r Honderd millioen kinderen worden beschermd tegen tbc Twee ooms Vele experimenten met de stereofilm, maar nog steeds geen ideaal systeem Nu weer een geheimzinnige Deense uitvinding Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 15 Augustus 1949 De kroon op het werk van de grote Calmette „Ik hoop dat het mij gegeven zal zijn te werken, totdat ik mijn ogen moet slui ten en dat ik dan met een rustig gemoed de eeuwige slaap in kan gaan. in het be sef dat ik gedaan heb, wat ik kan". Dat schreef de grote Franse onderzoeker dr. Al- bert Calmette, mede-ontdekker van Calmette-Guerin-baccil (BCG), het vaccin tegen tuberculose. En, vijftien jaar na zijn dood zo schrijft het blad van het Inter nationale kinder-noodfonds van de UNO hebben zijn werk, zijn leven en zijn levens beschouwing een nieuw belang gekregen. Het werk dat hij begon, is door anderen overgenomen en met behulp van het boven genoemde Kinder-noodfonds wordt zijn vaccin gebruikt om kinderen in vele lan den over de gehele wereld te beschermen tegen de gevreesde tuberculose. Meer dan vier-en-een-half millioen kin deren alleen al in Europa zijn onderzocht en gevaccineerd en het werk is eigenlijk pas begonnen. Wanneer de campagne zal zijn afgelopen, zullen alle of bijna alle kin deren in elf Europese landen behandeld zijn. Maar ook in Marokko, Tunis, Algiers, Egypte, Israël en de Libanon, in China, In dia en andere landen in het Verre Oosten komen de kinderen aan de beurt. Er wor den thans nog plannen gemaakt om tevens de millioenen in Zuid-Ameri'ka de bescher ming te geven die zij zo hard nodig hebben. In. totaal verwacht men dat 100 millioen kinderen onderzocht zullen worden en zo nodig gevaccineerd. Deze massale vaccina tie zal worden ondernomen door dit UNO- fonds, het Deense, Zweedse en Noorse Rode Kruis en de regeringen van de landen, die van het plan zullen profiteren. Ook de Wereldgezondheids-organisatie zal assis teren. Veertig jaar terug De geschiedenis van B.C.G. had haar be gin veertig jaar geleden in een klein labo ratorium in Lille. Daar begon Calmette, die in zijn leven eigenlijk al teveel had gedaan, met een onderzoek naar bescher mingsmiddelen tegen t.b.c. Zijn hele leven had reeds in dienst gestaan van hulp aan hen die het lot met hem samengebracht had, om het even of zij vissers in New foundland, rimboe-bewoners in Indo-China of mijnwerkers in Noord-Frankrijk wa-en. Calmette die in 1863 jn Nice geboren was, ging op zijn drie-en-twintigste jaar naar de Congo om de strijd'tegen tropische ziek ten aan te binden. Twee jaar later vertrok houding tot de afstand van het beeld van hij naar Newfoundland waar hij met zijn kennis van bacteriën het bestaan redde van zesduizend vissers, dat bedreigd werd door een geheimzinnig bederf van hun gezouten kabeljauw. Later leerde hij Pasteur ken nen, die hem naar Indo-China stuurde. In het instituut-Pasteur daar, werkte hij on vermoeibaar tegen dysenterie, cholera en andere ziekten, die er jaarlijks hun tol van de bevolking eisten. Zijn grootste succes daar was de ontdekking van een serum tegen de dodelijke beet van de cobra. Toen Calmette tenslotte tot directeur van het Pasteur-instituut in Lille werd be noemd, begon hij aan zijn onderzoek naar een vaccin tegen t.b.c. Samen met Camille Guerin stelde hij zijn plan de campagne op, dat gericht was op het vinden van een t.b.c.