ECOBE Veel meer Haarlemmers omgekomen dan tot nu toe verondersteld werd Raden Mas Jodjana jubileert Herstel van het vertrouwen was het belangrijkste resultaat te Batavia' Amsterdamse Beurs De politieke partijen dingen naar de talrijke stemmen der ontheemden S. J. DE GOEDE Terraplane 1936 TEXTIEL PIRASTRO SNAREN W. ALPHENAAR 2 eerste verkoopsters Flinke werkster JONGEMAN Jongelui JONGENS, ï)oiulrr<lag 11 ïugustus 1949 Haarlems Dagblad 5 Oorlog eiste zware tol Nog 900 akten van overlijden zullen moeten worden opgemaakt In de loop der jaren hebben wij reeds gegevens gepubliceerd over het aantal Haarlemmers dot door oorlogsgeweld en handelingen der Duitsers is omgekomen. Daaronder zijn ook begrepen de door de Duitsers gefusilleerden en de mensen die in Duitsland zijn omgekomen. Die cijfers wa ren evenwel zeer voorlopig. Nu komt ein delijk de tijd dat de statistiek vollediger kan worden opgemaakt. Daarbij blijkt dat er nog meer gevallen zijn dan aanvankelijk vermoed werd. Tot heden konden alleen in bepaalde gevallen akten van overlijden worden opge maakt, omdat slechts rekening gehouden kon worden met feiten die wettelijk vast gelegd waren. Het aantal akten dat op die gegevens steunend kon worden opgemaakt is voor Haarlem 480. Daaronder zijn 32 militairen die in de oorlogsjaren gesneuveld zijn. Dit laatste cijfer is ook belangrijk hoger dan kort na het sluiten van de wapenstilstand werd gepubliceerd; er zijn bijgekomen de Haarlemse militairen die daarna elders ge sneuveld zijn. Onder de 480 als overleden ingeschreven personen zijn heel weinig zeelieden, omdat veel schepen „met man en muis" vergaan zijn, zodat registratie niet mogelijk was. Nu is bij de wet van 2 Juni 1949 de mogelijkheid geopend om ook overlijdens akten op te maken van de vermiste per sonen die van 5 Mei 1940 tot 1 Juni 1945 woonplaats in Nederland hebben gehad, maar waarvan later het bestaan niet meer gebleken is, terwijl er goede gronden zijn om aan te nemen dat zij overleden zijn. Al dezo gevallen worden door een centrale commissie, die in Den Haag zetels, nage gaan. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de gegevens van het Rode Kruis, de archie ven de Duitse concentratiekampen, verkla ringen van leden van de Joodse Raad, als ook van andere getuigen. Als deze commissie aanneemt dat ie mand overleden is, kan na machtiging van de Minister van Justitie aan een gemeen tebestuur opdracht gegeven worden een overlijdensakte op te maken. In Haarlem heeft men thans lijsten op gemaakt van personen die hoogstwaar schijnlijk door oorlogsgeweld om het leven gekomen zijn. Daaronder zijn ruim 500 Joden die naar Duitsland gevoerd zijn en die niet teruggekeerd zijn. Helaas moet "yvorden aangenomen dat die de dood ge- Vonden hebben. Onder die ruim 500 zijn niet de ruim ■225 Joden die indertijd van de Duitsers opdracht kregen om naar Amsterdam te verhuizen. Het is waarschijnlijk dat daar van zeer velen zijn omgekomen, tenzij zij kans gezien hebben niet aan de opdracht tot verhuizing te voldoen, maar zijn onder gedoken. Daar deze mensen evenwel door Haarlem zijn overgeboekt naar Amsterdam. Zal het onderzoek naar hun lot over het Amsterdamse Bevolkingsbureau lopen. Dan zijn er in Haarlem nog de namen Van ruim 600 niet-Joodse ingezetenen, die 5n de oorlogsjaren van het Bevolkingsre gister zijn afgevoerd wegens vertrek naar het buitenland (meestal naar Duitsland) en waarvan later niet gebleken is dat zij nog in leven zijn. Verondersteld wordt dat niet allen zijn overleden, maar wel wordt