Corso, feest van kleur en geur Uittocht der tienduizenden naar het Noordzeestrand Kort en Bondig Buitenplaatsen in en nabij Haarlem Flora's sprookje in Haarlems straten Anjers, dahlia 's en gladiolen streden om de voorrang „Gaat 't goed?" informeerde èen der officials van Haarlems Bloei Zaterdagmiddag tüdens het korte oponthoud van het Corso in de tjokvolle Zaanenlaan aan Flora, die hoog boven de menigte in een soort gouden kooi op een praalwagen troonde. Er kwam een stralend „Prima" terug en die kwalificatie sloeg ongetwijfeld niet alleen op haar eigen conditie, maar ook op de geestdrift waarmee de duizenden langs de route deze kleurige, geurige en fleurige stoet hadden ontvangen. En volkomen terecht, want dit derde Bloemencorso werd niet alleen het hoogtepunt van deze overigens sobere feest- week, maar onderscheidde zich van de twee vorige Floralische optochten door de nog grotere vindingrijkheid die de deelnemers aan hun wagens, fietsen of zelfs maar aan zichzelf hadden besteed. Vooruit met de geit Die geit van „Hout en Plantsoenen" heeft ook wel geweten wat een Bloe mencorso is. Zaterdagmiddag'. Haar was de eervolle taak toebedeeld de heer Nico Bakker te assisteren in zijn Lou Bandy-imitatie Vooruit met de geit" en tot de Grote Markt kweet zij zich naar behoren van die opdracht. Maar daarna kon zij zelfs het tempo van de Bloemenstoet niet meer bijhouden en bij het station moest zij schielijk een cafeetje worden binnengeloodst waar zij met limonade weer wat op haar on getwijfeld voor het dierenrijk interes sant verhaal werd gebracht. Dat mocht zij na met een taxi der waarts te zijn vervoerd aan de andere bewoners van het Hertenkamp gaan vertellen. Nico Bakker-Bandy heeft des ondanks een prijs gekregen voor zijn initiatief. Natuurlijk bleven er ook nu weer en kele dingen te wensen: een volgende keer moet er toch eens iets op gevonden worden dat die hinderlijke hiaten reeds bij het passeren van de Grote Markt op de heen weg was de laatste groep op onverklaar bare wijze van*de hoofdmacht afgesneden niet meer kunnen voorkomen. Geluk kig bleek de opstopping aan de Zaanen laan, waar de bekroningen werden aan gehecht en waar de auto's die door de hitte waren drooggelopen vers koelwater konden bijtanken corrigerend op de con tinuïteit te werken. De ordonnansen heb- ben trouwens ook gedaan wat zij konden om de onderlinge samenhang te bewaren. Maar dat zijn tenslotte détails. Hoofd zaak is dat tallozen Zaterdagmiddag ge noten hebben van een kilometerlange de monstratie van wat men met bloemen en een goede smaak kan bereiken. Daar was in de groep personenauto's de wagen van de firma Beun, die met ap plaus door het publiek en een eerste prijs door de jury werd ontvangen. De auto zelf in rode anjers gevat en door een fon tein van witte anjers bekroond. De trouwstoet van de Garage Oomen werd een niet minder toegejuichte twee de, zo fraai kleurden de niet overdadig opgemaakte rose anjers bij het gedistin geerde blauw der coupé met de volg- wagens. De prijs van de dag, zo die bestond, werd unaniem toegekend aan de. door Garage Van der Vossen gelanceerde droom van een Peugeot, een model dat uitmunt door zijn sierlijke bouw, waarvan het ef fect nog verhoogd werd door de elegance waarmee de gele anjer- rond de donkere carrosserie waren geslingerd. Toch was de concurrentie zwaar in deze afdeling, waarin de radio-wagen van de politie al parlevinkend met ere voorop ging met zijn oranje afrikanen en paarse liatherus spicata-luimen. En ok de gx'ijze Oldsmobile met rode anjers van de N.V. Fatex mocht er wezen. Zo'n corso is precies een kleuren-ka- leidoscoop, dat bleek vooral bij het uit gebreide en zeer gevarieerde detachement bestelauto's. Voor de-niet-deskundige-toe- schouwers zou het voornamelijk gaan tus sen de wagens van „Wollana" met fcijn verfijnde terra-anjers in dezelfde tint als de