HIN kan uitbreiden dank zij Marshallhulp RADIO Amsterdamse Beurs Q Kort en Bondig Het noodlottige halssnoer Dins3ag 9 Augustus 1919 Haarlems Dagblad Dank zij een toewijzing: uit het Marshall- fonds zullen de Kousenfabrieken Hin N.V. te Haarlem in staat zijn in het voorjaar van 1950 een nieuwe afdeling: aan hun bedrijf toe te voegen. Wij vermeldden de vorige week reeds, dat de bouw van de nieuwe fa briek een vleugel zonder verdiepingen met een oppervlakte van vijftienhonderd vierkante meter door de architect C. C. van Beaumont is gegund aan de N.V. Wer- ninks Betonmaatschappü te Leiden. Daar in dit gebouw de nieuwste Ameri kaanse vlakbreimachines, waarvan de ge compliceerde apparatuur uiterst gevoelig is voor storingen, zullen worden opgesteld, zal de constructie van de werkplaats vol gens voor Nederland geheel nieuwe princi pes geschieden. Daarbij moet aan twee eisen worden voldaan: het gebouw moet geheel trillingsvrij zijn en de temperatuur erin moet volkomen kunnen worden be heerst. Dat laatste is noodzakelijk voor het geval de snel op de vochtigheidsgraad reagerende nylongarens verwerkt moeten worden. De voorgenomen uitbreiding zal in eco nomische termen uitgedrukt, 'meer kapi taal- den loonintensief zijn, ook al zullen voor de veel vakmanschap eisende bedie ning betrekkelijk dure arbeidskrachten met tenminste zes jaar opleiding achter de rug nodig zijn. Dit is dan ook de reden, dat de kousenindustrie slechts geleidelijk kan uitbreiden. Twee nieuwe machines zullen evenwel drie oude kunnen vervan gen. Bij de oude apparaten konden er ten hoogste 24 kousen per machine tegelijk worden gebreid, bij de nieuwe, waarvan bovendien een groter deel automatisch is, dertig tot twee-en-dertig. Bovendien ligt ook het toerental hoger, zodat in minder tijd meer producten kunnen worden af geleverd. Om een indruk te geven van deze reuzen- apparajen voegen wij hieraan toe, dat zij zestien meter lang zijn en vijftien ton wegen. Zij zijn uitneembaar tot in 30.000 Onderdelen. Geen overproductie te vrezen Voor een overproductie van kousen als gevolg van deze vergroting der outillage behoeft niet gevreesd te worden. Voor de oorlog werd de Nederlandse behoefte vooral door de Duitse import gedekt. Deze is niet alleen geheel weggevallen, doch de kans zelfs groot, dat de Duitse kousenindustrie die zwaar door de oorlog geleden heeft, zich niet meer zal herstellen, daar de Rus sen, die zelf geen kousenindustrie van be tekenis bezaten, wat nog intact was hebben weggesleept. België verkeert ongeveer in gelijke omstandigheden als Nederland. Daardoor is het mogelijk, dat de Neder landse industrie een hoeveelheid nykm- kojisen jaarlijks naar onze zuiderburen ex- Ds. E. van Dijk jubileert Ds. E. van Dijk, predikant der Oud- Gereformeerde gemeente van Den Haag, hoopt Vrijdag de dag te vieren, dat hij twaalf en een half jaar geleden zijn intrede deed in Apeldoorn. Daarna vertrok hij naar Zwijndrecht en de laatste negen jaar is hij voorganger in Den Haag. Ook in andere plaatsen vervult hij regelmatig spreek beurten en iedere Maandagavond leidt hij het gebouw Gedempte Oudegracht 47 ;e Haarlem een godsdienstoefening. Woens dagmiddag en -avond 17 Augustus houdt de predikant een receptie in de kerkzaal aan de Gaslaan 46 in Den Haag. Zestig jaar getrouwd De heer en mevrouw W. B. Kuijkhoven- Hamstra hopen op 21 Augustus hun dia manten huwelijksfeest te vieren. Beiden lijn vier en tachtig jaar oud en genieten een goede gezondheid. Vele jaren heeft de heer Kuijkhoven de leiding gehad van een scheepswerf aan de Harmenjansweg. Het echtpaar woont nog bij de werf en de brui degom is er nog dagelijks te vinden. Buurt genoten hebben het straatje bij de werf versierd en des avonds is het verlicht. De bruidsdagen zijn ingegaan en van vele zij den ontving het echtpaar bloemen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Augustus 1949 BEVALLEN van een zoon: 6 Aug. R. van KampenStoker; C. E. van der RietSchip ier; T. Bosman—van Everdingen; G. Mon- aubanvan Uitert; 7 Aug., J. C. Westerhout -Alewijn; C. van PerlsteinVrugt; J. M. FroelingKoetsier; C. de la Mar—Lodder; A. BieshuizenKatsma; 8 Aug., A. A. Corsten -Mul. BEVALLEN