Haarlems Dagblad Trumans militair hulpplan voorziet niet in uitzending van troepen Gematigde Labourvleugel en progressieve „Tories" willen eigenlijk precies hetzelfde Wetsontwerp tot vorming van een Raad voor de Waterstaat Ir. C. A. Doets gaat Haarlem verlaten Weerbericht 0e Jaargang No. 19307 TT 1 T^V 11 1 Zaterdag 30 Juli 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate TT ff, mm. mm. mm mm. a m m -m m mm mm. mmm mm ra Verschijnt dagelijks behalve Zon-en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. A A VA A A Va* JLlllJ düaSS^ VsA VrfP Jhs/ A Vl VA Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. J 4 25> Franoo pK posl /4i75. postglro 273107. Drukkerij Z,B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bil de Administratie; Hoofdredacteur: Robert Peereboom U 'ijtlilltCniÖCtlC ^TOUraUt 3UMÏ0 Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Generaal Bradley onthult de strategie van de Atlantische verdediging WASHINGTON, 29 Juli (Reuter). De Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, heeft voor de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Af gevaardigden verklaard, dat het militaire hulpprogram ook zonder Atlantisch ver drag van essentiëel belang zou zijn geweest voor de militaire veiligheid van Amerika. Johnson zeide: „Ik ben van mening dat de bevoegdheden van de president om onze middelen te gebruiken bij de gemeenschap pelijke verdediging van de wereldvrede, thans moeten worden aangevuld". „Daar de Europese economieën het groot ste deel van de noodzakelijke uitrusting kunnen en uiteindelijk moeten opbrengen, dienen wij voorrang te blijven geven aan het Europees herstelplan. Tegelijkertijd moeten wij echter onze vrienden voorzien van de noodzakelijkste behoeften op het ge bied van militaire uitrusting." De minister legde er de grootste nadruk op, dat geen Amerikaanse troepen naar het buitenland zouden worden gezonden op grond van het militalre-hulpprogram. Slechts een zeer beperkt aantal technici en deskundigen op het gebied van de opleiding zou naar het buitenland gaan om de betrok ken landen te helpen en van advies te die nen. Johnson verzekerde de commissie, dat een bevredigende regeling voor.de samen werking tussen de militaire commandan ten van West-Europa zou worden gemaakt alvorens de Verenigde Staten tot verzen ding van wapens overgaan. Johnson zeide dit in antwoord op een verklaring van de republikeinse afgevaar digde Fulton, die „geschokt" was over het feit, dat generaal de Lattre de Tassigny onder bevel van veldmaarschalk Montgo mery aan het hoofd der landstrijdkrachten van de Westelijke unie was gesteld. Fulton noemde de Lattre de Tassigny iemand, die in de jongste oorlog geen be velen van het eenhoofdig opperbevel had geaccepteerd en vroeg, welke samenwer king men van een dergelijk type man aan het hoofd van de landstrijdkrachten kon verwachten. Johnson zeide verder, dat de Verenigde Staten er de grootste waarde aan hecht ten, dat de beste mannen het beheer zou den voeren. Hij weigerde in het openbaar de verdiensten van de verschillende Euro pese bevelhebbers te bespreken. De practicus De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Bradley, heeft gisteren in een ge tuigenis voor de commissie voor Buiten landse Zaken van het Huis van Afgevaar digden over het wapenprogram een uiteen zetting gegeven van een uit vijf punten Italiaanse Senaat ratificeert het Atlantisch pact ROME, 30 Juli (Reuter). De Italiaan se Senaat heeft vanmorgen vroeg het At lantisch pact goedgekeurd met 175 tegen 81 stemmen bij een onthouding. De vorige week werd het pact reeds door de Kamer geratificeerd. De stemming werd gehouden na een debat, dat negen uur heeft geduurd. Premier De Gasperï heeft tijdens het debat verklaard, dat „het gebrek aan be grip der geallieerden in het algemeen en van Engeland in het bijzonder ten aanzien Van de Italiaanse problemen, de Italiaanse regering met bitterheid heeft vervuld", hij voegde hieraan echter toe, dat de tot standkoming van het Atlantisch pact een ap in de goede richting betekende. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, verklaarde dat het de schuld van de Sovjet-Unie is, dat er thans een scheidingslijn door Europa loopt. „De Sovjet-Unie", aldus minister Sforza, „heeft tussen 1945 en 1948 23 op gemeenschap pelijke verdediging berustende verdragen gesloten met Oost-Europese landen; het Atlantisch verdrag is pas in 1949 opge steld". De minister verklaarde verder nog er van overtuigd te zijn, dat het Sovjet- Russische volk vrede wenst. „Ik zie geen reden", aldus Sforza, „waarom de com munistische en kapitalistische wereld niet vrede met elkander zouden kunnen le ven. Indien er in 1914 en in 1939 verdra gen hadden bestaan in de geest van het Atlantisch pact, zouden wij geen wereld oorlogen hebben gekend". bestaand plan voor de verdediging van het Atlantisch gebied. Het plan behelst dat de V.S. zouden wor den belast met het bombarderen van stra tegische doelen. De Amerikaanse marine en de zeemo gendheden van de West-Europese Alliantie zouden de belangrijkste operaties ter zee uitvoeren, met inbegrip van het schoon houden van de zeewegen. De landen van de West-Europese Alliantie en de andere lan den zouden zelf hun havens en kusten ver dedigen. De kern van de luchtmacht zou komen uit Europa, geholpen door andere landen, naarmate zij in staat zijn te mobiliseren. Engeland, Frankrijk en nabijgelegen landen zouden voor het grootste deel aan vallen en bombardementen op korte af stand en hun luchtverdediging voor hun rekening nemen. De V.S. zouden de „tac tische" luchtmacht voor hun eigen grond en marinestrijdkrachten en voor de Ame rikaanse verdediging behouden. Andere landen zouden voornamelijk bij zondere missies vervullen, naar gelang van hun ligging ten opzichte van het mogelijke strijdtoneel. Naar aanleiding van de verantwoorde lijkheid der V.S. voor bombardementen op strategische doelen, zei Bradley nog: „Wij hebben in dit land herhaaldelijk er kend, dat in de gemeenschappelijke ver dediging voorop moet staan ons vermogen om de atoombom te maken". Het belangrijkste van deze strategie was, volgens Bradley, dat wanneer elk land in staat was zichzelf te verdedigen als on derdeel van een collectief strategisch plan, er een formidabele macht en een econo misch gebruik van krachten, hulpbronnen en mensen zou zijn. Slechts drie stemmen meerder heid voor Queuille De Franse regering van Henri Queuille verwierf Vrijdagavond in de Nationale Ver gadering een meerderheid van slechts drie stemmen over de kwestie van de vacantie- gratificatie voor personeel van de natio nale dienst voor sociale verzekering. De officiële cijfers van de stemming wa ren: 289 voor de regering en 286 tegen haar. Ofschoon deze meerderheid de kleinste was, die enige Franse regering na de be vrijding heeft behaald, verklaarde premier Queuille zich in de wandelgangen tevreden en vastbesloten om in functie te blijven. In feite was de stemming een vertrou wensvotum, al had de regering haar niet als zodanig aangekondigd. Zij had plaats nadat Queuille de Assem- blée had verzocht het debat over de kwes tie der vacantiegratificaties uit te stellen. Queuille verklaarde, dat de handhaving van de stabiliteit der regering noodzake lijk was om de economische en financiële toestand te verstevigen en om Frankrijks positie bij de komende internationale fi nanciële onderhandelingen te steunen. De twee voornaamste regeringspartijen, de socialisten en de vooruitstrevende ka tholieken, evenals enkele radicalen en on afhankelijke conservatiever^ stemden voor de regering. Tegen stemden de communisten, de re publikeinse partij van