Middelkamp wint Zandvoorts wielercriterium Haarlemse meisjes oppermachtig bij de jeugdkampioenschappen Grote honkbalzege voor Nederland Zege voor de cricketers uit Derby Maandag 8 Augustus 1949 Groots ruiterfeest Kitty Schleicher met Black Duchess de beste van de dag DE NATIONALE JEUGDRUITERDAG, die Zaterdag door „Fit" in Groenendaal v/erd gehouden, is naar onze smaak het mooiste hippische feest geweest, dat wij ooit aanschouwd hebben. Die mening werd blijkbaar gedeeld door de duizenden mensen die de concours-ring omzoomden en die bleven kijken toen het etensuur al lang had geslagen, omdat zij eenvoudig niet genoeg konden krijgen van dit festijn van onbedorven sportiviteit, spanning en gratie, dat van 's ochtens tot 's avonds paarden man en leek gelijkelijk heeft geboeid. Het is onmogelijk alle hoogtepunten van deze zon-overgoten ruiterdag te noemen, onmogelijk te zeggen of het nu het deelnemen van de Prinsesjes, de ongedwongen aanwezigheid van Koningin Juliana en Prins Bernhard (die als ieder ander ouderpaar met de verrichtingen van hun kinderen mee leefden), de nobele gratie van de dressuurpaarden, de vaart en de durf in de spring- nummers of de feestvreugde van vlaggen en muziek was, die deze dag tot één onver getelijk hoogtepunt van de Nederlandse ruitersport maakten. Maar wanneer er één ding was dat het. publiek goed heeft gedaan, dan was het, dat tegen veler verwachting in de Haarlemse jeugd of liever gezegd de Haarlemse amazones een onbetwistbare suprematie hebben getoond, die drie nationale jeugdkampioenschappen opleverde. Wanneer wij met de beste van allemaal moeten beginnen, dan is dat ongetwijfeld Kitty Schleicher van de HRJV, die met Black Duchess van jhr. P. Quarles van Ufford de beste all-round prestatie van de dag leverde. Zij kreeg het bij het sprin gen niet cadeau, want van de dertien rui ters in het zware parcours kwamen er vijf foutloos rond. Dat betekende qen barrage over verhoogde hindernissen en een felle strijd tussen West en Zuid, want de twee Tilburgenaren. Wim Willems met Crispa en Antoon van Haaften met Katja, die over bleven, waren combinaties van naam. Drie Haarlemse meisjes, behalve Kitty Schlei cher ook nog Trudy van der Meer met Irish Beauty en Mary Kraai met Joy, moesten het met deze cracks uitvechten. Voor wie de Haarlemse paarden kent, was het duidelijk dat alleen Black Duchess de moyenne had om dit met kans van slagen te doen. Wim Willems begon en in een scherp gereden parcours bracht hij Crispa met 4 fouten rond. Toen kwam de grote merrie Black Duchess met het kleine meisje in de rode jachtrok de ring- in en het werd doodstil. Attent met de oren naar voren begon de zwart zijn parcours, nauw keurig taxerend en prima ondersteund door zijn amazone, die zonder karwats of sporen rijdend toe', nog nadrukkelijk genoeg kon „vragen". Toen kwam op de grijze muur, die al zovelen had doen strui kelen, een fout. Deze bleef gelukkig de enige, want nog meer nam de merrie zich op, nog meer nam zij over op de steile hekken en de spanning ontlaadde zich in een donderend applaus, toen zij door de finish stoof. De andere drie konden, hoe wel zij in prima parcoursen alles gaven wat zij op zak hadden, het «iet onder de acht fouten doen. Laatste barrage Nogmaals gingen de hindernissen 10 cm hoger, want al waren Kitty en Wim reeds respectievelijk meisjes- en jongens-kam pioen, het algemeen kampioenschap moest nog beslist worden. Over zes hindernissen van 1.20 m ging deze laatste barrage. Het was voor Crispa teveel. Drie hindernissen sneuvelden en toen Black Duchness de ring inging, hield het publiek de handen al gereed om te klappen. Met acht fouten reed Kitty Schleicher haar paard naar de kampioenstitel, een waardige beloning voor deze talentvolle jonge amazone (én instruc teur Koster), die juist de laatste tijd haar vertrouwen was kwijt geraakt op een paard dat haar niet lag en nu eindelijk op deze grote springer haar capaciteiten kon tonen. Ook het lichte parcours bracht een