Kloots' Kledingmagazijn De interim-regeling voor Suriname Duitsland is arm aan grote figuren Amsterdamse Beurs Enkele SIMCA Bestelauto's Gebr. Beekman - Automobielbedrijven Uw tere goed wordt wéér veilig gewassen in zuivere, zachte Wat veilig is in water, is veilig in L(JX Vrijdag 12 Augustus 1949 Haarlems Dagblad Zeer vele Eerste Kamerleden zijn voor intrekking van het wetsontwerp In een Voorlopig Verslag heeft de Eerste Kamer haar mening kenbaar gemaakt over het wetsontwerp inzake de interim-regeling voor Suriname. Nadat dit wetsontwerp door de Tweede Kamer was geamendeerd een amendement-De Kort (K.V.P.) beoogde de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder kweekschool-onderwijs heb ben de Staten van Suriname het ontwerp onaanvaardbaar genoemd en elk verder overleg afgewezen. Verscheidene Eerste Kamerleden waren van oordeel dat de regering beter zou heb ben gedaan, uitstel van de behandeling van het ontwerp te vragen, totdat zij in nieuw overleg het oordeel van Suriname over de amendementen zou hebben ingewonnen. Deze leden hadden de indruk, dat door toedoen en op aandrang van de regering de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp enigszins overhaast te werk heeft moeten gaan en te weinig acht heeft kunnen slaan op de bezwaren, ver bonden aan het aannemen van de amende menten, welke een afwijking inhielden van het resultaat van het overleg. De meerderheid van de Tweede Kamer had naar zij vermoeden, een zo scherpe reactie niet voorzien, al waren bij de voor bereiding van het ontwerp waarschuwingen niet achterwege gebleven. Intussen achtten zij het niet doelmatig, thans op de inhoud van de amendementen in te gaan. Wat met name het amendement- De Kort betreft, behoeft huns inziens noch de vraag, of de uitvoering van het beginsel van vrijheid van onderwijs een aangelegen heid van het Koninkrijk dan wel een in wendige aangelegenheid is, noch die, aan welke bepalingen zij èn voor Nederland èn voor Suriname zou behoren te worden ge bonden, thans te worden beantwoord. Dit blijve bewaard voor de rijksgrondwet. De Surinaamse verhoudingen zijn in zoverre van die van Nederland verschillend, dat waarschijnlijk de meerderheid der ouders door hen zelf gericht en geleid bijzonder onderwijs niet verlangt. Deze leden stelden de vraag, of de rege ring er reeds toe is overgegaan, het overleg met Suriname te heropenen en, zo neen, of zij bereid is, dit vóór de beantwoording van dit verslag te doen. Hoewel zij voorstanders zijn van de fi nanciële gelijkstelling, meenden deze leden toch, dat, indien de Tweede Kamer het regeringsontwerp rustiger had kunnen be studeren en behandelen en zij oovendien Volledig op de hoogte ware geweest van de inhoud en de geest der besprekingen tus sen vertegenwoordigers der regering en der Staten van Suriname, de indiening van de amendementen achterwege had kunnen blijven. Hoewel de voorstemmers van de amen dementen deze bedoeling niet hebben ge had, blijft het feit bestaan, dat Suriname deze beide amendementen wel als een aan tasting der autonomie beschouwt. Het had deze leden bevreemd, dat de minister na de indiening van deze amen dementen niet met meer nadruk had ge waarschuwd tegen deze inbreuk op het resultaat van het overleg. Het zou vólgens deze leden juister zijn geweest, indien na de inleiding van de amendementen de regering schorsing van de behandeling van het ontwerp had aan- Sommige leden waren van mening, dat een incident is ontstaan, dat door niemand Wordt gewenst en dat behoort te worden losgemaakt van de bedoelingen, welke er den gezocht. Naar het gevoelen dezer