c Majoor Flinterman bereikt een hoogte va n 14.579 meter Radio geeft Woensdag Schietwedstrijden voor de politie in Overveen Nationale tenniskampioenschappen RADIO PANDA EN DE MEESTER4JITVINBËR Sport in het kort Q Kort en Bondig Q Wereldnieuws Dinsdag 16 Augustus 1949 Haarlems Dagblad RECORD VERBETERD Majoor Flintermaii deed Maandagavond van het vliegveld Leeuwarden af zijn poging tot verbetering van het hoogte- record. Zijn hoogtemeter wees na terug komst op het vliegveld 47.800 voet (14.579 meter) aan. Het hoogterecord stond tot nu toe op de naam van de heer Leegstra. die in 1938 met een D-21 een hoogte van 11.354 meter bereikte. Majoor Flinterman startte om 18.14 uur b|j heldere hemel en kwam om 19.02 uur op het vliegveld terug. De instrumenten moe ten thans nog geijkt worden in het Natio naal Luchtvaartlaboratorium, zodat de of ficiële uitslag pas over enige dagen bekend zal worden. Twintig seconden na de start was de Gloster Meteor reeds in de- helderblauwe lucht bóven het vliegveld Leeuwarden uit het gezicht verdwenen en om 18.24 meldde de „Popsy One-Zero" (de radio-roepletters van het vliegtuig) dat hij op 35.000 voet zat. Om 18.27 was het „Angels Forty", of 40.000 voet (een angel is in het vliegers jargon 1000 voet) en daarna hoorde men op de verkeerstoren van het veld een tijdje niets meer. Intussen was majoor Flinterman daar al boven het vliegveld Twente en terug ge weest en joeg de Meteor met grote snelheid steeds hoger het luchtruim in. Vergeefs trachtte de toren contact te krijgen, maar pas om 18.43 uur kwam weel een zwak geluid door de luidspreker. Met het oor tegen de ontvanger ving de mar conist op: 47.500 voet. 18.51: „Down till 46.000 feet. Trying again". Majoor Flinterman was een eindje gezakt en nam een aanloop voor de laatste loodjes. 18.54: „47.800 feet; 40 gallons left". Nog 40 gallons brandstof over ergens in de buurt van Ameland. De hoogtemeter wees toen 47.800 voet of 14.579 meter aan. De weinige toeschouwers op het vlieg veld zagen even later de Meteor als een kanonskogel naar beneden komen. Om 19.01 uur stond de, „Popsy 10" weer op het vlieg veld. Het record van de heer Leegstra was glansrijk gebroken. Het nieuwe record.ligt er enige duizenden meters boven. Hoeveel precies is pas te zeggen als de deskundigen op het Nationaal Luchtvaartlaboratorium de instrumenten hebben gecontroleerd. Die instrumenten waren de oorzaak, dat de recordpoging gistermiddag omstreeks vier uur op losse schroeven kwam te staan. Des middags maakte namelijk luitenant Wansinlc een proefvlucht met de Meteor om de weersomstandigheden na te gaan. Even naar Twente in 10 minuten. Toen hij terug kwam bleek, dat de stikstofthermo meter die onder de romp gemonteerd was, er af was gevlogen en in zijn vaart de elec- trische thermometer een dusdanige tik had gegeven, dat ook die niet meer bruikbaar was. SchipholLeeuwarden in twaalf minuten Maar in de vliegerij zit men niet zo gauw bij de pakken neer. Een telefoon tje naar het luchtvaartlaboratorium of er nog thermometers waren. Die waren er inderdaad. Vijf minuten later zat de luitenant Wansink weer in een Meteor op weg naar Schiphol om de instru menten te halen en een half uur later was hy in Leeuwarden terug met de thermometers. Het was de eerste Me teor die op Schiphol landde en die met start en landing mee 12 minuten nodig had om weer voor de hangar op Leeuwarden te staan. Na een uur waren de nieuwe instrumen ten onder „Popsy 10" bevestigd. De officiële waarnemers, de heren Hoekstra en De Lange, sportcommissarissen