Haar lemse zege na barrage. Van de drie fout lozen, Hein Jurgens met Skymaster, H. Bij level d uit Velp met José en Marlies Laimböck met Taddle, maakte de laatste bij het overspringen net een foutje min der dan de gasten en sleepte daarmee het oranje lint in de wacht. Prinsesjes reden dressuur 's Ochtends hadden de Haarlemse meis jes reeds hun overwicht in de dressuur tot uiting gebracht. Wel won Karei Klebe uit Rotterdam met Houbilox de „open" klasse, maar Tonny Eysvogel was één bij de meisjes. Slechts één punt achter haar kwam Kitty Schleicher met Black Duchess, die j.l. Donderdag voor het eerst in het zadel op de zwarte kwam en Vrijdag pas aan de dressuur met de merrie begon, omdat haar eigenlijke dressuurpaard, Baronesse, weer de oude streken begon te vertonen. Het is daarom te begrijpen dat zij drie foutjes maakte, die haar punten kostten. In de „gesloten" klasse won Ida Wallage met Sans Souci voor prinses Beatrix met haar ponv Peggy en prinses Irene met de pony Polly ex-aequo met Trudy van der Meer op Irish Beauty. Bij haar beoordeling van de prinsesjes, die voor het eerst „uitkwa men", hield de jury rekening met het feit, dat Welsh poneys voor dressuur uitermate ongeschikt zijn, maar zag in het voortref felijke en geconcentreerd rijden van deze jonge amazones, die het hele programma zonder één foutje reden, toch aanleiding hen te plaatsen. De „gesloten" klasse voor de jongens was voor Arnold Verschuil uit Delft met Jim. Tonny Eysvogel één Zo kwamen 's middags de best-geplaatste jongens en meisjes in de ring, om voor meer mensen dan wij ooit bij een dressuur- wedstrijd zagen, om het kampioenschap te vechten. Als eerste reed Tonny Eysvogel haar Crimee voor en het was een plaatje. Het mag waar zijn dat deze volbloed-merrie op haat laatste benen loopt, als ooit een paard het „bloed liegt nooit" heeft waar gemaakt, was het deze bruine. Ademloos volgden de toeschouwers dit laatste woord van „lichtheid" en „gehoorzaamheid". Iedere pas van haar paard anticiperend, in volkomen rust en concentratie reed het nelijk teveel aan de organisatie van de wed- diende overwinning. Ida Wallage, die ken- meisie haar paard naar een geheel ver strijden had gedaan en daardoor niet die concentratie van haar mededingster kon bereiken, bleef met Sans Souci achter haar, maar zij reed het jonge paard, dat pas zo kort in dressuur gaat. op een manier die zeer grote beloften voor de toekomst in houdt en men zal volgend jaar van goeden huize moeten komen om haar te kloppen. Vast staat dat wij in Haarlem en omstreken in Tonny Eysvogel, Kitty Schleicher, Trudy v. d. Meer en Ida Wallage over een vier tal dressuur-rijdsters beschikken, die aan de top van de Nederlandse jeugd-rijderij staan en elkaar op het gebied van deze „basis der rijkunst" geen duimbreed hoe ven toe te geven. Bij de jongeps was Karei Klebe overtuigend de beste en hij won levens het algemeen kampioenschap. De wedstrijd NederlandBelgië had I honk. Odenthal gaf een honkslag terwijl door het feit dat de Belgen veel minder i v. d. Putten op het eerste honk uitging, tegenstand boden dan enige tijd geleden. I Feenstra plaatste de bal van het veld in toen onze landgenoten een moeizame 64 zodat de stand op 3gebracht werd. De De winnaars van de dressuur. Links Karei Klebe uit Rotterdam die algemeen kam pioen iverd en rechts de voorzitster van „Fit", Tonny Eysvogel die met Crimee kampioen bij de meisjes werd. Prinses Beatrix helpt een handje met de rosetten. Voor de kleintjes van 11-15 jaar was er een klasse „bestgaand rijpaard" die zonder strijd door Jaques Pieterse uit Den Haag met Comtesse werd gewonnen. Dit was een alleraardigste rubriek waarin met een vuur en een ijver werd gereden, als gold het een Olympische wedstrijd. De kinderen brach- I ten het er haast zonder uitzondering met een grote handigheid opperbest af. Eén grote familie Wanneer één ding de geest van deze rui terdag demonstreerde, dan was dat de lunch in het verversingshuis Groenendaal die de