de vrijheid, enige onafhankelijke conservatieven en radicalen en oud-minister Pleven en zijn aan hangers. Het merendeel der 60 onafhanke lijke conservatieven onthield zich van stemming. Hatta en Maramis naar New Delhi De republikeinse premier Moh. Hatta en de republikeinse minister van Financiën, dr. Maramis worden 6 Augustus te New Delhi verwacht. Na een verblijf van drie dagen te New Delhi als gasten van Pandit Nehroe zullen zij naar Den Haag reizen voor de Ronde tafelconferentie. I^Iaar de strijd om de Britse kiezer zal daar niet minder fel om zijn (Van onze correspondent te Londen) Het opmerkelijkste verschijnsel van de Britse politiek der laatste jaren is wel, dat de beide grote partijen in vele opzichten naar elkaar toe groeien. Dit verschijnsel is in de hand gewerkt door de maatschappe lijke ontwikkeling, welke de grote verschil len heeft opgeheven: minder rijkdom aan de ene kant, minder armoede aan de an dere zijde. De politiek van het gematigd socialisme en die van 't vooruitstrevend conservatisme kregen inderdaad steeds meer zaken ge meen. Tenminste in theorie, want de „To ries" (conservatieven), die zich na de grote politieke verschuiving van 1945 van het verleden trachten af te wenden moeten nog bewijzen, dat hun nieuwe plannen ernstig gemeend zijn. Zelf zijn ze er rots vast van overtuigd dat het getij te hunnen gunste gekeerd is. De daling met 10.000 stemmen van de Labourmeerderheid in West Leeds heeft hen in deze overtuiging gesterkt. Labour heeft evenwel, ondanks het teruglopen van het stemmenaantal, nog geen enkele tussentijdse parlementaire verkiezing in districten met een socialisti sche meerderheid verloren. Desondanks zal het hard tegen hard gaan in de komende verkiezingen, welke misschien nog dit na jaar worden gehouden, indien de economi sche crisis daartoe zou dwingen. Vandaar dat de Conservatieven paraat zijn. Wan neer men het zojuist gepubliceerde conser vatieve verkiezingsmanifest, dat als basis moet dienen voor een later vast te stellen verkiezingsprogramma, naast het enige maanden geleden verschenen Labourmani- fest legt, constateert men in hoofdzaak ver schillen in détails en in nadruk. Ook de Tories onderschrijven thans de moderne sociale staat met zijn vele maat regelen voor de bestaanszekerheid van de individuen. De critiek, zoals deze ook in Churchills grote rede te Wolverhampton tot uiting kwam, richt zich niet zozeer tegen het socialistisch principe, als wel tegen het Labourbeleid, dat de conservatieven, in ge- De vierdaagse afstandsmarsen in de omgeving van Nijmegen zijn gisteren geëindigd. De ouderen onder de duizenden deelnemers hebben lang geen slecht figuur geslagen tn staken zelfs vele „broekjes" de loef af. De Si-jarige „Jan de Tippelaar" uit Raalte, die deze gehele Vierdaagse op zijn klompen heeft afgelegd, kreeg voor deze uit zonderlijke prestatie een welverdiende hulde. breke stellen wegens onbekwaamheid en verspilling. Het hoofdmotief van hun thans ingezette slotcampagne is: „Wij zullen het beter doen". Labour heeft haar tegenstanders steeds gevraagd, wat zij zouden hebben gedaan, waren zij in de plaats der socialisten ge weest. Daarop hebben de Tories nooit ge antwoord. Het is echter duidelijk, dat zij, indien zij de teugels van Labour zouden overnemen, weinig maatregelen ongedaan zouden kunnen maken en min of meer de zelfde weg zouden moeten bewandelen. De Conservatieven beloven belastingverlaging, maar bun programma zal nauwelijks tot besnoeiing der staatsuitgaven kunnen lei den, eerder tot het tegendeel. Ook zullen zij de reeds ingevoerde nationalisering niet ongedaan maken, behalve die van de staal industrie, indien deze nog juist voor de ver kiezingen wet wordt. De zware industrie zal echter onder Toryregiem ook onder strenge staatscontrole worden geplaatst. Een deel van het wegtransport