Haarlems Dagblad Berekening De C. A. Banck na ruim 4? maand weer in haar element Amerikaanse kruiser „Columbus" door het Noordzeekanaal Dean Acheson verdedigt T rumans bewapeningsplan voor Europa Weerbericht 64e Jaargang No. 19306 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 29 Juli 1949 Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <&ptctijtc ïjaarlemsdjc Contant (Knno 165:6) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie; P. W. Peereboont en Robert Peereboom ,.Wij Amerikanen wensen geen oorlog met Rusland. Enige militaire opinies in Washington mogen zeggen, dat zulk een oorlog snel door onze luchtmacht gewon nen zou worden, maar de meeste militaire opinies in Washington houden in, dat oor log met Rusland zowel onze land- er. zee- strijdkrachten als onze luchtmacht in volle actie zou brengen. Wij zouden winnen, maar het zou lang duren en geweldig veel kosten. Bovendien: wat zouden wij aan vangen met een veroverd Rusland? Wij hebben grote sommen gelds besteed om te ontdekken, wat wij met een veroverd Duitsland moeten doen. Een veroverd Rus land zou een veel groter en kostbaarder probleem zijn. Dus wensen wij, zowel om menselijke als om practische redenen, vrede met Rusland". Deze passage uit een artikel van William Hard en André Visson in de Readers Digest heb ik gisteren al geciteerd, maar ben toen op een ander deel van de beschou wing ingegaan. Dit verdient ook aandacht. Het lijkt leerzaam voor diegenen, die een paar jaar geleden al plachten te beweren dat de Amerikanen verstandig zouden doen met Rusland maar snel te lijf te gaan. Het onverschillige cynisme van zulkeen be schouwing vindt zijn weerlegging niet alleen in zuiver-menselijke maar ook ui koel-zakelijke overwegingen. En hetgeen ju bovenstaande Amerikaanse berekening- van-kansen bovendien treft is de overwe ging: wat zouden wij met een veroverd Rusland moeten aanvangen? Er is altijd oorlog geweest. Dat woord is een dood doener. Maar de gevolgen waren niet de zelfde, die deze eeuw ervaart. Vroeger trok de overwinnaar zich van de verslagene verder niets aan. Hij had, als heteenl land oorlog was, hem zoveel mogelijk beroofd, nam hem enige voordelige andstreken af (waarmee hij meteen de volgende oor- fog voorbereidde) en liet hem verder aan zijn lot over. Hij moest zelf maar zien hoe hii er weer bovenop kwam. Dat gaat niet meer. Nadat de geallieer den in 1919 een enorme door Duitsland te betalen schadeloosstelling op den vastgesteld ondervonden zij dat dit een illusie was. Zij moesten veeleer te 1tulp schieten om Duitsland er weer bovenop te helpen. Want zij konden geen groot land in chaos nevens zich verdragen en boven dien eiste het herstel van de wereld-econo- mie herleving van de Duitse markt. Het zelfde speelt zich sinds 1945 af ditmaal zonder de illusie van de grote schadever goeding, terwijl men ook weer int:or- gen verkeert om te voorkomen dat Duits land opnieuw een gevaarlijke militaire macht wordt. Er is wel aanleiding voor die zor°en, want na de eerste wereldoorlog heeft men dat niet kunnen voorkomen. Wie een moderne oorlog begint moet mop rekenen dat hij, als hij ten koste van enorme verliezen de overwinning behaald heeft, zich nieuwe grote offers moet gaan getroosten om de verslagenen w«r op de been te helpen. Er wereldoorlog mensen, die dit voorzagen, De moesten dachten er volstrekt niet aan. Wellicht zijn wij nu in een periode beland, waarin dit inzicht veld wint en men ver 4pr gaat kiiken dan het onmiddellijke SitSre resultaat. Als Hitler, die de tweede wereldoorlog veroorzaakte de ove"vl""^E had behaald, zou Duitsland voor denood zaak hebben geslaan, de verslagenen bovenop te helpen. Als de Russen een oor log met het Westen zouden wagen en over winnen, zouden zij in ^eltde noodzaak komen te verkeren. Het zijn oveiweging