deelnemers werd aangeboden, en zulks niet in het minst omdat het hele Koninklijk gezin zich temidden van Neder lands hope had neergezet en met de kinde ren genoeglijk koutte over de wedstrijden. Prins Bernhard gaf deskundig advies, de Koningin gaf hier en daar een bemoedigend schouderklopje, prinses Margriet wandelde onbevangen in haar eentje tussen de gas ten door en Beatrix en Irene lieten er geen gras over groeien om vriendschaps banden aan te knopen met haar sportbroe- ders en sportzusters. En de Koninklijke familie stal daarmee voor de zoveelste maal de Aarten van een ieder met haar oprechte eenvoud. Mannen die het deden Aan het eind van de dag bij de prijsuit reiking en er was een ongekende collec tie prijzen werden er zeer terecht woor den van dank gesproken aan het adres van de instructeur van „Fit" de heer G. A. M. van der Meer, die al zijn idealistisch enthousiasme hij zag het liefst ieder kind op een paard met deze dag heeft kunnen verwezenlijken, ondanks het op zijn zachtst gezégd gebrek aan mede werking van sommigen die blijk hebben gegeven het niet helemaal te begrijpen, en aan de heer en mevrouw Wallage die met hun vervaarlijke werkkracht hebben ge zorgd dat de organisatie van dit unieke ruitersport-evenement haar beslag kreeg. Draverijen van Duindigt De uitslagen van de Zaterdag gehouden draveren te Duindigt luiden: Minerva-prïjs, afstand 2100 m., prijzen- draverij voor paarden, die nog geen f300 Aebben gewonnen: 1. Nannie Gregor (J. L. Olsthoornx tijd 3.15.6. km. tijd 1.35; 2. Max van Bongershof (L. Ensingl tijd 3.17.7. km. tijd 1.36; 3. Loblied A (J. M. van den Berg) tijd 3.24.4, km. üjd 1.37.3. Totalisator: win nend f 8,70, plaats f 5.50. f 2,50, f o,90. Milano-prijs, afstand 2100 m., prijzendra- verij voor paarden, die f 300, doch nog geen f 1300 Aebben gewonnen: 1. Moquette de la Maire B (Th. Ponsen) tijd 3.10.7, km. tijd 1.30.9: 2. Luccïe Rohda (J. van Leeuwen jr.) tijd 3.11.3. km. tijd 1.30.3; 3. Lycurgus (J. M. van der Berg) tijd 3.11.8, km. tijd 1.29.6. Toto: winnend f 63.10, plaats f 8.30, f 5,90, f 2,60. Madeleine-prijs. afstand 2100 m. prijzendra- verij voor paarden, die f 1300, doch nog geen f3000 hebben gewonne:n 1. Kentucky's Queen B (J. M. v. d. Berg) tijd 3.06, km. tijd 1.27.7: 2. King Spencer <J. P. F. van den Broek) tijd 3.07. km. tijd 1.26.6: 3. Larus S (P. J. Rui ter). tijd 3.07.8. km. tijd 1.27.8. Toto: winnend f4.90. plaats f2, f7.30. f2,30, gekoppeld, f 150.50. Mercedes-prijs, afstand 2120 m.. internatio nale prijzendraverij voor paarden, die f 1300 of meer hebben gewonnen, voor amateur rijders: 1. Luxor 'L. J. van Harlingen) tijd 3.05,2. km. tijd 1.26.5; 2. Jaap Eden (G. van der Wal) tijd 3.08.8, km. tijd 1.28.2; 3. Intreped (P. J. Ruiter), tijd 3.09.5. km. tijd 1.27. Toto: winnend f 1,50 (stal), plaats: f 1,50, f 4,90, gekoppeld f 6.80. Van Brienen memoriaal, afstand 1000 m. ren voor 2-jarige Nederl. hengsten en mer- riën: 1. Bonheur Perdu (F. Delbrassinne) tijd 1.04.5; 2. Robespierre (J. C. Pex): 3. Kamila (Paillassa). Toto: winnend f 1.70 (stal met Mon Amour), plaats fl,50, f 1,70, gekoppeld f4,90 De gouden zweep-prijs. afstand 2400 m. ren voor hengsten en merrién van 3 jaar en ouder: i Quelissa (H. Pije); 2. Etoile du Nord (H. J. van de Kraats); 3. Majesto (J. van Yperen"'. .Totalisator: winnend f 1,80 J plaats: f 1.30, fl,40. gekopepld f4.70.. I De totale omzet bedroeg f38.727. Voetbal Scheidsrechter staakte een wedstrijd in Willemstad Zaterdagavond speelde BV.V. in Wil lemstad tegen de Columbiaanse ploeg overwinnig boekten, een ietwat teleurstel- I spanning steeg. Direct hierop gaf Lasoncs Atleticos Juniores, welke ontmoeting door ]encj veri00p immers na drie innings was een goede twee honkslag. zodat Feenstra de Bossenaren, toen de Columbianen na i (.je s^an^ reeds 110 en alhoewel het aan binnen kwam en hij maakte gelijk (44). een incident met de scheidsrechter weiger- Beigische zijde veel beter ging toen Ken- RCH was ontmoedigd. Het gevolg was, dat