Haarlems Dagblad Consultatieve vergadering laat zich reeds krachtig gelden Churchill in actie Soerakarta werd herhaaldelijk aangevallen 64ë Jaargang No. 19318 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Dru.ikerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prctijtc Uaarlemacljc tfourant (3tnno t6j6) Vrijdag 12 Augustus 194-9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ER IS LEVEN in de Europese brouwerij te Straatsburg. De Groene Amsterdam mer, die in een schamper stuk, eer men begon, de phrasen al aanviel waartoe men zich volgens dat weekblad bepalen zou, is reeds gelogenstraft. Men behoeft het niet in alle opzichten eens te zijn met de ope ningsrede van Edouard Herriot, de tijdelijke voorzitter, om te erkennen dat zij geenszins phraserie inhield. Paul Henri Spaak, afge treden als Belgisch minister-president, be noemd tot Belgisch minister van staat, die als Europees pionier door de Straatsburgse Assemblée op de voorzitters-zetel is ge plaatst, heeft reeds dadelijk ervaren dat zijn nieuwe taak geen lichte is. Want de com missie van ministers van Buitenlandse Zaken, die zowel in de samenstelling van de agenda als in het voorlopig reglement van orde de consultatieve Assemblée zo kort mogelijk -heeft gepoogd te houden, heeft meteen de wind van voren gekregen. Deze eerste Europese Assemblée moge dan alleen raadgevende bevoegdheid bezitten, zij is kennelijk van plan zich geen kruimel tje kaas van het brood te laten eten. Churchill bleek volstrekt niet bereid te zijn tot aanvaarding van een termijn van drie dagen, door de ministers aan de As- I semblée toegekend om eigen punten aan de agenda toe te voegen. Hij eiste drie weken en afgevaardigden van verscheidene landen vielen hem bij. Ge kunt dit zien als ..slechts een punt van procedure maar er zit meer achter. Volksvertegenwoordi gers vallen de Europese traagheid van hun regeringen aan. De Ier Norton eiste ook een eigen secretariaat voor de Assemblee, los van de commissie van ministers, ver wierf Churchills bijval en kreeg kennelijk de grote meerderheid der vergadering mee. Spaak stelde voor dat verdere discussie tot vandaag zou worden aangehouden, ue- bleken is al, dat deze vergadering van 101 leden, die de aandacht van de gehele wereld trekt, niet van plan is zich tot een gedwee raadgever-schap op punten, waar over een dozijn ministers.van Buitenlandse Zaken haar mening genadiglijk wensen t vragen, te beperken. Het belooft iets. De dynamiek van de oude Churchill zal daar geen geringe invloed op hebber President Spaak eveneens. Minister Stikker, de enig der ministers van Buitenlandse Zaken die bij deze discussie aanwezig was, moet ui gedachten „zijn Europese adviseurs met die op het Plein vergeleken en enig ver schil bespeurd hebben. Weer treedt hij op als directielid van een brouwerij, maar wat zal deze Europese firma allemaal moe- ten brouwen met zulk een verzameling "churehiïi, in Europese actie, moet zich daar in Straatsburg de Juni-dagen van het fatale jaar 1940 scherp herinnerd hebben. Toen was hij Brits premier. Toen streefde hij al sinds maanden naar het scheppen van een Federale Unie tussen Groot-Brittannië en Frankrijk. Men was het daar in hoofdzaken over eens. Op 16 Juni 1940 overhandigde de Britse ambas sadeur te Parijs de volgende concept verklaring aan de Franse regering. Op dit critieke ogenblik in de geschie denis der moderne wereld ieggen de rege ringen van het Verenigd Koninkrijk en de Franse Republiek deze verklaring van on verbreekbare eenheid en van onwrikbaar standhouden af in de gemeenschappehjke verdediging van recht en v»jheid, tegen over de onderwerping aan een stelsel dat de mensheid tot robots en slaven zou VèDe twee regeringen verklaren dat Frank- vük en Groot-Brittannie niet langer twee naties zullen zijn, maar één Frans-Britse Unie. De grondwet van de Unie zal voor zien in gemeenschappelijke organen voor defensie en voor buitenlandse, financiële en economische