c BATAVUS Meningsverschil tussen communistische leiders over de te volgen koers Radio geeft Woensdag Bezwaren tegen garantieverklaring aan ambtenaren in Indonesië PANDA EN DE MEESTER4JITVINDER Sport in het kort. (^Wereldnieuws Dinsdag 9 Xugustus T949 2 China op de tweesprong Volgens berichten uit Peiping bestaat er zonder twijfel een ernstig meningsverschil onder de hoogste communistische Chinese leiders, aldus meldt de correspondent van de New York Times uit Hongkong. Eén fractie van deze leiders bepleit een tijde lijke samenwerking met het Westen op zui ver economische basis, terwijl de andere groep een verbond door dik en dun met de Sovjet-Unie voorstaat, zelfs indien dit ten koste van China's economisch welzijn zou gaan. Aan het hoofd van de eerste fractie staat generaal Tsjoe En-Lai, de vroegere commu nistische vertegenwoordiger te Tsjoengking en de voornaamste communistische onder handelaar bij de bemiddelingspogingen van generaal-Marshall. De andere groep, welker aanhangers minder contact met de buiten wereld hebben gehad, wordt geleid door Lioe Sjao-Tsji, die, ofschoon weinig bekend buiten China, tot de „grote vijf" van de partij behoort. De correspondent van de New York Times merkt hierbij op, dat dit meningsverschil geen bewijs van zwakheid hoeft te zijn, daar het een regel van de communistische interne tactiek is om discussie aan te moe digen in de verwachting dat de juiste poli tiek ten slotte zal blijken. Een belangrijke en invloedrijke groep vormen verder de communistische gene raals. Men weet, dat enigen van hen van mening zijn, dat zij niet 20 jaar lang tegen het buitenlandse imperialisme ge vochten hebben om thans een compromis te sluiten met het Russische imperialisme, aldus de correspondent. Reizigers uit Peiping merken op, dat men verrassend weinig tekenen van Sovjet- Russische invloed in Peiping ziet. Het Rus sische consulaat-generaal te Peiping blijft gesloten en de consul-generaal accepteert nog steeds geen uitnodigingen. Generaal de Lattre de Tassigny spreekt geruchten tegen LONDEN, 8 Augustus (Reuter). De permanente commissie van de West-Euro- pese Alliantie heeft naar aanleiding van persberichten, als zou er tussen veldmaar schalk Montgomery en de Franse generaal Jean de Lattre de Tassigny een verschil van mening bestaan over de te volgen strategie in geval van een conflict in Europa, een verklaring van- laatstgenoemde generaal uitgegeven, waarin hij zegt: „Ik kan geen i' bijzonderheden meedelen over het werk- dat wij doen te Fontainebleau (het militaire hoofdkwartier van de Westelijke Alliantie) maar ik wil van de gelegenheid gebruik maken door u te zeggen, dat de verklarin gen als zou veldmaarschalk Montgomery er voorstander van zijn de defensie buiten het continent terug te trekken, geheel onge grond zijn. Ik kan met beslistheid zeggen, dat alle leden van onze commissie en haar voorzitter het steeds als hurr taak hebben beschouwd een doeltreffende verdediging tot stand te brengen van alle gebieden van de landen van het pact van Brussel." Generaal de Lattre de Tassigny is opper bevelhebber van de landstrijdkrachten dei- Westelijke Alliantie. Plet met grote oplaag verschijnende Brit se blad Sunday Express publiceerde op de voorpagina een artikel van zijn militaire medewerker, volgens hetwelk Montgomery een „zeer ernstig verschil van mening" met de Lattre de Tassigny had en „scherpzin nige waarnemers" van oordeel waren, dat hij niet veel langer zou kunnen aanblijven als hoogste militaire bevelhebber van de landen der Westelijke Alliantie. Dat chagrijnig gedrein van Pneumatische Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel en de goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwijzing van Rbeumatisehe Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes mine rale zouten, waaruit Krusohen is samenge steld. De aansporende werking op de bloed zuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Krusc'nen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. Nieuws: 7-8-13-19-23 uur. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Wijdings woord. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Piano. 9.00 Voor jongen zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.25 Strijkkwintet,Schubert. 1?.33 Kerorgel. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Kinderkoor. 14.00 Metropole-orkest. 15.00 Voor de jeugd. 15,15 Europese raad te Straatsburg. Opening' door de voorzitter Edouard Her- riot. 17.30. Lichte muziek. 18.00 Koor. 18.30 Strijdkrachten, 19.15 Geestelijke liederen. 19,30 Werken van Mozart en Schubert. 21.00 Groninger reportage. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Strijkkwartet van Iiaydn. 22.25 De Europese raad. Openingszitting van de consultatieve vergadering. 22.45 Avondwijding. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. Sleuws: 7. 8, 13, 18, 20. 23 uur. In de ?oop van de middag: Uitzending van de opening van de Europese Raad te Straats burg. 7.18 Platen, 8.50 Voor de Vrouw, 9.00 Kamermuziek, 10.00 Prof. R. Casimir: Moe der en kind, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Platen, 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor het platteland, 12.38 Weensé liedjes, 13.20 Lichte muziek. 14.00 Portret van Rudolf Nelson, 14.15 Kamer muziek, 15.00 Voor zieken, 15.30 Platen, 16.15 Voor kleuters, 16.30 Voor de jeugd, 17.15 Ballet, 17.45 Exotische klanken, 18.30 A. L. Constandse spreekt over het heden daagse China, 19.00 Lezing van J. de Kadt: Dc veranderende maatschappij en het so- - cialisüsche maatschappijbeeld, 19.15 Nieuws uit Indonesië, 19.30 Voor de jeugd, 20.20 Operaplaten, 20.45 „Terug van weggeweest'" luisterspel van de jongens in Indonesië, 21.37 Eerste symphonie van Brahms, 22.25 Reportage van de Europese Raad, 22.45 Orgel, 23.15 Dansplaten. Aan het front in de provincie Hoenan woedt een strijd in de voorsteden van Sjaoyang, een grote stad ten Westen van Hengyang, bijna 160 kilometer ten Zuiden van Tsjangsja. Volgens waarnemers zou de val van Sjaoyang de nationalisten in Zuid-Hoenan ernstig in gevaar brengen. Van verschillende andere fronten worden ernstige bedreigingen van het overige ge bied, dat nog in handen der nationalisten is, gemeld. In het Westen heeft het verlies van Tiensjoei, een belangrijk centrum in Kan- soe, dat thans door een nationalistische mi litaire woordvoerder bevestigd is, de ver binding tussen de nationalistische linies in West- en Noord-West-China afgesneden. Griekenland, IJsland en Turkije uitgenodigd tot Europese Raad Straatsburg, 8 Aug. Het ministeriëel comité van de Europese Raad heeft in zijn vergadering onder voorzitterschap van Spaak besloten Griekenland, Turkije en IJsland tot de Europese Raad uit te nodi gen. De vertegenwoordigers van Grieken land en Turkije zullen morgen reeds deel- nemen aan de werkzaamheden te Straats burg. Het besluit, ook IJsland uit te nodigen lid te worden van de Raad van Europa, heeft onder waarnemers te Straatsburg verwondering gewekt, zo meldt Reuter's correspondent aldaar. Naar verluidt heeft IJsland de ministeriële commissie doen weten, dat het ontvangen van een uitnodi ging het land in staat zou stellen tijdig voor de volgende zitting van de Raad de nodige stappen voor