zal worden gedenationaliseerd, maar nieuwe concur rentie zal niet worden toegelaten. De na druk zal echter worden gelegd op de decen tralisatie, een probleem waaraan Labour blijkbaar nog niet toe was. Herstel van de verantwoordelijkheid van de enkeling of de locale gemeenschap is de grote leus dei- Conservatieven, want het huidige systeem van gebonden economie zal volgens de To ries tot werkloosheid leiden, in tegenstel ling tot dat van grotere vrijheid en elasti citeit, dat zij bepleiten. Uitdrukkelijk stelt het manifest vast, dat men niet opzettelijk werkloosheid wil kweken als reserve voor goedkope arbeidskrachten. Velen vragen zich echter af, of de Tory-politiek niet on stuitbaar tot werkloosheid moet leiden zoals ook in het verleden geschied is. De Conservatieven zullen de sociale diensten, welke zij als hun eigen geestes kinderen beschouwen, zelfs nog uitbreiden. Particuliere patiënten zullen, evenals de aangeslotenen bij de gezondheidsdienst, kosteloos geneesmiddelen krijgen, de land bouw zal beter worden beschermd hetgeen minder buitenlandse concurrentie en ho gere prijzen betekent, het Hogerhuis zal v/orden hervormd en met de financiële ge lijkstelling der vrouw zal een begin wor den gemaakt. Het manifest is opgesteld vóór de jongste dollarcrisis. Deze crisis echter doet de vraag stellen of de fundamentele problemen, waarmede Engeland worstelt, wel door enige politieke partij kunnen worden op gelost. Voor coalitie in vredestijd voelen echter maar weinigen. Vele Britten besef fen blijkbaar in hun nationale trots nog maar nauwelijks, dat de huidige economi sche vraagstukken alleen in internationaal verband een oplossing kunnen vinden. In Engeland, meer dan ergens anders, is het de gewoonte de regering voor alle tegen slagen aansprakelijk te stellen en stellig moet Labour rekening houden met de - ook uit sportieve gevoelens voortvloeiende - neiging van het publiek, om na een aantal jaren de „andere" partij weer een kans te geven. Het verkiezingsduel tussen beide partijen zal in elk geval een strijd van emoties worden. Labour veroordeelt de Tories op grond van ,,de lessen van het verleden, de Conservatieven geselen de so cialisten wegens hun „tegenwoordige on toereikendheid". Programma's en richt lijnen zijn bij dit alles voor de kiezers, die vaak alleen maar „anti" de een of andere partij stemmen, slechts van betrekkelijke waarde. Betwijfeld moet echter worden, of Churchill, die het .zware emotionele ver- kiezingsgeschut van de Tories belichaamt, thans wel zal kunnen bereiken wat hij in 1945 niet kon. De Amerikaanse kruiser „Columbus" is gisteren voor een bezoekdat tot 2 Augustus zal duren, in de hoofdstad aangekomen. De machtige oorlogsbodem in het IJ. Een lichaam dat alle adviescommissies overkoepelt Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Waterstaatswet 1900. Voorge steld wordt over te gaan tot instelling van een Raad voor de Waterstaat. In de Memorie van Toelichting wordt verklaard, dat met de problemen op water staatsgebied in het algemeen zo velerlei verschillende belangen gemoeid zijn, dat het steeds de taak van de Rijkswaterstaats- dienst is geweest met andere overheids organen, vertegenwoordigers van verschil lende belangengroepen en rechtstreeks daar bij betrokken particulieren overleg te ple gen, ten einde oplossingen te bereiken, waarmede het algemeen belang zo goed mogelijk wordt gediend. Meermalen zijn voor bepaalde vraag stukken commissies ter bestudering en voorbereiding ingesteld. Het contact, dat door adviserende licha men met de verschillende overheidsorganen eri belangengroepen wordt verkregen, is van groot nut. De samenstelling der maatschappij wordt steeds meer ingewikkeld en het verlangen om een waterstaatsprobleem van hoe lan ger hoe meer zijden te belichten steeds groter, de onderlinge