leden is de po ging van de voorstellers van het amende ment-De Kort, een specifiek Nederlandse onderwijsfiguur naar de Surinaamse re geling over te brengen, wellicht minder gelukkig geweest en ligt mede hierin een Verklaring voor het ontstane onbehagen. Zeer vele leden hebben bezwaar tegen de vorm waarin het wetsontwerp de Twee- Oude scheepswrakken in de Noordoostpolder Het thans ingepolderde gebied in de Noordoosthoek van de voormalige Zuider zee, de nieuwe Noordobstpolder, is vroe ger een hoek geweest, waar menig schip is vergaan. Bij het droogmalen van dit ge bied kwamen reeds enkele wrakken aan het licht. Maar de meeste scheepswrakken zijn in de loop van de jaren onder het slib bedolven en komen pas bij het in cul tuur brengen van het nieuwe land te voorschijn. De laatste maanden zijn er weer enkele zeer interessante vondsten gedaan. De heer G. D. van der Heide, die de leiding heeft van het oudheidkundig bodemon derzoek in de Noordoostpolder, heeft voor. de scheepswrakken grote belangstelling. Het bijeen brengen en conserveren van allerlei scheepsonderdelen geeft namelijk de mogelijkheid tot bestudering van oude scheepsmethoden. Ook voorwerpen van huishoudelijke aard zijn in de opgegraven scheepswrakken gevonden. Vooral deze vondsten werpen vaak licht op de historie van dit gebied. Bij Kuinre heeft men nu een klein, overnaads gebouwd schip met fraai gecon strueerde steven gevonden. Dit schuitje had weliswaar vrij veel averij opgelopen, maar werd toch nog in behoorlijke staat aangetroffen, zodat een reconstructie aan de hand van de gemaakte opmetingen mo gelijk bleek. De vondsten aan aardewerk uit dit wrak wijzen op een vergaan in de veertiende eeuw, evenals de vondsten uit een ander daar in de buurt gevonden wrak. Dit laatste schip deed sterk denken aan een bak zonder zeilwerk, voor en achter volkomen gelijk gebouwd. Dergelijke vondsten zijn interessant, omdat over de houtconstructies en de scheepsbouw van die tijd zo weinig bekend is. Uit dit oogpunt was ook zeer leerzaam de opgraving van een scheepswrak bij de Neushoomtocht. Het bevond zich nog be neden de waterspiegel. Men kon vaststel len, dat het schip niet zo heel lang na de dertiende eeuw, in ieder geval nog in de middeleeuwen, moet zijn vergaan. Het was geheel van eikenhout samengesteld, maar had een beukenhouten kielbak, waaronder met enkele grote platgekopte, handge- smede spijkers voor en achter schegjes waren bevestigd, die ook nog met beu kenhouten pennen waren vastgemaakt. Ter versterking had men bovendien in de onderzijde van deze houten pennen nog houten kegjes gemaakt om de klemkracht te vergroten. Het schip deed wat de con structie betreft, denken aan de oude Vi kingschepen van de Noormannen. De meeste wrakken zijn waarschijnlijk uit het tijdperk van 15001700. Bij Urk werd nog de stuurboordzijde gevonden van een Zwaar gebouwd geheel houten schip. de Kamer heeft verlaten. Zij achten het door sommigen ten onrechte achter wor- daarom gewenst dat de regering het ont werp intrekt. Vrijwel algemeen wordt het betreurd dat de Staten van Suriname afschriften van hun motie van 23 Juli, waarin het ontwerp wordt afgewezen hebben gezon den' naar de UNO en aan de Pan-Ajneri- kaanse conferentie. Men vroeg zich ook af of het zenden van een afschrift aan de inter-Indonesische conferentie te Djokja als een aanwijzing moet worden beschouwd, dat Suriname tot de Unie wenst toe te treden. Koningin reikte de Florence Nigtingaie-medoille uit Koningin Juliana heeft heden in het hoofdgebouw van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag de Florence Nigh- tingale-medaille