politiek. Iedere burger van Frankrijk zal onmiddellijk staatsburger schap van Groot-Brittannië verwerven en iedere Britse onderdaan zal Frans staats- bUD?bèïdédlTnden zulten de verantwoor delijkheid delen voor liet Jterstel van de oorlogsschade, waar die ook op hun beide gebieden moge ontslaan en beider hulp bronnen zullen gelijkelijk, cn als een, tot dit doel worden aangewend. Gedurende de oorlog zal er een oorlo„s- kabinet zijn en al de strijdkrachten Groot-Brittannie en Frankrijk, hetzij te land ter zee of in de lucht, zullen onder zijn leiding worden geplaatst. Het zal zete- fen waar dit het best mogelijk is. De beide parlementen zullen in vorm verenigd WDeCnaties van het Britse Keizerrijk zijn reeds bezig nieuwe legers te tormanen. Frankrijk zal zijn beschikbare stnjdkrach te land. ter zee en in de lucht behouden. De Unie doet een beroep op de Verenigde Staten om de economische hulpbronnen der geallieerden te versterken en hun mach tige materiële hulp aan de gemeenschap pelijke zaak te geven. De Unie zal al haar energie samenbun delen tegen de macht van de vijand, waai ook strijd gevoerd moge worden. Aldus zullen wij overwinnen". Dat was het Britse voorstel van Juni 1940, door de Britse regering onder leiding van Winston Churchill gedaan. Doordat Frankrijk"s weerstand plotseling bezweek kon het met ten uitvoer worden gebracht Maar het is met vergeten. Churchill heeft later bakzeil moeten halen: in het Atlantic Charter, te Dumbarton Oaks en Jalta. bij de samenstelling van het Hand vest van de U.N.O. te San Francisco heeft hij zich weer bij de oude vormen van verdeeldheid in souvereine naties moeten neerleggen. Hetgeen, zoals later Blieken is, hem niet van zijn plannen heelt doen afzien. Als hij daar in Straatsburg, in die eerste Eurooese raadgevende Assemblee tot viermaal" toe het woord vraagt en met felheid betoogt, als de Fransen de eer sten zijn om hem bij te vallen, dan voei ik dat ik u de gedenkwaardige tekst van dat document van 26 Juni 1940 nog eens moet voorleggen. Een tekst van negen jaar geleden. Maar hoe leerrijk ook voor de mensen, die tegenover het nieuwe de eeuwige dooddoener „de tijd is er nog met rijp voor" plegen te stellen. Zal de tijd in hun gedachten ooit rijp voor verandering zijn? B. 1 - Rijksluchtvaartdienst wordt gecentraliseerd De technische dienst der afdeling lucht verkeersbeveiliging van de Rijkslucht vaartdienst, welke sedert 27 jaar in Den Haag gevestigd is geweest, zal wegens cen tralisatie op 1 September overgeplaatst v/orden naar de Kiekpolder, op 5 km van Schiphol en 5 km van Amsterdam Geanimeerde debatten in Straatsburg Verzet tegen te grote afhankelijkheid der Assemblée van de raad der ministers Gezond kind Graaf Coudenhove Kalergi, de leider van de Europese parlementaire uniedie zijn leven lang heeft gepleit voor een verenigd Europa, verklaarde Donder dagavond in een commentaar op de eerste levensdag van de Europese As semblée: Het kind schreeuwt al flink. Dat is een tekendat het leeft". STRAATSBURG, 11 Augustus. (Van de speciale A.N.P.-correspondent). Reeds in de eerste werkzitting van de consultatieve Assemblée van de Raad van Europa kwamen spanningen tot uiting, die zullen gaan leven tussen beide organen van de raad: de Assemblée en de commissie der ministers. President Spaak, in de ochtenduren zoals verwacht werd bij acclamatie in deze func tie gekozen nadat de oplossing van de Bel gische kabinetscrisis de weg voor zijn verkiezing had vrijgemaakt, moest reeds ir de namiddag zijn grote ervaring in de lei ding van internationale bijeenkomsten te hulp roepen om de stromen van wel sprekendheid, die zich richtten tegen de dominerende positie van de commissie der ministers, binnen de perken te houden. Churchill schaarde zich aanstonds in de blijkbaar dichte gelederen van leden, die de Assemblée in het bestel van de Raad van Europa een sterke positie tegenover de ministers willen geven. De Britse staatsman, die zich vol activi