als deze. zoals die in dat Amerikaanse arti kel tot uiting zijn gebracht, die geer kal merend moeten werken zelfs op de meest macht-beluste naturen. Wie zich voorstelt dat in enige toekomstige oorlog de over- SSmaar dl overwonnenen, zoals vroeger aan hun lot over zou laten kan gedaclhle meteen beantwoorden met.dan zou hu ae chaos ontketenen, waarin hijzelf tenslotte zou worden meegesleept. Het zon hverdre- ven zijn tegenover de emotionele en onvier antwoordelijke dolleman, die Hitler was, de regeerders in Moskou als een groep koele TPirpnaars te zien, die een uitsluitend ei standelijk beleid voeren. Dathd.°^ll®nme|1| nooit Maar wel is uit hun hele d in de koude oorlog" tot dusver gebleken, dat koele berekening zich bij hen lijk meer doet gelden dan indertijd bij de Führer van het Derde Ruk. Zo is af->tarl? tussen dreiging en oorlog aanmerkelijk groter geworden dan voorheen. Dat het kleine incident, "at vroeger zo licht de krijg kon doen losbarsten, nu heel wat imn der invloed liectt is al ruimschoots geble ken, vooral in het jaar van de luchtbrug. Men zegt vanouds, dat de geschiedenis zich herhaalt. Dat is ook een dooddoener, alleen aanvaard door hen die de geschiede nis niet kennen. Alleen in de meest a g - tnene zin treden herhalingen op, de om handigheden en ook de gevolgen van de gebeurtenissen zijn telkens nieuw bet waagstuk van oorlog en vrede ligt nu heel anders dan het zich in 1914 cn m 1940 voordeed. Wie oorlog waagt te ontketenen moet zich ook onvermijdelijk die vraag stellen: hoe zullen wij het overwonnen land weer tot leven brengen? Of om het nog duidelijker te zeggen: hoe zullen wijl dat gene dat wij ten koste van enorme offers vernietigd hebben, ten koste van nieuwe offers weer herstellen? De zinloosheid van oorlog treedt hieruit duidelijk aan den dag. Er zijn daarvoor meer argumenten te ge ven, die tot dusver niet voldoende uitwei- king hebben gehad om hem te voorkomen. Het lijkt evenwel nuttig vast te stellen, dat de zinloosheid van oorlog ook op de meest nucMer-rnkcTgke cn Prfctische gronden weer duidelijker aan den ria0 treedt. De steeds-vernietigender uitwer king van moderne wapens draagt daar ook toe bij. Misschien zijn wij al zover dat dit zozeer beseft wordt, dat men de koude oorlog niet als een inleider van de strijd met de wapens maar als een soort plaats vervanger moet zien. Waarmee dan ook diegenen ongelijk zouden krijgen, clie ver onderstellen dat er twintig jaar na de tweede wereldoorlog een derde moet ko men. omdat tussen de eerste en de tweede ook twintig jaar lagen. Hetgeen trouwens alleen maar een soort chronologisch bijge loof is en dus zonder enige waarde. R. P OM 5.35 DONDERDAGMIDDAG: Via IJmuiden naar Amsterdam voor Herstel van krachten OM VIJF UUR DRIE-EN DERTIG gistermiddag moet Steve, een der matrozen van de „C. A. Banck", die op de voorplecht van het schip naar de roerige branding voor de Bloemendaalse kust tuurde, gevoeld hebben, dat hel gesternte de oude Zweed nu toch eindelijk gunstig was: hoog water, wind op de kust en twee sterke sleepboten van Smit in de trossen, die het water van de Noordzee voor de zoveelste maal tot schuim klopten. Er zat beweging in de grijze romp van de Banck, bij elke golf een stukje. Het achterschip was zelfs al los gekomen in het uitgediepte zwin en in de snaarstrakke sleeptrossen gonsde het lied van de vrijheid thans zeer nadrukkelijk. Om kwart voor vijf waren de Blankenberg en de Maas al in hun tuig gespannen, nadat de kapitein van de Banck het aangedurfd had, zijn reder telegrafisch te voorspellen: „may come afloat this evening" (kom mogelijk vanavond vlot). maanden even heel glunder gekeken, toen de „schipper" hen met een brede armzwaai en een internationale kreet beloonde voor hun koppigheid. Verder heeft de kapitein niet veel meer