Maj oor Flmterman hoopt met zijn Meteor twee Nederlandse records te vestigen De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Wereldnieuws MaanJag 8 Augustus 1949 2 Majoor-vlieger J. L. Flinterman Luchtvaart Snelheidsproef boven de Afsluitdijk of langs het Scheveningse strand Zoals bekend zijn voor de pogingen van majoor-vlieger J. Flinterman om het Ne derlandse hoogte- en snelheidsrecord voor vliegtuigen te verbeteren de data 17 en 24 Augustus vastgesteld. Dit houdt echter niet in, dat ook op deze data de pogingen inderdaad gedaan zuUen worden. Het is namelijk logischerwijs niet gezegd, dat op deze data de meest gunstige weersomstandigheden voor de vluchten zullen heersen. Wat zijn dan wel de gunstigste weersom standigheden? Hierover heeft majoor-vlie ger Flinterman een en ander verteld. Voor de hoogtevlucht zijn de volgende factoren het meest gunstig: een hoge baro meterstand; een hoge luchtlaag waarin de temperatuur constant is en lage tempera turen in de hoge luchtlagen. Voor de snel heidsproef zijn in hoofdzaak twee factoren van doorslaggevend belang, namelijk een hoge barometerstand en een hoge tempe ratuur. Deze hoge temperatuur is daarom zo belangrijk, omdat daarbij de geluids snelheid omhoog gaat en de hoge baro meterstand is bij beide proeven van belang omdat een hoge luchtdruk recht' evenredig is met het motorvermogen. Het zal duidelijk zijn, dat al deze fac toren op de voorlopig vastgestelde data waarschijnlijk niet aanwezig zijn en daar om zal men in de buurt van deze data de meest geschikte dagen afwachten. Meestal kan men de weerfactoren wel twee dagen van tevoren bekijken. Een Nederlands snelheidsrecord is er niet, het Nederlandse hoogterecord staat op naam van de vlieger J. Leegstra, die met een fokker D-21 een hoogte bereikte van 11.345 meter. Het wereldrecord staat op naam van een Amerikaanse Vampire, waarin John Cunningham het tot een hoog te bracht van 18.119 meter. „Deze hoogte zal ik zeker niet halen", zo zeide majoor Flinterman, „want dat is met mijn toestel theoretisch onmogelijk". Dit toestel is, zoals bekend, de Meteor IV-straaljager, het normale standaard type, dat bij beide recordpogingen zijn normale belasting zal dragen, dus com pleet met kanonnen, radio enzovoort. Op de vraag welke hoogte hij dacht te bereiken noemde majoor Flinterman 48.000 49.000 voet. Deze hoogtevlucht zal eventueel geschie den van het vliegveld Leeuwarden uit. De volgende week waarschijnlijk reeds zullen daar een paar proefvluchten tot 45.000 voet gemaakt worden, waarna tenslotte een proefvlucht tot maximumhoogtë zal wor den geprobeerd. In de- eerste plaats moet daarvoor het weer zeer gunstig zijn ën een heldere hemel is wel een eerste vereiste. Het zicht moet namelijk zodanig zijn, dat de vlieger snel het veld weer terug kan vinden en in de korst mogelijke tijd beneden kan zijn. „Wat doet u -als .-op grote hoogte, uw drukcabine onklaar geraakt?" „Dat is natuurlijk minder prettig, maar erg veel gevaar is er niet bij, want ik draag bij de vlucht een „pressure-waist- coat" waarmee ik wat druk betreft veilig ben tot op 50.000 voet". Het is duidelijk, dat men bij het homo logeren van de snelheid niet afgaat op het geen de vlieger op zijn hoogtemeter af leest. Bij de vlucht zal daarom een „auto matische waarnemer" worden ingebouwd, waarin klokken, hoogtemeter en dergelijke een plaats vinden. Voorts wordt in de ca bine een filmtoestel aangebracht, dat auto matisch met een bepaalde frequentie het instrumentenbord filmt. De snelheidsproef Voor de snelheidsproef heeft men twee trajecten op het oog, namelijk een gedeelte langs het strand bij Scheveningen en in de tweede plaats de Afsluitdijk. „Persoonlijk prefereer ik het strand", al dus majoor Flinterman. „Je hebt daar waarschijnlijk minder last van vogels en langs het strand kun je je, met de duinen naast je, gemakkelijker oriënteren. Boven dien is het als het hard waait, boven de Afsluitdijk geen pretje". „Welke snelheid denkt u te halen?" Heringa Wuthnch HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7,30 Jo Vincent en Hélène Ludolph. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9,00 Lichtbaken. 9.25 Symphonette-orkest. 10.00 Voor kleuters. I0.'l5-Symphonisch concert. 11.00 Acebrdeonklanken. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Orgelconcert, Handel. 12.03 Orkest zonder naam. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Pianorecital. 13.40 Harmonie-orkest, 14.10 „La damoiselle élue", Debussy. 14.30 Voor de vrouw. 15,00 Amusements-orkest. 15.20 Lichte klanken. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 „Molukken-bewo- ners". 18.00 Metropole-orkest. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Rhythm Sextet Henk Orthmann, 19.30 „Dit is leven". 19-45 Scheeovaart. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Ge wone "man. 20.12 Liederen van Brahms. 20.20 Symphoniseh concert. 22.00 Europese Raad. 22.10 Kamerkoor., 22.45 Gebed. 23.15 Lichte muziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Lichte muziek. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Prokokief. 9.35 Zangplaten. 10,00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10,50 Voor kleuters. 11.00 Tenor en orgel. 11.30 Voor jonge zieken. 12.00 Johan Patist, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland, 12.40 Hawaiïanmuziek. 13.15 Skymasters. 13.45 Ida de Leeuw van Rees. 13.50 Solistenconcert. 14.30 Liverpools Philharmonisch Orkest. 16.25 Beroemde componisten: -Tsjaikofski. 16.40 Vacantieprogramma voor de jeugd. 17.30 Or kest Maria Zamora. 18.15 Piano-potpourri. 1830 „Dagje in Scheveningen". 18.45 Aan sluiting B.B.C. Percival Mackey en zijn orkest. 19.45 „Tante Pos tussen de wielen", radio-documentaire. 20.05 West-Europese commentaar. 20,15 Opera „Figaro", Mozart. 21.45 Buitenlands overzicht. 22,00 Italiaanse en Spaanse klanken. 22,20 „Circusmensen", luisterspel. 23.15 Dansmuziek, HANDENARBEID Te Haarlem zijn voor de akte handenarbeid geslaagd de dames: C, C. v. Dijk, A. Th. v. d. Hoor, L. Bull, A. A. Bleeker, M. J. C. Assies, G. J. du Pon, L. F. v. Wigcheren, M E. Schür- hoff, M. M. Bikker, T. de Groot, A. C. Altink, HOOFDAKTE Voor de hoofdakte zijn te Haarlem geslaagd voor deel A: mej. A. M. Dijt, Vreeland (akte), J. J. M. Echteld, Amsterdam; K. M. Fijn, Am stelveen (akle); F. J. C. Speets, Hillegom. Voor deel B: P. Kroeger, Amsterdam; H. Langeslag, Bovenkorspel; B. v. Dalfsen, Oostwoud (akte); mej. M. Th. Klaver, Heem stede; mej. T. Fr. Klumper, Haarlem. „Ik reken als alles meeloopt zo'n beetje op 0.8 mach (waarbij dan aangetekend is, dat het begrip mach voorstelt de snelheid van het geluid bij 15 graden Celsius en een druk van 760 mm, deze snelheid is 1230 km.). „De temperatuur is hierbij dus een belangrijke factor". De baan zal bij de vlucht drie kilometer lang zijn, waarbij voorts vast gesteld is, dat het vliegtuig bij het draaien niet boven de 500 meter mag komen. Een waarnemers toestel zal hierop letten. De grote moeilijkheid bij deze snelheids proef is het meten van de tijd. Hiertoe heeft men de hulp van Philips ingeroepen, doch het staat nog niet geheel vast of Philips in staat is op zo korte termijn de benodigde apparatuur ter beschikking te stellen. De Amerikanen hebben destijds de tijd gemeten met de hulp van twee ge synchroniseerde camera's. Voor