aangenomen dat voor die groep ook nog Wel 400 overlijdensakten moeten worden opgemaakt. Bij elkaar wordt het dps te Haarlem waarschijnlijk geacht dat er, buiten de 480 akten die al opgemaakt zijn, nog ruim 900 akten van overlijden (500 Joden en 400 niet-Joden) moeten volgen. Daaronder zijn dan niet de slachtoffers onder de ruim 225 Joden die door de Duitse maatregelen ge dwongen waren van Haarlem naar Am- stedam te verhuizen. Voor de commissie in Den Haag overgaat in te nemen dat iemand overleden is worden de namen van de betrokkenen eerst in de Staatscourant gepubliceerd. Be langhebbenden kunnen dan eventueel be zwaren bij de Haarlemse Rechtbank in dienen. Omdat weinig mensen de Staats courant lezen heeft men in Haarlem het voornemen de familieleden tijdig met deze publicatie in kennis te stellen, omdat er slechts een termijn van 3 maanden is om bij de Rechtbank in verzet te komen. SCHEEPVAART Alchiba, 10 Aug. van Basra te Khor- ramshar. Alcinous, LiverpoolJava 11 Aug. te Aden. Aldabi, RotterdamBuenos Aires pass. 10 Aug. Bahia. Almdijk, New OrleansLonden pass. 23 Aug. Scillies. Amstelkerk, 10 Aug. van Port Bouet naar Monrovia. Alnati, 10 Aug. van Buenos Aires naar Rotterdam. Amstelstad, 10 Aug. van Basra te Abadan. Bali, New YorkJava 11 Aug. van Suez. Blommersdijk, New York Rotterdam 10 Aug. te Gravesend. Congo- stroom. 10 Aug. van Tacoradi naar Accra. Delft, 10 Aug. van Antofagasta naar Valpa raiso. Delftdijk, VancouverRotterdam pass. 10 Aug. Mona Passage. Gaasterkerk, AmsterdamWalvisbaai 10 Aug. van Te- neriffe. Groote Beer, BataviaAmsterdam 10 Aug. 450 mijl Z. Z. O. Kaap Guardafui. Hersilia, AmsterdamBarbados pass. 10 Aug. Wight. Hydra, 10 Aug. van Parama ribo naar Antwerpen. Keilehaven, 10 Aug. van Owendo naar Libreville. Klipfontein, 10 Aug. van Lorenzo Marquez naar Durban. Laagkerk, RotterdamBasra 11 Aug. te Aden. Leopoldskerk, RotterdamCalcutta 10 Aug. van Madras. Blitar, Rotterdam Java 10 Aug. te Port Said. Drente, 9 Aug. van Probolingo te Songora. Sarangan, 10 Aug. van Cebu te Balikpapan. Slamat, 11 Aug. 4 uur van Rotterdam te Antwerpen. Oranjefontein, 10 Aug. van Kaapstad naar East London. Delerdijk, 9 Aug. van Seattle te Portland Or. Westerdam, 10 Aug. van New York te Baltimore. Amstelkerk, 12 Aug. van Port Bouet te Monrovia verwacht. Cottica, 11 Aug. van Trinidad te Paramaribo. Willem Ruys, Ba taviaRotterdam pass 11 Aug. Algiers. Vijf en twintig jaar geleden ruilde hij de economie voor de kunst PERSCONFERENTIE DR. VAN ROYEN Regeringspolitiek moet op gulle wijze worden verwezenlijkt parlementaire redacteur). Het is deze herfst vijf-en-twintig jaar geleden dat Raden Mas Jodjana, naar Europa gekomen om de economie te be studeren, zijn levensloop grondig van rich ting veranderde door zich geheel over te geven aan het toneel. Sedertdien veroverde hij zich een internationale reputatie als danser. Toen de laatste wereldoorlog het kunst leven lamlegde, trok Jodjana zich met zijn gezin terug in het gehucht Ozeux in de Basses-Pyrenees, waar wij hem dezer da gen opzochten. Tijdens de oorlog heeft hij daar een zware strijd om het bestaan moe ten voeren. Men kan zich misschien een voorstelling van de moeilijkheden vormen als men weet dat de zware landarbeid zonder ossen verricht moest worden, ieder benodigd stuk hout eigenhandig gekapt en gezaagd en elke emmmer water op hon derden meters afstand van de woning ge put. Bovendien bevond de dichtstbijzijnde winkel zich ten minste acht uren gaans van de bosrijke nederzetting. Vacantïespelen zijn weer