Zij werden vergezeld van de prinsessen Beatrix en Irene en de hertogin van Kent met haar twee kinderen. Prins Bernhard nam aan het hoofd van de Nederlandse ruiters deel aan de parade der deelnemende groepen. Op een onbewaakte overweg in Brum- men is een 26-jarige hardhorende wielrijder door de sneltrein ZutphenDeventer aan gereden en gedood. Hij had juist de sneltrein Deventer—Zutphen laten passeren, maar niet gemerkt dat ook een trein uit de andere richting naderde. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen M.O. Handelsweten- schappen-A is geslaagd de heer N. Logemann De Banck weer zeven meter verder Nog steeds zijn er geestdriftigen die trouw voor dag en dauw uit de veren krui- 1 pen in de hoop getuige te kunnen zijn van het vertrek van de C. A. Banck. Hun ge duld wordt echter op zware proef gesteld, want ieder keer dat zij, verleid door het gerucht, zich geeuwend en slaperig naar het strand begeven, blijkt de Banck toch vaster te zitten dan men gedacht had en blijft de zeewaartse beweging van het schip beperkt tot luttele meters. Ook vanmorgen was het weer prijs, nadat Zandvoortse mannen met verweerde ge zichten die de zee en de banken als hun broekzak kennen, gisteravond de mogelijk heid geopperd hadden, dat het nu toch niet lang meer zou duren. Inderdaad waren dit maal in de prille ochtend twee sleepboten, de Bruinvis en de Sliedrecht aan het sjor ren geslagen, maar het succes was niet overweldigend. Zij kregen de Banck zeven meter naar zee, maar daarmee was het dan ook gedaan. En de badgasten en andere nieuwsgierigen die het warme bed voor het koude en nogal winderige verblijf op het strand hadden verwisseld,- konden voor de zoveelste maal onbevredigd naar huis terugkeren. „DE TROUBADOURS" SPEELDEN VOOR OUDEN VAN DAGEN De R.K. Mandolinevereniging „De Trou badours" heeft onder leiding van de heer G. Blok in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel een geslaagd concert gegeven. De oudjes stelden dit optreden op grote prijs en zongen af en toe vrolijk mee. De directrice van het Tehuis bedankte na afloop orkest en dirigent hartelijk voor het geboden concert. Bennebroek Nieuw dagelijks bestuur van Oranje-comité Woensdagavond vergaderde in „De Oude Geleerde Man" het Oranje-Comité ter ver kiezing van een nieuw dagelijks bestuur. Bij enkele candidaatstelling werden gekozen tot voorzitter de heer D. Enthoven en tot leden de heren M. Huysrnans, J. W. Vex-- nooy, W. v. Lierop Jzn. en H. Nieuwenhuis. De nieuwe voorzitter de heer Enthoven nam daarna de leiding van de vergadering over en bracht in zijn toespraak allereerst hulde aan het afgetreden besturn- dat zoveel jaren met onvex-flauwde energie de Oranje feesten had georganiseerd. Hij dankte ver volgens namens alle nieuwgekozenen voor het in hun gestelde vertrouwen en gaf ver volgens een uiteenzetting van de plannen om dit jaar nog een feest te organiseren. Hij deelde mede, dat het Ox-anje-Comité zich uitsluitend bepaalt tot het organiseren van feesten voor de gehele bevolking en allereerst voor kinderen. Besloten werd op 6 en 7 September volks feesten te organiseren. De voorgestelde plannen om aan de nodige gelden te komen, konden de goedkeuring van de aanwezigen wegdragen. Bloemendaal - BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. H. v. d. Heijden—Kooi man, z.; G. C. MooijDoodeheefver, z.; P. W. A. WarmerdamBelien, d,; A. v. d. Haak Heemskerk, z.; S. WaxraerdamVermee- ren, z. ONDERTROUWD: F. E. Sens en Y. de Witt; H. J. v. Ver se veld en J. C. Benard; N. Delfos en A. K. J. Schimmelpenning. OVERLEDEN: E. Kopsde Graaf, 55 j.; D. Overhand, 68 j.; Wed. W. WijnNooij, 87 j.; A. M. BouwmeesterVeenenbos, 72 j., W. T. C. v. d. PaardtZiedses des Plantes, 83 