-bacil, die van zijn virulentie beroofd was. Zelfs gedurende de eerste wereld oorlog waarin hij met zijn stadgenoten het droeve lot van de Duitse bezetting deelde, zette hij zijn werk voort. In 1922 tenslottè gaf hij permissie om het inmiddels gevon den vaccin op mensen te gebruiken. Drie honderd babies werden er mee ingespoten met resultaten die voldoende garantie bo den om er een verder gebruik van maken. Ramp in Lübeck Toen kwam in 1922 de ramp in Lübeck, waar men door gebruik van een verkeerde culture een aantal slachtoffers maakte. Zo'n fout is nu vrijwel onmogelijk, maar die ene vergissing zette al het werk gedu- Aankoop van grond en van een bouwvallig huis Bij besluit van 9 Juni 1948 heeft de Raad, teneinde verdere uitvoering te geven aan het uitbreidingsplan „Noord", detail no. 9, besloten tot onteigening ten name van de gemeente Haarlem van diverse percelen. Dit besluit is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 20 Januari 1949. Alvorens de onteigeningsprocedure bij de arrondisse mentsrechtbank aanhangig te maken, zijn B. en W. in overleg getreden met de onder scheidene eigenaren, teneinde hen alsnog te bewegen hun eigendom vrijwillig aan de gemeente in koop af te staan. Als resultaat van dit overleg heeft de eigenaar van het perceel grond, kadastraal Schoten sectie B no. 7710, groot 1100 c.a., zich bereid ver klaard dit perceel aan de gemeente te ver kopen. Hij heeft aan deze bereidverklaring echter de voorwaarde verbonden, dat de gemeente ook het hem toebehorende per ceel aan de Gedempte Oude Gracht no. 136 (hoek De Witstraat), groot 31 c.a., in eigen dom overneemt. Het perceel verkeert in zeer vervallen toestand; slechts de ligging aan de Gedempte Oude Gracht verleent aan< het pand economische waarde. Het ligt bui ten de vastgestelde rooilijn. Na eventuele aankoop is onmiddellijke sloop het meest gewenst. De eigenaar vraagt voor de beide per celen 3000, welke prijs billijk is. Omdat aankoop in het belang van de gemeente is, stellen B. en W. de raad voor daartoe te besluiten. rende jaren terug en in sommige landen werd gebruik van het vaccin verboden. Calmette leed hier ondraaglijk onder, maar hij zette zijn werk voort en beetje bij b'eetje keerde het vertrouwen in zijn vaccin terug. In 1933 werd hij op een internatio nale vergadering van medici in Parijs met groot eerbetoon ontvangen. Helaas over leed hij vijf dagen na deze rehabilitatie. Hij had gedaan wat hij kon. Na zijn dood zetten geleerden over de hele wereld zijn werk voort. En zij lever den het bewijs dat B.C.G. veilig en effectief werkte en in 80 procent van de behandelde gevallen immuniteit gaf. Na de oorlog, die zoals altijd het ramp zalige verlengstuk van de t.b.c. met zich meebracht, begon het Deense Rode Kruis zijn vaccinatie-actie. De Denen kregen hulp en toen zij zich tot het Kindernood fonds van de UNO wendden, zelfs in zo'n mate dat het werk over de hele wereld kon worden begonnen. En nu zo millioenen mensen beschermd kunnen worden tegen t.b.c. in een actie die geen grenzen en geen IJzeren Gordijnen kent, kan Calmette inderdaad rustig slapen. Wjant hij heeft gedaan wat hij kon. Meer dan dat. Pastoor Van Eeden jubileert De parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo in Haarlem-Noord j heeft afgelopen week-end het jubileum van i haar pastoor Van Eeden gevierd. Ter ere van de veertig jaar dat deze geestelijke zijn i door zovelen gewaardeerde werk heeft j verricht, had zij al geld bijeengebracht voor j een nieuwe klok in de kerktoren, die de j feestdag in heeft kunnen luiden. j Het was een geslaagd cadeau. Een veel Pastoor Van Eeden, die thans 63 jaar oud j te geslaagd cadeau. Koen lïad voor niets is, werd op 15 Augustus 1909 tot priester j meer oog. Hij lag plat op zijn buik in het gewijd. Hij werd eerst tot kapelaan be- j zijkamertje en liet zijn trein rondsnorren noemd in Zoetermeer en kwam in 1911 in een eindeloze vierhoek, die voor hem naar Overveen, waar hij tevens werd be- j de hele wereid omspande. „Kijk", riep hij last met de zielszorg van de patiënten in telkens, „hoe lekker ie door de bocht