de recordpoging zullen enige proef vluchten langs het strand worden gehou den. En het laatste woord is dan tenslotte aan het nationaal luchtvaartlaboratorium, waar na afloop van de vluchten de instru menten herijkt en de berekeningen ge maakt worden. Dan eerst kan het resultaat van de vluchten bekend worden gemaakt. Tegen baldadigheid van de jeugd Een proefneming in Rheden Teneinde de baldadigheid van de jeugd tegen te gaan heeft de commissaris van politie in Rheden voorgesteld een proef te nemen door de jeugd van 11 tot 14 jaar met medewerking van de overheid te betrekken in de sport en daarvoor speelgelegenheden en spelmateriaal beschikbaar te stellen. B. en W. hebben nu aan de raad voorge steld een dertigtal gummiballen en een aantal stokken, die als doelpalen moeten dienen, aan te schaffen, om die bij wijze van proef ter beschikking te stellen van een iii het leven te roepen leiding gevend or gaan. Ook vragen B. en W. een bescheiden crediet voor de aankoop van prijsjes voor de beste prestaties in de bijvoorbeeld wijks- gewijze in te delen competities. Slachtveeverzekering in handen der organisaties Bij het begin van de vleesdistributie in 1940 is de Stichting Centraal Bureau Slachtveeverzekering in het leven geroe pen. Deze instelling stond onder toezicht van de diverse bij vleeshandel en slagers betrokken organisaties. Voor de oorlog kon men slechts op beperkte schaal tegen slachtrisico verzekeren. Bij uniforme uit voering bleek het mogelijk, dat het bureau verzekerde tegen slachtrisico, diefstal, ver missing, sterfte en verongelukking, wete- lijke aansprakelijkheid en transportrisico van de marktplaats af tot de slachtplaats. Vooral voor ontvangers van slachtvee was deze verzekeringsmethode van belang. Blijkens een mededeling van het centraal bureau hebben de besturen der organisaties van leveranciers en ontvangers van slacht vee en de vroeger op dit terrein werkzame veefondsen besloten door interne reorgani satie van de stichting deze ook in de toe komst als verzekeringsorgaan voor alle belanghebbende groepen te laten optreden. Het bestuur wordt gevormd door vertegen woordigers van de Stichting voor de Land bouw, de centrale organisatie van de vee handel, de Vakgroep Slagerij, de groothan del in vlees en van be- en verwerkers van vlees. Als advieserend lid zal een ver tegenwoordiger van de veterinaire dienst optreden. Lemmer wil zijn vuurtoren behouden Na de aanleg van de Noordoostpolder heeft de vuurtoren op de Oostelijke haven- dam van Lemmer geen doel meer. De ring dijk van de polder loopt namelijk ongeveer evenwijdig met de Friese kust, zodat op de bocht van de polderdijk, op 4 km afstand van Lemmer, een nieuw licht werd ge plaatst. Ook de mistsirene, die vroeger op de Lernster havendam stond, is daarheen verhuisd. De gemeente Lemsterland voelt uiteraard weinig voor het verdere onderhoud van de vuurtoren en daarom heeft de gemeente raad besloten, hem te laten afbreken. De inwoners van Lemmer betreuren het even wel, dat de toren gaat verdwijnen en heb ben daarom een actie-comité gevormd tot behoud van de vuurtoren. Zij menen, dat hij in de toekomst wellicht als uitzichttoren kan worden geëxploiteerd. Van de toren af heeft men vooral over het IJsselmeer en de Noordoostpolder een prachtig uitzicht. Het gemeentebestuur staat sympathiek tegenover deze actie en de burgemeester van Lemsterland, mr, M. Krijger, heeft zit ting in het comité genomen. Ongelukken tijdens het weekeinde In Amsterdam is Zaterdagmiddag een tweejarig jongetje in de Lumeystraat uit het keukenraam van de eerste étage ge vallen. Het ventje was op slag dood. Zondagavond is een 70-jarige wielrijder