van een dochter: 6 Aug., E. A. Rozijn—Arentsen; M. KlaverSchaap; C. C. L Honcoopvan den Dungen; W. Rompvan Bodegom; C. F. ZwagermanSmolenaars; J. Slendersvan der Klis; A. J. Zuijde- egivan Diest; C. M. KuitKloos: J. Jan- ien—van Heijningen; 7 Aug., J. Vooges lunst; L. Boudewijnvan Schuppen; C. C. snitRaar; T. M. van LintWoltmann. OVERLEDEN: 5 Aug., M. Silvester—Baart, !7 j., Prinsen Bolwerk: 6 Aug., A. van den los—Eek, 64 j., Westerhoutpark; T. Kneijns- ergWatzema, 77 j., v. Oosten de Bruyn- craat; A. van Ham, 46 j., Trompstraat; lonkvr. L. R. van Lennep, 55 j.. Kamperlaan; l Kors—Kortekaas, 75 j., Hagestraat 8 Aug., K. W. de Jong, 24 d., v. Oldenbarneveltlaan. porteert. Alleen voor deze export geeft de Nederlandse regering de industrie een be scheiden dollartoewijzing voor de import van nylongarens. Voor de binnenlandse markt zijn deze luxe-producten vooralsnog taboe. Bij de thans begonnen uitbreiding is natuurlijk met de opheffing van deze beperkingen rekening gehouden. De pro ductie van nylons is trouwens voor Kin geen zaak van vandaag of gisteren, doch de plannen daartoe dateren reeds van voor de oorlog. Inenting tegen pokkèn Op de eerste morgen kwamen er in Haarlem ongeveer 175 Men weet dat de Geneeskundige Dienst te Haarlem wegens het vóórkomen van een geval van pokken op het troepentrans portschip „Groote Beer" in het gebouw Nieuwe Gracht 124 elke morgen van half elf tot elf uur de gelegenheid heeft open gesteld tot kosteloze inenting. Heden werd voor het eerst daartoe zit ting gehouden. De toeloop was groter dan verwacht werd. Er kwamen ruim 175 personen. Voor een 20-tal was geen voldoende pokstof aan wezig. Er werden evenwel onmiddellijk maatregelen genomen, zodat de teleurge- stelden nog vanmiddag geholpen kunnen worden. Nu is zoveel pokstof aangevraagd dat al komen er morgen 2000 ieder zijn beurt krijgt. Er zijn ook reeds enkele aanvragen van bedrijven gekomen om het gehele personeel in te enten. Op dit ogenblik is hier nog niet bekend hoeveel militairen uit Haarlem en omge ving met de „Groote Beer" komen. Buitenlandse kunstenaars in Haarlems Schouwburg Op 28 Augustus is het tweehonderd jaar geleden dat de beroemde Duitse dichter Johann Wolfgang Goethe te Frank furt het levenslicht aanschouwde. Ter her denking van deze geboortedag geeft het 'Zwitsers Toneel-ensemble onder leiding van de veteraan Albert Bassermann een serie voorstellingen van het eerste deel van zijn meesterwerk „Faust" in enkele grote steden van ons land. De opvoering in de schouwburg te Haarlem is vastgesteld op 12 October. De in haar vaderland zeer be kende. actrice Maria Schell vervult de rol van Gretchen en van de andere medewer kenden kunnen genoemd worden: Else Bassermann, Heinz Woester en Biberti. Het gezelschap brengt eigen décors mee. Een maand later wordt voorts het Salzburger Marionetten-theater hier te stede ver wacht, Het bezoek van twee Engelse groepen hebben wij reeds eerder in het kort aan gekondigd. Begin Maart 1950 komt de Wol verhampton Repertory Company met „The importance of being earnest" van Oscar Wilde (1856—1900) en twee maanden daarna een afdeling van de Young Vic ^on der'leiding van Duncan Ross met de come- die „The Rivals" van Richard Brinsley She ridan, die leefde van 1751 tot 1816. Niet alleen Comedia, dat wederom pro fessor Scharoff uit Rome laat overkomen, thans om de repetities van „De drie zus ters" van Tschekow te leiden, ook het Am sterdams Toneelgezelschap zal in het vol gende seizoen buitenlandse hulp inroepen. Het blijspel met zang en muziek „De zwarte snoek" van Jürg. Amstein en Emil Sauter wordt in het begin van 1950 in studie geno men onder toezicht van de Zwitserse regis seur Leonard Sieckel, die dit jaar de pre mière van het stuk in Zürich met groot succes voorbereidde. Wat de danskunst betreft, kan worden ge meld, dat in de herfst het Londense „Me tropolitan Ballet" op de terugreis van een tournee door Zwitserland ook de Haarlemse schouwburg zal aandoen. Verder komen nog dit jaar de „Ballets de Paris" van Ro land Petit terug. Ditmaal verzorgen zij een programma waarop twee nieuwe aanwin sten prijken, te weten „Carmen" op de muziek voor de gelijknamige