Haarlems Dagblad Aardbeving in Ecuador eist vele duizenden doden Nederlandse militaire autoriteiten spraken met Amerikaanse stafchefs Engeland wenst een deel der uraniumertsen uit de Congo Duitsland ontvangt deze zomer ongeveer 25.000 Engelse touristen Weerbericht 64e Jaargang No. 19314 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 9 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiaté Verschijnt dagelijks behalve- Zon- en Feest.'on. Abonnementsprijs per weck 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie, Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©ptecijte l^aademadje €oorant(3innot^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Snelle Amerikaanse hulp voorkomt erger Zestig kinderen bedolven in instortende kathedraal De Zaterdag gemelde aardbevingsramp in de Zuid-Amerikaanse staat Ecuador heeft een veel grotere omvang gehad dan de eerste berichten deden vermoeden. Zover men thans uit het steeds nog spaarzaam binnenkomende nieuws kan opmaken alle normale verbindingen van Ecuador met de buitenwereld zijn ver nield en slechts via zwakke radiozenders van hulpvliegtuigen en van een locale oliemaatschappij was er contact met het geteisterde gebied zouden meer dan 4500 mensen bij de ramp het leven verloren heb ben en minstens 3000 anderen gewond zijn. AARDBEVING IN ECUADOR =f eSMERALpgS-*»^ BI A y .«♦SPOORLIJN X VULKANEN Zaterdagavond had men reeds het stof felijk overschot van 250 slachtoffers uit de puinhopen yan Ambato te voorschijn ge haald. Zestig kinderen, die een dienst in de Ka thedraal bijwoonden, werden onder het^yal- lende gesteente begraven. Volgens berich ten uit Riobamba is de gemeente Guano bijna van de aardbodem weggevaagd: 50 procent der huizen is volkomen verwoest. 40 procent gedeeltelijk. Latacunga en Rio bamba, die evenals Ambato ten Zuiden van Quito aan de spoorweg liggen, die de hoofd stad met de haven Guayaquil verbindt, hebben aanzienlijke schade geleden evenals Pelileo, Guamote, Pillaro en Palate. Officieren van de Amerikaanse lucht macht, die in antwoord op de SOS-sevhen van de oliemaatschappij onmiddellijk grote dringend nodige verband- en penicilline- voorraden naar Equador hebben gebracht, seinden Zondagavond naar Washington, dat de toestand veel erger was dan gemeld, maar dat vele geteisterde steden en dorpen nog onbereikbaar zijn. Boven verschillende dorpen, die door de aardbeving geheel geïsoleerd zijn, werden door de Amerikanen aan parachutes voed selpakketten uitgeworpen. Door de aardbeving veroorzaakte ver schuivingen van aarde en stenen van de Andes, die de bergstromen afdamden, zijn met dynamiet opgeblazen, zodat het gevaar voor overstromingen gekeerd is. In Ambato is de avondklok afgekondigd. Het merendeel der doden wordt er met grote spoed in lange loopgraven ter aarde besteld of verbrand, omdat men bevreesd is voor epidemieën. Honderd ernstig gewon den zijn per vliegtuig uit deze stad, waar ongeveer 70 procent van de huizen onbe woonbaar is geworden, naar elders ver voerd. Het leven in de stad is geheel ver lamd en de mensen slapen in tuinen en op pleinen. De voornaamste openbare dien sten zijn echter hersteld. Onder persoon lijke leiding van president Plaza, die in een tent op het hoofdplein kampeert, wordt hulp geboden en worden voedsel en medi camenten aangevoerd. In het stadje Pelileo dat op 30 kilometer afstand van Ambato ligt, is de toestand ernstiger. Nauwelijks een huis is daar blij ven staan en degenen van de 2000 inwo ners, die konden ontsnappen, vluchtten de bergen in, waar zij een dag en een nacht in de stromende regen ronddwaalden al vorens zij door Rode Kruisploegen naar Ambato konden worden gebracht. In Pelileo kwamen ongeveer 200 perso nen, meest Indianen, om het leven. Het aard'oevingsgebied, dat zich van Quito tot de Guayaquilspoorweg uitstrekt, is een dal van 30 tot 50 kilometer breedte en ligt 2800 meter boven de zeespiegel. Het wordt begrensd door de Oostelijke en de Westelijke Cordilleras de beroem de „Straat der Vulcanen". In 1868 werden Ecuador en Peru even eens door een verschrikkelijke aardbeving geteisterd, die aan 70.000 mensen het leven kostte. Een andere