Haarlems Dagblad en <©pretljtr'ï?aattonsthe lottram Over Wegen Vandaag komt in Straatsburg voor het eerst Raadgevende Vergadering bijeen Weerbericht i64e Jaargang No. 19316 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 10 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementspriji per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de AdministratiOi Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IEMAND heeft in de Groene Amsterdam mer gebabbeld over wegen. Is krank zinnigheid het opgesloten zijn in zichzelf zo begint hij dan is de weg symbool van 'net tegendeel. De weg, dat is de be vrijding, de mogelijkheid omweg te gaan. Om het betere te zoeken of althans het andere. De weg is dit voor de enkelin- gen, maar ook voor de groepen. De volken- verbindende weg heft de verstarring op. Nu, hij gaat op dit chapiter voort en eindigt dan met de mededeling: „Ik echter houd niet van fietspaden. Al fietsende werd het mij helaas helder waarom niet. Het is omdat daarover geen troepenbewegingen kunnen plaats vinden. En op de romanti sche weg is een legertrek het meest roman tische. Ziedaar in het hart van de vreed zaamste der stervelingen een stuk militaire vreugde. Hij bekent het eerlijk. Doet er uw voordeel mee. wereldhervormers." Tot zover deze vreedzaamste der sterve lingen. die ons Hollanders blijkbaar met deze titel poogt duidelijk te maken dat wij allen een hekel aan fietspaden hebben bewust of niet omdat er geen troepen bewegingen op kunnen plaatsvinden en dat wij allen de legertrek de meest romanti sche gebeurtenis op de weg vinden, hetgeen de „militaire vreugde" in ons aller hart aantoont. Want aangezien de schrijver zich zelf tot vreedzaamste aller stervelingen heeft benoemd en haar niettemin ervaart, zou het met ons allemaal minstens hetzelfde gesteld moeten zijn. Ook is er een redacteur, die op dezelfde •pagina van de Groene onder de titel „Straatsburgse schijn" de uitingen van de Europese Raad bij voorbaat verwerpt als lege phrasen en de samenstelling van het college als troebel. Churchill, zegt hij, zal er de illusie vinden van een meerderheid, die hij te Westminster zo smartelijk ont beert, Voor de Fransen is de Raad veeleer het décor, waarbinnen toch nog weer eens de rol van leidende mogendheid kan wor den gespeeld. En de Raad zelf is geen levend begrip, in tegenstelling met de U.N. O. De organisatie van Lake Success leeft voor de mensen, ondanks of juist door de ruigheid van haar ruzies. Deze schrijver noemt zich niet de vreed zaamste der stervelingen en hij heeft het niet over militaire vreugde in zijn hart, maar vreugde in ruzie leeft er blijkbaar wel in. Ik heb deze uitingen van een in Neder land verschijnend weekblad met belang stelling gelezen. Moeten wij niet van fiets paden houden omdat er geen legers op kun nen marcheren? Zijn wij dol op legers? Sinds wanneer? Dwepen wij met hun rp- mantiek? Sinds wanneer? En leeft de U. N.O. zo sterk voor ons? Ik zou wel eens willen weten wanneer dat dan begonnen is. Sterker: doet zij dat ondanks (of juist door) de ruigheid van haar ruzies? Er zit wel iets in deze beweringen. Want- men kan erom lachen, hetgeen altijd ge zond en plezierig is. Men kan zich zijn eigen militaire diensttijd herinneren in mijn.geval duurde die 2*A jaar, zodat er wel wat herinnering is gebleven en zich voorstellen wat de compagnie, zich moei zaam voortslepend over West-Brabants wegen, geantwoord zou hebben als iemand de mannen had medegedeeld, dat zij ro mantiek bedreven. Bij dit spel der verbeel dingskracht lachtmen hardop. Ook kan men zich uitingen* van vrienden en kennis sen'en andere lezers van dit blad ten aan zien van de U.N.O. en haar ruige ruzies voor de geest roepen. Alsmede hun waar dering voor het door Rusland zo veelvuldig toegepaste veto, dat vooral voor de ruig heid heeft gezorgd. Hierbij valt op, dat men