op het dak aangebrachte knot wol, de rode bestelauto van de P.T.T. met zijn toeffen' van rose anjers en de kleurige bloemen-globe, compleet met postduif, op het dak en tenslotte de bijzonder feeste lijke bruine auto van Okhuysen met zijn zalmkleurige anjers en garnering van Ookhuysen werd eerst, Wollana tweede. De P. T. T. echter moest met een eervolle vermelding tevrene zijn, om dat de afwerking, door de Postmensen geheel zelf vervaardigd in de vaktechni sche ogen der deskundigen niet vlekkeloos was. Maar jong en oud langs de weg heeft deze verdienstelijke inzending er niet min der om met een hartelijk applaus beloond. De lach. Had de firma Kremix in deze groep de jeugd langs de weg al een plezier gedaan door haar meisjes met kwistige hand ijs- lollies te laten uitdelen, de sectie Rijtuigen liet de lach door Haarlems straten schallen. De firma G. Rhee uit Heemstede open de met een keurig verzorgde oud-Hol landse sjees, de achterzijde bekroond met een vliegend hert van witte anjers, het rijtuig zelf bijzonder smaakvol geaccen tueerd door Japanse lelies. De lieftallige jonge vrouw in het karosje deelde mi niatuur-boeketjes uit aan kinderen en op de Zaanenlaan bood haar gemaal met een gracieus gebaar toefjes aan twee bejaarde dames uit het publiek aan. Het werd na tuurlijk een eerste prijs voor deze vondst, de tweede ging naar de aardige pony wagen van G. Post en de derde naar een vrolijke Jan Plezier, waarvan de inzitten den met getoeter en getier golven van geestdrift onder de kijkers ontketenden. Bij de vrachtauto's, altijd een heel wat zwaarder karwei om iets behoorlijks van te maken, kwam de Gemeentereiniging met glans als eerste uit de bus. Deze pro zaïsche dienst zag evenals het vorige jaar kans zo'n nuchter apparaat als een sproei en dweihvagen met behulp van gele en rode dahlia's om te toveren tot een kleinood van schoonheid. Postduiven vlogen uit. De postduivenvereniging „De Reisduif", die haar dieren in de bloemetjes op een vrachtwagen had gezet, zorgde op de Grote Markt voor een joyeus moment bij het op zwenken van het stadsplein, werd de lucht vervuld van het gezicht der losgelaten doffers en hun partners. Op het bordes van het Stadhuis sloegen de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, de wethouders Geluk en Angenent en vele ge nodigden, waaronder öe gasten uit Derby, de wethouder Visser en Van Leusen uit Velsen en Disselkoen uit Heemstede deze rijdende manifestatie van Haarlem als Bloemenstad gade. Met de rijwielen en carriers werd een geleidelijke en welgekozen overgang tot het laatste deel, de attractieve voertuigen, bereikt. De jeugd had in deze groep een verheugend groot aandeel en iedereen gunde de zusjes Janssen, die vorig jaar ook al van de partij waren, van harte hun eerste en derde prijs, want hun beanjerde fietsen zagen er uit om door een ringetje te halen. De dappere Jacques van der Aar, die al die kilometers zijn Haarlemse wapen heeft meegetorst, kon zijn vader verheugd mee delen, dat zijn moeite in een vijfde prijs erkenning vond; de zwaan van witte dahlia's van mijnheer Heus werd een „Twee" om de slanke hals gebonden. De heren Terpoorten en Terstal, die, vermomd als de „Twee Fratellini's" de Haarlemmers onbedaarlijk hebben doen schuddebuiken met hun kostelijke fratsen, konden na de Zaanenlaan een nieuw num mer triomfantelijk aan hun onuitputtelijk repertoire toevoegen; dat van de gedeelde „Eerste troostprijs". De Ereprijs. De machtige oogstmachines van de Spaarndamse landbouwers H. Pruisen en Speurtochten door de IJmuidense duinen naar een vijfjarig kind Ongekend grote mensenmassa's zijn Zondag de stad ontvlucht om verkoeling te zoeken aan net strand, dat in de middag meer leek op een verstoord mierennest dan op de plaats waar een zee voortklotst in eindeloze deining.In de buurt van de IJmuiden se pieren kon er geen „levende ziel