aardbeving kwam voor in 1797, waarbij 40.000 mensen levend begra ven werden. Quito werd toen eveneens ver woest. Uit Guayquil wordt nader gemeld dat een vliegtuig van de Shell met 32 passagiers aan boord, die hun families in het geteis terde gebied wilden gaan helpen, op 23 kilometer van Ambato neergestort is. Alle inzittenden, in totaal 34 personen, kwamen hierbij om het leven. Joh. Enschedé en Zonen Nieuwe samenstelling 'der directie In de op 6 Augustus gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V. is aan de directeur de heer A. D. Huysman op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, door hem gedurende 35 jaar aan de vennootschap bewezen. De heer Huys man zal als gedelegeerd commissaris aan het bedrijf verbonden blijven. In dezelfde vergadering werden tot di recteuren der vennootschap benoemd de heren jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, tot dusver secretaris; jhr. W. van Andringa de Kempenaer en J. R. Gunning, deze beiden tot dusver adjunct-directeuren. President directeur is de heer B. F. Enschedé.,, Tijdens het weekeinde zijn nog heviger aardschokken dan in Equador waargeno men op de Britse eilanden Tonga en Niue in de Stille Oceaan. Er is nog geen melding gemaakt van persoonlijke ongevallen of materiële schade. Ook De Bilt registreerde de aardverschuiving Naar aanleiding van de hevige aardver schuiving in Ecuador vernemen wij dat ook het K.N.M.I. in De Bilt deze aardverschui ving geregistreerd heeft. De geregistreerde uitwijkingen waren echter zeer zwak. Men ging daarom van de veronderstelling uit, dat deze aardbeving geen ernstig karakter droeg, maar een van de vele was, die regelmatig waargenomen worden, doch waarover nooit meer iets ver nomen wordt, daar zij plaats vinden op de bodem der zeeën of in gebieden, die onbe woond zijn. „Nieuw Guinea belangrijkste punt in Den Haag" aldus Hatta BANGKOK (Reuter) Mohammed Hatta, minister-president der Indonesische republiek, heeft op een persconferentie te Bangkok verklaard, dat de overeenkomst tussen Nederland en de republiek om het vuren te staken, niet de voortzetting van de ondergrondse import van munitie on mogelijk zal maken. „Het staken van het vuren heeft geen betrekking op import of export van wapenen door de republiek" aldus Hatta. Volgens Indonesiseh-republikeinse offi ciële bron te Bangkok ligt een voormalige Britse mijnenveger, thans eigendom van de republiek, gereed om van het eiland Phuket (Zuid Siam weg te varen met een kleine wapenlading, zoals in de laatste twee jaar iedere maand van Phuket naar Sumatra verscheept werd. Dr. Hatta deelde verder op deze pers conferentie mee, dat de toekomstige status van Nederlands Nieuw Guinea een van de belangrijkste pimten van bespreking in Den Haag zal uitmaken. „Onze mening over Nederlands Nieuw Guinea verschilt van die der Nederlanders. Wij beschouwen Neder lands Nieuw-Guinea als deel van de staat Oost-Indonesië. Nederland rekent dit niet tot Oost-Indonesië en wil het als koloniaal gebied .behouden. Deze kwestie zal van alle kanten volledig in Den Haag besproken worden", aldus Hatta. Generaal Kruis zou voor Nederland een vertegen woordiging in het opperste comité geëist hebben Zaterdag hebben de Amerikaanse staf chefs een bespreking gehad met de Belgi sche opperbevelhebbers. Luitenant-gene raal E. Baele opperbevelhebber van de Belgische verdedigingsstrijdkrachten, ver klaarde na afloop van de-op de Amerikaan se ambassade gehouden bespreking, dat deze „zeer bevredigend" was geweest. Er was geen sprake van, aldus zeide hij, dat België een plaats zou krijgen in de opper ste militaire raad. Na de bespreking met de Belgen ont vingen de Amerikaanse stafchefs de Ne derlandse militaire leiders, namelijk gene- raad mr. H. J. Kruis (leger), vice-admiraal E. J. van Holthe (vloot) en luitenant-gene raal C. Giebel (luchtmacht). De conferentie van de Nederlanders met de Amerikaanse stafchefs duurde zeventig minuten. Na de conferentie zeide generaal Kruis, dat de besprekingen gegaan waren over een groot aantal problemen, die zich in de toekomst zouden kunnen voordoen. Er was niet speciaal gesproken over de plaats van Nederland in