tegenwoordig zulke uitingen niet meer ver neemt. Het heeft te lang geduurd en het is te hopeloos onvruchtbaar gebleken. Boven dien is dat eindeloze geruzie zo vervelend geworden. Het klinkt misschien niet aardig jegens een zo grote instelling, die in zijn Handvest zulke schone phrasen over de vrede heeft staan van phrasen gespro ken, die er wel zijn! en die op ander gebied belangrijk werk heeft ondernomen en verricht. Maar wie gelooft nog dat zij in de bestaande vorm ooit ook maar een kans zal maken om haar hoofddoel vrede te verwezenlijken? Het zijn vreemde grappen, die de Groene Amsterdammer maakt. Zover gaat zij zelfs, dat zij het meest-fietsende volk ter wereld een afkeer van fietspaden poogt aan te praten. Nu nu. Om die andere dingen kan men lachen, maar dit raakt onze dierbaar ste belangen. Wat zouden wij zonder die paden moeten beginnen? Ons overal, in onze fietsende millioenen, in de maalstroom van het onromantische autoverkeer op de rijwegen werpen? De dood trotseren zonder vreugde, welke dan ook, in het^Jiart? En nadat zoveel van onze zure belastingduiten in die paden zijn belegd? Kom nou. Er zijn andere wegen dan die waarover de Groene schrijft. Wegen die de verstar ring' tussen de volken in deze tijd opheffen kunnen. Maar dat zijn nieuwe wegen. Via Straatsburg is de eerste weliswaar nog maar in tracé in aanleg. En dan moet de Groene Amsterdammer niet zeggen: „De Raad van Europa is geen levend begrip zelfs niet in Idem voor de mensen na mens wie hij per slot van rekening toch zal moeten spreken." Want niets kan een levend begrip zijn voor het zijn leven be gonnen is. En de Raad van Europa, die niet door de volken gekozen is en die slechts als voorloper voor latere ontwikkeling is bedoeld, heeft dus ook niet de taak namens de kiezers te spreken, maar zich tot hen te richten. Misschien zullen zij niet dadelijk luisteren. Men moet volhouden als men iets nieuws wil, als men een grote nieuwe weg wil aanleggen. Afwezigheid van die ruige ruzies, die tengevolge hebben dat niets be reikt wordt, zal de aandacht sterken. Als men maar de indruk krijgt, dat er iets zal worden gedaan. Iets nieuws, dat die oude politieke wegen laat liggen, waarvan ieder een weet dat het sloppen zijn. Ja, van wegen gesproken. R. P. OPHEFFING DISTRIBUTIE VAN ENKELE CHEMISCHE PRODUCTEN In de Staatscourant van Dinsdag is op genomen een beschikking waarbij de distri butie van Arabische gom, gom tragacanth, loodmenie, loodtitanaat en terpentijn wordt opgeheven niet ingang van 10 Augustus. Tevens zal met ingang van die datum het verbod voor het kopen en verkopen van gecalcineerde soda in „kleinhandelsverpak king" worden opgeheven. De Raad van ministers vraagt drie adviezen op economisch en cultureel terrein STRAATSBURG, 10 Augustus. Heden middag komt in Straatsburg de consulta tieve assemblee van de Raad van Europa voor het eerst in plenaire vergadering bij' een, nadat het comité der ministers reeds enkele dagen beraadslaagd heeft over de .adviserende taak die aan de Assemblée zal worden opgedragen. De raad der ministers heeft Dinsdag middag zijn vooabereiöingen voor het werk van de Assemblée beëindigd en een agenda opgesteld. De besprekingen der ministers, waaraan thans voor het eerst ook Turkije en Griekenland deelnemen, gingen voor namelijk over de vraag of de mensenrech ten en fundamentele vrijheden onderwerp van beraadslaging der Assemblée zouden moeten uitmaken. Slechts Engeland, Eire, Denemarken en Italië spraken zich voor behandeling van dit onderwerp uit. Andere ministers, onder wie de Neder landse, waren er tegen op grond van de overweging, dat de kwestie behoort tot de werkingssfeer van de UNO. Drie adviezen gevraagd Er zijn thans slechts drie kwesties over, waaromtrent het comité der ministers uit drukkelijk advies van de Assemblée ge vraagd heeft. De eerste is de rol, die