willen vertellen dan dat dit wel een van de beste dagen uit z'n leven was De „Banck" is na het schutten overgege ven aan twee sleepboten van Goedkoop, die het schip naar de Amsterdamse Droog dok Maatschappij hebben gebracht, waar het gaat repareren. Hef woord is aan.... 9 Halévy Onmacht om van liet leven te houden is, wel bezien, onmacht om z\jn plicht te doen. Toestand in Indonesië Het is nog niet eens goed avond gewor den, want de honderden toeschouwers, die zich ook gistermiddag op een vergeefse trekpartij hadden ingesteld, zagen tot hun verbazing, dat de vertrouwde strandgast stukje bij beetje verder in zijn element schoof: zonder mankeren op de tweede bank toe. Na enig zoeken naar de beste manier om over die tweede bank heen te komen en nadat de wat halsstarrige ankerkabels van het achterschip waren losgebrand met een snijbrander, kreeg men de „Banck" na een draai met de neus op de zeeën en hoewel het weinig gescheeld heeft of de tweede bank was de Zweed toch nog noodlottig ge worden, kon om zes uur vijftien gezegd worden dat de zaak gezond was. De Banck was vlot! De beide sleepboten hebben de Zweed daarna goed in hun greep genomen en al dacht de verzamelde menigte een ogenblik dat de koers naar het Zuiden zou komen te liggen met het oog op die draai, na een tweede draai, nu in heerlijk diep water, plantten Blankenberg en Maas de neus in de golven en trokken hun vrachtje om: richting IJmuiden. Op dat moment bekende de beheerder van de autoparkeerplaats op de kop van de Zeeweg ons enigszins mistroostig: „Aan alles komt een eind.Wat de beman ning van de Zweedse stomer ongetwijfeld met een lichtelijk gewijzigde intonatie zal hebben kunnen herhalen. IJmuidcns welkom Omstreeks negen uur stak de „Banck", die door haar machinekneuzing en roer defect aan de genade dor beide slepers was overgeleverd, haar grijze boeg tussen de IJmuidense pieren, waar Wijsmullers „Stentor" en „Nestor" de sleep overnamen tot in de Noordersluis. Velsen en Beverwijk waren daar te hoop gelopen en om half tien maakte de Zweed vast aan de Zuidzijde van de kolk, om, ge schonden en uitgevreten door water en wind, de zwijgende hulde van het publiek in ontvangst te nemen. Inmiddels was al door verscheidene peilingen vastgesteld dat de „schuit" geen water maakte en de Bruinviseh" van Tak's bergingsbedrijf, die voorzichtigheidshalve in de buurt was j gebleven, kon dus zonder gewetenswroe- j ging verdwijnen. Daar gaat-ie dan. Met handdoeken en bad lakens wuifden de juichende kijkers de „Banck" na, toen de twee zeesleepers het schip eindelijk vlot gekregen hadden. Saluutschoten en officiële begroeting in IJmuiden Vanmorgen om kwart voor negen arriveerde de Amerikaanse zware kruiser „Columbus" CA van 13.600 ton (met een helicoptère op het ichterdek) tussen de pie ren van IJmuiden voor een officieel bezoek aan Amsterdam. Enige mi nuten later bulderden de kanonnen van het machtige schip 21 sa luutschoten door de ne velige ochtend, waarop de veldbatterij van het artillerie-opleidings centrum uit Breda bij de semafoor van repliek diende, want op het laatste moment moesten de mannen uit Breda het personeel van de Alkmaarse luchtdoel batterij vervangen. Tegelijkertijd ging van het gebouw van de kust wacht de Nederlandse driekleur in top. Een klein blond figuurtje had al van half zeven af over de hekken van de Noordersluis gehangen, telkens turend naar de havenmond, waar toch eens de blauwpijp met de witte ruit zou moe ten verschijnen. Het was de oudste dochter van de kapitein, die het vlot- .slepen van het Bloemendaalse strand af had meegemaakt en nu de eerste onwennige „stappen" naar IJmuiden op de sluis wilde afwachten. Zij werd een van de eersten die de ladder aan stuurboordzijde opklom om vader ge luk te wensen met dit voorspoedig einde van een langdurig