gaat! het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. In Kijk nou toch eens mammie". „Ja, Koen Kort verhaal door Steven Marsing 1917 ging hij naar Den Haag en twaalf jaar later werd hij tot pastoor benoemd in Nieuwerkerk. In October 1932 kwam hij als opvolger van pastoor Dessing naar de parochie van de H. Bavo in Haarlem- Noord. Het is zeker in grote mate aan pastoor Van Eeden te danken, dat de oude kerk, die veel te klein was geworden, in 1936 door een nieuwe kon worden ver vangen. OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL De Stichting Openluchttheater Bloemen- daal deelt mede dat heden- en morgen avond het Ballet der Lage Landen in het theater repeteert, waarbij publiek wordt toegelaten. De voorstellingen van het ballet zullen plaats hebben op 17 en 21 Augustus. L. N. v. d. Bos te Heemstede wordt voorgedragen voor onderwijzer aan de school „Buitenrust" voor buitengewoon 1. o. Een. tiental beiaardiers, onder wie de heer Staf. Nees, directeur van de Beiaard school te Mechelen, was aanwezig bij de inwijding van de reizende beiaard, welke geconstrueerd werd door de befaamde klokkengieterij te Asten (N.-Br.) De reizende beiaard heeft een omvang van 3 octaven chromatisch en is een volledig carillon met 35 klokken. Het gehele carillon, speeltafel incluis, kan op een wagen geplaatst worden, zodo,t het naar elke willekeurige plaats te vervoeren, en daar direct bespeel baar is. Staf Nees bespeelt de reizende beiaard. TJUGUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Augustus 1949. ONDERTROUWD: 13 Aug.: L. C. Coppens en M. C. Molenaar. GEHUWD: 13 Aug." H. R. Bruce en H. M. Breet. BEVALLEN van een zoon: 11 Aug. J. C. van der LindenSimons. 12 Aug.: S. Cruijff Lak. J. la FleurHartendorp. P. J. Kramer Voorneveld. 13 Aug.: C. MeierOosterveer. 8BEVALLEN van een dochter: 12 Aug.: J. C. MetzWestra. J. C. T. HuntingBoks. 13 Aug. A. G- Duursma—van de Bunt. OVERLEDEN: 11 Aug. A. M. Riebeek, 84 j., Ged. Oude Gracht. S. J. van KesselSchuur man, 50 j.. Vosmaerstraat. 12 Aug. E. Har renSleenkist, 92 j.. Hageslraat. G. L. P. Laduk, 70 jr., Dr. Schaepmanstraat. Naar aanleiding van een bericht uit Kopenhagen over een nieuwe ontwikke ling op fotografisch gebied, de „Deense plastic-film", die geschikt zou zijn voor het vervaardigen van driedimensionale kleurenfilms merken Nederlandse experts op dit gebied op, dat dit nieuws begrips verwarring geeft. Over deze uitvinding kwam enige maanden geleden het eerste nieuws los. Niet duidelijk is geworden of men hier te doen heeft met een opname, dan wel met een projectiesysteem. De in Amerika en de Sovjet-Unie tot dusver gebruikte opnamemethoden ver oorzaken bij projectie perspectivische ver tekeningen. Dit geldt zowel voor zwart wit als voor kleurenfilms. Dit euvel werd verholpen door de ontdekking van een Nederlander, die beeldvertekening bij op name en dus ook bij projectie, wist te ondervangen door gebruik van twee synchroon werkende camera's die in ver- elkaar af of naar elkaar toe bewegen. Dit systeem, „Verivision" gedoopt, is voor zwart-wit en kleuren geschikt. Ten behoeve van de projectie maakt men in de Verenigde Staten en in ons land ge bruik van gepolariseerd glas, dat horizon tale en verticale lichtbundels op het scherm brengt. De toeschouwer draagt een bril met één glas voor verticaal en één voor horizontaal gepolariseerd licht, waardoor de illusie van dieptewerking ontstaat. Het Rusland gebruikte projectiescherm, dat gebaseerd is op een Franse vinding, maakt de bril overbr 'ig, omdat dit scherm de verticale en horizontale bundels in twee banen leidt, die respectievelijk in het lin ker- en in het rechteroog moeten belanden. Dit houdt in, dat de toeschouwer het hoofd geheel stil moet houden. Verschuift