den verder te spelen, reglementair werd nedy op de plaat vervangen werd door Gil- j 4 wijdgegooid werd. De bal ging over tot gewonnen. De profs van Columbia waren sterker dan de Nederlandse amateurs, maar B.V.V. verdedigde zich uitnemend en zag kans in de eerste helft doelpunten te voorkomen. Ook in de tweede helft slaagden de Colum bianen er niet in doelman Sa ris, die een voortreffelijke wedstrijd heeft gespeeld, te passeren. Zeven minuten voor het einde kende de scheidsrechter B.V.V. een straf schop toe wegens hands. Columbia weigerde de beslissing van de scheidsrechter te aanvaarden, waax'na het einde werd aangekondigd. Om de Umansbeker De reeds tweemaal uitgestelde wedstrij den om de Umans-beker wegens terrein moeilijkheden worden thans als opening van het voetbalseizoen 1949-1950 gespeeld op het DCO-terrein aan de Schalkwijker- weg. Sterke derde en vierde klassers nemen deel, namelijk Bloemendaal, EHS, Scho ten en DCO. De wedstrijden worden op weekavonden gespeeld en wel: Woensdagavond 17 Augustus BloemendaalDCO en Donder dagavond 18 Augustus speelt Schoten tegen EHS. De week daarop worden de finales gespeeld. Zondag 21 Augustus wordt een junioren- tournooi gehouden, waaraan deelnemen de A-elftallen van Bloemendaal, DCO, EHS, Egmondia, Terrasvogels en Zand- voortmeeuwen. Een adspriranten-tournooi wordt ge speeld op Zaterdag 20 en 27 Augustus, waaraan deelnemen de adspriranten van Bloemendaal, DCO, Terrasvogels en Zand- voortmeeuwen. Sport in 't kort DE RONDE VAN ZWITSERLAND. De ronde van Zwitserland werd gewonnen door Gottfried Weilenmann voor George Aeschli- mann, die de totale afstand van 1874 km. in 8 dagen aflegde in 55 uur 36 min. 17 sec. Aeschlimann werd tweede met slechts 9 seconden verschil op de totaaltijd. Het is op merkelijk, dat beide Zwitsers de enige waren, die de Tour de France, voorwat de Zwitserse ploeg betreft, hebben uitgereden. ELFDE JEUGD WATERPOLOTOURNOOI TE UTRECHT. De Goudse Zwemclub heeft in Utrecht het elfde jeugdwaterpolotournooi van de Utrechtse vereniging „Zwemlust" gewonnen. Tweede werd Zian, dat in de finale met 10 werd verslagen en derde de Hilversumse ploeg van Robben. De uitslagen luiden: HaarlemMerwede 22; GZC HVGB 62; ZianZwemlust 50; Robben UZSC' 130; NeptunusWZC 50; Haar lem—HVGB 7—2; Zwemlust—UZSC 4—0; MerwedeWZC 100; ZianHaarlem 20; RobbenNeptunus 22; GZCZwemlust 32; MerwedeZian 00; RobbenGZC 0—0; Merwede—Robben 2—4. Finale: Zian— GZC 0—1. let, de wedstrijd was reeds beslist en het was alleen maar de vraag, hoe groot de zege zou worden. Het belangrijkste aandeel hiervan is op naam van H( Urbanus te schrijven. In de eerste plaats konden de gasten geen enkele maal een honkslag op hem geven. Boven dien bereikten slechts twee Belgen het eerste honk en wel eenmaal door een vrije loop, toegestaan na een te wilde worp. De an dere maal geschiedde dit door 4 wijd. Ook dc Nederlandse velders, van wie vooral Keulemans door een prachtige vang ver melding verdient, speelden een prima wed strijd. Reeds in de eerste slagbeurt namen de onzen de leiding doordat Holewijn, die door een fout op het honk was gekomen, na korte tikken van Prins, Gaartman en H. Urbanus de thuisplaat kon passeren. In de volgende inings vierden de Nederlan ders een waar vlagfestijn en veilige tikken van Hoogenbos, Geurts, Wilders, C. Hole wijn en Prins deden de voorsprong tot 60 oplopen. Aan dit totaal konden in de derde slagbeurt nog eens vijf punten worden toe gevoegd, die het gevolg waren van veld- fouten en honkslagen van C. Holewijn en Prins. Nadat Hoogenbos in de vierde innings weer een goede tik gegeven had, werd Kennedy eindelijk door Gillet vervangen, die, nadat de stand inmiddels 13-0 geworden was, een einde aan deze slagbeurt maakte. Deze werper boekte meer succes, want alleen nog in de achtste slsgbeurt werd er gescoord na goed slaan van H. Urbanus en Keulemans, waardoor de eindstand 140 werd. Het beste gemiddelde hadden Hoogenbos (0,60), Geurts (0,40) en C. Holewijn (0,40). De