op de Buikslotermeerdijk door zijn fiets gezakt. Hij kreeg een sehedelbasisfractuur en werd in een zeer ernstige toestand naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. Zaterdagavond is een 23-jarige Rotter dammer in het zwembad te Sloten verdron ken. Hoewel hij niet goed kon zwemmen, sprong hij van de springplank in het diepe gedeelte van het bad. Te Rotterdam werd een 3-jarig jongetje uit de Godschalkstraat vermist. Het is Za terdag gevonden in een sloot. Het was ver dronken. Een 56-jarige betonwerker raakte bij het passeren van enige wielrijders op de Mari niersweg te Rotterdam het achterwiel van de fiets van een voor hem rijdende wiel rijders. Hij viel en werd door een auto overreden. In ernstige toestand werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Door onbekende oorzaak brak in de nacht van Zondag op Maandag in een woning te Obdam -brand uit. De-brandweer kon-niet verhinderen, dat twee dubbele woonhuizen in de as werden gelegd. De driejarige Abraham Termey uit de Commelinstraat te Amsterdam-Oost, die ruim een week wordt vermist, is ondanks alle uitgebeide nasporingen nog niet gevonden, Wel heeft de politie nog een uiterst vage aan wijzing gekregen, dat het knaapje Donder dagavond 28 Juli 's avonds op Kattenburg zou zijn gezien. Mechanisatie is het voornaamste aspect van de moderne landbouv) hetgeen de agrarische afdeling van de Utrechtse Na- jaarsbeurs waar van 615 September talloze tractoren, landbouwmachines en -werktuigen zullen worden gedemonstreerd op suggestieve wijze in haar affiche naar voren brengt. Een aantal Indonesische gedelegeerden gearriveerd Gistermiddag landde op Schiphol de PH-TDI met aan boord de eerste Indone sische deelnemers aan de Ronde Tafel conferentie, die weldra in Den Haag zal worden gehouden. Het waren Sultan Ha- mid II van Pontianak, voorzittter van de bijeenkomst federaal overleg, de republi keinse staatssecretaris Pringgodigdo, de gedelegeerde voor Borneo, Rifai en L. Tilenius Kruythoiï. De heren Blom, raad adviseur voor buitenlandse zaken en Gie- den, secretaris van staat voor staatkundige hervormingen, alsmede de heer Van Schel len zijn tegelijk met dr. Van Royen in Calcutta uitgestapt om deel te nemen aan de conferentie met Pandit Nehroe, Ook de heren Herremans en Cochran zaten oor spronkelijk in het vliegtuig, maar zijn respectievelijk in Rome en Calcutta uitge stapt. Het gezelschap werd verwelkomd door minster Van Maarseveen en de secretaris generaal van binnenlandse zaken, de heer Prinsen, die zal fungeren als algemeen se cretaris van de conferentie. Het aantal ter verwelkoming aanwezige autoriteiten was beperkt, doordat het vliegtuig een uur eer der arriveerde dan aanvankelijk was ver wacht. Na de begroeting door de minister heeft Sultan I-Iamicl II de journalisten een vraaggesprek toegestaan. Hij zeide te ver wachten dat de conferentie zal slagen. „Voor zover ik kan zien", aldus de Sultan, „zijn er geen „lastige" punten". Op een vraag luidende: „Waarom is er bij de re sultaten van de inter-Indonesische confe rentie zo weinig bekend gemaakt over de Unie?" antwoordde de Sultan. „Dit is een punt dat op de. conferentie besproken zal worden". De Sultan verwacht, dat op 17 Augustus al de Indonesische deelnemers aan de con ferentie in Nederland zullen zijn en dat er dus waarschijnlijk op of omstreeks 20 Augustus aan de conferentie kan worden begonnen. Een volgende vraag was: „Wat verwacht u van de uitvoering van de order „staakt het vuren"? Hierop antwoordde Sultan Hamid: „Beide partijen hebben haar ondertekend en in volle eerlijkheid ge meend. Er zal echter rekening moeten wor den gehouden met enige kwaadwillige