de toeschouwer, dan raakt hij „het beeld kwijt". In Frankrijk hebben de gebroeders Roux een systeem ontwikkeld waarbij door mid del van een lenzensysteem van drie zwart witte films in projectie met filters een kleurenfilm woi-dt gemaakt. Hoewel som migen aan dit beeld „een grotere diepte" toeschrijven, pretendeert „Roux-couleur" geenszins een stereoscopische film te zijn. In Nederland wordt eveneens met een Verkeersongeluk te Hillegom Twee slachtoffers met hersenschudding Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur had te Hillegom, op de Weeresteinstraat, een aan rijding plaats tussen een motorrijder en een wielrijder. De 58-jarige G. S. uit 's-Gravenhage reed met zijn motorrijwiel ter hoogte van Patrimonium in de richting Haarlem. De wielrijder A. H„ komende uit tegenover gestelde richting, meende nog juist voor deze motorrijder de weg over te kunnen steken om Patrimonium te kunnen berei ken. Een ernstige botsing tussen beide voertuigen was het gevolg. Beide bestuur ders kregen een hersenschudding. De mo torrijder werd naar het Ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage vervoerd, de wielrijder per ziekenauto naar zijn woning te Hillegom. Beide voertuigen werden ern stig beschadigd. De politie stelt een onder zoek in. fijn hoor", zei ik dan en ging voort de con versatie gaande te turnden tussen zijn tan tes, die hoekjes van hun taartje knabbelden boven schoteltjes. 's Middags kwam Charles, lang en zwart, met zijn keurig gepiekte sikje; hij hield een pakje in zijn hand. „Dag Nora", zei hij stijf, „Van harte gelukgewenst met je jarige zoon", en hij gaf mij met zijn koude lippen een broederlijke kus op het voor hoofd. Toen keek hij rond en zag de trein flitsen in het zijkamertje. „Is de jarige daar?", vroeg hij. „Ja, ja", zei ik blij, „Koen, kom eens, daar is oom Charles." „Ik kom zo", riep Koen verstoord. „Nee, nee, meteen. Je laat oom Charles niet wachten", en meer practisch vervolg de ik „Hij heeft een cadeautje voor je." „O", zei Koen. en ik hoorde hem met tegenzin opkrabbelen. „Dag", zei hij binnenkomend en stak een plichtmatige hand uit, onderwijl langs Charles naar de taartjesschaal kijkend. „Dag jarige", zei Charles glimlachend of hij tachtig was, „hartelijk gefeliciteerd met de blijde dag, hoor, en nog vele jaren. En hier is een klein cadeautje voor je." „Dank je wel, oom Charles". Dat had hij tenminste geleerd. Maar erg diep zat het nog niet, want nu wendde hij zich naar mij: „Mag ik nog één taartje?" „Zou je eerst je pakje niet eens open maken?" „O ja". Met ruwe gebaren, die het pakje ver wrongen, rukte hij aan het touwtje. Het kwam teslotte los, en toen het papier er af gevallen was, bleef er een Uncle Sam pop petje over, een centimeter of dertig hoog, met een kleurig gestreepte broek en een j besterde hoge hoed. „Dank je wel oom Charles", zei Koen nog j I eens en bekeek het poppetje uit de hoogte, i Toen draaide hij zich om, slaakte een j woeste kreet en stortte zich weer in het zij kamertje. Hij verloor het poppetje onder- I weg, en het bleef met gespreide benen er. armen op de vloer liggen. Charles keek mij onbeholpen aan. „Hij I kan lopen", zei hij. „Hij is dan ook zeven", antwoordde ik onnadenkend. „Ik bedoel Uncle Sam. Als je hem opwindt kan hij lopen. Of misschien noem je het beter schuifelen. Het is heel aardig. Ik dacht dat Koen het ook wel leuk zou vinden. Daarom heb ik het voor hem gekocht." Charles zag er nu helemaal zielig uit. „Koen", riep ik streng. Net op dat ogen blik hoorde ik dat de trein weer op gang kwam. Koen zei een strikt verboden woord en onmiddellijk daarna „Geeft niet, ik ben jarig." „Kom ogenblüdcelijk hier. Je hebt nog helemaal niet gezien dat het poppetje van oom Charles