samenhang van ver schillende vraagstukken treedt voortdurend meer aan de dag. Dit maakt, dat de behoefte aan een ge zaghebbende, centrale adviesinstantie, die het gehele gebied van de waterstaat kan overzien en verschillende organen bestrijkt, thans sterker wordt gevoeld. De omstandigheid, dat zich thans op het gebied van de waterstaat een samenstel van uitermate belangrijke vraagstukken voordoet, dat in de nabije toekomst om op lossing vraagt, maakt de instelling van een dergelijk orgaan, meer dan voorheen, nodig. Als voorbeeld diene het vraagstuk van de zoetwatervoorziening. Enerzijds zullen werken moeten worden uitgevoerd ter verdeling van de beperkte hoeveelheid zoetwater, die ons land van Rijn en Maas ontvangt. Voorts moet de toenemende verzilting van de benedenloop der rivieren in Zuid holland worden tot staan gebracht en zo mogelijk teruggedrongen, willen niet land en tuinbouw aldaar de noodlottige gevol gen der verzilting ondervinden. Ook de winning van drinkwater speelt hier een rol. Bij de maatregelen voor het verkrijgen van een goede verdeling van het zoete wa ter en het tegengaan van verzilting mogen uiteraard de scheepvaartbelangen niet uit het oog worden verloren. Getracht moet worden de somtijds tegenstrijdig schijnende belangen tegelijkertijd te dienen. Verder maken de steeds voortgaande veranderin gen in het deltagebied van Rijn, Maas en Schelde inpolderingen en dijkverzwaringen noodzakelijk. Ook andere factoren zijn hier in het spel, die verhoging van de waterkeringen wense lijk maken. Een en ander heeft er toe ge leid, plannen in overweging te nemen, die wijziging van de waterverdeling over de drie Rijntakken beogen, waarbij Nederrijn en Lek gekanaliseerd worden en de zomer- afvoeren van de IJsel worden verhoogd. Voorts wordt overwogen enige riviertakken tussen de Zuidhollandse eilanden af te sluiten en hiervoor behalve verkorting van de hoofdwaterkering en vermindering van de per getij binnenwaarts stromende hoe veelheid zout water tevens een grote zoet waterboezem te vormen. Ook wordt er naar gestreefd een groter deel van het van de Waal afkomstige zoetwater langs de Water weg af te voeren, waarmede rivierwërken op het Hollandsch Diep en verder beneden waarts samenhangen. Met deze diep ingrijpende plannen zijn veel en uiteenlopende belangen op het ge bied van land- en tuinbouw, scheepvaart, landverkeer, handel, industrie, stedebouw, drinkwatervoorziening en defensie gemoeid. Ten dele daarmede samenhangende, doet zich het vraagstuk voor van de winning van ophoogzand ten behoeve van stadsuit breiding, landwegen, spoorwegen, vliegvel den en van zand voor metsel- en beton werk, en voor de industrie, landaanwinning, oever- en strandverdediging, normalisering en organische indeling van scheepvaart wegen en havens, samenstelling van het net van primaire, secondaire en tertiaire wegen, bestrijding van de verontreiniging van openbare wateren, alle onderwerpen, die dikwijls onderling samenhangen en waarvoor het van groot nut kan zijn, dat zij bezien worden door vertegenwoordigers van verschillende overheidslichamen en belangengroepen. Overwogen is de vraagstukken, die de afsluiting en droogmaking van de Zuider zee met zich brea#en, ook onder de wer kingssfeer van de Raad van de Waterstaat te brengen en daarom over te gaan tot op heffing van de Zuiderzeeraad. Hiervan is echter afgezien, omdat met het in cultuur brengen en uitgeven van de polders binnen 't IJselmeer agrarische, economische, sociale en financiële belangen zijn gemoeid, die op zodanige wijze samenhangen, dat het voor dit belangrijke onderdeel van de water staatswerken beter is over een afzonderlijk adviesorgaan te beschikken. Tussen de nieuw te vormen Raad van de Waterstaat en de Zuiderzeeraad zal nauw onderling contact bestaan. Het verdient geen aanbeveling alle