groepen, maar deze zullen in korte tijd op de juiste wijze worden opgeruimd". Of de voorlopige federale regering tij dens de Haagse conferentie zal worden ge- voi'md, was een vraag waarop de Sultan zeer positief „neen" antwoordde. „Dit", zo zeide'hij, „is 'n Indonesische kwestie, wel ke wij onderling zullen regelen". Omtrent de geruchten, als zou hij het commando over het Indonesische leger op zich nemen, mei-kte de Sultan op: „Officieel nog offi cieus is mij hier iets over bekend, maar het zou een welkome verrassing kunnen zijn". Crematie K.L.M.-vlieger Jan van Kuyk In de grote aula van het crematorium in Velseii heeft Zaterdagmorgen een droe ve plechtigheid plaats gehad. Jan van Kuyk, een van de bij de ramp van de „Roermond'-"' omgekomen- piloten werd door een grote schare familieleden, vrien den en personeel van de K.L.M. naar zijn laatste rustplaats begeleid. Een zee van bloemen en kransen, onder meer van de Kennemer Zweefvliègers, de directie van de K.L.M. en van de telegrafisten en boordwerktuigkundigen, was rond de katafalk opgesteld. Namens de directie en de leiding vari het Oliebedrijf der K.L.M. gaf mr. H. Scholten uiting aan de smart die het ver lies van Jan van Kuyk in K.L.M.-kringen had teweeg gebracht. Hij schilderde de verscheidene als een ware vriend, ëen uit stékend vlieger en een prettige collega. Jan van Kuyk, aldus spreker, was een onvermoeibare wei'ker, bezield 'met de juiste teamgeest. En zich tot de familie van de overledene wenden zeide spreker: „Het mag u een troost zijn te weten dat wij Jan van Kuyk in gedachten mee zullen nemen, waar ook door de K.L.M. gewerkt en gevlogen wordt. De heer J. H. Maas las een brief voor van zijn zoon, die niet bij de crematie aan wezig kon zijn, waarin gezegd werd dat het veilies van Jan 'van Kuyk onder de collega's een grote ledigheid heeft veroor zaakt. Als laatste spreker voerde ds, J. van Rossum het woord. Wij kunnen, aldus ds. van Rossum in dit zware verlies slechts berusten als we beseffen dat de dood van hoger zijde gezien toch leven is. Hij be sloot zijn laatste groet aan Jan van Kuyk met het zeggen van het'' Onze Vader. Onder de tonen van Liebestraüme van Liszt daalde hierna de kist. Ds. van Rossum dankte namens de fa milie van de overledene voor de overstel pende bewijzen van medeléven en de grote belangstelling. Nederlander verdacht van moord op Duitse vrouw Op 1 Augustus is in het Duitse plaatsje Weener een Duitse vrouw vermoord. Van deze moord wordt de Nedei'lander H. B. verdacht, die in 1911 in de voormalige ge meente Schoten geboren is. De districtscommandant der rijkspolitie te Winschoten verzoekt zijn opsporing. Het concours der Haarlemse Politie-Muziekvereniging De laatste .dag Marswedstrijden. Zondag om 12 uur be gon de laatste concoursdag van de Haar lemse Politiemuziekvereniging met een marswedstrijd in het Graslaantje van het Bloemendaalse Bos. De jury, bestaande uit de heren Joh. Pinkse, Marinus Adam en ondergetekende, kende als volgt cle prijzen toe: Tamboerskorps „IJmuider Harmonie", 2e prijs, 93 punten; Tamboerskorps.„Jong Leven", Wervershoop le prijs, 102 punten; Tamboerskorps „Ambrosius", Schiedam, le prijs, 104 punten; Tamboerskorps „Tuin dorp", Amsterdam, le pr„ 104 p.; „Tuin dorp", Watergraafsmeer, le prijs, 104 p.; „D.W.S.", Venhuizen, 2e prijs, 93 punten; „IJmuider Harmonie", le prijs, 103 punten; „Kunstkring", Spaamdam, le prijs, 104 p.; „Ambrosius", Schiedam, 2e prijs, 98 punten. Concevtwedstrijd. „Excelsior", Beusi- chem, (3e afd. fanfare) kwam het eerst op de muziektent in het Openluchttheater en maakte een uitstekende beurt, al was de stemming aanvankelijk nog al zwevend; le prijs, 