kan lopen. „Hè ba, die rot-pop", snauwde Koen. Ik durfde niet naar Charles te kijken. Koen, zelf ook geschrokken, kwam aanlopen. „Nu zal oom Charles j§ laten zien hoe de pop kan lopen", zei ik, fris en jolig. „Geef eens aan." Koen raapte de pop op en haalde een hand door zijn haar. Charles' animo was bijna verdwenen en met een nukkig ge zicht nam hij een sleuteltje uit zijn zak en begon in Uncle Sams zij te schroeven. Koen met de handen in zijn zakken, keek toe. „Leuke hoed heeft hij op hè?", zei ik. Toen Charles klaar was, zette hij Uncle Sam op de vloer; trillend bewoog de pop zich vooruit, zijn armen schuins van zijn lichaam gestoken. Een idioot gezicht, na zoveel voorbereiding door de keurige Char les. Hij leek het zelf ook te beseffen, want hij draaide zich om en ging in een stoel zitten. Koen wachtte beleefd tot de veer was af gewonden, pakte toen de pop op en liep stilletjes naar zijn trein. Ik schonk Charles een kopje thee in en probeerde te converseren. Maar hij was stugger dan ooit, en ik werd ook nijdig, omdat ik hem kinderachtig vond. Wij zaten bij elkaar als in een dokters wachtkamer. Een lange stilte werd ineens gebroken door een uitroep uit het zijkamertje. We hoorden wat gerammel van de trein wagens en ik sprong op. „Ongeluk", riep Koen en thousiast. Tk keek naar de spoorbaan en zag de wagens dooreen liggen naast de rails, en Uncle Sam er op, deerlijk ver fomfaaid en gehavend. Koen hurkte bij het kastje in de hoek, waar hij twee houten auto's uithaalde, die hij daarop brommend naar de plaats des onheils rolde. „Red dingsploeg", zei hij, even opziend. Ik keek om. Charles stond achter my. Onbewogen liet hij zijn ogen over het tafe reel gaan. Toen liep hij weg. „Charles, Charles!", riep ik en holde achter hem aan. „Moet je al weg?" Hij was in de vestibule en trok met korte gebaren zijn jas aan. „Het spijt me, ja. Ik heb een afspraak. Misschien kun je je zoon na zeven jaar eens gaan opvoeden." Hij greep zijn hoed en stok en beende de straat op. Ik stoof terug naar het zijkamertje, hal verwege al uitbarstend „Ben je nu helemaal gek geworden, Koen! Wat zijn dit voor manieren, ba! Wat moet oom Charles wel van je denken, en dat nu hij je net zo'n mooi cadeau gegeven heeft, wat hij ook helemaal niet had hoeven doen!" Ik was werkelijk razend en trilde er van. toen ik op de drempel stond. Charles was toch al moeilijk genoeg als familielid. Ik had zin Koen te slaan. Hij lette niet op mij, maar wees naar de pop, die een sikje had en een streng ge zicht „Moet je kijken, mammie, hij lijkt op oom Charles." Ik keek en kon een opkomende lachbui niet onderdrukken. Koen haastte zich, mee te doen, en tezamen schaterden we onbe stemd, tot een driftig tikken tegen het raam ons deed opkijken. Het was Charles, die zijn sigarettenkoker had vergeten. (Nadruk verboden WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar ce bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE systeem geëxperimenteerd, waarbij de filmband naar believen door bepaalde op tische'methoden zowel in zwart-wit als in kleuren kan worden geprojecteerd. En zo wordt in honderden laboratoria over de gehele wereld aan nieuwe vindingen op film- en stereoscopisch gebied gewerkt. Deskundigen hier te lande vragen zich af, wat de „Copenhagen Review" met „plastic-film" bedoelt. Reeds vele jaren wordt gezocht naar een vervangingsmiddel voor celluloidfilm, een zeer brandbaar pro duct. Natuurlijk heeft men gegrepen naar kunststoffen, speciaal naar thermoplasti sche „plastics", die weliswaar zeer soepel kunnen zijn, doch doorgaans voor projectie een te groot rekvermogen hebben. Men schijnt er tot dusver niet in geslaagd te zijn filmband van een „plastic"-soort te maken. Volgens de „Copenhagen Review" kan de Deense ingenieur foto's en films in drie j dimensies met zijn uitvinding maken. Dit I zou wijzen op een opnamesysteem. Ander zijds wordt medegedeeld, dat hij voor pro jectie andere lenzen, dan de thans gebrui kelijke in de projectie-apparatuur nodig heeft. Aangezien hij détails en zelfs de quintessens van zijn vinding geheim houdt, - - -... 