de Europese Raad kan spelen op economisch terrein, rekening houdend met de reeds bestaande internationale organisaties. Voorts zal de Assemblée studie moeten maken van het probleem, in hoever kwes ties van sociale zekerheid door de Euro pese Raad kunnen worden behartigd. Op cultureel gebied zal de Assemblée moeten adviseren inzake de middelen om cultu rele samenwerking tussen de -leden van de raad te ontwikkelen. Alvorens de Assemblée zich splitst voor de behandeling van deze vraagstukken zal in de plenaire vergadering nog een aantal punten moeten worden afgedaan, waarop zich de belangstelling in delegatie kringen thans in hoofdzaak spitst. Op de eerste plaats de samenstelling van het presidium, waarvoor men algemeen Spaak de aangewezene acht, mits het verloop van de Belgische kabinetscrisis zijn verkiezing mogelijk maakt. Als minister van Buiten landse Zaken van de demissiorinaire Bel gische regering" heeft hij zitting in het comité der ministers en kan dus niet tegelijkertijd voorzitter van de Assemblée zijn. In verband hiermee is er een stroming onder de leden van de Assemblée om de Verkiezing van de voorzitter nog niet mor gen te houden, dit temeer, omdat men enig nader contact tussen de afgevaardigden nodig acht alvorens tot verkiezingen, die immers ook voor de 'vicepresidenten gel den, wordt overgegaan. Sterk uiteenlopende gezichtspunten met betrekking tot de verhouding tussen het comité der ministers en de Assemblée zullen voorts, naar verwacht wordt, uiting komen bij de besprekingen over het reglement van orde, over de doeleinden van de raad en de beste middelen om deze te verwezenlijken. Aangenomen wordt hier, dat een goed deel van de tijd, be schikbaar voor deze Assemblée, zal wor den besteed aan de bespreking van deze fundamentele kwesties. Daarbij bestaat een tegenstelling tussen de Britse wens, die de invloed van de Assemblée liefst zo be perkt" mogelijk wil houden, en die, vooral van de kleine naties, om de Assemblée tot een werkelijk Europees parlement te doen i Ovaties voor Churchill I Bij zijn aankomst te Straatsburg werd Winston Churchill door een talrijke, i geestdriftige menigte toegejuicht. Toen de Britse staatsman aan het por- tier van zijn auto verscheen en hij de I menigte met een breed handgebaar be- groette, weerklonk een „hoera" en „leve Churchill" uit duizenden kelen. I Op het stationsplein wachtte Churchill I een nog grotere ovatie. Zijn auto in de steek latend, stak Churchill de weg over en ging recht op de menigte af die met I moeite door de politie in bedwang werd i gehouden. Hij maakte met de vingers het V-telcen. Daarna reed Churchill per auto naar het hem door de gemeenteraad ter beschikking gestelde particulier hotel. uitgroeien. Ook in het comité der ministers "neèft, naar hier verluidt, deze tegenstel ling reeds uitdrukking gevonden. De mi nisters hebben tenslotte besloten aan de Assemblée voor te stellen om een gemeng de commissie te benoemen uit het comité der ministers en uit de Assemblée, die een regeling voor de verhouding tussen de beide organen van de Raad van Europa, het comité der ministers en de Assemblée, zou moeten uitwerken. Inzake een aantal kwesties op administratief en financieel terrein, verband houdende met de instel ling van een ambtelijk orgaan van het secretariaat va"n de raad, konden de mi nisters in de afgelopen twee dagen vol ledige overeenstemming bereiken. Het apparaat zal ongeveer anderhalf millioen gulden kosten. De Nederlandse delegatie is heden gearriveerd met uitzondering van de heren Kerstens en Bruins Slot, die in de zitting ^van Woensdag" vervangen zullen worden door pater Beaufort en mr. J. Rip. Houtzagerij op Borneo door brand vernield Een brand heeft Maandagochtend de houtzagerij van de firma Bruynzeel te Salpit op Borneo vernield. De schade wordt op ruim een ton getaxeerd. Kortsluiting