een grondwetswijziging te nemen, die aan ratificatie van het statuut van de Raad vooraf moet gaan. In tegen stelling met Griekenland en Turkije zal IJsland in deze zitting nog geen deel nemen aan de besprekingen der ministers of van* de vergadering. Berichten van „Groote Beer" zijn geruststellend Pokken-patiënt ligt in ziekenhuis te Colombo De inspecteur van de geneeskundige dienst der Koninklijke Landmacht, gene- raal-majoor dr. J. T. Wilkens, heeft Maan dagavond in het strijdkrachten-radiopro gramma gesproken over het geval van pokken op de „Grote Beer". Hij zeide, dat de berichten die men tot nu toe van de „Grote Beer" kreeg, gerust stellend zijn. De patiënt, bij wie pokken geconstateerd werd, is in bevredigende toe stand Zaterdag in Colombo in een zieken huis opgenomen. Sindsdien zijn geen nieu we gevallen gemeld. Het begint reeds min der waarschijnlijk te worden, dat vóór het vertrek uit Batavia nog andere militairen besmet zijn. Wel bestaat natuurlijk enige kans, dat de zieke zelf aan boord nog anderen besmet heeft. Deze kans is echter gelukkig gering. In de eerste plaats is de zieke spoedig na het uitbreken ontdekt, waarna de patiënt onmiddellijk is geïsoleerd. Bovendien heeft men, gewaarschuwd door het voorgevallene op de „Kota Inten", de opvarenden van de „Grote Beer" terdege gecontroleérd op hun vaccinatie tegen pokken. Ten aanzien van de „Grote Beer" zijn alle maatregelen genomen om zowel de opvarenden als de Nederlandse bevolking tegen pokkengevaar te beschermen. Indien zich geen nieuwe gevallen voor doen, zal, naar het zich thans laat aanzien, een quarantaine waarschijnlijk niet nodig zijn. Komen er nog nieuwe gevallen voor, dan zal men naar de wettelijke voorge schreven quarantaine-bepalingen moeten handelen. Veiligheidshalve worden voorts een arts-hygiënist en een aantal verpleeg sters per vliegtuig naar Cairo gestuurd, om de medische staf van de „Grote Beer" bij te staan wanneer dit nodig mocht zijn. Generaal-majoor Wilkens sloot zich aan bij de door de geneeskundig hoofdinspec teur van dg volksgezondheid, dr. Banning, gegeven raad: „Laat ieder, die reeds in zijn leven eenmaal gevaccineerd is, zich laten herinenten en laat alle kinderen .beneden twee jaar zonder uitzondering inenten!" Reus van een taart voor Prinses Irene Landmacht biedt verjaars- presentjes aan „Je moet er je leven lang netjes op zijn", zei Hare Majesteit tegen haar dochtertje, toen prinses Irene gisterochtend in de bi bliotheek van paleis Soestdijk die prachtige cassette blinkend tafelzilver bekeek, die vijf leden van de Koninklijke Landmacht haar zojuist haden aangeboden. Het is nu al de derde cassette tafelzilver, die de prinses ontvangt, en zo zal er elk jaar één bijkomen tot Irene achttien jaar is. In 1947 was het een deputatie van alle strijdkrachten die de eerste cassette aan bood, Het vorig jaar was het een deputatie van de marine en gisteren, drie dagen na haar tiende verjaardag, was het de beurt aan de landmacht om het traditionele ver jaar dagsgeschenk aan te bieden. Toen de Koningin met haar vier dochters de biblio theek binnènkwam, stonden zij daar al, de vijf mannen van de Landmacht, allen kort geleden gerepatrieerd met de „Zuiderkruis" onder leiding van een drager der Militaire Willemsorde, de le luitenant J. F. C. Toe- len. Doch de cassette was niet het eerst aan de beurt, want in het midden van de kamer prijkte op de tafel een reus van een taart met tien kaarsjes en rozen, roze en witte, met in het midden het wapen van prinses Irene in marsepein. Zeven en twintig pond weegt de taart, met een vulling van bisquit en crème met