van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, verzegelden de instrumenten in de cockpit en toen kon majoor Flinterman zijn „pressure waistcoat" aantrekken, zijn zuur stofmasker voordoen, de cabine afsluiten en vertrekken. Het was een vermoeide vlieger, die om even over zevenen vlak voor de landing de cabinekap openschoof om wat frisse lucht huidaandoeningen. I ""Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat I de huid zich kan herstellen. I HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Neiuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Piano. 9.00 Voor zieken. 9.30 Lalo en Chausson. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fagot en Piano. 11.30 Strijktrio, Schmitt. 12.00 Harmonie-orkesten. 12.33 Oud-Nederlandse liederen. 12.45 Mozart. 13.15 Lacht orkest- concert m. m. v. klarinetsolist. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Viool en piano. 15.00 Platen. 16 00 Voor de ieugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Vocaal kwartet. 19.30 Pveportage. 20T5 Zigeunermuziek. 20.30 Platen. 21.00 De Raad van Europa in Straatsburg. Spreker: di-. J. J. R. Schmal. 21.20 Werken van Wa genaar, Röntgen en Mendelssohn. 22.15 George van Renesse speelt preluden van Chopin. 22.45 Avondwijding. 23.15 Operaplaten. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 23.00 uur Nieuws. 7 15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Ka mermuziek. 10.00 Prof. R. Casimir: Moeder en kind. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon orkest. 12.30 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Por tret van mr. A. M. Joekes. 14.15 Werken van Schubert en Kodaly. 15.00 Voor zieken. 15.30 Platen. 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Orkest. 16.15 Voor kleuters. 16.30 Voor de ieugd. 17.15 Lichte muziek. 17.43 Cau serie. over Simavi. 18.20 Piano. 18.30 Wat dunkt u van die mens?, lezing. 19.00 Chris telijke beginselen en Christelijke partijen, lezing door dr. W. Vermooten. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Negende symphonie van Van Beethoven. 21.20 Sheppey, luisterspel van W. Somerset Maugham. 22.45 Boekbespreking. 23.15 Lichte muziek. te happen en om zijn toestel, met nog 15 gallons in beide tanks over, aan de grond te zetten. „Ik kon maar niet boven de 48.000 voet komen", waren zijn eerste woorden. „Je zakte net zo hard weer naar beneden als je naar boven ging". „Hoe was het daar boven?" „Het zicht was goed. Toen ik boven Twente zat kon ik nog ver buiten IJmuiden de zee zien". „Ging het stijgen vlot?" „Tot 40,000 voet wel. Maar boven de 40.000 voet heb ik een half uur rondge- prutst, Boven de 47.000 voet werd het hele maal moeilijk en bovendien kreeg ik toen last van ijsvorming"? „Nog last gehad met de drukcabine?" „Niet in het minst. Alles functionneerde prima." „Alles functionneerde prinia". Hierin schuilt eigenlijk het succes van deze record poging, want het ging erom te beproeven wat men uit deze standaard-Meteor IV kon halen, om na te gaan hoe dit jachtvliegtuig en de instrumenten zich op deze grote hoogte houden. De sergeant Veenendaal en de soldaten Mink en Van Klaveren hebben medege werkt aan het slagen van deze record poging. Zij kregen Zaterdag opdracht een motor van de Meteor te verwisselen, het geen Zondagavond om zeven uur gebeurd was. Hoge onderscheiding voor mgr. Huibers Na afloop van de kerkelijke plechtig heden in de Kathedraal aan de Leidse- vaart hield mgr. J, P. Huibers, die Maan dag zijn gouden priesterfeest vierde, een receptie. Daarbij waren aanwezig rar. J. R. H. van Schaik, minister zonder