teit door de zaal bewoog en zich soms vlak naast de tolken nestelde, daar de slechte acoustiek het volgen der discussies van de plaatsen der leden uit zeer bemoeilijkt, stond viermaal op om in steeds gloedvoller bewoordingen te protesteren tegen het feit, dat de Assemblée volgens het voorlopige reglement van orde slechts drie dagen de tijd heeft om aan de ministers te verzoeken nieuwe punten toe te voegen aan de door de ministers opgestelde agenda. De Assemblée moest volgens Churchill de geest tonen, die de parlementen der ver tegenwoordigende landen bezitten, en dit gebonden zijn aan een termijn van drie dagen niet accepteren. De Assemblée moest volgens hem minstens drie weken hebben om eigen punten toe te voegen aan de drie, welke door de ministers voor advies aan haar zijn voorgelegd. Er was een aantal vertegenwoordigers van verschillende landen, die hem bijvielen: onder hen was de Franse oud-minister Teitgen. Uit de Assemblée was het slechts het Engelse Labourlid Majoor Thomas, die de vrees uitsprak, dat de Assemblée zou kunnen gaan vergeten, dat zij geenszins een parlement is en dat zij niet is bijeen ge komen om de nationale parlementen door een Europees parlement te vervangen. De oorzaak voor het stellen van een ter mijn is, dat de ministers beperkt zijn in hun tijd en niet tot einde van de Assemblée in Straatsburg kunnen blijven resideren om voorstellen af te wachten. Van de ministers volgde alleen mr. Stik- i ker vandaag korte tijd de discussies. President Spaak drong er bij de Assem blée op aan, verdere bespreking van deze kwestie uit te stellen tot Vrijdag, wanneer de vergadering kan beschikken over een rapport over het voorlopig reglement van orde. Daartoe werd na langdurig debat beslo ten en het is dus te verwachten, dat de kwestie Vrijdagmiddag opnieuw scherpe discussie zal uitlokken en dat Churchills voorstel dan in stemming zal komen. In elk geval is het duidelijk, dat de Assemblée een aanzienlijk aantal nieuwe punten aan de agenda wenst te zien toegevoegd en zich niet wenst te beperken tot een advies over de vraag, wat gedaan zou kunnen worden op economisch, sociaal en cultureel gebied. dat tenslotte de Engelsman Mackay kon constateren, dat er vrijwel algemene over eenstemming in de Assemblée bestaat over de wenselijkheid een eigen secretariaat te verkrijgen. Boothby (Engeland) aarzelde niet de oor- zaak van deze wens te noemen: er zouden ongetwijfeld verschillen van inzicht met de ministers voorkomen, waarbij het voor de Assemblée wellicht onmogelijk zou zijn haar plicht te doen zonder eigen functiona rissen te hebben. Churchill nam ook aan deze discussie deel en zeide, dat waardigheid en levens kracht van de Assemblée vergden, dat deze een eigen secretariaat, los van de commis sie der ministers, zou krijgen. Verdere bespreking van dit punt werd eveneens uitgesteld op voorstel van presi dent Spaak, die zeide dat de behandeling van het reglement van orde de vergadering nog gelegenheid zou geven dit punt aan te snijden. Lang leve Europa! De nieuwe voorzitter Spaak had tevoren in zijn eerste redevoering verklaard: „Deze dag is een dag van het grootste gewicht. Ik heb goede hoop voor een be tere organisatie van Europa. In *eite is dit een moment waarop we een droom wer kelijkheid zien worden". Spaak wees er op dat de raad het belangrijkste lichaam is van de twee en dat het andere lichaam, bestaande uit de ministers van Buiten landse Zaken van de deelnemende landen, slechts als gids fungeert. „Ik wens dat deze raad sterk, onafhan kelijk en practisch zal zijn. Ik weet dat gij allen uitstekende redenaars zijt, maar laten we onze tijd niet verdoen met no deloos lange toespraken. We hebben vier weken voor de boeg en er is reden om te proberen in die tij'd zoveel mogelijk werk te verzetten. Ik hoop dat gij allen zult medewerken om van deze organisatie een waarachtig en soliede bouwwerk te maken. Laten we thans aan het werk gaan. Laat ons oude Europa