achter de rug De vacantiespelen van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen zijn van- daag gesloten. In alle tuinen hebben de kin. deren genoeglijke dagen beleefd. Voor allen stond sport en spel op het programma, Verder zijn familiedagen gehouden, welke zeer in de smaak vielen. De besturen der verenigingen kunnen met voldoening het werk terugzien. Vandaag was het weer ongunstig voor een verblijf in de speeltuinen. Daarom was het gelukkig, dat het verbondsbestuur de kir deren uitgenodigd had het sluitings- feest in het Concertgebouw te houden. Daar waren vanmorgen velen bijeen en vanmiddag wordt een tweede voorstelling gegeven. Het programma vermeldde de ver toning van films. De kinderen zagen het leven van een aantal jongens in een kamp en de wijze, waarop enkelen van hen mis dadigers opspoorden. De film trok vooral de aandacht van de oudere kinderen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Augustus 1949 ONDERTROUWD, 9 Aug., H. A. M. Goe- mans en H. E. de Nobel; 10 Aug., B. H. L. E. Walker en H. W. Govers; A. Caris en J. Gr ent; C. Hooiveld en M. M. Mens: G. Ver steeg en G. M. Metselaar; J. Godschalk en P. Mooij; A. Sanders en H. Dijkstra: B. Hilbers en W. Stigter; W. Verschuur en H. L. Ostmann; A. Zwart en H. G. M. Zweers; M. van Beek en H. M. M. Netz; P. Bakker en C. M. Kikkert; A. de Graaff en M. Dek ker; M. A. Dekker en G. van Zijp; G. Eeninkwinkel en J. H. A. Heijberg; J. G. H. Hiddinga en J. H. Roessink; M. S. Harms en E. Schoen; N. W. Castien en E. L. Gars- ten; D. van der Noot en H. Backer; G. H. Kuvener en H. Kok: M. Bouman en A. van de Pol: A. van der Veldt en M. P. Verduin; A. A. Peijra en W. Zwart; J. J. van Woo ning en J. Steeman; F. Groenevelt en A Dammiaans; T. Hogerhuis en T. van der Aar: P. Volkerst en N. de Leeuw. GEHUWD: 10 Aug.. C. M. van Kollenberg en M. H. Hakvoort; J. W. A. Vreeswijk en H. M. Kroon; M. J. A. Tholen en C. A. Nijssen; M. J. Theeuwen en M. J. Joosten; H. J. Kaasenbrood en E. C. Janus; J. Leu- wener en A. A. Valkenburg; A. van den Broeke en N. A. Rond: J. B. Minnebo en M. A. van Lieshout; P. W. Visje en G. G. A. Smits; A. H. F. van der Colk en G. H. J. Blanken: P. S. Weltevreden en J. A. P. van Iersel; B. Steenbergen en A. van Brede- rode. BEVALLEN van een zoon: 8 Aug.. P. W. RekoertOlivier; 9 Aug., G. Stutvoetvan der Meii: J. BusbroekHaagsman; C. E. GrootStijnman; 10 Aug., J. C. T. Boll Schooneman. BEVALLEN van een dochter: 8 Aug., M. Kuijtde Mooy; M. J. van der BijlNolet; 9 Aug.. C. WesselingGlas; L. C. Donkers Pus; W. J. M. BarendsBertholee; M. H. van der Meijvan Houten; 10 Aug.. J. M. van HeijningenGootjes; I. B. Albers Andringa. OVERLEDEN: 7 Aug., D. C. de Groot. 52 j., Kamperstraat; 8 Aug.. B. J. Ducro. 65 j., Schotersingel; 9 Aug., A. van der Hoven, 70 j.. Glasblazersstraat: J. W. Kloot. 3 d., Tuinlaantje; P. D. Hofkes—Schreutelkamp. 66 j., Diinkelstraat; M. J. Wesseling, 6 m.. Berkenrodestraat. Raden Mas Jodjana Kort na de bevrijding werden de heer en mevrouw Jodjana benoemd aan de Amsterdamse Toneelschool om daar onder richt te geven in de bewegingsleer, een opdracht die zij nog steeds met enthou siasme vervullen. Bovendien hebben zij in samenwerking met de regisseur Cruys Voorbergh een afzonderlijke studiegroep gevormd ten dienste van reeds bij gezel schappen aangesloten jonge acteurs en actrices. Zij passen daarbij een geheel eigen methode toe en geven enkele keren per jaar een openbare demonstratie. Het ligt in de bedoeling om met de leerlingen het middeleeuwse abele stuk ..Fsmoreit" hier en daar als wagenspel te vertonen. Het wezen van de kunst van Jodjana wordt uitgemaakt door de factor rhythme, waarbij men niet alleen aan rhythmische lichaamsbeweging moet denken, doch vooral aan de beleving van het levens- rhythme zoals zich dat onder andere in het Brahmanisme openbaart. Zijn dansen worden dus niet intellec tueel "bepaald, doch komen voort uit een emotie, dat is een innerlijke beweging. Ze zijn als regel sterk pantomimisch, waarbij Jodjana als uitdrukkingsmiddel de klas sieke Javaanse gebarentaal gebruikt. Men kan hem met evenveel recht acteur als danser noemen. Op Java is namelijk het toneelspel dermate gestyleerd en op rhyth me gebouwd dat het de Europeanen als danskunst aandoet. De voor dergelijk to neelspel vereiste bewegingstechniek kan op een zelfde perfectie bogen als die van het Westerse ballet. Daarnaast bestaat er ook een zuivere Javaanse danskunst, waar van het répertoire van Jodjana eveneens enkele fraaie voorbeelden telt. Het huis in Oseux, temidden van bossen en wijngaarden, waar de druiventrossen rijpen boven de vensters, is volkomen ver vuld van een delicate en pure levenssfeer, die nu en dan geaccentueerd wordt door de zachte klanken van de gamelan, die in de ruime eetzaal staat opgesteld. Op vaste uren geeft het echtpaar Jodjana er lessen in aesthetische en lichamelijke ontwikke ling. Gezocht wordt naar een natuurlijke manier van bewegen, welke geheel moet voortkomen uit een werkelijk doorleven van de in aanmerking komende gemoeds ervaringen. De leerlingen krijgen veel ge legenheid tot improvisatie naar een eigen idee. Enkele jaren voor de oorlog stichtten de Jodjanas een school in het Chateau de Ver- goignan, waar onderricht werd gegeven in bewegingsleer, dans, pantomime, declama- muziek, tekenen, houtsnijwerk enzo voorts. Dit zogenaamde Centre Jodjana verheugde zich in belangstelling uit vele landen. De Nederlandse componist Max Vredenburg bijvoorbeeld was er geruime tijd werkzaam. Roemahlaiselan, een vete- •aan onder de vele volgelingen, treedt dik wijls in het programma van zijn leermees ter op. Tengevolge van zijn huwelijk met een Nederlandse vrouw, die haar loopbaan in het theater afbrak om geheel de arbeid van haar man te kunnen steunen en mede door zijn langdurig verblijf op het Westelijk halfrond zouden er naar het zeggen van enkele critici Europese invloeden in de kunst van Jodjana geslopen zijn. Zelf meent hij: „Evenals ik de Javaanse taal nog steeds zonder enig Europees accent spïeek, zo is ook mijn bewegingstaal vol strekt zuiver gebleven. Natuurlijk heb ik zekere Westerse indrukken opgenomen, doch deze brachten mij voornamelijk tot een diepere bewustwording van vorm en inhoud der Oosterse cultuur. Mijn expres sie kiest steeds eigen wegen die uit mijn natuur voortvloeien." Ter viering van zijn jubileum wordt een comité gevormd, dat Raden Mas Jodjana in staat wil stellen een tournée door ons land en zo mogelijk ook door België te ma ken. Velen zullen dan met vreugde hun kennismaking met deze uiterst verfijnde kunstenaar hernieuwen. F. v. D. (Van onzi In een samenkomst met de pers liet dr. Van Royen zich hedenmiddag in het algemeen optimistisch uit wat zijn ver wachtingen inzake de verdere samenwer king tussen Indonesië en Nederland betreft. Dit optimisme, zo verklaarde hij, berust niet alleen op de door hem in de jongste maanden in Indonesië opgedane erva ringen en op het feit dat volgens hem wederzijds het wantrouwen zo al niet ge heel dan toch grotendeels tot het verleden is