416 punten. D.S.V., Warmenhuizen (3e afd. fanfare) klonk niet zo overtuigend als zijn- voor- gangex-, doch leverde voor zijn afdeling nog een behoorlijke prestatie; le prijs, 399 p. D.W.S., Venhuizen (le afd. fanfai'e) was in 't verplichte werk tamelijk dor van klank; het vrije werk klonk beter, maar kon het tekort toch niet bijpassen; 2e prijs, 354 punten. „IJmuider Harmonie", Velsen, speelde de ouverture „La poupée de Nuremberg" vrij zuiver en beschaafd, wat ook het geval was met de „Rossiniana" van Boedijn; alleen het klankevenwicht van dit korps was niet al tijd gunstig, sommige partijen domineerden te veel; le prijs, 408 punten. „Vëni, Vidi, Vici", Amsterdam (Uitmun tendheid fanfare) gaf een vlotte vertolking van de „Marion"-ouverture van Sam Vles- sing, en een zeer effectvolle en technisch gave „Gladiator" van Adroit; lê prijs, met lof, 453 puiiten. „Hugo", Heer Hugowaard (uitmuntend fanfare) kon met zijn vrije nummer de tekortkomingen in de „Marion"-ouverture niet goed maken; 2e prijs, 377 punten. „Onder Ons", Dirkshoorn (uitmuntend fanfare) was beter in 't verplichte werk, maar hun „Gladiator" was lang niet die temperamentvolle van de Amsterdammers; 'le prijs, 388 punten. „St, Ambrosius", Schiedam (Uitm. Har monie) toonde met de „Profane Dansen" van Poot en de „Egmonf'-ouverture van Beethoven een tekort aan uitbeeldingsvei"- mogen; 2e prijs, 352 punten. „Tuindorp", Watergraafsmeer, Amster dam, raakte met het werk van Poot en met de „Peter Schmoll"-ouverture van Weber met de hakken over de sloot; le prijs, 390 punten. „West-Frisia", Twisk (Ere-afd, Fanfare) gaf de „Rossiniana" van Boedijn een vooi'- treffelijke vertolking, maar boette bedui dend in met „Finlandia" van Sibelius; le prijs, 403 punten. „Kunstkring", Spaarndam, deed net an dersom en wist zijn kansen te doen stijgen met zijn vx-ije werk, het „Egyptisch Ballet" van Luigini; le prijs met 392 punten. Erewedstrijd. Aan de Erewedstrijd, die het concours besloot, namen zeven korpsen (eerste prijs-winnaars van de concertwed- strijd) deel, „D.S.V.", Warmenhuizen, be haalde 181 p.; „IJmuider Hax'monie" 186 p.; „Veni, Vidi- Vici", Amsterdam, 186 p.; „Tuindorp", Watergraafsmeer, 185 p.; „Kunstkring", Spaarndam, 184 p.; „West- Frisia", Twisk, 210 p.; „Onder Ons", Dirks- horn, 179 p. De einduitslag van de Erewedstrijd over de drie concoursdagen luidde als volgt: Sectie Hax'monie: le prijs „Pieter Aaf- jes", Culemborg; 2e prijs „Excelsior", Noord-Scharwoude. Sectie Fanfare: le prijs „Kunst na Arbeid", Purmerend; 2e prijs „West-Frisia", Twisk. Directeursprijzen: Sectie Harmonie: J. v. Dillen, vaxx „Pieter Aafjes", Culemborg: sectie Fanfare: C. Kat van „Concordia", Oostzaan. De extra-prijzen voor het hoogst aantal punten kwamen aan „Excelsior", Noord- Scharwoude (harmonie) en „Concordia", Oostzaan (fanfare) En hiermee behoort dit mex'kwaardige concours, gegeven in het prachtigste na- tuurdécor dat men zich dromen kan, tot het verleden. Er is menig staaltje van ge zond muziekdilettantisme geleverd, vooral op de tweede concoursdag. De Haarlemse Politie-Muziekvereniging verdient de dank van velen dat zij dit volks-muziekfeest, ter gelegenheid van haar dei'tigjax-ig be staan, heeft mogelijk gemaakt. JOS. DE KLERK Orgelbespeling Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haaxlem op Dinsdag 9 Augustus 's avonds van 8 tot 9 uui', door George Robert luidt: Joh. Seb. Bach (1685—1750) 1. Preludium en Fuga g gr. t. 2. Koraalvoorspelen a. Wer nur den lieben Gott lasst walten. b. Wachet auf, ruft uns die Stimme. 3. Sonata I Es gr. t. Allegro moderato, Adagio, Allegro. 