werpersresultaten waren: Gillet 4x3 sl., 1x4 w. en 3 h.sl. Kennedy 2x3 sl., 2x4 w. en 9 h.sl. H. Urbanus 10x3 sl., 1x4 w. en 0 h.sl. EDO kampioen In het Noordersportpark is Zaterdag de wedstrijd EDORCH gespeeld, welke be slissend was voor de bezetting van de bovenste plaats. Voor de aanvang werd scheidsrechter G. Notenbaard gehuldigd voor het leiden van zijn 300ste wedstrijd. RCH bood bloemen aan en EDO een siga rettenkoker. De spanning zat er direct in, doordat beide ploegen zich volledig gaven. In de tweede innings scoorde RCH twee punten. Door snel honklopen van Van Leuven en een veldfout werd in de derde innings de stand op 12 gebracht. RCH voerde in de vierde en vijfde innings de stand op tot 14. Tot de zevende innings konden de werpers zich handhaven maar in de zeven de innings kreeg EDO de smaak te pakken. Van Leuven kwam door vier wijd op de honken, de Zwart sneuvelde op het eerste Iedere keer als Fieleke Middelkamp terecht of ten onrechte boos is, bestaat er een goede kans dat hij een wielerwedstrijd wint, ook al moet hij het opnemen tegen de sterkste tegenstanders. Het was ons bekend "dat hij zich de laatste tijd weer kwaad had gemaakt. Daarom hebben wij met speciale belangstelling op het Zandvoortse circuit gekeken naar Middelkamp, die het niet zo erg gemakkelijk heeft gehad. Hij heeft zijn kansen op het juiste ogenblik gegrepen en kwam ondanks een kleine pech in het bezit van de hoofdprijs. Waar verleden week een nat geregend publiek snelle mannen in race-auto's voor bij zag flitsen, keken nu enige duizenden in hun hemdsmouwen naar het schouwspel van niet zo snelle mannen met niet zulke exotische namen. Het is alles naar genoe gen verlopen. De organisatie was bij H.S.V. „De Kampioen" in goede handen en de wedstrijd van Zondag kan daarom wel eens de eerste zijn van een grote reeks die een goede naam in binnen- en buitenland kun nen verwerven. Het circuit is niet moor dend, maar geeft met zijn zeewind, zijn bochten en hellingen genoeg moeilijkheden en vai'iatie voor de wielersport. Zonder dat het buitensporige eisen aan de renners stelt, vraagt het meer dan de handigheid van de kermiskoerser of de bekendheid van een plaatselijk rennertje. Profs begonnen op hun gemak Als Schellingerhoudt en Spenkelink in de eerste helft van de strijd niet geruime tijd aan de kop hadden gelegen met enige voor sprong op het peloton, zou mep de eerste vijf kwartier beter hebben kunnen gaan pootje-baden aan het nabije strand. De overige renners bleven in één grote groep en draaiden met een vaartje van 40 km hun ronden. Pas na 15 van de 30 ronden van ruim 4 km kwam er enige tekening in. De twee weglopers waren in de massa opge slokt en er was een nieuw groepje ontstaan dat enige voorsprong nam: de sterke Belg Hendricx, zijn landgenoot Buyl, die wel eens met Middelkamp in koppelwedstrijden uitkomt en de Nederlander Lakeman. Na enige ronden voegden Middelkamp en de Australische zesdagenrenner Arnold zich bij het drietal. Inmiddels was een gi'oep van tien de achtervolging begonnen van de vluchtelingen. Zij hadden Middelkamp vrij gauw te pakken, toen deze een lekke band kreeg. De overgebleven vier kwamen spoe dig daarna gezamenlijk tot de overtuiging, dat zij hun kruit beter nog even droog kon den houden en lieten zich terugvallen. Weer even later (toen er nog bijna 20 km voor de boeg lag) schoot opnieuw de Belg Hendricx weg, ditmaal in gezelschap van dc Nederlanders Loos. Savelsberg en Schoenmakers en achternagezeten door Somers en Buyl (België), Arnold (Austra lië). Middelkamp en Hopstaken. Met het einde in zicht voerden zij het tempo op, maakten de snelste ronde (gemiddelde snelheid 44 km) en lieten er nog twee snelle ronden op volgen. Pas in de dertigste en laatste ronde kreeg de tweede groep aan sluiting met de eerste. De negen kopman nen verminderden toen hun snelheid iets om op adem te komen voor de eindsprint. Op ongeveer 350 meter van de eindstreep schoot Middelkamp van zijn achtste plaats weg. Hij won