gaan behoren, maar ook op de over weging dat de belangen èn van de Ver enigde Staten van Indonesië èn van Neder land goede samenwerking vereisen. Beide volken, zo voegde hij hieraan toe, laten zich uiteindelijk door hun verantwoordelijkheid en niet te vergeten door hun belangen leiden. Van betekenis noemde dr. Van Royen ook dat er in grote mate overeenstemming tussen de B.F.O. en de Republikeinen be reikt is. Dit achtte hij van het grootste ge wicht voor de te vormen Verenigde Staten van Indonesië. Als deze verstandhouding alsnog doorzet, aldus ging hij verder, dan zal de toch zeer kunstmatige scheidingslijn tussen federalen enerzijds en republikeinen anderzijds komen te vervallen en ver vangen worden door een veel gezondere scheidingslijn, die tussen ordelievende en ordever storende elementen. Dr. Van Royen onderstreepte, dat men ten opzichte van het hele Indonesische vraagstuk thans te doen heeft met een po litiek die onze regering besloten heeft te volgen. Dit zo zijnde, achtte hij het verreweg de beste weg die politiek dan ook op gulle wijze te verwezenlijken. Vermeld zij nog dat dr. Van Royen onder meer mededeelde, hoe hij tijdens zijn ver blijf te New Delhi Pandit Nehroe en ook de secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken van India medegedeeld had dat Ne derland vast van plan is de souvereïniteits- overdracht vóór het einde van dit jaar te doen plaats hebben, en hij voegde er aan toe, 'dat men tevens nakoming van de „Staakt het vuren"-overeenkomst noodza kelijk acht. In dat laatste verband had hij nog ge zegd, dat men aan Nederlandse kant open oog heeft voor de moeilijkheden, die de republikeinen althans in het begin zouden hebben te overwinnen, om overal orde en rust helemaal te doen handhaven. De voorzitter van onze delegatie te Ba tavia, die straks een van de ondervoor zitters van de Nederlandse afvaardiging van de Ronde Tafel-conferentie zal zijn, gaf voorts te kennen dat zijns inziens de UNO-commissie in het algemeen op ver standige wijze te Batavia van haar be voegdheden om goede diensten te bewijzen gebruik had gemaakt. Hij wees er op, dat ook in Den Haag de UNO-commissie ver moedelijk (wanneer dat nodig mocht we zen) aan de partijen goede diensten zal kunnen aanbieden. Op een desbetreffende vraag verklaarde hij dat geleidelijke terugtrekking van de Nederlandse troepen een der agendapunten van de Ronde Tafel-conferentie is. zodat het niet in de bedoeling ligt daarmede te beginnen vóór het einde van deze confe rentie. Op een andere vraag verklaarde dr. Van Royen dat het probleem in hoeverre door de republiek tegenover het buitenland aanvaarde verplichtingen (men denke bij voorbeeld aan het Fox-contract) straks op Verenigde Staten van Indonesië zal overgaan, een kwestie is die volgens de be ginselen van het Volkenrecht zal moeten worden geregeld; meer in het bijzonder in verband met het Fox-contract wees hij er nog op dat daarin een bepaling voorkomt, die het mogelijk maakt dat de Ameri kaanse rechter bij eventuele twistpunten zal hebben te beslissen, zodat in dat op zicht de Amerikaanse jurisprudentie van belang is. Nationale Levensverzekeringbank Volgens het verslag over 1948 van de Nationale Levensverzekeringbank N.V. te Rotterdam bedroeg de bedrijfswinst ƒ3.422.078 1.215.299), waarmede het niveau uit de vooroorlogse jaren weer be reikt is. Na diverse reserveringen wordt uitgekeerd een dividend van 24 per aan deel van 1000 en een uitkering van vier procent op het onverplicht gestorte kapitaal. De netto toeneming