4. Kleines harmonisches Labyrinth 5. Passacaglia en Dubbelfuga c j> 4. Ja, nu had Panda dus een nieuwe be trekking; assistent van de uitvinder Ernest Klapper. Hij was wel blij dat hij nu weer vooruitzichten had, maar toch beviel het hem 7iog niet helemaal. En dus vroeg hij nog eens: Waarom haalt u hier alle bank jes uit elkaar?" „Waarom? Wat?" vroeg de uitvinder Klapper. „Je moet minder vragen stellen! Maar desnoods wil ik het je wel vertellen, loant als mijn assistent moet je begrijpen welk geweldig werk ik ten uitvoer breng. Nu dan die banken haal ik uit elkaar omdat ik de schroeven nodig heb. Die gebruik ik in mijn uitvin ding, begrijp je? Ik heb geen geld om schroeve7i te kopen, en dus haal ik ze hier." „Maarmaar dat is diefstal!" meende Panda. „Die bcmkexi zij7i van de regering." „Diefstal? Diefstal?" riep Ernest Klapper verontwaardigd. „Hoe kom je er bij! Dat is een fout begrip! Wa7ineer het 7nijn uit vinding betreft bestaat er geen diefstal en bestami er geen wetten, onthoud dat! Met, de regering heb ik niets te makeii! De re gering trekt zich niets aan van mijn werk, en daaro7n trek ik mij niets aan van de ba7ikjes van de regering!" Maar nu had hij het slecht getroffen, want intussen was agent le klasse P. Zooisleper onge7nerkt vlak bij geko7nen, en die sprak nu plotse- lingmet zware stem: „Dat werk van jou bevalt de regemxg helemaal niet, vriend. En ik beti hier de regering, en ik neem je gevangen wegens hel moedwillig ver nielen van de stedelijke zitbankjes." Je begrijpt welhoe Ernest Klapper schrok.. Algemene proefstemming voor wereldregering Vóórstemming gaf gunstige uitslag De persdienst van het Internationaal Legioen der Wereldburgers meldt dat de algemene proefstemming voor federale wereldx-egering en wereldburgerschap in Plaai'lem Dinsdag 9 Augustus een aanvang zal nemen. De voorstemming in een hon derdtal straten, gaf een buitengewoon gun stige uitslag. De definitieve cijfers van de voorstemming, zowel als die van de alge mene stemming zullen 20 Augustus a.s. in een openbare vex-gadering bekend worden gemaakt. Het gemeentebestuur van Haarlem ver leent volledige medewerking en heeft de stembussen, welke bij de officiële vei'kie- zingen worden gebruikt, ter beschikking ge steld van deze actie. Voor de proefstemming is Haarlem ver deeld in zes districten. De avond vóór de stemdag ontvangt ieder gezin drie stembil jetten in de bus. Iedere meerderjarige in woner vult één stembiljet in. Op de stem mingsdag zullen geluidwagens door de straten rijden en de Haarlemmers opwek ken, aan de stemming deel te nemen. Ruim zeshonderd winkeliers hebben zich reeds bereid verklaard een stembus in bun winkel (of vóór hun winkel op straat) te plaatsen. Op ieder stembiljet zal de naam en het adres van de winkelier zijn vermeld, waar de stembiljetten kunnen worden in geleverd. Men hoopt door de uitslag definitief het bewijs te leveren, dat Haarlem de eerste „wereldburgerstad" van Europa is en ge wone mannen en vrouwen bereid zijn actie te voeren voor de spoedige totstand koming van federale wereldregering. De stemming zal achtereenvolgens plaats vinden in: District I, begrensd door: Stationsplein,, Spaarne, Kampersingel, Gasthuissingel, Raamsingel, Oranjekade en Kinderhuis- vest op Dinsdag 9 Augustus. District II, begrensd door-: Zaanenlaan, Noorder Buiten Spaarne, Kennemerplein, Verspronckweg, Brederodestraat, Klever parkweg, van Riebeecklaan en Zaanen laan op Woensdag 10 Augustus. District III, begrensd door: Vondelweg, Spaarndamseweg, Zaanenlaan, Delftlaan, Oiïonweg, Planetenlaan, Jan Gijzen- kade, Vechtstraat, Rijksstraatweg en Vondelweg op Donderdag 11 Augustus. Distx'ict IV, begrensd door: Ir. Lelyweg, van