open bare organen en belangengroepen, die bij waterstaatsaangelegenheden gemoeid kun nen zijn, in de Raad te doen vertegenwoor digen. Dit toch zou de Raad een zodanige omvang geven, dat de werkwijze nadeel daarvan zou moeten ondervinden. Op grond van die overweging is bepaald, dat de raad uit ten hoogste acht leden bestaat. De Raad is te zien als het lichaam, dat, de commissies overkoepelend, de adviezen aan de minister verstrekt en er voor zorgt, dat de verschillende zijden van een vraag stuk door de meest bevoegde instanties worden bezien. Het woord is aan.... Tot directeur van Leerdamse Glasfabriek benoemd Naar wij vernemen is ir. C. A. Doets, president-directeur van het Gemeentelijke Energiebedrijf te Haarlem benoemd to directeur van de N.V. Nederlandse Glasfa brieken te Leerdam. Het staat nog niet vast wanneer de heer Doets zijn nieuwe functie zal aanvaarden. Ir. Doets werd 18 April 1909 te Amster dam geboren, studeerde voor civiel-inge- nieur te Delft en slaagde daarvoor op 31 Maart 1936. Na gedurende korte tijd volontair te zijn geweest bij de gasfabriek Keilehaven te Rotterdam was hij tot 31 Maart 1937 uit voerend ingenieur bij de Luchtbescher ming te Schiedam. Met ingang van deze datum werd hij verbonden aan de Rijks waterstaat directie benedenrivieren, spe ciaal belast met de studiedienst voor on derzoekingen op de Noordzee en haven- onderzoek. Van 1 Januari 1939 tot 1 Juni 1940 was hij adjunct-directeur gemeentebedrijven te Katwijk aan Zee. Daarna volgde een be noeming tot ingenieur bij de lichtbedrij- ven te Deventer en spoedig daarop de aan wijzing tot adjunct-directeur. Na de bevrijding werd ir. Doets tijdelijk burgemeester van Deventer. Een zeer groot verlies In April 1946 werd hij door de Haar lemse noodraad tot directeur van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf benoemd. Nadat in December 1948 besloten was de gemeentelijke lichtbedrijven te combineren, werd hij door de raad benoemd tot presi dent-directeur van het Gemeentelijk Ener giebedrijf. Zijn vertrek betekent voor Haarlem een zeer groot verlies. Door zijn grote werk kracht en zijn scherp inzicht in de proble men die zich bij het herstel van het licht- bedrijf, dat door de oorlog zwaar had ge leden, zowel op technisch als op econo misch en financiëel terrein voordeden, ver wierf hij de achting van allen die met hem te maken hadden. Zijn activiteit bleef trouwens zeker niet beperkt tot de Energiebedrijven, maar strekte zich in het algemeen tot alle vraag stukken uit die voor de ontwikkeling van de industrie in Haarlem van belang kon den zijn. Ir. Doets was ook secretaris van het De partement Haarlem van de Maatschappij I voor Nijverheid en Handel. La Rochefoucauld: Wie meent genoeg in zichzelf te kunnen vinden om het te kunnen stellen buiten iedereen bedriegt zich zeer, maar wie meent dat men het niet kan stellen buiten hem bedriegt zich nog veel meer. Dollarlening van 15 millioen voor Nederland De Wereldbank heeft een lening van 15 millioen dollar aan Nederland verstrekt voor het kopen van uitrusting van de Ver enigde Staten, Zwitserland en België voor de industriële opbouw. De lening werd verstrekt ten behoeve van 24 verschillende projecten, welke vrij wel elke sector van de Nederlandse indus trie betreffen. Een functionaris van de Wereldbank zei, dat in totaal voor een waarde van tachtig millioen dollar in de projecten wordt ge ïnvesteerd, waarvan ongeveer 18 millioen reeds is besteed. Na het verstrekken van de lening moet nog een tegenwaarde van ongeveev 47 mil lioen dollar worden verkregen in guldens, ponden Sterling en andere zwakke valuta's uit Nederlandse bron. De lening zal worden vérstrekt in dollars, Zwitserse en Belgische francs. De functionaris voegde er aan toe, dat Nederland een jaarlijkse besparing ver wacht van ongeveer 38.300.000 