herboren mogen worden en zich zelf mogen reorganiseren. Lang leve Europa!" Spaak werd met donderend applaus be groet toen hij de zetel van de president van Edouard Herriot, die als tijdelijk pre sident had gefungeerd, had overgenomen. De eerste zitting van vandaag bracht ook nog een botsing tussen de linkse en rechtse afgevaardigden. -Dit kwam tot uiting bij de keuze van de vier vice- presidenten. De Britse conservatieven verzetten zich namelijk heftig tegen de benoeming van een Brits Labourlid als vice-president. Dit is de eerste maal dat in een der gelijke organisatie een strijd gevoerd werd tussen partijen en niet tussen verschillen de landen. Tenslotte werden de volgende vice-presidenten gekozen: De Italiaan Stefano Jacini (socialist), Lord Layton, Groot-Brittannië (liberaal), Francois de Menthon (Frankrijk en katholiek) en Ole Bjoern, een conservatieve Deen. HATTA OP SCHIPHOL „Uitvoering wapenstilstand geeft vele moeilijkheden" Donderdagmiddag arriveerde met de Constellation „Eindhoven" de vice-presi dent van de republiek Indonesia tevens leider van de republikeinse delegatie, drs. Mohammed Hatta. In een onderhoud met de journalisten verklaarde Hatta goede re sultaten van de conferentie te verwachten. „Het nodige vertrouwen bestaat op dit mo ment, ofschoon alle rudimenten van wan trouwen nog niet zijn weggenomen", aldus Hatta. „Een snel afhandelen van de Ronde Tafel-conferentie zal het vertrouwen overi gens aanmerkelijk kunnen versterken. De Indonesiërs zelf weten thans voor een goed deel wat zij precies willen, dank zij de goede resultaten van de inter-Indonesische conferentie. De uitvoering van de order van het staken van de vijandelijkheden geeft vele moeilijkheden door de verspreiding van de troepen, wij doen echter ons uiterste best. Er zijn inderdaad nog veel onregel matige troepen, die wij niet geheel in de hand hebben, maar wij hopen de toestand onder controle te kunnen krijgen". Het woord is aan.... Franz Liszt Misschien zijn wij meer waard dan geluk. De Turkse minister van buitenlandse zaken Sadak en zijn Griekse ambtsgenoot Tsaldaris (midden), worden bij hun aankomst in Straatsburg welkom geheten door Paul Henri Spaak, die de Europese Assemblée aldaar presideert. Staakt het vuren" in Palestina De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 0 stemmen (de Sovjet-Unie en de Oekraine onthielden zich van stemming) een Frans- Canadese resolutie aangenomen, waarbij de wapenstilstands-overeenkomst in Palestina wordt vervangen door de order staakt het vuren. Dit betekent, dat het verbod op het invoeren van wapens en strijdkrachten in Israel en de Arabische staten is opge heven. Eigen secretariaat gewenst Deze discussie was voorafgegaan door eveneens scherpe opmerkingen over de positie van het algemeen secretariaat. Het was de Ierse afgevaardigde Norton, die naar aanleiding van de benoeming van de algemene secretaris en diens adjunct dit omstreden punt aansneed. De positie is thans zo. dat deze functio narissen door de Assemblée moeten worden benoemd uit een bindende voordracht van de ministers. Zij zijn functionarissen van de Raad van Europa en verantwoordelijk jegens de mi nisters. Norion betoogde, dat de Assemblée moest eisen haar eigen secretariaat te verkrijgen, dat jegens haarzelf verantwoordelijk is. De Ier werd door een groot aantal afge vaardigden in zijn standpunt gesteund, zo- j In de resolutie wordt tevens de hoop uitgesproken, dat de partijen „spoedig tot overeenstemming zullen komen over de uiteindelijke regeling van alle hangende kwesties" door middel van onderhandelin gen, hetzij direct hetzij met de verzoenings commissie voor Palestina gevoerd. Bij deze zelfde resolutie werd dr. Bunche van zijn taak ontheven. TOESTAND IN INDONESIë Ook onrust in Soerabaja De raad ging uiteen zonder een in Mei ingediend rapport van Israel te hebben be sproken, waarin Israel melding maakte van de vergeefse pogingen de moordenaars van Bernadotte te