een lichte rumsmaalt. Het was een fraaie schepping, deze taart, maar prinses Irene stond toch even met haar ogen te knipperen, toen luitenant Toelen plotseling zei: „Ik moet er bij zeggen, dat deze taart helemaal voor prinses Irene al leen is". „Dus de anderen mogen er niet van mee- eten", merkte de koningin op. Luitenant Toelen glimlachte geheimzinnig. Dan zei hij: „Ik zou wel eens willen zien hoe ze 'm opeet". „Binnen hoeveel tijd moet dat gebeuren?" vroeg de Koningin. Prinses Irene zei niets. Ze rekende. Prinses Irene in bewondering voor haar derde cassette. Intussen was prinses Beatrix rondgegaan met een geweldige doos bonbons, eveneens door de deputatie meegenomen. Ditmaal werd er waarschijnlijk ter opluchting van prinses Irene zelf niet bij gezegd, dat „dit alles voor haar alleen was". En toen was de beurt aan „het" cadeau, de cassette, waarvan prinses Irene gauw de laden opentrok om het blinkende zilver te kunnen bewonderen, terwijl de kleine Ma rijke met luide stem „Oranje boven" zong, de laatste tijd haar lievelingslied. Alle vijf landmachtmannen kregen een stevige hand van prinses Irene voor het prachtige geschenk. „Wees er altijd heel netjes op" drukte de Koningin haar dochter nogmaals op het hart, maar die kon niet antwoorden, omdat ze juist haar mond vol had met een heel grote bonbon. Een delegatie, die door de „Samenwer kende Vakorganisaties Van Overheidsper soneel m Indonesië" (S.V.O.) naar Neder land is afgevaardigd, heeft haar oordeel gegeven over de dezer dagen door de Ne derlandse regering gepubliceerde „garan tieverklaring 1949" voor de Nederlandse ambtenaren in Indonesië. De heer W. H. Lichtveld, voorzitter der S.V.O. en leider der delegatie achtte de garantieverklaring 1949 vooral van belang, omdat de regering zich thans tegenover de in Indonesië ar beidende overheidsdienaren, onder wie over hun bestaanszekerheid grote onge rustheid was ontstaan, financieel verant woordelijk heeft gesteld voor de eventu ele consequenties van de machtsoverdracht. De delegatie acht de garantleverklaring voor Indonesië zelf van het hoogste be lang, omdat verzwakken en ontwrichten van het huidige ervaren corps gevolgen kan hebben voor het gehele apparaat juist nu in deze zo moeilijke overgangsperiode die funest voor de jonge staat zouden kunnen zijn. Door de garantieverklaring komt Nederland thans in de gèlegenhéid, zijn beloften te Malino en te Linggadjati omtrent de personele bijstand afgelegd, in te lossen. In duizenden ambtenaarsgezin nen kan weer een gevoel van een zekere' mate van veiligheid terugkeren, hetgeen ook op„ de arbeidsprestaties een gunstige uitwerking zal hebben. Thans is voor de S.V.O. de mogelijkheid geschapen om te kunnen arbeiden aan de rechtspositie der ambtenaren. Deze is niet een zaak van Nederland alleen, maar ook en vooral van de Verenigde Staten van In donesië. De delegatie zal deelnemen aan de arbeid van de commissie voor de rechts positie der ambtenaren in Indonesië de commissie-Werner) en aan het werk van de Ronde Tafel-conferentie voor wat deze rechtspositie betreft. Aan de delegatie is medegedeeld, dat zij als vertegenwoordig ster van de belangen der Nederlandse ambtenaren in Indonesië zal worden inge schakeld bij de Ronde Tafel-conferentie, waarbij een der delegatie-leden als des kundig permanent lid van de commissie voor ambtenaarszaken in de conferentie zal worden opgenomen. Bezwaren De bezwaren, die de S.V.O. tegen de garantie-verklaring heeft, zijn de vol gende: Zij bestrijkt niet het gehele terrein vén het te garanderen complex van pensioe nen, wachtgelden, onderstanden van alle RIJWIELEN