avontuur, dat op 1 Maart begon en dank zij Hollands door zettingsvermogen op 28 Juli eindigde in een overwinning voqr alle partijen behalve de zee Aan die Zuidkant van de grote sluiskolk hebben ook Dries van Tak's bergingsbedrijf en de wachtsman en al die andere vech ters tegen een bierkaai van bijna vijf Vijf wagons van ontspoorde goederentrein in brand Italiaanse bouwvakarbeiders hervatten werk De driekwart millioen Italiaanse bouw vakarbeiders, die twee weken lang gestaakt hebben, besloten Donderdagavond het werk 'er hervatten, na een looncompromis. Ravage bij station EdeWageningen Hedenmorgen vroeg, omstreeks kwart voor vier, is bij het station Ede-Wagenin- gen een goederentrein van zestig wagons, getrokken door een electrische locomotief, op de lijn Utrecht-Arnhem ontspoord en in brand gevlogen. Vlak voor de kruising met de grote ver keersweg te Wageningen was de 24ste wagon van de goederentrein waarvan aangenomen wordt, dat een der assen is gebroken uit de rails gelopen, waardoor een groot aantal wagons uit het middelste gedeelte van de trein in en over elkaar schoof. Vijf wagons geraakten in brand. De locomotief was met de eerste 23 wa gon nog een zestigtal meters doorgereden en kwam vervolgens tot stilstand, omdat het bovennet als gevolg van de ontsporing beschadigd en stroomloos werd. Het mag als een geluk worden be schouwd, dat de koppeling van de trein juist achter enkele tankwagens, waarin zich zestig ton benzine bevond, werd ver broken. De schade aan de lijn is groot. Het bo vennet is gedeeltelijk vernield. Het trein verkeer ondervindt vertraging in beide richtingen. De brandweer uit Ede was spoedig ter plaatse. Het blussen van de brandende wagons nam geruime tijd in beslag. In de wagons bevond zich een lading lompen en oud papier. De Franse Raad van de Republiek I heeft hedenmorgen met 284 tegen 20 stem- men het Atlantisch pact geratificeerd. Even buiten de pieren hadden de kap. It. ter zee le klasse P. v. d. Ploeg en lt. ter zee 2e klasse W. v. Hattum zich met de marine sleepboot RS 10 aan boord van de „Columbus" laten bren gen, waar zij als verbin dingsofficieren de ad miraal Richard Colonny, commandant van de U.S. Naval Forces in de Oost-Atlantische Oce aan en de Middellandse Zee verwelkomden evenals de commandant van het schip, capt. John M. Wells, die de gast zijn van de Koninklijke Nederlandse Marine. Geassistec d door twee sleepboten van rederij Goedkoop, de „Henriëtte Goedkoop" en de „Maria Cornelia", meerde de grijze geweldenaar om 9.10 in de Noordersluis. Op het middendek was een erewacht opgesteld van het „United States Marines Corps", in donkerblauwe uniformen, rood- gebiesde lichtblauwe pantalons en smette loos witte petten. De scheepslcapel blies vrolijke marsen en een enorme menigte was getuige van het imponerende schouw spel, dat dit officiële vlagvertoon begelei de. Om half tien maakten de heer G. A. Man, Rijkshavenmeester te IJmuiden en de Amerikaanse consul-generaal, mr. Jesse van Wickel, hun opwachting bij de admi raal Colonny en even later arriveerde schout-bij-nacht J. J. L. Willinge met zijn adjudant, om na de begroeting van de Vlot gebaar De eigenaar van restaurant ,,'t Karrc- wiel", die vier-en-een-halve maand de C. A. Banck als gewaardeerde buur heeft gehad, raakte gistermiddag plot seling de klandizie kwijt, die hem op de eerste Maart zo onverwacht aanwoei. Dat de heer J. Groenendaal echter een goed verliezer" is, liet hij blijken uit de plant, die zijn vrouw en hij aan droegen toen het schip in de IJmuider sluis schutte, bijwijze van vlot gebaar ter gelegenheid van een vlot vertrek. Amerikaanse staalarbeiders eisen betere verdeling der winst Murray, de voorzitter van het C.I.O ver bond van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie, heeft heden meegedeeld, dat