portefeuille, mr. Th. R. J. Wijers, minister van Justitie, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, de heer L. J. P. N. A. Bouw man, lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. J. M. Angenent,namens het gemeente bestuur van Haarlem, prof. mr. C. P. M. Romme, lid van de Tweede Kamer en ver tegenwoordigers van Katholieke vereni gingen. Mr. Wijers heeft de jubilaris toegespro ken en hem mededeling gedaan van het Ko ninklijk Besluit, waarbij mgr. J. P. Huibers benoemd is -tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De minister spelde de versierselen op. Op een receptie van de geestelijkheid waren aanwezig mgr. P. Giobbe, pauselijk internuntius, mgr. Groen M.S.F., die be noemd is tot missiebisschop, de leden van het kapittel van de kathedraal en alle de kens uit het bisdom Haarlem. Mgr. N. Ammerlaan, vicaris-generaal van de bisschop, heeft mgr. Huibers toe gesproken. Namens de ceculiere geestelijk heid overhandigede hij een bedrag van 18.000,namens de reguliere geestelijk heid één van 23.000,—Deze gelden zullen bestemd worden voor het vernieuwen van installaties in het Theologicum te War mond. Uit naam van de gelovigen uit het bisdom bood mgr. Ammerlaan een bedrag van 80.000,aan, dat bestemd wordt voor de bouw van kerken. Amsterdammer verdronken bij Bergen aan Zee Maandagmiddag is de conducteur van een amphibievaartuig, dat pleiziertochtjes onderneemt langs de kust bij Bergen aan Zee, toen het vaartuig ongeveer 500 meter uit de kust was, over boord gevallen en verdronken. De conducteur, de 19-jarige Amsterdam mer F. van H., liep langs de railing van fiet vaartuig naar voren en greep de vlagge- mast, die afbrak, waarop de jongeman, die niet kon zwemmen in zee viel. De be stuurder van het vaartuig sprong hem on middellijk na maar toen de drenkeling zich in zijn angst aan de redder vastgreep, moest deze om zelf niet te verdrinken de drenkeling loslaten. Men slaagde er niet in de jongeman te redden. „Legercontacten" over beweer de corruptie te Bandoeng BATAVIA, 16 Augustus (Aneta). De dienst voor Legercontacten meldfIn ver band met een artikel in het. Bataviaasch Nieuwsblad van 11 dezer onder de titel „Wie vermoordde vaandrig Aernout?", welk artikel generaal-majoor J. Mojet aanleiding gaf bij de Officier van Justitie een klacht in te dienen wegens smaadschrift, volgt hier een uiteenzetting van de feiten, zoals die zich met betrekking tot in genoemd artikel beweerde mistoestanden hebben voorgedaan. Er zijn rond de gebeurtenissen te Lembang, waar Aernout werd doodge schoten, inderdaad geruchten ontstaan, welke hebben geleid tot een onderzoek tegen de reserve eerste luitenant Van C, 2 September van het vorig jaar was het onderzoek zover gevorderd, dat de chef van de criminele dienst van die algemene politie te Bandoeng kon berichten, dat het niet was komen vast te staan, dat luitenant Van C-. de dader, dan wel de uitlotoker of medeplichtige aan deze moord was. De auditeur-militair kwam tot de ■overtuiging, dat hoewel volledige rehabilitatie van Van C. feitelijk pas mogelijk zou zijn na de onherroepelijke veroordeling van de dader of daders, tóch met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid gezegd toon wor den, dat de officier in deze aangelegenheid onschuldig was. In ieder geval was er geen aanleiding hem langer als verdachte te be schouwen. Inmiddels werden door de alge mene politie twee Indonesiërs aangehou den, die bekenden de moord te hebben gepleegd. Een van de Indonesiërs werd ziek, waardoor de verdere behandeling vaai de~ zaak werd vertraagd. Later hebben