meer bij" meldde een onzer verslaggevers en uit Wijk aan Zee en Bakkum, Zandvoort en Bloemendaal-bad komen gelijkluidende be richten. De Bloemenkoningin in haar gouden van de L. Biesheuvel openden op weergaloos in drukwekkende wijze de laatste afdeling, die der attractieve voertuigen. Wat deze deelnemers echter vooral de gunst van het publiek deed winnen, was het ongedwon gen gebaar, waarmee de bemanning de kijkers begroette. Deze landarbeiders heb ben de waarde van de techniek van de charme voor het Bloemencorso wel heel goed begrepen en in praktijk gebracht. Mede daardoor hebben zij tenvolle recht op de Erèprijs. Een vette Eén werd toegekend aan het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen, dat het nut van deze instellingen ondubbelzinnig aantoonde, een tweede prijs ging naar het toerende Hoenderpark van de heer Van Zeist, een derde naar een verblindend witte zwaan van gigantische afmeting door de heer G. Post bestuurd, een vierde naar de drie zeemeerminnen van vader Dorlandt, zelf man van het bloemen-vak en een vijfde naar de jonge blommon die op de wagen van Rids met mottenballetj es kogelden Vermelding verdienen in ieder geval het humoristische dammers-defilé en de niet uit het veld geslagen Frans Borst, die als Flora's eigen schildknaap op symbolische wijze het Corso besloot. Het zou bepaald ondankbaar zijn de muzikanten van „Sursum" en „Johez" hier niet te noemen, die zich de kelen on verdroten hebben droogeblazen en de po litie, die haar hele voorraad innemend heid had opgespaard om Haarlems Bloe- menfestijn zonder wanklank te doen ver lopen. De bekroningen. Ereprijs: „Moderne Landbouw" (oogst machines), H. Pruisen en L. Biesheuvel, Spaarndam. A. Personenauto's: 1 Beun, 2 Trouw stoet Garage Oomen, 3 Muller en Zonen, Hillegom. B. Personenauto's met reclame: 1 Peugeot, Van der Vossen, 2 Wollana, 3 Fatex, 4 Bloemistwinkeliers, 5 Chevrolet 1949, Am sterdamse Rijtuig Mij. C. Bestelauto's: 1 Okhuysen, 2 Peeper- korn, Heemstede, 3 Magazijn Nederland, 4 Hooij, 5 Oosten, 6 De Jong. Eervolle ver melding: P.T.T. D. Vrachtauto's: 1 Gemeentereiniging, 2 De Reisduif, 3 Krul, Overveen, 4 Rids. E. Rijtuigen: 1 Oud-Hollandse sjees, Rhee, Heemstede, 2 Ponywagen, G. Post, 3 Jan Plezier. G. Rijwielen en carriers: 1 Elisabeth Jans sen, 2 Zwaan van A. N. Heus, 3 Theresia Janssen, 4 J. A. Dorlandt, 5 J. v. d. Aar. H. Attractieve voertuigen: 1 Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, 2 J. van Zeist, 3 Zwaan van G. Post, 4 B. Dor landt, 5 Rids, 6 Bouwbedrijf Van der Aar. Diversen: 1 De Fratellini's (J. H. Ter poorten en P. Terstal), 2 Lou Bandy- imitatie, N. Bakker en Schildknaap, F. Borst. Flora op het bal. Flora III heeft Zaterdagavond dan haar laatste officiële bezoek gebracht, eerst aan het Bloemenbal in het Krelagehuis, daarna aan het vuurwerk. In het bollenhuis, voor deze gelegenheid als danspaleis ingericht, werd zij door een vrolijke schare jongelieden ontvangen, die spontaan een erehaag voor Hare Majesteit vormden en haar allerlei schone liederen van een zeer nationaal karakter toezon gen. Met enkele der commissieleden werd een dansje gemaakt, waarna de Bloemen koningin en haar gevolg zich naar de Kleverlaan begaven. Vurig slot. Ook dit jaar werd het Bloemenfeest met enige pyrotechnische geneugten besloten. Evenals in 1948 werd daartoe het IJsclub- terrein aan de Kleverlaan uitgekozen, van waar de duizendkoppige menigte tevens nog de flitsen van het Zandvoortse vuur- festijn blijkbaar is de samenwerking tussen de verschillende vreemdelingen- verkeer-organisaties in Zuid-Kennemer- land nog niet zo ver gevorderd dat derge lijke doublures vermeden kunnen worden en de geluidseffecten daarvan kon zien en horen. Nadat de commandopost aan de dienaren van het G.E.B. het sein „Lichten doven!" had gegeven, gingen de eerste pijlen onder een hoeraatje de lucht