dollar in buitenlandse valuta, waarvan 24.700.000 in sterke valuta (voornamelijk Amerikaanse dollars en Belgische francs). Luchtbrug wordt afgebroken op de pijlers na Officieel is meegedeeld, dat de Weste lijke autoriteiten in Duitsland met ingang van 1 Augustus de luchtbrug naar Berlijn zullen inkrimpen. De installaties en een reserve van vlieg tuigen zullen echter in gereedheid worden gehouden om zo nodig de luchttransporten onmiddellijk te kunnen hervatten, aldus de Brits-Amerikaanse mededeling. Het besluit is genomen omdat de voor raden in Berlijn thans voldoende zijn. De luchtbrug is ingesteld op 28 Juni 1948, nadat twee weken eerder Berlijn door de Russen werd geblokkeerd. Na een jaar was door de lucht bijna twee millioen ton goederen naar Berlijn ver voerd. Aanvankelijk vervoerde men slechts 2.000 ton per dag. Later vf»ird een record van 11.018 ton bereikt. Ofschoon geen officiële cijfers over de voorraden voedsel en steenkool, die thans te Berlijn liggen opgestapeld, gegeven zijn, is men van mening dat wanneer de lucht brugoperatie geheel wordt stopgezet er ge noeg voorraden voor drie maanden zul len zijn. Voor de luchtbrug werkten in Berlijn 10.000 Duitse arbeiders aan lossen en ver voer. Men vreest, dat zij dan het leger van de 194.000 geheel werklozen in West- Berlijn zullen vergroten. Tweeduizend man élitetroepen van de Britse, Franse en Amerikaanse luchtstrijd krachten hebben Vrijdag deelgenomen aan de grootste sinds de oorlog in West-Duits- land gehouden militaire parade op het vliegveld Fassberg bij Hannover, ter her denking van 61 man van het personeel van de luchtbrug, die bij de vervulling van hun taak het leven lieten. „Staakt het vuren" niet voor Maandag Batavia 30 Juli (Reuter) Volgens wel ingelichte kringen in Batavia zal de afkon diging van het staakt het vuren niet voor Maandag kunnen worden verwacht, aldus meldt Reuter uit Batavia. De formele zit ting van de delegaties onder leiding van de UNO-commissie tot bevestiging van het accoord wordt niet voor Maandag ver wacht. De Nederlandse delegatie heeft de tekst van de overeenkomst naar Den Haag ge seind en verwacht in de loop van aan staande nacht (dat is Nederlandse tijd he denmiddag) antwoord. Volgens een neutrale militaire waarne mer zou het veertien dagen duren, voordat de order aan alle republikeinse guerilla- eenheden zou zijn doorgegeven. Goethe-tentoonstelling in Den Haag. Ter herdenking van Goethe's geboortedag op 28 Augustus 1749 organiseert het Haags" Cultu reel Centrum een Goethe-tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum. Deze expo sitie. die portretten, boeken en curiosa be treffende Goethe's leven en werk omvat, zal worden geopend op Zaterdag 27 Augustus Een afdeling van de expositie zal een in druk geven van de invloed van Goethe op Nederland'en enkele kabinetten zullen wor den ingericht die gewijd zijn aan Faust, Reinecke, Fuchs en Goethe als natuur onderzoeker. TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I .in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond opklarend; vannacht weer toenemende bewolking gevolgd door regen, het eerst in het Noord-Westen, later in het Zuid-Oosten van het land. Morgen in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen. Weinig ver andering in temperatuur. Aanvankelijk afnemende, later matige tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk harde wind tussen Zuidwest en West. 31 Juli: Zon op 4.59 uur. onder 20.33 uur Maan op 12.25 uur. onder 22.48 uur 1 Augustus: Zon op 5.00 uur, onder 20.31 uur Maan op 13.53 uur. onder 23.04 uur (Eerste kwartier) Hoog eD laag water ln IJmulden Zaterdag 30 Juli: Hoog water 6.42 en 19.09 uur Laag water 2.32 en 14.50 uur Zondag 31 Juli: Hoog water 7.27 en 19 53 uur Laag water 3.16 en 15.33 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1