zijn vakverbond in het geschil met de staalmaatschappijen een loonsverhoging ever de gehele linie van 30 cent per uur eist. Murray legde deze verklaring af in de openingszitting van de speciale raad van onderzoek, die door Truman is benoemd om mijden *n de staalindustrie te ver- Murray zeide, dat de staalindustrie reus achtige winsten maakt van een milliard dollar per jaar na aftrek van alle belas tingen. In een week tijds werden 59 ambtenaren ontvoerd BATAVIA, 29 Juli (Aneta). Het of ficieel weekoverzicht van de toestand in Indonesië meldt, dat de situatie in de afge lopen week niet belangrijk veranderd is. Het herstel van de republikeinse regering en de komende Rondetafelconferentie houden de gemoederen bezig, waarbij men tracht zich de gevolgen te realiseren en zich vertrouwd te maken met de nieuwe verhoudingen, die daarna ontstaan. Karak teristiek voor de onveiligheid in sommige streken is het feit, dat in een district van de residentie Banjoemas in een week tijd 59 personen, meest Indonesische ambtena ren en dessabestuurders, werden ontvoerd. In en rond Solo is de toestand nog onbe vredigend, doch licht verbeterd, dank zü intensieve patrouillegang. Terroristen en strijdgroepen vormen zich steeds meer onder communistische invloed. In Zuid-Brebes en Zuid-Tegal woedt enige strijd tussen de TNI en de strijd groepen van de Daroel Islam. Ten Westen van Poerwokerto werd een vrij grote bende grotendeels onschadelijk gemaakt. De op leving van bende-activiteit in Magelang is voornamelijk tegen de bevolking gericht. In het gebied van Malang hielden de aan slagen op het verkeer, de politic ên de mi litaire posten aan. Hierbij deden de toe nemende verliezen van de benden de aan slagen enigszins in aantal afnemen. Te Sidoardjo is de bendeactiviteit, die gericht is tegen de suikerrietvelden, toegenomen, en in Krakaan werd op de suikerfabriek, ondanks de op het werkvolk geoefende druk, het werk voortgezet. In West-Java is de militaire situatie niet gewijzigd. De situatie in het gebied tussen Soekaboemi en Tjiandjoer is nog ongunstig. Nederlandse troepen moesten hier krachtig optreden tegen de aanslagen op het weg verkeer en de economische objecten. Rond Tjikampek en Tjibesar is de bende-activi teit opgeleefd. Ten Noorden van Tjikampek werd tijdens een actie van Nederlandse troepen een groot aantal bendeleden ge dood en wapens in beslag genomen. Neder landse troepen zetten de acties tegen de strijdgroepen van de Daroel Islam voort ten Noorden van Garoet en Tasikmalaja, hierbij leden de benden zware verliezen. „Een aanvaardbare vrede is niet goedkoop aan te schaffen" Saluutschoten van en voor de zware Amerikaanse kruiser „Columbus". Amerikaanse admiraal de erewacht te in specteren. Toen het schip bezichtigd was, verlieten de gasten de Columbus, die op- stoomde naar Amsterdam, nadat admiraal Colonny eveneens van boord was gegaan om de tocht naar Amsterdam per auto te maken. De Columbus, die in de loop van de dag in Amsterdam arriveerde, is een der kruisers van de 14 „Baltimore" klassers en verplaatst in geladen toestand 16.000 ton water. Communiqué te Batavia: Franse kabinetscrisis voorlopig afgewend De dreigende Franse kabinetscrisis scheen gisteravond afgewend, nadat de vier rechtse ministers door premier Queuille zijn over gehaald om hun ontslagaanvraag in te trekken. Deze ministers hadden zich gekeerd tegen het decreet van de socialistische minister van Arbeid, Mayer, waarbij aan het per soneel van de sociale-verzekeringsdienst een vacantiegratificatie werd toegestaan. Het bericht, dat de rechtse ministers hun ontslagaanvraag hadden ingetrokken, werd bekend gemaakt na een bijzondere kabi netszitting, waarin een compromisregeling werd besproken. Volgens deze regeling dient de gratificatie in kleine bedragen over een aantal