opera van Bizet met in -de titelrol de tegenwoordige sterdanseres Renée Jeanmaire en „Le Com bat" voor drie solisten, een gestyleerde na bootsing van een middeleeuws tourneei. Waarschijnlijk worden in het komende seizoen ook enkele solo-dansavonden ge geven. De Spaanse Mariëmma en de nog altijd populaire Harald Kreutzberg zijn voorlopig de voornaamste gegadigden. Twee Haarlemmers voor hef Bijzondere Gerechtshof Zij zouden illegale organi satie hebben verraden Op Dinsdag 30 Augustus zullen twee Haarlemmers voor het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam terechtstaan, die ervan beschuldigd worden te hebben mee gewerkt aan het oprollen van een groep van de illegale organisatie „Spartacus". De Haarlemmer G. K. wordt ten laste gelegd, dat hij aan de hopman van de W.A. J. W. H. M. H. en aan een lid van de Duitse politie heeft meegedeeld, dat zijn vrouw van de bode van een Vereniging voor lijk verbranding, een zekere C. H. Gerritsen, een exemplaar van het illegale blad „Spar tacus" had ontvangen. Dit heeft tengevolge gehad dat tenminste dertien leden van deze organisatie zijn ge arresteerd. Acht hunner werden gefusil leerd: C. H. Gerritsen, H. Sneevliet, A. Menist, W. Dolleman, J. Schriever, G. Koe slag, J. Edel en R. Witteveen. K. Barten, G. van der Bunt, H. W. Zitman en J. Hore man zijn niet meer uit dé gevangenschap teruggekeerd. De hopman van de W.A. J. W. H. M. zal zich 's middags hebben te verantwoor den wegens het medewerking verlenen aan dit verraad. Tevens wordt hem ten laste gelegd, dat hij in 1940 aan de Duitse politie heeft mee gedeeld, dat een zekere G. van der Veek uit' Haarlem een machine-geweer in zijn woning had verborgen. Van der Veek is daarop aan de S.D. overgeleverd en niet meer teruggekeerd. Bovendien zou H. tij dens een W.A.-mars door Hillegom in De cember 1940 gewelddadig opgetreden zijn tegen goede Nederlanders die hup afkeu ring van het nationaal-socialisme niet on der stoelen of banken staken. Aquariumfentoonsfelling tot en met Zondag verlengd Reeds 25.000 bezoekers De. enorme belangstelling voor de Aqua riumtentoonstelling in de Vishal heeft er toe geleid, dat de expositie nog tot en met Zondag 14 Augustus geopend zal blijven, Gistermiddag was het de heer H. A. Gerritsen van het Meidoornplein in Haar lem, die met enig ceremoniëel werd ont vangen, omdat er weer een mijlpaal in de bezoekersstatistiek was bereikt. Omdat hij de koper van het 25.000ste entréebiljet was, werd Hem een smakelijke taart over handigd. Agenda voor Haarlem DINDAG 9 AUGUSTUS Grote Kerk, Orgelbespeling, 8 uur. Palace: „De grote race", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. (Lente-parade 10.30 uur). Luxor: „Spring in Parklane", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. City: „Lassie komt thuis", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. („Kouwe drukte", 11 uur). Spaarne: „Scherpschutters", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mit Musik durchs Leben") alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur Rem brandt: „De villa onzer dromen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Het verkeer eist nog voortdurend offers! De was in gewone zeep echter ook, al zijn de slachtoffers dan gelukkig geen mensen. Alles wat wol is verdraagt geen gewone zeep. Wol blijft alleen nieuw en 6oepel en mooi, als U het regelmatig in Eehfalon wast. Was Uw wot veilig fff i^nnn (Adv.) (Adv.) Freddy v. d. Velden gevonden op het Bloemendaalse strand De vijfjarige Freddy v. d. Velden, die Zondagmiddag 3 uur spoorloos van het IJmuidense strand en zijn wanhopige grootouders verdween, is precies vijf-en- twintig uur later onder de half-gekantelde vlet van de Bloemendaalse reddingsbrigade door twee spelende meisjes teruggevonden: kleumend, bedekt met muggebeten en hoes tend, maar verder ongedeerd. Via de Bloe mendaalse en de Velsense politie is het kind aan de grootouders teruggegeven. Hun buurtgenoten zorgden 's avonds voor een overvloedige verrassing in de vorm van eieren en fruit. Bloemendaalre Reddingsbrigade De Bloemendaalse Reddingsbrigade nam te Egmond aan Zee deel aar. de demonstra ties ter gelegenheid van de jaarlijkse bonds- stranddag van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Zij demonstreerde een redding van een drenkeling uit zee door middel van haar reddingsflotteur de „Evaneha". Voorts toon de zij haar nieuwste technische snufjes: het reddingsvest met gecomprimeerde lucht en het toepassen van kunstmatige ademhaling volgens methode Eve met wipbrancard. Met behulp van loudspeakers werden de demonstraties voor het publiek toegelicht Evenals verleden jaar besloten enkele kus".