is de oorzaak van de brand, aldus Aneta. Chinese communisten volledig in het offensief KANTON,, 9 Aug. (Reuter) De com munistische opperbevelhebber. Tsjoe Teh, heeft, naar gemeld wordt, alle beschik bare manschappen in de strijd geworpen voor een opmars in acht richtingen op een front van twee duizend kilometer. Het offensief strekt zich uit van Noord-West- China in een grote boog Zuid- en Oost waarts naar de kust van Foekien, tegen over het eiland Formosa, waar generaal Tsjang Kai Tsjek zijn „hoofdkwartier" heeft. Het wordt waarschijnlijk geacht dat troepen, die optrekken naar Foetsjou aan de kust van Foekien, deze plaats als springplank zullen gebruiken voor een in vasie in Formosa, dat 240 km uit de kust ligt. Een groot deel yan de nationalistische strijdkrachten is op het eiland gestation- neerd. Te Kanton is officiëel meegedeeld „dat in de buitenwijken van Kantsjou, 370 km ten Noord-Oosten van Kanton, Zware ge vechten aan de gang zijn. Verder naar het Westen maken andere communistische troe pen uit Zuid-Hoenan snelle vorderingen in de richting van de provincie Kwangsi, zo wordt in te Hongkong ontvangen berichten gezegd. Kwangsi is een van de Zuidelijkste provincies en grenst aan Indo-China. Na een voorstemming in een honderdtal straten is men gisteren in Haarlem begonnen met de proefstemming voor federale wereldregering. Ruim zeshonderd winkeliers hebben zich bereid verklaard voor of in hun winkel een stembus te plaatsen. Gister middag om twee uur is het deksel van deze stembus gegaan en ging het eerste biljet er in. Amerikaanse stafchefs weer thuis De Amerikaanse stafchefs zijn Dinsdag te Washington aangekomen. Zij zullen he den rapport over hun bezoek aan Europa uitbrengen aan de Senaatscommissie voor de strijdkrachten. Generaal Bradley noemde de besprekin gen in Europa een goed begin van het tot stand brengen van eenheid en collectieve veiligheid in het kader van het Atlantisch pact. Het doel van de reis was tweeledig geweest: Het inspecteren van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland en Oostenrijk en de bespreking van de defen sieve organisatie in het kader van het pact. „Wij bespraken verschillende vormen van organisatie", aldus Bradley, „maar, wij hebben niet getracht tot een bepaald be sluit te komen. De Europese leiders be schouwden ons bezoek als een bewijs van onze bereidheid het pact te doen werken. Wij hopen dat de openhartige besprekingen en gedachtewisselingen onze regering van nut zullen zijn en de nog te houden con ferenties over de organisatie zullen be korten". De zomergasten in Scheveningen hebben deze week hun zee moeten delen met de olifanten van circus Strassburger, die met bizonder grote animo aan het strandleven deelnamen. Voor alle zekerheid waren de ongewone pootjesbaders echter met kettingen gekluisterd, anders hadden zij zich misschien geschaard in de lange rij van eerzuchtigen, die deze zomer beslist naar Eyigcland begeren te zwemmen. België krijgt een katholiek-liberale regering Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenochtend: „De kogel is door de kerk", de liberale- katholieke regering zal nu spoedig een feit zijn. Na 43 dagen van crisis is de poging om door een accoord tussen de drie nationale partijen de Koningskwestie op te lossen mislukt. Het is met duidelijke tegenzin, dat een aantal Brusselse en Waalse liberalen de combinatie met de „clericalen" begin nen. Een van de hoofdredenen daarvan is wel het feit, dat zij moeten" regeren met Eyskens als premier, terwijl zij juist hem als minister van Financiën zo scherp heb ben bestreden. Eyskens bleek echter zeer soepel te zijn inzake de liberale eis, de directe belastingen met 25 procent te ver minderen. De hoofdtaak van deze komende regering zal inderdaad zijn, het staatsbudget te saneren, onder meer door uitschakeling van de misstanden inzake de