van het verzekerde bedrag beliep 190.945.780, waardoor het totale bij de „Nationale" verzekerde be drag gestegen is tot 1.400.298.719. Aan enkele oude industriële ondernemingen werd op onderhandse schuldbekentenis 2.091.000 geleend. De directie verwacht in de komende jaren een stijging van deze categorie leningen. De neger-zendeling ds. G. Polanen bezoekt Haarlem Donderdagavond 18 Augustus zal de neger-zendeling ds. G. Polanen. van de Evang. Broedergemeente te Paramaribo (Suriname), in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem spreken. Het is reeds 200 jaar geleden, dat de eerste zen delingen der Broedergemeente naar Suri name trokken om daar hun zware, doch rijk gezegende arbeid te beginnen. Thans is het zendingswerk zeer uitgegroeid en omvat ook enkele ziekenhuizen en een me laatsenkolonie. Ook in het binnenland on der de Bosnegers wordt gewerkt. Ds. Polanen. die een tournee door ons land maakt zal hiervan vertellen en wil liefde wekken voor dit prachtige werk in deze zo nauw aan Nederland verbonden gebieden. Hij spreekt over het onderwerp: ,,De nood der Zending is de nood der Kerk". Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 304% 307% 257% 253J4 235 A. K. U 176% 177% 150 Nederlandse Ford 268% Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 115% Scheepvaart- Unie 151% 150% HollAmerika Lijn 152 Deli Maatschappij 147% 147% H. V. A 156% 156% A'dam Rubber 136 134)4 Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 111% 110% Billiton My. II - 339 Hef Duitse vluchtelingenprobleem Er is geen kruid voor gewassen Van onze correspondent in Berlijn) Twee chauffeurs op een taxi Goois bedrijf treft voor zorgsmaatregelen Wegens de herhaalde aanslagen op taxi chauffeurs heeft de directie van een taxi bedrijf in Bussum besloten gedurende de nacht de wagens van twee chauffeurs te voorzien, ter beveiliging van het personeel. RIJWIELPAD KIJKDUIN—MONSTER SPOEDIG GEREED Naar de A.N.W.B. mededeelt is een begin gemaakt met de herstelwerkzaamheden aan het voor toeristen belangrijke rijwielpad door de duinen van Kijkduin naar Monster. De herstelwerkzaamheden zullen ongeveer zes weken in beslag nemen. Het thans te her stellen gedeelte vormt een schakel in de rijwielpadverbinding Hoek van Holland- Den Helder. Een van de neteligste Duitse problemen, het vluchtelingenvraagstuk, heeft door de aanstaande verkiezingen voor het West- Duitse bondsparlement nieuwe actualiteit verkregen. Als men bedenkt dat iedere vijfde Duitser tot de ontheemden behoort, zal men begrijpen, dat geen enkele politieke partij zich de weelde kan veroorloven deze millioenen tellende groep kiezers met on achtzaamheid te bejegenen. Sedert enkele weken overtroeven deze partijen en haar publiciteitsorganen elkaar dan ook in ver zekeringen, dat zij de behartiging van de belangen der vluchtelingen als een van de eerste punten op haar programma hebben geschreven. Elke partij van uiterst links tot uiterst rechts is er zich van bewust, dat de stemmen der vreemdelingen van wellicht doorslaggevende invloed zullen zijn op het resultaat der verkiezingen. Onder de verjaagden, uitgewekenen, ge deporteerden en slachtoffers der bomaan vallen heerst uit de aard der zaak niet al leen een algemene ontevredenheid wegens de verre van ideale omstandigheden, waar onder zij wonen, werken en leven, doch ook ontstemming tegenover alle bestaande par tijen, die er ondanks beloften tot nu toe niet in geslaagd zijn hun lot wezenlijk te ver zachten. Het is daarom begrijpelijk, dat in kringen der