- brigades de Bloemendaalse werkwijze te volgen. Jubileum Ds. L. Hoorweg Ds. L. Hoorweg Jr., predikant bij de Ge reformeerde Kerk van Haarlem, hoopt 31 Augustus zijn 25-jarige ambtsbediening te gedenken. De aanstaande jubilaris werd 4 Juni 1897 geboren. Purmerend was zijn eers.te gemeente, waar hij 31 Augustus 1924 zijn intrede deed. Tot 1928 heeft hij die ge meente gediénd. Hij -is daarna te Voort huizen werkzaam geweest. In Mei 1931 deed hij zijn intrede in de kerk van Haar lem. Hij is dus meer dan 18 jaar in Haar lem predikant. Ds. Hoorweg hoopt deze maand ook zijn 25-jarige echtvereniging te gedenken. Deken Kuilman ere-kanunnik De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere-kanunnik van het Haarlems Ka thedraal kapittel de heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem en pastoor der Sint Jozef parochie. HOOFDAKTE Te Haarlem zijn voor de hoofdakte ge slaagd: deel A: mevrouw G. Lalk-Beekman te Amsterdam; G. H. Kreijenbroek te Haar lem; deel B: G. Bak te Den Helder, mejuf frouw J. J. Beermeester te West Gr af dijk, mejuffrouw M. T. Th. Michen te Heem stede en C. J. W. v. Moort te Midden Eier- land. Nieuwe aankoopmachtigingen voor Nederland De Marshall-administratie heeft giste ren aankoopmachtigingen ten behoeve van Nederland bekencl gemaakt voor een totaal bedrag van 7.968.000 dollar. cDe totale waarde van de tot Vrijdag aan Europa verstrekte toewijzingen bedraagt thans 6.218.354.000 dollar, waarvan 543.301.000 dollar voor Nederland en 284.204.000 dollar voor België/Luxemburg. Dr. John E. Orchard, speciale adviseur van de Marshall-ambassadeur W. Averell Harriman, heeft in een interview tegenover de Parijse correspondent van het „Journal of Commerce" verklaard, dat de Marshall administratie spoedig in staat zal zijn hulp te verlenen aan particuliere Amerikaanse beleggers in de overzeese gebieden van de aan het plan-Marshall deelnemnde lan den. Indonesië zal waarschijnlijk voorlopig nog niet in aanmerking komen voor hulp. daar het land „nog steeds wordt geteisterd door politieke onlusten". ONTSLAG BEROEPSPERSONEEL KONINKLIJKE MARINE Korporaals en manschappen behorende tot het beroepspersoneel der Koninklijke Marine, wier dienstverband vóór of op 1 Januari 1943 was geëindigd en die sinds dien geen nieuwe verbintenis hebben ge sloten, kunnen een verzoek tot ontslag in dienen, welk verzoek alsdan zal worden ingewilligd. Korporaals en manschappen, die zijn over gebracht naar de Koninklijke Marine Re serve, doch wier dienstverband eveneens vóór of op 1 Januari 1943 was geëindigd, zonder dat zij sindsdien een nieuwe ver bintenis hebben gesloten, zullen op hun verzoek van de werkelijke dienst worden ontheven. Korporaals en manschappen, dienende in Indonesië of de Nederlandse Antillen, die aan deze voorwaarden vol doen, doch wier gezinnen op 's rijks kosten naar deze gebieden zijn overgebracht, zul len eerst hun verblijf aldaar moeten uit dienen, alvorens een dergelijk verzoek kan worden ingewilligd. Bij inwilliging van het verzoek zal het in de toekomst niet mogelijk zijn wederom vrijwillig in beroepsdienst terug te keren. ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Beëediging van de Heemsteedse raadsleden Afwijking der gewone regeling nu er geen burgemeester is Nieuwe raadsleden worden in de regel beëedigd door de burgemeester. In Heem stede is dit vermoedelijk niet mogelijk, om dat daar op dit ogenblik geen burgemeester is. Het is ook onwaarschijnlijk dat er een opvolger voor jhr. J. W. P. van Doorn zal zijn, als de nieuwe raad begin September bijeenkomt. De waarnemend burgemeester, de heer E. J. van Lent, kan de beëediging niet doen, want hy moet zelf ook beëedigd worden. De verwachting is dat overeenkomstig de wet, het oudste raadslid (in dit geval de heer W. J. Reynders) eerst zich zelf be- eeöigd en dan de andere raadsleden. De mogelijkheid bestaat evenwel dat de Commissaris der Koningin, ingevolge arti kel 84 der Gemeentewet, nog een tijdelijke vervanger van de burgemeester aanwijst. De sluiting der kruideniers zaken in Heemstede De gemeenteraad van Heemstede heeft onlangs besloten de sluiting van kruide nierswinkels van Donderdagmiddag naar Dinsdagmiddag te verplaatsen. Voorlopig blijft evenwel nog de oude regeling (dus sluiting op Donderdagmid dag) bestaan, omdat de wijziging pas kan ingevoerd worden als het desbetreffende raadsbesluit door de Kroon bekrachtigd is. Langerak een wedstrijd tegen „De Vroegte Wint", uit Hillegom. Straalvliegtuig in de lucht „gevoederd" De Britse pers bericht, dat Zondag bij Dorset in Engeland een geslaagd experi ment is uitgevoerd met tanken van een straalvliegtuig in de lucht. De piloot Patrick Hornidge wist twaalf uur lang met zijn Gloster-Meteor in de lucht te blijven en in dat tijdsverloop werd zijn twee- motorige machine tienmaal van nieuwe brandstof voorzien. Voor dit bijtanken was de Gloster-Meteor voorzien van een spe ciale invoerspits op de neus. Bij getem perde vliegsnelheid werd deze spits in het kegelvormig uiteinde gemanoeuvreerd van de toevoerslang, welke onder het tankvlieg tuig, een viermotorige Lancaster, werd medegesjeept. Spits en slanguiteinde wer den automatisch op elkander vastgezet. In twee a drie minuten tijds wérd dan 250 gallon petroleum ingespoten. Het experi ment werd uitgevoerd op een hoogte van twee en een halve kilometer. Voetbalprogramma voor eerste klassers In de officiële mededelingen van de K. N. V. B. is het programma opgenomen van de eerste helft van de voetbalcompetitie van de eerste klassers. Er zal niet meer gesproken worden van districten 1, 2, 3, 4 en 5, maar van West 1, West 2, Oost, Noord, Zuid 1 en Zuid 2. In West 1 zijn vastgesteld: 11 September ZeeburgiaHaarlem; ADOVSV. 18 Sep tember: VSVDOS: HaarlemFeijenoord. 25 Septembr: Hermes DVSHaarlem; Zee burgia—VSV. 2 October: VSV—HDVS; Haar lemBlauw Wit. 9 October: VSVHaarlem; 16 October: SpartaVSV; HaarlemADO. 23 October: Sparta—Haarlem; VSV—KFC: 30 October: FeijenoordVSV; DOSHaar lem. 13 November: HaarlemKFC; VSV Blauw Wit, In West 2 worden o.a. gespeeld: 11 Septem ber: EDODe Volewijckers, 18 September: Xerxes—EDO; Ajax—RCH. 25 September: EDO—DWS; RCH—SW. 2 October: HBS— EDO; De VolewijckersRCH. 9 October: EDOAjax; NeptunusRCH. 16 October: SVV—EDO; RCH—'t Gooi. 23 October: EDO RCH. 30 October: RCHXerxes; Neptunus —EDO. 13 November: DWS—RCH; EDO— 't Gooi. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 305 306% 259% 259% Philips 233 13/16 175%' 178 Pokker 147 Nederlandse Ford 268 Nederlandse Kabel 290 v. Berkel's Patent 116 Scheepvaart-Unie. 151% 150% loll.Amerika Lijp 150i/2 Deli Maatschappij 149 146% 1. V. A 159%' 156 A'dam Rubber 141 139 Ned. Handel Mij. 153% N.-I. Handelsbank 116% Billiton Mij. II 339 BINNENLAND De termyn voor (lc aangifte van vermo genswaarden in Oostenrijk ten behoeve van Oostenrijkse vermogensaanwasbelasting en Heffing-ineens is verlengd tot cn met 31 December. De „Volendam". die 16 December als emigrantenschip naar Australië vertrekt, neemt ook emigranten voor Nicuw-Zeeland mee. Gisteren arriveerde de „Westerdam" van de Holland—Amerikalijn te New York, waar het schip wegens de staking aan een pier in Manhattan aanlegde in plaats van aan de Hoboken-pier. Op de Amstelvecnsewcg tc Amsterdam wilde een 64-jarige wielrijder nog voor een naderende bus van Maarse en Kroon de rij weg oversteken. Hij werd aangereden en overleed vrijwel direct. De Koninklijke Landmacht (hierbij in begrepen de luchtstrijdkrachten) heeft een bedrag van f7900 overgemaakt aan de Oor logsgravenstichting als bijdrage voor het onderhoud der Nederlandse oorlogsgraven waar ook ter wereld. Hiervoor werd een in zameling gehouden onder de officieren, onder-officieren en manschappen in Neder land. De achtste oogst in dc Noordoostpolder heeft een gunstig verloop. De koolzaadoogst is nu achter dë rug en het resultaat kan zeer goed