werkloosheid vergoedingen. Men heeft vastgesteld, dat er op de 150.000 zogenaamd volledige werk lozen slechts 99.000 „avbeidswaardige" werklozen zijn. Het aantal" werkloze vrouwen steeg tot het hoge cijfer van 40.000. Verder zal de regering de subsidies aan de' spoorwegen en kolenmijnen verminderen, en waar schijnlijk de compensatievergoedingen ge leidelijk afschaffen. De regering Eyskens zal 8 katholieken en 7 liberalen tellen. Waarschijnlijk wordt Paul van Zeeland minister van Buitenland se Zaken en Buitenlandse Handel. Jongen verdronken in natuurbad Dinsdagmiddag is in het natuurbad „Surea" te Dorst (N.B.) de negentienjarige jongen P. van Dam uit Monster, die met 'n groep „kajotters" te Chaam kampeerde,. bij het zwemmen verdronken. Het slacht offer kon zwemmen. Direct nadat de toe schouwers de jongen onder water zagen verdwijnen, is een zoon van de exploitant van*„Surea" hem nagedoken. Toen het lichaam werd- opgehaald bleken de levens geesten reeds geweken. Hebreeuwse tekst van het Oude Testament ontdekt In een grot in de nabijheid van Jericho is de Hebreeuwse tekst ontdekt van het Oude Testament. De Transjordaanse curator van antiqui teiten deelde mede, dat dit de belangrijkste vondst was die ooit in Palestina is gedaan. De curator, Lancaster Harding, deelde mede dat de ontdekking reeds gedaan was in 1947 maar dat door omstandigheden nu pas bekend was geworden, hoe belangrijk deze vondst wel was. Twee jaar geleden vond een geitenhoe der, die op zoek was naar een verdwaald geitje, in een cirkelvormige opening in een rotswand, ten Zuiden van Jericho, glazen potten met beschreven perkamentrollen, die bij nader onderzoek de tekst van het Oude Testament bleken te bevatten. Verbijsterend Op een verkiezingsbijeenkomst te Lindau heeft dr. Konrad Adenauer, voorzitter der christelijk-öemocratische unie "net „ver bijsterend" genoemd, dat de Amerikaanse stafchefs tijdens hun jongste b.ezoek aan Europa geen Duitse vertegenwoordigers hebben geraadpleegd. Hij uitte het ver langen, dat een eind gemaakt zou worden aan het laken van de Wehrmacht. „Zij, die niets anders hebben gedaan dan hun plicht tegenover hun land, behoren geëerbiedigd te worden, zoals in alle andere landen ter wereld", aldus Adenauer. Export van groenten en fruit naar Duitsland Het Bedrijfschap groente en fruit deelt mede, dat de export van groenten en fruit naar Duitsland heden doorgang kon vin den. Ter speciale kennis van de veilingen wordt gebracht, dat van vandaag af tot nader order de volgende exportpercentages voor Duitsland gelden: ten hoogste 50 van de voor de export geschikte tomaten en augurken. Alle overige voor uitvoer toegelaten groenten mogen vrij worden geveild. Amsterdamse taxichauffeur in Naarden overvallen De vijftigjarige Amsterdamse taxi chauffeur G. Jansen is de afgelopen nacht in het Rembrandt-kwartier te Naarden bijna het slachtoffer geworden van een laffe overval door twee onbekende man nen, die nog niet zijn opgespoord. De chauffeur stond omstreeks één uur in de nacht met zijn wagen op de taxi standplaats bij het Centraal station. Twee mannen stapten in de wagen en verzochten hem hen naar het Gooi te brengen. Via de rijksweg liet het tweetal zich dooi de chauffeur naar het Bredius-kwartier in Bussum rijden om hem even later een adres op te geven, op de hoek van de Rem- brandtlaan en de Gerard Doulaan, in een rustige vilawijk te Naarden. Toen de wagen op het aangegeven adres bijna stil stond, greep een der mannen de chauf feur -van achteren beet, terwijl de ander hem met een met zand gevulde, toege- knoopte herensok een klap op het hoofd gaf. De chauffeur wist zich aan de wor gende greep te ontrukken, liet zich voor de bank zakken,, greep de portierkruk en slaagde erin uit de wagen te komen. Ook de beide mannen gooiden het portier open en renden de Gerard Doulaan in. De chauffeur, hoewel