in. Het prachtige weer had maar een nadeel: door de wind stilte bleef de rook wat lang hangen en versluierde soms de vaste stukken. Daar tegenover stond voor hen, voor wie een vuurwerk niet compleet is zonder dat hun oren tuiten van de knallen, het voordeel dat de accoustiek perfect was. Er werd voor ieder enigszins omvang- kooi" op de praalwagen aan het hoofd stoet. rijk nummer geestdriftig geapplaudisseerd. Vooral de vurige jongleur en de beide raddraaiende duikelaartjes oogstten een welverdiend succes. Het grote slotstuk deed het voortreffelijk: een geïllumineerde Flora door vele vuurbollen en andere vuurwerk attributen geflarikeerd. Al met al geen gek slot voor de Bloemenweek 1949. Bloemenpracht in het Krelagehuis Dahlia-keuring belooft veel succes Op 9, 10 en 11 September zal, zoals wij reeds eerder meldden, in het Krelagehuis de grote dahlia-keuring en -tentoonstelling gehouden worden. Zoals bij de dahliakeu ring in 1946 het Concertgebouw gevuld was met een bloemenpracht, die duizenden in verrukking bracht, zullen nu de mooiste aanwinsten van de laatste jaren in het Kre lagehuis opgesteld worden. Tevens houdt de Afd. Haarlem van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in dit gebouw een bloemententoonstelling, zo dat niet alleen de grote beurszaal, maar ook de keuringszaal gevuld zal worden. De meest bekende dahliakwekers zullen decoratieve groepen van hun nieuwigheden opbouwen en artistieke tuinaanleg maken, waarin dahlia's, vooral mignondahlia's ver werkt zijn. Daarnaast zal men aantreffen belangrijke inzendingen begonia's, anjers, kasplanten, Kaapse bolgewassen en bloem werk, terwijl de gemeentekwekerij een sortiment exotische gewassen inzendt. De grootste kwekers uit Haarlem en om geving werken met de Nederlandse dahlia kwekers samen om een groots en artistiek geheel te krijgen. Ook uit België kwamen aanvragen om plaatsruimte o.a. van de be kende kweker Andries, die zoveel beroem de nieuwigheden in de handel bracht en meermalen met de grootste onderschei dingen bekroond werd. Er wordt uit de meest vooraanstaande personen uit Haarlem en omgeving, uit ere leden van de Nederlandse Dahliavereniging en van de Kon. Ned. Maatsch. voor Tuin bouw en Plantkunde en uit vertegenwoor digers van de verschillende arbeidersorga nisaties, een erecomité gevormd, waarvan de heer burgemeester van Haarlem het Erevoorzitterschap aanvaardde. FIETSER AARZELDE EN WERD AANGEREDEN Zaterdag had op de Heemsteedse Dreef ter hoogte van de Bachlaan een verkeers ongeval plaats. Een uit Haarlem komende fietser wei felde bii het linksaf slaan en werd door een achterop komende auto aangereden. De man is met een lichte hersenschudding en enige schaafwonden naar het Diaconessen- huis in Haarlem vervoerd. De heer J. Vos te Vogelenzang is ge slaagd voor het examen Engels L. O. Een schaduw werd over deze zonnige geworpen door de vermissing van een 5- jarig logeetje van de familie J. Visser in IJmuiden, Freddy v. d. Velden uit Heerlen, dat om drie uur tijdens het pootje baden spoorloos verdween. De hele middag en een deel van de avond tot de duisternis viel, hebben politie, hulpverleningsdienst burgers met honden in de duinen tot Bloe- mendaal naar de kleine gezocht, maar om negen uur had men nog geen enkel resul taat, zodat er ernstig met een ongeluk reke ning werd gehouden. Aan de andere kant was Freddy bang voor water, zodat hij, naar men aanneemt, niet uit eigen bewe ging verder in zee is gelopen. Vannacht en vanmorgen is het zoeken voortgezet. Varende auto's hadden aftrek De amphibievoertuigen, die zowel in IJmuiden (voor het eerst) als in Zandvoort en Bloemendaal honderden zeewaardig probeerden te maken, hebben hun exploi tant een aanzienlijke hoeveelheid guldens in het laatje gebracht en ook degenen, die koele dranken en ijs serveerden of fietsen en auto's tegen vergoeding stalden, lieten