zij hun bekentenis ingetrokken. De zaak is nog" in behandeling. Zodra de geruchten ontston den over de mistoestanden bij een leger onderdeel is hieromtrent door verscheidene instanties, onder andere door het hoofd van het parket, op verzoek van de legercom mandant een onderzoek ingesteld. In Augustus is het onderzoek beëindigd. De advocaat-fiscaal bij het hoge militaire ge rechtshof deelde aan de legercommandant mede, dat het onderzoek geen voldoende reden gaf tot vervolging. De legercomman dant had een een accountantskantoor'opge- dragen een onderzoek in te stellen naar de administratie van het .legeronderdeel. 2 April diende het accountantskantoor een verslag' in, waaruit- bleek, dat. er zeer be paalde on volk om en h e d en waren bij de administratie. Ten gevolge van het overlij den van generaal Spoor is het rapport nóg in behandelingsstadium, doch inmiddels zijn er talrijke verbeteringen aangebracht. Het rapport gaf geen aanleiding tot het nemen van maatregelen tegen bepaalde personen. De schietbanen aan de Zeeweg in Over veen worden in de komende dagen gebruikt door politiemannen, die deelnemen aan de gewestelijke kampioenschappen van de Nederlandse Politie Sportbond. De leiding berust bij de Blöemendaalse Politie Sport vereniging, die het twintigjarig bestaan met het houden van schietwedstrijden viert. De belangstelling van de politie corpsen uit Noordholland, Zuidholland en Utrecht is groot. Vanmorgen heeft burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex het concours offciëel ge opend. Tevoren richtte de voorzitter van Bloemen dahlse Politie Sportvereniging, de heer H. L. H. Pavert zich met woorden van welkom tot de genodigden en bracht dank aan allen, die hun medewerking aan de voorbereiding hebben verleend. Jhr. Den Tex merkte op, dat het van groot belang voor de politieman is zijn wa- Deelname is dit jaar groter dan ooit Het is zo langzamerhand traditie ge worden om de nationale kampioenschap pen op de Mets-banen te Scheveningen te houden. Die voor de kampioenschappen 1949, een tournooi dat als het ware de af sluiting vormt van de herdenking van het gouden jubileum van de Koninklijke Ne derlandse Lawn Tennis Bond, vormen daarop geen uitzondering. Groter dan ooit is de deelneming aan dit tournooi. Het Westen levert uiteraard het grootste contingent deelnemers (sters), maar de cracks uit het Noorden, Oosten en Zuiden zijn vrijwel allen aanwezig. De geplaatste spelers(sters) komen eerst Woensdag en Donderdag in actie en de wedstrijden van de eerste dagen zouden we dan ook het best met voorpostgevechten kunnen betitelen, waarin over verrassingen en onverwachte resultaten feitelijk niet kan worden ge sproken, wel over opmerkelijke verrich tingen. Daartoe mag zeker ook de fraaie score van mevrouw Van Marle gerekend worden. Deze Haagse speelster speelde twee partijen, waarin ze tegenover 24 games winst slechts twee games verloor. De jeugd ondervond dat men nog wel iets gemakkelijker jeugdkampioen wordt dan een partij in de nationale kampioen schappen te winnen. De Rotterdammer Goris, die enkele weken geleden jeugd kampioen is geworden, kon tegen de nü weer in vorm zijnde W. Akkersdfjk weinig uitrichten. Mejuffrouw Schraagen uit Haar lem heeft zich tegen mevrouw Van Calcar goed geweerd, doch de grotere routine van de laatste werd uiteindelijk toch doorslag gevend (86, 36, 68). Spelers alS Timmers, Cooke, Reidt, Windt, Stas en Taminiau wisten de eerste aanval over het algemeen vrij.gemakkelijk af te slaan. Karsten kwam, na de eerste set met 6-1 van J. de Vries te hebben ge