jaar. GEHUWD: H. J. v. Langeveld en S. v. Nieuwenhuyze; W. I-I. Folmer en J. C. E. Dekker; P. F. A. Wulff en A. L. Broex\ FEUILLETON door Gordon Mc Donell Ik zal waarschijnlijk een paar dagen naar huis gaan voor ik mijn nieuwe baan opneem. Wie zijn die vrienden van u hier? Kapitein en mevrouw Marford. Hij was mijn beste vriend bij de mariniers. Hij is er nu uit en terug in de studio, waar hij als filmregisseur werkt. U ziet overdag niet veel van hem? Natuurlijk niet. Maar ongetwijfeld ziet u mevrouw Marford wel? Ongetwijfeld, als zij tenminste niet met haar baby bezig is hetgeen meesten tijds het geval is. U moet dus heel wat tijd tot uw be schikking hebben. Meer dan ik in de Pacific had. Waarom bent u Darkwaterlaan zo straks ingex'eden? Ik was op weg naar de heuvels om een beetje lichaamsbeweging te nemen. Ik ging de laan in, omdat die er aantrekke lijk uitzag en ik eens zien wilde, waar die uitkwam. Ik had het meisje niet bij mij. Ik heb haar noch in de laan noch ergexxs anders vermoord. Ik had haar nog nooit van mijn leven gezien. Wij hadden het begin van de laan be reikt. Een patrouillewagen stond aan de kant van de weg. De helper stopte om Ives met de detectives te laten spreken. Ik stapte uit en begon de weg af te lopen. Mijn handexx waren lelijk begonnen te trillen door al die zotte vragen en ik was niet van plan om nog langer in die wagen te blijven zitten. Ik hoorde de helper ach ter mij roepen maar het kon me niets schelen en ik bleef rustig doorlopen. Het interesseerde me om eens te zien, of hij zou beginnen te schieten, maar dat deed lxij niet. Hij reed de wagen achter mij aan. Ik bleef nog steeds doorlopen, ook toen ik hem vlak achter mij hoorde en hij moest zijn vaart tot vijf kilometer per uur verminderen, omdat dat de snelheid was, waarmee ik liep. Ik denk, dat hij er wel een beetje dwaas uitgezien zal hebben en dat gaf mij een zeker gevoel van vol doening. Toen ik aan de plaats kwam, waar ik haar gevonden had, bleef ik staan. Hij stopte ook, kwam uit de wagen en begon „op te treden". Maar het ging hem niet al te best af. Ives was daar veel beter in. Hij was goed genoeg om een burger te intimideren, maar geen marine-vlieger. Ik Viel hem eenvoudig in de rede en vertelde hem, waar zij gelegen had, toen ik haar gevonden had. Hij was onmiddellijk zeer geïnteresseerd, daar hij bovendien leans zag om op die manier zijn figuur te redden. Hij begon mij vragen te stellen, hoe zij precies gele gen had en waar, en of ik ook nog iets in de omgeving had opgemerkt, mensen, of honden, of iets anders. Ik vertelde hem precies, hoe het allemaal gegaan was. In dit soort dingen was hij goed bij, vlug en nauwkeurig en mijn respect voor hem be gon een beetje te stijgen. Hij heette Wilson exx hij had heel wat ervaring, dat was duidelijk te zien. Hij had scherpe, bruine ogen, die alles wat zij zagen met een enkele blik in zich opnamen en toch was er een licht in zijn ogen, dat voox-kwam, als zij te veel een starende uitdrukking kregen. Zij hadden niet geheel dezelfde scherpe blik van Ives' ogen, maar ze zagen toch genoeg. Achter de afzetting van kippen gaas, waartegen het meisje gelegen had, was een cementen tennisbaan, die bij het er achter gelegen huis hoorde. Ofschoon de weg een laan genoemd werd en ook een laan was in die zin, dat zij achter de hui zen van Chanley Drive langs liep en ge bruikt werd voor het deponeren van 'afval uit hxxis en tuin was het in werkelijkheid een landelijk weggetje en nog wel een heel mooi ook. Aan de andere zijde er van wa ren groene heuvels en bomen en het geheel had een goed onderhouden aanzien; zoiets als sommige delen van Connecticut, als men tenminste olmen voor eucalyptus in de plaats stelt. Wilson nam het