arresteren. Het is mogelijk, dat deze kwestie ter sprake komt, wanneer een eindfapport is ingediend. Vliegtuigen met Joegoslaven vermist Men verkeert in het onzekere over een door de Joegoslavische regering gecharterd vliegtuig, dat een twintigtal Joegoslavische deelnemers aan de te Kopenhagen te hou den zesde doofstommenolympiade en hun trainers naar de Deense hoofdstad zou brengen. Het toestel is Donderdag uit Joegoslavië vertrokken. Volgens het laatste van het vliegtuig ontvangen bericht is het Donderdagavond te Warschau geland. BATAVIA, 12 Augustus (Aneta) In het officieel weekoverzicht over de toestand in Indonesië, afgesloten Woensdag te 11 uur, dus voor ingang van „staakt de vijan delijkheden", wordt gezegd: „Vrijwel overal op Java bracht de afkondiging van het „staakt de vijandelijkheden'' opluch ting. Plaatselijk trad lichte verbetering in de toestand op, terwijl elders de situatie moeilijk bleef. In het bijzonder te Solo is de toestand zeer onbevredigend. Sterke benden vallen herhaaldelijk de stad aan. Hiertegen wordt met kracht opgetreden. Onder de federale ambtenaren in de gebie den in Midden- en Oost-Java, waar een territoriaal bestuursambtenaar aan het hoofd staat, bestaat de verwachting dat deze gebieden naar de republiek zullen terug keren, hetgeen hier en daar aanleiding geeft tot onzekerheid en onrust. Ofschoon ook aan republikeinse zijde in Oost-Java een duidelijk streven blijkt te bestaan om de constructieve krachten aan te wenden ten einde orde en veiligheid te verzekeren, geeft de communistische inslag bij een aan tal strijdgroepen reden tot bezorgdheid. In enkele gebieden van West- en Midden- Java kwamen opnieuw botsingen voor tus sen strijdgroepen van de Daroel Islam en de T.N.I. Meestal werd de bevolking hier van het slachtoffer. In West-Java kwamen vele botsingen met benden voor rond Bui tenzorg, Tjibadak en Soekaboemi. Hierbij werden bendeleden gedood en werd een aantal gevangen genomen. Ten aanzien van de aanval op Solo (Soe rakarta) zegt het officieel weekoverzicht: De aanval, die op 7 Augustus op de stad werd uitgevoerd, had geen succes dank zij het krachtige optreden der Nederlandse troepen; deze wisten de stad spoedig te zuiveren van de binnengedrongen elemen ten. Ook daarna kwamen verscheidene aanvallen voor, die eveneens afgeslagen werden. In en rond Malang en Pasoeroean is de situatie bepaald ongunstig. De druk op de arbeiders in de industrie heeft ge leid tot stagnatie van de werkzaamheden. Een militaire woordvoerder heeft mede gedeeld. dat de legercommandant, luit.- generaal Buurman van Vreeden. zich Donderdag naar Soerakarta heeft bege ven voor een conferentie met de Neder landse plaatselijke commandanten in verband met de aanvallen, die door guerilla's sedert 7 Augustus op deze stad zijn uitgevoerd. Hij verklaarde, dat hij geen enkele bijzonderheid kon geven over de resultaten van dit bezoek van de le gercommandant die te Batavia is terug gekeerd. omdat, overeenkomstig het ac- coord tot het staken der vijandelijkheden, geen enkele mededeling kan worden ge daan over het militair optreden na de inwerkingtreding van deze order. De woordvoerder voegde toe, dat de legercommandant vergezeld werd door ko lonel van Wijck, Nederlands vertegen woordiger in de centrale gemengde com missie. Deze had hedenochtend een onder van de In Perivale MiddlesexEngeland) is een gevaarlijke wegkruising waarop in twee jaar tijds reeds vijf dodelijke ongelukken gebeurden. Ondanks petities der inwoners bleken de autoriteiten echter niet bereid om ter plaatse verkeerslichten te laten aanbrengen. De Perivaler moeders hebben nu deze week een demonstratie gehouden waarbij zij, in een lange queue opgesteld, urenlang het gevaarlijke kruispunt blokkeerden en alle wegverkeer onmogelijk maakten. Dr. Van Royen op Soestdijk Kort voor drie uur Donderdagmiddag arriveerde dr. Van Royen op paleis Soest- houd met vertegenwoordigers UNO-commissie. Het is mogelijk, dat na