wonnen, in de tweede set in moeilijkheden. De Vries kwam met 5-3 voor te staan en kreeg zelfs twee set points, doch wist deze niet te benutten, waarop Karstens hem geen kans meer gaf en de set en daarmee de partij met 7-5 won. De internationale hockeyspeler Van Heel bewees ook goed met het racket om te kun nen gaan. Marré werd althans door hem met 6-2, 6-2 uitgeschakeld. HAGEMftN GED. OUDE GRACH^ 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Hoewel ook in dit geval niet geheel van een verrassing kon worden gesproken, was de nederlaag van mejuffrouw. Waldthausen tegen mejuffrouw Van Dalsum toch niet verwacht. In de eerste set leek het er ook niet op, want de Hilversumse speelster won deze vlot met 6-2. De sterkste slag van me juffrouw Waldthausen, de forehand, faalde daarna echter nogal eens, mejuffrouw Van Dalsum oefende steeds meer pressie uit en in drie sets won de jeugdige Haagse Mevrouw Van Dig'gele bleek ditmaal veel te sterk voor mevrouw Bax, die in deze ontmoeting overigens beneden haar gewone vorm bleef. Door de uitstekende leiding van de heren Nagel en Nieman met de heer Siegmund als hoofdscheidsrechter en de volle mede werking van het weer kon het voor gisteren vastgestelde programma in zijn geheel wor den afgewerkt. Schaken Zomerschaaktournooi De partij tussen J. de Vries en J. Blokker in de vijfde ronde van het zomerschaak tournooi van „Haarlem" was een slechte. Eerst kon Blokker een pion winnen: hij deed het niet; daarna kon hij op de 33e zet winnen: ook dit deed hij niet; tenslotte kon hij goede remisekansen krijgen: hij deed dit evenmin; de Vries had geen keuze meer, hij moest winnen, enhij deed het! Zowel de partij tussen J. WijkerF. Minnema als A. SchneidersP. Hart werd afgebroken; in beidé gevallen staat wit beter. In groep C zag het er aanvankelijk naar uit, dat A. Haitsma, die met zwart speelde tegen S. Bonkenburg, opnieuw succes zou boeken; enkele foutzetten deden de illusies echter vervliegen en de partij ging voor hem verloren. Hoofdklasse A: J. de VriesJ. Blokker 10; C: S. BonkenburgA. Haitsma 10. Ie klasse A: W. MiedemaJ. J. H. Bauer 01; C: J. D. RavensbergenJ. Koker 10; H. M. J. C. VerstegenA. D. Steenis 01; W. G. A. Verleur—J. A. v. Emmerik 0—1. 2e klasse A: P. StamN. J. W. Hoogland 01; Mr. A. W. LuikingaC. Korthuys 1—0. B: J. Snoelcs Jr.P. Barend 01; C: H. D. WesselE. Winkel 10. 3e klasse A: H. J. RakenP. J. Holtkamp 0—1; B: W. Hoff—Th. J. Schoort 0—1; B. RanJ. Reeuwijfc 01. De AUSTRALIë WON MET 5—0. wedstrijd in de strijd om de Daviscup tus sen Australië en Italië is door de Australiërs met 50 gewonnen. OM DE TJMANSBEKER. Woensdag avond wordt op het terrein van DCO voor de Umansbeker gespeeld Bloemendaal DCO en Donderdag Schoten—EHS. A J 11. Panda staarde verbaasd naar de vreemde blikken constructie, die daar mid den in de werkplaats stond, en vroeg ver legen: „Wativat zei u ook weer dat die uitvinding voorstelt, meneer Klapper „Vragen! Altijd maar vragen!" riep de heer Klapper ongeduldig. „Dat noemt zich iritvinders-assistent! Gébruik toch goed de ogeti, vriend! Dif is, zoals je zeer dui delijk kunt zien, niets meer en niets min der dan een vol-automatisch, super-mecha nisch paard! Dat is het, waar wij aan gewerkt hebben van vader op zoo?i!" En terwijl hij dat zei klapte hij boos allerlei luikjes dicht, en daar kreeg het grillige metalen gevaarte werkelijk een uiterlijk door, dat misschien in de verte aan een paard zou kunnen herinneren, ook al hin gen er overal draden bij en staken er vreemde losse knoppen uit. „Wij, Klap pers," zo sprak Ernest Klapper