Wijd en zijd bekend door kwaliteit ex-Nederlands-Indisehe ambteharen en be perkt zich slechts tot hen, die na de oorlog aan de wederopbouw hebben medegewerkt. De na de oorlog benoemde tijdelijken krijgen geen garanties. Van honderden Indische Nederlanders met kleine salarissen, pensioenen en onder standen en dikwijls grote gezinnen wordt geëist, dat zij zich metterwoon in Neder land vestigen. De termijn van vijf dienstjaren is onge wenst. Deze begrenzing zou ontijdige liqui datie van het huidige corps, nodeloze ver zwaring der lasten uit de garantie-verkla ring voortspruitende of gedwongen over gang tot het Indonesische staatsburgerschap ten gevolge kunnen hebben. Het praedicaat „eervol" wordt vereist. Nederland verbindt dus aan de effectuering van haar garantie een uitspraak van de toe komstige V.S.I.-regerings-instanties. Dit acht men onaanvaardbaar. Men heeft voorts bezwaren tegen de vage bepaling van de uitbetaling der pensioenen a pari in Nederlands courant en de bepa ling welke voor de jongere ambtenaren de garantie na een termijn van vijf jaren na de souvereiniteits-overdraeht doet verval len. Men heeft zich niet willen binden aan de gevolgen van een onverhoopt aanzienlijk koersverschil tussen de Indonesische en de Nederlandse munteenheid. De bepaling in zake de jongere ambtenaren heeft in Indo nesië ongerustheid gewekt en de vrees doen ontstaan, dat zij over vijf jaar zullen worden gedwongen ontslag uit de dienst te nemen en zich metterwoon in Nederland te vestigen op een gering pensioep of wachtgeld. Een ernstig bezwaar vindt men ook, dat op het ogenblik in Indonesië iedere amb tenaar aan zijn post is geklonken door het hanteren van de bepalingen van de burger dienstplicht, waardoor deze mensen, hoe wel het particuliere bedrijfsleven hen een veel betere toekomst kan bieden, een aan bod van die zijde niet kunnen aanvaarden zonder met de rechter in aanraking te komën. Arbeider van rijnaak gevallen en verdronken Maandagmorgen om halftwaalf is bij de Holland-Nautic aan de Spaarndammerweg te Haarlem een ongeluk gebeurd, waarbij de negen en twintigjarige J. de Groot om het leven is gekomen. Arbeiders waren werkzaam op een rijn aak van 1400 ton, welke op de helling lag. Gewerkt werd met spanschroeven en het wordt niet uitgesloten geacht, dat De G. er een tegen zijn gezicht heeft gekregen, toen hij op de rand van de aak stond. Zijn mede arbeiders zagen hem achterover in het water vallen en hij verdween in de diepte. Terstond werd begonnen met dreggen, ech ter zonder resultaat. Men veronderstelde, dat de arbeider onder het schy? verdwenen zou zijn en daarom werd de rijnaak ver plaatst. Kort daarop werd het lijk van De G. opgehaald. 5. De heer Ernest Klapper was misschien een belangrijk en knap uitvinder, maar dit was hem te machtig. Toen agent Zooisleper hem gevangen nam, moest Panda hem steu nen, anders was hij gevallen. Maar Panda steunde hem, want hij had een hoge op vatting van zijn plicht als assistent. „Ha, ha!" sprak agent Zoolsleper intussen ge nadeloos, „dat maakt maar bankjes kapot, héDat zullen wy u inpeperen, mijnheer! Dat gaat niet! Dat is strijdig met artikel negenhonderd-acht-en-tachtig-bis-derde- alinea! Ja, dat hebt u slecht getroffen dat ik dat weethè? En wat hebt u daarop te zeggen?" „Ehehdatdat dat gaat niet!" zei Ernest Klapper. „Ik ben uitvinder! Ik werk aan de grootste uitvin ding aller tijden. Ik mag niet gestoord wor den. En.eh.en ik heb een afspraak! Daar moet ik onmiddellijk heen!" En zon der af te wachten of de agent dat goed vondsnelde de heer Klapper weg. Hij kon verbazend hard lopen. „Wacht eens