j zich de belangstelling voor hun goederen en diensten met genoegen aanleunen. Ir Bakkum moesten de auto's zelfs op de Zee weg gezet worden, daar het ruime parkeer terrein aan alle kanten te klein bleek. Alleen al op het IJmuidense strand heb ben de vijf aanwezige E.H.B.O.'ers 30 maal hulp moeten verlenen bij kleine ongeluk ken. Twee kinderen, een meisje uit IJmui den en een jongen uit Amsterdam, werden echter vrij ernstig aan de voeten gewond door de vele obstakels, die zich bij de pie ren nog onder water bevinden. Zij zijn door een IJmuidense dokter verbonden. In het natuurbad „Velserend" te Santpoort moest de E.H.B.O.-post ingrijpen, toen een 17- jarige jongen eveneens uit Amsterdam, in de speeltuin een wip tegen de keel kreeg. Hij moest naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden worden vervoerd. Tienduizend bezoekers bij het vuurwerk in Zandvoort. Het vuurwerk, Zaterdagavond door de vereniging tot viering van nationale feest dagen (V.V.N.F.) georganiseerd, heeft het grootste aantal bezoekers getrokken, ooit dit seizoen bij een vuurwerk (het was het vierde) geteld. Ruim tienduizend personen hadden zich omstreeks tien uur op strand en duinen opgesteld om het, immer weer feeërieke schouwspel van licht, vuur en kleuren gade te slaan. De kanonnades wa ren ditmaal wel zeer hevig' en op grote af stand hoorbaar. De prachtige veelkleurige vuurpijlen, uiteenspattend in sterrenregens van licht, waren nieuwigheden, die Zandvoort nog niet had gezien. Ook de grote stukken waren bijzonder fraai, spe ciaal het grote slotstuk „Benelux", waar van de talloze toeschouwers hoorbaar ge noten. Als extra attractie had men René van Duinen's hoogdraad-acrobatengezelschap geëngageerd. Wat deze vier ras-artisten op twaalf meter hoogte op de draad presteren, behoort zeker tot het allerbeste wat op dit gebied in ons land wordt gebracht. De ze ventienjarige „plafond-loopster" deed de toeschouwers ijzen en het fiets-nummer met trapeze, omringd door vuurwerk, is een staaltje van durf en stalen zenuwen, waarvoor men respect moet hebben. Het publiek leefde met de verrichtingen van dit acrobaten-viertal in tens-mee en beloonde het gebodene telkens opnieuw met een spontaan en klaterend applaus. Het werd na afloop van de voor stelling een ouderwetse, gezellige seizoen- avond in het geheel verlichte dorp. Een avond die herinneringen opriep aan voor oorlogse Zandvoortse glorie-dagen. SCHEEPVAART Nieuw Amsterdam, RotterdamNew York 6 Aug. van Southampton. Oranje, Batavia —Amsterdam 9 Aug. te Colombo verwacht. Oranjefontein. 8 Aug. van Amsterdam te Kaapstad. Phrontis. Java—Amsteradm 6 Aug. te Aden. Raki. 7 Aug. van Batavia naar Cheribon. Ridderkerk, Sydney—Rotterdam 6 Aug. van Melbourne. Rijnland, Amsterdam Buenos Aires 7 Aug. van Las Palmas. Sama- rinda, 7 Aug. van Port Swettenham te Singa- Dore. Sibajak, Rotterdam—Batavia 7 Aug. v. Aden. Singkep. Amsterdam—Java pass. 7 Aug. Straat Messina. Stad Schiedam. Genua Casablanca pass. 6 Aug. Kaap Palosh. Stuyvesant. Amsterdam—Paramaribo 6 Aug. te Cristobal. Talisse, 6 Aug. van Belawan n. Djeddah. Waterman, 6 Aug. van Batavia n. Soerabaja. Westerdam. 8 Auf. van Rotterdam te New York. Waterland, Buenos Aires— Amsterdam 7 Aug. van Montevideo. Zeeman, San FranciscoKaapstad 6 Aug. te Lorenzo Marquez. Voor het Zandvoortse strand bestond gis teren overigens iets minder belangstelling dan op de voorafgaande grote seizoenda- gen, hoogstwaarschijnlijk een gevolg van de vacantie. Vacantiegangers hebben trouwens vaak de neiging op Zondagen thuis uit te rusten van de uitstapjes die zij door de week hebben gemaakt. Dat neemt niet weg dat trein en tram toch nog met talrijke extra diensten een flinke stoot dagjesmen sen hebben verwerkt. Het „losse weer", dat zich 's middags door een plotselinge afkoe ling aankondigde, had in ieder geval tot gevolg dat de meeste