overeenstem ming met genoemde commissie een com muniqué over de bijzonderheden van de toestand te Soerakarta wordt verstrekt. SOERABAJA, 11 Augustus (Aneta) Te Soerabaja is officieel het volgende mee gedeeld: Naar aanleiding van het feit, dat onver antwoordelijke elementen in de afgelopen nacht gewapend in Soerabaja zijn geïnfil treerd, kennelijk met 't oogmerk de tussen de Nederlandse en republikeinse strijd krachten "overeengekomen staking der vij andelijkheden te saboteren, wordt met in gang van heden tot nader order opnieuw de avondklok ingesteld, geldend van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Een correspondent van Aneta vernam, dat deze infiltratie geschiedde, nadat de order tot het staken der vijandelijkheden was ingegaan. Dank zij van militaire zijde genomen maatregelen konden de infiltran ten worden opgevangen en kon een aantal van hen worden gearresteerd. Over de infiltraties in Soerabaja is nog te vermelden, dat een groep bestaande uit 175 man met commandant en staf werd gearresteerd en hun wapens in beslag werden genomen. Van een groep, bestaande uit 65 man onder bevel van twee onder luitenants van de T.N.I. is bekend, dat zij circa 10 km van de stad een personeels- truck van de B.P.M. aanhielden en de chauffeur dwongen naar de stad te rijden. Even voor middernacht bereikten zij de stad en werd de groep in het Oostelijk deel I van de stad verspreid. De eerste nacht (Woensdag op Don-1 derdag) wei-den tien man gearresteerd. Deze groep is afkomstig van het concen tratiepunt ten Zuiden van Soerabaja, waar in verband met de order tot staken van het vuren, welke die nacht inging, de gueriliatroepen waren samengetrokken. Een woordvoerder van het republikeinse ministerie van defensie heeft verklaard, dat de Sultan van Djokja in zijn functie van minister van Defensie 14 Augustus naar West-Java zal gaan om contact op te nomen met de commandanten van de Sili- wangi-divisie. De Sultan zal vergezeld worden door de kolonel Nasoetion, de be velhebber van de strijdkrachten op Java, De Sultan zal tevens besprekingen voeren met de regering van de Pasoendan en met de locale gemengde commissies in de Pasoendan voor de uitvoering van de order tot staken van het vuren. Bom ontploft in auto van Amerikaan te Praag In de afgelopen nacht is een bom ontploft in een auto. toebehorend aan de Ameri kaanse assistent-luchtvaart-attaché kapi tein John Childs. die voor zijn huis gepar keerd stond. De bom was onder de radia- torkap geplaatst. Reuters correspondent tekent hierbij aan, dat deze bomontploffing tot nog toe het meest sprekende geval is van pogingen om auto's met buitenlandse registratienummers te beschadigen, waarover de laatste tijd in Praag veel geklaagd wordt. Verder zouden buitenlanders meermalen ondervonden hebben, dat zij in het verkeer opzettelijk Het Bataviaasch Nieuwsblad meldt corruptie-schandaal BATAVIA. 11 Augustus (United Groot option baarde vauavoud hot 3ata viaasch Nieuwsblad met de publicatie van beschuldigingen aan het adres van hoog geplaatste Nederlandse officieren, vvaarin wordt beweerd dat tij malversaties hebben ceDleegd met militaire voorraden en dat een orider-luitenanl van het KNIL reu zijn vermoord omdat hij te veel wist. Het blad eiste een officieel onderzoek. Een militaire woordvoerder heeft inmiddels medegedeeld dat waarschijnlijk een aanklacht wegens belediging tegen het blad zal worden ui ^Het^Bataviaasch Nieuwsblad beweerde dat hoge officieren van een der technische legeronderdelen op grote schaal onregel matigheden hebben gepleegd en leden an het hoofdbestuur van de ambtenarenfede- ratie hebben geïntimideerd toendat bcj stuur trachtte een onderzoek m te stel ett naar de juistheid van ingckomen beschul- digingen van corruptie en wanbeheer. Het blad liet uitkomen dat de .opper5ev®JJ^Jl her volledig van de situatie op de hoogte vas geweest maar niet had durven ingrij- P Het blad noemde de onder-luitenant van het KNIL J. Aernout