even! Wacht eens even!" riep agent Zooisleper. Maar dat mocht niet baten. Panda had dat alles met grote ogen aangezien en. nu merkte hij op, dat Ernest Klapper, in zijn haast om weg te komen, zijn mooie schroef- slexifel had laten liggen. Dat gaat toch niet, nietwaar? Dat zou zonde zijn. En om dat Panda nu eenmaal de assistent van Ernest Klapper was, greep hij de schroef- sleutel en ging er mee achter de uitvinder aan. „Wacht! Ho! Stop! Jij daar ook!" riep agent Zoolsleper. „Ik moet meneer even zijn 'schroefsleutel brengen!" antwoordde Panda. ...en daar ging hij. Canadese vrouwen bezoeken ooriogsgraven Twee Canadese vrouwen, mrs. W. J. Bristow en mrs. E. Bruin, beiden uit Van couver, zijn in Nederland aangekomen om het bezoek van een groot aantal Canadese vrouwen aan de graven van hun gevallen echtgenoten of zonen voor te berélden. De dames zijn bestuursleden van de „Silver Cross Mothers of Canada", een van de organisaties in Canada, waarin njoeders en echtgenoten van gevallen Canadese soldaten uit de laatste wereldoorlog zich hebben verenigd. Zij vertegenwoordigen ook 4000 vrouwen uit Brits Columbia. Mrs. Bristow vertelde, dat zij zeer ver rast was over de ontvangst in Nederland. Men had haar aangeraden veel geld mee te nemen de dames- hebben ook Enge land, Frankrijk en België bezocht om dat de reis nogal kostbaar is. Nu kwamen ze over de Nederlandse grens en mochten niets meer betalen. Het Nederlandse oor- logsgravencomité, dat de benodigde gelden bijeen krijgt met de klaprozencolleete, ont vangt alle buitenlanders, die speciaal de oorlogsgraven in Nederland komen bezoe ken als zijn gasten, betaalt reis- en ver blijfkosten op Nederlandse bodem en brengt de bezoekers in contact met de Ne derlanders, die de graven hebben geadop teerd. Ook over de vriendelijkheid van de Nederlandse bevolking geraakten beide dames niet uitgepraat. Voorts vonden zij de behandeling van de oorlogsgraven hier te lande overweldigend. („Zelfs de graven in Canada zijn niet zo goed verzorgd"). Toen op 'hun voorstel om door de Cana dese vrouwen het werk van het Oorlogs- gravencomité financieel te steunen boven dien een vriendelijk maar dringend ver zoek kwam om dit vooral niet te doen, wis ten zij alleen nog maar te zeggen, dat deze gestes de volkeren van Nederland en Canada nog nader tot elkaar zullen bren gen en dat de dankbaarheid van de Cana dezen nooit groot genoeg kan zijn. Mrs. Bristow verteldenog dat in 1951 honderden Canadese vrouwen naar Neder land zullen komen om de oorlogsgraven en de omgeving van de plaatsen waar haar gevallen dierbaren hebben gestreden te bezoeken. <s Motorsport Buitenlanders starten 28 Augustus in Zandvoort De K. N. M. V. zal op Zondag 28 Augustus op het Zandvoortse circuit de laatste motor races van dit seizoen houden. Aan deze wed strijden, die de beslissing moeten brengen voor het kampioenschap van Nederland, nemen uitsluitend seniores deel. In alle klassen verschijnen de nationale cracks ash de start. Om de races extra aantrekkelijk te maken en om tevens te voldoen aan de veelvuldige verzoeken van verschillende buitenlandse rijders is voor de 350 cc. en 500 cc.