uitgereikt aan zuster Sjoukje Hoiting. Zuster Hoiting is met deze medaille door het Internationale Rode Kruis onderschei den als dank voor haar moedig en opoffe rend gedrag, getoond tijdens de bombar dementen op, de evacuatie van en de strijd bij Arnhem. Tegelijk met deze uitreiking werd in Ba tavia de Florence Nightingale-medaille uitgereikt aan een verpleeghulp van het Rode Kruis, mej. Eike Flikkema, die werk zaam is bij een der mobiele teams in Indo nesië. De uitreiking werd aldaar verricht door de waarnemend vertegenwoordigster van het Nederlandse Rode Kruis te Batavia, dr. A. Fischer-Van Rossum. De plechtigheid in Nederland werd in geleid door de voorzitter van het Neder landse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen. Hij achtte het een groot voorrecht, dat twee Nederlandse vrouwen door het In ternationale Rode Kruis onderscheiden waren voor hun plichtsbetrachting en naastenliefde. Zuster Flikkema heeft op 3 November 1947, toen de buitenpost op Java waar zij werkzaam was, overvallen werd, met grote zelfbeheersing en koelbloedigheid een pa niek onder de vele zieke inlanders, die op de post waren, voorkomen. Vacantiegangers vergaten vierjarig kind Een gezelschap Brabanters bracht een bezoek aan een speeltuin in Naarden. Na dat men daar geruime tijd had vertoefd, ging men in de beste stemming huiswaarts. Men bemerkte echter niet, dat een vierjarig kind achterbleef. De eigenaar van de speeltuin ontdekte ongeveer een uur latei- het jongetje. Hij waarschuwde de Naar- dense politie, die pogingen in het werk stelde het gezelschap op te sporen. Enige urgn later is het kind door de vader af gehaald. Tehuis voor ouden van dagen in Domburg afgebrand In de afgelopen nacht is het tehuis voor ouden van dagen in Domburg door onbe kende oorzaak geheel afgebrand. Een van de verpleegsters ontdekte de brand, toen zij zich ter ruste wilde begeven. Het vuur woedde toen op de zolder. Het meisje waar schuwde onmiddellijk de directrice en deze nam maatregelen om de 53 ouden van dagen, die in het tehuis woonden, in vei ligheid te brengen. Toevallig hadden Woensdag de zusters van het tehuis over de mogelijkheid van brand gesproken, toen een hevig onweer boven Domburg woedde. De directrice had de zusters op het hart gebonden in geval van brand vooral kalm te blijven en eerst de oudjes in veiligheid te brengen. Inderdaad hebben de zusters onder leiding van de directrice de oudjes snel in veiligheid gebracht, zodat er geen slachtoffers zijn gevallen. Het heeft er anders wel om gespannen want het vuur greep snel om zich heen. Binnen weinige minuten, stond de villa Irma, waarin het tehuis was gevestigd, geheel in lichter laaie. De brandwèer van Domburg, die werd geassisteerd door die van Oostkapelle en Aagtekerke, kon vrijwel niets uitrichten, omdat er onvoldoende druk op de water leiding stond en ook de vijver spoedig was uitgeput. Het gebouw brandde dan ook totaal uit. Wel werden enige bedden, ta fels en stoelen gered, maar de inwoners verloren vrijwel alles, wat zij bezaten. Een angstig moment beleefde men, toen de ramen van de lichtkoker in het trappen huis door de hitte sprongen en het vuur hierdoor tot op de trappen doordrong op het ogenblik, dat de laatste oudjes hier langs nog in veiligheid gebracht werden. Het liep echter goed af. Enkelen liepen schrammen op door neervallende glas scherven. De oudjes zijn voorlopig ondergebracht in twee scholen. Er is reeds een regeling getroffen met de stichting Nieuw Walche ren, waarvan het jeugdcentrum in Dom burg juist vandaag leeg komt. Het wapenschild van de Repoeblik