met enige meters voorsprong op Buyl en Loos. NWU-ploeg deed haar plicht De amateurs, die de Nederlandse Wielren Unie heeft gekozen om ons land bij de we reldkampioenschappen in KopenAagen te vertegenwoordigen en die in Zandvoort een generale repetitie moesten houden, hebben het er allen goed afgebracht. Zeven van hen verschenen aan de start: zij eindigden op de plaatsen 1, 2, 3, 7, 8, 10 en 11. De jonge Van Roon, lid van de organiserende vereniging „De Kampioen" nestelde zich tussen hen op de zesde plaats. Deze knaap rijdt goed: dat heeft hij dit seizoen al meer malen duidelijk bewezen; laat hij echter niet te veel hooi op zijn vork nemen. De bloemen gingen naar H. Dekkers uit Eindhoven, die de laatste drie ronden al leen aan de kop ging en met 42 seconden voorsprong op nummer twee een verdiend gejuich in ontvangst mocht nemen. De uitslagen luiden: Beroepsrenners en onafhankelijken, 126 km (30 ronden): 1. Middelkamp, 3.05.5; 2. Buyl (België); 3. Loos; 4. Schoenmakers: 5. Savelsberg: 6. Somers (België); 7. Ar nold (Australië); 8. Hopstaken; 9. Hen dricx (België); 10. Lakeman. Lakeman won de meeste premies. Amateurs, 84 km (20 ronden): 1. H. Dekkers (NWU) 2.07.32; 2. H. Vinken (NW U) 2.0814; 3. H. Faanhof (NWU); 4. A. Donker; 5. A. v. d. Putten; 6. P. van Roon (Haarlem); 7. H. van Breenen (NWU): 8. W. Wagtmans (NWU, kampioen van Ne derland 1949); 9. P. van Gent; 10. J. C. la Grouw (NWU.; 11. J. Nolten (NWU). Van de acht deelnemers uit Derby reed alleen O. Abbott de wedstrijd uit. P. van Gent won de door de burgemeester van Derby beschikbaar gestelde prijs. tweede honk. Lasones liep naar het derde honk en toen de bal het derde honk pas seerde, kwam hij binnen (54). v. d. Wal was goed meegekomen en van de verwar ring maakte ook hij gebruik. Hij psaseerde de thuisplaat waardoor de innings EDO vijf punten opleverde (64). In de laatste in nings bleef de EDO-werper gesteund door zijn veld de RCH slagploeg de baas. Door deze zege was EDO kampioen van de Ovex'gangsklasse. UITSLAGEN uitslagen van de Zaterdag en Zondag gespeelde wedstrijden luiden: Overgangsklas A: DWS—ABC 8—5: HHC 2—EDO 2 11—4. Overgangsklas B: DOSAjax 2 185: Wa tergraafsmeer—TIW 4—2: EDO—RCH 6—4. Tweede klasse A: NeptunusHHC 3 109; Celeritas 2Laakkwartier 932; Sparta HCK 2 12—10. Tweede klasse B: THB RCH 2 814. Tweede klasse C: Blauw Wit 2 EHS 318: VolewijckersKer.nenxerland 11—7; OWO 2—VVGA 2 4—5; HFC ..Haar lem" 2—APGS 13—4. Tweede klasse D: DOS 2—DWV 15—18; DWS 2—ABC 2 19—16; Shell t Gooi 97. Faarihof won de Ronde van Halfweg H. Faanhof, een van onze vertegenwoor digers in de wereldkampioenschappen in Kopenhagen, won Zaterdagmiddag op over tuigende wijze de vierde ronde van Half weg. Het fraaie 4 km lange parcours in de Houtrakpolder moest door de amateurs 25 maal worden afgelegd. De wedstrijd had een eentonig verloop, doordat zich reeds na 15 km een kopgroep had afgescheiden, waarin Faanhof, Koeman en Hooischuur een dominerende rol speelden. De uitslag luidde: 1. Faanhof. Amsterdam 2 uur 42 min. 43 sec.; 2. Hooischuur, Zaan dam: 3. Koeman, Krommenie: 4. Snijders, Halfweg 3 uur 44 sec.; 5. Groeneveld. Haarlem: 6. Holleerder. Amsterdam: 7. Pieters. Haarlem; 8. Stronxer. Wijk aan Zee: 9. Eelsing, IJmuiden; 10. Van Leeuwen, Haarlem. De nieuwelingen reden een wedstrijd over een afstand van 60 km. In de sprint won de Zaandammer Kleyn in de tijd van 1 uur 43 min. 56 sec.; daarop volgden Voor- ting, Haarlem; Cornelissen, Halfweg: Tien stra. Halfweg en Reynders, Amsterdam. HOLTEN REED IN EEN UUR 37,450 KM. De Zuid-Limburgse amateur, de twintig jarige Nolten. heeft op de wielerbaan bij Luik in een uur tijd 37.450 km. afgelegd. Nolten begon uitstekend en legde 5.1 km. (de baan is 255 meter lang) af in 7 min. 28 sec. Voor 20.4 km. noteerde men 32 min. 12 sec. In de het laatste kwartier werd het rijden van Nolten echter wat minder goed, zodat hij tenslotte op 37.45 km. uitkwam. SPORTUITWISSELING HAARLEM-DERBY De sportuitwisseling HaarlemDerby