worden genoemd. Van een kleine 1000 ha. kwam een opbrengst van 2400 tên; een gemiddelde dus van 2400 kg. per ha. Te Laren is op 62-jarige Iecftyd over leden jhr. H. M; van Loon, bestuurslid van de Vereniging voor den Effectenhandel en van tal van verenigingen op maatschappelijk gebied. HAARLEM EN OMGEVING Een negenjarige jongen is Maandag bij het spelen in de Bisschop Ottostraat met zijn hoofd op straat gevallen. Hij heeft een hersenschudding opgelopen cn*is naar zyn woning overgebracht. Maandagavond om halfaoht stak een zestienjarige wielrijder, die uit de Zuider straat kwam, de Gedempte Oude Gracht over en werd aangereden door een auto. Hij liep een bloedende hoofdwond en een hersen schudding op. De jongen is per ziekenauto naar de Deo overgebracht, Op het Rtfklof van Goenspleln nabij de Delftlaan heeft een agent van politie in de afgelopen nacht enige jongemannen aange houden, die in het bezit waren van hout. Zij deelden mee, het hout in Bloemendaol te hebben gestolen. De aangehoudenen zijn naar Bloemendaal overgebracht. Mejuffrouw Marie C. Hcyman, die Vrijdag de dag herdacht dat zij bij de familie Garrer te Overveen een halve eeuw als huis naaister heeft gediend, is met de bronzen medaille, verbonden aan dc Orde van Oranje Nassau, onderscheiden. Op 15 Augustus hipopt de heer P. J. Ver- putten, drukker op de afdeling plaatdrukker!) van Joh, Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V., de dag te herdenken waarop hij 25 jaar bij de vennootschap in dienst is. Tijdens het Jcugdruiterfeest in Groc- ncndaal heeft het Heemsteedse comité van de NIWIN een collecte gehouden, welke f 149,54 opbracht. NIEMAND verkiest een lange weg boven een korte, om snel zijn doel Plaats een Groentje in Haarlems Dagblad, te bereiken. SCHEEPVAART Aagtekerk, Brisbane—Rotterdam 9 Aug. te Genua. Aalsum, Rotterdam—Calcutta 9 Aug. te Bombay. Alcor, Rio Grande—Ant werpen 8 Aug. van St. Vincent. Aldabi, Rot terdam—Buenos Aires pass. 8 Aug. Fernando. Algorab, 8 Aug. van Florianapolis paar Rio Grande. Alphard, Rotterdam—Buenos Aires 9 Aug. te Bahia. Amsteldijk, Kobe—Rotter dam 8 Aug. te Penang. Arendskerk, Rotter dam—Sydney 8 Aug. van Marseille. Delfs- haven, 8 Aug. van Casablanca naar Havre. Ittersum, 9 Aug. van Béhrein te Kuweit. Java, Amsterdam—Java pass. 8 Aug. Kaap St. Vincent. Johan van Oldenbarnevelt. 3 Aug. van Soerabaja naar Semarang. Kota Agoeng, 8 Aug, van Batavia naar Rotterdam. Aard ijk, Rotterdam—Vera Cruz. 8 Aug. 90 mijl van Flores. Almdijk, New Orleans Londen 8 Aug. op 850 mijl van dc Scillies. Alwaki, Rotterdam—New York 8 Aug. 220 mijl van de Scillies. Blitar, Rotterdam Batavia pass. 8 Aug. Malta. Blommersdijk, New York—Londen 11 Aug. te Gravesend verwacht. Kota Gede, Java—Rotterdam pass. 8 Aug. Malta. Kota Inten, RotterdamBata via pass. 8 Aug. Gibraltar. Marken, Rotter dam—St. Lawrence pass. 8 Aug. Lands End. Zeeman, 8 Aug. Lorenzo Marquez naar Cal cutta. Kota Baroe, Java—Rotterdam 8 Aug. van Belawan. Langkoeas, 8 Aug. v. Soerabaja naar Soengei Gerong. Larenberg, 9 Aug. van Casablanca te Vlaardingen. Laurenskerk, Calcutta—Rotterdam pass. 8 Aug. Perim. Lissekerk, Muscat—Roterdam pass. 8 Aug Casquets. Lutterkerk. Karachi—Rotterdam 8 Aug. van Marseille. Phrontis, Java—Amster dam 8 Aug. van Kamaran naar Djeddah. Prins Alexander. Montreal—Rotterdam pass. 8 Aug. Lands End. Roebiah, BataviaAmster dam pass. 8 Aug. Casquets. Sarangan, 10 Aug. van Cebu te Balikpapan verwacht. Saroena, 8 Aug. van Pladjoe naar Miri. Singkep Am sterdam—Java 9 Aug. te Port Said. Stad Arnhem. 8 Aug. van Casablanca naar R'dam. Nieuw Amsterdam. Rotterdam—New York 8 Aug. op 650 mijl West van de Scillies. Wa terman, 8 Aug. van Soerabaja naar Batavia. Blitar, Rotterdam—Java 10 Aug. te Port Said verwacht. Groote Beer. Batavia—Amsterdam 8 Aug. IOoO mijl Zuid-Oost van Kaap Guardafui. EUILLETON dooi Gordon Mc Donell K) Ik viel hem in de rede en zei: Komt iet niet bij je op dat ik om dezelfde reden egen Ives gelogen hebnamelijk om ou te dekken? Er volgde een lange stilte. Waarop Tom langzaam zei: En je tedeelt, dat je dacht, dat ik Ik knikte. En je hebt haar dus nooit ontmoet? Nooit, Tom. Hij ging zitten en" stak een