maanden te worden terug betaald. Deze oplossing werd ook vorig jaar toe gepast, toen de bankbedienden een vacan- tie-gratificatie kregen. Tot dusverre heeft men hen echter nooit om terugbetaling verzocht. Het heden gevonden compromis wordt algemeen beschouwd als tijdelijk en voor namelijk aanvaard met de bedoeling het parlement het eerste behoorlijke zomer reces sinds vier jaar te verschaffen. In parlementaire kringen acht men het zeker, dat de rechtse en onafhankelijk- conservatieve groepen, mogelijk met steun van de x-adicalen en anderen, in de herfst onverbiddelijk een nieuwe regering willen, ogenblik mogelijk dat de Ronde Tafel-con- Men gelooft, dat zij dan het ontslag van ferentie op of vrij kort na 15 Augustus zal Bevredigend besluit van besprekingen in Djokja BATAVIA, 29 Juli (Aneta). Dr. van Roy en is uit Djokja te Batavia terug gekeerd. Op het vliegveld deed hij tegen over de pers mededeling van een gezamen lijk communiqué van beide delegaties. Dit luidt: „Bij de sluiting van hun informele zitting te Djokja op 29 Juli hebben de voor zitters van de Nederlandse en republikeinse delegaties bekendgemaakt, dat de bespre kingen over het staken van de vijandelijk heden, welke op 25 Juli begonnen en waar aan de UNO-commissie heeft deelgenomen, op bevredigende wijze besloten zijn. Een spoedige bekendmaking van de resultaten van deze besprekingen en de daaropvol gende staking van de vijandelijkheden kan verwacht worden. De delegaties keerden met twee vlieg tuigen te Batavia terug. Uit het toestel stapten, behalve de leden van de UNO- commissie Moh. Hatta, de Sultan van Djokja en Soetan Sjahrir. Het KLM-toestel dat enige minuten later aankwam, ver voerde dr. Van Royen en de leden van de Nederlandse en republikeinse delegaties Ook kolonel Djatikoesumo van de republi keinse generale staf reisde mee. Dr. van Royen deelde aan Aneta mede, dat hij verwachtte in de loop van de vol gende week uit Indonesië te kunnen ver trekken. Ronde Tafel-conferentie thans eerder Onze parlementaire redacteur telefo neerde ons hedenmiddag: Op grond van de jongste berichten uit Indonesië is men in parlementaire en politieke kringen in Den Haag de opvatting toegedaan, dat thans de kans gestegen is op een vroeger bijeen komen van de Ronde Tafel-conferentie dan op 1 September. Men acht het op het noorKill. - - - de socialistische minister I Mayer, zullen eisen. van arbeid, Daniel kunnen beginnen. Zekerheid hieromtrent bestaat natuurlijk nog niet. WASHINGTON, 28 Juli. (United Press). De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft het Congres vandaag verzocht zijn volledige goedkeuring te geven aan het bewapenings program groot 1450 millioen dollar als middel om de Sovjet-Unie de kans te ont nemen de vrije landen van West-Europa te overrompelen. „Wanneer de politieke aggressie faalt, zoals zij totnutoe gefaald heeft in West- Europa, proberen de totalitaire regiems dikwijls hun oogmerken te bereiken met militaire middelen, speciaal wanneer zij van mening zijn dat een effectieve tegen stand niet mogelijk is". Dean Acheson waarschuwde de commissie van Buiten landse Zaken uit het Huis van Afgevaar digden, dat een ingebreke blijven bij het verschaffen van militaire hulp aan de be vriende landen een aanval kan uitlokken. „Wij kennen de richtlijnen die de aggres- sies in het verleden gevolgd hebben. - Slachtoffers zijn de zwakken en de on- voorbereiden". Acheson gaf de commissie te verstaan, dat een invasie van West-Europa totale oorlog zou betekenen, waarbij de aanval ler het zou moeten opnemen tegen de ver- enigde krachten van de landen van het Atlantische verdrag. „Geen enkel land zal die keuze doen, tenzij het van de overwin ning overtuigd is", zeide de minister. „Het is de bedoeling van dit program te verzekeren dat een succesvolle, snelle