Zeggelenplein, Zomervest, Slachthuis, Noormannenstraat, Gouwstraat, Schalk wijkerstraat en Spaarne op Vrijdag 12 Augustus. District V, begrensd door: Raamsingel, Gast huissingel, Kampersingel, Spaarne, Zui- der Buiten Spaarne, grens gemeente Haarlem tot aan de Leidsevaart en de Leidsevaart op Dinsdag 16 Augustus. District VI, begrensd door: Leidsevaart, Kinderhuissingel, de grens gemeente Haarlem tot de Leidsevaart op Woensdag 17 Augustus. Boordwerktuigkundigen van de „Roermond" begraven Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam zijn Zaterdagmiddag de twee boordwerktuigkundige van de K.L.M., de mond" naar hun laatste rustplaats ge bracht., Het'stoffelijk overschot van de.39- jarige eerste boordwerktuigkundige Dick Grandia werd om één uiir onder grote be langstelling aan de schoot der aarde toe vertrouwd. Aan de groeve sprak de hoofd- boordwerktuige van de K.L.M., de heer heer R. Smit, namens de directie. Een uur lat^r werd het stoffelijk ovei-- schot van de tweede boordwerktuigkundige van de „Roermond", Han van der Meei", ter aarde besteld. Naast zijn collega vond hij zijn laatste rustplaats. Aan de groeve heeft een vriend gesproken. Beide plechtigheden wex'den ouder andere bijgewoond door de heer JM. Elink Schuuiman, secretaris van di\ A. Plesman, A. D. Snitslaar, hoofd van het vliegbedrijf van de K.L.M. en de gezag voerder I, L. Riezeeuw en Chr. de Wijs. Gevangenen-opstand. Uit de gevangenis te Emsland (Duitsland) nabij de Duits- Nederlandse grens, zijn dertig gevange nen ontsnapt, van wie er tien weer ge grepen konden .worden. In de gevange nis was het tot muiterij gekomen, toen een gevangene bij een ontvluchtingspo- ging werd gedood. Bij het overbrengen van het lijk kwamen 350 gevangenen tegen hun bewakers in opstand en ge noemd aantal maakte van de verwar- ï'ing gebruik. Aan de grens is de bewa king versterkt om te voorkomen, dat de ontsnapten Nederland binnenkomen. Nieuwe hoofdstad. Naar de „Times" ver neemt van reizigei-s, die kort geleden Peiping hebben verlaten, hebben de communisten besloten Peiping tot de hoofdstad van het nieuwe China te maken. De buitenlanders te Peiping mogen zich binnen de mur'en van de stad geheel vrij bewegen. De plaatsen, die zij niet mogen bezoekën, zijn ook voor Chinesen verboden. Handgranaten. In de Joodse wijk van Da mascus zijn gisteravond handgranaten geworpen, waardoor een dertigtal per sonen werd gewond, waaronder' ver- f scheidene zwaar. Uit een door de po litie ingesteld onderzoek zou zijn geble ken, dat de communistische partij ter plaatse hierin de hand heeft gehad. (AFP) Balkan-luchtbrug. De Griekse regering heeft berichten ontvangen over de orga nisatie van een luchtbrug van Hongarije naar Albanië om zowel generaal Enver Hodja, de Albanese minister-president, als de Griekse opstandelingen van wa pens te voorzien. De Hongaarse generaal Salay zou in Tirana zijn aangekomen voor de organisatie van de luchtbrug. Franco. In Madrid is officieel ontkend dat er enige waarheid zou schuilen in de be richten, volgens welke een aanslag op het leven van generaal Fi'anco zou zijn gepleegd of dat de „caudillo" het slacht offer was geworden van een ongeval op zee. In buitenlandse bladen was gemeld dat generaal Franco over boord was ge vallen, terwijl hij aan boord van zijn jacht aan het vissen was. <\ecoord. Na anderhalf jaar overleg is tus sen het vex-bond van Italiaanse indu striëlen en de vakbonden een accoord ondertekend over herwaardering der lonen. Het accoord behelst de bepaling van een nationaal indexcijfer. In een communiqué wordt gezegd, dat het ac coord een uitgebreider verstandhouding inluidt.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2