-klassen een aantal prominente Engelse, Australische en Belgische renners uitgenodigd. Ook zullen zijspanrïjders in het strijdperk gebracht worden. Schaken Goede aanvalsparfij van Haitsma tegen Verleur Jr. Met grote belangstelling werd in het zomerschaaktournooi van „Haarlem" het treffen tegemoet gezien tussen J. de Vries, de nieuwe, en H. Bouwmeester de oud-schaak kampioen van Haarlem.. De Konings-Indi- sche verdediging leidde tot een zeer inge wikkelde strijd, waarbij Bouwmeester, die met zwart speelde het initiatief verkreeg. De partij werd afgebroken in een stand, waarin de winst voor Bouwmeester slechts een kwestie van tijd schijnt. In de B-groep deed de jonge eerste klasse kampioen A. Schneiders (zwart) uitstekend werk door J. Bonkenburg een half punt af handig te maken. In groep C versloeg A. Haitsma in prachtige aanvalsstijl J. Ver leur Jr. De volledige uitslagen luiden: Hoofdklasse B: J. Bonkenburg—A. Schnei ders V2—V1P. v. Ouwerkerk—P. Hart 1—0; C: J. E, StrengersS. Bonkenburg 01; A. HaitsmaJ. Verleur Jr. 10; J. E. Strengers A. Haitsma 10. le klasse A: F. A. Fortgens—J. W. Brug man 01; P. v. Driel Jr.A. Kroese 1—0; B: E. J. de ReeNN V-A. D. v. Steenis J. D. Ravensbergen 10. 2e klasse A: Mr. A. W. LuikingaJ. P. Jacobzoon 10; B: L. P. HirsJ. Kruup 01; C: K. KlinkenbergB. A. Geerlings 1—0. 3e klasse A: P. HoltkampP. F. v. Deyzen 10; B: J. ReeuwijkP. J. v. Tongeren 10; H. Slenters Sr.W. Hoff 10; Th. J. Schoorl B, Ran V:Vj. In de Hoofdklasse A heeft H. Bouwmeester de leiding met 3 pnt. uit 3. H. Schmitz heeft hier 2 pnt. uit 3. In de hoofdklasse B gaat J. Bonkenburg aan kop met 3Vj pnt uit 4; in de hoofdklasse C behaalde alleen S. Bonken burg tot dusver het volle pond. ARBEIDERS LEREN VOLLEYBAL. Een twaalftal leerlingen van het Centraal Insti tuut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen zal twee weken van de vacantie opofferen, om in de tweede helft van Augus tus als sportleider in arbeiderskampen van de wederopbouw en de DUW op Walcheren op te treden. In het bijzonder ligt het in de bedoeling, de arbeiders met het volleybal kennis te doen maken. Dit spel kan op een zeer klein veld gespeeld worden, zodat de beoefening ervan in de omgeving der kam pen steeds mogelijk is. TOURNOOI OM DE ZILVEREN KOREN SCHOOF. Op 14 en 21 Augustus zal op hét Gemeentelijk Sportterrein te I-Ioofddovp het jaarlijkse voetbaltournooi om de zilveren korenschoof worden gehouden. Deelnemende verenigingen zijn Blauw Zwart (Dén Haag), T.H.B. (Haarlem), Vliegende Vogels (Haar lem) en E.T.O. (Hoofddorp). i Boksen Ontmoeting Holland-Engeland •Ten bate van de NIWIN Kerstpakketten- actie organiseert de Zandvoortse bokspromo- tor Henk Ruhling Woensdagavond 10 Augustus op het terras van hotel de Schelp in Zandvoort interessante bokswedstrijden. De Engelse bokser Jack Swevels, bekend om zijn prachtig gevecht tegen de Engelse kleurling Turpin, en zijn draw tegen de kampioen van Engeland Stan Rowan in het Bantamgewicht, zal in de ring komen voor een gevecht van acht ronden van drie minuten tegen de Bantamgewicht kampioen, van Nederland Hannes Schneiders. Als amateur-partijen vermeldt het pro gramma: J. Brouwer, de Ring, HaarlemJ. Stuurop, Corbett; H. Antonisse, de Ring, HaarlemWinkelaar, Corbett; J. Spit, de Ring, HaarlemJ. Meerland, Corbett; D. v. d. Nulft, Boxingclub ZandvoortJ. Brons, Corbett. De wedstrijden worden gehouden onder auspiciën van de stichting „Touring Zand voort" onder leiding en volgens de reglemen ten van de Nederlandse Boksbond. De op brengst zal geheel ten goede komen aan de NIWIN, afdeling Zandvoort. Golf Adams golfkampioenv Voor zijn vierde en laatste ronde in de internationale open kampioenschappen, ge houden op de baan van de Haagse Golfclub, had James Adams 75 slagen nodig. Zijn totaal bracht hij daardoor op 294. Hij liet zijn land genoot Faulkner, die de ronde eveneens met 75 eindigde, vijf slagen achter zich. Met zijn 72 in de eerste ronde vestigde Adams een professional baanrecord. De uituitslag luidt: 1. Adams 294 (72, 74, 73, 75); 2. Faulkner 299 (74, 74, 76, 75)3. en 4. Forrester 302 (75, 74, 76, 77) en Pellissier 302 (76, 76, 77, 73); 5. Rühl (Nederland) 304 (74, 74. 