Indonesia Serikat De correspondent van Aneta te Djokja verneemt, dat de republikeinse delegatie bij de Haagse conferentie een aantal „wor king-papers" heeft opgesteld over de eco nomische en financiële aangelegenheden en betreffende de interimgrondwet van de Re poeblik Indonesia Serikat. Deze laatste be staat uit 18 hoofdstukken. De interimgrond wet zou geldig zijn voor een half jaar, waarna zij eventueel gewijzigd wordt over eenkomstig de ontwikkeling in de econo mische toestand. De grondwet van de R.I.S. wordt voor afgegaan door de onafhankelijkheidspro clamatie. Wat betreft het symbool van de souvereiniteit is naast de vlag en het volks lied mede vastgesteld de vorm van het wapenschild. Volgens het ontwerp zal het wapenschild de vorm hebben van een cir kel, het symbool van de volmaaktheid. In de cirkel bevindt zich de kop van een banteng (stier), het symbool van de volks kracht. Beide horens van deze stier vormen een maansikkel als symbool van de Islam. Tus sen beide horens staat een klapperboom aan de zeekust: het tafereel van de Indo nesische eilanden, die het territoir van de R.I.S. vormen. Hierboven is een zon met zeven stralen aangebracht, die de grote gebieden van de R.I.S. voorstellen: Java, Sumatra, Borneo, Celebes, de kleine Soen- da-eilanden, de Molukken en Nieuw- Guinea. Spitsvondige smokkelaars Britse douane-autoriteiten maakten Donderdag, volgens United Press, bekend dat ingenieuze smokkelaars in de New Yorkse haven door middel van duikers kleine pakjes, die voor millioenen aan di amanten bevatten, aan de romp van het schip bevestigden onder de waterlijn. Om de reusachtige smokkelarij in diamanten tegen te gaan die zich de laatste tijd over heel Europa vertakt, nemen de Britse au toriteiten thans in overweging om kikvors mannen (militair getrainde duikers) in dienst te nemen. De Britten werden door een voormalig zee-officier er op attent gemaakt dat de smokkelaars gebruik maakten van de me thode die in de oorlog werd toegepast om bommen te bevestigen aan de scheepshuid onder de waterlijn. De Britse autoriteiten vertelden naar aanleiding van mededelingen van de zee officier op de geweldige smokkelarij van verdovende middelen die door een toeval lige omstandigheid in New York ontdekt werd. De verdovende middelen waren verbor gen in de motor van het vliegtuig in een klein aluminium doosje wat aan het mo torblok bevestigd was. Een nauwgezet me canicien die de machine nakeek toen het vliegtuig in New York geland was. merkte dat dit onderdeel niet op de lijst voor kwam. Hij meldde het aan zijn chef die het vreemde onderdeel demonteerde. Zo werd de grootste dosis verdovende middelen die ooit gesmokkeld werd door een toe vallige omstandigheid ontdekt. Zwarte zwarte jassen De Zwitserse garde van het Vaticaan is gisteren opgetreden tegen de zwarte han delaars, die op het St. Pietersplein buiten landse sigaretten verkochten en lange zwarte jassen verhuurden aan vacantie gangers, die ondanks hun luchtige kledij de St. Pieterskerk wilden bezoeken. Nadat de zwarte handelaren van het St. Pietersplein, dat Vaticaans territoir is, waren afgejaagd, zetten zij hun handel voort even buiten de colonnade op Italiaans gebied. Nederland heefl laagste sterftecijfer in West-Europa De sterfte-cijfers in West-Europa dalen voortdurend, aldus blijkt uit een overzicht van de wereldgezondheidsraad van de UNO. Het overzicht vermeldt dat in vijftien West-Europese landen de daling van de sterfte opmerkelijk is en in sommige ge vallen zelfs verbazingwekkend in verge lijking met de cijfers omstreeks de eeuws wisseling. Nieuwe maatregelen