intussen, „wij zijn 'al eeuioen geleden alle andere uitvindingen voorbij gestreefd! Toen de vader van de vader van de vader van de vader van mijn vader aan deze uitvinding begon, toen was er nog niemand die ooif gedacht had aan een auto! Een prul uitvin ding, die auto! Niemand zal meer in een auto willen rijden wanneer het mechani sche paard eenmaal een feit geworden is! Jftles beweeglijk! Rollagerende kniege- luricht-scharnieren! Top-snelheden! Vaste ligging op de vjeg! Kruissnélheden!" „Het lijkt me erg knap," zei Panda, onder de indruk. „En wérkt die uitvinding nu ook?" „Vragen! Altijd vragen! Altijd lastig! Al tijd.... wat zei- je? Of het werkt Ernest Klapper kuchte en besloot, op iets zachtere toon: „Werken,eh.ja. bijna....". Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex opende op de pistoolbaan het concours van de Gewestelijke Politie-Sportbond. Achter hem de heer H. L. H. Pavert, voorzitter van de Blöemendaalse Politie Sportvereniging. pen te kunnen gebruiken, als het dringend nodig is. Oefening is echter nodig en wed strijden, zoals die ih Overveen worden ge houden, bieden daartoe een goede gelegen heid. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de banen. Jhr. Den Tex, mr. W. M. Paarde- koper Overman, officier van justitie, lui tenant-kolonel Stout, commandant van de Ripperda-kazerne en luitenant De Vries, vertegenwoordiger van de garnizoenscom mandant openden daarna de banen. Hier bij waren ook aanwezig de corpschefs van Haarlem, Velsen, Heemstede en Bloemen daal en de heer G. Timmermans, voorzit ter van de Gewestelijke Politie Sportbond. Geschóten wordt corps en personeel pistool, corps en personeel geweer en op de vaste baan. Vandaag waren de politie mannen uit Alkmaar, Gouda, Leiden, Naarden en Purmerend aan de beurt. Roeien Europese kampioenschappen Aan de Europese roeikampioenschappen welke van 26 tot en met 28 Augustus op de Bosbaan te Amsterdam worden gehouden, zullen zestien landen met totaal 56 boten deelnemen. Het zijn: Skiff: België (Collet), Denemarken (on bekend), Italië (Catasta), Polen (Verey), Zweden (Chrtstersen), Zwitserland (Kei ler), Tsjechoslowakije (Verba), Uruguay (Risso), Hongarije (Simo), Verenigde Sta ten (Kélly). Twee zonder stuurman: België. Italië, Denemarken, Polen en Zweden. Twee met stuurman: België: Denemar ken. Frankrijk, Nederland, Italië, Zuid- Slavië en Zweden. Double sculls: België, Denemarken, Groot Brittannië, Frankrijk, Nederland, Italië, Polen, Zwitserland en Tsjechoslowakije. Vier zonder stuurman: België, Dene marken, Nederland, Italië, Zuid-Slavië, Noorwegen en Zwitserland. Vier met stuurman: België, Denemarken, Frankrijk, Nederland, Italië, Noorwegen, Zwitserland, Spainje, Hongarije. Achten: België, Denemarken, Frankrijk, Nederland, Italië, Zweden, Zwitserland, Tsjechoslowakije en Hongarije. Cricket Hutton scoorde 206 runs Het antwoord van Engeland op het totaal van Nieuw-Zeeland (345 runs; bedroeg voor de stumps Maandag werden getrokken reeds 432 runs voor 4 wickets. Len Hutton sloeg 206 runs, waarvan 25 vieren. In totaal had hij ruim 5 uur aan Ti et wicket gestaan. Engeland heeft thans een voorsprong van 87 runs met nog zes wickets in handen. Engelands eerste innings: Hutton c. Rabone b. Gresswell 206 Edrich c. Cave b. Gresswell 100 Simson c. Donnelly b. Cresswell 68 Compton c. Seott b. Gresswell 13 Bailey not out 10 Brown not out 21 extra's 14 Totaal voor vier wickets 432 De bowlingcijfers van Nieuw-Zeelamd waren: Cowie 0 voor 101, Cresswell 4 voor 146, Cave 0 voor 78, Burtt 0 voor 93. Stand in de eerste klas Het