sigaret op. Hij was eerlijk genoeg, voor zover je zoiets ran Tom zeggen kon, maar sedert ik Elsa's ileuws over hem gehoord had, was mijn rertrouwen een klein beetje geschokt. Het ion tenslotte comedie zijn en het zou in Tom's kraam te pas komen om te ontken- :en dat hij een halssnoer had, als hij wer- telijk schuldig was. Alleen: hoe kon hij peten dat Elsa het ook ontkennen zou, als ves er haar naar vroeg. Dat verandert de zaak. Om welke redan ook, geloof ik wat jij zegt, zei Tom na een stilte. Ik had Elsa over dat hals- moer willen spreken om jou te dekken foor het geval Ives opbelde en er haar laar vroeg maar nu je geen dekking nodig lebt, doe ik het liever niet. Zié je, ze kon wel eens denken, dat ik Letitia dat hals snoer zelf gegeven had. Tom, zei ik, ik heb er tenslotte niets mee te maken, hoe het tussen jou en Elsa staat, maar dit moet je wel in overweging nemen: Als je haar rflets over het hals snoer vertelt en Ives belt haar op om na te gaan, of ik er jullie ooit een van beiden een gegeven heb, dan zal zij ongetwijfeld zeggen van wel. En dan zul jij pas stevig in de knoei zitten, omdat je Ives wat voor gelogen hebt. Ik trouwens ook, maar daar behoef je je niets van aan te trekken, om dat ik er zeker van ben, dat ik hier wel tussenuit kom. Iemand moet Letitia dat halssnoer gegeven hebben en tenslotte zul len wij wel uitvinden, wie dat geweest is. Maar inmiddels zou er een hoop gepraat over jou loskomen hetgeen je werk en je baan ruïneren zou en dat weet je zeer goed. Ik zou je willen adviseren, om het Elsa te vertellen, zodat zij het ook tegen Ives ontkennnen kan, dat zij ooit een hals snoer gehad heeft. Ik weet, dat dit mis schien de een of'andere scène tussen jou en Elsa zal provoceren, maar daar komt het op een ogenblik toch toe, als er moei lijkheden tussen jullie zijn, dus kim je het net zo goed nu hebben, dan is het achter de rug. En inmiddels kunnen wij dan trach ten uit te vinden, wie Letitia een van mijn halssnoeren gaf, als jij of ik het niet ge weest zijn Zelfs terwijl ik sprak, kon ik mij nog niet losmaken van het idee, dat Tom haar toch het snoer gegeven had en dat hij haar vaker gezien had dan hij zelfs tegen mij had willen toegeven. Ik vroeg mij ook af, waar hij vroeger op de middag, dat zij vermoord was, wel geweest kon zijn. Ik jwil niet zeggen ,dat ik dacht, dat haar vermoord had, maar wel, dat hij meer wist dan hij zeggen wilde. Juist op dat moment, dat wij de kamer zouden verlaten, kwam Elsa thuis. Zij had Peter in een wagentje en liep er mee door de hall langs de open deur van de studeerkamer, waar Tom en ik hadden zitten praten. Hallo, Tom, zei ze, wat brengt jou zo vroeg naar huis? Ik kwam alleen maar even binnen vallen, omdat ik James even spreken wil de, gaf hij ten antwoord. Is alles in orde?, vroeg Elsa. Volgens mij wel. Tom's stem had de juiste klank, toen hij op Peter afliep en gezichten tegen hem begon te trekken en hem met zijn wijsvinger op zijn buikje kittelde. Peter staarde hem met wijd ge opende ogen aan en maakte een geluid, dat diep uit zijn kleine lichaam scheen te komen. Ik zag Elsa's ogen even vochtig worden, toen zij naar hen keek. Op dat moment ging de telefoon. Elsa, die er het dichtst bij stond, nam de hoorn op en ik was er dicht geneeg by, om de onmiskenbare klank van de stem van Ives te herkennen; een beetje staccato en toch weer met een melodieuse klank er in. Ik kon natuurlijk niet horen, wat hij zei, maar ik wachtte op Elsa's antwoord en ik sloeg haar en Tom gade, terwijl ik stond te wachten. Tom had zijn spel met de baby gestaakt en stond doodstil te wachten. Ik wist, dat hij op hetzelfde wachtte als ik. Ja, daar spreekt u mee, zei Elsa. Weer klonk de stem van Ives. Het leek wel, of hij haar een vraag stelde, maar daar was ik niet geheel zeker van. Ik zag Elsa een beetje verstijven. Terwijl zij daar met haar rug naar mij toegekeerd aan de telefoon stond, scheen het mij toe, of haar lichaam even verstrakte. En toen zag ik, dat zij het hoofd wat omwendde en Tom aankeek, ofschoon ik haar ogen niet zien kon. Ik keek nu eveneens naar Tom en zag, dat hij daar nog altijd even onbewe gelijk stond, maar dat zijn ogen nu op