bezoekers al vóór de avonduren de terugweg aanvaardden. JAARVERGADERING VAN HFC In de Zaterdag gehouden vergadering van de voetbalclub HFC zijn de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester goed gekeurd. Tot lid van het bestuur is gekozen de heer L. J. Jonker. BINNENLAND Met ingang van 1 Januari 1950 is tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier benoemd mr. A. F. Kamp te Bergen (N.H.). Ruim 150 h.a. heideterrein temidden van het fraaie natuurschoon in Gelders Rozen- daal krijgt een nieuwe bestemming. Deze grond wordt militair oefenterrein en zal dooi de gemeente Rheden verhuurd worden voor de tijd van zeven en een half jaar aan het ministerie van Oorlog, Het terrein is gelegen bij het vroeger bekende militair vliegterrein „De Kemperheiae" nabij Teriet. De Nederlandse Spoorwegen hebben aanbsteed het slopen van het station te 's Hertogenbosch. Met de afbraak zal spoedig worden begonnen. De gemeente Den Bosch zal in het bezit komen der op het gebouw geplaatste ornamenten, welke zullen worden gebruikt voor stadsverfraaiïng. De groente-export naar Duitsland :s heden hervat. Voor het contingent van deze week is een half millioen dollar beschikbaar gesteld. Zondagmorgen is bij Schiermonnikoog het Engelse stoomschip ..Frinton" (5000 toni aan de grond gelopen. Het is Maandagmor gen door twee Duitse sleepboten vlot ge trokken en op eigen kracht naar Embden vertrokken. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Kamp te Haarlem is geslaagd voor de Nijverheidsacte N 5 (electro-tech- niek) met verklaring voor voldoend paeda- gogisch inzicht. Twee grote herbergen nabij de Kleine Houtweg De herbergen ,,'t 'Wapen van Amsterdam" en „den Oyevaar". De lustplaetze van de heer David Leeuw van Lennep Dirks aan de Herenweg omstreeks 1730. Enige tijd geleden gaven wij een af beelding van „Spaar en Hout" aan het Zui- der Buiten Spaarne, met monumentaal in- rijhek aan de Kleine Houtweg. In de om geving van deze weg en de zogenaamde „Kleine Hout" stonden omstreeks 1730 twee grote herbergen „Het Wapen van Amster dam" en „den Oyevaer". Vermoedelijk wa ren dit vroegere buitenverblijven, waarin nu een herbergier zijn gasten op nat en droog onthaalde. Het was in die tijd een genoegelijke boel, er werd buiten niet al leen gegeten en gedronken, maar ook lustig gesprongen en gedanst. Allan noemt in zijn boek over de geschie denis van Haarlem in 1875, deze herbergen niet meer, maar wel de herberg „het Maag denhuis", die vermoedelijk op dezelfde plek moet hebben gestaan. „Daar gingen de be roemde Haarlemse manufactuurwerkers (in de 17e en 18e eeuw werd er in Haarlem veel laken, zijde, linnen en damast ge maakt) met hun vrouwtjes een wafeltje De machtige oogstmachines van de landbouwers Prinsen en Biesheuvel uit Spaarndam met liïtn stoere bemanning werden door de duizenden op de trottoirs geestdriftig begroet. Oudste raadslid moet nieuwe Haagse raad installeren In Den Haag zal op 6 September de nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd worden. Naar alle waarschijnlijkheid is er dan nog geen nieuwe burgemeester die de nieuwe raadsleden de eed kan afnemen en instal leren. Ook is er geen waarnemend burge meester, omdat de wethouders dan nog niet zijn benoemd. Volgens het protocol moet in dergelijke gevallen het oudste raadslid de installatie verrichten na het afnemen van de eed der nieuwe leden. In dit geval is dat de heer H. Smitskamp (AF.). De heer Smitskamp zal deze taak dan vervullen zonder ambtsketen. Omdat hij ook zelf lid is, moet hij zichzelf eveneens installeren. Chemische fabriek in de hoofdstad in vlammen Hedenmorgen om zes uur constateerde een surveillerende agent van politie, dat rook opsteeg uit de achterzijde van het per ceel Geldersekade 92 te Amsterdam. In dit gebouw is een chemische fabriek voor ge neesmiddelen gevestigd. De brandweer was na het