als degene d»e.v®* moord was omdat hü te veel wist. Hij zou omstreeks het eind van het vorigejaarm de omgeving van Bandoeng om het leven zijn gebracht. Het blad bericht verder dat van de zijde van het bewuste legeronderdeel de ge-r pleegde onregelmatigheden grif werd^ toegegeven maar dat daaraan dadelijk was toegevoegd dat niets had kunnen worden ondernomen om daaraan een einde te ma* ken. Het blad meende te weten dat in een geheim rapport van generaal Spoor des tijds de juistheid van de beschuldigingen was bevestigd. Aneta meldt nader: De kwartiermeester-generaal in Indone sië, generaal-majoor E. W. J. Mojet, heeft bij de Officier van Justitie te Batavia tegen de verantwoordelijke redacteur van net Bataviaasch Nieuwsblad en tegen de schrij ver van het artikel, getiteld „Wie ver moordde onder-luitenant Aernout?" een aanklacht wegens smaadschrift ingediend. Daar verschillende officieren en burger lijke ambtenaren in het artikel met name worden genoemd verzocht Mojet aan de Officier van Justitie tevens te overwegen of tegen de redacteur respectievelijk schrij ver ambtshalve een vervolging kan worden ingesteld wegens smaadschrift jegens al de met name genoemde officieren en bur gerlijke ambtenaren, op grond van de om standigheid, dat de hun in het artikel ten laste gelegde „feiten" bedreven zouden moeten zijn in de uitoefening van hun ambtelijke functie. Program van de Belgische regering De nieuwe Belgische regering zal Dins dag het parlement mededeling doen van hel regeringsprogram. De regering zal zich bezighouden met dringende financiële, economische en sociale problemen. Men wil trachten te komen tot econo mische vrijheid in binnen- en buitenlandse handel, een hervorming van de gemeente lijke diensten, vermindering van het aan tal ambtenaren en van de staatsuitgaven, spoedige en doeltreffende hulpverlening aan oorlogsslachtoffers en verlaging van de inkomstenbelasting met 16 procent. De nieuwe Belgische tweepartijenrege- ring zal in de Kamer van Volksvertegen woordigers beschikken over 105 stemmen van de CVP en 29 stemmen van de libe ralen van de in totaal 212 stemmen. In de Senaat zijn 92 CVP'ers en 24 liberalen op een totaal van 175 senatoren. Naar thans verluidt, zouden de beide ministers van Staat. Carton de Wiart (kath.) en Dierckx (lib.) in het nieuwe kabinet zijn opgenomen om de modaliteiten te bepa len van een oplossing van het Koningsj vraagstuk. Genoemde politici zouden zich dus -niet om het actieve beheer van een departement behoeven te bekommeren. Inmiddels is het bericht van een buiten lands persbureau in Zwitserland, volgens hetwelk een vertegenwoordiger der Bel gische regering een bezoek zou brengen aan de Koning, categorisch tegengespro ken. De Kamer zal Dinsdagmiddag bij eenkomen, om de regeringsverklaring aan te horen. Op de agenda staat eveneens het wetsvoorstel ter goedkeuring van het statuut van de Europese Raad. Kleine UNO-Assemblée blijlt De interimcommissie van de Algemene Vergadering der UNO de kleine assem blée heeft heden met 32 tegen nul stem men en 9 onthoudingen besloten haar be staan voor onbepaalde tijd te verlengen. De Sovjet-Unie en de vijf andere Oost- Europese UNO-leden erkennen de commis sie niet. dljk;..v;aar hiJ door Koningin Juliana in door ter plaatse thuis behorende' auto's audiëntie werd ontvangen. werden gehinderd. NOG STEEDS KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Koude nacht met weinig bewolking. Morgen overdag: geleidelijk toenemen de bewolking, later mogelijk gevolgd door enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Noord en West. Weinig veran dering in temperatuur. 13 Augustus: Zon op 5.20 uur, onder 20.09 uur Maan op 21.42 uur. onder 10.17 uur Hoog- cn laagwatcrtüden in ITmuiden Vrijdag 12 Augustus: Hoog water: 5.51 en 18.13 uur Laag water: 1.42 en 13-55 uur. Zaterdag 13 Augustus: Hoog water: 6 23 en 18.44 uur. Laag watert 2.13 en 14.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1