het Europese mi litaire plan. Volgens AFP toonden de Nederlandse militaire leiders, die na de Belgen aan de conferentietafel verschenen een houding die volkomen verschilde van die der Bel gen, Na hun vertrek gaf men te verstaan dat deze militaire autoriteiten ten over staan van de Amerikanen hun wens had den te kennen gegeven in het opperste comité zitting te hebben, hetgeen neer komt op een Nederlandse afwijzing van het voorstel tot oprichting van een vier- lanclencomité. Te dien aanzien is echter zo min als betreffende de andere aangele genheden een definitieve beslissing geno men. In antwoord op cle vraag of er tijdens de besprekingen met militaire leiders van de negen staten-ondertekenaren van het At lantisch verdrag sprake was geweest van het gebruik van Duitse strijdkrachten, ant woordde admiraal Louis Denfeld: „Hier is in het geheel nieti over gesproken". Aan de Portugese militaire leiders werd de vraag gesteld, of zij zich hadden uit gesproken voor een toelating van Spanje tot het Atlantisch verdrag. Het antwoord luidde: „Daar hebben wij niet over ge sproken. Dit is een politieke aangelegen heid". De officiële besprekingen der Ameri kaanse militaire leiders met hun West- Nieuw offensief tegen Griekse opstandelingen De Griekse generale staf heeft bekend gemaakt, dat een nieuw offensief van het Griekse leger tegen de opstandelingen in het gebied van het Grammos-gebergte bij de Albanese grens is ingezet. Europese collega's zijn thans geëindigd. Besprekingen werden gevoerd met verte genwoordigers van Groot-Brittannië, Dene marken, Noorwegen, Italië, Luxemburg, Frankrijk, België, Nederland en Portugal. De chefs der Amerikaanse generale*sta- ven vertrokken Zondag per vliegtuig naar Wenen, waar van gedachten wordt gewis seld met de leiding der Amerikaanse be zettingstroepen in Oostenrijk. De Amerikaanse stafchefs zijn Zondag per vliegtuig uit Parijs te Wenen aange komen voor besprekingen met generaal Geoffrey Keyes, de Amerikaanse hoge commissaris in Oostenrijk. Op het Wegdek van het vliegveld naai de stad stonden talrijke „boodschappen" geschilderd, zoals: „Bradley, maak dat je weg komt. Er is hier niets voor je te doen". Hef woord is aan.. O. W. Holmes: Wü zijn omnibussen, waarin onze voorouders rijden. Prinses Beatrix en Prinses Irene rijden hun ponies los in de bijring op de nationale jeugd-ruiterdag van ..Fit" die Zaterdag in Groenendaal werd gehouden. En in de schaduw van een oude beuk kijkt Koningin Juliana naar de verrichtingen van de jonge amazones die later in de dressuur zo'n goed figuur zouden slaan. Prinses Margriet (in zonnepakje) stelt echter meer belang in haar ijsco. John Haigh wordt terecht gesteld Londen, 8 Aug. (Reuter) Volgens of ficiële mededeling worden geen voldoende gronden aanwezig geacht voor uitstel of afgelasten van de executie van John Haigh, die bekend heeft negen moorden te hebben gepleegd en die wegens moord op de we duwe Durand-Deacon ter dood veroordeeld is. Twee geneesheren hebben een onder zoek naar de geestesgesteldheid van Haigh ingesteld. Men verwacht dat Haigh Woens dag aanstaande terechtgesteld zal worden. „Pijl van Amor" trof geen doel Nachtverbinding Amsterdam Zandvoort opgeheven De „Pijl van Amor", de nachtelijke trein die iedere Zaterdag- en Zondagnacht late badgasten uit Zandvoort naar hun Amster damse wigwam vervoerde, rijdt niet meer. De directie van de Spoorwegen heeft het gemeentebestuur van Zandvoort bericht, dat de belangstelling voor deze verbinding te gering is om haar te handhaven. De Verenigde Staten zijn thans nagenoeg de enige klant (Van onze correspondent te Brussel) Er is een Brits-Amerikaans geschil ont staan doordat Engeland een gedeelte van de Congolese uranium-ertsleveringen voor zich opeist. Noch op het ministerie van Koloniën, noch op de zetel van de exploiterende maatschappij, de Union Minière du Haut Katanga worden over deze kwesties echter inlichtingen verstrekt. Een Amerikaans mijnbouwtijdschrift heeft inmiddels verteld dat de Congolese ura niumertsen vijftig percent uranium bevat ten tegen de Amerikaanse ertsen slechts 4 a 5 pet. De Belgische Congo is onbetwistbaar nog voor vele jaren