is weer achter de rug. Vanmorgen om negen uur zijn de Engelsen vertrokken na een prettige week in Haarlem te hebben gehad. Zaterdag en Zondag namen zij nog aan wedstrijden deel. Zwem wedstrijden in Stoops Bad De door Kring Haarlem voorbereide zwemwedstx'ijden ter gelegenheid van de sportuitwisseling Haarlem—Derby hebben Zaterdag in Stoops Bad een bijzonder vlot verloop gehad. De Engelse zwemsters waren in vele op zichten de minderen van hun Haarlemse vriendinnen. Het pleit echter voor hun sportieve opvattingen dat zij niettemin in een wedstrijd wilden uitkomen. De dames kwamen slechts op de korte afstanden. Rietje Spoor, die de butterfly zwom, won de 50 meter schoolslag en Mar- got Marsman werd in de uitstekende tijd van 31.8 sec. eerste op de 50 meter borst- crawl. De dames B. Nelissen en N. Kint namen op de 50 meter rugslag de eerste plaats in. In de 3 x 50 meter wisselslag estafette werd de ploeg van Derby vierde, achter DWT, DWR en HVGB. Van uitstekende kwaliteit was de 100 meter borstcrawl heren. Een vex-rassing was het dat Bijlsma op dit nummer Tjebbes met ruim verschil versloeg. Ook de door hem gemaakte tijd was uitstekend (1 min. 2.1 sec.) en de beste tot dusverre door hem gemaakt. Tjebbes, die een knie blessure heeft gehad, moest zich met de tweede plaats tevredeix stellen. De tijd van F. Pieters, 1 min. 6.4 sec., was voor deze jeugdige zwemmer een snelle vooruitgang. Voorts dienen vermeld de tijden van J. Overeem. (1 min. 5.9 sec) en C. v. Doren- malen (1 min. 6.2 sec.). Jan Labians toonde zich ook nu weer de sterkste op de schoolslag. De uitslagen waren: 50 m. rugslag dames: 1. B. Nelissen (DWT) en N. Kwint (VZV) beide 38.5 sec. 3. L. Wensing (HPC) 42.2 sec. 100 m. borstcrawl heren: 1. G. Bijlsma (Haarlem) 1 m. 2.1 sec., 2. J. Tjebbes (HPC) 1 m. 4.6 sec., 3. J. Overeem (HPC) 1 m. 5.9 sec. 50 m. schoolslag dames: 1. J. Spoor Athleten van Derby startten in Amsterdam Op de Sintelbaan te Amsterdam zijn de óistrictskampioenschappen van Nooi'dholland gehouden, voor dames en meisjes. Er werden ook enkele herennummers verwerkt, waar aan de athleten uit Derby deel namen. A. Hill uit Derby won de 1500 meter in de uit stekende tijd van 4 min, 12.4 sec. en T. Calladine werd tweede in 4 min. 23.5 sec. De 800 meter was voor E. R. Boi'man uit Derby in 2 min. 10.2 sec. De 1500 meter klasse D levex'de Haarlemse successen op. C. Koster van de H.A.V. werd eerste en H. Buse tweede in respectievelijk 4 min. 37.8 sec. en 4 min. 38.3 sec. Wijnands werd vierde in 4 min. 39.8 sec. De dames van GITA behaalden de volgende resultaten: 100 meter klasse C, eerste: A. v. d. Velden 13.8 sec., 5de N. Hagtingius 14.4 sec. 100 meter klasse A: 4de A. Stolwijk 13.9 sec. Vèrspringen A. Stolwijk vierde met 4.72 meter. Hoogspringen N. Heilker (1.37) derde. Bij de meisjes werd D. Taams van Gita tweede achter W. Lust van Zaanland in de tijd van 10.4 sec. op de 80 meter: 2. D. Taams 10.5 sec.; 3. N. Buch van Sagitta 10.5 sec. Bij het vèrspringen werd D. Taams met 5.005 meter vierde. Het estafettenummer 4 x 100 meier voor dames werd gewonnen door Sagitta, Amsterdam in 53.9 sec.; tweede w de ploeg van GITA, Haarlem in 54.9 sec. De beroepsrenners bij de Hunzerug op het Zandvoortse circuit. (DWR) 40.3 sec., 2. R. Spoor (DWR) 41.1 sec., 3. D. Turkenburg )DWT) 41.8 sec. 100 m. schoolslag heren: 1. J. Lablans (DWT) 1 m. 19.4 sec., 2. W. Haisema (HVGB) 1 m. 22.8 sec., 3. A. de Vries (HPC) 1 m. 23.4 sec. 50 ni. borstcrawl dames; 1. M. Marsman (HVGB) 31.8 sec.. 2. E. Hölsken (Haarlem) 34.7 sec., 3. B. Nelissen (DWT) 35 sec. 5 X 50 borstcrawl-estafette heren: 1. Haar lem 2 m. 26.4 sec., 2. HPC 2 m. 27.6 sec., 3. HVGB 2 m. 32 sec., 4 DWR 2 m. 36.7 sec. 3 X 50 wisselslag-estafette dames: 1. DWT 1 m. 59.4 sec., 2. HVGB 2 m. 3.5 sec., 3. DWR 2 m. 4.2 sec., 4. DERBY 2 m. 10.5 sec., 5. HPC 2 m. 11.1 sec. Tot slot werd een waterpolowedstrijd gespeeld tussen HVGB en een combinatie van Zwemclub Haarlem met P. Smit, M. Mauritz en E. Behle. Het