en betrekkelijk gemakkelijke militaire actie van een agressor onmogelijk zal zijn en het kansspel te gevaarlijk zal maken om te ondernemen". Hoge prüs. De minister drong aan op snelle aan vaarding door het Congres van het be wapeningsprogram zonder enige vermin dering „teneinde de vrede en de veiligheid in de wereld te verzekeren". „Met deze som zullen wij het tastbare bewijs hebben gegeven, dat wij geloven dat een vrije en welvarende wereld opgebouwd kan wor den ondanks alle hindernissen en ontmoe digingen. Zonder vrijheid en welvaart kan geen duurzame vrede bestaan. Militaire bijstand, gevoegd bij de constructieve maatregelen die wij reeds in practljk heb ben gebracht, is een deel van de prijs voor die vrede. De enige soort voor de mens heid aanvaardbare vrede kan niet goed koop worden aangeschaft. Ik geloof dat het Amerikaanse volk bereid is die prijs te be talen. Acheson verwierp de veronderstelling, dat de bedreiging van de West-Europese veiligheid voor alles van politieke aard is en pas in de tweede plaats van militair karakter. „De mogelijkheid van een directe mili taire aggressie kan niet genegeerd worden", liet hij er op volgen. Acheson wees de argumenten van de hand, dat het leveren van wapens aan Europa een bewapeningswedloop of een oorlog met Rusland zou uitlokken. Hij zei- de dat Rusland zich welbewust is van het feit. dat deze wapens voor verdediging zijn bestemd en zullen dienen om de Russen de kans te ontnemen een oorlog te begin nen. „Het Atlantisch verdrag, aldus Ache son, heeft de deur gesloten voor een ag gressie „bij stukjes en beetjes" omdat het als uitgangspunt heeft, dat een aanval op één een aanval op allen betekent" Acheson betoogde dat er in de wereld heden ten dage twee onomstotelijke feiten vallen waar te nemen: West-Europa is niet bij machte zichzelf te verdedigen tegen een grootscheepse gewapende overval en Rus land beschikt over de grootste militaire macht in vredestijd uit de wereldgeschie denis, oefent toezicht uit op zijn buren en volgt een politiek, die elk bewijs van zwak heid bij anderen exploiteert. „De combinatie vaix deze beide factoren", zo verklaarde Acheson, „heeft een zieke lijke en alles doordringende atmosfeer van onveiligheid in West-Europa geschapen. De vx-ees is gerechtvaardigd. Het gevaar is wezenlijk, hoezeer sommige ook zullen trachten te bewijzen dat het niet bestaat". (United Px-ess). Zuid-Koreaanse troeoen over de demarcatielijn De troepen van Zuid-Korea. dat door de Amerikanen wordt gesteund, hebben Maandag een heuvel, 200 meter ten Noor den van de grens met Noord-Korea, ver overd. Men verwacht thans een geregelde veldslag tussen Zuid- en Noord-Korcanen, daar de Noordelijke troepen waarschijnlijk een poging zullen doen om de heuvel te heroveren. De verovering van de heuvel was in strijd met de orders van de president van Zuid-Korea, dr. Syngman Rhee, die heeft verboden, dat de Zuidelijke troepen de grens zouden overschrijden. Volgens de commandant van de Zuidelijke troepen, die de heuvel hebben bezet, was de verove ring „absoluut noodzakelijk", zo wordt gemeld. KANS OP EEN REGENBUI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Do Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te tien uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende regenbuien. Matige en af en toe vrij krachtige wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen, later tussen West en Noordwest. On geveer dezelfde temperatuur als van daag. 30 Juli: Zon op 4.57 uur. onder 20.34 uur Maan op 10.59 uur. onder 22.34 uur Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 29 Juli: Hoog water 6.18 en 18.27 uur Laag water: 1.49 en 14.09 urn- Zaterdag 30 Juli: Hoog water 6.42 en 19.09 uur Laag water 2.32 en 14.50 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1