Elsa gericht waren. Het was alsof er iets tus sen hen heen en weer ging; iets van begrip of van misvei^tand of een combinatie van beide. Het duurde slechts een ogenblik. Er was ook slechts een onmerkbare pauze tussen de vraag van Ives en het antwoord van Elsa. Nog steeds Tom aankijkend, zei zij in de telefoon: Neen, luitenant, ik vrees, dat ik u moet teleurstellen. Ik heb nooit zo'n halssnoer bezeten. Ja, ik weet, dat majoor Foraker ze maakte, maar hij heeft er mij nooit een gegeven ik denk, dat hij ze al allemaal weggegeven had, toen hij mij voor het eerst ontmoette en boven dien, luitenant, moet u niet vergeten, dat ik toen al met mijn man verloofd was. Ik hoop niet, dat er iets niet in orde is. Ives zei nog iets en daarop nam zij af scheid en hing de hoorn op. Zij keek nog steeds naar Tom en stond strak rechtop, nadat zij de telefoon neer gelegd had en zei: Ik denk, dat er niet veel te zeggen valt, maar ik zal deze kwes tie zo spoedig mogelijk oplossen. Toen vielen haar ogen op Peter en een ogenblik dacht ik,adat zij zich niet goed zou kunnen houden, maar zij wist zich te beheersen. Zij bukte zich, nam hem in haar armen en met haar gezicht half ver borgen tegen de kleertjes van de baby, zei zij met gesmoorde stem: Ik vind, dat je haar wel een ander .halssnoer had kunnen geven. Tom zei niets. Hij bleef staan, waar hij stond en zei niets. Zijn gezicht sfond zeer ernstig, zoals men verwachten kon, dat het staan zou, als hij in het nauw zat. Elsa, hoe weet je, dat ik het niet was, die Letitia jouw halssnoer gaf?, vroeg ik. Zij keek mij een ogenblik aan en nu zag ik, dat haar ogen vochtig waren. Door haar tranen heen glimlachte zij flauwtjes tegen mij, schudde even het hoofd en zei: Neen, niet na wat je me gisteravond van haar verteld hebt. Ik je te goed, om te geloven, dat je gisteravond comedie speelde. En toen verliet zij, Peter op haar arm dragend, de kamer en Tom en ik waren weer alleen, evenals wij het waren voor zy binnenkwam. Maar de atmosfeer tussen ons was nu heel verschillend, want ook ik geloofde nu, dat Tom Letitia dat halssnoer gegeven had en het beviel mij helemaal niet, hoezeer ik ook op hem gesteld was. Daarom verliet ik de kamer eveneens. HOOFDTUK VII. Niet, dat ik een ogenblik geloofde, dat Tom Letitia vermoord had. Ik wist, dat Elsa dat ook geen moment dacht, maar wie het ook gedaan mocht hebben, had het' waarschijnlijk gedaan uit jaloezie over haar affaire met Tom. Ik besloot om Janet Holbrook te gaan opzoeken en te trachten van haar of van haar man te weten te komen, met wie Letitia omgang gehad had voor zij Tom ontmoette. Hoe eerder wij konden uitvin den, wie 't geweest was, die haar vermoord had, des te eerder zou Tom bevrijd zijn van iets, wat ik voelde, dat elk ogenblik kon losbarsten, Ik had een volkomen geldige reden om te trachten bij de Holbrook's inlichtingen te krijgen. Het feit, dat zij een van mijn halssnoeren droeg, was genoeg om Ives op dat punt tevreden te stellen. En tegenover Ives zou het, vanuit mijn eigen veilig heidsstandpunt, beter staan, dat ik zelf nasporingen deed, gezien ook het feit, dat ik dit zeker niet doen zou, als ik zelf de moordenaar v/as geweest. Ik belde het huis van Holbrook op en kreeg meteen Janet aan de lijn. Ik her kende haar stem onmiddellijk toen zij begon te spreken. Hallo, zei zij. Ik zou graag even met mijnheer of mevrouw Holbrook spreken. Hhar stem werd hard, toen zy de mijne herkende. U spreekt met mevrouw Holbrook. Goedenmorgen, mevrouw Holbrook. U spreekt met majoor Foraker. Ja, majoor Foraker? Ik dacht bij mij zelf, dat ik het handig aan zou moeten leggen, als ik haar er toe wilde brengen mij te ontvangen en ging voort: Ik- heb even opgebeld om le vragen, hoe het met uw man is. Mijn man ligt te bed. Hy voelt zich niet erg goed, majoor Foraker, zoals u zich waarschijnlijk wel zult kunnen voor stellen. Dat spijt me. Is er iets, wat ik doen kan? Niets. Dank u. Het spijt mij werkelijk, dat ik u die onaangename scène bezorgd heb. Ik geloof, dat ik tamelijk overspannen was. Blijkbaar. Hij noemde mij tenslotte een moor* denaar, weet u. v (Wordt vervolgd^/'

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3