de enige interessante leverancier. Andere Amerikaanse bladen weten te melden dat de overeenkomst tus sen de Belgische en Angelsaksische rege ringen (Verenigde Staten, Canada en Enge land) dit jaar afloopt. De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk een nieuw verdrag willen afsluiten waarbij zij voorts, als enige cliënt, de ruwe ertsen opkopen en ze in de Amerikaanse bedrijven tot concentraten verwerken. Die ertsen worden gedolven in de mijn te Shinkolobwe. Deze mijn ligt in de directe omgeving van Jaditville, aan een van de zij-armen van de Tantara-stroom, die in het Retenuemeer uitkomt. Nieuwe ertslagen zouden ontdekt zijn op de grens van Congo en Noord-Rhodesïë, namelijk in de omgeving van Elisabethsstad. In 1948 stelde de Union Minière 1394 Europese arbeiders te werk. Deze wonen met hun vrouwen en kinderen in moderne wijken. De blanke kolonie telt er 3600 zie len. Er zijn verder 15975 zwarte arbeiders, die in de inlanderswijk leven met hun 32.000 vrouwen en kinderen. Het aandeel van de Union Minière is op de meeste beur zen genoteerd. Ongeveer 70 procent van het kapitaal, dat onlangs op twee milliard frank werd gebracht, is in Belgische handen. De grootste aandeelhouder is de bank der Société generale de Belgique. Op welke basis de Engelsen een fifty-fifty levering van de Congolese ertsen aan de Verenigde Staten en Engeland zouden leunen eisen, ziet men in België niet in. De Belgische maatschappij blijft vrij beschikken over de ertsen. Overigens is het bekend dat kleine hoeveelheden uranium geleverd zijn aan de universiteiten van Parijs en Brussel. In 1948 boekte de Union Minière een winst van 950.273 millioen francs of ongeveer 57.016 millioen gulden, een winst waaruit 480 francs netto per aandeel werd uit gekeerd. Inenting tegen pokken te Haarlem Nu ook op het Iroepentransportschip „Groote Beer", dat van Indonesië naar Nederland onderweg is, een geval van pokken is geconstateerd, heeft de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. C. Banning, medege deeld dat herinenting thans voor iedereen uiterst gewenst is. Kinderen beneden leeftijd van twee jaar dienen allen te wor den gevaccineerd. De directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst te Haarlem verzoekt ons mede te delen dat in het gebouw van deze dienst aan de Nieuwe Gracht 124 te Haarlem iedere werkdag van half elf tot elf uur gelegen heid bestaat tot kosteloze inenting of-'her- inenting tegen pokken. De directeur van de G.G.D. dringt er met klem op aan dat iedereen zich zal wapenen tegen besmetting door van deze gelegenheid gebruik te maken. De inspecteur der geneeskundige dienst van de Koninklijke Landmacht, generaal- majoor dr. J. T. Wilkens, zal hedenavond van 18.3019 uur voor het radioprogram ma voor dê Nederlandse strijdkrachten, via Hilversum I een kort woord richten tot de familileden van de opvarenden van de „Groote Beer" wegens het voorko men van een geval van pokken aan boorcl van dit troepenschip. „Niets bekend" over einde der bezetting van Japan Een woordvoerder van generaal Mac- Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft Zaterdagavond verklaard, dat niets bekend is van enig plan om de militaire bezetting van Japan dit jaar te beëindigen. Hij zeide dit in verband met hardnekkige geruchten uit Japanse bron, dat de Amerikaanse troepen tegen het eind van het jaar hun. bestuurstaak zouden neer leggen. De woordvoerder voegde er echter aan toe dat het algemeen bekend was, dat generaal MacArthurs politiek er altijd op gericht was geweest, „dingen aan de Ja panners over te laten". „Het eten is er zo goed" (Van onze correspondent te Londen) Niet minder dan 25000 Engelse toeristen stromen deze zomer naar Duitsland, voor het eerst na de oorlog. Het besluit om hen toe te laten werd eind Juni in Londen ge nomen. Men had gemeend, dat de belang stelling voor Duitsland, dat vroeger sterk favoriet was bij Britse vacantiegangers, zich tot enkele honderden zou beperken. De autoriteiten waren dan ook enigszins beduusd, toen er dadelijk een „rush" be gon. Want niet minder dan 25000 personen meldden zich aan. Algemene verklaring voor deze onver wachte „Drang