79, 77); 6. Flory van Donck 306 (73, 79, 77, 77); 7. Cecil Denny (titelhouder) 308 (75, 78, 76, 79) De best geplaatste amateur was Irvine Edwards met 344 (85, 87, 83, 89). 4 Zwemmen Ruwe zee ïn hef Kanaal Zes zwemmers (sters) wier voornemen het is, het Kanaal over te zwemmen, wachten aan beide zijden van ket Nauw van Calais, totdat de ruwe zee wat kalmer wordt. Temme, de 45-jarige oud-Kanaalzwemmer en trainer van twee candidaten, verklaarde, dat de slechte weerberichten, tot zelfs van New Foundland af, de eerste vier dagen elke poging om het Kanaal over te zwemmen, onmogelijk zullen maken. Van de twee mede dingers, die aan de kust bij Calais vertoeven, Lraint de jonge Nederlander Dick Schermer al tien dagen lang hard om, zodra de om standigheden dit toestaan, van Kaap Gris Nez naar Dover te zwemmen. Van de Cubaan José Corthinas wordt ver wacht, dat hij de 19de of de 20ste Augustus een poging zal wagen. De vier candidaten aan de Engelse Kanaalkust zijn de Ameri kaanse Shirley May France, de Engelsman Philip Mickman, de Nederlandse Willy CroesVan Rijsel en de Deense lerares in de lichamelijke opvoeding Elna Anderson. Zij houden zich fit door dagelijks twee tot vier uur in de haven van Dover te zwemmen, Lange wandelingen te maken langs de klip pen en verder door veel rust te nemen.' RECTIFICATIE In ons verslag over de nationale Jeugd- ruiterdag van „Fit" in ons nummer van gisteren is één passage door een technische fout onleesbaar geworden. Zij moet luiden: Iedere pas van haar paard (Crimee) antipiperend, reed het meisje (Tonny Eys- vogel) haar paard naar een geheel ver diende overwinning. Ida Wallage, die ken nelijk teveel aan de organisatie van de wedstrijden had gedaan en daardoor niet die concentratie van haar mededingster kon bereiken, bleef met Sans Souci achter haar. Slaapwagenstaking. De 4000 employés van de wagons-lits zijn in geheel Frankrijk in staking gegaan om hogere lonen. De staking strekt zich ook uit tot het per soneel der restauratiewagens. De Franse spoorwegen hebben de slaap wagens zo veel mogelijk door gewone wagons van de overeenkomstige klasse vervangen. Lager. Het Britse kabinet zou besloten hebben om met medewerking van de vakverenigingen een programma van systematische prijsverlaging uit te voe ren, aldus meld de „Sunday Chronicle". Dit programma zou voorzien in een ver laging van de prijzen van alle soorten meubilair met 10 en in een verlaging van de prijzen van vruchten en groen ten met 5 a 15 door wederinvoering van prijscontrole. Verder zou het plan de prijzen van alle huishoudelijke artikelen willen verlagen met een nog nader vast te stellen percentage. Plet blad meldt vóórts, dat in October of in November de spoorwegtarieven waar schijnlijk met 5 a 10 zullen worden verlaagd. Gordijn. „De wereldpers heeft het opzien barendste verhaal van het jaar gemist"; zo hebben inheemse leiders in Afrika aan dr. Liston Pope, dekèn van de Yale- universiteit in Connecticut, meegedeeld. 60.000 bewoners van Madagascar wer den namelijk verleden jaar bij de onder drukking van een opstand door Franse koloniaïe troepen vermoord, zo vertel den deze leiders dr. Pope. De meeste in boorlingen, die in opstand kwamen tegen het Frans koloniaal bestuur, wer den door kolonialen gedood, een ander aantal werd door eigen eilandgenoten gedood, omdat zij zich niet bij de op stand wilden aansluiten, Dr. Pope noem de Afrika „een land van broeiende on rust achter een ebbenhouten gordijn"*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2