was een enthou siaste partij, welke door de HVGB'ers met 5-2 werd gewonnen. Cricketweds trijd De „testmatch" tussen het Haarlems elf tal en Derby is na een zeer spannend slot door de Engelsen gewonnen. Na het win nen van de toss. kozen de Engelsen batten. Hun start was niet best. Aanvoerder Col- lard werd spoedig door een goede bal van M. Maas gebowld. Ook Marby maakte het niet lang. Pepper, eveneens een zeer be hoorlijk batsman, runde zichzelf uit en zo waren er drie wickets neer voor 53 runs. West en Bromfield slaagden er echter in tot de lunch (71 voor 3) te blijven staan. Kort hierna vielen er enige wickets. Bromfield werd schitterend door Peschar gevangen op het bowlen van M. Maas en in de volgende over deed Bijlevelcl een prach tige vang in de slips, waardoor Holmes kon vertrekken; Harmsen was de bowler. Toen even later Smith run out ging was Derby 6 wickets kwijt voor 111 runs. West was echter nog steeds in en voerde de score flink omhoog. Hij passeerde de 50 en met steun van de latere batsmen die hun wicket ophielden, slaagde hij er in zijn 100 te bereiken, alvorens hij door een goede bal van Bijleveld werd gebowld. Hoewel hij niet gemist is mocht West niet over ge luk klagen. Enige ballen vlogen ra keling langs zijn wicket en enige malen was hij zeer gelukkig met het plaatsen van zijn slagen. Hij scoorde 15 vieren. Door deze prestatie bereikte Derby nog een zeer behoorlijk totaal. Op 204 kwam een einde aan de Engelse innings. De Haarlemse aanval had niet slecht gewerkt. M. Mai's, Harmsen en Bijleveld waren het best op dreef. Het fielden was wat slapjes; er werden echter ook twee zeer fraaie vangen gedaan. Het keepen van Voogd was goed. De bowlingcijfers waren: Hagenaar 0-14, M. Maas 2-46, Harmsen 2-46, Bijleveld 3- 40. P. Maas 0-33 en Peschar 1-16. De eerste batsmen van 't Haarlemse elftal waren spoedig verdwenen. Hpgenaar werd door Sadler gebowld. M. Maas maakte een goede 19 en toen kwamen Harmsen en Van der Togt samen. Na de thee brachten dezen de score flink omhoog. Zeer ongelukkig ging Van der Togt (12) run out, toen de batsmen na een misverstand aan dezelfde kant stonden. Harmsen werd even later uitstekend door Marby gevangen voor een goede 51. Er waren nu vier wickets neer voor 95 runs. Ook de volgende batsmen maakten enige runs. Van Baasbank (10), P. Maas (10) en vooral Peschar (26) batten behoox-lijk en leken allen in voor 'n hogere score. De stand was toen 143 voor 7 en de positie was voor het Haarlems elftal niet gunstig. Hans Winter en Bijleveld kwamen nu samen op de mat. Zij deden een zeer goede poging om Haarlem de overwinning te bezorgen. In zeer korte tijd maakte zij 45 runs voor het achtste wicket. Helaas werden zij kox-t na elkaar gebowld. Hans Winter scoorde een harde 29, Bijleveld een snelle 18. Het totaal was nu 190 geworden. Doch de laatste batsmen slaagden er niet in om de benodigde 14 runs te scoren. Feitz werd door Bromfield ingerekend en zo was Haarlem uit voor 190 runs. Een spannend slot dus na een aantrekkelijke, goede wedstrijd. De aanval van Derby bowlde veel beter dan in de vorige wedstrijden. Het fielden en keepen was zeer behoorlijk. Sadler bowlde 4-58, Dennison 0-28, Bromfield 4- 52 en Elliott 1-40. De burgemeesters van Derby en Haax'lem hebben de verrichtingen der wielrenners en cricketers gade geslagen. Eerst woonden zij eeix deel bij van de wedstrijd in Zand voort, waar ook wielrenners uit Derby uit kwamen en daarna begaven zij zich naar het terrein van „Rood en Wit". Afscheidsavond In „Dreefzicht" is Zondag een afscheids avond gehouden, welke door velen uit Derby en Haarlem werd bijgewoond. On der de aanwezigen was ook mr. P. O. F. M. Cremers. De voorzitter van het comité Sportuitwisseling Haarlem—Derby, de heer D. J. A. Geluk, heeft de Engelsen toege sproken en hun een boekenlegger e.n een doosje chocolade aangeboden. Burgemees ter C. F. Bowmer heeft namens de gasten woorden van dank gesproken.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5