5* p. 1 tuigmotoren te overstemmen. Dit ongewone kanmenm'demededeïmgenvande Re- s Schiphol was het gevolg van view met goed wijs worden Hoewel men yan K Ii M om de Bata terughoudend is, zien deskundigen de1 - openbaring van deze Deense vinding met belangstelling tegemoet. Eerste kinder-Skymaster op weg naar Batavia Het passagiersrestaurant van Schiphol was vanochtend een grote kinderkamer. Babies van nauwelijks enige maanden en enige tientallen kinderen deden geslaagde pogingen het geluid der' draaiende vlieg- WACHT niet, totdat een reden om een Groentje in Haarlems Dagblad te plaatsen zich aan u opdringt. Overweeg of er niet een aanleiding toe is en profiteer er nu van. via-route speciale kindervliegtuigen in te leggen, die niet meer dan acht uur per dag zullen vliegen. Vijf-en-dertig kinderen on der de hoede van zeventien moeders maken deze eerste kinderreis mee. Geen van de kinderen is ouder dan elf jaar. Onder hen bevinden zich acht babies, die de 14.000 km naar Batavia voor een grootdeel in hun babymanden zullen afleggen. Om half elf maakte gezagvoerder Steinbeck zijn kin der-Skymaster vrij van de grond. Vrijdag arriveerde op Londen Airport een Skymaster-vrachtvliegtuig uil Amerika met aan boord,een klein sportvliegtuig, de „Santa Susanna waarin de Amerikaan John Brodello een oceaanvlucht van Lissabon naar New York wil gaan maken. Hier wordt de romp van de Santa Susanna uit die van zijn maetUige grote broer gehaald. Foto-wedstrijd „Haarlems Bloei" heeft in samenwerking met de „Kennemer Fotokring" een foto wedstrijd georganiseerd, waaraan zowel amateurs als vakfotografen kunnen mee doen. Deelneming aan deze wedstrijd staat voor iedereen, die fotograferen kan, open. Zij moeten echter hun onderwerpen kiezen in Haarlem en omgeving. Het behoeven niet uitsluitend mooie plekjes of oude ge bouwen te zijn, ook actiefoto's, bijvoorbeeld van de vacantiedrukte in Haarlem, ko men zeer zeker in aanmerking. Men kan tot 1 September foto's inzenden bij de heer E. R. de Haas, Schouwtjeslaan 51, Haar lem. Een jury, bestaande uit de heren Dick Boer, J. Stoelman en J. Vogel, zal de in- tot 17 September een tentoonstelling van zendingen beoordelen, waarna van 10 de bekroonde foto's gehouden zal worden, JUBILEUM BIJ ENSCHEDE Voor de heer P. J. Verputten, plaatdruk ker bij_ de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V., was het vandaag een feestelijke dag. Hij is namelijk 25 jaar bij dit bedrijf in dienst en werd daarom vanmorgen toegesroken door de heer B. F. Enschede, die hem na zijn felicitatie het gebruikelijke geschenk ovex-handigde. Op zijn afdeling maakte collega's van de ge legenheid gebruik om hartelijke woorden tot hem te spreken en bloemen en geschen ken te overhandigen. DE VIOLIST PALI OVERLEDEN Zondagavond ovei-leed plotseling in het „Oude Koningshuys" te Sassenheim, waar hij met zijn orkest speelde, de Hongaarse violist Pali. Hij bereikte de leeftijd van 68 jaar. Pali, die reeds veertig jaar in Neder land musiceerde, behoorde tot -de bekend ste „Tzigane" violisten in ons land. SCHEEPVAART Aldabi, RotterdamBuenos Aires 14 Aug. te Santos. Amsteldiep, BataviaAmster dam pass. 14 Aug. Kaap Guardafui. Am- steldijk, JapanRotterdam 15 Aug. te Colombo. Amstelland, Buenos AiresAm sterdam pass. 13 Aug. Fei-nando. Annen- kerk, RotterdamBrisbane 14 Aug. te Colombo. Bloemfontein, AmsterdamOost