danig geschrokken, be hield zijn tegenwoordigheid van geest en zette, al schreeuwende een achtervolging in. Het-gelukte hem echter niet de mannen te achterhalen. De politie, die spoedig ge waarschuwd was liet in alle richtingen speuren, zonder resultaat. Ook een politii hond, die vanmorgen vroeg op het spoor werd gezet, slaagde er niet in de weg te vinden, die de beide laffe overvallers waren gegaan. Vestigingsverbod kleinbedrijf wordt beperkt toegepast Bij beschikking van de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, is het Besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf buiten toepassing verklaard ten aanzien van die takken van >bedrijf, waarop de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 toepassing vindt, behalve de slagersbedrijven, het broodbakkersbedrijf en het brood-banket- bakkersbedrijf. Dit besluit, dat elke vesti ging van een middenstandsbedrïjf aan een goedkeuring bond, is na de bevrijding ge handhaafd met het oog op de goederen- schaarste. De verbeterde goederenvoorzienïng maakt het thans mogelijk de behoefte en dë grondstoffenpositie buiten beschouwing te laten voor die bedrijfstakken, waarvoor de Vestigingswet geldt. De objectieve eisen van vakbekwaamheid, handelskennis en credietwaardigheid zijn voldoende rem te achten om ongewenste vestigingen tegen te gaan. Voor die gebieden, waarop de vestigings wet niet van toepassing is, blijft het ge noemde besluit voorlopig nog van kracht. Voorlopig geldt dit laatste eveneens voor de slagers- en bakkersbedrijven, die onder de vestigingswet vallen. Het woord is aan.... Lamartine: Het ideaal is niets anders dan de waarheid op een afsiand. Holland-Nautic Thans in staat van faillis sement verklaard Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is de op 9 November 1948 aan de Naamloze Vennootschap Holland Nautic Scheepswerf- en Machinefabriek N.V., ge vestigd te Haarlem en aldaar kantoorhou- dende aan de Spaarndamseweg 120, ver leende surséance van betaling ingetrokken: voornoemde N.V. is gelijktijdig in staat van faillissement verklaard, met benoeming van mr. C. G. Bijleveld tot rechter-commis- saris en van de heren rnr. H. J. Pot, advo caat en procureur te Haarlem en ir. H. F. Ott de Vries, wonende te Haarlem, tot curatoren. Mr. Pot deelde ons mede dat het bedrijf zal worden voortgezet. John Haigh terechtgesteld John George Haigh, die bekend heeft negen personen vermoord en hun lijken in een zuurbad vernietigd te hebben, is hedenmorgen in de gevangenis van Wands worth bij Londen opgehangen. Haigh werd de vorige maan'd na een pro ces van twee dagen schuldig bevonden aan moord op mevrouw Olivia Durand Deacon, een 69-jarige rijke weduwe. Hij tekende geen beroep aan tegen zijn dood vonnis. De Engelse minister van Binnen- landse Zaken, Chuter Ede, weigerde Haigh gratie te verlenen, nadat tv/ee dokters hem hadden onderzocht. Met de executie van Haigh is een van de meest sensationele moordzaken in Engeland afgehandeld. Nieuwe aardschokken houden Ecuadors bevolking in paniek De ene ramp na de andere Na de verschrikkelijke catastrophe in Ecuador, waar een hevige en langdurige aardbeving om en nabij tienduizend doden veroorzaakte, zijn nog tientallen mensen gestorven door uitbrekende ziekten tenge volge van slechte beschutting en besmet ting. Een hevige regenval verhoogde na de ramp de ellende der vluchtelingen die on der de open hemel moesten overnachten zonder tenten of voedsel. De overstromin gen hebben waarschijnlijk nog het grootste aantal doden veroorzaakt, en hele dorpen die door de aardbeving gespaard waren, werden vlak daarop dpor het water ge- isoleerd of overstroomd. Aangezien Indianenstammen voornemens bleken te hebben de geteisterde streken te overvallen om te plunderen, is in geheel Ecuador de staat van beleg afgekondigd. Vliegtuigen van de regering zijn onderweg