alarm van de politie-agent snel ter plaatse en moest wegens de verstikkende rook vlammen waren niet te zien met rookmaskers het gebouw binnendringen, waar het vuur in een opslagplaats op de tweede verdieping woedde. De brand was reeds naar de zolder overgeslagen. Om kwart over zeven had de brandweer "net vuur onder de knie. Opslagplaats en zolder waren toen uitgebrand. De schade is vrij groot. De oorzaak is onbekend. De opslagplaats was sedert Vrijdag gesloten. Nieuwe Amerikaanse commandant voor Berlijn Het Amerikaanse opperbevel in Europa heeft heden medegedeeld, dat generaal- majoor Maxwell Davenport Taylor, thans plaatsvervangend stafchef van het Ameri kaanse leger in Europa, op een nader be kend te maken datum de functie van Ame rikaans commandant te Berlijn zal over nemen. Taylor zal' fungeren als de persoonlijke vertegenwoordiger zowel van John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris, als van luitenant-generaal Clarence R. Huebner, die het bevel voert over de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, eten en een kanneke bottelbier drinken.'' De herbergier hield ook koeien, want in een „Haarlemmer Houtzang" komt dc vol gende passage voor: Schenk my van uw gladde koeijen Room die tart den besten wijn. TROUW A UTO'S Onze specialiteit sinds tal van Jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Nieuwe grondwet voor Hongarije afgekondigd President wordt vervangen door praesidium van 21 leden Krachtens de nieuwe grondwet van de Hongaarse Volksrepubliek zal het opper ste staatsgezag worden uitgeoefend door het parlement, dat uit zijn leden een prae sidium zal kiezen, samengesteld uit een voorzitter, twee ondervoorzitters, een se cretaris en 17 leden welker ambtsduur niet bepaald is. Dit praesidium zal belast wor den met de functies, die tot dusver door de president van de republiek werden uitge oefend. Hongarije wordt in deze nieuwe grond wet, die gisteren door de ministerraad is aangenomen en thans aan het parlement zal worden voorgelegd, een „volksrepu bliek" en „een staat van arbeiders en wer kende boeren" genoemd. De plaatselijke prefecten en gouverneurs worden door ge kozen raden vervangen, kerk en staat streng gescheiden. De grondwet garandeert „alle werkende mensen" de volledige bur gerlijke vrijheden, zoals persoonlijke on schendbaarheid, briefgeheim, eerbiediging van de woning, vrijheid van vergadering, spreken en pers, gewetens- en godsdienst vrijheid Alle burgers worden „gelijk voor de wet" verklaard, vrouwen hebben gelijke rechten als mannen. Iedere burger heeft „recht op werk en betaling, betaalde va- canties, ontspanning, sociale zekerheid, vrije medische verzorging en toegang tot alle terreinen van cultuur en opvoeding". De grondwet bevat een clausule, die asyl garandeert aan alle buitenlanders, „die om hun werkzaamheid in het belang van de bevrijding van hun volk vervolgd worden". Natuurlijke hulpbronnen, banken, ver voer, openbare instellingen en industrie worden tot eigendom van de staat ver klaard. De Hongaarse nationale vlag zal in de toekomst het volgende embleem in het midden dragen: korenschoven, hamer, rode ster en de Hongaarse nationale kleuren. Alle bezit, „door de arbeid verworven", wordt erkend en beschermd. „Particulier bezit en particulier initiatief moeten het openbaar belang niet schaden. Het erf recht wordt door de grondwet gegaran deerd". De productiemidddelen zijn het bezit van de staat of van coöperaties, maar kunnen ook in particuliere handen zijn, aldus de tekst van de nieuwe grondwet. Wctersnood. Door het officiële nieuws agentschap van het Chinese nationalis tische leger werd heden gemeld, dat vijftien millioen inwoners van de door de communistische troepen bezette ge bieden door overstromingen worden be* dreigd. Maandag 8 Augustus 1949 t Haarlems Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3