vluchtelingen in alle drie Wes telijke zones plannen zijn geopperd om een eigen partij of eigen partijen op te richten, teneinde niet langer afhankelijk te zijn van de tekortgeschoten oude partijen. Over deze plannen is in de afgelopen weken hart stochtelijk gediscuteerd. In Noord-Hessen, in Württemberg-Baden en in Zuid-Baden zijn de vluchtelingen er inderdaad toe overgegaan zich te organi seren. In Noord-Hessen hebben zij aan de laatste gemeenteraadsverkiezingen met eigen candidatenlijsten deelgenomen en op merkelijke successen behaald. In enkele plaatsen kwamen zij zelfs als sterkste partij uit de verkiezingsstrijd te voorschijn. Tot een aaneensluiting van alle vluchtelingen- groepen tot een grote partij is het daaren tegen nog niet gekomen. Bij de verkie zingen van 14 Augustus zullen de vluch telingen dus hun stem geven aan die partij, waarvan zij het meeste heil verwachten. Aansl. Duitse vluchtelingenprobleem Wanneer wij als buitenstaanders pogen de politieke situatie in West-Duitsland in verband met het vluchtelingenvraagstuk objectief te zien, dan moeten wij consta teren dat noch de burgerlijke partijen (christelijke-democratische unie en demo cratische partij) noch de sociaal-demo craten en communisten in het belang van de vluchtelingen veel hebben bereikt, maar tegelijkertijd moet wij toegeven, dat dit vluchtelingenprobleem zulk een bij zonder en tot dusverre ongekend karakter draagt, dat het zo gecompliceerd en om vangrijk is, dat een ernstige poging om het grootmoedig en offervaardig op te lossen, een omwenteling in de constellatie van het bestaande partijwezen teweeg zou brengen. De burgerlijke partijen, wier traditie het nu eenmaal is de belangen der bezittende klasse te verdedigen, zijn in haar begin selen te vast verankerd om het erkende recht op een billijke verdeling der oorlogs verliezen onder alle kringen der bevolking door radicale maatregelen te verwerke lijken. Maar ook de sociaal-democraten hebben hun kans niet waargenomen. Een halsstarrig vasthouden aan partijdoctrines deed hen een nooit weerkerende gelegen heid verzuimen. De communisten hebben zich met ijdele hoop gevleid, dat de gunst der bezitloos gewordenen hun als een ge makkelijke prooi in de schoot zou vallen. Zij speculeerden op de verbittering der vluchtelingen en op de uitwerking van hun daverende leuzen, doch vergisten zich toen zij dachten, dat de ontheemden zouden hebben vergeten, wie de oorzaak van al hun ellende is geweest. In een beschouwing van Günter Wollny in „Die Neue Zeitung" wordt de tragische waarheid verkondigd, dat „noch Marx, noch de bijbel, noch het liberalisme het recept bieden om voor dit onvoorziene unieke probleem de oplossing te vinden". In weerwil van het feit, dat de vluchte lingen van de bestaande partijen geen 100 procent bevrediging kunnen verwachten, zijn velen van hen tot de conclusie geko men dat de vorming van een vluchtelingen partij evenmin aan de gestelde verwach tingen zal voldoen en dat vooral moet wor den vermeden door zulk een ontwikkeling in het reeds zo tragisch verdeelde Duits land een nieuwe scheiding teweeg te bren gen door het scheppen van twee onver zoenlijke groepen van inheemsen en vreem delingen, van bezittenden en eisenden Het ongeluk der uitgewekenen en oorlogs slachtoffers zou in een soort wereldbe- schouwing worden gestabiliseerd en de politieke en sociale chaos zou slechts wor den vergroot. De toon, die nu reeds door plaatselijke organisaties van vluchtelingen wordt aangeslagen, zou steeds radicaler worden en de