nach Osten" is het goede eten. dat de toeristen in Duitsland hopen te vinden. Inderdaad hebben verschillende Engelse bladen hoog opgegeven van de fabelachtige, maar peperdure maaltijden in de Duitse restaurants. Ook de rest van het Europese continent pleegt in de Britse pers alom te worden geprezen om het goede voedsel, dat het streng-versoberde Enge land nog maar steeds moet ontberen. Zelf beklag, ook vanwege de eigen onmacht op het gebied van de kookkunst want En gelse maaltijden zullen ten eeuwige dage eentonig blijven ligt voor een belang rijk deel ten grondslag aan de ophemelarij van anderen. Door al deze verhalen be schouwen blijkbaar velen hel officieel nog altijd vijandelijke gebied als luilekkerland nummer één. Vooral het Rijnland is weer aangewakkerd door de verkiezingspropa ganda die zich bij alle partijen tegen de bezettende mogendheden richt, een feit, waarover men zich in Londen terecht be zorgd maakt. Het is een prijzenswaardige eigenschap van de Engelsen, dat zij slechte haters zijn. Nu de strijd voorbij is, voelt men er dan ook het meeste voor elkaar de hand te schudden. Het wel wat overhaaste massale Engelse bezoek aan de Duitse toeristen centra getuigt mede van eenzelfde naïve teit. Daaruit vloeit ook voort de algemene tegenzin in Engeland om zich nog druk te maken over oorlogsmisdadigers. Men was opgelucht, dat de meeste Duit se generaals met rust gelaten zouden wor den en men geneert zich voor het komende proces tegen Von Manstein, die men in Engeland ziet als een man, die tenslotte zijn plicht deed en die bovendien oud en ziek is. Vandaar de openbare geldinzameling om te zorgen, dat Von Manstein, die blijk baar straatarm is, een Brits verdediger kan betalen. Belgische socialisten wijzen coalitie af De voorlopige Belgische minister-presi dent Gaston Eyskens is er na 3'2 uur be sprekingen met de drie voornaamste poli tieke partijen niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Na de bijeenkomst is bekend gemaakt, dat de socialisten gewei als van ouds de attractie voor het Engelse gerd hebben zich bij een coalitie aan te „Zal ik je even helpen, oom Mathé.Oom Mathé, alias de heer M. L. Honnerlage Grete te Breda, oud-burgemeester van Schiedam, die Woensdag 103 jaar oud wordt hij is de oudste inwoner van ons land begint wat met de ogen te sukkelen, zodat hij het snijden van zijn brood bijvoorbeeld gaarne aan een familielid overlaat. Maar voor de rest is hij in een zeer goede conditie; ook wat zijn geestvermogens aangaat. „Ik voel mij nog best en wil graag nog een tijdje léven", zegt hij publiek. Er zit natuurlijk ook iets voor oorlogs in om weer naar de bekende plek jes van weleer te trekken. Maar de eerste reacties op de Engelse invasie zijn verre van gunstig. Velen krij gen de kous op de kop. De Duitse hotel houders blijken vaak helemaal niet van de Engelsen gediend. Accomodatie wordt hen keer op keer geweigerd of men scheept hen af met een miserabele kamer. De Duit sers doen liever zaken onder elkaar. Het is het aloude nationalisme, nog een beetje sluiten. Eyskens had gehoopt, dat een coalitie kabinet met katholieken, socialisten en li beralen een eind zou maken aan de reeds zes weken durende politieke crisis. Eyskens verklaarde na de besprekingen, dat de verklaring van Koning Leopold de toestand had verslechterd. Hij zal thans trachten een katholiek liberaal coalitiekabinet te vormen. Men verwacht, dat de liberalen heden op dit voorstel zullen antwoorden. Diefstallen bij Heemsteedse gramofoonplatenfabriek Vier verdachten aangehouden De Heemsteedse politie heeft 11a een uit gebreid en diepgaand onderzoek enige dief stallen in de Heemsteedse gramofoonplaten fabriek opgehelderd. Als gevolg daarvan zijn drie werknemers en een Amsterdamse handelaar aangehou den. De drie arbeiders hebben bekend zich I gedurende een aantal maanden jrramofoon- j platen tc hebben toegeëigend, die zij dan aan de Amsterdammer verkochten. Deze man ontkent evenwel geweten te hebben dat de platen van diefstal afkomstig waren. Hij heeft ze aan winkeliers en marktkoop- I lieden in de hoofdstad verkocht. De directie van de gramofoonplatenfabriek vermoedde reeds