gehele toneel in zich op, inclusief de lege vuilnis emmers, die nog achter de meeste huizen stonden en vroeg mij, of het nog net zo was, als toen ik het voor de eerste maal zag. Ik zei hem, dat, voor zover ik zien kon, er niets veranderd was. Ives voegde zich bij ons en Wilson rap porteerde, wat ik hem verteld had. Ives zei, dat de gehele omtrek afgezocht werd door manschappen die hij daarvoor aan gewezen had en dat alles nauwkeurig werd nagegaan en hoe eerder zij naar het huis van het meisje gingen des te beter. Hij wendde zich tot mij en zei, dat mijn tegen woordigheid voor het ogenblik niet langer vereist werd, maar dat ik wel ter beschik king moest blijven en vroeg mij het tele- foonnximmer van de Marfords. Ik gaf het hem op en vroeg hem, of ik niet met hem mee kon gaan. Hij keek mij een beetje eigenaardig aan, zoals hij al enige keren had gedaan en vroeg mij, waarom ik dat zo gx-aag wilde. Ik zei, dat het mij alleen maar ten zeerste interesseerde om de zaak tot een goed einde te zien brengen, daar ik er van de aanvang af bij betrokken was geweest. Hij zei, dat hij mijn ver-zoek niet kon toestaan en zich later met mij in ver- binding zou stellen. Hij liet mij door een patrouillewagen, die naar het bureau te rugging, bij mijn wagen afzetten. Toen reden hij en Wilson naar het huis van Letitia. Ik wist zelfs niet, waar dat zou kunnen zijn. HOOFDTUK II. Toen ik thuis kwam, vond ik Elsa Mar ford boven, bezig met de baby te baden. Tom was nog niet uit de studio terug. De kleine kinderkamer daar boven rook naar talkpoeder en de kamer gaf met zijn warm te en intieme vrolijkheid, zijn kleine op de muren geschilderde dieren en algehele helderheid het idee, de kern van het gehele huis te zijn. Toen Elsa zich tot mij omwendde, was er in haar ogen zo'n blik van diepe ziels rust, dat het mij zelf ook kalmeerde, maar ik geloof, dat zij onmiddellijk opmerkte, dat het met Foraker xxiet allemaal was, zoals het behoorde te zijn. Elsa was altijd iemand om zoiets snel op te merken. Ik ging op de rand van het bed zitten, terwijl zij voortging met de baby te baden en mij vroeg, of ik een plezierige wandeling had gemaakt. Ik wilde Elsa niet lastig vallen met hetgeen er gebeurd was. Ik wist, dat zij het gauw genoeg zou weten, doordat de politie zou opbellen en haar misschien ongerust zou maken door na vraag naar mij, maar ik wilde liever, dat zij het van Tom zou horen. En dus zei ik, slat ik een fijne wandeling had gehad, en vroeg haar of Tom laat thuis zou komen. Zij antwoordde, dat hij juist opgebeld had om to zeggen, dat hji laat thuis kwam en. werkte de baby verder af met haar poeder, luiers en spelden, gaf hem. zijn fles, draaide de lichten laag, en merkte, een hand op mijn schouder leggend op: Voor iemand, die juist een fijne wandeling gemaakt heeft, ben je nog al erg gespannen, Foraker. Kom mee en laten we wat gaan drinken. Het heeft geen nut om te trachten, din® gen voor Elsa te verbergen. Dat had ik kunnen weten en dus lachte ik maar eens. Is dat, om nog meer gespaixnen te ra ken?, vroeg ik haar. Misschien wel en misschien niet, zei zij, maar je ziet er uit, of je een borrel best gebruiken kunt. Toen we beneden iets dronken, vertelde ik haar, wat er gebeurd was. Het was niet gemakkelijk om te beginnen. Zoals zij daar zat in die gewone, zo welbekende huis kamer, nadat zij juist een kind naar bed had gebracht, en haar gezonde verstand alles in haar omgeving scheen te doordren ken, leek, hetgeen er juist gebeurd was, volkomen fantastisch. Het was geen won der, dat ik een beetje opgewonden was, trachtend haar de zaak te vertellen. Maar tenslotte slaagde ik er dan toch in. (Wordfi vervolgd)* "j[

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6