voor het bestrijden van epidemieën en de verbe teringen in de medische kennis zijn de hoofdoorzaken van dit verschijnsel. Nederland neemt de eerste plaats in met het laagste sterfte-cijfer, namelijk 8.1 per 1000 in 1947, vergeleken met 17.2 in 1901. Het voorlopige Nederlandse sterftecijfer voor 1948 (7.4 per 1000) betekent een „historisch wereldrecord", aldus het over zicht. Na Nederland volgen de drie Scandina vische landen, Noorwegen, Denemarken en Zweden (in deze volgorde). Frankrijk, Italië en andere Latijnse landen in Europa vertonen een grote val van de sterfte cijfers sinds die van 1901, aldus het rap port. In 1901 had geen enkel Europees land een lager sterftecijfer dan 15 per 1000. Op het ogenblik heeft geen enkel land er een hoger dan 15. Een gevolg van een en ander is dat het aantal oude mensen in West-Europa toe neemt. Zij vormen thans 15 procent van de bevolking in Engeland. Frankrijk, Zwitserland, Zweden, België en Ierland. Vrouwen worden ouder dan mannen. Bij de geboorte heeft een meisje alle kans om drie jaar ouder te worden dan een gelijk tijdig geboren jongen. Maar op zestig jarige leeftijd is deze gunstiger kans tot 1 jaar ingeschrompeld. De volgende landen werden bij het on derzoek betrokken: België, Denemarken, Groot-Brittannië, Frankrijk, Finland, Duitsland, Ierland, Italië, Nederland, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zweden en Zwitserland. Op zoek naar een president (Van onze correspondent in Berlijn) Op 9 September zal de West-Duitse bondsrepubliek haar president moeten kie zen. Zijn ambtsperiode strekt zich uit over vijf jaar en hij zal slechts tweemaal achter elkaar, dus hoogstens onafgebroken tien jaar het ambt mogen bekleden. Hij wordt niet direct door het volk, maar door de bondsvergadering gekozen. De keuze van geschikte candidaten bereidt de politieke partijen thans reeds grote zorgen. De huidige Duitse generatie schijnt waar lijk arm te zijn aan politieke persoonlijk heden, die boven hun omgeving uitsteken. Instituten tot onderzoek van de openbare mening hebben in de afgelopen weken een grootscheepse volksondervraging gehouden, waarvan het resultaat niet bijster bemoedi gend genoemd kan worden. Bijna twee der den van alle deelnemers aan deze enquête gaven blijk van volslagen gebrek aan be langstelling en noemden in het geheel geen naam. De overigen antwoorden beperkten zich tot het aanwijzen van de bekende partijleiders, die in West-Duitsland in de laatste tijd een rol hebben gespeeld of tot het noemen van personen, die geen schijn van kans hebben. Een conglomeraat van figuren, die slechts in begrensde kring aan spraak kunnen maken op populariteit, duikt op: Hugo Eckener, de pionier der Duitse luchtscheepvaart, graaf Luckner, bijgenaamd de „Seeteufel", Martin Nie- möller, de strijdvaardige'dominee, Frank Thiess, de schrijver van een reeks psycho analytische romans, Victor de Kowa, de comediespelende Duitse wereldburger num mer één, Bruno Gröning, de wonderdokter van Herford en nog vele andere kleinere goden. Het is mogelijk, dat er onder stillen in den lande Duitse mannen zijn, behept met het genie van de geboren leider, maar zij zijn onbekend en bloeien in het verborgen. Er schijnt niets anders op te zitten dan een keuze te doen uit de vijf, die sedert geruime tijd reeds in de organen van hun politieke partijen worden genoemd: Schumacher, Adenauer Heuss, Schmid en Louise Schro der. Geen van hen is buiten de kring der eigen partijleden bemind, met uitzondering misschien van de Berlijnse burgermoeder, die blijk heeft gegeven in haar hart ook plaats te hebben voor