programma van de eerste klas van de Nederlandse Cricketbond bevat nog enkele wedstrijden. Zaterdag komen HCC 1 en HCC 2 tegenover elkaar, voor Zondag zijn vastgestekl HBSExcelsior, VOC Quick, Kampong—Sparta en voor Zondag 28 Augustus SpartaVOC en Hermes DVS Haarlem. De beslissing in de eerste klas is nog niet gevallen. HCC 1 kan evenveel punten behalen als ACC, als Zaterdag van HCC 2 gewonnen wordt. De stand luidt thans: Afdeling A ACC 11 8 0 3 16 1,45 HCC 1 10 6 2 2 14 1,40 HCC 2 11 6 1 4 13 1,18 Rood en Wit 10 5 1 4 11 1,09 HDVS 10 3 3 4 9 0,90 Haartem 9 1 2 6 4 0,44 Afdeling B Kampong 11 6 2 3 14 1,27 Quick 11 5 3 3 13 1,18 Sparta 10 5 1 4 11 1,10 HBS 11 5 2 4 12 1,09 VOC 9 3 2 4 8 0,88 VRA 10 2 4 4 8 0,80 Excelsior 10 3 1 6 7 0,70 VW 12 4 0 8 8 0,66 PW 9 Et! 4 4 5 0,55 Van HCC is een wedstrijd verregend, van Hermes en Rood en Wit twee, van Haarlem drie. van Kampong, Quick, HBS, Sparta, VRA en PW een, VOC en Excelsior twee. HAARLEMSE WIELRENNERS BOEK TEN SUCCESSEN. In het Zuiden van ons land zijn Maandag wedstrijden gehou den, waarin Haarlemse wielrenners uit kwamen. In de omgeving van Eindhoven werd een wedstrijd Richter handelsmotoren gehouden. Voorting werd vierde die over de ritten van 60 en 40 km. 2 uur 11 min. 59 sec. deed. Winnaar werd Van den Dun- gen. Van Roon werd vijfde bij de amateurs in de ronde van Kaatsheuvel, BINNENLAND Bü een brand in een houten schuur onder voormalig Oversohie zijn zeventien varkens in de vlammen omgekomen. Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Woensdag met aflossingsdetachementen van het K.N.I.L., de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht uit Rotterdam naai' Indonesië vertrekken. HAARLEM EN OMGEVING Ds. A. Verschoor is voornemens Zon dag 11 September a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Santpoort oim 25 September zijn intrede te doen te Vlis- singen. De heer M. Byleveld te Heemstede is benoemd tot jeugdleider bij de Ned. Herv. Gem. van Baarn. Geslaagd voor de akte Engels M. O.-a mej. E. J. F. Wiéssner te Haarlem en de heer J. A. van Ek, geboren te Haartem. De heer W. L. M. Coecoris te Haarlem is geslaagd voor Ihet eerste deel van het notarieel examen. De auteur Godfried Bomans en de kunstcriticus en tekenaar H. L. Prenen zullen Zaterdagavond 20 Augustus bij het schijnsel der kaarsen in het cultuurcentrum „De stompe toren" te Spaarnwoude voor dragen encauseren. By Koninkiyk Besluit is met ingang van 1 September 1949 benoemd tot directeur 2e klas in vaste dienst bij het gevangenis wezen en de psyohopathenzorg, der stand plaats rijkswerkinrichting Ampsen, te Ampsen (bij Lochem), de heer IJ. Pars, directeur vain die gevangenissen te Roer mond, oud-directeur van het Huis van Be waring te Haarlem. 14 33—17 43—11 21—31 14—37 23- Waterpolo De Vest kampioen In Stoop's buitenbad werd gisteravond de wedstrijd DWTDe Vest gespeeld. VZV had nog een kans op het kampioenschap van de tweede klasse D, als DWT gewonnen zou hebben. De Vest nam de leiding en de rust ging in met 02, Na de hervatting bracht Moolenaar de stand op 12, waarna De Vest de voorsprong vergrootte tot 14. De eindstand luidt: De Vest 8 7-1 VZV 8 6-2 DWT 8 3-5 DAW 8 2-6 De Futen 8 2-6 De Vest is kampioen en speelt .vanavond in het Amstelparkbad te Amsterdam een wedstrijd tegen Haartem 1 om een plaats in de eerste klasse. VZV 2Rotterdam 2 Voor een plaats in de reserve tweede klasse speelde de kampioenen van de reser ve derde klassen F en D, VZV 2 en Rotter dam 2 een wedstrijd op neutraal terrein; VZV '2 verloor met 100 en blijft derde klasser. Levensverzekering