naar de verwoeste gebieden met bewapende manschappen en alle beschikbare cavalle- rie-regimenten zijn naar de plaats des on* heils gedirigeerd om te waken voor orde en veiligheid. De streken waar volgens inspecteurs van de nationale gezondheidsdienst geen over* levenden meer zijn en waar de talloze lijken gevaar voor infectieziekten opleve ren, zullen door vliegtuigen met brandbom men worden bestookt. Intussen houden nieuwe, lichtere aard schokken de bevolking van Ecuador in voortdurende paniek. Nog steeds eisen zandverschuivingen en instortingen slacht offers onder de leden der reddingsploegen en de arbeiders die aan het herstel der verbindingen werken. Aanval van 2000 man guerilla's op Soerakarta Bommenwerpers en zware wapens in de strijd BATAVIA, 10 Aug. (Aneta) Omtrent de aanval op Soerakarta van Zondag hebben Nederlandse militaire kringen te Batavia toegegeven, dat in en rond Solo incidenten van meer dan normale omvang voorkwamen, waarbij van Nederlandse zijde een krachtige actie gevoerd werd. Détails over de gevechten kunnen echter niet gemeld worden. De speciale correspondent te Solo van het Chinese dagblad „Keng Po" meldt in middels, dat een aanval gedaan werd door circa 2000 man, die er in slaagden in de stad te infiltreren. Het hierna ontstane vuurgevecht, waarbij aan beide zijden van zware wapens gebruik gemaakt werd, duurde tot laat in de avond. In de namid dag stegen, aldus de „Keng Po", vijf bom menwerpers op, die het Noord-Westelijke stadsdeel bestookten, waarop kanonvuur volgde, terwijl twee jagers een kwartier lang het Noordelijke stadsdeel met mitrail leurs beschoten. Van de zijde van het mili taire uitvoerende bureau van de UNO- commissie werd vernomen, dat zich in Solo thans geen groep militaire waar nemers bevindt. De dichtstbijzijnde groep bevindt zich te Salatiga, circa 50 km ten Noord-Westen van Solo. Binnenkort meer „gesproken brieven" uit Indonesië 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. Op 17 Au gustus zal de NIWIN met de „Zuiderkruis" een twaalftal apparaten voor gesproken brieven naar Indië zenden, i Het laatste jaar werden in Nederland 6000 gesproken brieven van de militairen in Indonesië ontvangen. Dit aantal op te voeren, was onmogelijk aangezien men in Indonesië niet over voldoende opname apparaten beschikte en de meeste opna men tussen de bedrijven door in studio's moesten geschieden. De installaties die nu door een Rotterdamse firma zijn gefabri ceerd, zullen „het gesproken briefverkeer" tussen Indonesië en Nederland ongetwijfeld sterk doen toenemen. De toestellen zijn zeer practisch: in de eerste plaats zijn zij transportabel en in de tweede plaats is de bediening zo eenvou dig, dat deze binnen een kwartier is aan te leren. K.L.M. heropent vliegdienst op Djokja Donderdag heropent de KLM de regel matige dienst op Djokja via Semarang. Deze lijn wordt gevlogen op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag. Met de eerste lijn— vlucht van 11 Augustus vliegt de Franse consul-generaal, Salade, voor besprekingen met Soekamo, Hadji Agoes Salim en de Sultan van Djokja. Aneta's correspondent te Djokja verneemt dat de politieke en staatkundige ontwikkelingen in Indonesië en Indo-China onderwerpen van bespre kingen zijn. NOG VRIJ KOEL. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Koude nacht met weinig bewolking. Morgen overdag geleidelijk toenemen de bewolking met later voornamelijk in de Noordelijke helft van het land enige lichte regen. Weinig verandering in temperatuur. 11 Augustus: Zon op 5.16 uur, onder 20.13 uur Maan op 21.23 uur. onder 7.56 uur Hoog- en laagwatertijdcn in IJmuidcn Woensdag 10 Augustus: Hoög water: 4.41 en 17.07 uur. Laag water: 0.23. en 12.47 uur. Donderdag II Augustus: Hoog water: 5.13 en 17.43 uur. Laag water: 1.06 en 13.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1