niet-sociaaldemocra- ten. Dr. Kurt Schumacher, de energieke en welbespraakte leider der S.P.D., heeft niet alleen buiten zijn partij en bij de bezet tingsautoriteiten, doch ook in zijn naaste omgeving felle tegenstanders en vijanden. Hij weet het er ook wel naar te maken. Hij is er de man niet naar om een blad voor de mond te nemen en in de laatste dagen heeft hij zelfs ernstige terechtwijzigingen van Britse zijde moeten incasseren. Hij is een biologisch wonder: In de eerste wereld oorlog verloor hij zijn rechter arm en enkele maanden geleden moest zijn linker been worden geamputeerd, maar dit zwakke lichaam herbergt een gezonde geest. Schumacher blaakt van vechtlust, hij is een en al activiteit, zijn temperament is zonder weerga. Als hij op partijvergade- rïngen verschijnt, verstomt de critiek en Dreigende staking bij de Amerikaanse Ford-fabrieken DETROIT, 11 Augustus (Reuter). De arbeiders van de Fordfabrieken in de staat Michigan hebben met zeer grote meerder heid besloten zo nodig te gaan staken ter verkrijging van pensioenrechten, ziekte verzekering en loonsverhoging. Het bemid delingsbureau van de staat Michigan heeft medegedeeld, dat 60.585 arbeiders voor en 8710 tegen staking waren. Dit betekent echter niet, dat de arbeiders onmiddellijk in staking zullen gaan. De president van de vakvereniging heeft medegedeeld, dat het bestuur bereid is de onderhandelingen met de Ford Motor Company voort te zetten. In een mededeling van de Ford Company wordt gezegd: „Wij willen een overeen komst bereiken, die het grootst mogelijke aantal standvastige posities voor de arbei ders van Ford garandeerd. Wij zijn van mening, dat stijging van de kostprijs op dit ogenblik de prijzen van het product zou verhogen, de omzet verminderen en tot ge volg zou hebben, dat grote aantallen ar beiders ontslagen zouden moeten worden. Wij hopen dat de arbeiders zullen inzien dat, wanneer de vakverenigingsleiders een staking afkondigen, deze van lange duur kan zijn"» na enkele woorden heeft hij elke zweem van oppositie weggevaagd. Schumacher is een geroutineerd dema goog, maar of hij de capaciteiten bezit die nodig zijn om de hoofdrol te spelen op het pai-lementair toneel van de nieuwe AVest- Duitse staat, is twijfelachtig. Hij is te zeer partijman om de scherpe tegenstellingen, die in het kamp der West-Duitse partijen bestaan, te kunnen overbruggen. Dr. Konrad Adenauer, evenals Schu macher een dictator in eigen partij, over treft alle andere figuren in de C.D.U. door zijn vastberadenheid en wilskracht. Evenals Schumacher heeft hij een verre van bemin nelijk uiterlijk. Zijn gelaatstrekken ver raden een onverbiddelijk karakter en een hard gemoed. Hij is er zich van bewust een macht achter zich te hebben, die sterker is dan de sterkste politieke partij: de kerk. Maar juist zijn confessionele gebondenheid maakt hem voor het niet-katholieke volks deel moeilijk aanvaardbaar. Door zijn wei nig tactische uitlatingen tijdens een bezoek aan Zwitserland heeft hij bovendien veel sympathie verloren. Niettemin maakt hij een kans. Vi'est-Europese samenwerking op onderwijsgebied Zestig onderwijzers uit de vijf landen van de West-Europese Alliantie hebben Donderdag een verreikend experiment vol tooid op het gebied van samenwerking bij het onderwijs. Het voornaamste doel van de te Ashridge in Hertfordshire gehouden cursus was na te gaan op welke wijze alle soorten scholen in de vijf landen het best kunnen bijdragen tot een gemeenschappe lijke West-Europese levenswijze en een groter begrip tussen de jeugd van die landen. De cursus was georganiseerd door het Britse ministerie