Maatschappij „Haarlem" van 1873 In het jaarverslag over 1948 van de N.V. Levensverzekering Maatschappij „Haarlem" van 1873 wordt er aan herinnerd, dat de vennootschap op 18 Maart van dat jaar werd opgericht. De zaken van de Levens verzekering Maatschappij „Haarlem" wer den voortgezet. In 1948 zijn 12.093 nieuwe verzekeringen afgesloten -met f 5.562.759 verzekerd kapitaal. Afgevoerd werden 9296 verzekeringen met f 3.591.051 verze kerd kapitaal, waardoor de totale stand per 31 December 1948 bedroeg 113.521 verze keringen met f 32.196.658 verzekerd kapi taal. De beleggingen leverden een gemid- derlde rente op van 3,29 pet. De vaste eigendommen staan voor f 833.500 op de balans. De gemiddelde rente bedroeg 3,95 pet. Doordat in 1948 nog achterstallig onderhoud moest geschieden, is liet te ver wachten dat de opbrengst over 1949 guns tiger zal zijn. Aan hypotheken stond uit f 1.330.348. De effectenportefeuille bedroeg f 937,806. De extra-reserve, ontstaan bij de overname van de Onderlinge Levensverze kering Maatschappij „Haartem" bedraagt f 80.583. Van het saldo der winst- en ver liesrekening van f 19.680 werd f 19.500 be stemd voor extra-reserve voör versterking van de premie-reserve, met welk bedrag de premie-reserve van de afdeling Volksverze kering in 1949 zal worden verhoogd, ter wijl het restant van f 180,95 werd overge bracht naar de nieuwe rekening. HOOFDAKTE Te Haarlem zijn geslaagd voor deel B: Mej. A. Graafstal te Haarlemmermeer (akte), mej. W. van Loo te Ter Aar en R. Poppe te Amsterdam. Dienstplicht. Israels eerste minister, David Ben Goerion, heeft Maandag in een rede voor het parlement bekend ge maakt, dat de burgers van de nieuwe staat tussen 18 en 26 jaar dienstplichtig zullen zijn. Israël heeft Oostelijke en Westelijke landen verzocht Israëlitlsfl*»} officieren ter opleiding tot hun mili taire academies toe te laten. Enkeü landen hadden hierin reeds toegestemd, zo zeide Ben Goerion. Volgens het des betreffende wetsontwerp zal de dienst plicht in vredestijd bestaan uit een jaar landbouwarbeid in versterkte grens- nederzettihgen en een jaar militaire op leiding. Gevaar. De Nederlandse autoriteiten in Batavia hebben openbare demonstraties ter viering van de onafhankelijkheids dag in Indonesië op 17 Augustus en het uitsteken van de rood-witte vlag der republiek verboden. Het is in het alge meen belang alle viering van de onaf hankelijkheidsdag, voorzover deze niet particulier is, te verbieden, zolang er nog enig gevaar bestaat voor „inciden ten", aldus deze te Batavia uitgegeven verklaring. Waarschuwing. Uit een rijdende auto zijn granaten geworpen naar twee huizen van negers te Birmingham in de Ame rikaanse staat Alabama. De huizen staan in een wijk voor blanken. Een groep negers loste verscheidene schoten op de auto, die echter geen waarneembare uitwerking hadden. Onder de negers vielen geen slachtoffers. De schade was beperkt tot gebroken ruiten. Voor de aanslag waren de bewoners van de hui zen telefonisch gewaarschuwd. Malta. De minister van wederopbouw van Malta Dom Mintoff, die met een dele gatie te Londén is voor officiële be sprekingen over de economische toe stand van het eiland, heeft zijn ontslag ingediend bij premier dr. Paul Boffa, die aan het hoofd van de delegatie staat. In een brief aan Boffa noemt Mintoff Malta „een overbevolkt fort, belaagd door werkloosheid en honger". Zonder hulp van buiten kan het eiland aan de moeilijkheden niet het hoofd bieden. De brief was „een laatste poging om de ramp af te wenden".

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2