Afrika 15 Aug. te Antwex-pen. Boissevain, 14 Aug. van Durban naar Mombassa. Bor neo (zandzuiger) RotterdamJava pass. 14 Aug. Daedalusrif (Rode Zee). Borneo, 14 Aug. van Charleston naar Baltimore, Bos koop. AntwerpenMadeira pass. 18 Aug. Vlissingen. Colyto, 13 Aug. van Barry naar Gibraltar. Congostroom, 14 Aug. van Tako- radi te Lagos. Cottica, 14 Aug. van Parama ribo te Demarara. Drente 14 Aug. van Maradivas naar Kohsichang. Java, Am- sterdainJava 14 Aug. van Genua naar Napels. Jaarstroom, AmsterdamWest Afrika 14 Aug. van Antwerpen. Kamerlingh Onnes, 14 Aug. van Makassar naar Soera- baja. Klipfontein, 15 Aupg. van Durban te East London. La wak, 14 Aug. van Singapore naar Penang. Laurenskerk, CalcuttaRot terdam 14 Aug. van Port Said naar Spezia. Limbui'g, 13 Aug. van Vancouver naar San Francisco. Loosclrecht, 13 Aug. van Phila delphia naar Nederland. Maashaven, 14 Aug. van Takoradi te Londen. Maasland, AmsterdamBuenos Aires 14 Aug. te Mon tevideo. Madoera, 14 Aug. van Soerabaja n. Makassar. Manoeran, 13 Aug. van Manilla naai' Siaiin. Melampus, LiverpoolAmster dam pass. 14 Aug. Lands End. Mirza, 15 Aug. van Singapove naar Pladjoe. Muider- kerk, 14 Aug. van Luanda te Port Amboin. Blitar, RotterdamJava pass. 13 Aug. Suez. Delfshaven, Buenos AiresAmsterdam 14 Aug. op 180 mijl N. O. van Madeira. Indra- poera, RotterdamBatavia pass. 14 Aug. Dover. Kota Gede, JavaRotterdam pass. 14 Aug. Ouessant. Kota Inten, Rotterdam I Batavia 14 Aug. van Port Said. Modjokerto, I RotterdamJava 13 Aug. te Belawan. j Tosari, RotterdamJava 14 Aug. te Singa- i pore. Weltevreden, New YorkJava 14 Aug. te Port Said. Willem Ruys, Batavia Rotteixlam 15 Aug. te Rotterdam. Zeeland, New Yoi'kBombay pass. 14 Aug. Malta. 1 Mariekerk. RotterdamJapan 14 Aug. te Port Said. Noordam, RotterdamNew York pass. 14 Aug. Scillies. Nigerstroom. Amster damWest Afrika 14 Aug. van Bordeaux. Oranje, BataviaAmsterdam 15 Aug. te Suez. Phrontis, JavaAmsterdam 13 Aug. van Port Said. Roepat, 14 Aug. van Batavia te Singapore. V. BINNENLAND Op büna 52-jarige leeftijd is te Assen overleden de heer P. J. Duinkerker», lid van Gedeputeerde Staten van Drente. De heer Duinkerken is voorzitter van de federatie Drente van de S.D.A.P. geweest. Na de oorlog was hij voorzitter van het gewest Drente van de Partij van de Arbeid. Het 17de eeuwsc kasteel Itijckholt bij Gronsveki is verkocht aan de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, welke in het kasteel een jeugdherberg wil vestigen. Door de aanleg van nieuwe grote startbanen op het vliegveld Zuid-Limburg bij Beek. »s dit vliegveld geschikt geworden als uitwijkhaven voor het Eui'opese luchtnet, In de door de stichting Nationale Koopvaardijweek gegeven serie radio praatjes zal Dinsdagavond om kwart voor acht over Hilversum I kapitein B. Brouwer van het Directox-aat-generaal van Scheep- vaart een causerie houden over de „Wet Buitengewoon Pensioen". Deze causerie zal in het bijzonder belangrijk zijn voor de nabestaanden van in de oorlog omgekomen zeevarenden. De minister van justitie, mv. Th. R. J. Wijei-s, zal hedenavond over Hilversum I een radiotoespaak houden over de tentoon stelling „Jeugd van Nederland", die van 19 Augustus tot 18 September wordt ge houden in het Raigebouw te Amstei-dam. De heer A. Preston Pearce tc Ply mouth (Engeland) heeft aan de stichting „Het Nederlands Belastingmuseuxn" te Rotterdam zijn verzameling fiscale zegels geschonken, waaronder exemplaren uit ver schillende landen in Eui-opa, geheel Zuid- Amerika en het Britse gemenebest, bene vens een aantal perkamenten uit de 17de en 18de eeuw met fiscale zegels. Deze ver zameling is zeer waarschijnlijk een der be langrijkste die er op dit gebied beslaan. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat met ingang van 1 Octo ber de frankeex-zegels van het type Konij nenburg. uitgegeven in 1940, alsmede briefkaarten en pos'bewijsformu lieren, voorzien van een zegelafdruk van dit type, buiten gebruik worden gesteld en voor de frankering waardeloos worden. Gelegen heid tot inwisseling van deze zegels en briefkaarten wordt niet gegeven. Correspondentie voor marinepersoneel in Indonesië ondervindt vaak door foutieve adressering vertraging. Correspondentie bestemd voor marinepersoneel, mariniers inbegrepen, in Indonesië moet voorzien zijn van: naam, kwaliteit en stamboeknum mer van geadresseerde: naam van het schip, de inrichting of onderdeel, waarbij ge adresseerde geplaatst is, alsmede van de aanduiding: p/a. Marinepostkantoor Bata via (niet Soerabaja). HAARLEM EN OMGEVING Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, wordt door B. en W. aan de raad aanbevolen voor een benoeming tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. H. Sandjer zal. als de raad zich met het voorstel van B. en W. verenigt, be noemd worden tot tijdelijk leraar in de Fx-anse taal aan de HBS-A. Het Keuringsinstïluut voor watcrlel- dingartikelen heeft zijn bestaansrecht be wezen. Daarom stellen B. en W. van Haar lem aan de raad voor 4 aandelen van f 250 in deze zaak te nemen om het doel te steunen. Voordracht voor onderwijzeres aan de Cornelis Houtmanschool te Haarlem: 1. mej. G. J. Vriesen te Rijnsburg; 2. mej. F. C. B. Bakker te Haarlem; 3. mej. C. Souwer te Haarlem. Voor onderwijzeres aan de Frans Hals- sohool te Haai'lem bevelen B. en W. aan: 1. mej. F. C. B. Bakker te Haarlem; 2. mei. C. Souwer te Haarlem; 3. mej. R. E. B. v. Keulen te Haarlem. De heer H. v. d. W'ervc le Iiaax'lem. leraar aan de Ambachtsschool, is benoemd tot directeur ener ambachtsscool die in September te Schagen wordt geopend. De 2G-jarlg;e bankwerker E. C. W. te Haarlem is gearresteerd, verdacht, van diefstal van een partij koper en lood, in IJmuiden gepleegd. Op het Kennemerplein te Haarlem zijn Zondagmiddag twee auto's bij een botsing ernstig beschadigd. Een zesjarig jongetje uit Amsterdam, dat in een dei- auto's zat, werd lioht gewond. Activiteit van de Chinese regeringsluchtmacht Vliegtuigen van de Chinese nationale regering die op Taiwan (Formosa) hun basis hebben, hebben Zaterdag een aanval gedaan op Sjanghai en Nanking. De aan val was vooral op schepen op de Whangpoe en de Yangtse gericht. Volgens een be richt van het nieuwsbureau „Central News" kreeg een groot passagiersschip, de „Haisin", een voltreffer, waarna het onmiddellijk slagzij maakte. Een 2.000 ton metend vrachtschip werd „met vernieti gend gevolg" aangevallen. Op de Yangtse werden een 200 ton metend schip „met rode vlag in top" en andere kleine sche pen tot zinken gebi'acht. Te Nanking wer den meer dan 30 jonken uit elkaar gesla gen of getroffen. Cricket Australië in de finale Australië heeft twee enkelspelen en het dubbelspel van de initerzone-finale om de Davis Cup van Italië gewonnen. Daardoor komt Australië op 26, 27 en 28 Augustus op Forest Hills in de Challenge Round uit tegen Amerika, houder van de beker. Voetbal Curasao wint in Willemstad De laatste wedstrijd van het vijflanden tournooi te Willemstad tussen Curacao en BW is in een gelijk spel geëindigd (11). Hierdoor is Curasao winnaar geworden van het tournooi. Curasao Guatemala Colombia B. V. V. Aruba 5— 5 4—11 Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart- Unie HollAmerika Lijn Delï Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Vrijdag 309% 258 236% 180% 154 266 115 151% 152 JA 146% 155'A 134 Vj 153V2 109'/2 355 Openings koersen 309 259 237% 182 146% 156% 136

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3