van Onderwijs als eerste wan een serie. Het initiatief is uitgegaan van de culturele commissie der vijf landen. De volgende cursus wordt te Sèvres in Frankrijk gehouden. Benelux-vishandelaren gaan partijtje voetballen Zondag 14 Augustus zal een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen Belgische en Amsterdamse vishandelaren. Een Bene- luxwedstrijd dus. Het ligt in de bedoeling, dat de Belgen Zaterdagavond met touringcars in Amster dam aankomen en dan worden ontvangen door hun Amsterdamse vakgenoten. Zon dagmorgen staat een tocht naar Volendam op het programma en 's middags een rond vaart door de havens etc. Om 18.30 uur begint dan de wedstrijd op het WA-terrein aan de Jan van Galenstraat. Er is een fraaie wisselbeker door het gemeentebe stuur van Amsterdam beschikbaar gesteld. Maandagmorgen wordt nog een bezoek aan IJmüiden gebracht, waarna de terugreis naar België wordt aanvaard. Over enige weken zal een return-wed strijd te Ostende worden gehouden. Gestolen auto Een Beverwïjkse jongeman stapte Don- dermiddag tijdens de harddraverijen op de Breestraat in een auto die niet van hem was en ging er mee aan de haal. Op de Wijkermeerweg reed hij tegen de afras tering van een tuintje, waarna de auto verdere diensten weigerde. De jongeman maakte zich uit de voeten en de politie is er nog niet in geslaagd hem te achterhalen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 309 309% Unilever 25514 256% Philips 235% 177% 178% 152 Nederlandse Ford 268 Nederlandse Kabel 291>/2 v. Berkei's Patent 115 Scheepvaart- Unie 152% 152% Holl.Amerika Lijn 152i/2 Deli Maatschappij 147 y2 146% H. V. A 155%, A'dam Rubber 135% 134% Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 111 109% Büliton Mij. II 340 Het bekende Amerikaanse piano-duo Whittemore en Lowe heeft in New York deze week een demonstratie gegeven met de zogenaamde organoeen nieuwe vin ding, waarmee iedere piano „in een hand omdraai" te veranderen is in een harmo nium (huisorgel). Op de voorgrond het voorzetapparaat, dat deze wonderlijke transformatie bewerkstelligt. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Rombout, z. van J. J. Ver schoor en W. H. Kool; Pieter Jan, z. van A. Stuiver en H. D. van Os: Alfonsus Maria Bernardus, z. van J. A. J. Nederkoorn en Th. M. Kooij; Marianne, d. van L. van Du ren en N. Hofer; Arie Pieter, z. van P. Bou- terse en A. C. Verhoek; Pieternella Ever- dina, d. van P. van den Beitel en E. van 't Land. Martinus Cornelis, z. van L. Th. van der Vlugt en M. P. Dongelmans; Marie Petronella, d. van M. Hinderks en E. Vinke; Margaretha Gerritje, d. van P. Groenewoud en M. G. Arensman; Cornelia Maria, d. van C. J. Bakker en P. C. van Osta; levenloos kind van A. A. Lagrouw en A. de Cloe; levenloos kind van A. Oudshoorn en W. Soetens. ONDERTROUWD: Klaas Spanjer en Ge- sina van Duinen; Aren van 't Hof en Johanna Tamerus; Maarten Rensen en Grietje Oosterhof; Reindert Bart en Elisa beth Gerarda Blommestein; Petrus Gerar- dus van Alphen en Hendrika Elisabeth Roelvink. GETROUWD: Roelof Johannes Andreas Pakkoo en Maria Cornelia Visser; Jan Cor nells Timmer en Johanna Petronella Koo- men; Marinus Hendrikus Bakker en Maria Huiberts; Carolus Matthijs van de Geer en Wilhelmina Dorothea van Raam; Jan Wil lem de Koter en Gesina Elisabeth de Jong; Gerrit de Koter en Anna Margaretha Janna van Os; Johannes Blom en Theodora Jo hanna van Schie. OVERLEDEN: Annigje Vaalburg, 37 j., e. van A. van Zanten; Neeltje van der Meer, 81 je. van R. C. Kost. Aalsmeer Britse mijnwerkers gaven concert in Aalsmeer Het Britse mijnwerkersorkest „The Fnckley