traditionele partijen zouden zich noodgedwongen aaneensluiten tot een eenheidsfront tegen de vluchtelingenpartij. Oplossing van het probleem zou nog moei- lijker worden dan het nu reeds is, Duurte Duurte Duurte Algemeen klaagt men over de duurte! Wanneer U echter Uw inkopen doet bij ONS, koopt U niet te duur, terwijl van diverse artikelen de betaling geregeld kan worden. ZIJLSTRAAT 11-15 KRUISSTRAAT 27-29 Firma B. A. Cassée Zn. ZIJLSTRAAT 83 Zaterdag wegens sterfgeval GESLOTEN. Te koop aangeboden: in prima staat f 1000. Gara ge Baay, Lentelaan 2-4, Hst. Wegens vacantie GESLOTEN van 15 tot 22 Augustus. We derom ontvangen grote partij links geweven kousen. 2 pnt. f 1.95. BROKX. Hogerwoerd- straat 58, Tel. 25368. uit voorraad leverbaar. KRUISWEG 49. WONINGKOOP-RUIL Te koop: pracht Huis, Ko ninginneweg Amsterdam, huis en belét. leeg. Gevr. mooi huis of villa (7 kam.) omtrek Bloemendaal. Br. H. Kahle, van Breestraat 97. Amsterdam. WONINGRUIL AMSTERDAM. Te huur of te koop gevraagd VRIJ HUIS omgeving Haarlem (Aer- denhout, Bloemendaal, Over- veen of Zandvoort), 6 a 7 ka mers, badkamer, enz., be hoorlijke tuin; liefst met ga rage (of ruimte voor een j rage). Huurprijs tot ca. f per maand: koopprijs f 20.000 of Benedenhuis in Amsterdam, ca. 6 kamers, badkamer en tuin. Vrij uit zicht. Aangeboden: 1. Mooie, moderne eerste éta ge. omgeving Surinameplein (eind Overtoom) te Amster dam, 4 kamers, bade., mooie zolderkamer. prachtig vrij uitzicht. Huurprijs f 37.50 p. maand óf 2. met driehoeksruil: 2e etage in de Watteaustraat, Amsterdam-Zuid, bij Sta dionkade, 7 kamers, c. badkamer, enz. Huurprijs f 62.50 per maand. Brieven no. 3761. Damesconfectiebedrüf vraagt voor direct machinestiksters bijpersers en handpersers Er bestaat nog gelegen heid voor enige jonge mannen om opgeleid te worden tot perser Aanm. dagelijks Gast huisstraat 3 te Haarlem. Voor gezin van 2 personen (candidaat-notaris) wordt gezocht woonruimte 2 kamers en zo mogelijk vrije keuken, in Haarlem. Brie ven no. 3760. Voor direct gevraagd: flinke meid-huishouilster en Kindermeisje/hulp I. d. huish. Brieven of aanm.: Mevr. Steur. Aerdephout, Wester laan 25. Gevr. voor direct; Deg. flink meisje boven 30 j. of Werkster voor 6 halve dagen. Hoog loon. Mevr. Scholten, Zijlweg 65, Haarlem. Aanmelden na 7 u. DE N.V. v/h A. v. DAM Grote Houtstraat 8 te Haarlem in zijden, wollen dames- en herenstoffenvraagt voor spoedige indiensttreding Wij zoeken prima krachten, die volledig met de branche op de hoogte zijn. Salaris f40,tot f 50,per week. Prima vooruitzichten. Zonder goede referenties onnodig te solliciteren. Persoonlijk aanmelden 's avonds na 7 uur bij P. H. BRUSSé, Gasthuissingel 50. GEVRAAGD van 7.30 tot 12.30, loon f 20.-— per week. Aanb. Bakkerijen J. SMIT ZN., Smedestraat 43-45. Gevraagd met 1 Sept. een pl.m. 18 jaar. die lust heeft opgeleid te worden als foto laborant. Schriftelijke aanb. Postma, Fotohandel, Ko. Klè- verlaan 4, Bloemendaal. Dijkstra's Verlichtingsornamentenfabriek Spaarne 65, Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding met aanleg voor tekenen Aanmeiden: Anthoniestraat 12A van 9—5 uur. zet er spoed achter! Onze vakopleiding garandeert je, dat je met ijver en aanleg een goed vakman met een hoog inkomen wordt. Jongelui van 14 tot 26 jaar, grijpt nu de kans om vakman te worden, vóór dat de tijden veranderen. Aanmelden 'e avonds tussen 8 en 9 uur, 's Zaterdags tussen 3 en 6 uur, Santpoorterstraat 18, nabij Ver- spronckweg, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3