geruime tijd dat er platen achterover gedrukt werden, doch daar con trole op de productie buitengewoon moei lijk is, kon zij geen bewijzen in handen krijgen. I11 de hoeveelheid materiaal, waarover de arbeiders voor de vervaardiging der zwarte 'schijven de beschikking krijgen, is namelijk een vrij grote speling gelaten voor „misdrukken". Deze speling stelt oneerlijke werknemers in de gelegenheid een kleiner aantal platen uiteindelijk af te leveren dan het geval kon zijn. Op 1 Augustus heeft men een steekproef genomen door de naar huis terugkerende arbeiders te fouilleren. Daarbij bleek de 27-jarige M. S. uit Amsterdam vier „verse" platen in zijn tas tc hebben. Na een langdurig verhoor heeft deze verdachte bekend vijftig platen gedurende de tijd, dat hij bij de fabriek werkzaam was, te hebben ontvreemd. Vervolgens zijn nog twee werknemers aangehouden, waar van er één, de 51-jarige Haarlemmer H. H„ ook enkele dagen in arrest heeft gezeten. Bij hem thuis werden nog tien platen in be slag genomen, waarvan hij bekende ze uit de werkplaats te hebben meegenomen. De derde man bleek slechts in geringe mate aan het misdrijf debet te zijn. De Amsterdammer W. M„ die verdacht wordt van heling, heeft evenals M. E. en H. H. enige tijd in voorarrest doorgebracht. Ministers van Buitenlandse Zaken te Straatsburg bijeen Straatsburg, 8 Aug. (Reuter) Heden komen in het raadhuis van Straatsburg de ministers van Buitenlandse Zaken der lan den bijeen, die de Raad van Europa ge sticht hebben. Zij zullen een uitgebreid rapport bespreken, dat opgesteld is door een voorbereidende commissie, welke in de afgelopen maanden te Parijs is werk zaam geweest. De commissie van ministers, waarvan de voorzitterszetel iedere dag volgens al fabetische volgorde zal wisselen, zal voor namelijk de volgende taken hebben: 1. Goedkeuren der eigen procedure regels; 2. Goedkeuren der procedurevoovstel- len voor de Consultatieve Assemblee al vorens deze aan dit lichaam zelf over te leggen 3. Goedkeuren der aanbevelingen voor de agenda van de Assemblee: 4. Verzenden van officiële uitnodigingen aan „toegevoegde leden", in de eerste plaats aan Griekenland en Turkije. Volgens Reuters correspondent is een .pressiegroep" van de Europese Beweging reeds achter de schermen aan het werk en waarnemers zijn van oordeel dat de bewe ging, die bijna twee derden van het aantal afgevaardigden naar de Assembléc in zich verenigt, een beslissende invloed op de gang der besprekingen kan hebben. Morgen worden de ministers van Grie kenland en Turkije, respectievelijk Tsal- daris en Sadak, te Straatsburg verwacht. Belgische delegatie te Straatsburg De Belgische delegatie voor de consul tatieve vergadering van de raad van Euro pa te Straatsburg zal bestaan uit drie socia listen, twee katholieken en een liberaal. Te Brussel zijn de namen dezer delegatie be kend gemaakt. H. Heyman, minister van Staat en vice-voorzitter van de Kamer van afgevaardigden, V. Larock, lid van deze Kamer, H. Rolin, president van de Senaat (socialisten), F. van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer, P. van Zeeland, Senaatslid (katholieken), R. Motz, voorzitter der libe rale partij. Decreet van Poolse regering De Poolse regering heeft een decreet, uit gevaardigd. waarbij aan de rechtbank de bevoegdheid wordt gegeven de doodstraf op te leggen aan personen, die ernstige openbare onrust verwekken door inbreuk te maken op het recht van vrijheid van geweten en godsdienst" Het decreet wordt te Warschau algemeen beschouwd als het antwoord van de rege ring op het pauselijke excommunicatie edict legen communisten Het geeft de auto riteiten grote bevoegdheden tot bestraffing van de geestelijkheid VRIJ KOEL. Verwachting, medegedeeld door het K'.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met wisselen de bewolking. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke Westelijke wind. Vrij koel weer. 9 Augustus: Zon op 5.13 uur, onder 20.17 uur Maan op 21.02 uur, onder 5.25 uur Hoog- en taagwatertijden in I.Jniuidcn Maandag 8 Augustus: Hoog water: 3.17 en 15.48 uur. Laag water: 11.22 en 23.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1