Colliery Band" gaf gisteravond in gebouw „Bloemenlust" te Aalsmeer een concert en de ongeveer twaalfhonderd be zoekers hebben dan ook ten volle kunnen genieten van de buitengewone prestaties van dit in Engeland alom bekende ensemble. Het programma werd geopend met de mars Old Panama, en reeds dadelijk be merkten de talrijke aanwezigen dat de hoog gestelde verwachtingen nog zouden worden overtroffen. Het voorspel tot de derde acte uit Lohengrin van R. Wagner lokte een ovatie uit. Speciaal willen wij uit het uit gebreide repertoire vermelden „Zeemans leven" van Cope, de Ouverture „Martha" van Flotow en „Op een Perzische Markt" van Ketelby. De avond werd besloten met de ouverture „1812" van Tsjaikofskv (met vuurwerk en klokken). Solisten waren de heren R. Stevens en George Dunn, het ge heel stond onder leiding van de dirigent J. Hickman. Lisse LISSER BOYS—TER LEEDE A.s. Zaterdagmiddag speelt Lisser Boys I tegen Ter Leede I uit Sassenheim, aanvang 4.30 uur, terwijl om 7 uur Lisser Boys II BSM II uit Bennebroek op bezoek krijgt. Bennebroek BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Hendrina, d. van M. de Ridder en A. J. Landman; Maria Johan na Dingenia, a. van J. v. d. Hoorn en M. Chr. Goedemans. OVERLEDEN: H. Vermeulen (m.) 77 j.; M. Smitshoek (vr.) 75 j. Zandvoort GEEN LOSLOPENDE HONDEN OP KAMPEERTERREINEN Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat het ver bod van burgemeester en wethouders om honden te houden op het kampeerterrein onverminderd van kracht blijft. Later is eveneens op aan het belang der hygiëne ontleende gronden door burge meester en wethouders besloten dat op be doeld strandgedeelte geen honden mogen loslopen. De laatste maatregel betreft de honden van degenen, die over dat strand gedeelte passeren. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W. van Rossem en A. J. Loder; T. Biernat en J. M. Elbersen; L. H. van Veldhuijsen en H. A. Vreeken; J. T. Neeskens en A. J. van der Marei GETROUWD: A. P. E. J. J. Besnard en B. H. Beekman; J. W. Kappers en M. H. Kruissink: P. F. J. J. Dickmann en D. M. Goring. GEBOREN: Johannes Alphonsus, z. van N. J. van der Meer en A. T. van LooijGer rit Okko, z. van P. H. Uittenbogaard en B. Bos; Johannes Martinus Handricus Maria, z. van J. M. van den Beit en M. J. A. H. Coelen; Arend Willem, z. van E. Schoolder- man en M. A. E. Jansen. OVERLEDEN: M. S. SnuifBoosman, 67 j.; W. Krijgervan Wijhe, 83 j.; A. van SoestHeuver, 41 j.; II. P. N. Hoogervorst, 81 j.; Jonkheer L. R. van Lennep, 55 j. Te koop gevraagd: in Haar lem, Overveen, Bloemendaal, Santpoort, Driehuis of Vel- sen voor zelfbewoning vrjj huis, landhuisje of boerderijtje winkel-woonhuis Kleine Houtstr. 125. Direct te aanvaarden. Prijs f 6000. Te bevragen Makelaar J. P. v. d. Aardweg. Kleine Hout weg 19. Tel. 17746 en J. H. Stoel. Bl'daal. Tel. 22089 Goed tehuis gez. voor vierde klas H. B. S.-er, die 15 Augustus uit Indië komt. Liefst in leraarsgezin met studerende kinderen. Br. aan mevr. Stam, Wagenweg 218. Tel. 18193. 500 KG gesloten. Uit voorraad leverbaar. BLOEMENDAAL Wij gaan met de tijd mede Prima kamgaren en tropical costuums tegen verminderde prijzen. Dubbele linnen regenjassen f 59.50 en prachtige gabardine regenjassen f 82.50. KLEINE HOUTSTRAAT 3A bü de Anegang - HAARLEM Kijk eens, wat een mild, wolkig schuim de fijne Lux-krulletjes geven! Ieder deeltje lost volledig op; er blijft niets achter in het weefsel. Uw kieren gaan veel langer mee en blijven als nieuw! Zacht voor baby-kleertjes zacht voor Uw handen en... voor baby's huid!

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3